Mannenkoor 'Ons Koor' had geslaagde reis naar Praag! GBS-avond Uitslag 9e open witvis kampioen schap Goeree-OverHaldtee Rayons jongensdag turnen Goeree-Overflakkee Good Luck speelt zich veilig 'Vooruit' verkoopt unieke en originele Grijsoord-video RST Kerkdiensten Ger. Gem. Commissie Financien Goedereede is verdeeld over voorstel leerlingenvervoer ilieu Estafette organiseert 7 horizonverle^ende kustwandelingen Het was weer enorm druk op zater dagmorgen 8 mei omstreeks 6.30 uur in het verenigingsgebouw 'Melishof' te Melissant. Wat was daar aan de hand? Daar werden de inschrijvingen gedaan voor het 9e open witvis kampioen schap van Goeree-Overflakkee. Er kwamen 192 deelnemers waaronder 14 korpsen om aan dit niet meer weg te denken evenement deel te nemen. Er stond namelijk 1000- op het spel wan neer men eerste werd. Na de inschrijvingen ging men naar het wedstrijdparcours aan het Zuiderdiep in de Kroningspolder ter weers zijden van het gemaal Zuiderdiep. De weer somstandigheden waren redelijk, alleen de wind wakkerde nogal aan waardoor het niet al te aangenaam was. Het parcours was ver deeld in vier vakken. De wedstrijdvissers kwamen uit alle delen van Nederiand (uit de kop van Noord-Hol land tot ver in Limburg) en niet te vergeten uit België. Waaruit blijkt dat ongeveer 70% meer dan één keer heeft meegedaan aan dit kampioenschap. Uit sommige reacties van wedstrijdvissers die steeds terugkeren om mee te doen, krijgt de organisatie veel lof over de goede organi satie en de prijzentafel en de gezellige sfeer die er is bij de h.s.v. 'De Viscromte'. De prijzentafel is mede mogelijk gemaakt door onze steeds terugkerende sponsors. Want zonder hen wordt het een moeilijke zaak om zoiets te financieren. Wij willen deze mensen bedanken voor het vertrouwen dat ze in h.s.v. 'De Viscromte' hebben. Onze sponsors zijn: J. Breeman, dierenspeciaal zaak annex hengelsport te Middelhamis; N. Jurgers, hengelsport. Bergen op Zoom; P. van Nimwegen, Sommelsdijk; Erven War- nink BV, Middelhamis; Aannemingsbedrijf Gebr. v.d. Nieuwendijk, Stellendam; EMA- GO, Oude-Tonge; en niet te vergeten vemi- gingsgebouw 'Melishof te Melissant. We hopen dat wij jullie volgend jaar weer mogen benaderen om met ons weer zo'n gezellig kampioenschap te houden. Ook willen wij de mensen bedanken die zaterdagmorgen de inschrijvingen hebben verricht. En ook de controleurs/weegploegen die hun vrije zaterdag hebben opgeofferd voor dit kampioenschap. Uitslag van de eerste 20 1. B M. Burgmans, Rotterdam34.000 gr. 2. D E. de Joode, Krimpen a/d IJssel19.580 gr. 3. A T. Pijl, Ouddorp (Viscromte)19.000 gr. 4. C R. Rijke, Sommelsdijk (Viscromte). 15.720 gr. 5. B J. Bron, Meerkerk21.480 gr. 6. C A. Schaaf, Dirksland (Viscromte) ...14.880 gr. 7. A J. C. Matena, Dordrecht13.100 gr. 8. D W. v.d. WiUek, Hilversum7.760 gr. 9. B A. Kwak, Brielle16.320 gr. 10. C W. Put, Ridderkerk12.100 gr. 11. A L. Breederveld, Stellendam10.940 gr. 12. D R. Slootweg, Sommelsdijk5.920 gr. 13. B F. Logjes, Dordrecht11.900 gr. 14. C. E. Peters, Turnhout (B)11.500 gr. 15. A. V. Gijsel, Steendorp (B)8.260 gr. 16. D J. Mombarg, Den Haag5.860 gr. 17. B W. Netten, Stellendam (Viscromte).l 1.400 gr. 18. C A. Hensbroek, Utrecht10.100 gr. 19. B. B. Zwart, Hellevoetsluis (Viscromte) 6.800 gr. 20. D K. van Güs, Brielle4.820 gr. 1. bij de dames mevr. C. de Jager, Sommelsdijk4.440 gr. Uitslag korpsen 1. Koips Hemu, Rotterdam48.720 gr. 2. Korps Viscromte 5, Flakkee33.400 gr. 3. Korps Viscromte 4, Flakkee30.620 gr. Het is alweer 15 jaar geleden dat heel Oude Tonge op 'z'n kop' stond tijdens het feest van 700 jaar Grijsoord. Het hele dorp was versierd, iedereen was verkleed en tal van festiviteiten wer den georganiseerd. Bij velen van u komen nu waarschijnlijk allerlei her- rinneringen