Everhard Zwart concerteert Nou nog de 'finishing toucli' aan dorpsverfraaiing Sommelsdijlc Let op de trapkar in Goerees dreven VOGELBEURS stralende "trouw" juf Karels 5^^^ K-^ kievit warmte AA^MINNAARD VASTGOED chn streekblaü op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden 0187 - 48 26 09 Evaluatie-onderzoek natuurwaarden van poelen en welen op Goeree Brand in StellendJam Visser Visser Wbv. 'Middelliarnis' bevriest de liuren Officiële ingebruikname fietspaden Prijswinnaars Museumdag metabele] I Vrijdag 14 mei 1999 71e jaargang nr. 6804 ROTTERDAM - Op 2e Pinksterdag, maandag 24 mei 1999, geeft organist Everhard Zwart een wel heel bijzon der orgelconcert op het schitterende orgel van de Grote- of Sint Laurens- kerk te Rotterdam. Met dit concert wil hij zijn voorvaderen, of anders gezegd zijn leermeesters, herdenken. Het begon met grootvader Jan Zwart (1877- 1937) hij was en is nog steeds een van de grootste organisten die ons land gekend heeft. Hij was ook de leraar van de alom be kende organist Feike Asma (1917-1984). En deze organist was weer de leermeester van Everhard Zwart (1958). Feike Asma was een tijdgenoot van Willem Hendrik Zwart (1925-1997) en deze laatste organist was de vader van Everhard. Bij al deze organisten is de voorliefde van het Koraalspel de rode draad in hun carrière ge weest. Jan Zwart heeft de NCRV groot ge maakt met zijn wekelijkse radioconcerten. Feike Asma en Willem Hendrik Zwart heb ben de lijn van het koraalspel voortgezet. Daarnaast is ook het spelen van grote orgel- werken een uitdaging geweest. Everhard reisde jarenlang met zijn leraar Feike Asma het land door. Als registrant stond hij naast deze imposante organist en leerde ook op die wijze vele dingen van on schatbare waarden. Everhard Zwart is de enige echte leerling geweest van Feike Asma en heeft veel over de muzikale opvat tingen van grootvader Jan Zwart via hem ge leerd. Waarom juist nu een herdenkingsconcert? Men vraagt om een concert met veel koraal- muziek. Het concert stond gepland voor zaterdag 22 mei in de Bovenkerk te Kam pen, maar kon of mocht daar om diverse re denen niet doorgaan. Dit zorgde voor grote teleurstellingen bij de vele 'Zwart en Asma' bewonderaars. Omdat Everhard Zwart jaarlijks in de Grote- of Sint Laurenskerk een concert geeft op 2e Pinksterdag, is besloten om het programma naar dit concert te verschuiven. Naast de bekende koraalmuziek staan ook andere orgelcomposities op het programma. De liefhebbers van 'Zwart en Asma' krijgen een echt, herkenbaar, herdenkingsconcert aangeboden. Aanvang van dit concert is 20.15 uur. De toegangsprijs is lager dan andere jaren omdat het een familie-concert moet worden. 10,- voor volwassenen en voor kinderen reductie. Eind jaren tachtig is in het kader van het gemeentelijk landschapsbeleidsplan en de Gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree een groot aantal poelen en welen aangelegd en opgeknapt in de omgeving van Ouddorp. De bedoeüng hiervan was om het leefgebied van amfibieën uit te breiden. Amfibieën kwamen vooral voor in twee min of meer geïsoleerde kerngebieden, de Westduinen en de Middel- en Oostduinen. Het was de bedoeling om door een aantal poelen aan te leggen de barrière tussen deze duingebieden op te heffen. Bovendien profiteren, behalve amfibieën, ook een aantal andere dier- et\ plantensoorten (onder meer een aantal libel- lensoorten) van deze maatregelen. Komend voorjaar/zomer (juni t/m begin sep tember) vindt er in het kader van de Ge biedsgerichte aanpak Kop van Goeree (pro ject NL 15: evaluatie poelen en welen) een veldonderzoek plaats waarbij de meeste poe len worden onderzocht op het voorkomen van amfibieën, maar ook libellen en water planten. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door veldmedewerkers van de Provincie Zuid-Holland. De resultaten worden ver werkt in een overzichtelijk rapport. Boven dien komt de uitkomst van dit onderzoek van pas bij een soortgelijk poelenplan dat in het kader van het provinciale soortenbeleid in de loop van 1999 wordt opgestart. Mocht u dus trotse bezitter zijn van een poel dan is kans groot dat uw poel in de komende maanden wordt bekeken op de voorkomende dier- en plantensoorten. