Expositie Fjordenpaarden van de Slikken van Flakkee Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Verkiezing Provinciale Staten niet alleen van belang voor samenstelling dagelijks bestuur (Provincie) doch ook voor Eerste Kamer der Staten-Generaal Expositie George Belzer en Gerard van Soest Si Deus pro nobis; "Qui contra nos?" P.V. De Luchtbode De verkiezing van de leden van Pro vinciale Staten van 3 maart jl. liggen weer enige tijd achter ons. Een verge lijkend overzicht van de uitslag van deze verkiezingen in de gemeenten op dit eiland en voor geheel Goeree- Overflakkee is in dit blad opgeno men. Mogelijk dat u dit als 'mosterd na de maaltijd' beschouwt, doch in verband met de in deze week te hou den verkiezing van de leden van de colleges van Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provin cie, zoals burgemeester en wethou ders in de gemeenten) is het van be lang een blik te werpen op de uit komst van de verkiezingen op 3 maart jl. Hierbij is tevens een vergelijking gemaakt ten opzichte van de uitslag van de verkie zingen in 1995, eveneens voor Provinciale Staten. Bovendien is de verkiezing van de leden van Provinciale Staten in tweeërlei opzicht van belang, want in feite stemt men direct als kiezer voor de samenstelling van het provinciaal bestuur en tevens wordt daar mede indirect rechtstreekse invloed uitge oefend op de samenstelling van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Op deze wijze moge genoegzaam zijn aan getoond, dat de uitslag van de verkiezing van de leden van Provinciale Staten voorlo pig nog steeds actueel blijft. Voor een goed overzicht van de resultaten van de verkiezingen in 1999 is een vergelij king gemaakt ten opzichte van de verkie zingen, eveneens voor Provinciale Staten, in 1995. Daarbij zijn zowel de verkiezings resultaten weergegeven per gemeente en vervolgens voor het hele eiland Goeree- Overflakkee. Aan deze uitslagen kunnen in het algemeen de volgende conclusies worden ontleend: 1. De uitslagen zijn in belangrijke mate beïnvloed door de lage opkomst van de kiezers in 1999 ten opzichte van de per centages in 1995. De opkomstpercentages in 1999 schom melen rond de 50 a 60%, terwijl in de gemeente Oostflakkee dit percentage lag op 47,4. Voor het eiland Goeree-Overflakkee waren deze percentages gemiddeld in 1999 en 1995 respectievelijk 53,6 en 57,7. Uiteraard heeft dit gevolgen voor de ver deling van de zetels in de Provinciale Staten, want door het geringe stemmen aantal (in totaal) is er sprake van een lage kiesdeler, waardoor vooral (kleine re) partijen eerder in aanmerking komen voor uitbreiding van de aan hen toege wezen zetels. Dit geldt in het algemeen voor de pro vincie Zuid-Holland, waar de SGP van 4 naar 5 zetels steeg en de combinatie. GPV/RPF van 3 naar 4. Gelet op de nauwe samenwerking, die er tussen beide partijen bestaat in de Pro vinciale Staten betekent dit een vooruit gang van 7 naar 9 zetels. 