Quotum, een speeltje voor veehouders In Middelharnis Kon. Onderscheidingen voor de lieer C. Quist en W. de Vos Bewoonster (84) omgekomen bij brand in Serviceflat 'Vroonlande' Koninklijke Onderscheidingen in de gemeente Oostflakkee kievit warmte flaniiS£maH 0187 - 48 26 09 Ophalen oud papier B. Both Koninklijk Ondersclieiden Duurzaam Veilig Verkeer sleclit begin Dodenherdenking bij liet monument chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden AJL,^MINNAARD VASTGOED Visser Visser OPHALEN OUD PAPIER Donderdag 29 april 1999 71e jaargang nr. 6800 Landbouwpraatje Wordt het melkquotum een speeltje voor veehouders? Zij kunnen het quotum immers volmelken, verhuren of verkopen. Sommige melkveehou ders gaan op de speculatietoer en proberen aldus hun oudedagsvoorzie ning veilig te stellen. Het melkquotum is een productierecht, toe gekend aan melkveehouders; zij mogen met dit quotum een bepaalde hoeveelheid melk per jaar afleveren. Het quotum, dat in 1984 door de Europese Unie is ingevoerd, was het politieke antwoord op de ongebreidelde melkproductie die tot kostbare melkplassen en boterbergen leidde. Boeren kregen een bepaald productierecht toegewezen. Dat was gebaseerd op de ge middelde melkproductie van de laatste jaren op het betreffende bedrijf. De introductie van het quotumsysteem heeft in Europa heel wat voeten in de aarde gehad. De problemen waren vooral voel baar bij boeren die hun veestapel noodge dwongen moesten inkrimpen. Sommige Europese landen (waaronder vooral Zuid- Europese) vonden dat hun nationale pro ductietoewijzing veel hoger moest zijn. Bijkomend probleem was de omvangrijke en ingewikkelde administratie die het quo tumsysteem met zich meebracht. Als het systeem echt effect wilde sorteren moest het ook fraudebestendig zijn. Pikant is in dit geval de luchthartige wijze waarop met name Itahë heeft gejongleerd met het quo tumsysteem. Quotum is vermogen Vanaf het moment dat melkveehouders een productierecht bezaten was dat voor hen ook een waardevol bezit, een zgn. vermo gensbestanddeel. Het recht had een prijs en sommige veehouders waren bereid om een fikse prijs te betalen voor het recht om een liter melk te mogen produceren. Vooral toen de quotumhandel was toegestaan, was er sprake van een levendige markt. Merk waardigerwijze zijn er in de afgelopen vijf tien jaren grote prijsverschillen te constate ren tussen de diverse Europese landen. In sommige landen bracht het quotum nauwe lijks geld op; in Nederland daarentegen waren veeboeren bereid om zelfs drie a vier gulden neer te leggen voor het recht om jaarlijks een liter melk te kunnen produce ren. Boeren beseften zeer wel dat investe ren in melkquotum een verhoging van de kostprijs op hun bedrijf betekende, maar de intensief bedreven melkveehouderij met een fijnmazig, technisch goed in elkaar ge timmerd verwerkings- en afzetapparaat (een bloeiende zuivelindustrie) kon die verhoog de kostprijs kennelijk dragen. Melkveehouders weten dat de prijs van het quotum voor zeven a acht cent doortikt in de kostprijs van de melk. Zolang veehou ders het bedrijf goed op orde hebben en ook toekomst zien in de voortzetting van dat bedrijf, is er ogenschijnUjk geen vuiltje aan de lucht. Toch zijn er politieke onzekerhe den: wat gebeurt er als Europa het quotum systeem afschaft? Wat is in zo'n geval het quotum nog waard en hebben de gedane investeringen in het quotum dan voldoende rendement opgebracht? Voorlopig is het veilig op de Europese kust; zeker tot het jaar 2006 blijft het quotumregime voor de melkveehouderij in Europa van kracht. Oudere veehouders of veeboeren zonder een