Plechtige dodenherdenking bij het monument fomgi Eerste Terhoeve-asperges voor bui^emeester Van Pelt van Oostflakkee Kortom..., elkaar verdragen Zaterdag avond- jeugdwerk korels. autoschade Jeugdappèl Goeree-Overflakkee Herhaalde oproep en rectificatie Kiesvereniging GPV Stellendamse reddingboten in actie Diaverkeerskivis JUL^MINNAARD VASTGOED Randweg Middelharnis wordt de Transportweg l)^<s^ K-v'3i chr. streekblad op ger^rmeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Veel jeugd was hierbij tegenwoordig Gen Gem, Nieuwe Tonge ....MmtHwi/CaAei Goeree-Overflakkee opgericht Vrijdag 7 mei 1999 71e jaargang nr.6802 OOLTGENSPLAAT - De dodenherden king op dinsdag 4 mei 1999 trok weer veel belangstelling bij het monument aan de Kerksingel waar de plechtigheid plaats vond. Zowel ouderen alsook de jeugd leef den mee met het postuum eren van hen die vielen voor onze vrijheid tijdens de Tweede Wereldoorlog 1940-1945. Opdat wij niet vergeten... De stoet, gevormd bij "t Centrum' kwam twee minuten voor acht uur bij de gedenk plaats aan. Bij klokslag acht kwam een for matie van vier vliegtuigen rustig over de Kerksingel en omgeving gevlogen. Deze jaarlijks terugkerende blijk van aanhanke lijkheid wordt georganiseerd door de Bond van Wapenbroeders, waarvan een der leden te Ooltgensplaat woont. Burgemeester en Wethouders en vele Raads leden van Oostflakkee gaven blijk van be langstelling. Voorts Brandweer, Rode Kruis, E.H.B.O., Oranjeverenigingen en meer an dere organisaties uit de regio en uit De Plaat zelf waren ruimschoots aanwezig. Na twee minuten stilte (en dat was het ook) lieten twee trompettisten, leden van het Bur gemeester Van der Harst Tamboerkoi'ps vanaf de toren de 'The Last Post' horen. Vervolgens werd door burgemeester en mevrouw Van Pelt namens het Gemeentebe stuur van Oostflakkee een krans bij het monument gelegd, gevolgd door een groot aantal bloemen van diverse verenigingen en korpsen. Onder hen bevonden zich ook kin deren van de basisscholen en jeugdclubs. Meer dan 50 jaar. "Het is meer dan 50 jaar geleden dat wij be vrijd zijn en hier herdenken allen die voor deze vrijheid hun leven gaven", aldus begon burgemeester, de heer A. J. C. van Pelt zijn toespraak. Hij vervolgde: "Het mag nooit meer gebeu ren hebben wij gezegd, maar helaas miljoe nen mensen zijn in de oorlog gewikkeld. Tienduizenden Kosovaren zijn op de vlucht, verdreven van huis en dorp. Dat is slechts één voorbeeld, want heel veel landen en vol ken hebben met oorlogsgeweld te maken". De heer Van Pelt noemde een groot aantal landen en volken die een korte of langere tijd worden onderdrukt. "Laten wij het toch niet vergeten", aldus de burgemeester, die verheugd was dat bij dit gedenken ook zoveel jongeren aanwezig willen zijn, zij moeten ook weten wat er gebeurd is, toen, maar ook wat er nu op het spel staat. Laatste van deze eeuw De plaatselijke hervormde predikant, ds. J. B. ten Hove, begon zijn gedenkwoord met er op te wijzen, dat dit de laatste dodenher denking is van deze eeuw, een eeuw waarin veel is gebeurd. Mensen werden onderdrukt, gewikkeld in geweld. Spreker wees, evenals de burgemeester op de droeve situatie in Joegoslavië. Er is geen vrijheid meer en de onderdrukking is ontzettend. "Maar ook onder ons, is er nog vrijheid als de mensen 's avonds niet meer op straat durven uit angst voor geweld", vroeg spreker zich af. "Maar" vervolgde hij, "zijn we niet allen gevange nen van de zonde. De ware vrijheid is alleen in God. De Heere Jezus betaalde een dure vrijheid aan het kruis voor ons. Ellendig is het volk dat zichzelf vrij wil maken. Welge- lukzalig het volk dat van God de Heere is", aldus ds. Ten Hove. Tot