hckk Wetjes en Weetjes Visser Visser Excursie naar het brede water PUBLICATIE JAARREKENING PREDIKBEURTEN THe^tA l/lït^ci^cdA EIIAI1D01-l1IEUWi '''rv:^ZL<i^ ^O^Ai d'^onA )on^tn& i-n mcisus 1 Kerkdienst Ger. Gem. PAOINA H '^C'*' •-.^' Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KUNSTiTOFKOlUNEN Is er iets bekend van de voor- en nadelen van kunststofkozijnen ten opzichte van houten kozijnen? Antwoord: Ondanks de opmars van kunst stof en aluminium hebben simpele hardhou ten kozijnen een aantal pluspunten, waaron der de aantrekkelijke aanschafprijs en de langere levensduur. Een minpunt, is het extra onderhoudswerk, vooral het schilder en lakwerk. Voor eigenaren die aan nieuwe kozijnen toe zijn, is dat een punt van over weging. Zachthouten kozijnen zijn het goed koopst in aanschaf. Hardhouten kozijnen zijn niet eens zoveel duurder. Alumi-nium ramen zijn duurder en kunststof is het duurst. De levensduur van hardhouten ko zijnen is het langst, tussen 40 en 75 jaar. De levensduur van zachthout is veel korter en varieert tussen 25 en 50 jaar. Voor de le vensduur van aluminium en kunststof wor den zulke schattingen niet gegeven. In het begin van de jaren negentig stond het kunst stof in een kwaad daglicht vanwege de schadelijke stoffen in dit materiaal. Door recycling kan dit nadeel echter grotendeels ondervangen worden. Bij de Vereniging Eigen Huis schat men de levensduur van kunststof zeker zo lang als die van hardhout. Deze mening is gebaseerd op eigen vakken nis en ervaring van de bij het Eigen Huis werkzame bouwkundigen. Zij be-schouwen kunststof als een goed product, juist ook omdat het zo weinig onderhoud vraagt. Er hoeft in principe niet te worden geschilderd. Het moet natuurlijk wel regelmatig schoon- gehouden worden. Mogelijk kan er op de lange termijn door het zonlicht en luchtver- Psuzelre^emmt 1. Stuur je oplossingen aan het eind i van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nleaws, Postbüis 8, 324DAA Middelharnis. ontreiniging verkleuring optreden. Om dit weg te werken bestaan kunststofcoatings. Een nadeel is dat - hoewel kunststof een sterk materiaal is - grotere beschadigingen moeilijk te repareren zijn. De Vereniging Eigen Huis heeft nauwelijks klachten over slecht materiaal gehad, maar er kunnen wel condensproblemen optreden als de construc tie niet goed is. Datzelfde geldt overigens ook voor aluminium. Let bij de aanschaf of het SKG-certificaat van de Stichting Kwali teitseisen Gevelelementen afgegeven is. CCLBTINE EN GELEI Onlangs vertelde iemand me dat gelatine en geleisuiker niet voldoende in het lichaam afgebroken zouden worden. Is dit waar, en zijn deze middelen daardoor schadelijk voor de gezondheid? Antwoord: Gelatine en gelei zijn twee heel verschillende stoffen. Gelatine wordt ge maakt van beendermeel, in geleisuiker zit o.a. pectine. Het is niet waar dat deze beide stoffen onvoldoende door het lichaam afge broken zouden worden. Ze zijn lüet schade lijk voor de gezondheid, maar.zoals met alles: overdaad schaadt! nmiE KEiOEnniOEü In onze kelder zit steeds een natte plek in de vloer. De plek hebben we al aan laten sme ren met snelcement, maar dit helpt niet. Wat helpt wel? Antwoord: Snelcement helpt niet, omdat dit materiaal even vochtdoorlatend is als gewoon cement. Een goede aannemer kan, zelfs als de vloer nat is, een laklaag aanbren gen die het vocht keert, zelfs tegen de water- 2. Per maand zijn er SO a 100 punten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien vaa oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefjei dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van 15,-. De heerlijke meimaand is aangebroken. Misschien ben je op vakantie, of ergens in een win kel aan het werk. Hoe dan ook, als je maar geniet. Ruik je de bloesems? Voel je, de zonne warmte? Neem het er van jongelui! In de komende maanden zien jullie een lüeuw onderdeel in jeugdboek. Namelijk: Goede reis. Kijk maar eens goed watje er mee kunt verdienen. Riet Groeneweg (Rockanje) zet ons aan het werk met haar zelfbedacht raadsel. Welke gelijkenis staat in welk hoofdstuk. Zoek ze bij elkaar. Iideveren als cijfer met de erbij horende let ter. 1De wijze en dwaze maagden. 