Raad Oostflakkee besteedt halve ton aan oi^anisatie-onderzoek Zuiveringsschap organiseert fotowedstrijd 'Water en Landschap' (H Overdenking Koor- en samenzangavond eyiitirai-itiiywi uit de kerken uit de Heilige Schrift Naar de tuinen van Monet op zaterdag 12 juni 'Ronde tafel voor (na) denkers...' Gemeente-opbouw Juweliers - opticiens Kwaliteit en service onder een dak 55-\- initiatief: inde liled. Hety. Merk te Middelhamis VAGINAS Vrijdag 28 mm 1909 Het zat vorig jaar december in Oostflak- kees' gemeenteraad niet helemaal lekker tussen de coalitiepartijen en, zeg maar, de oppositie. Immers was er toen die motie van RPF, CDA, SGP en PvdA waarin de organisatiestructuur van het gemeente lijk apparaat aan de kaak werd gesteld. Daarmee klopt het niet helemaal, vonden de indieners en dat leidden ze af uit het feit dat er ter secretarie zo'n groot verloop van amb tenaren is. De raadsmeerderheid be-sloot dat onderzoek naar de oorzaak daarvan zou wor den gepleegd; dat zo'n extern onderzoek geld zou kosten was duidelijk. Vorige week donderdagavond was bekend dat dat een hal ve ton zal zijn: "m'n veronderstelling komt redelijk goed uit, 't wordt nog lachen", mok te de heer P. v. d. Ree (VVD), maar hij had dan ook - vorig jaar december - tegen de motie gestemd. Met zijn fractiegenoot de heer Noordemeer vond de heer v. d. Ree de motie een afgezwakte motie van wantrou wen jegens de sectorhoofden. Overigens heeft de hele raad zich loyaal opgesteld in de beschikbaarstelling van het gevraagde krediet van 50.000,-. De structuur van de gemeentelijke organisa tie wordt derhalve onderzocht door het bu reau Twijnstra Guade die uit zeven aange schreven buro's is gekozen. Van de indieners van de motie geen com mentaar, wel van de tegenstemmers van toen, o.a. de heer De Vries. Met de heer v. d. Ree stemde hij nu weliswaar in met de gevraagde kredietverlening maar hij ver klaarde wel van het prijskaartje geschrokken te zijn. Zo niet trouwens de raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt: "de prijs valt mij niet tegen, die is de consequentie van de stappen die we genomen hebben en dat mïdcen we dan gewoon af'. Obstakels Over obstakels heeft de heer Heintjes (VLO) het gehad; die stonden weüswaar niet op de agenda, maar de heer Heintjes maakte gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Achthuizen moge dan een lan- dehjk dorp zijn, met dijkbebouwing en lint bebouwing, maar de begroeiing is op som mige dijken te hoog opgeschoten, zó hoog dat het zaad van alle onkruid in tuinen en hofjes terecht gaat komen, 't Zou daar nodig gemaaid moeten worden en dat was dan ook de heer Heintjes' vraag aan de voorzitter. Op 2e Pinksterdag zouden er weer heel wat be zoekers naar Achthuizen komen voor het wielerevenement en bijna zou je je als Acht- huizenaar gaan schamen. De raadsvoorzitter geloofde er niet in dat hij het op zó korte termijn gemaaid zou krijgen maar hij 'neemt het mee'. "Daar zal ik het dan mee moeten doen", be rustte de heer Heintjes. De mogelijkheid tot het stellen van vragen, waarvan de heer Heintjes juist gebruik had gemaakt, zou wat de heer v. d. Ree betreft beëindigd mogen worden. Voor hem is zo'n vragenuurtje een soort dummy van de vroe gere Rondvraag en die was juist met veel overtuiging afgeschaft. Wat de heer v. d. Ree betreft mag het ook zo gaan met de vra- genstellerij aan het begin van de vergadering waarbij alleen de vraagsteller-, en niet de hele raad zich betrokken weet. "Van harte mee eens", het de raadsvoorzitter weten. Het reglement van orde geeft nu een maal de mogelijkheid, maar ook wat de voorzitter betreft zou het beperkt moeten zijn tot klemmende-, of heel actuele zaken. Er zal over worden nagedacht. Mevr. wethouder Van Dijke (PvdA) en de heer P. C. H. Noordermeer (VD) waren af wezig, de een wegens vakantie, de ander in verband met andere werkzaamheden maar ze hebben aan de raadsvergadering niet al te veel gemist. Die was dan ook in een half uur bekeken. 