Afscheid Kees en Dieke Schippers van Goeree Kookprogramma Muziektheater van eilandelijke bodem op Diekhuusplein Milieuvriendelijke voorzieningen op vrachtwagens besparen veel brandstof Meekrapteelt in woord, klank en beeld uit de kerken Reisje ouderen- en alleenstaanden EIIAIIDEIt-itlEUWS PAGINA 6 Vrijdag l^ma 1999 Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Midden-Flakkee Er zijn vergaande plannen om te komen tot een openlucht muziek- theaterproduktie op het Diekhuus plein in Middelhamis. Het thema van deze produktie is de te-loorgang van de meekrapcultuur op Goeree-Over flakkee aan het einde van de ne-gen- tiende eeuw. Met het verdwijnen van zowel de teelt van dit gewas als de verwerking in de meestoven tot grondstof voor rode verf verdween in korte tijd een eeuwenoude cultuur en traden er grote veranderingen op in het sociaal en economisch bestaan op het eiland. Een onderwerp dat zich goed leent om te verwerken in een muziektheaterproduktie die speelt in en om 'Meestove Onverwacht'. Uit gevoerd door spelers, zangers, zange ressen van eilandelijke bodem. Voor deze produktie worden verder een muziekensemble, een groot gemengd koor en een kinderkoor samenge steld. Voorbereidende werkgroep Veel inzet en talent Werkconferentie Goede .amateurs Goe(lereede, 27 april 1999 Lieve mensen, Nu is het dan werkelijk zo ver. Op 4 decem ber 1963 betrokken wij ons huis op Pieter straat 2. een vrij bedeesd, nog jong stel men sen met drie meisjes in de Lagere School- leeftijd en één klein jongetje in de box (anderhalfjaar). Heel open waren wij tegen over Goeree en de Goereeënaars. De eerste nieuwkomers, toen! Een vrij gesloten ge meenschap en daar stap je dan zoinaar bin nen. Vanuit het zo vertrouwde Veere, waai' je iedereen kende, iedereen de familie Morel kende, al van de grootouders af. Toen v\'ij daar trouwden, werd ik niet Dieke Schip pers, maar mijn man werd Kees Morel! Wij verwachtten niet hier meteen aan de boezem gedrukt te worden, maar wij waren wel van plan om ons eigen - vriendelijke, belangstel lende - steentje bij te dragen in deze voor ons nieuwe gemeenschap. De meisjes kwa men bij meester Van Breemen en juffrouw Van Messel terecht en dat ging heel goed. nieuwe vriendinnetjes, en ze spraken zo Zeeuws, dat "t slechts enige aanpassing vroeg, binnen drie weken was "t Goerees. Cateleine. wonend in de "pit" spreekt "t nu nog steeds met o.a. een dikke vriendin als Margreet Struyk kom je daar niet onderuit! Als ik zelf met mijn kleine zo enthousiaste jongetje over straat liep - hij ging iedereen even goeiendag zeggen - kwam ik zoveel vriendelijkheid tegen - "t was al een stap in de goede richting. Maar natuurlijk was er een heel grote nieuwsgierigheid. Wat voor geks deden die nieuwe mensen? En vooral, was heur wel schoon? Mooi hoor! Met vier kleine kinderen en een heel (groot!) huis in te richten konden mijn ramen (elke week!) mij niet zoveel schelen, zolang je er nog maar doorheen kon kijken, nietwaar? Maar buurvrouw Ant \'an Pietje (Manus) den Eer- zamen leerde mij de bobbels en kreukels uit mijn vitrages te vorkomen door ze opgevou wen te wassen. "Nêê. lief kind. dat mot je niet zo doeë. mar zó"'. Wat een opperbeste, lieve buren hebben wij aan ze gehad! 