boven. Over de feesttent op de Kaai misschien? Over de Brade rie? De maaltijd rond de Kerk? Het toneelstuk op de Kaai? Dhr. J. Smeets heeft vele activiteiten op film vastge legd en gemonteerd tot een film van 1.45 uur. Het resultaat is een fraaie weergave van de feesten op een unieke videoband, 'o Volgend jaar bestaat Fanfare-orkest 'Voor uit' uit Oude Tonge 75 jaar. Mede daardoor heeft het bestuur van de stichting '700 jaar Grijsoord' besloten de videoband via 'Voor uit' te verkopen, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Wilt u ook zo'n videoband U kunt de band kopen voor f 30,- via de leden van het orkest, via de bestuursleden Leonard Braber (0187-641173) en Corry Slooter (0187- 641385) of bij het Kampwinkeltje in de Ring van Oude Tonge. Fanfare-orkest 'Vooruit' heeft de komende weken diverse concerten op het prograirmia staan. Op de woensdag avonden 16,23 en 30 juni geven we concerten (bij goed weer) in respectievelijk Oude Tonge, Ooltgensplaat en Achthuizen. Tijdens de Braderie in Oude Tonge op zaterdag 19 juni geven we ook een concert om 14.00 uur in de dorpskern van Oude Tonge. Op zaterdag 30 oktober 1999 organiseert Vooruit het jaarlijkse Oostflakkee-Concert in de Grutterswei te Oude Tonge. Dit jaar lijks terugkerende evenement is elk jaar in een ander dorp. Vorig jaar was het in de Bommelstee in Den Bommel. De verenigin gen die meewerken zijn Muziekvereniging 'E.M.M.' uit Den Bommel en Trompetter korps 'van der Harst' en Zangvereniging 'Advendo' uit Ooltgensplaat. In het jubi leumjaar zal 'Vooruit' ook diverse grote evenementen organiseren. O.a. een jubi leumconcert van 'Vooruit' in de sporthal en Zaterdag 29 mei a.s. zal de eerste rayons jon gensdag worden georganiseerd. Deze wed strijd is in de plaats gekomen van de Flakkee cupwedstrijden voor jongens/heren. In de gymzaal van de Mehshof zal door jon gens/heren van zeven van de elf gymvereni- gingen van ons eiland geturnd worden om de wisselbeker, de voormalige Flakkeecup. Er wordt geturnd in vijf leeftijdscategorieën: categorie 6: 9-10 jaar; categorie 5: 11-12 jaar; categorie 4: 13-14 jaar; categorie 3: 15- 16 jaar; categorie 2/1: 17 jaar en ouder. In elke leeftijdscategorie is een aantal prijzen te behalen, al naar gelang het aantal deelne- .mers. Voor de jongens in de leeftijdscatego rieën 6 en 5 is er voorgeschreven oefenstof, de Overige deelnemers turnen vrije oefenstof. Er zal aan de volgende toestellen gewerkt worden: ringen, mat, sprong, brug en rek. De wedstrijd begint om 8.30 uur en zal om ongeveer 12.00 uur afgelopen zijn. Belangstellenden zijn van harte welkom. waarschijnlijk een concert van topharmonie 'Sophia's Vereniging' uit Loon op Zand. Het afgelopen concert van 10 april 1999 was een groot succes. Zeker The Deep Purple Medley was mooi om te beluisteren. Vooral omdat er een basgitaar en een solo-gitaar meespeelden (uit het eigen orkest) Vooruit heeft zijn naam eer aangedaan is daadwerke lijke vooruit gegaan. Onder de enthousiaste en zeer kundige leiding van dirigent Jurgen Nab is het muzikaal niveau maar ook de sfeer sterk verbeterd. Muziek maken bij Fanfare-orkest 'Vooruit' betekent een leuke en gezellige hobby, maar ook mooie concerten geven. Heeft u interes se om lid te worden? Bel voorzitter Leonard Braber 0187-641173 of kom kijken tijdens de repetitie op woensdag avond van 19.30 tot 22.00 uur in het 'Bolbaeken' (achter de RK Kerk). Niet alleen de jeugd is welkom, ook de oudere jongeren zijn meer dan wel kom. We hebben nog enkele prachtige ins trumenten klaar staan. Met name voor de Bas, de Bariton en de Schuiftrombone zoe ken we nog mensen. Wij zien u graag bij onze concerten of op de repetitie-woensdag avond in het 'Bolbaeken'. Voori i^^diinzorg van uw eigen identiteit, vraag RST voor hoge kwaliteit