2. De verloren penning. 3. De schat in de akker. 4. Gelijkenis van het zaad. 5. De Parizeer en de tollenaar. 6. Nieuwe wijn in oude lederzakken. 7. De twee schuldenaars. druk in. Een doe-het-zelver moet wachten tot de vloer geheel droog is, deze ruw bik ken, en dan een pleisterlaag opbrengen met speciale specie die bij een handel in bouw materialen te koop is. Is de vloer echter te dun, dan kan men er wel van alles opsmeren, maar onder de druk van het grondwater zal het vocht in vele gevallen toch een uitweg vinden. Ook kan men overwegen een speci aal impregneermiddel te gebruiken, ook hiervoor kunt u bij de bouwmaterialenhan- del terecht. Weet u er niet goed raad mee, haal er dan een specialist bij die precies kan nagaan, wat er aan schort en hoe de kwaal te verhelpen is. Dan bent u op den duur voor deliger uit, dan met herhaald lapwerk dat weinig of geen resultaat heeft. KUCHTEN OOOfl ISOUTIE? Wij hadden last van vochtige muren. Door grote hoeveelheden chemisch vloeistof in de muren te spuiten is dit verholpen. Alleen heb ik nu gezondheidsklachten, zoals: heesheid, hoofdpijn en keelpijn. Zouden deze klachten door dit chemische spul veroorzaakt kunnen worden? Antwoord: Bij het isoleren van een gevel wordt meestal isolatiemateriaal in de spouw aangebracht; tegelijkertijd wordt vaak de gevel winddicht gemaakt bij kozijnenaan sluitingen e.d. Toen bij u bleek dat er na deze operatie vochtbruggen ontstaan waren is de gevel behandeld, zodat deze niet waterdicht rnaar waterafstotend is gemaakt. De materia len die gebruikt zijn voor isolatie en water afstotend maken (siliconiseren) zijn van een zodanige samenstelUng dat er geen bekende relatie is met de vage ge-zondheidsklachten als heesheid, hoofdpijn en keelpijn. Het oplosmiddel dat gebruikt wordt bij het sili coniseren is na enkele maanden echt volle dig verdampt. Uw klachten zijn mogelijk terug te voeren op het totaal veranderde ven- tilatiepatroon in uw woning; dit is wél een bekend verschijnsel. Doordat de gevel wind dicht ge-maakt is, is er bijna geen natuurlij ke ventilatie meer. Dit is maar op één manier op te lossen, namelijk door regelmatig gedu rende korte tijd een paar ramen tegenover elkaar open te zetten en fors te laten door waaien. Hierbij verdwijnt 's winters wel een hoeveelheid warme lucht, maar de echte warmte zit toch in wanden en meubilair, zodat het isoleren echt wel een kostenbespa rend effect heeft, in vergelijking met een niet geïsoleerde gevel die de hele dag door venti leert en dus langzaam aan veel warme lucht verUest. De enige excursie dit seizoen naar dit unieke meer in Voomes Duin Zaterdag 15 mei organiseert Vereniging Natuurmonumenten een wandeling naar het Brede Water in het natuurgebied Voomes Duin. Om 09.30 uur vertrekt de groep vanaf parkeerplaats Kreekpad bij Rockanje (aan het einde van de Lange Weg links, eerste rechts). Aanmelden is niet nodig. Vogelrijk gebied Voomes Duin is het enige kalkrijke natte duingebied in West Europa. Een uitzonder lijk groot aantal planten en dieren treft u hier aan. De excursiegids wijst u graag op al het moois in dit natuurgebied. Verscholen tussen de bossen en de duinen stuit u opeens op het Brede Water, een idyl lisch gelegen duinmeer. Het Brede Water is het meest vogelrijke deel van Voomes Duin. Vanaf een van de drie vogelkijkhutten langs het meer hebt u een goed zicht op de kolonie aalscholvers en de diverse watervogels die hier voorkomen. In dit gebied hebben circa 1500 paren aalscholvers hun nest. Misschien laat de geoorde fuut zijn gouden pluimpjes zien, zwemt de dodaars rond en kunt u ken nismaken met diverse eendensoorten als de kuifeend en de tafeleend. De excursies zijn gratis voor leden van Na tuurmonumenten en het Zuid-Hollands Landschap. Niet-leden betalen 5,- en kin deren t/m 12 jaar 1,-. Laarzen zijn niet nodig. CO-aEiCHEmiNG NOOIG? Op mijn CD's heb ik ter bescherming spe ciale folie aangebracht. Men vertelde mij echter dat dit weinig nut heeft. Wat is uw mening