Zwembad het Zuiderdiep Legionella vrij Rommelmarkt Overdenking Klokjerond- marathon 1999 M Jubileumconcert Excelsior uit de Heilige Schrift Verkoop stroopwafels Interkerkelijke werkgroep 1n Perspectief 'De Christenvrouw' HET rjKIJKVENSTER te Goedereede Juweliers - opticiens Kwaliteit en service onder een dak Verdi op Flakkee Blik op kerk ^~S/ en samenleving CJ - Moorden - Onverantwoord - Stille tochten Het houdt niet op.Begin januari de schiet partij in Gorinchem, waarbij twee meisjes het leven lieten en een derde zwaar gewond werd. In maart een tiener uit Maam, die weken later gevonden werd in een sloot bij Breukelen. Een paar weken geleden een jon geman uit Middelburg, die zomaar op een terras een kogel door het hoofd kreeg. En nu staan de kranten weer vol over Marianne Vaatstra, een zestienjarig meisje uit Zwaag- westeinde, die bij Veenklooster op brute wijze werd vermoord. De 'oogst' van de eer ste vier maanden van het jaar, en dan ben ik misschien nog niet eens volledig. Nog afgezien van de jonge levens die zo wreed worden afgesneden moeten we er niet aan denken wat voor een onherstelbare ver hezen worden aangericht in de betreffende gezinnen en hoe groot het verdriet is bij hen die achterblijven. Daarop wordt ook telkens in toespraken en commentaren de nadruk gelegd, maar het is te vrezen dat de daders van dat argument niet onder de indruk zullen komen. Althans, de verdachten van de schietpartij in Gorin chem, die enkele weken geleden in Dor drecht voor de rechter stonden, gaven daar van geen blijk. Toen ze bleven zwijgen en de rechter, ten einde raad, vroeg of ze beseften wat ze de famihes hadden aangedaan, was nog het ant woord: "Ik weet niet". De gelegenheid maakt de dief, zeiden ze vroeger. Dat mag natuurlijk niet hardop gezegd worden, want niemand heeft het recht vrouwen en meisjes aan te randen, te verkrachten of te doden. Ook niet wanneer ze bij nacht en ontij alleen lopen of fietsen. Maar we weten allemaal dat we in een gevaarlijke tijd leven en dat het bepaald onverantwoord is, gezien het ge spuis dat de wegen onveilig maakt, om zich in de kleine uurtjes alleen op straat of op de weg te begeven. En jongeren tussen de tien en de twintig jaar hoeven niet tot in de morgen in uitgaansge legenheden te zitten - hoeven daar trouwens helemaal niet te komen! Maar dat is natuur lijk hopeloos ouderwets. En doen ze dat toch - "ze mogen immers toch wel iets hebben?" - dan is er nog geen reden om te zeggen: "Eigen schuld, enzovoorts..." De verontwaardiging over dit soort misdrij ven neemt bijna nationale vormen aan. Het is alsof er na zo'n moord een schok door het volk gaat. Er worden stille tochten georgani seerd om op deze manier te protesteren tegen 'zinloos geweld', wat we daaronder dan ook moeten verstaan. Dat gebeurde in Gorin chem, een week na de fatale schietpartij, dat gebeurde ook nu weer in Zwaagwesteinde, waar zo ongeveer 15000 mensen bijeen waren, ter nagedachtenis aan het vermoorde meisje. En telkens wordt er dan gezegd en geroepen dat zoiets niet meer mag gebeuren, en dat de zaak moet worden opgelost en de daders worden gestraft. Goed bedoeld, natuurlijk, maar of het veel zal helpen? Het zal in ieder geval potentiële daders niet tot eindere gedachten brengen. Maar het is ook weer gauw vergeten, we leven nu eenmaal snel. En het geweld zal er niet door worden uitgebannen. Daarvoor is niets minder nodig dan een terugkeer van volk en overheid tot de heilzame geboden en normen van het Woord. Waarnemer Zwembaden komen de laatste tijd nogal eens negatief in de pers. Het zoveelste geval van Legionella is dan gevonden. Het begon allemaal in Bovenkarspel toen een aantal mensen gelijkertijd ziek werden en er zelfs een aantal personen was overle den. Na onderzoek werd bekend dat een aantal van de overledenen de