''Op straten, wegen en pleinen..." Kop Goeree bezit unieke natuurwaarde! Torenmuseum Goedereede uit de kerken Uitslagen jeugdsolistenconcours Tholen Kunststad 1999 EIIAIIDEII-tllEUWS iiiiiiliïilr:;'loRiif^^ EiiAnDen-niEiJiJifi Kerkdiensten Ger. Gem. Inzamelen goederen t.b.v. Oost-Europa PAGING Dinsdag 27 april 1999 Raad Dirksland: Toen raadslid Kalle het in de raads vergadering van donderdagavond ging hebben over zijn waarneming op straten, wegen en pleinen, toen dachten we vast dat hij vanaf die locaties de koekkoek had gehoord, maar nee. Het lentegeluid zou anders de vergadering best wat opgevrolijkt hebben, al bedoelen we ook weer niet te zeggen dat die zich in mineur vol trokken heeft. Bij gemeentebode Teun Meijer pruttelde de koffie en dat moet een van de raadsleden in de overtuiging hebben gebracht dat nie mand anders dan deze man de aangewezene moest zijn een plaats in de Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden in te nemen. Mr. T. Abbo had wegens drukke werk zaamheden bedankt en in zijn plaats werd de heer C. J. J. van Helden voorgedragen. Hij kreeg 11 van de uitgebrachte stemmen, één was er voor Teun Meijer. De heer Kalle betrok straten, wegen en plei nen in de bespreking toen het ging om de vaststelling van een Telecommunicatie ver ordening die ertoe leidt dat er - letterlijk hoe het in de toelichting stond - "meer par- tijen moeten worden gedoogd in de gemeentegrond. Alle aanbieders van open bare telecommunicatiewerken en omroep- netwerken hebben graafrecht". In de TW (Telecommunicatiewet) zijn een aantal bepalingen opgenomen die gemeen ten een coördinerende rol geven in het be vorderen van het ordelijk laten verlopen van het leggen, instandhouden en opruimen van kabels. Een graafgerechtigde mag slechts tot graven overgaan na de werk zaamheden te hebben aangemeld bij B&W. De heer Kalle werd gerustgesteld met de verzekering dat het vergoeden van aange brachte schade aan het wegdek in de TW is geregeld, óf het bedrijf verricht zelf de reparatie of aan de gemeente wordt vergoe ding betaald. De gemeente kan ook verlan gen dat bij het leggen van nieuwe kabels de oude, dan niet meer gebruikte, worden ver wijderd. Garantie geldlening De raad ging ermee akkoord garant te staan voor het aangaan van een aantal geldlenin gen door de Raad van Beheer van de Stich ting Zorgcentrum 'Geldershof. De nieuwe geldleningen dienen om dure uitstaande leningen vervroegd af te kunnen lossen. De heer L. van Prooijen opperde dat mis schien nog even gewacht moet worden. "Nog even de kat uit de boom kijken", stel de hij voor, maar 't is de vraag of de 'finan ciële manipulatie' die is voorgesteld nog kan worden uitgesteld om liquiditeitspro blemen te voorkomen. Slachtofferhulp Sinds vorig jaar juli bestaat de Stichting Slachtofferhulp Goeree-Overflakkee niet meer en wordt de hulpverlening voortgezet door het Buro Slachtofferhulp Rijnmond. De raad stelde genoemd buro een subsidie beschikbaar a 0,30 per inwoner, totaal 2.445,-. Aan de subsidieverlening wordt de voorwaarde verbonden dat de hulp daad werkelijk vanuit de regio Goeree-Overflak kee gegeven moet worden. Mevrouw Tuinstra sprak de hoop uit dat door deze overname de Slachtofferhulp een nieuwe plaats-, en de slachtoffers een luis terend oor zullen vinden. De eilandelijke Stichting liep niet en was kennelijk niet professioneel genoeg. Wet houder Schouten is er gelukkig mee dat de hulpverlening door het buro Rijnmond wordt voortgezet, terwijl dat ook de schul den van het