2. De geringe opkomst van de kiezers heeft vooral bij de grotere partijen geleid tot (gering) verlies, waarbij aangetekend dient te worden, dat de PvdA zich rede lijk wist te stabiHseren op Goeree-Over flakkee. Voor de zgn. gezagsgetrouwe partijen leidde dit in het algemeen niet alleen tot handhaving van haar positie, doch ont stond zelfs (geringe) stemmenwinst. Voor de gemeente Goedereede beteken de dit, dat er sprake was van stemmen winst bij de SGP van 2,34%, terwijl in het algemeen voor de combinatie GPV/ RPF er sprake was van stemmenwinst in de gemeenten Dirksland en MiddeUiamis met respectievelijk 1,44 en 2,18, terwijl in de gemeente Oostflakkee er sprake Vergelijkend overzicht uitslag verkiezingen Provinciale Staten Gemeente Goedereede Gemeente Dirksland was van een (nagenoeg) verdubbeling van het aantal stemmen in 1999 ten op zichte van 1995 van resp. 431 ten opzichte van 222 (in 1995). Dit leidde tot een stemmenwinst van 6,38% in deze gemeente. Als navolging van de landelijke tendens kan gewezen worden op een (geringe) vooruitgang van de Socialistische Partij en Groen Links met respectievelijk 0,89 en 2,05% voor Goeree-Overflakkee. 3. Door de positieve resultaten voor de SGP en GPV/RPF heeft dit in de provin cie Zuid-Holland geleid tot deelname door de SGP in combinatie met GPV/ RPF als 'klein rechts' aan het dagelijks bestuur van de provincie. Zoals de coali tie-besprekingen tot op heden luiden zal een college van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland worden gevormd, waarbij de samenstelling als volgt kan worden weergegeven: 3 leden van de Partij van de Arbeid; 3 leden van het Christelijk Democratisch Appèl; 1 Ud van Groen Links; en 1 lid van de Staatkundig Gereformeerde Partij, vertegenwoordigende gemelde partij in combinatie met GPV/RPF. Voor laatstgemelde zetel in het dagelijks bestuur zal de heer Ir. M. Houtman van de SGP zitting nemen. 4. D.V. eind mei a.s. zal de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal plaatsvinden door de leden van Provinciale Staten. Van groot belang is hierbij, dat de stemwaaide per provin cie verschilt afhankelijk van het bevol kingsaantal per provincie. De stemwaar- de wordt nl. in het algemeen bepaald door deling van het bevolkingsaantal per provincie door het aantal zetels in de Provinciale Staten in de betreffende pro vincie. Gelet op o.a. de zetelwinst van de SGP in het gehele land, nl. stijging van 20 tot 23 zetels kan deze zetelwinst worden omgezet in een mogelijke uitbreiding van de fractie in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Vooral voor de provin cie Zuid-Holland is de verkregen zetel winst van belang, zowel voor de SGP als voor de combinatie GPV/RPF, omdat in de provincie Zuid-Holland de stemwaai de het hoogst ligt in vergelijjking met overige provincies, gelet op het grote bevolkingsaantal in Zuid-Holland. Wanneer gelet wordt op het feit, dal in totaal de SGP en de combinatie GPV/ RPF een totale landelijke zetelwinst mocht boeken van 8, nl. van 53 in 1995 tot 61 in 1999 mag zeker op zetel winst in de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor 'klein rechts" worden gerekend. Gemeente Middelharnis Gemeente Oostflakkee ■■'zh XM- Goeree-Overflakkee Zaterdag 1 mei is de opening van de expositie 'Fjordenpaarden van de slik ken van Goeree-Overflakkee'. In eigen ruimte van 'Art Atelier' worden teke ningen en schilderijen geëxposeerd die beeldend kunstenaar Cees Dirkzwager de laatste twee jaar heeft gemaakt van de Fjordenpaarden op het eiland. Een mythe over de Fjorden