'Water en Landschap'. Rond dit thema organiseert Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden dit jaar weer een fotowedstrijd. Doel is belangstelling te wekken voor het watermilieu. Met dit the ma denkt het zuiveringsschap vooral veel interesse te wekken bij natuurliefhebbers. De prijsuitreiking vindt plaats in het voorjaar van 2000. De beste foto's wprden onder meer geplaatst in het jaarverslag van het zuiveringsschap over 1999. Al enige jaren organiseert het zuiverings schap een fotowedstrijd over diverse onder werpen die met water te maken hebben. De belangsteUing voor deelname is steeds erg groot. Dit succes heeft het zuiveringsschap opnieuw doen besluiten om ook in 1999 door te gaan. Thema Binnen het gekozen thema 'Water en Land schap' passen veel soorten foto's. Te denken valt aan: zonsondergang, poldervergezich ten, watermolens, enzovoort. Zoals altijd wordt er veel overgelaten aan de creativiteit van de fotograaf. Historisch bebouwing en nieuwe architectuur in zowel stedeUjke als landelijke omgeving vallen ook onder het thema. Wel moet er altijd een relatie zijn met het water. Jury Een deskundige jury beoordeelt de ingezon den foto's op thema, creativiteit en techni sche kwaüteit. De jury bestaat uit ir. C. van der Burgt, adviseur grondverwerving van Stichting Het Zuidhollands Landschap, M. de Regt, docent vormgeving aan de Ichtus Hogeschool in Rotterdam en drs. J. H. W. M. Boeyen, hydrobioloog bij Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Grenzen gebied higezonden foto's moeten zijn gemaakt bin nen de dijken van de eilanden en de waarden die behoren tot het verzorgingsgebied van het zuiveringsschap. Dit betekent dat foto's die buitendijks op de grote rivieren of aan de kust zijn gemaakt buiten de prijzen vallen. Om misverstanden te voorkomen dient op de foto te worden aangegeven waar deze gemaakt is. Het zuiveringsschap heeft als taak te zorgen voor een goede waterkwaliteit in singels, sloten, plassenenmeren. Tot het gebied van het zuiveringsschap behoren: Usselmonde (waaronder ook Rot terdam-Zuid), Rozenburg, het Eüand van Dordrecht, de Hoeksche Waard, Voome- Putten, Goeree-Overflakkee, de Krimpener- waard, de Alblasserwaard en de Vijfheeren- landen. VÓÓR 1 FEBRUARI De inzending - voorzien van goede verpak king - moet vóór 1 februari 2000 binnen zijn bij Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, Postbus 469, 3300 AL Dordrecht onder vermelding van 'fotowedstrijd'. Daar bij dient duideüjk naam, adres en woon plaats van de deelnemer te zijn aangegeven en de plaats waar de foto is gemaakt. Het zuiveringsschap stelt zich niet aansprakeüjk voor beschadigingen of zoekraken van mate riaal bij verzending. De winnaars krijgen in het voorjaar van 2000 schrifteüjk bericht. Prijzen De eerste prijs bestaat uit een professionele veldkijker. Als tweede en derde prijs is ge kozen voor een diaprojector en een diavie wer. Desgewenst kan worden gekozen voor cadeaubonnen van gelijke waarde. Fotografen die voor de vierde tot en met de tiende prijs in aamnerking komen ontvangen een cadeaubon. De prijzen worden in de eerste helft van 2000 uitgereikt. Spelregels De spelregels zijn verder: maximaal 5 kleurenfoto's per deelnemer; beroepsfotografen zijn van deelname uit gesloten; Programma 02.00 uur: Vertrek uit Hellevoetsluis. Met één tussenstop in Noord-Frankrijk 06.00 uur) zijn we 09.00 uur in Giver- ny, een kostehjk dorp met de tuinen van Monet. - Musée Américain (met 't werk van Amerikaanse impressionisten die hier woonden en werkten). - Musée Baudy (historisch hotel en ont moetingsplaats van de Amerikaanse en Franse impressionisten). Het is nu een galerie/restaurant met ook alweer een prachtige tuin. Enkele gezellige terras sen en wat winkeltjes. 