buro Goeree-Overflakkee heeft gesaneerd. De aan de subsidiëring gestelde voorwaarde impliceert dat het niet de be doeling is dat het geld in de grote pot van Rijnmond zal verdwijnen maar dat er op het eiland een aanspreekïiulp zal dienen te blij ven. Woningen Adoptieplein De woningen aan het Adoptieplein te Her kingen zijn door de Woningbouwvereni ging aan het gebruik door ouderen en min der-validen aangepast, de mogelijkheid is geschapen beneden een slaapkamer in te richten. De gemeente werd gevraagd per woning ƒ900,- (totaal 8.100,-) te subsi diëren. Voor het aanbrengen van een viertal leunin gen aan de trappen van het bejaardencen trum Klinkerlandsestraat werd een subsidie van 1.175,- gevraagd. De raad stemde ermee in, alleen de heer Van Houwelingen maakte wat bedenkingen kenbaar. Het leek hem niet voor de hand liggend dat de gemeente subsidie verstrekt in de verbe tering van woningen van een woningbouw corporatie, woningen waarin zeker niet alleen ouderen-, maar zeker ook jongeren gaan wonen. De heer Van Houwelingen verzette zich niet tegen het voorstel, maar het het Colle ge weten voortaan een voorstel als het gedane kritisch te zullen benaderen. 'De Dankbaarheid' De korenmolen 'De Dankbaarheid' te Her kingen, eigendom van de Molenstichting Goeree-Overflakkee, zal weer maalvaardig worden gemaakt. De raad stelde er - ter voorfinanciering - een subsidie van 64.656,- voor beschikbaar. Blusvoertuig Voor de bluseenheid Dirksland is een nieuw blusvoertuig in bestelling. Het be staande blusvoertuig, uit 1981, zal worden verkocht a 27.000,- aan Fire Trucks and Equipment b.v. te Maarsen. De raad stemde met het voorstel in. Kosovo Na sluiting van de raadsvergadering is spontaan het idee gerezen een gebaar jegens de vluchtelingen uit Kosovo te maken, er werd door de raad ƒ1,- per inwoner (ruim achtduizend gulden) beschikbaar gesteld. Beheersplan landschapselementen: Het museum van de Stichting Goe- reese Ge-meenschap in de toren van Goedereede bhjft nog enkele weken gesloten. Opent het museum altijd vanaf 30 april de deuren, nu blijven ze in ver band met werkzaamheden door de Rijksgebouwendienst nog enige tijd gesloten: het is momenteel onver antwoord de toren te beklimmen, daar alle zolderluiken openstaan in verband met de installatie van de nieuwe klokken voor het carillon. ned. herv. kerk Beroepen te Giessen-Oudekerk-Peursum T. C. Verhoef te Huizen (pred. buitengewo ne werkzaamheden/evangel. projecten IZB); te Katwijk aan Zee (wijkgem. Ichtus) (toez.) T. A. Eijsenga te Dordrecht; te Put ten (wijk 4) M. A, van den Berg te Groot- Ammers; te Roüvëen J. Hafteman'te Wezep. Aangenomen naar Jaarsveld (toez.) J. de Wit te Babyloniënbroek; naar Rijssen (wijkgemeente 4) J. van het Goor te Stol- wijk; naar Yerseke H. J. Reinders te Zaam- slag. Bedankt voor Maurik H, van Meerveld te Heemse. GEREF. kerken Beroepen te Rotterdam-Hilligersberg/ Schiebroek als geestelijk verzorger van het St. Franciscusgasthuis, R. van Gorkum te Nieuwegein-Zuid (SoW-De Rank) die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Kollumerzwaag J. P. Strietman te Wagenborgen. GEREF. kerken (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Musselkanaal-Valthermond E. J. van den Bos, kandidaat uit Kampen; te Zwolle-Berkum A. A. Kramer te Axel (miss. dienst te Gent). Bedankt voor Ridderkerk en voor Spaken burg-Noord D. W. L. Krol te Assen-Zuid. OUDDORP - woensdag 28 april 19.30 uur ds. J. de Pater, Krabbendijke. MELISSANT - De dienst van dinsdag 27 april (heden) waarin ds. J. S. van der Net zou voorgaan, gaat NIET door. OUDE TONGE - donderdag 29 april 19.30 uur student C. Neele, löimpen a/d Üsscl OOLTGENSPLAAT - dinsdag 27 april 19.30 uur ds. J. Beens, Nijkerk. MIDDELHARNIS - woensdag 28 april 19.30 uur ds. W.'Süfhöut, H. I;; Ambacht, -.