zegt hierover: Volgens oeroude overleveringen schonk de Noorse god Odin, oppergod der Vikingen, aan zijn scheppingen 'moeder nacht' en haar 'zoon' de dag, twee met karren, waar mee ze zich langs de hemelhoog voortbe wogen. Elk in twaalf uur tijd, achtervolgd door de schimmige gestalten van wolven. Als eerste vertrok 'nacht', voortgetrokken door het paard Hrimfakse, van wiens schuimende mond spetters dauw op de aarde neerdaal de. Daarna nam 'dag' het van haar over met zijn paard Skinfakse, van wiens manenboog het ochtendlicht straalde. De paarden uit deze eeuwenoude mythe zijn vrijwel zeker Fjordenpaarden. Al twee en een half jaar volgt beeldend kunstenaar Cees Dirkzwager de Fjorden paarden op de slikken van Goeree-Over flakkee. Ondanks dat hij geen uitgesproken paarden- hefhebber is, heeft dit paardenras zijn hart gestolen. Het vele hardlopen voerde Cees het hele jaar door, langs en over de shkken, daar waar de Fjorden ook te vinden waren. "Op den duur ben ik ze gaan observeren en groeide de behoefte om ze te gaan teke nen", zegt hijzelf en gaat verder met: "Wat mij opviel bij het lezen over en het zien van de Fjordenpaarden, was hun veelzijdigheid. Daar ik al jaren om mijn veelzijdigheid geprezen word, voelde ik al snel een ver wantschap met deze dieren. En wat is er mooier dan op een zomerse ochtend rond vijf uur op de slikken, met de eerste och tendnevel nog in de lucht, tergend lang zaam, voetje voor voetje, sluipend met niets anders dan het geluid van de vogels en het geritsel van de rietkraag de kudde Fjorden paarden te benaderen, het brakke water van het Grevehngenmeer stil en glanzend op de achtergrond. Langs datzelfde water is het jachtterrein van de tureluur en de strandloper, die altijd op zoek zijn naar vormen en kleine schel pen in hun behuizing van water en zand. Tijdens waarnemingen van al dit schoon gaan gedachten aan de haal. Miljoenen ogen gingen ons voor in het aanschouwen hiervan. Zoals het zonlicht de golven in duizend kleine schitteringen uitéén doet vallen - met de zeilboten op de GreveUngen achter mij-, zo zal de echo klinken en in al die gedachten schitteren de schetsen, tekenin gen, briefwisselingen, wandelingen en ge sprekken van de afgelopen jaren die maar één doel voor ogen hadden. De Fjorden paarden van mijn eiland vastieggen voor de volgende eeuw. De kunstenaar uit Melissant werd in 1947 geboren. Van jongs af legde hij een belang stelling voor het buitenissige aan de dag. Juist deze interesse voor het vreemde, het onbekende, stimuleerde hem tot zijn eerste (kinder)tekeningen. Zijn jeugd in Rotter dam is in sterke mate bepalend voor zijn ontwikkeüng als kunstenaar geweest. Door dat Cees Dirkzwager inmiddels alweer twintig jaar in Melissant woont, wordt zijn werk hoe langer hoe meer bepaald door de omgeving van ons eiland. Het werk van de schilder en keramist is van te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 17 april 1999 deel aan een wedvlucht vanuit Deinze. Afstand 90 km. In con cours waren 212 duiven die om 10.00 uur met Westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.12.20 uur en haal de een snelheid van 1248.54 m.p.niin. De gedetailleerde uitslag luidt: A. het Jonk 1, 3, 4, 5, 14, 36, 49; J. den Boer 2, 7, 9. 