Nieuwsgierig naar Tiengemeten? Nationale Reddingbootdag KNRM MEDISCHE DIENSTEN Mix C en Heren Recrea Intermezzo Kampioen! EIIAnDBt-IIIEUWS Ga mee wandelen met de boswachter Dames 1 heeft nog kans op promotieklasse Oud papier Middelharnis Onkreukbaar? Intermezzo is een groeiende volleybalvereniging Maar kan nog meer leden gebruiken! PAGINA 9 ■''Vriï<lag"7mëi'"Ï99i' Eilandgevoel Midden in het Haringvliet ligt het eiland Tiengemeten, sinds 1997 in beheer bij Na tuurmonumenten. Op het eiland zal in de toekomst grootschalige natuurontwikkeling plaatsvinden, waardoor het zal uitgroeien tot een prachtig zoetwatergetij degebied met een natuurlijke afwisseling van bos, grasland, moeras, slikken en water. Deze ontwikke- Ung zal jaren duren, maar het eiland vormt met zijn slikken, schorren, rivierbos en tal rijke vogelsoorten nu al een prachtig decor voor een wandeUng. Ervaar zelf eens het 'eilandgevoel' en ga mee wandelen met de boswachter. Die ver telt u alles wat u al lang wilde weten over Tiengemeten. Excursie De excursie vindt aanstaande zaterdag 8 mei (morgen) plaats en start om 09.30 uur in Nieuwendijk, bij de pont. Deze vertrekt om 10.00 uur richting Tiengemeten. De kos ten van de overtocht bedragen 4,-. De excursie duurt 5 tot 6 uur. Laarzen zijn aan te bevelen aangezien de wandeling ook door natte gebieden voert. Deelnemers dienen zich van tevoren aan te melden bij opzichter H. Mayer, telefoonnummer (0186) 691446. De excursies worden in samenwerking met het Hoeksche Waards Landschap verzorgt. De eerstvolgende excursie op Tiengemeten vindt plaats op zaterdag 10 juli. Schotse Hooglanders Een klein deel van Tiengemeten, de Blanke Slikken, wordt begraasd door Schotse Hoog landers. Tijdens uw wandeling kunt u dan ook oog in oog komen te staan met een van deze veertig ruigbehaarde runderen. Begra- zing door runderen draagt in een aantal na tuurgebieden van Natuurmonumenten al bij aan een meer natuurlijk ecosysteem. Vroe ger veroorzaakten grote grazers als edelhert en wisent open plekken in het landschap waardoor wind en water meer invloed kre gen op de natuur. Hierdoor ontstond een gro tere verscheidenheid aan planten en dieren. De Schotse Hooglanders doen nu hetzelfde 'werk' op Tiengemeten en helpen op deze manier bouwen aan het grootschalige natuurontwikkelingsproject dat plaatsvindt. Akkerbouw Tijdens de wandeling zult u zien dat op het eiland nog volop akkerbouw plaatsvindt. Natuurmonumenten zet voorlopig de gebrui kelijke landbouw voort om de overgebleven pachtboeren geen overlast te bezorgen. Pas als de laatste boeren zijn verhuisd kan de natuurontwikkeling van start gaan. Vogels die op Tiengemeten voorkomen zijn tureluur, watersnip en zomertaling in de Griendweipolder en blauwborsten en de bruine kiekendief in de Blanke Shkken. In de landbóuwpolder komt de gele kwikstaart veel voor. Opvallende planten in dit gebied zijn heemst, guldenroede en harig wilgen roosje. Wandelroute Het publiek kan ook zelf kennis maken met het eiland. Bij Vereniging Natuurmonumen ten is binnenkort een wandelroutefolder te koop die mensen de gelegenheid biedt een wandeling van 4 of 9 km te maken, met uit leg van de historie van het eiland en een be schrijving van de natuur. De wandelroute is te bestellen via de leden service van Natuurmonumenten, tel. (035) 6559911. Samenwerking Het eiland Tiengemeten in het Haringvliet is sinds 1997 in beheer bij Vereniging Natuur monumenten. De grootschalige natuuront wikkeling op het eiland is een samenwer kingsproject tussen Natuurmonumenten, Rijkswaterstaat directie Zuid-Holland, Pro vincie Zuid-Holland, gemeente Korendijk, Dienst Landelijk Gebied Zuid-Holland en het Ministerie van LNV. MIDDELHARNIS - Het volleybalseizoen zit er bijna op. Een seizoen vol met verande ringen. Intermezzo maakte samen met vele andere teams niet meer deel uit van district 17 maar van het gewest Zuidwest. Deel van een flink groter geworden geheel. Met soms als nadeel meer reistijd, maar als voordeel ontmoeting met nieuwe