Speciale vakantiegids voor alleen- gaanden en eenoudergezinnen 'De Christen- vrouw' GEZOND WEL Lotgenotencontact WELKE Slaapkamers .6 Viel e imififfin-itiEuiJi^ afd. Dirksland yiMo pKz^d^^Ys 7^^^^ £.=G ?^t^st GEFELICITEERD/ yiiei^ N M N M H H H H H N )k: H N H H H H H H H H H H H H H H H H H H H H N N H H H H H H H H M H PAGINA 9 Vrijdag 14 mei 1999 Alweer voor het vierde jaar komt de Solovakantiegids voor alleengaan- den uit. De Solovakantiegids 1999 geeft een vrijwel volledig overzicht van reisorganisaties die reizen orga niseren die zeer geschikt zijn voor alleengaanden en eenoudergezin nen. De reisorganisaties bieden een breed scala van reizen aan; van zeer avontuurlijke en sportieve vakan ties, voor mensen die tijdens de vakanties hun creativiteit en/of spi ritualiteit willen ontwikkelen, cul- tuurrondreizen, maar ook de meer rustige hotel- of appartementvakan ties aan zonnige kusten. Alle vermelde organisaties hebben van de Vereniging Vakantie Partners het predi kaat 'Alleengaanden Vriendelijke Reisor ganisaties' gekregen. Dat wil bijvoorbeeld zeggen dat zij geen of weinig toeslag reke nen voor alleengaande vakantiegangers, dat de kwaliteit van de eenpersoonska- mers dezelfde is als de meerpersoonska- mers en dat tenminste 40% van de deelne mers, aan de voor alleengaande geschikte reizen, alleengaand is. De Solo vakantiegids '99 wordt uitgege ven door de Vereniging Vakantie Partners. De Vereniging bemiddelt tussen haar leden om samen als vakantiepartners of als groepje met vakantie te gaan. De Vereni ging heeft ook door heel Nederland regio's en activiteitenclubs waar haar alleengaande leden el-kaar, ook tussen de vakanties door, kunnen ontmoeten en samen leuke dingen doen. Wilt u ook in het bezit komen van de Solo vakantiegids '99? Maak dan 7,50 over op girorekening 3537051 ten name van de Vereniging Vakantie Partners te Rijswijk NBr. Wilt u meer weten over de Vereniging vraag dan een folder aan. Stuur een brief- kaartje naar de Vereniging Vakantie Partners, Almweg 1, 4284 VG Rijswijk NB, of bel even: (0183) 443354. Op D.V. 19 mei willen we voor de laatste keer in dit seizoen bij elkaar komen. De heer J. J. de Geus uit Dirksland zal deze avond in ons midden zijn met als onderwerp: 'Wet voorziening gehandicapten en de toegang tot de zorg, wat de taak van de kerk hierin is'. U kan zich nog opgeven voor het reisje van 15 juni. De avond begint kwart voor acht in 'Onder de Wiek'. Allen van harte welkom. Het bestuur Fuzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de aiaaad naar Oom Ko> p/a E3land«n»Nieaws, Postbus 8, 3240 AA MiMelbaroJ». V4H l^üm 7^# 2. Per maaad zija er 80 iOO punten te ver dienen. Zelfgemaakte laad- sels voorzien van oplossing leveren 15 extta punten op, 3. Stawraf entoeeen briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je eea boekea- bonvan 15,-. BQnderen stellen je altijd voor verrassingen. Is het niet in hun gedrag, dan wel door lollige opmerkingen. Zo was tante Nel op een ochtend druk bezig met de was. Centrifugeren, drogen, vouwen. Ze zweette er gewoonweg van. Terwijl ze ijverig aan het luiers opvouwen was en zuchtte van alle werkzaamheden, keek ons jongste zoontje toe en zei: "Mama, ben je aan het luieren?" Dat leverde natuurlijk wel en lachsalvo op. Maak jij ook wel eens van zulke geini ge dingen mee met je zusje of broertje? Rlcardo Clement (Oude-Tonge) komt van daag aan de beurt met een Bijbels raadsel en een algemene rebus. Hij loopt dus goed binnen met 30 extra pun ten. Bedankt Ricardo. Hier komt zijn familie puzzel. De eerste letters van de antwoorden vormen 8. een zin. Weet jij welke? 