Reformatorische Stichting Thuiszorg Telefoon (0342) 42 23 24 BREDA - Zaterdag 15 mei ging de ploeg uit Middelhamis naar Breda. Hier trof het de nummer 4 van de rang lijst Terda. Good Luck staat momen teel zesde op een ranglijst van 8. De laatste twee ploegen degraderen en gezien het feit, dat Good Luck 3 punten voorsprong heeft op de nummer 7 van de ranglijst, maar 1 wedstrijd meer gespeeld heeft, stond het met 1 been veilig. Toch moest het wel winnen om 100% zeker te zijn van handhaving in de 3e klasse landelijk. De wedstrijd begon moeizaam. Er waren vele kansen van beide kanten, maar goals waren niet aan de orde. Pas in de 25e minuut was een combinatie tussen Marcel Kievit en Steven Vogelaar goed voor de 0-1 voor Good Luck. Zo'n 5 minuten later werd het gelijk door een treffer van Terda. Na een mooie pass van Nico Overduin wist Maijon Soeteman de 1-2 binnen te schieten. Direct daarna kwam Terda weer gelijk en gingen de ploegen met een minimale stand van 2-2 de rust in. De enige ploeg die na rust nog ging korfbal len was Good Luck. Met een ver afstand schot bracht Steven Vogelaar de ploeg op 2- 3. Niet veel later gaf Maija van Splunter Ste ven Vogelaar nogmaals de kans te scoren. Ditmaal was een klein kansje van dichtbij genoeg voor de 2-4. Na een snelle combina tie tussen Jan-Willem de Vos en Heidi Kamerling wist deze laatste van afstand tot scoren te komen. Even later rondde deze dame na aangeven van Nico Overduin een doorloopbal goed af, zodat het 2-6 werd. Terda kwam van afstand tot 3-6. Na een lange aanval uit het boekje, wist Samantha Krijgsman Marcel Kievit te berei ken, zodat van afstand de 3-7 op het score bord verscheen. Good Luck bleef goed spe len en vooral zeer goed verdedigen en liet Terda soms geen aanval toe. Dit leidde bij de ploeg uit Breda tot frustraties, waardoor na schoppen van een Terda-speler de gele kaart werd getrokken door scheidsrechter Brug gen. De 3-8 kwam van de handen van Heidi Kamerling, nadat Marjon Soeteman haar goed had aangespeeld. Vanuit een vrije bal wist Heidi Kamerling, na goed aangeven van Jan-Willem de Vos, wederom te scoren en de eindstand van 3-9 te bepalen. Coach Peter van Vliet was uiterst tevreden over dit resul taat. Dit was de laatste wedstrijd van dit sei zoen en we moesten winnen. Een groot com pliment voor de spelers, die uitstekend heb ben verdedigd en professioneel hebben laten zien hoe je een bd in de ploeg moet houden. Hiermee hebben we vandaag gewonnen en onze doelstelHng bereikt, nameUjk handha ving in de derde klasse landehjk. MIDDELHARNIS - woensdagavond 19 mei 19.30 uur ds. C. A. van Dieren. MELISSANT - woensdagavond 19 mei 19.30 uur ds. A. Schot, Krimpen a/d Us- scl HERKINGEN - woensdagavond 19 mei 19.30 uur ds. J. Schipper, 's-Gravenpol- der. OUDDORP - woensdagavond 19 mei 19.30 uur ds. F. Harinck. Donderdag 6 mei was de vertrekdag van het mannenkoor naar Praag. Na een dag rijden, afgewisseld met files, omleidingen en vertraging aan de grens, werd na middernacht Praag bereikt. Na een verkwikkende nacht rust stapten we weer in de bus voor een stadsbezichtiging van Praag. We bezochten het Joodse gedeelte van de stad met synagogen en de Joodse begraafplaats. Tijdens onze reis zijn we steeds vergezeld geweest van een Nederlands sprekende gids, waar we enorm veel gemak en plezier van heb ben gehad. 