hierover? Antwoord: Een CD is op zich veel minder gevoelig voor beschadigingen dan de in middels bijna ouderwetse grammofoonplaat. Beschermfolie kan inderdaad de CD nog ongevoeliger maken voor krassen en vuil. Echter kunnen zich vingerafdmkken net zo goed op de beschermfolie vastzetten. In de handel zijn speciale doekjes en reinigings middelen verkrijgbaar om uw CD's weer speelschoon te krijgen. Het gebruik van folie is niet echt nodig als u voorzichtig met de zilveren schijfjes omgaat. Job Tanis (Ouddorp) maakte een aardrijkskundige opgave. Zet de naam van het land van de gegeven hoofdstad in de vakjes. Drie vragen zijn goed voor 10 puzzelpunten. Let op, hier komt de eerste vraag. Wat staat er na juiste invulling te lezen op de balk van boven naar bene den? Tweede vraag gaat over de vlag naast de hokjes. Wat betekent deze vlag en als derde: welke kleur heeft het grondvlak met de sterren? 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Kopenhagen. Luxemburg. Amsterdam. Lissabon. Madrid. Athene. Wenen. Dublin. Berlijn. Helsinki. Brassel. Stockholm. T 5. fe. 7- s. 9 10. A-Markus 4. B-Lukas 15. C-Lukas 7. D-Mattheüs 25. E-Markus 2. F-Lukas 18. G-Mattheüs 13. Hé, hier zie je iets nieuws, 't Leu ke is dat je er ook nog wat mee kunt verdienen. Namelijk 10 extra puzzelpunten. Niet gek hè? We zien hier Lennart v.d. Houten (Sommelsdijk) bij het stuur zitten van deze Amerikaanse oldtimer. De cara van is erachter gehaakt. Door de emblemen in de vakjes goed te ontcijferen kun je achter zijn vakantiebestem ming komen. Als je dat opstuurt naar oom Ko krijg je lekker per auto 10 punten erbij. Natuurlijk even uitleg over hoe het in elkaar zit. Kijk om te beginnen naar het eerste vak. Zie je van welk automerk dat gemaakt is? Van de Mitsubishi. Onder het embleem staan de cijfers 3 en 8. Dat houdt in dat je de derde en de achtste letter van dat merk achter elkaar op moet schrijven. De T en de S dus. Raar hoor. Van het tweede vak moetje de eerste letter nemen vaii het peperdure automerk. Zet die op zijn beurt weer achter de TS. Probeer het zo ook op te lossen van het derde en vierde hokje. Waar gaan ze naar toe? Dat is niet naast de deur zeg. "Wetjes en Weetjes is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Deponeren noodzaak Veel ondernemingen zijn drukdoende de jaarrekening 1998 op te maken of hebben dat reeds gedaan. Voor de BV's geldt echter ook dat de jaarrekening (al dan niet in vereenvoudigde vorm) gedeponeerd moet worden bij het Handelsregister van de Kamer van Koophandel. Dit heet het publiceren van de jaarrekening. Vereenvoudigingen In de te pubUceren jaarrekening kan in veel gevallen worden volstaan met minder gegevens dan de interne jaarrekening. Voor een kleine B.V. behoeft bijvoorbeeld geen winst- en verliesrekening te worden gepubliceerd. Een middelgrote B.V. behoeft zijn omzet niet apart te laten zien. Ook de toelichtingen zijn minder uitge breid. Termijnen In de wet zijn termijnen vastgesteld voor het pubUceren van de jaarrekening. Zo is bepaald dat de jaarrekening binnen 8 dagen na vaststelling of goedkeuring gepu bliceerd moet worden. Deze vaststelling moet in ieder geval binnen 13 maanden na afloop van een boekjaar plaatsvinden. De jaarrekening over 1998 moet dus voor 1 februari 2000 gepubliceerd zijn. Niet (tijdig) deponeren Als men zich niet houdt aan de deponeringsplicht, is er sprake van een economisch delict. Dit kan worden bestraft met een boete van maximaal 25.000 en/of, voor de bestuurders van de BV, een gevangenisstraf van 6 maan den. Als bij een faillissement blijkt dat het bestuur niet heeft voldaan aan de depo neringsplicht, heeft het bestuur zijn taak onbehoorlijk vervuld. Dit leidt dan tot het wettelijk vermoeden dat deze onbehoorlijke taakvervulling een belangrijke oor zaak is van het faillissement. Dat betekent dat de bewijslast bij de bestuurder Ugt. In zo'n geval kan het bestuur hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld. Hierait kan voortvloeien dat de directie uit haar privé-vermogen een boedeltekort dat uit het faillissement naai^ voren komt, moet