9. 10. 1. Vader van Johannes. 11. 2. Vader van Ezau. 12. 3. Vader van Machlon en Chiljon. 13. 4. Zoon van Beëri. (Rosea 1:1) 14. 5. Zoon van Jacob. 15. 6. Zoon van Jozef. 16. Vader van Abia. (2 Kron. 12:16) Vader van Obed. (Ruth 4:21) Vader van Samuel. Zoon van Jacob. Zoon van Abraham en Hagar. Zoon van Adam. Moeder van Samuel. Moeder van Johannes. Moeder van Seth. Moeder van Obed. Cora de Vos (Ridderkerk) Heb je fijn gelogeerd bij de 3 Klundertse zusjes? Jullie hond kan zelfs de trap oplo pen. Pas maar op dat ie je geen lik geeft, ter wijl je ligt te slapen. Maaike de Boer (Ede) De had die beroepspresentatie over die gerechtstoUc wel eens bij willen wonen. Wel leuk datje een ochtend vrij kreeg van school om naar de rechtbank in Utrecht te gaan. Zo lang je zelf niet voor hoeft te komen, werkt het niet op je zenuwen. De Oranje taptoe in Ede zorgde op Koninginne-dag voor de vro lijke noten. Oom Ko is ook nog betrokken geweest bij de spelletjes op 30 april. Zoals altijd levert het veel gezelligheid en saamho righeid op. Janneke Blok (Stad a/h Haringvliet) Al bruin gebakken in de zon? Tja naar aan leiding van je vraag of de februari-oplossin- gen er in gestaan hebben, is je oom in zijn plakboek gedoken. In de krant van maart 4 en maart d stonden ze er gewoon bij. Dus je hebt ze over het hoofd gezien. Misschien eet je te weinig peentjes? Bedankt voor je her- senkraker hoor! Leendert van Ros- sum (Herkingen) Allereerst heel harte lijk dank voor je foto. Kijk dat vinden de mensen die krant lezen nu leuk: Een gezicht bij de brief. Je was dus nog niet zolang geleden jarig. Als nog de gelukwen sen. Is dat boffen met je nieuwe meester,' t is een aardige man schrijf je me. Veronderstel dat het een zuurpruim was, nou dat zouden we vanzelf niet aan het papier toe vertrou wen. Doei Leendert! Leonie en Jan Willem Bijnagte (Scherpe- De Zeeuwen volgen het nieuws over julüe. Zo zie je maar dat er via de krant ontzettend veel mensen bereikt worden. Leendert ver maakt zich in de zandbak. Je moeder zal 's avonds wel wat te wassen hebben. NathaUe is vlot zeg, in groep 2 en dan al kunnen lezen, bijdehand hoor. Jullie hebben het goed gezien: Voor bijzondere gelegenheden draagt oom Ko een strikje. Alleen zijn neus is van kleiner formaat! Vijf puzzelaars zijn blij met de bon: Mariene, Jesska, Anne, Dorien en Bert. Op naar de volgende hè Een soort hamertje-tik-systeem geeft de stand van zaken aan jullie door. Hoe harder je slaat, nou ja puzzelt natuurlijk, hoe hoger je scoort. Bij de middelste paal staan de getallen. Door een beetje te vergelijken kun je ongeveer zien waar je bent. Miranka Aleman (Ouddorp) heeft zeker pas haar rijbewijs gehaald. Kijk ze eens toeren. Waar gaan ze eigenlijk na£u toe op vakantie? Zet een streepje halverwege de letters van de automerken. De oplossing is goed voor 10 punten erbovenop - ra *-''*''* Q.