veteranen- ziekte hadden opgelopen welke wordt ver oorzaakt door de Legionella bacterie. Er zijn op dit moment 39 soorten Legionella bekend, waarvan 15 soorten in staat zijn om mensen ziek te maken. Er is echter slechts één soort - de Legionella Pneumofila - in staat om de veteranenziekte te veroorzaken. De Legionella bacterie komt voor in water en groeit het best bij een temperatuur tussen 20 en 50 graden. In bronwater, zoals dit in het zwembad van Stellendam wordt gebruikt, zal geen Legio nella kunnen voorkomen, omdat deze bacte- riesoort zuurstof nodig heeft om te kunnen leven, terwijl op de diepte waar dit water vandaan komt geen zuurstof aanwezig is. In zwembaden wordt het zwemwater behan deld met chloor. Wanneer de wettelijk mini male hoeveelheid chloor wordt gedoseerd zal een Legionella bacterie binnen 5 minuten zijn vernietigd. Aangezien in zwembaden continue chloor wordt gedoseerd is de kans dat in het zwemwater een Legionella bacte rie zit te verwaarlozen. Daarbij komt nog dat besmetting alleen kan geschieden door in ademing. De veteranenziekte is immers een longziekte. Anders zit het met water wat uit douches komt. Enerzijds door de temperatuur en anderzijds doordat het water enigszins verne veld wordt. Tegen de vemeveüng is niets te doen, tegen de temperatuur in eerste instantie ook niet. De inhoud van het voorraadvat (boiler) loopt geen gevaar daar deze altijd warmer is dein 60 graden, waarbij eventuele Legionella bacteriën worden gedood. Anders is het met de ringleiding die het water op mengtemperatuur van ca. 36 graden naar de douches brengt. Het is immers niet mogelijk om water van meer dan 60 graden uit de dou ches te laten komen. De mensen zouden zich direct verbranden. Om deze ringleiding toch te vrijwaren van eventuele bacteriën kuimen de volgende maatregelen worden genomen. 1. De mengkraan zo dicht mogehjk bij het tappunt plaatsen. 2. Door het regelmatig spoelen van het hele systeem met een desinfecterende oplos sing. 3. Door regelmatig - 2 keer per week - de temperatuur van de ringleiding te verho gen tot boven de 60 graden en dat gedu rende minimaal 10 minuten. Met dit war me water de douches doorspoelen en de temperatuur weer op de oorspronkelijke waarde te zetten. Dit lijkt simpel ma£ir kan leiden tot ongelukken wanneer iemand bijvoorbeeld vergeet de tempera tuur terug te regelen. In het zwembad van Stellendam zijn (net als in de meeste andere zwembaden) inmiddels ook dergelijke maatregelen getroffen om de Legionella te weren. In een monster van het douchewater dat op donderdag 29 april is meegenomen door een erkend laboratorium, is GEEN Legionella aangetroffen. Het zwembad van Stellendam kan dus stel len dat het Legionella-vrij is. Zaterdag 22 mei organiseert een co-mité van de Nederlands Hervormde Kerk te Goedereede haar traditionele rommel markt. De markt, die rond de pittoreske haven van Goedereede gehouden wordt, begint om 9.00 uur en duurt tot 16.30 uur. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor een project van de Stichting Hulp Oost-Europa. Vorig jaar was dat voor de bouw van een schooltje voor zigeunerkinderen in de Oekraïne. Dit jaar zal de opbrengst van de rom melmarkt be-stemd worden voor de inrichting van het schooltje. Zoals ieder jaar is er ook dit jaar weer een groot en gevarieerd aanbod aan kramen en activiteiten. Door de Goereese vissers wor den netten geboet. Tevens wordt ter plaatse verse vis gerookt en gebakken. Er is onder andere nieuwe haring en verrukkelijke tong te koop. Verder kan men de buik vullen met knappe rige oliebollen, Flakkeese boerenkaas, pan- nekoeken, ijs, Ouddorpse bolussen en Goe reese port. Zoals past bij deze tijd van het jaar zijn er nieuwe aardappelen, asperges en andere verse groenten te koop. Er zijn nieuwe en tweedehands boeken te