28 jaar. Ouwe Mina van de Groenmarkt (van der Wende) ontfermde zich spontaan over mij en kwam alles vertellen, wat we niet en wat we wél moesten doen. "Om vuuf ure ete. dienkt "t erom. dat höört". ""En de kindere al zaeterdags op z"n zondags". "Schei uit!" riep ik. "we eten altijd pas om 7 uur. dat blijf ik doen hoor! En de kinderen spelen een heel week-end op straat, dan maken ze zich goed vies, dus dat doen ze in spijkerbroek". "Dan mot je 't zèllef mar wete". zei Mina. "'Zal ik "s een paer sokken voor ze breie?" Op straat, de meisjes: "Hae joele geen zondagse kle ren?" "Maer dit bin uusse zondagse kleren", zeiden mijn dochters! Rare mensen dus. wij. Maar kapper Slot kwam ook met allerhan de inlichtingen, heel grappige en Teun Tanis. de man van Dina uit de Pieterstraat, kwam van elke Goereeënaar een klein doopceel lichten. Wel! "k Had er haast rooie oortjes van gekregen (as joele "s wis ten!) Maar ik vond niets erg of gek. dat viel een klein beetje legen. "Ze doen maar", zei ik. "'t Komt op hun eigen boek je. Zo heb ik 't mijne, en dat hou ik zelf bij". Jaap en Maja Breen nodigden ons voor "t eerst uit bij hen te komen eten. en dat werd 't begin van een langdurige vriendschap. En de oude dokter Bulthuis en zijn vrouw, heel lief. Na enige tijd wilden mijn ouders ons bezoeken, maar mijn poliovader, met rol stoel, kon alleen in een caravan komen loge ren. Geen tuin. toen nog. later wel met Pie terstraat 4. maar een binnenhof. Aarzelend de oude heer Da\"id en mevrouw Goekoop benaderd. En dat werd zo'n heve en hartelij ke vriendschap met mijn ouders! Zo'n gebenedijd mooi plekje, eerst onder de bomen bij de Barakken, latere jaren in de boomgaard, bij het minhuis (de koepel). Het groeide. Subtiel. Je kunt niets forceren. Ik heb echt nog w^el eens traantjes gestort van eenzaamheid in 't begin. Maar op een moment kwam daar de school. Ik begon in Nieuwe Tonge. Rogier drie. dus heel pril naar de kleuterschool. M'n eerste auto. een Vau.xhall Victor. Kees Erkelens z'n eerst verkochte auto! Jaren deden w^e ermee, op 't laatst w^el met pikzwarte rookwolken uit de uitlaat, hij liep zowat op gemengde smering. maar dat was weer geen bezw aar. ik vulde hem in Nieuwe Tonge bij en die ohe kwam weer van 'Delta', waar man Kees werkzaam was. Na Sommelsdijk bij oude meester Van Nimwegen (zo'n gezellige herinneringen weer aan de kinderen daar en die oude school aan de Binnenweg), kwam ik op de 'eigen' school in Goedereede. Dan leer je de kinderen van hier, de ouders en de families kennen. Je raakt er helemaal 'in'. De school feesten met 't toneelsmk - Nico van Doom ;jy .- Zó keken Dieke en Kees nogal 'es de Pieterstraat in. geleund op de onderdeur maakte prachtige decors - ik studeerde ze hedjes en danjes in. o.a. Jaapje Bok (vader Leen van der Bok van de Emgo) een prach tige solodans. De schoolreisjes (man Kees ging ook mee. "t was uitputtend!) We wer den genood op bruiloften en begrafenissen, ik bezocht de nieuwgeboren babytjes. Man Kees kon verschillende jongens aan werk helpen op "Delta'. Toen de verbinding tot stand kwam via de Haringvlietsluizen met de 'overkant" via ijzeren platen over 't opgespoten zand. moest mijn man de vergunningen uitschrij ven. Beperkt, met zeer geldige reden dus. Ineens stonden er emmers met vis op de stoep, en witlof. Half "t eiland leed aan de verschrikkelijkste