slot van de plechtigheid speelde het Tamboer- en Trompetterkorps twee couplet ten van het Wilhelmus, waarbij geUjktijdig door de bestuursleden van de Oranjevereni ging de twee vlaggen naast het monument van halfstok v^ee- werden gehesen. In Verenigingsgebouw "t Centrum' werden de deelnemers aan de tocht een kop koffie aangeboden. De laatste avond van dit seizoen is er een diaverkeerskwis. Jullie worden verwacht D.V. 8 mei om 19.30 uur. Voorv{w woon- instattatiebedrijf ^^^-^ Visser Visser Tel. (0187)489143 Tel. (0180) 642111 Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning actief in beeld en geluid j£ ISO 9002 Daar mogen we zeker van zijn dat burgemeester en mevrouw Van Pelt van Oostflakkee dinsdagavond royaal asperges gegeten hebben en zéker weten ook dat die groene lekkernij hen voortreffelijk heeft gesmaakt. Vaste afnemers zijn ze van asperge kwekers Piet en Corrie Terhoeve en hun zoon John te Oude Tonge. Die zijn alweer volop bezig aan het nieuwe aspergeseizoen - van Koninginnedag tot aan de langste dsfg, 21 juni-, en bij alle drukte die dat geeft hebben ze er zelfs aan gedacht de nieuwe oogst wat feestelijk te presenteren. In een van de loodsten aan de Schinkelwég, waar de asperges te koop liggen, kwamen zit jes te staan, schonk drogisterij Van Loon een Pinot blanc en bood Piet Terhoeve de burge meester een royale portie groene asperges aan. Mevrouw Terhoeve zorgde voor lekkere aspergehapjes en al pratend met de eerste burger vertelden ze, nu al met wat weemoed, dat ze zich dit jaar uit het bedrijf terugtrekken en zich in het dorp zullen vestigen. De heer Terhoeve zal dan 61 zijn, "maar", zegt'ie, "zowel m'n vrouw als ik hebben in dit bedrijf ons aantal uren wel gedraaid". Zoon John hoopt het bedrijf voort te zetten. Meer en meer gaat zich dat richten op de teelt van witlof (van augustus tot april, gevolgd door de asperges van eind april tot half juni. De asperges (1.5 ha groene en een kleiner oppervlakte witte) worden tweemaal per dag gestoken. Afhankelijk van de tempe ratuur soms zelfs driemaal per dag. Piet Terhoeve is 40 jaar zelfstandig onder- Verse asperges voor burgemeester Van Pelt, links de heer Piet Terhoeve nemer geweest, dit jaar hopen hij en vrouw Corrie voor het eerst in hun leven 8 dagen op vakantie te gaan, zelfs helemaal naar Medeira, dat 's zo'n beetje ten besluite van het zelfstandig ondernemerschap, maar natuurlijk zullen ze als geen ander aan het bedrijf aan de Schinkelweg blijven hangen. Leuk daar trouwens, bij de Witte Stee naar beneden een stukje de polder in: "Bedien u zelf staat er op een bordje. U pakt gewoon de gewenste hoeveelheid asperges, laat het geld achter en zo verloopt de meest pure vorm vaiti zelfbediening geheel vlekkeloos. Zo doen het ook burgemeester en mevrouw Van Pelt maar deze keer kon betaling ach terwege blijven. Mevrouw De Vries spreekt bij het monument behartenswaardige woorden, kortom, elkaar verdragen 't Was er best een beetje kil, dinsdagavond op het Louis Bouw meesterplein te Middelharnis, maar, ter compensatie hebben er warme, gevoelvolle woorden geklonken. Woorden van hoop waren het, gesproken door Middelharnis' burgemeester me vrouw De Vries-Hommes. Ze was er, vergezeld van een lange stoet burgers, meegelopen in de stille tocht vanaf het gemeentehuis naar het oorlogsmonument om daar de oorlogsgevallenen te herdenken en na te denken hoe nu, 54 jaar na de bevrijding, 'de vlag er bij staat', hoevéél er gewonnen Hoe graag ze ook gewild zou hebben, ook in haar nieuwe gemeen te Middelharnis ervaart mevrouw De Vries niet louter tolerantie, en verder van huis is er Kosovo en zijn er die gebieden waar kleur, ras, geloof of geaardheid