bedrijfsopvolger komen voor keuzes te staan als het melkquotum ter sprake komt. Zij vragen zich af of ze nog moeten door- melken, het quotum kunnen verhuren, dan wel verkopen. Elke keuze kent haar eigen rekenpartij. Vaak gaat het bij verhuur of verkoop om behoorlijke bedragen die vrij komen. Dan komt het er natuurlijk op aan wat de betreffende veehouder met dat geld doet of wil doen. Hij moet immers rekenen op een fiscus die op de loer ligt. Gelukkig zijn er constructies mogelijk om de ver huur- of verkooppenningen om te zetten in lijfrentes die voor de oude dag een extra appeltje voor de dorst betekenen. Veehou ders zullen de drie mogelijkheden (door- melken, verhuur, verkoop) op hun financië le en fiscale merites moeten beoordelen en afwegen. De praktijk laat zien dat steeds meer veehouders (vooral de wat oudere) kiezen voor een verzilvering van het melk quotum en de vrijkomende penningen be stemmen voor hun oude dag. Tweedeling Het quotumregime betekent voor oudere veehouders een aardig vermogensbestand deel. Daartegenover moeten jonge boeren die melkquotum willen aankopen fikse prij zen betalen; jonge ondernemers zijn als het ware verplicht heel veel geld te investeren in het quotum. Aldus ontstaat een tweede- hng in de melkveehouderij: een groep van 'quotumhebbirs' en van 'quotumvragers'. Heel veel jonge boeren kunnen het zich amper permitteren om grote geldsommen te steken in hun melkveebedrij f. De investe ringen brengen nauwelijks rendement op, zeker niet als de melkprijs op den duur gaat dalen. Een jonge veehouder die vier gulden betaalt om aldus een liter melk te kunnen produceren, melkt zijn leven lang om die investering terug te verdienen. Wat voor een groep melkveehouders het speeltje heet, blijkt voor een andere groep (jonge) vee houders veelal een blok aan het been. Hoe lang kan een productiesector leven met een regime van productietoewijzingen of quota? Alleen Europa kan die vraag beant woorden. T. o 1- B. Schouwmg OUDDORP - D.V. zaterdag 1 mei komen wij van de Kon. Beatrix school weer langs. Zet Uw oud papier (dus geen karton a.u.b.) goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilogram. In verband met het wijzigen van de te rijden routes wordt U verzocht Uw papier uiterlijk 08.30 uur droog gereed te hebben staan. De opbrengst van de maand april was bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend." School met de Bijbel Kon. Beatrix. Uit de lintjesregen zijn in Middelhar nis twee glinsterende druppels geval len. Tot leden in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd de heren C. Quist te Sommelsdijk en W. de Vos te Middelharnis. De heer Quist De heer Quist heeft naast zijn 38-jarige ver bondenheid aan de huidige C.S.G. 'Prins Maurits', als docent, schooldecaan, conrec tor en plaatsvervangend rector, tal van maatschappelijke functies bekleed. Zijn onderwijsloopbaan begon hij in 1960, vorig jaar nam hij afscheid van het christelijk onderwijs dat de hefde van z'n hart had. Andere bezigheden waren o.a.: mede oprichter van de tennisvereniging 'het Westrak' te Oude Tonge, secretaris van de Vereniging voor Chr. Lager Onderwijs te Oude Tonge, lid van de N.H. Jeugdraad en bestuurder van de N.H. Zondagsschool. Van 1974 tot 1997 was de heer Quist lid van de gemeenteraad van Oostflakkee voor de Prot. Chr. Partij. Vijfjaar lang was de heer Quist bestuurslid van het Prot. Chr. Vormingsinstituut 'De Proeftuin', hij was mede-oprichter en pen ningmeester van de Samenwerkingsschool voor MEAO te Oude Tonge, van 1989 tot 1995 was hij RPF gemeenteraadslid te Mid delharnis. Thans is de heer Quist voorzitter van de Stichting