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Gerard Tanis van de gemeente Goedereede, te bereiken op tele- foonnummer 0187 491500. Zomerzangavond in Den Bommel Het Chr. dameski-* t 'De Lof stem' houdt op D.V. 20 mei a.s. een zomerzangavond in de Ned. Hervormde kerk te Den Bommel. Aan vang 19.30 uur. Medewerking verlenen de heer Slabbekoor- en en het gemengd koor 'Sursum Corda' uit Dirksland, de algehele leiding is in handen van de heer P. H. Wessels. Bij de uitgang wordt een collecte gehouden ten bate van Kosovo. Iedereen is van harte welkom. rD Je kunt je vandaag nog opgeven bij Margot (483060) voor het poterfestijn van morgen avond. Het is zeker de moeite waard om te komen. We beginnen 19.00 uur (zaal 18.30 uur al open) en de kosten zijn 7,50. Welkom in 'De Hoeksteen' aan de Ring! actief in beeld en geluid Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Maandagochtend rond 10.30 uur ontstond op de Deltahaven brand in isolatiemateriaal tijdens laswerkzaamheden aan een vissers schip dat voor reparatie aan de kade lag. De brandweer was snel ter plaatse en doofde het vuur. Er ontstond geen grote schade. AKTIEU! Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico Knöps B.V. Het esthetisch succes van het Sommelsdijkse dorpsvernieuwings plan zou nóg aansprekender worden wanneer de zogeheten inbreilocaties metterdaad zouden worden bebouwd zoals archi tect Born dat al op de tekentafel heeft verbeeld. Op de hoek West Achterweg-West Krakeelstraat bijvoorbeeld. Jammer alleen dat juist op die strategische plek nog twee bedrijven gevestigd zijn, dat van timmerbedrijf Groen en Wasserette 'Wilca'; als die nou'es ruimte zouden maken.Beide ondernemers willen dat wel, alleen willen ze niet naar Industrieterrein 'Oostplaat' worden gedirigeerd, wél eventueel naar het voormalige 'Eneco' terrein aan de Molenweg. De Emgo had daar al een opslagplaats voor haspels e.d.; na de fusie met Eneco werd het terrein a 500.000,- door de gemeen te gekocht. Bestemming: 'maatschappelijke doeleinden'. De commissie Ruimtelijke Ontwikkeling wordt verondersteld in zijn bijeenkomst van a.s. maandagavond (half 8 in het gemeentehuis) zijn Ucht over een en ander te laten schijnen. De commissie heeft enkele rapportages tot z'n beschikking. In een daarvan wordt voor het voormahge Enecoterrein woningbouw mogelijk gehouden vooral nu door aanleg van de Zuidelijke Randweg niet meer van een te grote geluidsbelasting sprake is. Twee bedrijfs woningen aldaar bij twee te vestigen bedrijven zou dus kunnen, maar uit de veelheid van rapportage blijkt anderzijds dat het College al vorig jaar oktober besloot dat een onderhoudsbedrijf als dat van de fa. Groen niet aan de Molenweg-, maar op het bedrijfsterrein Oostplaat thuishoort. Anderzijds lijkt plaatsing aldaar van fa. Groen wel weer een optie te zijn. Het terrein zou ook als Gemeentewerf kunnen wor den bestemd, het zou een bestemming zijn waarvan voor de omwo nenden geen enkele overlast te vrezen zou zijn. Geen eenvoudige materie dus waarom het College advies vraagt van de raadscommissie ruimtelijke ordening alvorens tot een definitieve besluitvorming over de bestemmming van het terrein te komen. Een deel van het Goereese College op de trapkar, rechts burgemeester Dra. J. Harriet Lepage, dir. van Expo Haringvliet bedoelde het helemaal niet onvriendelijk toen ze vorige week liet weten 'alle hoogwaardigheidsbekleders rond het Haringvliet d'r uit te trap pen', maar haar suggestieve bewering gaf wél te denken en pre cies dat was haar opzet...! De heer en mevrouw Lepage hebben ook een recreatiebedrijf in Doom en daar is het fenomeen trapkar een zó populair verschijnsel dat ze het voertuigje nu ook in Goedereede hebben geïntroduceerd. De trapkarren die als een fiets worden voortbewogen zijn te huur bij Expo Haringvliet en, afhankelijk van de spierkracht die men wil leve ren, kan men er de hele gemeente mee door. Daarvoor zijn enkele routes uitgestippeld waarop bezienswaardigheden nader worden be sproken. Dinsdagmiddag werd met de trapkar een eerste tocht gemaakt vanaf 'de Gouden Leeuw' in Goedereede. Plaatselijke hoogwaardigheids bekleders, burgemeester Sinke en wethouder T. Bakelaar trapten het Sinke, links wethouder Bakelaar (vooraan zijn kinderzitjes gemonteerd) eerste