's Middags vertrokken we naar het stadje Podebrady, op ongeveer een uur rijden van Praag, waar we 's avonds een concert zou den hebben met een koor uit die buurt. Dit was geregeld door het buro dat onze reis had georganiseerd. Die organisatie was voortref felijk tijdens onze reis. Bij alle optredens waren mensen aanwezig die ons opvingen en aanwijzingen gaven. Na een korte wandeling met plaatselijke gid sen door het stadje zijn we op zoek gegaan naar de kerk waar het concert zou plaatsvin den. Na het inzingen begon om 5 uur het concert met een mannenkoor uit Nymburg, het koor Vox Numburgenis. Na een geslaagd concert hadden we met deze koorleden nog een diner in een plaatse lijk restaurant, wat heel gezelUg was, ondanks het taalverschil. Er werden holland- se kaasjes uitgedeeld en toespraken weder zijds gehouden, wat misschien nog eens tot de nodige kontakten leidt. Zaterdag werd weer een bezoek gebracht aan Praag, nu aan de Praagse Burcht met de prachtige St. Vituskathedraal. Hier werd een spontaan optreden verzorgd door het man nenkoor, wat door de vele duizenden bezoe kers werd gewaardeerd. Na wat vrije tijd vertrokken we eind van de middag naar een ander deel van Praag, waar we om 6 uur in een H. Mis zouden zingen. We kwamen terecht in een klooster waar we onze ogen niet konden geloven. De kerk op dit terrein was een lust voor het oog, zoveel rijkdom en schilderingen heeft ons versteld doen staan. Na een hele plechtige dienst vertrokken we naar ons hotel voor het diner. Zondag zongen we in de H. Mis in de St. Nicolauskirche. Tijdens de dienst zongen we De Deutsche Messe van Schubert. Na de dienst gaven we nog een optreden voor de aanwezige toehoorders. 's Middags verzorgden we nog een optreden in een bejaardentehuis, wat fijn was om te doen voor de mensen. Zij leven toch een stuk minder gerieflijk dan wij in het westen. Na het laatste Tsjechische üed dat we zongen konden velen hun tranen niet bedwingen. Maandag was de dag dat we de terugreis moesten maken. Deze ging veel voorspoedi ger dan de heenreis en we arriveerden 's avonds behouden in Middelhamis. Na een geslaagde reis en een ervaring rijker gaat het Mannenkoor zich nu voorbereiden op zaterdag 5 juni, wanneer in Gouda het Mannenkoorfestival wordt gehouden met optredens van 28 mannenkoren in 4 ver schillende kerken. Het mannenkoor zal zin gen in de Oud-Katholieke kerk van Gouda. 's Avonds zullen alle koren gezamenlijk nog een optreden verzorgen op de Markt van Gouda. Let op de plaatselijke kranten voor meer bijzonderheden over deze dag, want voor koorliefhebbers is dit een mooie kans om een gezellige dag Gouda te maken. Vanwege deelname aan dit festival zal het oud papier een week later opgehaald wor den, nl. 12 juni! GOEDEREEDE - De commissie financiën, die woensdag j.l. bijeen kwam, is het met wethouder T. Bakelaar (PvdA) eens, dat er voor het vervoer van leerlingen van het spe ciaal basis- en voortgezet onderwijs geen eigen bijdrage van de ouders moet. worden gevraagd. liet wordt anders met de ouders die hun kinderen gebruik laten maken van het leerlingen vervoer naar de lokale basis scholen. In het verleden was de bijdrage hiervoor 250,00 per kind. Als de nieuwe regeling van kracht wordt dan wordt de eigen bijdrage ƒ600,00 per gezin, of per stop, zoals je het ook kunt uitleggen volgens de wethouder. Een eigen bijdrage is wette lijk verpUcht gesteld in de gewijzigde wet van 10 december 1998 inzake het leeriin- genvervoer. De bijdrage moet dan berekend zijn aan de hand van de geldende zone's van het openbaar vervoer, wat neer komt op 2 zone's in Ouddorp. Dhr. J. Klepper (SGP), gaf aan dat een gemiddeld gezin met 2 kin deren nu te maken krijgt met een verhoging van honderd gulden. Voorzover kon hij dan ook akkoord gaan. Anders was het met de grens die werd voor gesteld. De keus lag tussen de huidige 4 km. grens, of de grens die in het eilandeüjk porte feuille overleg was afgesproken: 6 km. Als de regeling van 6 km. zou doorgaan, zag CDA'er J. van Oosterom uit naar een water dichte regeling voor wat betreft de kinderen die meegaan om het busje vol te maken, maar die niet buiten de 6 km. grens wonen. 