PalUatieve Zorg Dirksland en hij is heemraad Financiën van het Waterschap Goeree-Overflakkee. De j^ggi-i^^^-^g- Ten provinciehuize te Den Haag is varmior- gen aan de heer W. de Vos het Ereteken uit gereikt behorend bij het Lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau. Vorig jaar nam de heer De Vos afscheid van zijn werk als opzichter bij het wegen- onderhoud en o.a. de gladheidsbestrijding op de Provinciale wegen. Bij zijn afscheid werd hij geroemd om de bijzondere accuratesse die hij steeds aan de dag legde. Zijn rayon bestond uit Goeree- Overflakkee en de Hoekse Waard. Bij de personeelsvereniging van district 'Hoekse Waard' was de heer De Vos tien jaar penningmeester en van 1958 tot 1998 was hij penningmeester en vluchtpenning- meester van de Postduivenvereniging 'de Combinatie' te Middelharnis. De functie van vluchtpenningmeester houdt in dat van april tot september twee of drie avonden per week alles in gereedheid voor de vol gende vlucht moet worden gemaakt. Nadat hij vorig jaar de functie van penning meester neerlegde maakt de heer De Vos nog steeds deel uit van postduivenvereni ging 'de Combinatie'. Vanmorgen is, ten gemeentehuize, door burgemeester D. Boonstra van Dirksland de heer B. Both te Melis sant in kennis gesteld van zijn benoe ming tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De heer Both zwaaide vorig jaar november, na 28 jaar af als administrateur, maar het zijn niet de verdiensten uit die lange werk periode die tot de Koninklijke waardering hebben geleid. Het is vooral op kerkelijk terrein dat de heer Both zich bezig heeft gehouden. Hij is sinds 1965 lid van de kerkenraad (ouderling) van de Gereformeerde Gemeen te te Melissant, vanaf 1973 scriba van de classis Tholen van de Ger. Gemeenten, af gevaardigde in de Particuliere Synode- Zuid, afgevaardigde in de Generale Synode van de Geref. Gemeenten, sinds 1959 bestuurslid/voorz. van de Reg. Zendings commissie van de Classis Tholen, van 1992 tot 1997 was hij lid van het Alg. bestuur van Zorgcentrum Nebo te Zwijndrecht, van 1976-1992 bestuurslid van de plaatselijke SGP-kiesvereniging en vanaf 1964 hd van het bestuur van de Stichting Jeugd- en Ver enigingsgebouw 'Melissant' te Melissant. Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Voor vw WOOM- Ingezonden: In de krant van 20 april jl. wordt gesteld door het Waterschap Goeree-Overflakkee, dat men er naar streeft het aantal verkeers slachtoffers in het jaar 2010 met 50% terug te brengen. Maar dan moet men toch van nu af aan hier rekening mee houden, dit te reahseren. Een ieder weet toch en leest bijna dagelijks in de krant dat er zoveel doden vallen in Nederland, door tegen een boom te rijden. Vorig weekend waren er zes doden in het verkeer, waarvan 4 tegen een boom. Het is toch te gemakkelijk gesteld, dat dit altijd door te hard rijden of door drank komt. Hier kruipen echter vele instanties achter weg. Maar er zijn nog al wat meer redenen waardoor men van de weg kan ge raken. Als men nu duurzaam en veilig op weg wil op Goeree-Overflakkee, waarom is dan de gehele Geldersedijk tussen Dirks land en Herkingen aan weerszijden vol met bomen geplant? Dus in het jaar 2010 zijn deze bomen zo groot, dat als men een misser maakt, op welke manier dan ook, geen schijn van kans maakt dit te overleven, want de bomen staan om de 8 meter. Als er dan persé bomen moeten staan waarom dan geen rui mere plantafstand of alleen kleine bebos sing, dan blijft het beperkt tot autoschade als er iets gebeurd. Hier is niet over nage dacht, dus vind ik dat het plan begint met een slechte start. Iets waar men later spijt van