17.30 uur: Vertrek uit Givemy, waarna we met één tussenstop in HeUevoetsluis terug hopen te keren. Voor dit servicereisje worden alleen de bus entrees geregeld. Kosten: 110,- (inclusief fooi chauffeur 2 consumpties in de bus 2x entree voor de tuinen en Musée Américain). Organisatie: Volksuniversiteit afdeUng Hel- levoetsluis. Opgave: Jan Lageweg, tel. (0181) 312387. Autobedrijf Jan van Dijk NED. HERV. kerk Beroepen te Middelhamis J. Maas te Oud- Beijerland; te Nieuw- en St. Joosland en Rit- them, G. van Driesten, kandidaat uit Streef kerk; te Putten K. van Meijeren te Zwolle. Bedankt voor Barendrecht (buitengewone wijkgemeente) A. A. Hoor te Genemuiden; voor Delft (wijkgemeente Biimenstad Beth- lehemkapel) P. L. de Jong te Delfshaven; voor Voorburg (buitengew. wijkgemeente) L. Groenenberg te Oud-Beijerland. geref. kerken Befoepen te Beekbergen (voor het 2^ime- huis) M. E. Boelhouwer-Overeem te Door- werth, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. kerken (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Amersfoort-Oost A. A. Kramer te Axel (missionair predikant te Gent); te Noardburgum E. J. van den Bos, kandidaat uit Kampen; te Staphorst en te Ureterp P. F. de Boer te Roodeschool. Bedankt voor Nijkerk R. Kelder te Maas sluis. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Beimekom C. Westerink teBaam. Bedankt voor Aalsmeer H. de Bruijne te 's- Gravenhage-West. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haamstede R. Kattenberg te Vüssingen; te Leerdam A. J. Gunst te Bent- huizen, die bedankte voor Berkenwoude; te Oudemirdum en te Scheveningen A. B. van der Heiden te Utrecht. Bedankt voor Klaaswaal F. Mulder te Scher- penzeel. foto' s moeten zijn gemaakt biimen de dij ken van de Hollandse eilanden en waar den (zie hiernaast onder kopje 'grenzen gebied'); over de uitslag is geen correspondentie mogelijk; het zuiveringsschap krijgt het recht de ingezonden foto's kosteloos te reproduce ren en te pubhceren met naamsvermel ding van de fotograaf. "En de Heere deed dagelijks toe, tot de Gemeente, die zalig werden". (Handelingen 247} We kunnen daar met een zeker heimwee in het hart aan denken: "De Heere deed dage lijks toe...." Want als we zien op de tijd, die we nu bele ven! Dan kunnen we toch bepaald niet zeg gen, dat er dagelijks worden toegebracht. Eerder moeten we spreken van de achter uitgang van de kerk. Velen zeggen hun lid maatschap op en snijden elke band met de kerk door. Zij geven aan, dat zij er niet meer van willen weten. En anderen, die wel ingeschreven staan in de registers yan de kerk, willen daar echter daadwerkelijk niets mee te maken hebben. Zij hebben geen behoefte, om naar het Woord te horen. Het doet hen niets. Toch mag ook deze tekst uit het Woord van de Heere weerklinken. En de Heere deed dagelijks toe tot de gemeente, die zalig werden.' Dat is de vrucht van de Pinkster- prediking. Kerkvergaderen is geen werk van mensen. Het is het werk van de Heere, die zich in het leven van zondaren wil ver heerlijken. Dat is uiteindelijk ook het vaste fundament. Het is een werk, dat voortvloeit uit Zijn vrijmachtig welbehagen. De mensen, die werden toegebracht, waren geschreven in het boek des levens des Lams. De Heere had hen gekend van eeuwigheid en dat is ook de troost van de Kerk der eeuwen. De Héére deed toe. Maar dat was ook in de middellijke weg. Allereerst in de weg van het gebed. De discipelen waren vóór de Pinksterdag eendrachtig