>i\yi7/ein6. gf'Riet Bênfimin •^OO-CorQ+Jonixia 350 50V«* Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden M Linda was 34 jaar toen ze de diagnose 'borstkanker' te horen kreeg. De |j M gevolgen voor haar en haar omgeving waren ingrijpend. In de agenda ston- li den alleen nog maar afspraken met het ziekenhuis, specialisten en de the- n U rapeut. Er veranderde zoveel! Linda zegt hierover: "De belangstelling van H M familieleden en vrienden was groot en hartverwarmend. De adviezen die ze u me gaven waren talrijk. En hoewel ik ook zeker blij was met deze warmte fi |i die de mensen me gaven, miste ik toch wat. Ik wilde zo graag eens praten ki met iemand die me niet alleen probeerde te begrijpen, maar ook uit erva- n ring echt wist waar ik het over had. Uiteindelijk kwam ik via mijn huisarts f\ U in contact met een lotgenote. Met haar kon ik echt praten. Niet alleen over U technische zaken als chemokuren en bestralingen, maar ook over mijn twij- [j f\ fels, angsten en mijn gevoelens van schaamte. Zij voelde precies aan waar Mik over sprak. Juist dat contact met haar was een belangrijke steun voor U me". me Lotgenotencontact is het contact tussen mensen met dezelfde ziekte of handicap, een ontmoeting tussen mensen die in eenzelfde situatie verkeren: patiënten met MS die ervaringen uitwisselen, iemand die een stoma krijgt en praat met een 'ervaren' patiënt, een groepje dames en heren met overgewicht dat wekelijks samen komt om met elkaar te bewegen. Door het samen zijn en praten worden ervaringen uitgewisseld, praktische tips gegeven en - wat zeker zo belangrijk is - wordt emotionele en praktische steun gegeven. Heel kenmerkende uitspraken binnen het lotgenotencontact zijn dan ook: "Joh, heb jij dat ook?" en "Oh, doe jij dat zo?" Waarde De waarde van het lotgenotencontact is voor velen heel groot. Linda: "Door het praten met lotgenoten nam mijn kennis over de symptomen, het verloop en de behandelme thoden van mijn ziekte toe. De angstgevoelens en de onzekerheid die ik had namen af naarmate ik meer over mijn ziekte wist. Ook mijn depressiviteit nam af: ik wist nu dat ik niet de enige was die met deze erge ziekte te maken had". Herkenning, erkenning en een luisterend oor voor je eigen verhaal, kunnen een grote opluchting zijn. Vriendschap Veel mensen - zeker de wat ernstiger zieken - merken dat 'buitenstaanders' wel eens moeite hebben om over de ziekte te praten, terwijl die juist zo'n wezenlijk onderdeel is van het leven van de patiënt. Sociale contacten kunnen erdoor afnemen. Ook hierin kan het lotgenotencontact veel betekenen: nieuwe vrienden worden gemaakt, vrienden die heel goed begrijpen wat er in je omgaat. Vrienden ook, waar je ondanks je ellende mee kan lachen en plezier hebben. Vrienden, die je je eigen grenzen leren kennen en deze vaak nog helpen te verleggen. Drempel Wie wil praten met een lotgenoot zal zelf de eerste stap hiertoe moeten zetten. De drem pel hiervoor lijkt vaak hoog of wel eens onneembaar, maar hoeft het niet te zijn: de huis arts, de behandelend arts, de patiëntenverenigingen en het ziekenhuis kunnen de contac ten tot stand brengen. Ook Gezondheid Service kent twee lotgenotencontacten. Voor wie (nog) niet toe is aan een gesprek in een lotgenotengroep kan een individueel lotgenotencontact tot stand gebracht worden. Voor wie zich juist prettiger voelt in een groep worden diverse gespreksgroepen georganiseerd. Linda: "Eigenlijk heb ik lang - te lang - lopen tobben of ik het aan zou durven om mijn huisarts te vragen of hij nog iemand kende die zich in dezelfde situatie bevond. Eerst dacht ik dat het niets voor mij was om zo maar met een wildvreemde over je gevoelens en emoties te praten. Toen ik mijn huisarts toch een keer vertelde met iemand contact te zoeken, had ik er binnen de kortste tijd een vriendin-lotgenote bij. Na een tijdje zijn we samen naar een gespreksgroep gegaan. Het heeft ons beiden erg goed gedaan. Niemand