Over de 4 jaergetieën GRAFMONUMislTENi DOCENTEN Zelfzorgmap Epilepsie Parkeertoezicht PREDIKBEURTEN Carillonklokken in Goerees' dom gehesen Oude school boekjes T(A/PERWAN NATUURSTEEN J.V: Wandelen in het bos van 'De Witte van Haamstede' Nawoord van Dieke Schippers EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Verkrijgbaarheid Op z'nflakkees gezeit m I TE KOOP: W.G. v.d. Hulst, Ghr. S.G. voor ath/havo/nnavo/(i)vbo Zondag 16 mei 1999 De klokken die het carillon in de Goereese dom aan zullen vullen zijn vorige week door de gieter, fa. Eysbouts in Asten, aangevoerd en naar hun plaats gehesen. Daaronder ook de zwaartse die 950 kg. weegt. Op de foto is te zien hoe de oude speeltafel naar beneden wordt gebracht. Uitgebreide en praktische informatie voor mensen met epilepsie en hun omgeving Epilepsie in Nederland TWEE MANNEN ZEER ERNSTIG GEWOND Zelfzorgmap Epilepsie Stichting September Lage prijs f i l i l k f HET LENTELIED. rENOR Vroolljk. Daar is de lieve lenteVreugd I Juich ouderdom I juiclifrissche jeugd! Ell( moet haar wel kom noemen; Zij, die natuur in kracht herstelt, Siert nu 't van schoon beroofde veld, Met lachend groen en bloemen Juicht, menschen 1 juicht uw God tet eerl Hij schenkt aan u de Lente weer. 'Daar is de lieve lentevreugd', zo begint bovenstaend Hazeulied, in dat briengt ongs al geliek waer men weze wille. Ik had beloofd over de vier jaergetieën te schrieven, in dat wil ik noe doewe. We gaen naer de Nolle, het gras an den buutendiek is al moai groen. Hier in daer staen er wat klae- vertjes in in wat hoppe, klaever in een heel inkel schootje knoflook. Dat wil zegge dat er voor de koej e wachter al waerk an de wienkel is om vooral die hoppeklaevertjes in de knoflook eruut te hakken, knoflook geeft een verkeerde smaek an de melk in die hoppe klaevertjes die verstikke het gras, dus weg er mee. Het is 20 maert. dus de lente vangt an. Het voorjaer treedt in, in dat kan je an alles maer- ke. Bie de riesklampe zie ik al een stel hout- duuven, die binne wat dunne takjes an 't uut- zoeken om een nist van te bouwen, in de boamen bie de schuure van Struuk of Kaste lein an den Peuterdiek dienk ik. Als we naer boven kieke, naer de blauwe voorjaerslocht, waer van die dunne voor- jaerswolkjes langs zweve op de zachte voor- jaerswind, dan binne men stille. Bie 't groate bord scharrele wat spreeuwen roend die uut een 'plak' van de koeien nog wat eetbaers dienke te vinden. Op 't slik dat noe nog droag staet (het is léég waeter), schaiTelt een héél koppeltje waeterveugel- tjes bedrievig rongd, op zoek naer wurmp- jes. Even verderop, wat dieper op 't slik, ont dek ik één mansfiguur, klein van stik mit een pette diep over de oaren in lieslaerzen an. Hie komt bekend over, in in diek dat veul lezers van Haarken wel begriepe wie ik voorhoa. Andachtig staert "n op 't slik in of in toe zie ik 'm een vlugge beweging maeke in verdwient er wat in 't zakje. Men kan wel anneme dat het vanmiddag weer lekker ruuke zal in de buurt van z'n huus. Vaarder op 't slik hoor je het roepen van de wulpen. Het is nog vroeg, mar stille is het noait, er is altied wel wat te ziejen in te hoaren op de slikken van de Greveliengen. Als ik vaarder kuiere richting Nolle, dan komt er een klad postduuven in snelle vaert overgevloge... zeker al wat vroege jonge er tussen, want de vlucht is niet zo rechtuut recht an, mai' ze zigzagge zomai' wat voort. Als ze overkomme dan zie ik dat m'n ver moedens waer binne, want verschillende binne al een penne uut de broek kwiet, een teken dat ze niet op weduwschap gezet zalle worre mai' voor de kweek bestemd binne. Ik bin benieuwd of ze 't land an zalle doewe om wat op te pikken, wat steentjes voor de spijs vertering; mar oak soms koiTcls van de kunt- mis die een paer daegen geleje gestroait is. In dat is niet best voor de conditie, vooral sili salpeter dat is zo zout, zie je. Mar 't valt mee, ze verdwiene richting v. d. Velde an de Peuterdiek bie de boerderieje van Kastelein. Nog even richt ik men blik op 't waeter in in de voarte vaert een scheepje zacht kabbelend deur 't eerste diep, het is zo stille dat je ze kan hoare zienge in roepe an mekaore. Ik dienk