'De Aspeii;eboerclerij' trok veel belangstelling met Open dag Ruime zege Good Schaakkampioenschap Goeree-Overflakkee 1999 Veenendaler heeft oplossing voor kalkprobleem Prijzen Koninginnedag te Oude Tonge Ledenvergadering Diabetesver. Nederland De strijd is begonnen Limerickwedstrijd en fotowedstrijd bij Deltawind HuizenmII vakantieperiode VERVOLGVERHAAL (Die in de üetmCwoont zaC Cacfien Lies en Beijke van der Velde met hun product; de groene asperge Noem op Flakkee de namen van Lies en Beijke van der Velde en iedereen zal ze met groene asperges associëren. Hun bedrijf aan Peuterdijk 59 te Herkingen is dan ook in de volksmond spontaan 'de aspergeboerderij' gaan heten en vooral voorbije zaterdag zijn er drommen mensen geweest. Lies en Beijke hielden toen de vijfde open dag in successie. Zaterdag hadden ze in vergelijk met voorgaande jaren wat extra's te laten zien, 1.25 ha nieuwe aanplant onder langs de Herkingense Zeedijk, op wat lichtere grond dan ze tot dusver gebruikten én grondwater met een vrij hoog zoutgehalte ten gevolge van de aanwezigheid aldaar van een zoute kwel. Het komt de smaak van de groene asperges bijzonder ten goede; 't schijnt zelfs dat asperges afkomstig zijn van zoutvlakten in Rusland. Er wordt dit jaar van de nieuwe aanplant maar enkele weken geoogst om de planten gelegenheid te geven zich te ontwik kelen. Ook dit jaar is er 1.25 ha aangeplant waarvan volgend jaar wat geoogst zal kunnen worden. Wie belangstelling had voor de nieuwe aanplant werd er vanaf de Aspergeboerderij met een old-timer bus heengereden en op zich was dat al een attractie. De nieuwe percelen werden trouwens ingeplant omdat het bestaande geleden bleek te hebben van de wateroverlast van vorig jaar; na 10 jaar waren de planten bijna toch aan vervanging toe, maar het water van vorig jaar bleek hen tóch veel kwaad te hebben gedaan. Op de Aspergeboerderij zaterdag een gezellige drukte, met demon straties hoe de asperges worden gesorteerd en wat voor lekkers er van kan worden gemaakt, een aspergediner, aspergesoep, hamrolletjes en aspergehapjes en een roerbakschotel. Lies en Beijke van der Velde, met hun zonen van 19,16 en 12 en hun vrienden hebben die dag weliswaar hard gewerkt maar ze hebben hun product, de groene asperge, buitengewoon goed gepromoot, 't Was er druk zaterdag en druk zal het daarom blijven totdat, op de langste dag, het seizoen weer afgelopen is. Ze zijn zaterdag niet vergeten, hun twee schattige dochtertjes van 9 en 5, maar dan zal er weer meer tijd voor hen zijn! MïDDELHARNIS - Zaterdag 8 mei speelde Good Luck haar laatste thuis wedstrijd van dit seizoen. Ten Donck uit Ridderkerk, de nummer laatst van de ranglijst, was de opponent. Good Luck begon de wedstrijd goed en kwam door een snelle combinatie tussen Steven Vogelaar en Marcel Kievit en door een doelpunt van deze laatste op 1-0. Ten Donck trok gelijk, maar binnen enkele minu ten kwam Heidi Kamerling van afstand tot scoren en snel daarop volgde een zelfde soort doelpunt van Nico Overduin. Nico Overduin stond na enkele maanden afwezig heid en een come-back, weer in de basis. Good Luck bleef goed positiespel spelen en kwam door een doelpunt van Samantha Krijgsman op 4-1. Het werd 4-2 en met behulp van een combinatie tussen Heidi Kamerling en Marjon Soeteman werd het 5- 2 door een fraai afstandschot van Soeteman. Na een goede actie van Marja van Splunter kon Steven Vogelaar een straifworp afronden en Ten Donck kwam op dezelfde manier en met een doorloopbal op 6-5. Met een snelle