er toe doen om uitgestoten of gedood te wor den. Tolerantie, elkaar verdragen, daar pleitte mevrouw De Vries voor en dat moet kunnen in een vrij Nederland: "praten met elkaar, elkaar respecteren, kortom... elkaar verdragen", dat was haar boodschap die ze illustreerde met een aansprekend gedicht van Nico Scheep maker: Verdraagzaamheid, dat is een lieflijk woord, je kunt het door de bomen horen ruisen het is het rode theelicht in de huizen een eend die op haar nest zit, enzovoort. Verdraagzaamheid is leven laten leven een vlieg die je alleen maar irriteert -------fiaay buiten jagen en 'géén doodklap geven want dat is onverdraagzaam en verkeerd. Verdraagzaamheid is zeggen: ga je gang je doet maar watje blijkbaar niet kunt laten Maar morgen kom ik toch eens met je praten want ik ben wel goeïg, maar niet bang. Op D.V. zaterdag 19 juni 1999 zal er een jeugdappèl gehouden wor den. Het thema van deze dag is: Hoe sta jij in deze tijd. 's Middags ben je vanaf 14.00 uur welkom in Herv. Verenigingsgebouw 'Eben-Haë- zer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Na de ope ning om 14.30 uur zal ds. J. Koppelaar spre ken met als thema: Tn de wereld geloven'. Hierin zal de materialistische kant van het onderwerp belicht worden. Daarna zal de heer G. Slootweg spreken over 'Een wereld vol geloof'. Dit gaat over de verschillende geloven die er zijn op godsdienstig gebied. Men kan daarna in 2 workshoprondes met de sprekers van gedachten wisselen. "s Avonds willen we om 19.30 uur beginnen, waarna ds. J. Loohuis een inleiding hoopt te verzorgen over 'Het geloof van een Chris ten'. Dan wordt het onderwerp dus op ons zelf toegespitst. Na de pauze zal er dan een forumdiscussie worden gehouden. We willen om. 21.30 uur de dag besluiten. Natuurlijk is er tussendoor voldoende gelegenheid om bekenden te ontmoeten en te spreken. Voor degene die 's middags en 's avonds tanwezig hopen te zijn wordt een brood- inaaltijd verzorgd. Natuurlijk zijn er kosten aan deze dag ver bonden. Voor de hele dag vragen we van jul- iie een bijdrage van 10,- (inclusief brood maaltijd), en als je alleen 's avonds komt 2,50. ,Vlle jongeren van 16 jaar en ouder zijn van harte welkom, maar laat voor 1 juni even aan Cor van Alphen, tel. (0187) 652386 of Bennie Groenendijk, tel. (0187) 651783 iveten als je komt en met hoeveel perso nen. Dan weten wij op hoeveel personen wij loinnen rekenen. In Eilanden Nieuws van dinsdag 4 mei jl. jlaatsen wij, onder de titel 'Een Uithang bord voor het jubilerende Streekmuseum sen artikel over het nieuwe uithangbord en sen vooraankondiging van ons 50-jarig jubi leum. In de oproep om nieuwe leden is helaas een fout geslopen. De jaarlijkse contributie voor liet lidmaatschap van onze Vereniging be- drdaagt niet, zoals vermeld, 5,- maar f 15,-. Namens het bestuur, Drs. M. J. van Dam. MIDDELHARNIS - Goeree-Over flakkee heeft er een kiesvereniging van een politieke partij bij. Woensdag 7 april werd in Middelharnis de kies vereniging GPV Goeree-Overflakkee opgericht. De leden van het Gereformeerd Politiek Verbond op Goeree-Overflakkee - 17 in getal - vielen langere tijd onder de kiesver eniging Barendrecht en omstreken. Nu de GPV'ers op het eiland, samen met de RPF, actiever politiek willen bedrijven is een eigen kiesvereniging opgericht. In de ge meente Oostflakkee is sinds de laatste ge meenteraadsverkiezingen overigens reeds een GPV-lid uit Oude Tonge actief in de steunfractie van de RPF. Het bestuur van de kiesvereniging GPV Goeree-Overflakkee bestaat uit J. S. van der Heide (voorzitter), S. Kiewiet-de Wit (secre taris), H. Kuijper-Kiewiet (penningmeester) en U. W. Huisman. Mensen die lid willen worden of