krijgt. Inzender bij redactie bekend Nadat dinsdagmorgen even na twaalf uur een felle brand in een van de apparte menten van Serviceflat 'Vroonlande' te Dirksland was geblust, is de 84-jarige bewoonster, mevr. Haffner dood in het verbrande interieur aangetroffen; de ver- kenningsploeg van de Dirkslandse brand weer bevestigde de zorg dat mevrouw HaCfner zich nog binnen bevond toen de brand gretig om zich heen greep. Die ontstond plm. kwart voor twaalf en bracht een ongekend grote stoet hulpverle ners in actie. De brandweerploeg van Dirks land was snel aanwezig en bevelvoerder Adrie Passenier gaf uitvoering aan het gereedhggend scenario; hij gaf - al onder weg - het sein middel-alarm waarop ook de korpsen van Melissant, Herkingen en Som melsdijk toesnelden omdat gevaar van uit breiding van de brand zeker niet denkbeel dig was. Middel-alarm werd dan ook uitge breid tot groot alarm; ambulances snelden toe, ook van de GGD, twee brandweercom- mandowagens dienden zich aan. Brand weercommandant M. V. d. Klooster van Goedereede trad in functie als Officier van dienst in verband met afwezigheid van Dirkslands brandweercommandant, maar eenmaal - vanaf Goeree-Havenhoofd - ter plekke stelde de heer v. d. Klooster vast dat de brandweer een juiste inzet pleegde, Dirksland met z'n tweeduizend liter hoge druk en vanaf de ondergrondse brandkraan in de binnenaanval. Melissant vanaf buiten met open bluswater; de wagen van Melis sant reed zich echter vast in de zachte bodem van de tuin en moest door een trac tor worden versleept. Er is enorm hard gewerkt om alle 117 bewoners te evacueren, brandweer, omstan ders en Rode Kruis hebben geholpen de bewoners zo rustig mogelijk naar buiten te brengen. Gelukkig scheen de^ zon maar lang niet alle bewoners - soms hoogbejaard - waren op een verblijf buiten gekleed. Met twee gelede bussen van de ZWN, werden de bewoners naar sporthal 'De Gooije' gebracht. Daar bleken telefoons te weinig voorhanden om familieleden te bellen maar ook daarin hebben politietelefoons gehol pen. AUe bewoners hebben de nacht elders doorgebracht. Zorgcentrum Geldershof heeft dertien van hen een nacht gastvrijheid verleend die geen familieleden in de omge ving hadden. Eén bewoner werd 's middags vanuit 'De Gooije' met hartklachten naar het zieken huis gebracht, eerder waren al 2 bewoners in het ziekenhuis opgenomen maar zij ston den toch al op die nominatie en enkele per- Terwijl het blussingswerk doorgaat (boven) worden de bewoners behoedzaam naar buiten geloodst soneelsleden van de flat zijn voor onder zoek naar het ziekenhuis geweest. De technische recherche heeft een onder zoek naar de oorzaak van de brand uitge voerd. Het resultaat daarvan is (nog) niet bekend gemaakt. De bewoners van de flat veronderstellen dat mevrouw Haffner een sigaret heeft gerookt en vervolgens in slaap is gevallen waarna de brandende sigaret de brand heeft doen ontstaan. De heer en mevrouw Haffner - een echtpaar zonder kinderen - hebben zich in 1969 van uit Den Haag in Middelharnis aan de Iepen- laan gevestigd; de heer Haffner overleed in 1989, mevrouw Haffner woonde sinds okto ber 1997 in 'Vroonlande' OOLTGENSPLAAT - Na ruim 50 jaren de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog 1940-1945 te hebben herdacht, wordt deze goede traditie ook dit jaar weer voortgezet. Het bestuur van de Oranjevereniging ver zoekt u allen, mede namens het Gemeente bestuur van Oostflakkee op de avond van dinsdag 4 mei 1999 de gevallenen te geden ken bij het monument aan de Kerksingel. Om 19.45 uur zal de stoet van het Vereni gingsgebouw "t Centrum' aan de Van Weelstraat vertrekken. U