actie kon Jan-Willem de Vos de 7-5 binnen tikken en met een ver afstandschot kwam Marcel Kievit namens de ploeg uit Middel- hamis op 8-5. De 9-5 was een mooi doel punt van Samantha Krijgsman van achter de korf en met een .strafworp van Jan- Willem de Vos kwam Good Luck voor rust op 10-5. Een ruime voorsprong om de tweede helft in te gaan. Ten Donck kwam in deze helft als eerste tot scoren, 10-6. Met een mooie pass van Marja van Splunter kon Steven Voge laar de bal in het mandje leggen en niet veel later deed hij dit nogmaals, 12-6. Good Luck stoomde werkelijk door en had mooie en goede aanvallen. Het was Marjon Soeteman, die Jan-Willem de Vos een doorloopbal aangaf en met een goede actie van Heidi Kamerling kon diezelfde heer een strafworp benutten, 14-6. Good Luck ging weer wat kansen missen, maar het had deze dag ein delijk weer eens het geluk aan de zijde. Twee afstandschoten van Marcel Kievit waren goed voor de 16-6. Zo'n vijf minuten voor tijd wist Ten Donck vanuit een straf worp haar laatste doelpunt te maken., 16-7. In de slotfase gaf Nico Overduin Jan-Willem de Vos de kans van afstand te scoren, zodat het 17-7 werd. Zejfs in de laatste minuut wist Good Luck nog te scoren, dit maal via een afstandschot van Steven Voeglaar, die zo de eindstand van 18-7 neer kon zetten. Coach Peter van Vliet was zeer tevreden over zijn formatie. We hebben vandaag met goed en mooi spel terecht gewonnen. Hij beloonde deze overwinning met een lekkere taart, die gulzig door de spelers snel werd verwerkt. Nadat de favorieten de eerste ronde dankzij een gerichte loting elkaar waren misgelopen, stonden er in de 2e ronde enkele pittige par tijen ingepland. Bijvoorbeeld de partij van titelverdediger R. van Hooff tegen het talent H. Logmans. En wat te denken van M. Verolme tegen Lagendijk. De formule is eenvoudig; de winnaars van ronde 1 spelen tegen elkaar en evenzo de verUezers. Elke ronde (totaal 7) spelen dus spelers van ongeveer gelijke sterkte tegen elkaar. Met als resultaat een bijna altijd terechte kampioen. ledere week wordt er een andere plaats op Goeree-Overflakkee aange daan. Dit geeft veel geUjkenis met bijvoor beeld de Tour de France. Oude-Tonge was die avond het strijdtoneel voor het schaakkampioenschap. Voorzich tigheid was die avond bij sommige partijen troef want de eerder genoemde topduels ein digden in remise. Hiervan profiteerden enkele outsiders zoals de 78-jarige J. Boeter. Hij mag dan ook de gele trui aan trekken tot aan Sommelsdijk alwaar dinsdag 11 mei de 3e ronde gespeeld zal worden. Fotowedstrijd Deltawind organiseert voor alle inwoners van Goeree-Overflakkee een fotowedstrijd en een limerickwedstrijd over 'Duurzame' Energie. Duurzaam is in de fotowedstrijd wat Deltawind betreft een rekbaar begrip: zonnebloemen, spaarlampen, een gedoofde kaars, menskracht op de fiets en zeker ook windmolens. Al deze elementen hebben iets te maken met energie en 'duurzaam' ge bruik. Er zijn drie categorieën waarop foto's ingezonden kunnen worden: kleur, zwart wit en digitaal/fantasie. Formaat van de foto moet ongeveer 13x18 cm bedragen. Omdat de fotoclub de Rarekiek in de jury zit, zijn hun leden uitgesloten van deelname. Er mogen per categorie per persoon maximaal 5 foto's worden ingestuurd. De limerick wedstrijd voor alle inwoners van Goeree- Overflakkee bestaat uit het schrijven van een limerick over Duurzame Energie op Goeree- Overflakkee. Natuurlijk mag de naam Delta wind in die limerick niet ontbreken! De beschikbare prijzen zijn onder