tegenstanders in Brabant en Zeeland. Door de brand in De Staver hebben de spelers en speelsters auto matisch reistijd gekregen. Intermezzo kon uitwijken naar de Gooye te Dirksland. Men verwacht tot begint 2000 hier te volley ballen. Er werd leuk gevolleybald, zowel bij de jeugd, heren en dames als recreantenafde ling. Opvallend is de opleving van het eerste damesteam, dat door de overwinning van afgelopen zaterdag tegen Atak'55 uitzicht houdt op het spelen voor een plaats in de promotieklasse. Heren 1 heeft een indrukwekkende partij wedstrijden gespeeld vanaf december 1998. Er is geen verlies meer geleden. De vierde plaats van dit jaar geeft hoop voor de toe komst. Met de huidige talentvolle selectie aangevuld met routine moet de lat hoger gesteld worden en moet men gaan voor een plaats in de eerste klasse. Bij de jeugd zijn de teams in ontwikkeling en kunnen nog veel leren. Een uitstekend voorbeeld hiervan is de mix C-selectie onder leiding van trainster/coach Grisalda Bijster- bosch, een team met zowel meisjes als jon gens in de gelederen. Zij presteerden zeer goed door twee keer kampioen te worden. Ze blijken talentvol te zijn, vergeleken met leeftijdgenoten van andere verenigingen. Echt veel tegenstand kende het team niet, alleen Vovero uit Rozenburg was een seri euze tegenstander. Eindstand: 1Intermezzo. 2. Vovero. 3. Ibis 1. Bij de recreantenafdeling stcirtte men het sei zoen met twee herenteams. Het eerste team had zich ingeschreven voor competitie in Bergen op Zoom en omstreken. Het tweede team speelde in de eilandencompetitie. Al snel bleken twee teams niet te organise ren en werd het tweede team helaas terugge trokken. Het eerste team heeft het seizoen succesvol afgesloten met het kampioenschap. De 3-2 overwinning op directe concurrent BVC was een wedstrijd met 'alles erop en d'r an'. Met als hoogtepunt de overwinning en als diepte punt de gang naar het ziekenhuis van Inter mezzo speler Ron de Rover. Hij blesseerde zich dusdanig dat hij met een enkel in het gips terug kwam. Uiteindelijk was het team van aanvoerder Dies den Haan net iets beter dan BVC. Eindstand: 1. Intermezzo 1. 2. BVC 1. 3. Philip Morris 1. Morgenochtend, zaterdag, halen wij vanaf half negen het oud papier op. Wilt u het alstublief gebundeld buiten op de stoep zetten. Dit gebeurt zoals gewoonlijk op de tweede zaterdag van de maand. De opbrengst komt ten goede aan het jeugdwerk van de N.H. Gemeente van Middelharnis. U mag het ook komen bren gen, onze container staat aan de Molen weg. Alvast bedankt, OPA Er zijn maar weinig auto's die dat kunnen zeggen. Gelukkig is Van Lint Auto schade gegarandeerd kreukherstellend. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantie op de uit de kreu kels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187| 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Maakt het goed! MIDDELHARNIS - Volleybal kent weer een opleving, sinds de goede prestaties van de landelijke teams, met als hoogtepunt de overwinning op de Olympische Spelen van Atlanta in 1996 door het nationale heren team onder leiding van Joop Alberda. Inter mezzo, de volleybalvereniging uit Middel- hamis/Sommelsdijk volleybalt al sinds 1965 en kende pieken en dalen in al die jaren. Thans lijkt de vereniging klaar voor het nieuwe millennium. De thuisbasis ontbreekt tijdeüjk en wedstrijden worden nu in Duks- land gespeeld, de recreanten, zowel dames als heren, trainen ook in de Gooye. Het volleybalplezier is er echter niet minder door geworden. Intermezzo is een vereniging die zowel regulier als in de recreantenafdeling nog leden welkom kan heten. Speciaal gaat de roep uit naar oud-Olympia- speelsters en spelers. Kom eens kijken in de Gooye naar een wedstrijd of training. Informatie over alle aspekten van de vereni ging is voor de reguliere teams, zowel vol wassenen als jeugd, te verkrijgen bij Trudy van Zijp, tel. 483059. Voor de recreantenaf deling is trainer Jaap Lodder de contactper soon, tel. 483924. De Nationale Reddingbootdag - zaterdag 