wordt vriendelijk verzocht om tijdig aanwezig te zijn. Na afloop van de plechtigheid worden de deelnemers in genoemd gebouw een kop koffie aangeboden. De inwoners die in het bezit zijn van een vlag worden tevens ver zocht deze 's avonds halfstok (zonder wim pel) uit te hangen. AKTIEÜ! Vernieuwing en reparatie van voorruiten zonder eigen risico Knöps B.V. SOMMELSDIJK Zaterdag 1 mei komen de leden van man nenkoor 'Ons Koor' weer bij u langs vanaf 9 uur. Wilt u het gebundeld langs de straat zetten a.u.b. Dit jaar worden er op donderdag 29 april twee koninklijke onderscheidin gen uitgereikt. Het unieke is dat de onderscheidingen naar een echtpaar gaan, die zich gedurende vele jaren hebben ingezet voor het verenigings leven in Oude Tonge. Het gaat om het echtpaar Vervloed-Hameeteman. Me^-. P. A. Vcrvloed- Hameeleman Mevrouw P. A. Vervloed-Hameeteman (62 jaar) is vanaf 1970 tot heden penningmees ter/bestuurslid van de gymnastiekvereni ging OKK in Oude Tonge. Naast het pen ningmeesterschap is zij ook organisatorisch betrokken bij uitvoeringen, wedstrijden en uitstapjes. De gymnastiekvereniging telt een paar honderd leden. Verder vervulde zij van 1986 tot 1996 het penningmeesterschap van de plaatselijke Katholieke Vrouwenbond, een organisatie met zo'n 70 leden. In 1971 was zij mede initiatiefnemer tot het opnieuw oprichten van de plaatselijke Oranjevereniging, een vereniging die tot op dat moment een sluimerend bestaan leidde. Samen met anderen slaagde zij erin vol doende mensen bij elkaar te krijgen om een bestuur te vormen en op die wijze de ver eniging weer nieuw leven in te blazen. Als bestuurslid en vrijwilliger heeft zij zich tot 1977 ingezet voor de Oranjevereniging, die nu nog steeds bestaat. De heer C J. Vervloed De heer C. J. Vervloed is al vanaf 1968 een actief üd van de plaatselijke EHBO-vereni- ging. Als EHBO-lid is hij betrokken bij diverse evenementen als gymnastiekuitvoe- ringen, wielerwedstrijden en het jaarlijkse uitje voor bejaarden. Ook heeft hij een aan tal jaren in de wedstrijdploeg gezeten. Daarnaast is hij vanaf 1978 lid van het Rode Kruiskorps, waar hij ook bij diverse evenementen wordt ingezet. Van 1970 tot 1975 is hij bestuurslid ge weest van de Katholieke Lagere School (nu de Nobelaer). In dezelfde tijd was hij even eens actief als bestuurslid van de nieuwe Oranjevereniging Oude Tonge. In 1993 is hij als vrijwilliger begonnen bij 'Tafeltje-dek-je' van het verzorgingshuis Ebbe en Vloed. Tenslotte is hij actief als vrijwilliger bij de voetbalvereniging DBGC. Zij werden beiden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De onderschei dingen werden vanmorgen uitgereikt door burgemeester A. J. C. van Pelt. Centrale verwarming Gasinstallaties Luchtbehandeling Waterinstallaties Meet- en regelsystemen Sanitair Service en onderhoud Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: info@kievitwarmte.nl. SOMMELSDIJK OUDDORP VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187 - 48 72 72 (PASSACE) ■S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 68 45 45 FAX 0187-48 6613 FAX 0187-68 17 55 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Haveneindy 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187) 4833 Fax (0187) 485992 REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187)489143 Barendrecht Tel. (0180)642111 Middelharnis Telefoon (0187) 47 67 67 VOOR BEELD EN GELUID COMBj FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE OUDDORP - Weststraat 35 - Telefoon (0187) 6816121 Fax 683734 RENESSE - Prlntstjop - Hogezoom 172 - Telefoon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1