koop, vrolijk gekleurde plantjes voor in de tuin en schitterende nieuwe kleding. Tevens is er een kraam met zelfgemaakte artikelen, waar u keus te over heeft. Verder vindt u er handwerkproducten van de vrouwenvereni ging en een kraam met allerlei spuUen die van riet gemaakt zijn. Natuurlijk is er 'de rommel'. Er is ook dit jaar weer een onvoorstelbare hoeveelheid opgehaald. Voor een paar tientjes kunt u een complete uitzet samenstellen. Bovendien is er een antiekkraam voor de liefhebbers van spullen uit grootmoeders tijd. Om 11.00 uur zal er een veiUng gehouden worden waar diverse mooie artikelen onder de hamer gaan. Voor de kinderen valt er van alles te doen. Er is een luchtkasteel, een wervelwind, een grabbelton en er kan een ritje gemaakt wor den met een antieke brandweerauto. Ook zijn er diverse spelletjes te doen voor de jeugd. Kortom: de rommelmarkt van Goedereede biedt voldoende voor het hele gezin. Natuur lijk kan men heerüjk uitrusten op een terras je en genieten van al het lekkers dat Goede reede te bieden heeft. Iedereen is van harte uitgenodigd om deze bijzondere dag bij te wonen. Mocht dit onverhoopt niet lukken, dan be staat de mogelijkheid een bijdrage te storten op rekeningnummer 3141.35.170 ten name van de Diaconie Nederlands Hervormde Kerk te Goedereede met als omschrijving 'rommelmarkt'. We hopen dat iedereen door zijn komst of door de storting van een gift bijdraagt aan een mooie opbrengst voor een bijzonder pro ject van de Stichting Hulp Oost-Europa. Woensdag 19 mei a.s. organiseert de inter kerkelijke werkgroep 'In Perspectief weer haar maandelijkse praatgroepavond voor familieleden en vrienden van psychisch zie ke mensen. Met elkaar praten en elkaar bemoedigen om verder te gaan op de vaak moeilijke weg. We hebben geen geschoolde deskundigheid in huis, maar we zijn wel ervaringsdeskundigen. Hartehjk welkom! Voor informatie kunt u bellen: (0187) 602950 (mevr. A. van Kampenhout). anno 1870 Zandpad 2-4 Tel. (0187) 48 25 67 3241 GX Middelharnis Ik ben met u (Mattheüs 28:20) Als de Heere Jezus afscheid neemt van Zijn discipelen dan geeft Hij hen de op dracht om het evangelie aan alle volken bekend te maken. Maar Hij omringt Zijn opdracht met Zijn beloften. Zo doet de Heere altijd. Als Hij tot ons komt met een opdracht, dan komt Hij ook tot ons met Zijn beloften. Straks trekken de discipelen de wereld in met deze opdracht en ze zijn daarbij alleen beschermd door de belofte dat de Heere met hen zal zijn. Zij moeten verschijnen voor priesters en koningen - en ze kennen geen andere naam dan de naam van Jezus. Zij worden gemar teld en gekruisigd, en zij sterven in het geloof in de belofte dat de Heere altijd bij hen is. Dat is hun roeping in deze wereld: in leven en in sterven getuige te zijn van de Heere, Die met Zijn beloften tot hen kwam. Zij zijn geroepen om de nabijheid van de Heere te bewijzen in hun geloof. Ik ben met u. Dat is een woord tot het ge loof. Het betekent niet: Ik zal zorgen dat u geen leed overkomt; maar het betekent: wat u ook overkomt in uw leven, Ik ben erbij. Er gebeurt op deze aarde niets buiten de voorkennis van God om. Maar ook: er overkomt degenen die Christus kennen niets buiten Zijn barmhartigheid en trouw om. Ik ben met u, dat is een woord voor een ieder die niets méér verlangt dan met Chris tus te zijn. Al de dagen. Dat wil zeggen bij uw werk en in uw vrije tijd, in dagen van vreugde en in dagen van verdriet, als u zich omringd voelt door vijanden en als u omringd bent door vrienden. Dat is de belofte van Jezus: voor taan hoeft deze aarde nooit meer zonder Hem gedacht te worden. Hij is in de aard bevingen en in de loopgraven, in de krot tenwijken en in de ziekenhuizen. Hij wil bij ons zijn in onze vragen en in onze angsten, in onze dankbaarheid en in onze vreugde. Dat is