en in gebed bijeen. En dat gebed werd verhoord. Hebben wij gebeden om die Geest van Pinksteren? En wat mogen we nog méér zien als de mid dellijke weg? De prediking van Petrus. Op de Pinksterdag ging hij spreken van de opgestane Levensvorst. Die prediking was bepaald niet zo aangenaam voor de mens. Het was zelfs een heel scherpe prediking. Maar die is tot zegen geworden. Velen kwamen met een schuldverslagen hart tot de discipelen. En dat deed de Heere gepaard gaan met de werking van Zijn Geest. Want zonder die Geest is alle mensenwerk vruchteloos. Maar dat neemt niet weg, dat de prediking wer vend mag en moet zijn. Mensen winnen voor de dienst aan de Koning der Kerk. Het was een troostvolle prediking. Maar ook met een diep ernstige ondertoon. Want er waren er ook, die zich tegen de Heere bleven verzetten en van het Woord en de genade des Heeren niet wilden weten. Soms uit de vijandschap van het hart, maar óók soms in een vrome weerstand. Maar we belijden, dat de Heere nog Dezelf de is. Hij k^ ook in onze tijd, de tijd van kerkverlating, mensen toebrengen. En dan leidt het besef, dat de Héére Zijn Kerk ver gadert, niet tot een machteloos temeer zit ten. Integendeel, dan zal het leiden tot een vurig en aanhoudend gebed tot de Heere. En zo wordt die gemeente van Pinksteren uitgebreid. Als een vrucht van het werk des Heeren. En dan begrijpen we: waar die gemeente groter wordt, daar wordt een ander rijk afgebroken: het rijk van de vorst der duisternis.. Nee, hij zal ze niet los willen laten: zij, die gered, behouden worden voor eeuwig. Toch zal hij zijn prooi moeten los laten. Het werk van de Pinkstergeest wordt zicht baar in de uitbreiding van de gemeente. Maar Hij werkt óók in het hart van hen, die Hij wederom geboren doet worden en die Hij tot Christus leidt. In al hun verscheidenheid. Er zijn er, die ruim leven en veel genade van de Heere ont vangen. Maar we denken ook aan hen, die van verre staan. Die strijd en donkerheid in hun hart kennen en er dikwijls helemaal niet bij kunnen. En we mogen ook uit het verband opmaken: niet alleen grote mensen, ook jongeren, ook kinderen. Petrus heeft er zo duidelijk van gesproken: "U komt de belofte toe en uw kinderen en allen, die van verre zijn." Is dat geen rijke Pinkstervrucht? En dan gunnen we toch niemand aan die vijand van de Hee re? Zahg worden! Wat houdt dat in? Dat in dit leven de enige troost gekend wordt en straks in de eeuwige heerlijkheid God grootge- maakt zal worden. En dan gaat het om men sen, die anders zouden heenleven naar de eeuwige ramp-zaligheid, omdat zij net als wij in Adam verloren lagen. Die zaligheid wordt in dit leven reeds geschonken. Dat is de vreugde in de Heere, vol te zijn van Zijn genade, te leven uit Zijn ontferming. Dat is de vreugde, die voort vloeit uit het werk van de Heere Jezus. Die Geest van Pinksteren is immers door Hem verworven en na Zijn Hemelvaart aan Zijn Kerk geschonken? Dat is Pinksterleven. Dat is kinderleven. Verbonden door de Geest aan Christus, door het welbehagen des Vaders. Het is een gelukkig volk, dat de Heere toe behoort. Ook al voelen zij zich in zichzelf dikwijls ongelukkig, vol van onzekerheid, strijd en aanvechting. Ook al hebben zij dagelijks te strijden met hun eigen zwakhe den en boze begeerten. Toch zalig, toch gelukkig, omdat zij de Heere toebehoren en zo met vrede in het hart door dit leven gaan. Vanuit de trouw en de goedheid van de Hee re. Is dat praktijk voor ons geworden? Of leeft u met de hunkering in het hart, om dat ook te mogen kennen? Moet u het zeggen: ik zou dat zo begeren, maar ik kan er niet bij, het is de strijd, om te weten, of ik er in delen mag? Dat zijn vragen, die heel begrijpelijk zijn. Leg die vragen dan