kwalen, die allemaal met spoed naar 't ziekenhuis in Rotterdam moes ten. Of had daar familie die op stersen lag. Ga er maar aan staan! Mijn man wikte en woog. maar enige strengheid was geboden. Dan moeste hij w^eer een vergunning intrek ken, omdat een snoodaard met één persoon lijke vergunning twaalf mensen meenam naar de overkant in een busje. Foei dus en stop. Moeiüjk soms. Ik vlieg door de volgende periode heen. Kleine meisjes worden groot. En stout. De Scholengemeenschap in Middelhamis. Iimi- ge vrijages, eerst Marjolein met Sjors (nu een grappige, lieve herinnering), maar ze was pas 13 - kostschool in Epe. ze leerde daar overigens wel haar nu nog huidige man kennen. Cateleine was zo mogelijk nog on deugender, kostschool bij de Hernhutters in Zeist. Daar ging ook Roosmarijn naar toe (later), die sloeg echt alles wat haar grote zussen eerder uitgehaald hadden. Zo heeft elk huisje zijn kruisje en deze periode is voor ons zeker niet de gemakkelijkste geweest. De drugs waren in opkomst en experimente ren op jeugdsosen was helemaal 'in". Wij gebruikten nooit medicijnen, zelfs geen aspirine. Zo konden wij en ook Roosmarijn zelf nooit weten dat zij van aspirine al een 'flip' zou krijgen, uitje bol dus. "t Enige wat je als ouders kon doen was ernstig waar schuwen, "t Onbekende is niet 'zomaar leuk", 't kan ook een gevaar inhouden. Maar dan. ze als een geit aan een touw vastpinnen gaat ook niet. En leuk met vriendinnetjes naar de soos (nu de discoj leek toch vrij onschuldig. Roosmarijn kreeg daar van 'vrienden" één half pilletje L.S.ID. aangebo den, "probeer "t eens. 't is heel leuk". Nu. dat hebben wij geweten. Ze kwam. totaal ontredderd, een heel jaar in de psy chiatrische kliniek in Poortugaal terecht, 't Is goed gekomen gelukkig, maar ze mag zelfs nu nog nooit zelfs maar één aspirientje slikken. Overgevoelig voor medicijnen dus. Een héél moeilijke periode in ons Goereese bestaan, waar we nooit over vertelden, maar die er wél bijhoort. Ons huis in de Pieterstraat, ''een huis met licht (veel, gelukkigj, maar ook schaduw". Rogier banjerde met veel plezier door de Havo met heel dikke vrienden als Jan Pieter Nipius (nog) en Jeroen Brinkman, die zo jammerlijk zijn nek brak (18 jaar) op de motor (één dag zijn rijbewijs) bij de waterto ren. Hij richtte nog twee jeugdclubs op. één in Goedereede. achter de brandweerkazerne. Deze club floreerde maar verliep helaas na zijn vertrek, maar, Jailhouse in Middelhamis floreert nog steeds. Hij volbracht de Toneel school met succes, speelde bij verschillende gezelschappen, maar de repertoirekeus was vaak niet de zijne en hij komt nu in augustus met zijn eerste zelfgeschreven stuk 'Amazo ne". Wij zijn benieuwd. Mijn man Kees voltooide zijn werk met vele jaren buitenland bij de Oosterscheldebarriè- re. Ik zelf werkte na zoveel scholen op "t eiland, o,a. ook Ouddorp (meester Van Gee- len) en Stellendam (zo"n ontzettend leuke tijd op "t Stellegors bij meester Kool en col- lega"s). "t B.L.O. in Den Briel. de Memla- school. Dan de eerste Vietnamese boot vluchtelingen op de Oostdijk bij Piet Coppé in 't motel, die ik Nederlands moest leren en de Nederlandse maatschappij: koken, win kel, "t geld. postkantoor, papieren, baby ver zorging. Toen "t C.B.B, in Rotterdam. 