een geweldig woord in deze wereld, waar elke dag de zon ondergaat over een nameloze ellende. Dat is een woord van de Heiland, Die tot deze aarde is gekomen met de vergeving der zonden. Tot de voleinding der wereld. De toekomst is aan Christus en aan allen die van Christus zijn. De belofte van Christus is op alle eeuwen berekend, tot het einde toe. Deze belofte blijft altijd geldig. Zo leven Gods kinderen door de eeuwen heen naar die grote dag, de dag van het weerzien, dat de Heere Christus aan Zijn discipelen heeft beloofd. En tot die dag ver vullen zij, door de kracht van Christus' na bijheid, de opdracht om te getuigen van Gods trouw in Zijn zoon. Christus is met al de Zijnen. En Hij is dan met ons door Woord en Geest. We zouden ook kunnen zeggen: door Schrift en Kerk. Zeker, het Woord Gods is meer en ruimer dan de Bijbel alleen. Maar het Woord Gods is er voor ons toch nooit los van de Bijbel. Alles wat we weten van God en Zijn dienst, van Christus en Zijn werk, van de Geest en Zijn vertroosting, dat danken we aan de Bijbel. De Heilige Geest is ook niet hetzelfde als de kerk. En toch wil de Heilige Geest ker kelijk werken. De Geest werkt in deze wereld door middel van de kerk, door mid del van de prediking van het evangelie en de bediening van de sacramenten. En het werk van de Geest in ons hart stelt ons van het begin af aan in Gods kerk. De Geest maakt ons tot leden van het lichaam, waar van Christus het hoofd is. Christus wil met ons zijn. En Hij zegt er Zelf amen bij. Dat wil zeggen dat we daar helemaal zeker van kunnen zijn. Deze be lofte ligt vast in Christus, Die op deze aar de kwam om ons te verlossen, en Die door Zijn Woord en Geest hier op aarde blijft om ons te leiden, te troosten en te beschermen. Dirksland J. Willemsen MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK We hopen D.V. woensdag 19 mei 1999 ons jaarUjks reisje te maken. De vertrektijden zijn als volgt: Bushalte De Samaritaan08.00 uur Bushalte Zandpad08.10 uur Dienstencentrum08.15 uur Bushalte Oude Tonge08.30 uur Er zijn nog plaatsen over, u kunt zich nog opgeven bij: Mevr. J. Klink telefoon 482469 Mevr. J. de Vos telefoon 484707 Oost-Europa werkgroep 'Middelharnisorganiseert Zoals u weet, is de Oost-Europa werkgroep 'Middelharnis' al enige jaren actief in het bieden van hulp in Oost-Europa. Verschil lende projecten zijn al gerealiseerd en vele transporten zijn al verzonden. Ook voor dit jaar staat er weer een groot pro ject te wachten. Enkele werkgroepsleden zijn namelijk een kijkje wezen nemen in Bacau, een plaats in Roemenië. In Bacau staat een weeshuis, waar weeskinderen tot hun achttiende levensjaar worden opgevan gen. Na deze periode worden de kinderen op straat gezet, zodat ze voor zichzelf moeten gaan zorgen. Doordat deze kinderen niets hebben geleerd, komen ze vaak in het crimi nele circuit terecht, omdat dit het enige mid del hjkt, om in eigen levensonderhoud te voorzien. Voor deze jongeren is inmiddels een op vanghuis gebouwd, zodat ze in ieder geval niet op straat hoeven te slapen. Dit opvang tehuis is een mooi initiatief, maar zou weinig zin hebben waimeer de jongeren nog niets zouden leren. De werkgroep heeft daarom, in overleg met verschillende mensen, beslo ten om een werkplaats te bekostigen. In deze werkplaats krijgen de jongeren les in metaal- en houtbewerking. Tevens wordt hen ge leerd hoe ze met geld om moeten gaan, hoe ze moeten wassen, kortom: hoe ze zelfstan dig kunnen zijn. Ook worden ze geholpen met het zoeken van een baan. Dat dit project niet zomaar uit de lucht komt vallen begrijpt u wel. Er zijn nogal wat kos ten aan verbonden, nl. 25.000,-. Om dit geld bij elkaar te krijgen organiseert de werkgroep op 12 juni een klokjerond- marathon. Deze zal worden gehouden op de Oostplaat te Middelharnis op de