11, 24. 25, 33, 41; S. H. Stoop 6, 45; M. Huizer 8, 17, 18, 29, 30, 37; P. Hogerwerf 10, 20, 23, 39, 42; A. Molenaar en Zn. 12, 22, 26, 31, 38. 50, 51; H. Kamer ling 13, 16, 19, 28, 43; C. Logmans 15, 40, 52, 53; T. v. d. Ochtend 21, 44; M. v. d. Ochtend 27; D. Kievit 32, 35, 47; H. Kievit 34, 46, 48. meet af aan figuratief geweest. Ook in de tijd dat herkenbaarheid van het afgebeelde object bij vakbroeders absoluut niet in zwang was. Volgens de kunstenaar is zijn werk hoegenaamd niet beïnvloedt door stromingen en modes in het kunstmétier. Dat heeft voor een deel te maken met zijn persoonlijkheid. Naar eigen zeggen treedt hij niet gemakkelijk naar buiten, juist omdat hij zich (te) beïnvloedbaar weet. Dit zag hij eerst als zwakte, nu daarentegen als sterk punt: "Ik ontdekte dat ik altijd onbe vangen te werk was gegaan en mijn integri teit had bewaard". De expositie is te bezichtigen van 1 mei r/m 29 mei op Julianaweg 1 in Melissant. Ope ningstijden: donderdag en vrijdag 13.00 tol 18.00 uur; zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Of volgens afspraak: (0187) 60 35 35. Expositie Gemeentehuis Middelharnis De twee kunstenaars, die op dit moment in het gemeentehuis van Mid delharnis een tentoonstelling hebben, exposeerden begin dit jaar in het pro vinciehuis van Zuid-Holland in Den Haag. Hun werk past prima bij elkaar. De fragiele ruimtelijke beelden van George Belzer en de verstilde foto's van Gerard van Soest. Bij Belzer's beelden is de subtiele materiële uitvoering essentieel. Zijn materiaalgebruik is zeer divers en verloopt van transparante lichte zijde en kunststof naar steeds zwaar dere materialen, zoals hout en diverse meta len (aluminium, koper, lood en staal). De bewerking kan verschillen van grof, gepati- neerd of roestig tot hoog gepolijst. Zijn beeldend idioom ontstaat door het uitspelen van contrasten, zoals dun-dik, licht-zwaar, ijl-massief en de spanning die verschillende materialen ten opzichte van elkaar kunnen oproepen. Zijn werk is in het bezit van veel openbare collecties; musea en artotheken. De trofee van de Rotterdam Promotieprijs, die dit jaar is toegekend aan de Erasmus Universi teit, is van de hand van George Belzer. Naast zijn werk als beeldend kunstenaar is hij als docent verbonden aan de Willem de Kooning Academy in Rotterdam. De in 1939 in Schiedam geboren Gerard van Soest zal voor velen geen onbekende zijn. Hij is al jaren werkzaam als autonoom beeldend kunstenaar. Zijn discipline bij uit stek is de fotografie. Van Soest is watje noemt een 'Kijkdier'. Door zijn scherpe waarneming filtert en kadert hij uit de vertrouwde wereld om ons heen beelden, waardoor je als beschouwer van zijn werk geconfronteerd wordt met een merkwaardige sensatie. Je denkt bij het zien van het werk van Gerard van Soest aan manipulaties met computer of bewerkingen in de donkere kamer. Het bijzondere is ech ter dat de foto's niet gemanipuleerd maar puur zijn. Alle beelden die hij maakt zijn door hem aangetroffen tijdens zijn dagen lange kijk- en zoektochten, meestal op zijn vooral voor dat doel uitgeruste fiets. Wie aandachtig naar het werk van Van Soest kijkt, zal daarna de wereld om hem heen door een ander objectief zien. Op vrijdagavond 23 april 1999 om 20.00 