-^i- ned. GEREF. kerken Beroepen te Ede W. Smouter te Breukelen, die bedankte voor Haarlemmermeer-Oost zijde en voor Heerde. Bedankt voor Amersfoort (tweede predi- kantsplaats) en voor Zoetermeer J. Kiers te Den Helder. j. j, ,t CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Enschede-Oost S. Otten te Rotterdam-Zuid; voor Nijkerk J. Ooster broek te Zierikzee. Beroepen te Amsterdam A. Vermey te Zwijndrecht, die bedankte voor Westkapel- le. Bedankt voor Hilversum en voor Terwol- de-De Vecht A. J. Gunst te Benthuizen; voor Scherpenisse M. Karens te Werken dam; voor Vlaardingen G. J. van Aalst te Ridderkerk. De volledige uitslagen van het jeugdsolis tenconcours zijn als volgt: Groep Kleine instrumenten A (t/m 12 jr.) 1. Gerard Wolfert, Stellendam178 pnt. 2. Marije Bierling, Numansdorp174 pnt. 3. Augusta van Lingen, Oude Tonge173 pnt. Overige uitslagen: Gijske Smith, 170,5 pnt.; Christine Groo- tenboer, 172 pnt.; Annegeer Bierling, 169,5 pnt.; Wouke Smith, 158 pnt.; Gerdine Struik, 167 pnt.; Linda Hoekman, 159 pnt.; Priscilla Ras, 172 pnt.; Armanda Ridderhof, 164 pnt.; Willemijn Ottevanger, 154,5 pnt.; Martin van Moort, 158 pnt.; Sifra van As- peren, 171,5 pnt.; Aleida Stouten, 168,5 pnt.; Carolien Verwijs, 172 pnt.; Jeroen v. d. Zee, 163 pnt.; Daniël Bom, 162,5 pnt. Groep Kleine instrumenten B (13 jaar en ouder) 1. Frankvan Leersum, Melissant179,5 pnt. 2. Nadine Stolk, Middelharnis178,5 pnt. 3. Marlies Baan, Dirksland177 pnt. Overige uitslagen: Ellen Meijerink, 171,5 pnt.; Geerte Rijpma, 160 pnt.; Marlous Dillingh, 163,5 pnt.; Ro- sanne Vermaat, 162,5 pnt.; Gerdien Tanis, 158,5 pnt.; Mirjam van Keulen, 166 pnt.; Erica Verhage, 163 pnt.; Lian den Toom, 153 pnt; Elisa Schone, 161,5 pnt.; Marike Koppelaar, 173,5 pnt.; Viktor Moricz, 162 pnt. Groep duo's, trio's, enz. 1. Jantien v. d. Wende en Alike van Dieren181,5 pnt. 2. Carolina den Hertog en Daphne Bulthuis178 pnt. 2. Blokfluitgroep Sine Nomine178 pnt. 3. Annemarie Verhage en Jacoline Paul175,5 pnt. Overige uitslagen: Blokfluitgroep van De Regenboog, 153,5 pnt.; Manon de Graaf, Liesbeth Hameete- man en Annelies Kievit, 169 pnt.; Groot blokfluitensemble, 175 pnt.; Jaap Koning en Marije Berrevoets, 160 pnt.; Th(e) Undertones, 169 pnt.; Elisa Schone en Manon de Graaf, 166,5 pnt.; Bastiana Voogd en Pieter Verhage, 156,5 pnt. Groep klavierinstrumenten A (t/m 13 jaar) 1. Renate van Dieren, Middelharnis190 pnt. 2. Fleur Bulthuis, Goedereede187,5 pnt. 3. Tim Strijdhorst, Oude Tonge179 pnt. Overige uitslagen: Mark v. d. Sluis, 166 pnt.; Cornells Knöps, 163 pnt.; Paul Knöps, 160 pnt.; Rosemarije Veenemans, 158,5 pnt.; Bas Crezee, 176,5 pnt.; Mieke Korpershoek, 170 pnt.; Caro lien Dorsser, 170 pnt.; Matthijs Bakker, 167 pnt.; Martin v. d. Sluis, 172,5 pnt.; Maarten Buth, 174 pnt.; Arjo de Wit, 169 pnt.; Johan V. d. Valk, 166,5 pnt.; Sander v. d. Houten, 164 pnt.; Christiaan Stouten, 164,5 pnt. Groep klavierinstrumenten B (14jaar en ouder) 1. Carolina den Hertog, Goedereede194 pnt. (Wisselbeker) 2. Arjan de Nooijer, Stellendam191 pnt. 2. Paul Kieviet, Sommelsdijk191 pnt. 3. Joost de Nooijer, Stellendam ...187,5 pnt. Overige uitslagen: Remco van Dijke, 140,5 pnt.; Jacomijn Brinkman, 166 pnt.; Kees van