informatie over het GPV wensen, kunnen contact opnemen met de secretaris, telefoon (0187) 484415. Dinsdag 4 mei kwamen beide reddingboten van de KNRM uit Stellendam in actie. On geveer 12.30 uur werd de John Stegers opge roepen door de Kustwachtpost Oud.dorp voor een negenjarige surfer, die in de pro blemen was bij het Quackjesstrand. Ook de reddingsbrigade uit Hellevoetsluis ging daarheen. De jongen werd echter door een plezierjachtje aan land gebracht. De John Stegers was bijna terug op station van deze actie, toen er een melding kwam van een surfer in problemen op het Haring vliet. Daarheen werd direct koers gezet, maar later kwam het bericht door dat deze melding loos was. De bemanning is in totaal deze middag bijna een uur in touw geweest. Ook De Zeemanspot werd enkele uren later door de Kustwachtpost Ouddorp gealar meerd. Hier betrof het de vissersboot Stellia- bel, thuishaven Stellendam, die zich met 11 personen aan boord bij de MVboei bevond. De pogingen om naar huis te vaien misluk ten, omdat de motor niet meer wilde starten. Via de Kustwachtpost Ouddorp werd de Stellendamse reddingboot te hulp geroepen. Deze voer ongeveer 15.30 uur de haven uit, richting MVboei. Daar werd vastgemaakt aan de sportvisser en die werd naar haar eigen steiger in de buitenhaven van Stellen dam gesleept. Al met al een karwei van bij na vier uren. Dat het probleem er lag en schier onop losbaar blééf liggen, was aan Middelhar nis' raadsvertegenwoordigers niet voor bij gegaan; ieder van hen onderkende wel dat de Rottenburgseweg qua verkeers druk overbelast was en dat al dat geronk en gebonk van passerend zwaar verkeer, en al die uitlaatgassen de aanwonenden bijzonder hinderden. Soms verstoutte zich wel'es een raadslid naar een oplos sing te vragen, een Randweg bijvoor beeld, maar dat leek een illusie. En toch... heeft mevrouw Van Eck-Kna- pe het in haar wethoudersperiode volge houden dat'ie er komen zou. Ze beweer de dat met grote stelligheid. Wij hoorden steeds toe, als verslaggever en als bewo ner van de Rottenburgseweg en we had den zo onze twijfels. Mevrouw Van Eek is geen wethouder meer en ze is ernstig ziek en tóch is het aan haar dat we nu denken nu de weg er ligt en in gebruik is genomen. Je hoort weer vogeltjes fluiten aan de Rottenburg en je kunt er weer oversteken. De dagen - én nachten - worden niet meer ver stoord door al dat autolawaai en op zon dagmiddag is de Rottenburgseweg niet meer deel van een toercircuit voor snelle motoren. Mevr. Van Eek zal waarschijiüijk de offi ciële ingebruikname op 25 juni niet bij wonen - al weet je 't nooit met haar - maar 't is ons een behoefte haar op af stand voor haar aandeel in de komst van de weg te bedanken. Ze heeft gelijk gehad, hij ligt er. En natuurlijk wensen we mevrouw Van Eek herstel. De weg gaat waarschijnlijk de Transport weg heten, een naam die eerst aan de Commissie Algemene Zaken en daarna aan de raad zal worden voorgesteld. A.J.G. AKTIEÜ! Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico Knöps B.V. Haveneind? 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187) 4833 Fax (0187) 48 59 92 SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL 0187-48 72 72 fS AVONDS 06 53 777 FAX 0187-48 66 13 OUDDORP STATIONSWEG 3 (PASSACt) TEL 0187-68 45 45 FAX 0187-68 17 55 Gas- Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 ----- REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 COMBI OUDDO»!-Wiminot 3S 1:1.10I87161161! tn «3714 laiESS!-Pmlihip HogtiHKii 17! lel. (0111| U»» KEMA CEflriFÏCrtTE 36570 wA Langeweg 38 Nieuwe fbnge Tel. 0187-651396 'S Middelharnis Telefoon (0187) 47 67 67

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1