uur wordt de tentoonstelhng geopend door de heer Wim van Willegen, bestuurslid van Culturele Kring 'De Welle'. De kunstenaars zullen hierbij aanwezig zijn. U bent vervol gens welkom op werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur tot en met 30 juni 1999. As h't over piene gaet, dan kenne we wel een hortje deur klesse, dienk 'k. Wie heit 'r noe noait 's piene? Geen maans toch! Laete we mar earlijk weze, d'r gaet geen dag voorbie of je voelt wel 's wat, vooral bie h't klimmen van de jaeren, h't liekent wel hoe mear jaeren, hoe mear piene, toch? Mar.as je jong bint ken je oak behoarlijk piene heje oor in niet allean aargens an je tean of hangden, tegenwoordig meast ienkels in knieën, dat binne van die vaste abon nementen van veul jongelui! Ze gae as een jonge kearel van huus om een potje te voetballen in komme as een ouwe vent weer thuus, verrekte of geschoorde knieban den, ienkelbanden in wat voor banden ze al mear hoa, allemaele kriege ze een beurte! Mar... d'r is nog een pien die veul aarger is! Jazeker... echt waer! (neem me niet kwaelijk oor, ik vergat de van piene, 'k liekene wel een Plaetenaer!) Mar de alleraargste pienen zitte vanbinnen! In dan bedoel 'k niet de je last heit van maegpiene, da's oak pienl'k oor, nee.ik bedoele de piene in je harte, in je geast of gemoewd! Dat hoa'k zelf ongdervongde, 'k zal j't vertelle. Ik voelde dat jaeren gêléje, toen 'k jong was in op vrieersvoeten gieng, dat was een moaijen tied oor! Tenminste as je een meisje kon betoavere, meast was dat aoresom, dan wier je betoaverd in dan wel zo radicaal, datje amper wist waer je was! ver- dronke in helder blauwe oagen of de pad kwiet in biena zwarteDoewe juule noe mar niet of je dat niet weet, want al is h't meschien jaeren geleje, de measte van ongs binne al eens een keartjes zo verdwaeld in... nou jae... Je was verliefd, in dan niet mar zo'n beetje, nee... tot over je oaren! Dat overkwam mien oak, sjonge nog an toe, ('k ken d'r nog heimwee naer kriege), je weet niet watje overkomt, ik was wel mear verliefd geweest oor, mar noe was h't echt meanes, zo heftig!. Ete dee ik slecht, in slaepe?... och... je was zo allean in dat groate bed Dat was daervoor oak al h't geval, mar jae, toen hoa'k 'r geen aarg in, gek eigelijk, vin 'j oak niet? De spiegel was een veul bezochte plekke, in kon 'k earst volstae mit een likje Brilcream in m'n haer. noe smaerde ik 'r van alles in om mar een goeije vette kuuve te kriegen in te houwen, waerschienlijk-hoa'k een beetje te veul gebruukt, want m'n haer is dienk 'k verdronke in die rommel, 'k zou noe wel an een leeg potje genog hoa! As juule begriepe wa'k bedoele. Mar nae veule schermutseUengen in zweatvoeten, wikken in wegen, had 'k zoveul moewd bie mekaore gegrabbeld om te vraegen "Wil je mien meisje weze?" "'t hoage woord was 'r uut, je houwt d'r wel een droage kele an over, dat wel, mai- 't was gezeid! vol verwachtieng keek ik ze an wat zou ze gae zaage? Dat moment van spannieng, waer naer je gevoel heal je leven van ofhangt, duurt altied veuls te lange... ze zei, ze zei... "Da's goewd!" Wonderlijk toch, dat een ander h't mit je andurft, dat gevoel van, "Ik bin noe niet mear allean!"