Hoepen, 156 pnt.; Gerbine van Asperen, 172,5 pnt.; Pie ter Bechthum, 165 pnt.; Pieter Verhage, 172 pnt.; Arina Heystek, 163 pnt.; Marien Stouten, 162,5 pnt.; Arjan Huizer, 176 pnt.; Claudia Struijk, 166,5 pnt.; Dinant van Walsem, 167 pnt. In 1998 heeft de Stichting Landschapsbe heer Zuid-Holland een inventarisatie gemaakt van de landschapselementen op de recreatieterreinen in Ouddorp. Doei van de inventarisatie was inzicht te krij gen in hoeveel landschapselementen er op de recreatieterreinen aanwezig zijn en in welke staat van onderhoud die verke ren. Daarbij is gebleken dat de Kop van Goeree met haar vele zandwallen en schurvelingen een karakteristieke en unieke natuurwaarde vertegenwoordigt. Dit landschap tref je in Nederland ner gens elders aan. Veel zandwallen en schurvelingen vind je ook op recreatie terreinen. Naar aanleiding van de resul taten uit de inventarisatie is voor alle recreatieparken waar landschapselemen ten zijn aangetroffen een Beheersplan geschreven met voorstellen voor instand houding en verbetering van de land schapselementen. Het project is uitge voerd in het kader van de 'Gebiedsge richte Aanpak Kop van Goeree'. Op maandagavond 19 april jl. werd het Beheersplan gepresenteerd in Maritiem Duinrestaurant 'De Punt' te Ouddorp, waar de eerste exemplaren van het 'Beheersplan voor Landschapselementen op recreatieterreinen in Ouddorp' wer den overhandigd aan gedeputeerde voor natuur en agrarische zaken J. Heijkoop en aan burgemeester C. Sinke van de gemeente Goedereede. Het Beheersplan maakt deel uit van het pro ject 'Behoud Natuur- en Landschapswaarde Zandwallen op Recreatie terreinen Oud dorp'. Dit is één van de projecten die bin nen de Gebiedsgerichte aanpak van de Kop van Goeree moeten worden uitgevoerd. Ook de recreatiesector neemt aan dit project deel. Daarmee laat ook zij zien het belang rijk te vinden dat waardevolle elementen zoveel mogelijk in stand worden gehouden. Het Beheersplan is geen eindrapport of voorschrift, maar een opstap met aanbeve lingen om de waardevolle elementen zo goed mogelijk te beheren. Dikwijls weten de gebruikers van recreatieterreinen niet in welk uniek natuurgebied zij zich bevinden. Voorlichting zou dit bewustwordingsproces kunnen helpen. Daarin zou samenwerking moeten zijn tussen de recreatiesector en de natuurorganisaties. De Stichting Landschapsbeheer Zuid-Hol land deelde complimenten uit aan de Kop van Goeree: 'waar je ziet dat in de rest van Zuid-Holland de natuurwaarde achteruit gaat, stijgt die hier!' Om het behoud en de verbetering van de natuur- en landschaps waarde te bevorderen is het 'Beheersplan voor Landschapselementen op recreatieter reinen in Ouddorp' geschreven. Bij de inventarisatie van de landschapselementen werd onderzoek gedaan naar liet soort land schapselementen (bijv. greppel, poel, hak- houtwal, schurveling) welk begroeiingtype er werd aangetroffen, de kenmerkende vegetatie en de aanwezigheid van storende of beschermende activiteiten. Tenslotte werden er maatregelen tot behoud en verbe tering van de karakteristieke natuur- en landschapswaarden geadviseerd. De inventarisatie resulteerde in interessante cijfers. In totaal blijkt de Kop van Goeree maar liefst 229 landschapselementen te bezitten met ruim 16000 strekkende meter zandwallen, ruim 1000 strekkende meter schurvelingen, 3 poelen, 110 strekkende meter elzensingels, 400 vierkante meter geriefbos, ruim 5000 vierkante meter hooi- land, ruim 5000 vierkante meter hakhout singel, bijna 600 