maar aan de Heere voor: "Heere, brengt U mij dan tot die zaligheid, komt U dan toch met de krachtige werking van Uw Geest in mijn hart en leven!" Als u dan ongelukkig door het leven gaat: weet dan, dat er een God in de hemel is, die wer ken wil. Opdat we toegedaan worden. Opdat die schare vol zal worden vanuit Gods wel behagen. Zalig worden, dat is ontheven worden van alle strijd en droefheid en de rust ingaan, die overblijft voor het volk van God. Het eeu wig, zalig leven, door de Heere geschonken. Dan staan ze daeir en ze zingen het uit: De zaligheid is van onze God. In eeuwige vreugde, in ongestoorde lofzang. Op die eerste pinksterdag werden er drie duizend toegedaan. En daarna elke dag weer opnieuw. We weten hun namen niet. Dat is niet erg, want we weten de naam van hun Borg, hun Koning. Zijn Naam wordt bezon gen: Zaligmaker. Alles is uit Hem, genade, overvloeiende voor de grootste der zonda ren. En het wordt tot een schare, die nie mand tellen kan. Daarom bidden we óók in deze tijd: "Bewaar en vermeerder Uw Kerk!" En daarom zingen we van Gods trouw: "God zal ze zelf bevestigen en schragen en op Zijn rol, waar Hij de volken schrijft, hen tellen als in Isrel ingelijfd en doen de naam van Sions kind'ren dragen! Werkendam Ds W. Arkeraats anno 1870 Zandpad 2-4 Tel. (0187) 48 25 67 3241 GX Middelharnis Er zijn ook 55-plussers, vrouwen of mamien, die niet zo geïnteresseerd zijn in de reguliere recreatieve activi teiten van het ouderenwerk. Met enkele personen iiebben wij contacten gehad over het feit dat zij wél interes se hebben in bijvoorbeeld regelmatige ontmoetingen met 55+ers, al Vuttend of gepensioneerd, om van gedachten te wisselen en te discussiëren over bij voorbeeld: - samenlevingsvraagstukken - poUtiek en landsbestuur - specifieke deskundigheden (beroepen) - structuren, niveaus, marges. Het doel hierbij is om deskundigheid te delen, denkprocessen te stimuleren, kennis verrijking, inzichtvergroting en vooral de nieuwsgierigheid te bevredigen. De agenda-invulling van de ontmoetingen wordt om beurten aan de leden opgedragen (zelf of een gastspreker geïntroduceerd). Uiteraard is niet uitgesloten dat het ronde tafelgezelschap adviezen en/of aanbevelin gen aan deze of gene kan doen. Deelnemers aan deze ronde tafel zijn gespe- ciaUseerd, of hebben leidinggevende func ties uitgeoefend en/of hebben hogere be roepsopleidingen gevolgd. Hun belangstel- Ungsgebied is breed. Naar een geschikte plaats voor de rondetafel- ontmoetingen wordt nog gezocht. Wij den ken aan een historische lokatie. Kandidaten van heel Goeree-Overflakkee zijn welkom. Is uw belangstelUng gewekt? Neem dan contact op met Lokaal Ouderenwerk Mid delhamis, tel. 483366 of fax 489993. Lokaal Ouderenwerk Middelhamis werk aan welzijn! Welzijn werkt! Jedutbun zingt... 'Liederen rond het bijbelboek Openbaring'. Solisten: Betty Schroevers, Liesbeth Struik en Jan van Seters. Schriftlezing: Ati van Nimwegen. Opening en sluiting: Arie Numan. Orgel: Bart-Jaap de Bakker. Algehele leiding: Mar van der Veer. Deze avond zal worden gehouden D.V. zaterdag 29 mei a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Het thema van deze avond zal zijn: 'De Openbaring van Johaimes'. Centraal zullen o.a. staan de volgende frag menten: 'Zalig zijn de doden die in de Hee re sterven' en de 'Alpha en de Omega'. Ook zal het Sanctus (Heilig, heilig) van Schubert ten gehore worden gebracht. Het wordt een afwisselend programma met samenzang, solozang en schriftlezing. U wordt hartelijk uitgenodigd deze bijzon dere zangavond bij te wonen. De avond zal beginnen om half acht. De kerkdeuren gaan om zeven uur open. Aan de uitgang zal een collecte worden gehouden, ter bestrijding van de kosten. Wij hopen u