dat het bruënaers binne die gaen mossele, ik kan het niet zo goed zien. Angekomme op den hoek bie de Nollendiek, kan ik zowel over 't gors kieke as in de pol der. Ik bin verwoenderd as ik dienke an de hoagte van de diek in as je dan deurdienkt dat hier, bie bijv. een spriengtieje, het water overheen komt, wat is de natuur, de schep ping dan te bewoenderen, nooit te begriepen. Op 't gors zie je wat kieviten duukele in ravotte, dan weer haest op de groend, in dan ineens zie je ze weer opstiege in mit een kieeewit kiwiiet snaerke ze achtermekaore an. In de buurt van de vaarkeshokken van Struuk zwaarme een vuuftigtal meeuwen om de vaarkes van wat overtollige poolers te ontdoen. De wilde eenden zitte achter mekander an.vader gunt moeder gêên tied om te rusten nee ze mot naer 't nist, hie wenst voader te worren in da motte der eiers komme zie je. Nog vaorder ontwaert mun oag al wat jong vee die in echte voorjaers- stemming binne. Mit de wortel in de locht renne ze mit groate bokkesproengen achter mekaore an over de uutloapende gorsgras sen. Wat meer naer den diek zie ik al een stek haezen achtermekaore an renne, je ziet de witte oenderkante van de staert iedere keer op in neer gae. De ram zet het veer er aerdig in om de voedster bie te kanne houwen, dan bluve ineens zitte op de achterpoatjes in kie ke nieuwsgierig om der heen of d'r onraed is, het schient van niet, want de rammelaer kriegt z'n zin, ja zo gaet dat in 't voorjaer, oak de beesten kiiege de kriebels in d'r buuk net as de vrouwen mit de schoanmaek. Het waeter komt zo langzaemerhand op, er komt stroam in in de vleien loape al voller. Je kan noe de kabbelende golfslag al hoare tegen het uutstekende dammetje bie de Nol le 't slik op. De zunne is oak al hoager gekomtue in 't wordt straelend moai zo van boven of bekeke. Op de boerderieën an de Peuterdiek waer ik noe op kieke is het al een hele tied rumoerig. Je hoart ze bezig mit waegens in waerktuugen om straks mee naer 't land te kommen zoals eijen in slepers op de wieleslee, want het voorjaer geeft straks weer waerk volop. Er is al veul waerk ge- daen. mar dat beschrieve we bie het winter- waark op 't eind van oens verhael, zoals ploege, kunstmis zoaie, enz., noe gaen we es kieke wat er noe mot gebeure op den akker. Het is ter mar nae wat er op "t land gezoaid staet te woiTen. Het land is al geploegd in de kunstmis is gezoaid, super, kalie, of chilisalpeter, guano of oak wel staetmis of geweun uut mistpit achter de schure, als ik wat meer naer 't durp terug komme zie 'k ze al bezig den gouwen boam drie zwaere knollen slepe een reus van een eije (egge) over de veuren van 't ge ploegde land, diep gaen de pinnen deur de groend, de boereknecht staet er op om de zaek nog wat dieper de groend in te kriegen. Ik dienk dat er aerpels op motte omdat het zo diep gaet. Achter de paeren wordt de groend heel rul in valt prachtig fien, een lust om naer te kieken alles zo moai glad in zo fien dat et er noe bie leit. Dat zal straks lekker zoaien, dien ik. lenkele meeuwen ha toch nog wat wunmen ontdekt dienk ik; want een groepje duukelt achter de eien an steeds naer beneje. (wordt vei-volgd) Stoffel enz. Tevens opruiming nostalgische spulletjes en leuke koopjes in de üngerlehoek Dit alles op het podium in 'Eben-Haëzer, D.V. zaterdag 15 mei te Ouddorp Ruime verscheidenheid in materiaalkeus, zoals mateier, graniet etéi tóüzemogelijkheid uit tientallen modellen JËddusieve iiit«}eiing;|jaar eigtó Groot aantal «aöWten iïi onze showroom .,OT(JWEIöE:;:,: :v:.:^-VIEkBANNENSfRi^ l -TEL.01;il-6l|798 WfiïSÏJAM - WA1E.NBURGERWEG 83 - TEL. OlO-4660368/466Si 61 RCDTT^AM - NltelWECJRC^SWgKSpmf 66B -TEL0104]3Ö910 ltlijl>Ï0fi^atimi^e^^ l-j-;^ ctir. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag sluitingstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitlngstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden. tel. mobiel 06-51412500. privé (0187) 68 25 87; e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: A. J. Grinwis. tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 48 33 92 redacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 1021, privé (0187) 60 14 40 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEIMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar ƒ62.