vergoeden. Hoge Raad De termijn van 13 maanden is stringent. Een zeer beperkte overschrijding is echter toegestaan. De Hoge Raad heeft gesteld dat een overschrijding van minder dan 14 dagen als een onbelangrijk verzuim wordt bestempeld. Wordt de 14-dagen-termijn overschreden, dan moet de bestuurder feiten en omstandigheden aanleveren, waamit blijkt dat sprake is van een onbelangrijk ver zuim. Zo heeft de Hoge Raad in een arrest bepaald dat een overschrijding van de publi catietermijn met 17 dagen een belangrijk verzuim is. De bestuurder kon geen fei ten en omstandigheden naar voren brengen, waaruit zou moeten blijken dat de overschrijding als onbelangrijk kon worden gezien. Het was dus een economisch delict met alle gevolgen van dien. Waarschuwing Voldoe dus altijd de voorgeschreven deponeringstermijnen om uzelf de verstrek kende gevolgen die genoemd economisch delict met zich kan meebrengen te bespa ren. Publiceer desnoods een voorlopige jaarrekening. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhat-nis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de re-daktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. REGISTERACCOUNTANTS Zondag 9 mei 1999 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 en 18.30 uur ds. R. Veldman, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. na- betrachting Heilig Avondmaal. Eben- Haëzer: 9.30 uur geen dienst en 18.30 uur leesdienst, nabetrachting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur de heer W. Tanis en 18.30 uur ds. A. M. Langstraat. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. H. Russcher, Oud-Beijerland. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur da. H. B. Graafland. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. K. Visser, Veenendaal - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. J. Paul en 10.00 uur ds. J. het Lam, Wezep - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Heij, Krimpen a/d IJssel, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. H. Zethof, Kockengen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. P. P. Boddaert - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur drds. R. Klein Kranenburg. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Schipper, Dordrecht en 18.00 uur ds. A. P. Voets. Woensdag 12 mei: 15.00 uur ds. A. P. Voets, huwelijksbe vestiging Martin y. d. Groef en JacoUne Evertse - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. V. d. Waal, Nieuwerkerk a/d IJssel - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. H. van Dijken - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel 10.00 uur W. Evers. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.00 uur kand. Y. R. Bijl, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. A. Belder, voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen en 18.00 uur kand. A. P. Muilwijk, Waddinxveen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dr. J. Vlaardinger- broek. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 18.00 uur kand. E. Versluis, Putten - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. Th. de Kok, Rot terdam. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. J. van Eckeveld, Kockengen en 18.00 uur ds. A. Schaap, Moerkapelle - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer A. L. V. d. Tol, Drimmelen en 18.00 uur ds. A. V. d. Berg, Dordrecht. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. C. Klein, Ridderkerk. ZIERIKZEE - Evang. Lutlierse Gem. 10.00 uur mevr. H. W. Muller, Leerdam. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 9.30,14.30 en 18.30 uur leesdienst. OUDDORP - dinsdag 11 mei 19.30 uur ds. A. M. den Boer. \i/ Mensen in Nood «•6 ^r: 1. 2. 3. II. 12. Kinderen horen te spelen en niet te overleven. Daarom steunt Mensen in Nood met lokale hulpverleners overal ter vi^ereld projecten gericht op kwetsbare groepen in de samen leving. Wilt u het werk van Mensen in Nood steunen, maak dan uw bijdrage over op GIRO 667, Den Bosch. Doe het vandaag nog. CARITAS NEDERLAND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 11