deze avond te mogen begroeten. -117- En of er in de Bulkley vaUei heus heel de winter sneeuw lag bij zonneschijn, en zij had ongelovig gelachen, toen John ant woordde dat sneeuw wel eens verveelde. Sneeuw en zon vervelen? Opa was zeker vergeten hoe de Nederlandse winters waren met storm en mist en kille regen. Over Joost had John niet gesproken. Hij had er geen moed toe gevonden. Nu hiel den de zorgen, die hij zich maakte over de desillusie, die de nieuwkomers straks treffen zou, hem evenwel de slaap uit de ogen. Barrett het zich bij de aankomst van een betere zijde zien dan het vorig jaar. De plagen van de spring waren voor bij. Het water, losgebroken van de bergen, was weer in zijn normale beddingen teruggezakt. De muggenplaag was reeds geweken. De zon straalde en de berglucht was zo zuiver als kristal. De rit van het station de heuvel op in een rij wagens, gemend door halfbloeden van Dad Bar rett, was een feestrit. De nieuwelingen vonden het alle maal een prachtig land, en de vrouw van Blanksma, de enige die geluisterd had, toen John waarschuwde om van hun nieuwe woonplaats niet te veel te verwachten, zei dat het haar geweldig meeviel. 't Viel John ook mee. Bij de pioniers, die de nieuwko mers opwachtten op Clarence's farm, stonden ook Jack en Berendien, teruggekeerd uit Prince George, nadat zij daar in het ziekenhuis bevallen was. Ze hadden, toen zij weer hersteld was, getwijfeld wat ze zouden doen: daar bUjven of teruggaan naar de hill. Ze hadden gekozen voor Barrett. Tijdens hun afwezigheid hadden ze gemerkt toch aan de hill gehecht te zijn. 't Deed John goed dit te horen. Maar waar was Joost? De kinderen van de nieuwkomers gingen bloemen pluk ken, die in overdadige lente-overvloed op de farm bloei den; de vrouwen toonden zich verrukt over hetgeen Ann van haar blokhuis in de wildernis gemaakt had; de man nen keken naar de koeien en de hoenders, wandelden langs de akkers, verkruimelden een handvol aarde. De levende have zag er welvarend uit; de grond was prima en hetgeen Clarence vertelde over de opbrengst van de farm, stond hun aan. Joost had zich nog niet laten zien, toen de nieuwelingen al twee uur op de farm waren. John vroeg aan Clarence, waar hij zat. Die antwoordde: "Waar ie altijd zit". Dat was dus bij het graf van Mien. Toen John vroeg hoe het nu met hem ging, haalde Clarence de schouders op. Hij was nogal onrustig geweest de laatste dagen, vermoede- üjk de spring of het vooruitzicht van de komst van zoveel vreemden. John voelde zich onbehaagUjk. Best mogelijk dat Joost straks plotseUng te voorschijn kwam, met rollende ogen en een uitgestoken arm, roepende: Die in de hemel woont, zal lachen. De kinderen zouden een doodschrik krijgen en de vrouwen zouden overstuur worden. Hij vond het jammer dat Clarence niet gezorgd had dat hij weggebracht was, zoals Margareth. Hij had hem in die geest geschreven. Nu Joost er echter was, wou hij hem alleen spreken. Mis schien kon hij een uitbarsting voorkomen. Hij sHpte uit de kring van inamigranten, die druk met Clarence praat ten, weg, ging het bos in en vond Joost bij het graf. Hij zat op een wortelstronk tegenover de steenhoop, het hoofd gebogen, triest. Hij had Johns nadering niet gemerkt, maar bij het kraken van een takje sprong hij op, als wilde hij het graf verde digen. John herkennend, werd hij schuw, 't Leek dat hij wilde vluchten. John zei: "Wij zijn toch goede vrienden, Joost. Ga zitten, jongen". Daarop ging hij weer zitten op zijn wortelstronk, op nieuw ineengedoken. John wist niet hoe hij hem aanpakken moest: zacht? fors? met een beroep op het gezond verstand? of met de troost en opbeuring van het geloof? Hij legde zijn hand op Joost z'n schouder. Die kromp nog meer ineen. Maar