-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren: (0187) 68 1682. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 excursie door Slotbos en Zeepeduinen Woensdag 19 mei organiseert Vereni ging Natuurmonumenten een wande ling door liet Slotbos en de Zeepedui nen, ingeleid door een diaserie in de kel der van Slot Haamstede. De diaserie verhaalt over de geschiedenis van het slot, ooit het domein van de roemruchte 'Witte van Haamstede', bastaardzoon van Floris V. De wandeling en diaserie starten om 13.00 uur, men verzamelt bij het toegangshek van Slot Haamstede aan de Noordstraat tegenover Hotel Blom in Haamstede. Een toegangskaart je kunt u kopen bij VVV Haamstede, Noord straat 45a, tel. (O! 11) 651513. De kosten voor de diaserie bedragen 3,- voor volwassenen en 1,- voor kinderen t/m 12 jaar. De wande lexcursie is gratis voor leden van Natuurmonu menten. Niet-leden betalen 5,- en kinderen t/m 12 j aar 1,-. Slotbos ooit park Het veertig hectare rijk geschakeerd loofbos, gelegen tussen het slot en het aangrenzende duingebied het Zeepe, is alleen tussen april en oktober voor excursies opengesteld. Wande lend over de oude hoofdlaan zult u de oor spronkelijk parkachtige aanleg herkennen: lan ge lanen, veel rododendrons en in het voorjaar veel stinsenplanten. Maar in het huidige onder houd van het bos mag de natuur wat meer haar eigen gang gaan. Een omgewaaide boom blijft gewoon liggen en dunnen gebeurt selectief. Ruim dertig vogelsoorten broeden in het bos. De aangrenzende Zeepeduinen, een driehon derd hectare groot binnenduingebied, biedt voor de wandelaar veel afwisseling. Van savanneachtige begroeiing tot stroken bos, kale zandvlaktes en veel dalletjes. Een kudde van 95 Shetlandpony's graast er om te voorko men dat het gebied dichtgroeit met gras en struweel. Ervaar zelf de grillige geschiedenis van het slot en de omringende natuur en wandel mee! JMiddelharnis/Stetiendam Hoofdvestiging: Kon. Julianaweg 57 3241 XB Middelharnis Tel. (0187)48 27 45 Nevenvestiging: Schoolstraat 29 3251 AX Stellendam Tel. (0187)49 13 56 Het bestuur van de Chr. S.G. 'Prins Maurits' vraagt m.i.v. de cursus 1999/2000 M/V voor tekenen of handvaardigheid 13 uur Frans Engels 18 uur 26 uur (aan nevenvestiging) (overwegend aan nevenvestiging: vervanging wegens zwangerschiapsverlof) (Ie graads bevoegdtieid of studie daarvoor of bereidhieid tot studie). Instemming met de grondslag van de Vereniging en kerkelijke mee levendheid zijn vereisten. Het betreft schaal 10-functies. Inlichtingen bij J. Boot, rector, (0187) 485624 of op het telefoonnum mer van de school, (0187) 482745. Sollicitaties binnen 10 dagen na verschijning van dit blad aan de rector van de school, Postbus 1813240 AD Middelharnis. Toch nog even 'het laatste woord'. Als je nu na 35 jaar Goeree nog steeds niet weet dat ze 'bie uus" jolle zeggen en niet;oe/e, ja, dan is er even iets fout gegaan. Na drie dagen wist ik 't (in 1963) al. Roosmarijn (6, eerste klas) nam een stel vriendinne tjes mee naar ons huis. "Jolle ha een wit ten tillefoon, hee? Wile ha een zwarten". Ander vriendinnetje: "Wile ha glad gin tillefoon. Wile gao aoltied belle (a-klank) bie Tante Kee". Ik werd dus al snel inge wijd in de spraak! Zo ook: op z'n 'Zun- dags''In de vaerte turen met traenen in z'n agen'. 't Is wat met die spraeke hee? En misschien is de Goeriese taele wel de schoonste van ollemaele! Na zo overstelpend veel vragen van: "Is 't noe over? Schrief je niet meer voo de krante vanuut Goes?" beloof ik van gan ser harte dat wél te zullen doen. Er zijn zoveel herinneringen, zoveel leuks en aardigs nog te vertellen. Goeree zit ons in de 'botten' en in 't hart. Maer even bie- kommen noe... op de Camping in Goes. Een verhuizing is met recht: verschrikke lijk. En in oktober moeten we dat dus nog een keer. Maar: wij versagen niet en op een moment hoop ik u in deze krant weer te ontmoeten. Van ouds, met vriendelijke groeten, Dieke Schippers-Vaarzen Morel In het centrum van Ouddorp is een parkeer- schijf-zone van kracht. Op de met blauwe strepen aangegeven plaatsen mag niet langer dan één uur worden geparkeerd, uitsluitend met gebruik van een parkeerschijf. Met ingang van maandag 17 mei 1999 zal de politie in samenwerking met de gemeente Goedereede verbaliserend optreden. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. W. op 't Hof, Nederhemert en 18.30 uur ds. J. Kot, Borsele. Eben-Haë zer: 9.30 uur ds. J. Kot en 18.30 uur ds. J. W. op 't Hof - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. P. H. Zaadstra - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. L. D. Burger en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt en 18.00 uur kand. IJ. R. Bijl, Katwijk aan Zee - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. BvToeze en 18.30 uur ds. J. Kos ter. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Belder, Nieuw Lekkerland. Woensdag 19 mei: 19.30 uur ds. A. Vlietstra jr., koUekte GBS - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur prof. C. J. Reu- gebrink. Leiderdorp - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. W. van Estrik, viering Heilig Avond maal en IS.OOuurds.W.L. Smelt, dank- zegging/nabetrachting Heilig Avond maal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. F. Harinck. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz. Vrijdag 21 mei: 14.30 uur ds. J. C. den Toom, huwelijksdienst echtpaar Tieleman-de Jong - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. H. C. Bultman, Schoonho ven - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur de heer Oosterloo-Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur drs. C. Vis. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. J. Maas, Oud-Beijerland, beroepen predikant - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. H. van Dijken - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel 10.00 uur H. Wulfraat. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Blom, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. A. van Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen en 18.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Volmüller, Zuidland en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Monster en 18.00 uur ds. C. C. J. v. d. Dussen - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. J. H. Bec ker, BClundert. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. S. J. Verhey, Via- nen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer J. van Lambalgen, Schiedam en 18.00 uur de heer K. Baas. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Smit, Putten. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 9.30,14.30 en 18.30 uur leesdienst. Honderdduizend Nederlanders hebben epi lepsie. Voor deze mensen en hun naasten is er nu de zelfzorgmap Epilepsie. De zelf zorgmap staat boordevol informatie over epilepsie en het leven met epilepsie. De zelfzorgmap Epilepsie is voor ƒ36,90 te koop in alle Nederlandse apotheken. Ongeveer 1 op de 150 Nederlanders heeft epilepsie. In totaal gaat het om ongeveer honderdduizend mensen. Epilepsie is een aandoening waarbij iemand 'aanvallen' kan krijgen. De bekendste aan val is de 'grote aanval'iemand valt op de grond, raakt buiten bewustzijn en trekt hevig met armen en benen. Er zijn echter veel meer soorten aanvallen. "Toen ik hoorde dat onze dochter epilep sie heeft kon ik dat niet geloven. We had den gemerkt dat ze een paar keer per dag even afwezig was, net alsof ze droomde. Via de huisarts zijn we toen bij de neuro loog terecht gekomen en die zei dat dit 'absences' genoemd worden, een vonn van epilepsie.Ik dacht altijd dat epilep sie betekende dat je op de grond valt en met je armen en benen schokt. Nu blijkt dat er heel veel verschillende vormen zijn, en heel veel soorten aanvallen... Bij de meeste mensen zijn de aanvallen met medicijnen onder controle te brengen. Deze medicijnen moeten vaak het hele verdere leven worden gebruikt. "Mensen vragen me wel eens of ik dat nou niet vervelend vind, elke dag medicij nen slikken Ik begrijp die vraag nooit zo goed. Ze denken geloof ik dat die medi cijnen een soort vergif zijn, iets dat eigen lijk niet in je lichaam thuishoort. Zelf zie ik dat heel