... Ze houdt van mien... wat... van mien?... hoe ken dat noe?" Dat gevoel zou ik op wille schrieve, mar dat is geloaf 'k niet meugelijk. Weken laeter, op een zaeterdagaevend, was 'k al om negen ure thuus, moeder keek me mit d'r lieve grieze oagen vreemd an in vroeg "Bin je ziek, is d'r wat... waerom bin je zo vroeg?" 'k Hao d'r zeker beroerd uut- gezieje dat moeder dat vroeg, och.ze was oak zo'n lief maans. Vaoder lei z'n zak doek mit lodderein neer, zo as geweunlijk had 'ie weer een stevige piene in z'n hoad, streek mit z'n waarkhand over z'n veurhoad in keek me een beetje meewaerig an, in waerempel... hie had een zweem van een grijns om z'n mond, hie begreep mear dan "n wist, mar d"r was niks te lachen, ik was gedompeld in pure ellende, in.dus wier ik woest Nee.d'r is niks mis mit mien, laete juule m'n mit rust.altied dat geklier an m'n kop... 'k gae naer m'n nist!" Boven in m'n bed voelde ik de piene, de groate piene... zo heftig, niet te verdoaven, zelfs nae twea of mear borreltjes niet, ze had h't uutgemaekt! De groate piene zat van binnen, ofgeweze, of gedankt... nie meai- noadig... allean! weer allean!... snik...rotmeid!... kreng... 'k wil je noait mear zieje... voor mien part vheg je naer de maene... zucht... je was zo lief... zucht... waerom? As d'r noe mar geen aore jongens. Da's noe ongeveer 39 jaer geleje, mar ik voele h't nog as 'k 'r an dienke. Dat soort piene, dat bedoel ik noe, die's veul aarger dan een zeare tea of rik. Bie ongs in Dirksland hei je op de voorstaete een apotheek, je weet wel, waer vroeger de dames van Oastenbrugge een droagisterieje hadde, daer is h't een kommen in gaen van maansen die allemaele medecienen komme haele voor allerhande pienen. Was 'r mai' een wienkeltje waer je wat kon haele voor de piene vanbinnen! Jae... want die zouwe een reuze klangtekrieng hao oor, tjonge wat zou h't daer druk weze, toch? In ieder geval zouwe daer jonge vrouwtjes komme die in de steek gelaete worre omdat.h't liekent wel of h't steeds aarger wordt, h't zal je mar overkomme dat je allean komt te staen mit je nog kleine kinders! Oak de vaoders in moeders van zo'n vrouwtje brienge dan een bezoekje an dat wienkeltje, mannen die hun gelok verlore hoa, in wat dienk je van weduwen in weduwnaers, oak die binne daer vaste klanten, of maansen die geen levensgezel hoa kenne vinde, of waer een kind van overleje is, die geen kinders hoa, geen waark, geen.Lae'k mar ophouwe, want noe'k 'r bie stil le stae, bliekt h't dat 'r mai' weinig maansen binne die geen last hoa van die verdrieti ge piene, toch? Je ziejt h't niet an de butenkangte, da's mar goewd oak dienk 'k, mar h't is d'r wel, in dat is aarg genog! Gelokkig binne d'r oak maansen die weer opnieuw kenne beginne, 'k bedoele die maansen, die niet mear allean d'r boterhammetje op hoeve te eten, mar waer d'r weer iemand tegenover zit an taefel, waer ze mee kenne praete, verdriet in vreugde kenne deale, toch? Dat sommigen d'r moeite mee hao as iemand weer een nieuwe levensge zellin) gevongde heit, begriep 'k... mar ik gunne z't zo! 