25 nationaliteiten. Veel Frans. Duits. Engels. Spaans, voorop 't Nederlands. Vijfjaar lang, heel lange dagen, van half 7 's morgens de deur uit. om 7 uur 's avonds thuis. -We von den heel lieve en trouwe vrienden bij de Rotary. Man Kees actief in de Goereese Ge meenschap. Ik enige tijd in de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, presidente bij de Plattelandsvrouwen. En wat was dat ook leuk! Dan denk ik nu: hebben wij dat allemaal gedaan? Je had nauwelijks tijd om nog adem te halen. Maar wel. dat ging ge woon tussendoor. En 't waren gewoon echt goeie jaren. En nee. ik vergeet de krant aller minst. Dat is zo vanzelf gegroeid, Grinwis bij mij op bezoek bij de Vietnameesjes. Dieke hier na een eerste verslagje van man Kees zm reis naar Bangladesh, waarheen hij werd uitge zonden door Ontwikkelingssamenwerking, om Bangla Desen met betere sluitingstech nieken, voor de Gangesdelta, vertrouwd te maken. Hierna schreef ik ook mijn eerste Kerstverhaal voor deze krant. Er volgden er nog vele (ik ben de tel kwijt). Het filmver- slag bij de film 'Op Hoop van Zegen'. Het Koninklijk bezoek aan Goedereede, met een stukje geschiedenis en de spontane briefjes van de kinderen van beide scholen in Goe dereede. Het 'straat"gebeuren hier, de dingen waar voor je warm loopt en pal achter gaat staan. Noem maar 'de zwarte voeten in onze hui zen" na "t vreugdevolle, maar wel heel zwar te Oudejaarsavondvuur dat jaar. De 'eendjes van ons aller Jansje de Reus". Haar wens voor weer een vlot in de haven ("t is er nog niet) zodat die eendjes met 't plezien'aren in de haven net alle kanten opspoelden. De ouwe mooie appelbooom in "t talud, er staan nu zes nieuwe, van ons eigen bij elkaar gebrachte geld, in "t groen langs de haven. Mooi, ze bloeien al. we zouden er eigenlijk nog meer wensen. De ganzen, die ineens weg waren bij de spiegel op Bekaf Wethou der Visser schonk ons een stel prachtige nieuwe, en daarbij: welopgevoed. Niks pik ken in tuintjes. Nogmaals bedankt, heer Vis ser! Mijn laatste en liefste invulling bij deze krant waren de 'In memoria". Dan ben je op het punt. datje de mensen hier zó goed hebt leren kennen, dat het je raakt als er iemand heen gaat. je weet door alle jaren heen dan ook zoveel van hun achtergrond en hun plaatsje in de Goereese gemeenschap, datje je alleen nog maar diep moet inleven in die persoon en die familie daaromheen, en dat probeer je dan in woorden uit te drukken. Waar "t om gaat, is eigenlijk zo eenvoudig: je bent van de mensen hier gaan houden, op de markt donderdag, in de winkel, hoe gaat "t met die en hoe gaat "t met die? Gauw even een kaartje naar "t ziekenhuis, voor een zie ke, je staat er middenin. En ja. dan moet je afscheid nemen. Zover zijn we nu. Op 14 mei a.s. komt er een grote verhuiswagen van Hobbel de Pieterstraat in rijden voor nummer 2 (voordeur) en 4 (onder- en bovendeur) en dan is "t gebeurd. De nieuwe mensen voor ons huis. de familie Van Esveld-Lohmann. zijn aardig en niet alleen heel geïnteresseerd in ons oude huis. maar ook heel belangstellend naar Goeree toe. Dat zeg ik alvast maar. Want ja. ik weet het. eigenlijk mogen wij niet weg! "Hoe kon je dat noe toch doeë?" "Maer joele hóre toch in dat huus?"" "Noe bin je eindelienge Goereeënaer en dan gao je weig!" "Maer hier hoor je toch thuus?" Hete