anders. Door die medi cijnen heb ik geen aanvallen meer. ze hel pen me. Dus het is bepaald niet zo dat ik ze met tegenzin slik, helemaal niet". Er bestaan nog steeds vooroordelen over epilepsie. Het idee dat iemand met epilepsie 'gek' is, is wijdverbreid: nog steeds deiiken veel mensen dat epilepsie een psychische aandoening is. "Wanneer mensen horen dat ik epilepsie ACHTHUIZEN - Woensdagavond rond half negen raakten bij het afzagen van een zeer dikke boomtak in een tuin van een woning aan de Galatheseweg in Achthuizen twee mannen, 55 en 75 jaar. uit Achthuizen zeer ernstig gewond. De 55-jarige man stond op een ladder op een hoogte van zo'n zes meter en zaagde de boomtak met een kettingzaag doormidden, terwijl de 75-jaiige man de tegen de boom staande ladder vasthield. Toen de boomtak met een diameter van ruim veertig centimeter was afgezaagd, verloor de 55-jarige man zijn evenwicht en maakte een val van de ladder. De 75-jarige man kieeg de tak en vervolgens de 55-jarige van de ladder vallende man op zich. Het 75-jaiige slacht offer werd met ernstig rug- en beenletsel met een spoedtransport naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam vervoerd, terwijl het 55- jarige slachtoffer met rugletsel en verwon dingen aan zijn gezicht naar het Zuiderzie kenhuis in Rotterdam werd vervoerd. heb doen ze vaak toch anders tegen me. Ze zijn er een beetje bang voor, denk ik. Dat kan ik me ook wel voorstellen. Maar wat ik wel vei'velend vind is dat sommige mensen denken dat ik geestelijk niet hele-_ maal in orde ben. Dat ik een beetje gek ben of zo, omdat er bij epilepsie 'ietsmet m 'n hersenen gebeurt. Daarom vraag ik altijd of ze dat denken, want meestal beginnen ze er niet zelf over. Dan kan ik tenminste uitleggen dat ik niet gek ben, dat epilepsie daar niets mee te maken heeft. Ik merk dat mensen dan vaak opgelucht zijn en daarna weer gewoon tegen me doen Voor alle mensen met epilepsie en hun om geving is er nu de zelfzorgmap Epilepsie: een map vol informatie over epilepsie en het leven met epilepsie. De zelfzorgmap geeft uitgebreide informatie over epilepsie en het leven met epilepsie. Wat is epilepsie?... Hoe wordt epilepsie behandeld?... Welke leefregels zijn er?... Hoe zit het met sport?... Kan iemand met epilepsie een rijbewijs krijgen?... Kunnen vrouwen met epilepsie veilig een kind krij gen?... Waar kan ik terecht als ik meer wil weten over vergoedingsregelingen?,.. Deze en tientallen andere vragen worden gesteld én beantwoord in de zelfzorgmap. De map is geschreven voor gewone mensen. Geen 'dokterstaal", geen onnodig moeilijke woorden, maar heldere en klare taal. De map is uitgegeven op A4-formaat. in kleur en be vat illustraties. Aan de zelfzorgmap is door een groot aantal deskundigen meegewerkt, waaronder neuro logen, neuropsychologen. psychologen, ver pleegkundigen, maatschappelijk werkenden, enzovoort. Natuurlijk hebben ook veel men sen met epilepsie aan de map meegewerkt. TM-ee delen De zelfzorgmap bestaat uit twee delen. Het eerste deel is bedoeld \oor alle mensen met epilepsie. Het tweede deel is aanvullend en speciaal bedoeld \oor mensen bij wie de aan\allen niet met medicijnen onder contro le zijn te brengen. Deze mensen komen daar door in het dagelijkse leven soms meer prak tische problemen tegen. De zelfzorgmap Epilepsie is uitgegeven door Stichting September, in samenwerking met de Epilepsie Vereniging Nederland en het Nationaal Epilepsie Fonds. Het Foitds voor Clironisch Zieken, het Natio naal Epilepsie Fonds en Gla.\oWellcome hebben een finaitciele bijdrage aan de map geleverd. Hierdoor is het mogelijk de map te \erkopen voor een prijs die \er onder de win kelwaarde \an vergelijkbare uitga\en ligt. De zelfzorgmap Epilepsie is te koop bij alle Nederlandse apotheken voor 36.90. Het tweede deel is ook bij de apotheek te koop vixK' 6.-. Dit doelkim zonder pro blemen worden ingeklikt in het eerste. Bij sommige apotheken is de map in voonaad ei\ kunt u heat meteen meene men. Bij andere a^xitheken kan de map worden besteld. In de meeste ge\ dien is de map dan de volgende dag ht de apo theek af te halen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2