'Wat dat betreft heeft onze gemeente een bijzonder karakter, wat uitgestrektheid en grootte aan gaat', aldus spreker. Met het voorstel van 6 km., wil de wethouder voorkomen dat er eventueel in de toekomst een tweede bus moet gaan rijden, wat voor de gemeente een extra uitgave van 12.000 zou betekenen. De dames van de VVD, PvdA en het VGB, vonden de 6 km. grens acceptabel, mits er voor de kinderen die nu meegaan en binnen de 6 km. grens wonen (om de bus vol te maken) een goede regeling wordt getroffen. De heren van de CDA, RPF en SGP pleitten echter voor de handhaving van de 4 km. grens. De commissie zag dan ook uit naar het 'wijze' voorstel van het coUege. Deze avond kwam eveneens aan de orde de financiering van de Parking Watchers in de gemeente. De cbmhiissië vbifd dit werk goed voor de beeldvorming van de gemeente. Het gaat dan met name om de aspecten veilig heid en service die door deze jongelui wordt geboden. Omdat particuliere sponsoring verplichtingen schept vond SGP'er J. Klep per dat de gemeente terughoudend moest zijn met sponsoring vanuit de particuliere sector. Aan het» eind van deze vergadering bedankte wethouder T. Bakelaar, namens de commis sie, de gemeentebode dhr. W. van Huizen, voor de goede koffie en service, waarop de raadsleden altijd konden rekenen. Dhr. W. van Huizen hoopt op 1 juni met pensioen te gaan. D.V. op woensdag 19 mei heeft de Gerefor meerde Bijbel Stichting een bijeenkomst in de Hervormde Kerk van Melissant, waarin zal spreken de oud-voorzitter van het dis- trictcomitee Goeree-Overflakkee, ds. A. Vlietstra jr.. Hervormd predikant in Katwijk. De plaatselijke predikant, ds. J. G. Blom, zal deze avond openen. Op deze avond zal het werk van de Gerefor meerde Bijbel Stichting worden toegelicht. Ds. Vhetstra is lid van het Stichtingsbestuur. Een ieder wordt hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen. De bijeenkomst begint om half acht. Over twee weken gaat de 14e Nationa le MiUeu Estafette van start. Dit jaar zijn prachtige wandelingen georgani seerd langs de Noordzee. U kunt gra tis deelnemen aan een van de zevei etappes die voeren langs onbekende stukjes van onze kust. De eerste etap pe start op 28 mei en voert langs het Haringvliet en het eiland Goeree, de tweede op 29 mei door de Rotterdam se haven en over de Maasvlakte Het bijzondere van de milieu-estafette is dat tijdens de wandelingen ook burgemeesters, kamerleden en beleidsmakers meelopen. U kunt, als u dat wilt, tijdens de wandeling met hen van gedachten wisselen over ingrijpen de ontwikkelingen die aan de orde zijn zoals het openstellen van het Haringvliet, een tweede Maasvlakte of een Vliegveld in Zee. Elke etappe van de milieu-estafette voert langs een bijzonder stukje Nederlandse kust. De wandehngen zijn 8-10 kilometer lang. Deelnemers gaan op weg met een handzaam boekje met daarin achtergrondinformatie en een handig kaartje. Onderweg worden korte presentaties gegeven en krijgt u een kopje koffie of een verfrissing aangeboden. U kunt een folder aanvragen met informatie over de verschillende etappes bij de organi satoren van de milieu-estafette: het NIVON (020-4350700), Stichting Duinbehoud (071- 5131800) en Stichting De Noordzee (030- 2340016). De eerste etappe op 28 mei start om 14.0 uur bij de Haringvlietsluizen (Expogebouw) en eindigt om 17.00 uur in het restaurant van de Visafslag. De tweede etappe start 29 mei om 10.00 uur bij station Blaak in Rotterdam en duurt inclusief boottocht de gehele dag. -115- En als ze koortsvrij waren, keerde de bezinning wel terug. Wat Joost gebazeld had, behoefde niet geteld te worden. Dat was wartaal tengevolge van de koorts. Zo praatte John tegen zijn zoon om hem gerust te stellen. Doch op de lange trein reis was hij zelf ongerust. Hij zag steeds weer die brandende ogen, die uitgestrekte hand, als een dolk op hem