vierkante meter braam struweel, 1055 vierkante meter bos en Voor de derde maal organiseert de Stichting Kunstkring Tholen het evene ment 'Tholen Kunststad 1999'. Ruim vijftien beeldende kunstenaars expose ren hun werk en ver over de honderd toon- en podiumkunstenaars tonen hun kunnen op een 2000 stappen lange 'kunstroute' in het hart van het oude stadje Tholen. Op vele locaties zoals het middeleeuwse stadhuis, de oude gasthuiskapel, de molen zonder wie ken, verscheidene kerken en vele ter beschikking gestelde particuliere hui zen wordt, twee dagen lang kunst en cultuur gebracht van een hoog niveau. Op donderdagavond 29 april opent burge meester H. A. V. d. Munnik een expositie van beeldhouwer Léon Vermunt uit Halste ren, waarmee tevens het evenement 'Tholen Kunststad 1999' gestart wordt. De Kunst route begint op Koninginnedag 30 april 's middags om 13 uur op de Vlasmarkt waar doorlopend optredens zullen plaats vinden tot 17 uur 's avonds. En vervolgens op 1 mei de gehele dag. Vanaf de Vlas markt kan men de duidelijk aangegeven kunstroute volgen. Zaterdagmiddag om 17 uur wordt het evenement afgesloten met een bijzonder gebeuren op het pleintje voor het oude stadhuis. De beeldende kunstenaars, voornamelijk uit Tholen zelf afkomstig en allen geselecteerd op opleiding en kwaliteit, exposeren hun werk permanent op de met een zuiltje dui delijk aangegeven lokaties. In de kapel, de kerken en een enkel particulier huis loopt een continue programma van optredens van koren, solisten, organisten, kleine en grote groepen, kortom een scala aan muzikaliteit. Een route- en programmaboekje is op ver schillende punten langs de route verkrijg baar. Tholen is een leuk plaatsje, op zich al de moeite van een bezoek waard. Het heeft gezellige terrasjes. De vele monumenten panden zijn in de route opgenomen en der halve open. Tholen ligt op slechts 10 km van Bergen op Zoom - even de brug over - en is makke- 11000 vierkante meter haaygemeten. De conclusie van het onderzoek was dan ook dat dit gebied veel meer landschapselemen ten bezit dan werd verwacht. Het merendeel van deze elementen was qua profiel/vorm nog in redelijke staat, al hebben de zand wallen duidelijk geleden door betreding. Bij de recreant blijkt weinig of geen inzicht te bestaan over het unieke en waardevolle van de aanwezige landschapselementen. Gebruikers en eigenaren van recreatieterrei nen maken hun gebied veelal 'netjes' ten koste van de originele karakteristieke begroeiing. Op de zandwallen en schurvelingen valt achterstallig onderhoud waar te nemen, waardoor meestal een vorm van verruiging ontstaat. Vaak staan er dan kruiden, zoals Brandnetel, Kleefkruid of wilde Wingerd, maar ook Braam. Ook bij zandwallen met hakhout is achterstallig onderhoud waar te nemen. Zo hangen takken regelmatig over de grond waardoor de grazige vegetatie wordt weggeschuurd en er kale plekken ontstaan. Ook dode bomen door iepenziekte zijn een bekend beeld. Vormen van vuil- stort en afgravingen vormen uiteraard een ernstige verstoring. Onderhoud aan zandwallen hangt nauw samen met de vegetatie die erop groeit. Teveel maaien kan een dusdanige verschra ling opleveren dat de zandwal te kaal wordt en gaat 'verstuiven', terwijl te weinig maai en kan leiden tot verruiging. Door te veel bomen en struiken te verwijda"eni kan dë begroeiing van een zandwal totap^ verande ren. Vroeger was het merendeel van de zandwallen begroeid met kruiden en gras sen. Dit vegetatietype werd instandgehou- den doordat men op de