Edison. Wat de marathon verder inhoudt kunt u vol gende week lezen in de krant. Oost-Europa werkgroep 'Middelharnis' Op D.V. woensdagmiddag 19 mei a.s. ko men de kinderen van Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' en de meisjes van Chr. Meisjes koor 'Davina' uit Nieuwe Tonge bij u aan de deur. Zij starten nl. om 13.30 uur met de verkoop van overheerlijke Goudse stroop wafels. De prijs bedraagt 3,50 per pakje en de opbrengst zal ten goede komen aan het koor. Deze aktie zal gehouden worden in Nieu we Tonge, Oude Tonge, Herkingen, Mid delharnis, Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet. Mocht u niet thuis zijn deze middag, dan kunt u altijd nog terecht bij Ama van Oostende, Molendijk 31, tel. Autobedrijf Jan van Dijk 651346 en Coby Kom, Korteweegje 40, tel. 651536. Graag tot woensdagmiddag 19 mei! DIRKSLAND - Gemengd koor Excelsior viert op zaterdag 29 mei haar 90-jarig bestaan met de uitvoering van een uniek concert geheel gewijd aan de opera's van de Italiaanse componist G. J. Verdi. De solisten die voor deze avond zijn gecon tracteerd hebben allen een gevestigde reputatie in binnen- en buitenland. Gemengd koor Excelsior bestaat uit honderd leden die verspreid over het gehele eiland wonen. De muzikale leiding is in handen van dirigent Bas van Houte. Voor haar 90-jarig bestaan heeft Excelsior een concert georganiseerd dat wordt gehou den in de Nederlands Hervormde Kerk te Dirksland. Het concert bestaat uit delen van de opera's Aida, Nabucco en 11 Trovatore van de Italiaanse componist Giuseppe Verdi. Als begeleidend orkest is de keuze gevallen op de Shell Harmonie uit Rotterdam. Caeci- lia Boschman uit Dordrecht bespeelt de vleugel. De algehele muzikale leiding is in handen van dirigent Bas van Houte. Bas van Houte, geboren 1967 te Schiedam studeerde aan het Rotterdams Conservato rium de hoofdvakken koordirectie en orgel. Hij is behalve dirigent bij Excelsior ook diri gent van Het Kralings Vrouwenkoor te Rot terdam, de Algemeen Gemengde Zangver eniging Ventura en dirigent c.q. artistiek lei der van het vocaal ensemble Vocaal Ensempelsant. Naast koordirigent is Bas van Houte werkzaam als docent muziek in het voortgezet onderwijs. Pianiste Caecilia Boschman studeerde piano bij Frans van Hoek en behaalde diplo ma's Docerend en Uitvoerend Musicus. Daarna studeerde zij enige jaren bij Jan Wijn en volgde masterclasses bij Imogen Cooper, Horacio Gutierrez en Oxana Yablonskaja. Dit jaar verschijnt een CD met composities van Otto Deden waarop Caecilia te beluiste ren is als soliste en begeleider. De Shell Harmonie Rotterdam is in 1937 opgericht en staat sinds 1 januari 1998 onder de muzikale leiding van George Wiegel. Wiegel die aan het Rotterdams Conservato rium het diploma UM Trombone, zijn on- derwijsakte behaalde en vervolgens de cur sus Hefabra volgde bij Jaap Koops is als hoofddocent trombone verbonden aan het Rotterdams Conservatorium en werkzaam als trombonist bij het Rotterdams Philhar- monisch Orkest. Excelsior heeft voor dit bijzondere concert verschillende solisten gecontracteerd die al naam hebben opgebouwd in binnen- en bui tenland. Daaronder bijvoorbeeld de sopraan Ingrid Kapelle die haar beroepsopleiding in 1982 bij Mya Bessehnk aan het Maas trichts Conservatorium begon, behaalde cum laude het diploma Uitvoerend Musicus, het diploma opera en - als eerste in Neder land - het diploma Solozang Aantekening Kamermuziek. Elsa Kloos, een bekende oratoriumzangeres die aan verschillende televisie-opnames in binnen- en buitenland meewerkte en in het dagelijks leven werkt als zangpedagoge. De tenor Mart Smeding die rollen bij de Neder landse Opera te Amsterdam en de Munt schouwburg te Brussel zingt, zong onlangs in Duitsland de tenorhoofdrol in 'Der Flie- gende Hollander' van R. Wagner. De bas partij