kolen op ons hoofd... en zo vreselijk lief ook. daar word je verlegen van. We zijn ten slotte maar gewoon Dieke en Kees Schip pers van 't hoekje van de Pieterstraat. Dat we Goeree en jullie allemaal in ons hart en ons hoofd mee zullen nemen, hoef ik nauwelijks nog te zeggen. Maar intussen waren er zoveel mensen, die zeiden: "Joele gao toch niet zomaer weig, we wille je nog gedag zeggen hoor!" En eigenlijk willen wij dat zelf ook heel graag. Wij wikten en wogen... En ja. wij willen nu een aardige, eenvoudige afscheidsreceptie houden in het Torenmuseum. Aanvankelijk zou dat zijn op 7 mei. Maai' het Torenmuse um staat vol klokken voor het nieuwe caril lon, alle luiken om die naar boven te hijsen, staan open. Dus nu wordt dat 21 mei a.s. We komen ervoor terug uit Goes. Wij houden receptie van half vijf "s middags tot zeven uur. Voor een warme hand. een glas en soms een dikke kus. "En wie mogen er komen Dieke?" "Geweun. Goerie", zeg ik dan. "Zonder onderscheid". Zo kennen wij ook heel aardige mensen in Ouddorp, Stellen- dam en Middelhamis. Om nog eens hartelijk 'dag!' tegen te zeggen. Tegen die mensen die ik niet bereik, zeg ik (en Kees) ook bij deze heel hartelijk 'dag!' 't Was hier goed wonen op 'uus eiland', 't Ga u goed. Heel goed - We leggen een mooi blanco boek neer voor alle namen, om mee te nemen. We hopen ook op oude foto's (ik was o.a. ooit ééns Miss Goeree!) en dan de Geuzenfeesten. En stukjes uit de krant, die ik zoveel weggaf, dat ik ze zelf nauwelijks nog heb. Een herinneringsalbum dus. Nu nog één ding: "Wat willen jullie nu nog eens graag hebben?" vraagt iedereen. Kees en ik zijn eigenlijk helemaal geen cadeau mensen. Maar,we moeten raim vier maan den gaan kamperen op de camping in Goes (de Hollandse Hoeve), omdat ons huis nog niet klaar is en we hier 14 mei uit zouden gaan. - Nu al 59 onwerkbare dagen in de bouw van onze flat, 's Heer Hendrikspark - Iedereen weet, dat ik dol ben op bloemen. Maar mee naar de camping? 't Kan niet. Kaal hè. maar 't is niet anders. Een kleine bijdrage in straks mijn potterietuintje op onze veranda vind ik heel leuk. En Kees spaart voor een verrekijker op statief op die zelfde veranda. Om net zoals Anton Klink van de groentekraam op de donderdagse markt te zeggen: "in de voarte te turen". "En dan tuurt Kees deur z'n varrekieker naer d'n einder of 'n Goeree niet ziet leggen en dan loape de tranen nog 's uut z'n oagen'". Die Kees. ik hoop het niet. Maar dat vijf hoog anders zal zijn dan al die mensen zo vlakbij, passerende - en een praatje makende - langs onze onderdeur, ja, dat zal vreemd zijn. De vergat nog te zeggen, dat we de nieuwe bewoners van ons huis ook uitnodigden op onze receptie. Ter kennismaking over en weer. We gaan dus nu het nieuwe avonmur tege moet. Veel, heel veel hebben we om dank baar voor te zijn. "t Wordt ook mijn laatste kroonjaar hier in Goedereede. Een beetje 'oud" dus al, maar nog jong van hoofd en hart. En nog altijd samen. Dat is toch het mooiste, dat er is? Dieke Schippers-Vaarzon Morel OOLTGENSPLAAT - Voor de bezoe kers van de ouderen- en alleenstaan- densamenkomsten heeft het comité een reisje georganiseerd. Het winter seizoen wordt hiermee afgesloten. Het (middagjreisje zal D.V. plaatsheb ben dinsdag 11 mei a.s. en start om 13,30 uur vanaf 