trapkarretje waaraan een reeks volg-trapkarretjes gekoppeld was, gevuld met genodigden die allemaal vrolijk meetrapten en zo de lange sliert trapkanetjes in beweging hielden door de straten van Goedereede waar een deel van de Stompe Toren tocht werd gereden; geen lange tocht, maar voldoende om er de smaak van te pakken te krijgen. "Een beetje vreemd en een beetje gek misschien, zo'n trapkar, maar leuk en ontspannend", verzekerde mevrouw Lepage; een prachtig middel om de omgeving al fietsend te verkennen. Er zijn ook trapkarren waarop kinderzitjes zijn gemonteerd zodat ook gezinnetjes er gebruik van kunnen maken. In het wegenverkeersreg lement staan de trapkarretjes als 'onbespannen voertuig' te boek. Het rijden er mee vraagt geen speciale behendigheid, wel wat spierkracht en wat voorzichtigheid. De verhuurders adviseren de huurders van een trapkar dan ook geen records te willen breken maar gewoon lek ker ontspannen voor te peddelen, een rustig tempo van 9 km per uur kan dan uren worden volgehouden. Het (nieuwe) bestuur van de Woningbouw vereniging heeft besloten dit jaar de huren ongemoeid te laten en per juli geen huurver hoging toe te passen. De bedrijfsresultaten zijn dermate gunstig dat geen aanleiding bestaat de huurders meer te belasten; zelfs verhoging met de inflatie correctie wordt nagelaten. De nieuwe fietspaden langs de Geldersedijk te Dirksland en langs de Schaapsweg te Den Bommel zullen vrijdag 18 juni officieel in gebruik worden genomen. Het fietspad langs de Geldersedijk zal door wethouder Schouten (namens de gemeente Dirksland) en dijkgraaf D. C. Goekoop (namens het Waterschap) en dat langs de Schaapsweg zal door burgemeester A. J. C. van Pelt en heemraad Th. L. Jacobs in gebruik worden gesteld. Op zaterdag 15 mei a.s. houdt de Eerste Flakkeese Vogel Vereniging weer een vo- gelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis. Iedereen is welkom van 13.30 tot 16.30 uur. Er is een handelaar aanwezig. Toegang gra tis! VVV Overflakkee maakt onderstaand de prijwinnaars bekend van de Museumdag: Noëlle en Mareille de Gast, J.W. Frisostraat 23, Middelharnis; Marieke Looij, Polder straat 13, Sommelsdijk; Marianne Jansen, Dorpsweg 70, Sommelsdijk. Zij hebben inmiddels hun prijzen ontvan gen! Voor Mw Woensdag 28 april was het feest in groep 6b van de Prins Mauritsschool in Dirksland. Juf Karels trad in het huwelijk met Anco Mal- jaars. De kinderen van haar groep mochten "getuige" zijn van het feestelijk gebeuren. De dag begon goed. De zon het zich 's mor gens vroeg al goed zien en dat bleef de hele dag zo, zodat het echt een stralende dag was. Schoolwerk was er voor de leerlingen die dag niet bij. In een touringcar ging het naar Hendrik Ido Ambacht. Daar mocht de juf onder een ereboog van coniferengroen en schitterende anjers door het gemeentehuis binnengaan. Tijdens de kerkdienst in de Gereformeerde Gemeente van Hendrik Ido Ambacht zongen de kinderen hun juf een zegenbede toe. In Hardinxveld Giessendam vond de kinder receptie plaats. De juf van de overkant werd in Flakkeese dracht en in het Flakkees toe gezongen. De vraag blijft of ze het verstaan heeft. Begrepen heeft ze het natuurlijk wel. Voorlopig komt juf Maljaars vanuit het Zeeuwse Kapelle de puntjes nog op de i zet ten. Het is de vraag of ze op de Prins Mau ritsschool snel aan die nieuwe naam zullen wennen. Want na de trouw (of is het toch bruiloft?) is die toch echt anders. Centrale verwarming Luchtbehandeling Meet- en regelsystemen Service en onderhoud Gasinstallaties Waterinstailaties Sanitair Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: info@l<ievitwarmte.nl. SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSAGE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 68 45 45 FAX 0187.48 6613 FAX 0187 .6817 55 COMBI OUDIXW- Wedstiwl 35 Tel. (OISTj ÖS1Ö12 fax iS3734 RENESSE- Printihop Hogeioom 173 tel. (0111) 4Ó1400 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Middelharnis Telefoon (0187) 47 67 67 REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendreclit Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111 Haveneindy 3245 LM Sommelsdijk Tel. 101871 483328 Fax (01871485992 WOOM- CM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1