zingt Wim van Diemen, koorlid van Excelsior en leerling van Elsa Kloos. De kaarten voor dit unieke concert dat om 19.30 uur begint zijn te koop bij VVV/ ANWB Middelharnis, tel. (0187) 484870 en Assurantiekantoor P. J. van Loo, tel. 601781 ad 17,50. Voor meer informatie: tel. (0187) 485024. Doch het scheen zo te horen, want Ann ging ook aan een maiskolf knabbelen, nadat ze er boter op gesmeerd had. Gekke manieren, zei Mien met de ogen tegen Joost. Opa John zei: "Geneer je niet, mensen, 't Smaakt lekker en het is voed zaam". "Erreg lekker!" beaamde de klei ne John tussen twee happen in en trom melde op zijn buikje om nader aan te dui den hoe fijn hij het vond. Toen deed Joost de anderen na en 't smaakte hem. Maar Mien en de beide andere jonge vrouwen griezelden van 't kippevoer. Ann kreeg een kleur, omdat haar eten blijkbaar niet in goede aarde viel, en Clarence ergerde zich een beetje om de aanstellerij van het vrouwvolk, dat zulk prima voedsel niet beliefde. De hoofdschotel was elandenvlees. Ann was die morgen zeer voldaan geweest, omdat het braden goed gelukt was, maar nu het voorgerecht een minder goed onthaal gevon den had, was ze er niet gerust op. 't Was büjkbaar niet gemakkelijk om het gasten, die rechtstreeks uit Europa kwamen, naar de zin te maken. Doch toen de schotel op tafel kwam, maakte Mien Ann een compliment: "Dat ziet er heerhjk uit!" En Joost ver klaarde 't fijn te vinden dat zij wildbraad aten. Dit zette Ann op haar gemak. Joost at met smaak van het vlees en Mien zei op een vraag hoe zij het vond: "Heel goed!" Maar op een gege ven moment stond ze haastig op en ging naar buiten, om even later met een wit gezicht terug te keren. Ze kon niet meer eten. Ze ging met gesloten ogen in een leunstoel zit ten. Later kwamen er vlekken en bulten op haar gezicht, nek en armen. Ze voelde zich onwel. Voordat de maaltijd afgelopen was, kregen de andere gasten gelijke vlekken als Mien en werden ze allen ge kweld door een ondraaglijke jeuk. Ze moesten allemaal naar bed, Joost en Mien in het huis van Ann en Clarence, waar ze voorshands hun intrek zouden nemen, de beide andere paren bij Jane en Berendien. "Wat zegt u van de nieuwelingen?" vroeg Clarence aan zijn vader, toen zij samen waren, en zijn toon verried dat hij er niet veel goeds van zeggen kon. John zei dat ze hem tijdens de reis niet slecht bevallen waren. Clarence antwoordde daarop dat het erop aan kwam hoe ze het in de Bulkley vallei maakten. Hierop zei John dat het te vroeg was om een oordeel uit te spreken, 't Was jammer dat hun aankomst samenviel met de ongemakken van het voorjaar. Clarence dacht dat voor de nieuwelingen de sprong van Nederland naar het Wilde Westen te groot geweest was. Daarover trok John de schouders op, hoewel hij in zijn hart z'n zoon gelijk moest geven. De volgende morgen kwamen Joost en Mien beneden. Ze hadden slecht geslapen en waren nog niet fit, maar ze begrepen dat er aangepakt moest worden. Clarence had tegen Joost gezegd dat het voorjaarswerk op de farm van daag beginnen zou. Mien wilde haar koffers uitpakken en Ann terzijde staan, en geen van beiden wilden ze klein zerig zijn. De mannen gingen naar het land en toen het huiswerk flink opschoot, volgde Ann hen om te helpen. Wat er in huis nog viel te doen, kon Mien wel aan. Vóór het middaguur kwam Joost van het veld naar huis gestrompeld, ziek ten gevolge van de muggesteken. Hij vond Mien al te bed, óók ziek. Die avond hadden beiden hoge koorts. En de andere nieuwelingen hadden het eveneens te pakken. Op de avond van de derde dag moest John vertrekken. Voordat hij wegging, liep hij de patiënten langs. Ze lagen alle zes met koorts. Nadat hij bij de anderen geweest was, zat hij bij het bed van Joost en Mien. Hij wenste hun beterschap en zegen. Het zou gauw goed worden, ver