andere een aandeel Deltawind ter waarde van 100 gulden, een zaklamp op zonne-energie en een gewone lamp op zonne-energie. Inzendingen moeten onder vermelding van naam en adres voor 1 juni a.s. gestuurd wor den aan Deltawind limerickwedstrijd of fotowedstrijd. Postbus 95, 3247 ZH Dirks- land. De juryleden en hun directe familiele den zijn uitgesloten van deelname. Meer informatie op (0187) 486482. SINT MAARTENSDIJK Afscheidsdienst ds. A. den Hartog Op D.V. dinsdagavond 18 mei a.s. neemt Ds. A. den Hartog afscheid van de Ned. Herv. Kerk te St. Maartensdijk. In een dienst, welke om 19.30 aanvangt, hoopt de predikant afscheid te preken. Bon Voyage bestaat tien jaar! Stichting Bon Voyage biedt haar diensten aan, voor het rui len van huizen tijdens de vakantieperiode voor christenen, zowel binnen Nederland als daarbuiten (Engeland, Schotland, Duits land, Oostenrijk, Zwitseriand, Tsjechië). Honderden gezinnen ruilen jaarlijks met veel plezier hun huis. Toch blijkt steeds weer opnieuw dat veel mensen nog niet van het bestaan van Bon Voyage op de hoogte zijn en zeggen "Hadden we het maar eerder geweten!". Bon Voyage is een non-profit organisatie, die alleen met vrijwilligers werkt en zich ten doel stelt christenen (inter kerkelijk) met elkaar in contact te brengen. Het huizen ruilen kan tijdens de korte vakanties en de zomerperiode. Ook gehan dicapten, die een aangepast huis nodig heb ben, maken al jaren gebruik van de service die Bon Voyage biedt. De stichting geeft drie maal per jaar een blad uit, waarin de ruiladressen staan. Wilt u meer informatie, bel dan Bon Voyage, tel./fax (024) 6451214 of e-mail marianne@telebyte.nl. Home page op het internet: www.telebyte.nl/~mariarme/index.html WATERONTHARDER Veel huishoudens kampen met hard water. Hardnekkige kalkaanslag en ketelsteen bedreigen boiler, geiser, verwarmingsketel, wasmachine en vaatwasser. Door gebruik te maken van onze waterontharder worden deze problemen voorgoed opgelost Voor een schone was of vaat is minder zeep en/of waspoeder nodig". De Jong vervolgt: "Het energiever- braik gaat omlaag. Verwarmingsele- menten werken op vol rendement en extra onkosten van reparatie en ver- De waterontharder die deze voordelen biedt Dat zegt Wim de Jong van DJ Consultancy uit Veenendaal. Hij is leverancier van de Alpine Water Descaler. Deze ontharder wordt aange sloten op de hoofdwaterleiding, voor komt en verwijdert kalkaanslag en maakt korte metten met oude kalkaan slag en ketelsteen in leidingen en appa ratuur. De ontharder heeft zo z'n voor delen. De Jong: "Dure huishoudelijke apparatuur wordt hierdoor beschermd. Het water wordt pH neutraler, waar door het beter smaakt. Gebruik van de ontharder levert ook besparingen op. vanging worden hierdoor voorkomen". De installateur van de Alpine Water Descaler sluit de ontharder zonder meerkosten aan en berekent bovendien geen voorrijkosten. Op de technische werking van de ontharder zit een levenslange garantie en is de gebmiker na twee maanden niet tevreden, dan krijgt-ie zijn geld terug. Voor vrijblijvende informatie kan men terecht bij DJ Consultancy Telefoon: (0318)54 20 79. De uitslagen: 1-0 L. Stolk - F. Meiaardrem. B. Loosjes - W.L. Knops J.C. v.d. Velde - G.J.H. v. Genderen....rem. A.L. Mourik-W.J. Tanis 1-0 L.C. Struik-J. Hennekes0-1 E. Santifort - R. van der Wende ....rem./v M. Verolme -1. Lagendijkrem. H. Logmans - R. van Hooff rem. R.C.M. Huysmans - K. Hameeteman0-1 H.K. Smit - K.W. Wijnands O-l/r W.H.M, van Geelen - D. Wolfert1-0 J. Boeter - M.L. v.d. Waal 1-0 R. Sparreboom - E. Verbeekrem./v J. Noordijk- C. Bakelaar 0-1 T.C. V. Prooijen - A.C. v. Rossum ....rem./v J. Santifort - J.H. van Dam 1-0 J.P. Bosch - J. du Pree0-1 Koninginnedag 1999 is in Oude Tonge zeer uitbundig gevierd. Totaal zijn er een paar duizend mensen op de 'KAOIE' wezen genieten van de vele aktiviteiten die de plaatselijke Oran jevereniging had georganiseerd. Er is voor de ouderen lx in SWO en lx in Ebbe en Vloed een druk bezochte Bin gomiddag geweest. Tijdens de vrij markt voor de kinderen van de basis school zijn vele artikelen van de meest uiteenlopende aard van eigenaar ge wisseld en hebben veel kinderen goede zaken gedaan. Verder waren er vele winnaars van prijzen bij verschilende onderdelen waarvan hieron der de uitslagen. De uitslag van de ballon nenwedstrijd kan pas eind mei bekend ge maakt worden, omdat deze eerst hun reis moeten maken en daarna de kaartjes nog terug gestuurd moeten worden. Alle vrijwil ligers worden door het bestuur van de Oran jevereniging Oude Tonge zeer hartelijk be dankt voor hun medewerking, zonder hen had dit evenement niet in deze opzet tot stand gebracht kuimen worden. Vossenjacht groep 5 en 6 basisscholen Stephan van Kampen, Robin Fluit, Suzan Legierse, Yordi Seelman, Samantha Hame- teman. Survivaltocht groep 7 en 8 basisscholen Ie prijs de 'Hooligans': Iris, Elisabeth, Paul H., Martijn, Jurrie, Maico. 2e prijs de 'Bubbels': Jasper, Bastian, John, Janneke, Tanja, Augusta. 2e prijs de 'Commando's: Bram, Rogus, Pim, Erna, Fanny, Paul S. Kaoi Speulen Ie prijs 'de Kwalmpjes: John Marteyn, Ronald van Dam, Ronald Kern, Thomas Soons, Robin Nugteren, Richard Winkels, Bob Kuckelhom. 2e prijs de KDVJ: Marco, Cor-Jan, Dennis, John, Gerbun, Stefan. 3e prijsde 'Vaarkens': Agaat Groenedijk, Pascal Vogelaar, Marco van Nimwegen, Petra Sprong, Jacco Weststrate, Kim Smit, Wendy Dorst. Wandel-speurtocht Ie prijs: Marlou Hartog 2e prijs: Monique Rijk 3e prijs: Nel van het Land Survival tocht 13+ Ie prijs 'De Beste v. d. Beste': Joachim, Marleentje, Tonnie, Willie. 2e prijs Electro World team: Linda, Mirjam, Amy, Eva, Sandra, Rinke, Louise, Renate, Sander. 3e prijs Onbited Spiders: Esther, Ilonka, Natalie, Nicole, Elise, Nadieh. Verloting Hoofdprijs lotnummer 566 L. Vervat; Ie prijs lotnummer 878 J. Gebraat; 2e prijs lot nummer 937 Jaco Kort; 3e prijs lotnummer 883 T. Knops. Prijzen afhalen tussen 18.00 en 19.00 uur Hilstraat 11 te Oude Tonge. Verloting van contributie-enveloppen Ie prijs nummer 641260 E. de Lint; 2e prijs nummer 641251 Kreeft Borgdorf; 3e prijs 642336 Jacobs. Prijzen afhalen tussen 18.00 en 19.00 uur Hilstraat 11 te Oude Tonge. afd. Goeree-Overflakkee Dinsdag 18 mei 1999 is er in 'Vita Nova', Van Aerssenstraat 5 te Sommels dijk de ledenvergadering van Diabetes vereniging Nederland, afdeUng Goeree- Overflakkee, aanvang 20.00 uur. Na het officiële gedeelte volgt voorlichting over het gebruik van Humalog. Hiervoor zijn aanwezig een vertegenwoordi ger van de afdeling, Ely Lily en de heer Kroon, internist van het ziekenhuis te Dirks- land. Leden, donateurs en belangstellenden zijn hartelijk welkom. -113- En zo kwam John de volgende dag bij hem terug met Ann en Clarence. Ann schrok, toen zij de oude weerzag, voor het eerst nadat hij in haar huis ge drongen was. Toen was hij nog een kolos, al was hij in verval. Nu lag er op het bed een uitgeteerde oude man, met scherp uit stekende jukbeenderen en een neus als een bijl. In zijn uitgebluste ogen stond een smeking om vergeving. Hij vroeg die stamelend. "Natuurlijk", zei zij, "graag". "Wil jij me ook vergeven?" vroeg de oude man aan Cla rence. Die had destijds op aandrang van zijn vader en zijn vrouw z'n toom bedwongen, maar over deze drempel was hij nimmer meer geweest. Hij had Barrett volstrekt gemeden. "'t Is in orde", zei hij nu. 