gericht. Hij hoorde steeds die holle, hese stem, die hem beschuldi gingen naar het hoofd geslingerd Had. Zo vloekten de profeten uit het Oude Testament de zondaars in de naam des Heeren Heeren. John kon alles weerleggen. De Bijbel kende geen reser vaten voor de wilde dieren, waarin de mens niet door dringen mocht. In zijn tekst stond het tegendeel van wat Joost had geschreeuwd. Daar sprak God: "Weest vrucht baar, en vermenigvuldigt, en vervult de aarde, en onder werpt haar, en hebt heerschappij over al het gedierte". Een krasser tegenspraak was niet wel denkbaar. In plaats dat hij zich had vergrepen aan Gods schepping, had hij het gebod vervuld, eerst in Lacombe en nu opnieuw in zijn pogingen om de woeste Bulkley vallei tot vruchtbaar land te maken. De trein reed door het Rotsgebergte, dat nu de winter boeien had verbrijzeld. Het water stortte overal omlaag. Hij zag een woeste sneeuwlawine naar beneden rollen. Het gedonder van een waterval overstemde ver het gedender van de trein. Die nacht liep de locomotief vast in een door sneeuw versperde kloof. De duisternis was absoluut. Rondom de vastgelopen trein bruiste het water. In de verte roimnelde de donder. Een grote troep jakhal zen jammerde en krijste. John zag Joosts brandende ogen, zijn arm als een speer op hem gericht en het dreun de in zijn oren: "Die in de hemel woont zal lachen!" In het midden van de zomer kreeg John een brief van de spoorwegmaatschappij uit Montreal, waarin deze infor meerde naar de nadere resultaten van zijn Europese reis. Tot dusver waren drie gezinnen uitgekomen. Dat was, had John geschreven, een allereerst begin geweest. Een klein begin, zei de spoorwegmaatschappij. Zij zou graag willen weten hoeveel gezinnen eerlang zouden volgen. John voelde de teleurstelling, verhuld in hoffelijke ter men. De spoorwegmaatschappij had meer verwacht en dat met reden, want hij had haar, voordat hij op haar kos ten naar Europa ging, verzekerd dat er in Nederland veel lust tot emigratie naar de Bulkley vallei was. Daaraan lag het trouwens niet. Het zaad, dat hij in Euro pa uitgestrooid had, kwam op, al kiemde het wat laat. Hij kreeg de laatste tijd verscheidene brieven van gegadig den. Als hij voor deze Heden farms kocht, dan kwamen ze het volgend voorjaar. Hij zou de spoorwegmaatschappij aanstonds tevreden kunnen stellen door haar te schrijven dat die en die van plan waren te komen. Maar hij had nog een brief gekregen, van Clarence, waar in deze schreef dat zij nog steeds met de nieuweHngen zaten opgescheept. De mannen maakten zich doodsbe nauwd dat er niets van de oogst terechtkomen zou, omdat de boel een paar keer af ge vroren was. En de vrouwen klaagden ach en wee over de eenzaamheid, de jakhalzen, en het ongerief dat zij maar zelden naar het dal konden en zich voor eten en drinken behelpen moesten met hetgeen de moestuin, de farm en het bos opleverden. Alsof dat niet ruimschoots genoeg was. Clarence had om wat liefs gewild dat zijn vader de lui niet had gebracht, want hun gejeremieer had ook op Jack en Berendien een slechte invloed. De brief besloot met het verzoek hem alsjebüeft niet meer van dat halfzachte volk uit Nederland op het dak te schuiven. Dit bracht John in een impasse. Hij zou aan de gegadig den in Holland moeten schrijven: Ik heb jullie toen wel overreed om naar Canada te gaan, maar ik heb nu geen plaats voor je. Hij zou de spoorwegmaatschappij moeten berichten: Van al de grote dingen, die ik u voorgespie geld heb, komt niets terecht. Zijn ideaal de Bulkley val lei te bevolken, ging op in rook. Hij had gemeend dat hij een goddelijk gebod volvoerde, maar Joosts uitgestoken arm wees hem aan: "Die in de hemel woont zal lachen". John schudde de sombere gedachten van zich af. Hij moest zich niet laten temeerslaan door de