zandwallen geiten liet grazen. Toen het beweiden met geiten niet meer plaats vond, verruigden de zand wallen en ontstond het huidige mozaïek van begroeiingtypen. Voor elk recreatiepark is een afzonderlijk beheersplan gemaakt, met aanbevelingen voor onderhoud, herstel, bescherming en beheer van de diverse landschapselemen ten die specifiek op dat park voorkomen. Ook adviseert zo'n plan betere voorlichting naar recreanten en gebruikers over de waar de van de elementen en hoe daar mee omgegaan moet worden. Gedragsregels dus, die overigens voor de hele Kop van Goeree zouden mogen gelden. Per park zou ook een 'groencommissie' ingesteld kun nen worden, eventueel met een onafhanke lijk extern adviseur, en periodiek zouden metingen kunnen worden gedaan naar kwa- hteitsverbetering van het landschap. In het plangebeid is een aantal subsidierege lingen van toepassing die van betekenis kunnen zijn om een bijdrage te krijgen in het onderhoud van de landschapselementen. Zo zijn er de Stimuleringsregeling Onder houd Landschapselenienten (SOL), de Regeling Beheersovereenkomsten Natuur ontwikkeling (RBON), de Groene Subsidie van Provincie Zuiü-Holland 1997 en de Landschapsvferz'orgirigsbijdrage (LVZ). Aan de hand van normbedragen wordt er een begroting opgemaakt waarvan men, afhan kelijk van de soort beplanting en de locatie van aanplant, 50 tot 75% krijgt uitgekeerd. De bij dit project betrokken instanties zijn de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, de Gemeente Goedereede, de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO), de Vereniging Exploitanten en Recreatie-ondernemers (VEERO), VVV- Ouddorp, de Provincie Zuid-Holland, de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbe houd Goeree-Overflakkee en de Stichting Landschapsbeheer Zuid-Holland. Laatstge noemde stichting is een provinciaal wer kende organisatie die tot doel heeft gemeenten, recreatieschappen, particuliere eigenaren, vrijwilligers en verenigingen te stimuleren en te ondersteunen bij het instandhouden en verbeteren van het land- ^'chüp'in depro-vintrië-^üïcf-Holland. De stichting heeft, in tegenstelHng tot bijvoor beeld de natuurbeschermende instanties, zoals Het Zuid-Hollands Landschap en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten, geen eigen gronden, maar probeert eigenaren van gronden te ondersteunen en te stimuleren tot een zo goed mogelijk beheer. Tijdens de presentatie van het Beheersplan spraken de heren C. Krantz, directeur van de Stichting Landschapsbeheer Zuid-Hol land, de heer M. Schildwacht, medewerker subsidie en advies van de stichting, gedepu teerde J. Heijkoop, burgemeester C. Sinke van de gemeente Goedereede en de heer P. Grinwis van de VEERO. Voor vragen over het Beheersplan of over subsidieregeling kan men contact opnemen met de heer Schildwacht van Landschapsbeheer Zuid- Holland, Postbus 558, 2800 AN Gouda, tel.: 0182-524500. TRAMWEG 33 OUDE TONGE D.V. zaterdag 3 mei a.s. wordt er weer een inzameling gehouden voor de Oost-Europa Werkgroep 'Middelharnis'. Wij kunnen de volgende materialen en spullen weer gebruiken, o.a. Goede gebruikte kleding, bedden, matrassen, kin- derledikantjes, kinderwagens, kinderstoe len, dekens, wol, brillen, fietsen, naaima chines, tuingereedschap enz. Bent u verhinderd of kunt u zelf uw spullen niet brengen, even een telefoontje naar 486377 of 484228 en ze worden in overieg bij u opgehaald. De inzameling is in het voormalig koelhuis op het terrein van Dijkers en Pijl van 9.30 tot 11.30 