't Was of hiermee het laatste beletsel om de grote reis te ondernemen voor Barrett weggenomen was. De zieke sloot de ogen en vouwde de handen. Die middag was hij weg. De nieuwe emigranten kwamen in april. John wachtte hen op in Edmonton. Hij was niet zonder enige bezorgdheid. Zij hadden waar schijnlijk gehoord wat Margareth was overkomen en de reis met een landverhuizersboot en met een immigran- tentrein was meestal niet geschikt om de moed te verle vendigen. De mensen zagen dan altijd spoken. Ook vroeg hij zich af of hij er wel goed aan deed de jongelui van Nederland aanstonds in de Wild West te brengen. Hij zelf was eerst een jaar in Ontario geweest, voordat hij naar Lacombe ging, en Clarence had een lange tijd van over gang gehad, voordat hij naar de Bulkley vallei trok. Het zestal viel hem echter mee. Ze waren opgewekt. Ze klaagden niet over de reis, ofschoon die niet gemakkelijk was geweest: storm op zee en veel vertraging met de trein. Ze lachten om de griezeligheden, die hun - zoals gewoonlijk - onderweg over de Bulkley vaUei waren verteld. Verhalen over jakhalzen en beren hadden hen niet afgeschrikt. De jonge mannen hadden zin in het avontuurlijke, dat hun wachtte, en de jonge vrouwen meenden dat, als Ann en Jane het samen op de hill had den uitgehouden, zij het er ook wel zouden harden, nu er straks zes gezinnen waren. Dat een vrouwtje uit Den Haag het had moeten opgeven, zei niet zoveel voor hen, die op hun dijkdorp aan eenvoud, harde arbeid en betrek- keUjke eenzaamheid gewend waren. Een van de jonge vrouwen was een levendig, rank ding. Ze heette Mien en was pas getrouwd met een forse boer, Joost Vriend. Ze noemde John van het eerste ogenblik af opa en vroeg naar Klaas, die ze van vroeger kende. Ze was opgetogen over de schoonheid van het winters Rots gebergte, waar ze door reden. John had plezier in haar kinderUjke vreugde en in de hoge verwachtingen, die ze van de Bulkley vallei koesterde, al waarschuwde hij haar om niet te denken dat het alles rozegeur en maneschijn zou zijn. Op de laatste morgen van de reis ontdekte Mien dat het in de Bulkley vallei lente was. Heel Canada, van Montreal af, was met sneeuw bedekt geweest. Hier schoot het water als kwikzilver langs de flanken van de bergen naar beneden, fel glinsterend in een klare zin. Mien schoof een raam omlaag. Er woei een zoele zuidenwind naar binnen. Zij ademde de geuren van het voorjaar in. "We komen in de lente!" juichte ze. "We zijn gelukskinderen". John meesmuilde. De Bulkley schuimde en bruiste; het peil was hoog en steeg nog snel, zag hij. "We treffen het niet", vond hij. Hierover schudde Mien haar kopje. Hoe kon opa dat zeg gen? Het was zulk prachtig weer. Ze troffen 't juist bij zonder. Bill en Clarence waren met paarden en wagens aan het station om hen af te halen. Mien herkende de oude schoolvriend dadelijk. "Ha, Klaas! Weet je nog dat ik naar school aan jouw hand lopen mocht? Ik was toen nog zo'n dreumes; jij al een grote vent uit de hoogste klas. Wat ben je nu een kerel, zeg! En wat heb je een gekke jas aan met al die rooie lappen erop, en wat een grote hoed! Een heerUjk land, dit land van jou, zeg!" Clarence gaf niet veel asem. Hij had het