'Elthato'. De deelnemers wor den verzocht 10 minuten voor de tijd aldaar aanwezig te zijn. Bent u gewend opgehaald te worden, dan s.v.p, de familie Mans bellen, tel, 631336, Waar de reis heen gaat, blijft nog een verrassing. Het is de bedoeling, dat de groep om ongeveer 17.00 uur weer terug is in Ooltgensplaat. Aansluitend is er een broodmaaltijd in 'Elthato'. De mensen die niet met de bus meegaan, maar wél aan de broodmaaltijd willen deelnemen, worden verzocht om rond 17.00 uur in het gebouw aanwezig te zijn. Mocht u, om welke reden dan ook, ver hinderd zijn om mee te gaan, wilt u zich dan af-melden bij één van de dames van het co-mité? Telefoon 631595 of 631801. Graag tot ziens op 11 mei. Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwonen van de helaas alweer laatste afdelingsavond van dit seizoen. Deze avond wordt gehou den op 19 mei 1999. in het 'Diekhuus". Be neden Zandpad 7 te Middelhamis en begint om 19.45 uur. Het Bureau Groeps Voorlichting BV (BGV) uit Eindhoven verzorgt deze avond voor ons een kookprogramma. De avond begint met een korte inleiding. Vervolgens worden di-verse gerechten voor ons klaargemaakt waarbij alle aspecten rond de bereiding en toepassing van producten om mee te koken aan de orde komen. Tijdens de mondelinge toehchting worden ingrediënten, recep ten en variatiemogelijkheden uitgebreid besproken terwijl alle da-mes in de zaal steeds van elk gerecht een hapje mogen proe ven. Na al dat lekkers is er gelegenheid om aan de informatie- tafel alles van dichtbij te bekijken en vragen te stellen aan de pre sentatrice. Het programma wordt afgesloten met een smakelijke verrassing en als klap op de vuurpijl zijn er nog enkele mooie attenties die na afloop van het programma overhandigd worden. Bij vertrek is er voor alle dames een waardevolle informatietas met daarin alle recepten en enige productverpakkingen om zelf thuis in de keuken mee aan de slag te gaan. Voor deze tas vragen wij een kleine vergoeding van 2.00. Introducé"s en belangstellenden zijn van harte welkom, alleen zal van hen een bijdrage gevraagd worden van 3.50. Vrachtwagens kunnen veel brandstof besparen met voorzienin gen als cruisecontrol. (dak)spoilers, lichtmetalen velgen en boordcomputers. Dit zijn milieuvriendelijke in-vesteringen die vervoerders bovendien fiscale voordelen kunnen opleveren. De Truck Dealer Associatie (TDA), een af-deling van BOVAG. de Nederlandse Onderneming voor Energie en Milieu (NOVEM). RAI Vereniging afdeling auto's en Transport en Logistiek Neder land (TLN) wijzen veToerders op het nut van milieuvriendelijke maatregelen in hun bedrijf met de campagne investeren in een goede zaak. Het is bijzonder dat vrachtwagenimporteurs- en fabrikanten (RAI), vrachtwagendealers (TDA) en \ervoerders (TLN) op deze ma-nier samenwerker. '"Truckdealers willen graag meedenken met vervoerders over mogelijkheden om de (brandstof)kosten van de vrachtauto's zo laag mogelijk te houden", aldus Anton Pluim, secretaris van de TDA. De truckdealers zijn inmiddels voorzien van voorHchtings- materiaal. de verschillende instanties staan klaar om extra infor matie te geven en de TDA heeft rekenmodellen op diskette klaar liggen om de kosten en baten van de verschillende voorzieningen te berekenen. De actie is een vervolg op de