in de groep verwacht datje zielig bent of juist heel sterk. Je bent er wie je bent. Niets meer en niets minder". Lotgenotengroep Miskraam/vroeggeboorte n Ieder jaar krijgen in Nederland zo'n 170.000 vrouwen een miskraam of een vroegge- H boorte. Hoewel voor velen, zowel de moeders als de vaders, het praten over de misge lopen zwangerschap en het daarbij behorende verdriet niet makkelijk is, kan een gesprek opluchtend en verhelderend werken. Gezondheid Service Zuid Hollandse Eilanden kan u in contact brengen met een lotgenote. Bij voldoende belangstelling kunnen er over dit onderwerp themabijeenkomsten georganiseerd worden. Voor meer informatie of con tact met een lotgenoot kunt u contact opnemen met Gezondheid Service op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur. Telefoon: (0181) 626226. Lotgenoten borstkanker Ook vrouwen die geconfronteerd worden met borstkanker kunnen via Gezondheid Ser- ki vice in contact komen met een lotgenoot. Bovendien start in september een ge-spreks- groep borstkanker in Brielle. De begeleiding daarvan ligt in handen van een vrouw die zelf borstkanker heeft gehad. Tot slot worden er regelmatig themabijeenkomsten rond om borstkanker georganiseerd. Tot slot Lotgenotencontact helpt. Duizenden mannen en vrouwen hebben er baat bij. Wie wil praten over zijn of haar handicap - welke dat ook mag zijn - kan contact opnemen met de huisarts, de behandelend arts, Gezondheid Service of de betreffende patiëntenver eniging. Ook het patiëntenburo in het ziekenhuis kan u hierbij op weg helpen. Ontspannen ontwaken in uw nieuwe slaapkamer De slaapkamer fungeert tegenwoordig steeds meer als tweede huiskamer en als plek waar je je lekker even terug kunt trekken. Er wordt tv gekeken, muziek geluisterd, de computer staat er, etcetera. Het is daarom van belang dat u zich in uw slaapkamer op uw gemak voelt. De dood doener dat u 'in de slaapkamer toch uw ogen dicht heeft' kan nu écht niet meer! Kijken, kiezen, kopen Wist u dat u bijna eenderde deel van uw leven slapend doorbrengt? Een goed bed is dus erg belangrijk. Maar met een bed alleen is uw slaapkamer niet af. Het is juist de ver dere aankleding die uw slaapkamer zo bij zonder en persoonlijk maakt. Het meubilair en de accessoires zijn medebepalend voor de sfeer in uw slaapkamer. Een nieuw dekbed overtrek kan al een heel verfrissend effect hebben! Handig hulpmiddel Er is op slaapkamergebied heel veel moge lijk en dat maakt de keuze soms moeilijk. De Welke-gids Slaapkamers helpt u een handje. In vijf overzichtelijke stappen komt alles wat met lekker slapen te maken heeft aan de orde: van (water)bedden tot bodems, van matrassen tot kussens. Welke Slaapkamers staat daarnaast boordevol ideeën voor de inrichting en indeling. En er is veel aandacht voor bergruimte en kasten, want van oudsher is de slaapkamer de aangewezen plek om kleding en linnengoed op te bergen. In al haar compleetheid is Welke Slaapka mers een onmisbare leidraad voor iedereen die op zoek is naar een goed bed en/of de slaapkamer wil vemieuwen. Net als de acht andere Welke-gidsen (Keukens, Badkamers, Verwarming Isolatie, Vloeren Wan den, Tuinen, Haarden Kachels, Nieuwe Media en Verbouwen) is Welke Slaapka mers een gids in de letterlijke zin van het woord. WELKE Slaapkamers ligt vanaf nu in de tijdschriftenwinkel voor 8,95. DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelhamis Tel. (0187) 482784 nisse)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9