1 mei jl. - is voor de KNRM-stations op Goeree zeer geslaagd. Vooral door het schitte rende weer waren er veel mensen, die een tochtje mee wilden maken. Vanuit de buitenhaven van Stellendam zijn er tochten gemaakt door de 'Zeemanspot' en de 'John Stegers'. Ook de KNRM reserve-boot 'Heek' was hier present. Er hebben 340 personen genoten van een tochtje met één van deze reddingboten langs de Haringvlietsluizen. In het boothuis was de reddingwinkel, verzorgd door de heer en mevrouw Gibbon uit Herkingen, ook aanwezig. Zij deden goede zaken. De reddingboot uit Ouddorp, de 'Griend', voer vanuit de haven van Ouddorp. Ook daar was veel belangstelling voor de KNRM. Hier hebben 235 mensen een tochtje meegevaren. Overigens heeft de 'Griend' op vrijdag 30 april en zaterdag 1 mei nog een drietal jachten moeten vlottrekken, die op de Grevehngen waren vastgevaren. De kustwachtpost Ouddorp heeft hiervoor de bemanning drie keer moe ten alarmeren, waarna zij zo snel mogelijk naar de opgegeven plaats voer en assistentie verleende. Alle scheepjes konden daarna op eigen kracht hun tocht vervolgen. De reddingmaatschappij en de bemanningsleden zien met voldoening op deze dag terug en stellen het zeer op prijs, dat er zoveel belang stelling is geweest. Op D.V. zaterdag 29 mei 1999 heeft de V.V.O. (Vereniging van Orgelvrienden) weer zijn jaarlijkse orgelreis georganiseerd. En zoals u van onze vereniging mag verwachten, belooft dit ook deze keer weer een fantastische dag te worden! Het reisdoel is deze keer richting de Zeeuwse Eilanden, waar we willen blijven ste ken op het eiland Walcheren. En wie kent de schitterende stad Middelburg niet, met zijn rijke historie aan (bouw)kunst en cultuur en vooral met zijn karakte ristieke bouwwerken zoals o.a. kerken en het stadhuis. Daarom zijn ook de te bezoeken kerken alleen al de moeite waard om te bezichtigen. Op deze dag zul len we een drietal kerken gaan bezoeken, te weten: de Hervormde Oostkerk, de Engelse kerk en tot slot de Evangelisch Lutherse kerk. Dus mogen we deze dag beschikken over drie schitterende orgels die we zo dadelijk willen beschrijven. Natuurlijk wordt deze dag geheel compleet verzorgd met vervoer per touring car, die vanaf de Schaapsweg tot en met Ouddorp het gehele eiland zal door kruisen en u de gelegenheid geeft op een geschikte lokatie in te stappen. Na afloop van de dag is een fantastische cuUnaire stop bij een Chinees Indisch res taurant bij de prijs inbegrepen. Kortom, de gezellige sfeer is al met het moment van instappen gegarandeerd! Laten we nu de te bezoeken orgels eens nader bekijken om alvast een indruk te krij gen van deze indrukwekkende instrumenten. Het 'De Rijckere'-orgel in de Herv. Oostkerk Dit orgel is gebouwd in 1782. De orgelkas vormt een geheel met de eronder geplaatste preekstoel, en werd ontworpen door de pro vinciale architekt Conradt Kayser. Kenmer kend is de rechthoekige opbouw van het orgel. Het is een duidelijk 'neo-classisis- tisch' front. Toch zien we de Vlaamse signa tuur van de bouwer er in terug. Ondermeer in de drie ronde, met slechts vijf pijpen bezette torens en de brede tussenvelden in het hoofdwerk. Nadat er in de loop van de geschiedenis diverse wijzigingen waren doorgevoerd, werd het orgel in 1973 door de orgelbouwer Leeflang in de oorspronkelijke staat terugge bracht. Hierbij werd ook de prachtige, origi nele klaviatuur herplaatst. Deze was in 1931 verwijderd, maar gelukkig door de orgelma ker bewaai'd. Tevens werd de dispositie her steld en de oorspronkelijke dubbelkoren weer aangebracht. In 1996 zijn de oorspronkelijke kleuren van de orgelkas gereconstrueerd. Tevens is het binnenwerk van het orgel schoongemaakt. Deze werkzaamheden werden uitgevoerd door de orgelmakers Gebr. Reil, die dit orgel tevens in onderhoud hebben. Ondanks aan passingen en herzieningen heeft dit orgel toch veel zuidelijke (Vlaamse) kenmerken weten te behouden, hetgeen vooral in de Kiachtige, haast vurige tongwerken is terug te horen. Van grote schoonheid zijn