campagne voor gesloten zij-afscher ming bij vrachtauto's. Met zo'n afscherming verbruiken vracht wagens ook minder brindstof en zijn ze bovendien veiHger. De werkgroep Openluchttheater Goeree-Overflakkee met meekrap-spaden. V.l.n.r.: Jan Trompper, Marjolijn Beuling, Wim Soeters, Martine Soeters-Wassenaar en Jan Verhage Op initiatief van de musici Wim Soeters en Martine Soeters-Wassenaar is een werk groep in het leven geroepen die een dergelij ke produktie tot stand wil brengen. Zo'n pro duktie moet goed voorbereid worden en dus bestaat deze werkgroep uit mensen die. allen op hun terrein, een belangrijke bijdrage kun nen leveren op het creatieve of organisatori sche vlak. De tekst van het verhaal over 'Meestove Onverwacht" wordt geschreven door Martine Soeters-Wassenaar en de muziek, tezamen met de liedteksten, door Wim Soeters. Wim heeft ook de leiding over het samen te stellen muziekensemble. De koorzang zal worden ingestudeerd door koor dirigent en organist Rinus Verhage. De regie is in handen van Marjolijn Beuling, die onlangs een fantastische uitvoering ver zorgde van 'De man van La Mancha" op de regionale scholengemeenschap Goeree- Overflakkee. Ze wordt daarbij bijgestaan door Bruin Otten. docent aan de theater school te Amsterdam. Marjolijn zorgt bo vendien voor het kostuum- en decorontwerp. Ook in de werkgroep zit Jan Trompper. di recteur van het Diekhuus. Hij is dagelijks bezig met de organisatie van de vsle akti\i- teiten die in het Diekhuus plaatsvinden. Ver der zit in de werkgroep Piet de Feijter. ge meentesecretaris van de gemeente Middel hamis. die enthousiast is over dit initiatief dat het mogelijk maakt een stuk geschiede nis van het eiland opnieuw te beleven. Een dergelijke produktie vraagt een goede finan ciële onderbouwing. Vandaar ook de aanwe zigheid in de werkgroep van Jan Verhage. commercieel manager van de Rabobank Middelhamis. die zich met sponsorwerving en de oprichting van de Stichting Open luchttheater Goeree-Overtlakkee bezig houdt. De Middenstandsvereniging Middel hamis heeft inmiddels positief gereageerd op dit initiatief. Nieuws Het tot stand brengen van zo'n grote pro duktie heeft alleen kans van slagen als veel mensen bereid zijn dit initiatief te ondersteu nen. Mensen van heel Goeree-Overflakkee. Door mee te doen. op het openlucht toneel of daarachter. Door mee te zingen of te spelen. Door mee te helpen bij het maken van decors en kostuums. Hoe meer mensen enthousiast worden voor dit project, hoe groter de kans dat het straks daadwerkelijk gerealiseerd kan worden. Als alles volgens plan verloopt, wordt in het voorjaar van 2001 het verhaal verteld van de meekrapplant en hoe haar wortels werden gedroogd en tot verfpoeder gestampt. Het Diekhuusplein zal zijn veranderd in een meestoof anno 1870. De geschiedenis her leeft. Verteld en uitgebeeld door mensen waarvan de voorvaders en -moeders mis schien zelf nog de meekrapwortels hebben bewerkt. Ter voorbereiding op de produktie organi seert de werkgroep op zaterdag 12 juni in het Diekhuus een werkconferentie. Op die dag worden de plannen gepresenteerd aan belangstellenden. Er wordt uit de doeken ge daan hoe de produktie tot stand gaat komen en wanneer de audities zullen plaatsvinden voor acteurs en musici. Bovendien wordt er. om een idee