wachtte hij. De zieken zeiden er weinig op. Ze waren die gehele dag zeer lusteloos geweest. Nu, tegen de avond, kwam de koorts weer op. Ze woelden in het bed, heftig gekweld door jeuk. Mien beklaagde zich dat zij hier ooit gekomen was. "Kom, kom", suste John. "Niet dadelijk de moed laten zakken. Je zult eens zien hoe fijn de zomer in de Bulkley vallei wordt". Die woorden vielen niet in goede aarde. Joost verweet John nogal scherp dat hij een veel te gunstige voorstelling gegeven had van het land, waar hij hen had gebracht. "Ik heb toch gezegd dat het een woeste streek was", ver weerde John zich. "U hebt niets van de muggenplaag gezegd", viel Joost uit op geagiteerde toon. "Die is er maar een paar dagen in het jaar", stelde John gerust. "Misschien zijn morgen alle muggen weer ver dwenen". "U hebt ook niets gezegd van al dat water", voegde Mien eraan toe. "Dat is nu bijna alweer weg. Jullie hebben het met de aankomst slecht getroffen". "En die jakhalzen met hun gekrijs!" Miens stem klonk schril. In de afgelopen nacht was er nogal tumult ge weest. "Die cojotes hoor je na een poosje niet meer", troostte John. "Ze maken mij gek!" viel Mien uit. "Kom, kom. Ann en Jane hebben er al lang geen last meer van". "Maar Grietje Jannink zit in het gesticht! En ik beland er ook!" Ze snikte schokkend van ellende. "Haal je geen onzin in het hoofd. Jane en Berendien waren hier ook niet dadelijk op dreef, net zomin als Ann. En kijk nu eens! Zo gezond als vissen". "Dat zijn boswijven geworden!" riep Joost geagiteerd uit. "Ze doen kerelswerk!" "En ze eten mais, brrr, beestenvoer", voegde Mien er hysterisch aan toe. "En ze lopen erbij als polderjongens". "En jullie zijn verwende wezens!" viel John geprikkeld uit. Joost lag op zijn rug. Zijn wangen gloeiden, zijn ogen brandden koortsig, z'n adem ging gejaagd. Opeens rees hij rechtop. Hij strekte zijn arm uit, zijn vinger wees naar John, zijn ogen vlamden. "U hebt de Schepper uitge daagd", sprak hij met volle stem. "U hebt God getart door door te dringen in een wereld, door Hem bestemd voor wilde dieren. God laat zich niet bespotten. Grietje Jan nink is al weg. Straks volgen we allemaal. Wij gaan naar het gesticht of naar het graf, en de farm wordt weer ver slonden door het bos". "Kalm, Joost", zei John. "Kalm, jongen". Maar Joost wond zich nog meer op. "Die in de hemel woont zal lachen!" riep hij met schrille stem en Mien huilde daar doorheen met schokken. John trachtte hen te sussen, maar het gelukte hem niet. Joosts ogen vlamden. Zijn uitgestrekte hand leek op een dolk, recht op Johns borst gericht. "Die in de hemel woont zal lachen!" schreeuwde hij. Clarence kwam. "Vader, 't is hoog tijd voor de trein". John moest gaan. Hij kon geen week wachten op de vol gende trein. Zijn vrouw in Lacombe zag naar zijn thuis komst uit. Hij ging zeer onbevredigd. Onderweg naar het station zei Clarence dat hij met de nieuwkomers opgescheept zat, en hij herhaalde dat zijn vader beter had gedaan ze eerst een poos naar Lacombe te laten gaan om hen daar aan Canada te laten wennen. John stemde het toe. De overgang van de beslotenheid van het oude land naar de ongemeten ruimten, de bossen en de bergen, het wild gedierte, de myriaden van insek- ten en de ongetemde elementen in de Bulkley vallei was te groot geweest. Maar dit was redeneren achteraf. Ze zaten in het Wilde Westen. Wanneer hij hen thans naar Lacombe liet gaan, zou het een vlucht zijn en dan kwa men zij nooit weer terug in de streek, die hun bestemming was. Ze moesten er nu door. En ze kwamen er wel door, vertrouwde hij. Als eerst de muggen maar verdwenen waren, dan zou de koorts wel zakken. (wordt vervolgd) OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld19 Kelvinweg13 Tel. (0181) 413777 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5