't Is niet goewd dat maan sen allean zitte. Dikwels hao die maansen h"t gevoel gelok mear wordt gegund, mes- dan mot ik toch aargens op wieze. as eige deur iederean in de steek gelae- boven dit verhael staet, in vervol- Groewten uut Dirksland, S^^ dat iederean tegen ze is, dat ze geen schien is dat oak wel zo oor, mar ze dat gevoel hao, ze voele d'r te, lees in vertael dan mar wat 'r gens d'r ongder! Joh.Wolfert Lijst 1999 1995 Verschil Stemmen Stemmen - 1. VVD 933 18,07 1018 19,26 1,19 2. CDA 718 13,90 852 16,12 2,22 3. PvdA 612 11,85 637 12,05 0,20 4. D'66 103 2,00 150 2,84 0,84 5. SGP 2024 39,19 1948 36,85 2,34 6. RPF/GPV 465 9,01 477 9,02 0,01 7. -Sffc-''--"- 51 0,98 - 23 0,44 0,54 8. CD 20 0,39 21 0,40 0,01 9. AOV/Senioren 2000 15 0,29 74 1,40 1,11 10. Groen Links 132 2,56 66 1,25 1,31 11. Ned. Mobiel 56 1,08 - 1.08 —- 12. Oud. Unie 55+ 13 0,25 - 0,25 13. Onafh. Zuid Holland 22 0,43 - 0,43 Overige Ouderen - 20 0,37 0,37 Overigen - 28 0,43 0,43 5164 100 5286 100 5,95 5,95 Opkomstpercentage 61 65 Lijst 1999 1995 VerschU Stemmen Stemmen - 1. VVD 587 17,47 699 20,78 3,31 2. CDA 456 13,57 481 14,30 0,73 3. PvdA 549 16,34 493 14,66 1,68 4. D'66 95 2,83 156 4,64 1,81 5. SGP 1026 30,54 979 29,10 1,44 6. RPF/GPV 373 11,10 312 9,27 1.83 7. SP 62 1,84 29 0,86 0,98 8. CD 26 0,77 33 0,98 0,21 9. AO V/Senioren 2000 7 0,21 - 0,21 10. Groen Links 88 2,62 51 1,52 1,10 11. Ned. Mobiel 56 1,67 - 1.67 12. Oud./Unie55+ 19 0,56 - 0.56 13. Onafh. Zuid Holland 16 0,48 - -_. 0.48 Overige Ouderen - ■- 101 3,00 3,00 Overigen - 30 0,89 0.89 3360 100 3364 100 9,95 9,95 Opkomstpercentage 55,5 58,5 Lijst 1999 1995 Verschil Stemmen Stemmen - 1. VVD 1158 18,29 1469 22,22 3.93 2. CDA 834 13,17 914 13,83 •0,66 3. PvdA 1113 17,58 1048 15,85 1,73 4. D'66 225 3,55 355 5,37 1,82 5. SGP 1576 24,89 1611 24,37 .0,52 6. RPF/GPV 878 13,87 773 11,69 2,18 7. SP 87 1,37 54 0,82 0,25 8. CD 34 0,54 53 0.80 0,26 9. AO V/Senioren 2000 19 0,30 - 0,30 10 Groen Links 273 4,32 116 1.75 2,57 11. Ned. Mobiel 84 1,32 - 1.33 12. Oud./Unie55+ 33 0,52 - 0,52 __- 13. Onafh. Zuid Holland 17 0,27 - 0,27 Overige Ouderen - 190 2.87 2,87 Overigen - 28 0,43 0,43 6331 100 6611 100 9,97 9,97 Opkomstpercentage 60,6 52,5 Liist 1999 1995 Verschil Stemmen Stemmen - 1. VVD 657 17,89 899 21,68 3,79 2. CDA 637 17,34 843 20.33 2.99 3. PvdA 893 24,31 1027 24,76 0.43 4. D'66 101 2,75 239 5,76 3.01 5. SGP 516 14,05 589 14.20 0.15 6. RPF/GPV 431 11,13 222 5.35 6,38 -_- -y op '*»5»»-«to«WJ'»»W*l - - 79 14 ■tf.34 8. CD 34 0,93 56 1,35 0,42 9. AO V/Senioren 2000 28 0,76 - 0,76 10. Groen Links 175 4,76 67 1,62 3,14 11. Ned. Mobiel 83 2,26 - 2,26' 12. Oud/Unie 55+ 30 0,82 - 0,82 13. Onafh. Zuid Holland 9 0,25 - 0,25 Overige Ouderen - 158 3,81 3.81 Overigen - 33 0,80 0.80 3673 100 4147 100 15,42 15,42 Opkomstpercentage 47,3 54,8 Lijst 1999 1995 Verschil Stemmen Stemmen - 1. VVD 3335 18,00 4085 21,05 3.05 2. CDA 2645 14,28 3090 ■15,92 1.64 3. PvdA 3167 17,09 3205 16,51 0,58 4. D'66 524 2,83 900 4,64 1,81 5. SGP 5142 27,75 5127 26,42 1.33 6. RPF/GPV 2147 11,59 1784 9,19 2,40 -__ 7. SP 279 1,51 120 0,62 0.89 8. CD 114 0,62 163 0,84 0,22 9. AO V/Senioren 2000 69 0,37 74 0,38 0,01 10. Groen Links 668 3,60 300 1,^5 2,05 -.._ 11. Ned. Mobiel 279 1,51 - 1,51 12. Oud./Unie55+ 95 0,51 - 0,51 13. Onafh. Zuid Holland 64 0,34 - 0.34 Overige Ouderen - 449 2,31 2.31 Overigen - 111 0,57 0,57 18528 100 19408 100 9,61 9,61 Gem. opk. percentage 53,6 57,7 9?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9