te geven van het verhaal, alvast een scène uit de produktie opgevoerd. De werkgroep nodigt iedereen, die belang stelling heeft voor deze produktie. van harte uit om naar de werkconferentie te komen. Verenigingen w aarvan de leden mogelijker wijs bij dit projekt betrokken raken, krijgen een speciale uitnodiging en kunnen een bro chure aanvragen over de meekrapplannen. Zaterdagochtend tussen negen uur en half tien wordt u ontvangen met een kopje koffie en om ongeveer half een wordt de werkcon ferentie afgesloten. De w erkgroep hoopt op een flinke opkomst uit alle geledingen van het culturele leven op Goeree-Overtlakkee. Overigens zal de mu ziektheaterproduktie onderdeel uitmaken van een aantal meekrapprojekten op het ge bied van onderwijs en culmur. Aktiviteiten waaraan zowel verenigingsleden als particu lieren hun steentje k-unnen bijdragen. Zodra componist en tekstschrijfster weten welke acteurs en muzikanten mee gaan doen. kunnen zij de tekst en de muziek zo veel mogelijk op het lijf van de spelers schrijven. Het merendeel van de medewer kers bestaat straks uiteraard uit amateurs, maar er wordt gestreefd naar het hoosst haalbare niveau. Het is tenslone niet niks om op het Diekhuusplein te spelen en te zinaen. Op deze manier kan de bevolking eer bewij zen aan een cultuur die eeuwe^nlant: haar (meekraprode) stempel heeft gedrukt'op de Zeeuwse en Zuidhollandse'eilanden en waarvan de laatste resten, zoals de enis overgebleven meestoof in Ouddorp. onher"- roepelijk zullen verdw ijnen. Via het Diekhuus kan men inlichtingen krij gen over het meekrapproject. Telefoonnum mer: (0187) 4S2400. NED. HERV. KERK Beroepen te Delft (wijkgemeente Binnen stad Bethleheinkapel) F. L. de Jong te Delfs- haven; te Noordhom en Saaksum D. Dekker te Harderwijk. Bedankt voor Houten W. J. op 't Hof te Ne- derhemert: voor Katwijk aan Zee (wijkge meente Ichtus) (toez.) T. A. Eijsengate Dor drecht; voor Oene (toezegging) P. H. van Trigt te Wapenveld. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te .Aimere-West A. A. Kramer te Axel (missionaire dienst te Gent): te Ber- gentheim P. F. de Boer te Roodeschool: te Groningen-Zuid A. H. Driest te Zeist: te Hattem C. Beiboer te Oegstgeest: te Spaken burg-Noord H. van den Berg te Dalfsen: te Winschoten P. J. C. Colijn kandidaat uit Kampen. XED. GEREF. KERKFX Aangenomen naar Ede W. Smouier te Breu- kelen. Bedankt voor Wonner J. J, an Es te l'rk. ïj; -'t; CHR GEREF KFRKFS Tweetal te Boskoop H. de Bruiine te "s-Gra- venhage-West en C. A, den Hertos: lo Apel- doorn-Centrum: te Dokkum J. Br-om.m te Doetinchem en D. Qu.mi te Rijsw ijk i,Z.H.). Bedankt voor 's-Graveudtvl en vixT Lisse A. C. van der Wekken te Winschoien. rS; GEREF GEMEEMTN Beroepen te .\alburg en to Hv\^s;\ VuM-Spij- kenisse .A.. J. Gunst'te Benihui/en. die be dankte voor Sprang-Capellc; ie .-Vuüu-m C. Harinck te Houten: te Emmeloord Bac te Bodegraven: te Nieuwerkerk iZld.l C. Son- nevelt te Veenendaal: te Rijsson-Zuid F. Mulder te Scherpenzeel: te Sheboycan (VS) G. J. BVaan te Lisse. die bedankte voor Doe tinchem (als zendingspredikant voor .Alba nië) en voor Sunnyside (VSV Aangenomen naar Groningen C. G. N^reua- denhil te Lelystad. Bedankt voor Haarlem G. J. van .Aalst te Ridderkerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6