teleurstelling van een paar nieuwkomers. Het gros van de immigranten kreeg een schok bij overplanting van het knusse Neder land naar het ruige Canada, hoeveel te meer dan zij, die aanstonds in het wildste westen waren neergepoot. En wat Joost Vriend gezegd had, moest hij vergeten. Dat was wartaal van een koortslijder geweest, waarvan deze zich waarschiJTÜijk niets herinnerde. De nieuwkomers zouden stellig anders over de Bulkley vallei spreken, als er een goede oogst van het land gehaald werd. John nam zich voor te wachten tot de oogst. Dan zou hij nog eens naar het noorden gaan. Tot zo lang moesten de briefschrijvers uit Nederland en ook de spoorwegmaatschappij in Mon treal maar wachten. In augustus kreeg John een nieuwe brief van Clarence, veel opgewekter dan de vorige. Over de nieuwkomers nu geen enkele klacht. Ze begonnen aardig te wennen, schreef hij. Over hun werk was hij tevreden. De oogst stond er goed voor. In zijn gezin was blijdschap. Zij had den een tweede kindje gekregen, een meisje dit keer. Ann en de kleine maakten het best. Kwam grootvader nog niet weer eens op bezoek? De laatste melding was oorzaak dat Stijntje erop aan drong de reis, die John zich reeds had voorgenomen, gauw te maken. Dit was weliswaar hun veertiende klein kind, maar zij hing zeer aan Clarence en Ann, die zo ver weggetrokken waren naar dat woeste land, waar zij niet heen kon gaan vanwege haar hartkwaal. John wou eerst wachten tot de oogst op de eigen farm binnen was, maar Stijntje zei dat dit niet nodig was. De jongens deden immers toch het werk. John ging op reis. Toen hij op Clarence's farm aankwam, was kleine John voor het huis aan het spelen. Hij rende zijn grootvader juichend tegemoet en troonde hem naar de wieg, die in de schaduw van een struik stond. Opa moest het kindje zien. John zag een flinke baby, die in haar bedje lag te trappe len en te kraaien. Ann kwam de keuken uit, een blijde, rij ke moeder. Clarence kwam uit de schuur, waar hij bezig was de zelfbinder in orde te maken. Ze straalden allen van gezondheid en van levenslust. Joost Vriend en zijn vrouwtje, die nog bij Clarence en Ann inwoonden, waren wat verlegen bij de begroeting. Zij vroegen John of hij het hun niet kwalijk nemen wilde dat zij vein 't voorjaar zo raar hadden gedaan. "Wat zou 't!" zei John daarop. "Julüe waren immers ziek". Toen waren ze allebei zeer opgelucht en zij vertelden dat het hun thans in de Bulkley vallei best beviel. Joost noemde het een wonder hoe alles hier wou groeien. In juni waren de gewassen afgevroren, en hij had gedacht dat er niets van terecht zou komen, maar in zes, zeven weken was er een oogst gewassen en gerijpt, waar hij versteld van stond. "En hoe maak jij het in de wildernis?" vroeg John aan Mien. "O, best!" zei zij. Ze dwaalde vaak door het bos. Onlangs had ze daar een jong hertje gevonden, verlaten door zijn moeder. Ze had het meegenomen naar huis en voedde het nu met een fles. Ze was gaan houden van het vrije leven op de hill en wou niet graag weer naar het oude dorp terug, waar de een de ander in de weg hep, omdat er veel te weinig ruimte was. John knikte. Zo dacht hij er ook over. 't Was hem verle den jaar in het oude dorp veel te benauwd geweest. Het deed hem goed dat Mien het vrije leven in de West waar deerde. Toch bracht hij haar onder het oog dat het nu zomer was. Als het winter werd, zou ze waarschijnlijk veel aan huis gebonden zijn. Dan kon ze het wel eens eenzaam krijgen. Doch Mien maakte zich geen zorg. Als het buiten koud en donker werd, zou het binnen des te gezelliger zijn. De kinderen gaven afleiding genoeg. Dat gaf John toe. Twee peuters brachten veel gezellig heid, {wordt vervolgd) Raadhuisplein 4; Postbus 154 - 3770 AO Barneveld

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5