te druk met de bagage van de nieuwkomers. Mien praatte door. Canada was geweldig groot. Het Rots gebergte woest. De Bulkley vallei vond zij het aller mooist. Dat schuimend water was zo prachtig. "Ja, dat water is erg mooi", zei Clarence, half verlegen, half satirisch. Ze hadden amper het station verlaten of de paarden lie pen al door het water en na vijf minuten leek de wagen op een boot. Het water kwam tot het kret en sloeg soms in de bak. Mien moest haar benen hoog optillen om droge voe ten te houden, 't Leek of de paarden zwommen. Het gehele dal stond blank. "Het water is erg mooi, hè Mien?" spotte Clcirence. Mien ze er niets op. Ze was verstomd. Toen het omhoog ging, vroeg Joost Vriend met verba zing of dit een weg was. Het leek een wilde beek. Mien keek verbijsterd naar de stroom, die kookte en bruiste, takken en stenen en zelfs bomen meesleurend in zijn wil de vaart, waar hun wagen langzaam tegenin reed. Clarence stuurde de paarden in de hoge berm om een door het water meegesleurde boomstam te ontlopen, die hen anders van de been gestoten had. Een volgende keer moest hij stoppen voor een boom, die dwars in het pad lag, en door de mannen opgeruimd moest worden, waar bij zij tot de dijen in het water stonden. En nauwelijks was die hindernis genomen of de wagen stokte, vastgelo pen in een diepe kuil. Nu moesten de mannen aan de spa ken om de wagen eruit te krijgen. Hoger op een heuvel werd het geweld van het water min der en eindelijk reden ze weer op een weg, in plaats van door een beek, zij het dan dat deze weg vol kuilen was en dat de wagen vreselijk hotste. Toen kwam er opening in het bos en daar lag het huis van Clarence midden in de bloemen! Mien was oimiiddeinjk over de desillusie van de rit heen. "Het was een hjdensweg, maar nu zijn we in het paradijs, opa!" riep ze verrukt. John lachte een beetje moeilijk. "Hier op aarde is het paradijs verloren, kind", zei hij met een lichte zucht. "Wat daarginds aankomt, zal je dit wel leren". Hij wees naar ijle wolken, zwevend over het groen. Het zoemde en gonsde weldra om de wagen. De muggen vie len aan. Clarence bleef er rustig onder en de paarden ook. Zij waren na zoveel jaren in de Bulkley vallei immuun geworden voor de steken. De nieuwelingen sloegen en zwaaiden echter om zich de muggen van het lijf te hou den, maar 't hielp niet. De vliegen staken hen in nek, hals, neus en lippen. De vrouwen sloegen sjaals om 't hoofd, doch 't gaf geen baat. De felle angels drongen door de doeken heen. Op het erf stond Ann de nieuwkomers op te wachten. Bij de begroeting werden de muggen voor een ogenblik ver geten, maar weldra begon het gezwaai weer om ze af te weren. Daarom noodde Aim haar gasten spoedig binnen. In huis waren geen muggen. Ann had van de Indianen geleerd hoe men zich tegen die insekten kon verweren. Een paar potten met gedroogde kruiden stonden in de kamer te smeulen. Dit hield de muggen op een afstand. De nieuwelingen kuchten echter van de rook, die uit de potten opsteeg, en Mien vroeg zich, al hoestend en tra nend, af of dit middel niet net zo erg was als de kwaal. Ann had recht feesteUjk gedekt. Er stonden bloemen tus sen de schotels op de tafel. Toen het voorgerecht werd opgediend, keken de gasten elkander echter even aan. Het waren maiskolven. Ze keken nog vreemder, toen Clarence een kolf ter hand nam, er een lik boter op smeerde en eraan ging knabbe len, (wordt vervolgd) COIVIPACT, DUURZAAM, VEILIG PERFECT RESULTAAT I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5