ook de fluiten van het bovenwerk. Literatuur suggesties: Doordat dit orgel het zuidelijk karakter heeft behouden, klinkt Franse barokmuziek van bijvoorbeeld Clerambault, De Grigny en Couperin hier goed. Door de fraaie solo stemmen en fluiten 'doen' koraalbewerkin gen uit barok en rococo het hier ook goed. Te denken valt aan werk van Krebs, Homilus, Walther en natuurlijk J. S. Bach. Het orgel heeft een gelijkzwevende stemming, waar door ook muziek uit latere stijlperioden, zoals die van Mendelssohn en Reger, tot klinken kan worden gebracht. Houdt echter rekening met de klavieromvang (tot d3). Het 'Steevens'-orgel in de (voormalige) Engelse Kerk De eveneens uit Vlaanderen afkomstige orgelmaker Gerard Steevens (1709-1790) bouwde in 1761 een orgel voor deze eenbeu- kige 15e eeuwse kerk. Steevens vestigde zich uiteindelijk als orgelmaker in Den Haag. Daar vervulde hij regelmatig opdrach ten voor het stadhouderlijk hof. Daarnaast bouwde hij orgels in Tzum (Fr.), Leiden (Waalse kerk), Scheveningen. Een zuidehjk element in zijn werk vormt de scheiding tus sen bas en discant (niet tussen b en cl, maar tussen cisl en dl). Voor het overige heeft hij zich voorbeeldig aangepast aan de 'Holland se stijl' van die periode, hetgeen zich bij voorbeeld uitte in het disponeren van het 'gouden drietal', baarpijp, quintadeen en vox humana. De vormgeving van het orgel in de Engelse kerk is evenals dat van de Oostkerk vrij strak. In de verte zien we ook hier iets van de klassieke Vlaamse front architectuur terug, in de vorm van de relatief brede tussenvelden. De ornamentiek is voor namelijk rococo, zij het in een tamelijk inge togen vorm. Het orgel is voor wat het pijp werk betreft vrijwel origineel behouden. Alleen de Fluittravers 8' disc, werd in 1875 door C. P. van Sprang gewijzigd in een Pres- tant 8' disc. Het pedaal is aangehangen. Het orgel is evenredig zwevend gestemd, hetgeen in houd dat in alle toonsoorten kan worden gespeeld. Manuaalomvang C-d3, Pedaalomvang C-dl. Literatuursuggesties Dit orgel leent zich goed voor eenklaviers muziek uit de periode voor 1800. Te denken valt aan het werk van Sweelinck, partita's van Pachelbel, Böhm en de kleinere koraal bewerkingen (Orgelbüchlein) van J. S. Bach. Daarnaast oude Engelse muziek, van bijvoorbeeld Tallis, Buil en Stanley. Het 'Duyschot'-orgel in de Evangelisch Lutherse Kerk Bij dit orgel heeft het ongeveer tachtig jaar geduurd voordat het zijn uiteindelijke vorm geving heeft gekregen. Het oudste gedeelte wordt gevormd door de kas van het hoofd werk exclusief de buitenste gebogen zijvel- den. Dit vormde in oorsprong een balustra de-orgel met 1 manuaal en werd gebouwd door de beroemde orgelmakers Johannes en Andries Duyschot voor de oude Lutherse Kerk. Op 28 mei 1707 voltooiden zij het werk. Zij ontvingen hiervoor een bedrag van 1.500,-. Door de enorme groei van de Lutherse Ge meente in Middelburg werd de oude kerk aan de Spuistraat al spoedig te klein. In de jaren 1739/1742 verrijst aan de Singel het huidige kerkgebouw. Dit is een deftige zaal kerk in Lodewijk XlV-stijl. Het Duyschot- orgel verhuisde mee naar de nieuwe (grote re) kerk. Albertus van Os uit Vlissingen ver zorgt deze overplaatsing en breidt het orgel tevens uit met een rugwerk. Hij werd hierbij geassisteerd door de orgelmaker J. H. H. Batz uit Utrecht. Ook de klaviatuur moest worden verplaatst van de achterzijde naar de voorzijde van het instrument, terwijl het hoofdwerk bij deze gelegenheid werd voor zien van zijvelden, teneinde het beter bij het nieuwe rugwerk te doen aansluiten. Voor het nieuwe uiterlijk van het orgel was de archi tect van de kerk. Jan de Muynck, verant woordelijk. Hij combineerde het orgel, de preekstoel en het liturgisch centrum tot een harmonisch geheel. Vanwege geldgebrek kreeg het nieuwe rugwerk vooralsnog slechts één register, een Prestant 4 voet. De overige zeven registers werden pas later geplaatst door J. C. Muller en N. F. Nadorp. Slechts weinig orgels uit het begin van de achttiende eeuw hebben