uur aan de Kon. Julianaweg te Middelharnis. De nood, zowel materieel als financieel, is zeer groot. U kunt ons ook financieel helpen door uw gift over te maken op rekeningnummer 3420.07.408 bij de Rabobank t.n.v. Oost-Europa Werkgroep 'Middelharnis'. lijk bereikbaar via Oesterdam, Philipsdam, Steenbergen of Bergen op Zoom. Per trein is er een goede busverbinding vanaf het NS-station in Bergen op Zoom. Tholen Kunststad 1999 Beeldende kunstenaars tonen hun werk en podium- en toonkunstenaars tonen hun kunnen op een 2000 stappen lange kunstroute. Op Koninginnedag 30 april van 13 tot 17 uur en op 1 mei van 10 tot 17 uur. Wie als patiënt in de gezondheidszorg terecht komt, kan zich behoorlijk machte loos voelen. De gezondheidszorg heeft zijn eigen regels en niet iedereen is daarvan op de hoogte. Wat te doen bijvoorbeeld als u een zwijgzame arts heeft of als u een klacht heeft over een verpleegkundige? Patiënten hebben echter rechren. Zij hebben recht op voorlichting over de behandeling, op inzage van de medische gegevens en op privacy. Daarnaast hoeft niemand meer te blijven zitten met een klacht over een arts. een verpleegkundige of een baliemedewer ker in het ziekenhuis. Voor mensen die meer willen weten over Patiëntenrecht, heeft de Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden een infonnatiepak- ketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het informatiepakketje bestaat uit drie fol ders over patiëntenrechten. In de folder 'Beslagen ten ijs' worden de rechten en plichten van de patiënt toegelicht. In 'Vra gen en klachten over de Gezondheidszorg' wordt beschreven waar men met klachten en vragen terecht kan. De laatste folder gaat in op het recht op een vrije keuze van een hulpverlener. Daarnaast bevat het pakketje de tijdschriftartikelen: 'Zwijgzame arts moet praten' en 'Klachtenrecht in de zorg: Een pleister op de wond". De gratis informatiepakketjes kunt u telefo nisch aanvragen of ophalen bij de Gezond heidswijzer in de GGD-vestiging die het dichts bij u in de buurt is: Middelharnis, Sportlaan 5, tel. (0181) 652404. De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziek ten, gezondheidsrecht, alternatieve genees wijzen en adressen van patiëntenverenigin gen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwe zig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie op zoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijd schriften, boeken en naslagwerken aanwe zig. Veel folders kunnen gratis worden mee genomen. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdljk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: drukkenj.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42; contracttarieven op aanvraag sluitingstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijnfamüieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87; e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: A. J. Grin-wls, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 48 33 92 redacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 21, privé (0187) 60 14 40 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar 62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren: (0187)681682. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Nieuws GEREF. GEMEENTEN De heer Krantz (l) overhandigt een exemplaar van het Beheersplan aan gedeputeerde Heijkoop (r). In het midden burgemeester Sinke, die ook een exemplaar in ontvangst mocht nemen. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2