John zei vriendelijk: "Je bent toch niet bang voor mij, Joost?" Toen keek hij even op. Zijn bUk gaf John moed. Er was een diepe droefheid, doch geen verwarring in zijn ogen. John zei: "We moeten de levenden niet bij de doden zoeken, Joost". Weer keek Joost op, bevreemd. "Zij zijn gestorven, maar hun ziel leeft. Zij zijn in heer lijkheid". Joost staarde stom voor zich uit. "Dat weet je toch", ging John door. Joost knikte. "Dan mag jij niet bUjven treuren bij dit graf, Joost". "Is dit verkeerd?" vroeg Joost. "Wij hielden zoveel van elkaar". "Gelukkig! Des te erger dat jij alleen denkt aan haar graf en niet aan haar geluk". Joost boog zich schuldbewust. "Jij moet weer het leven in", ging John voort. Joost streek met de hand langs het voorhoofd, als schoof hij een gordijn weg. "Het leven in.herhaalde hij wee moedig. "Ja, het leven in. Je taak aanvatten. Wil je weggaan of wil je in de Bulkley vallei blijven?" "Weggaan?" Hij schrok. "Ec wil hier büjven". "Akkoord. Maar dan niet suffen, Joost, maar werken, een voorbeeld wezen voor het volk, dat vandaag aangekomen is". Joost kromp weer ineen. "Dat volk, hu... Ik wil 't niet zien. Ik wil alleen zijn. De drukte maakt me ziek". "Je moet onder de mensen, Joost. De eenzaamheid heeft je ziek gemaakt. Onder de mensen word je beter". Hij schudde het hoofd. "Nee, nee". John stond in twijfel wat hij doen moest. Toegeven? Hem hier laten? Of hem in het gezelschap brengen? Dan hep hij het gevaar dat er een explosie kwam en deze zou een kwade weerslag hebben. Maar Joost moest bij het graf vandaan. "Kom mee!" zei hij bevelend. Ze kwamen op de farm, toen de maaltijd daar gereed stond, buiten op het erf, een lange tafel. De kinderen von den het een feest in de open lucht te eten. Joost zat naast John. Hij zei geen woord. Hij sloeg naar 't scheen geen acht op het gesnap van de kinderen, 't Was of hij bang was voor hun vrolijkheid. Na het eten was hij onmiddel lijk weer verdwenen. Toen John drie dagen later weer vertrok, was hij redelijk tevreden. De nieuwelingen hadden niet geklaagd. Zij waren al aan 't werk gegaan. Het scheen dat zij te talrijk waren om de eenzaamheid te sterk te voelen. Althans gedurende de zomer zou het wel gaan, vermoedde hij. Hij had echter nog zorg om Joost. Een uitbarsting had zich niet voorgedaan, maar de jonge weduwnaar bleef schuw en meed de mensen, en gisteravond had hij hem weer gevonden, zittend bij het graf. In augustus reisde John weer naar de Bulkley vallei. Hij had nieuwe aanvragen uit Nederland gekregen. Zijn doel was thans om uit te zoeken, waar hij deze mensen plaat sen moest en tevens om zich te vergewissen hoe het ging met de kolonisten, die hij van 't voorjaar naar de hill ge bracht had. Clarence had geschreven dat 't schikte. Br waren flinke lui bij. De Blanksma's stonden hem bijzon der aan. Net zo'n gezin als vroeger ons gezin, schreef Clarence, te groot en te druk om last van eenzaamheid te hebben. Een goed seizoen had ertoe bijgedragen om al de nieuwelingen te doen wennen. Ze hadden weinig last van nachtvorsten gehad en een mooie zomer. Op John z'n vraag hoe het met Joost was, had Clarence geantwoord: Niet veel verandering; nog altijd vreemd. Over hem bleef John bezorgd. Tijdens de reis naar de Bulkley vallei regende het zo hard, dat John de heuvels langs de lijn niet zien kon. 7-elfs de rivier, die vlak langs de spoorweg stroomde, ging ver scholen achter een grijs gordijn van water. De conducteur moest John vertellen dat ze bij Barrett waren. (wordt vervolgd) OFFICIEEL DEALER Brielle Slagveld 19 Tel. (0181) 413777 Spijkenisse Kelvlnweg13 Tel. (0181)624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Nieuws

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5