een zo hoge mate van oorspronkelijkheid behouden. De hoofd- werkregisters zijn op de discant van de trom pet 8 voet (Van der Weele, 1822) na, vrijwel integraal van Duyschot. De intonatie is in de loop der eeuwen nauwelijks geretoucheerd. Het pedaal is aangehangen aan het hoofd werk. Het orgel heeft een oude stemming naar Kimberger. Manuaalomvang C-c3. Pedaalomvang C-cl. Literaguursuggesties: Mede vanwege stemming en de beperkte manuaal- en pedaalomvang kan het beste 'oude muziek' worden gespeeld. Psalmbe werkingen en Fantasieën van A. van Noordt en J. P. Sweelinck bijvoorbeeld, maar ook muziek van Van der Kerckhoven of Pieter Cornet. Of probeer gewoon eens een paar Psalmzettingen met bijvoorbeeld uitkomen de stem. Vanzelfsprekend komt ook Noord- duitse muziek van Weckmann, Scheide- mann en Buxtehude hier uitstekend tot zijn recht. Ook deze keer bent u in de gelegenheid de orgels te bespelen. Natuurlijk zijn de litera tuursuggesties richtlijnen om een juist beeld te geven van de kardcteristieke eigenschap pen van de instrumenten. Spelers en niet- spelers allen VAN HARTE WELKOM! U kunt zich opgeven bij: Paul Kieviet, (0187) 486319 of André van der Beek, (0187) 482428. Kosten van deze reis zijn: leden 50,-; niet- leden 60,- en partners 35,-. Voor de middag raden wij u aan een lunch pakket mee te nemen. van vrijdag 7 mei 1999 t/m zondag 9 mei 1999 Vogels Orgelreis WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter Berkelaar, tel. 482144. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter Graafland, tel. 601227. Ouddorp: van vrijdagavond 17.30 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur; tel. 681312. Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur praktijk Stellendam, tel. 498333. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter Maas, tel. 611269. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Kroon^ Lindelaan 4, Ooitgensplaat, tel. 631310 of 612529 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Mlddelhamis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek IVIenheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m w;; 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur/17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur Voorspoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijl< verzoctit te beilen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 683789. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. IVI. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- advisering, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE tel. (0181) 62 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. (0181)67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraamperiode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor inschrijving, het aanvragen van een informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperiode (excl. medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 Stichting Welzijnswerk voor Ouderen '00STFLAKKEE'.Tel.6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 491815 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat46, Nieuwe Tonge, teL (0187) 6516 61. LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh; Eilanden Gezondheid Service, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor mediscti-ethisctie vragen rondom het levenseinde: Xel (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel. (0187)607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFUKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk, 642975 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. Voorklactiten omtrent de betiandeiing in de Gezond heidszorg en i\/laatschappelijl(e dienstverlening: INFORMATIE- EN KUCHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overtijd' tot 11e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur voor verpleeghuis- en verzorgingsaanvragen en van 13.00 tot 14.00 uur voor thuiszorgaanvragen onder telefoonnummer (0187) 641612

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9