il^i STGOeD Fotoboek in kleur over Schouwen-Duiveland EiiAifDei-raEyws ™1: ^eM'c onw'e^ Groeiend aantal kinderen in jeugdhulpverlening En de winnaar is: Jan Arbeidsbureau en Ahoy' bundelen expertise lonös bere\ Kbaav Een aantrekkelijke woning gezien en uwil graag over gaan tot koop? iVlaar u ziet op tegen de bijkomende zaken zoals het onderhandelen over de prijs, beoordelen van de staat van onderhoud, onderzoeken van bestemmings plannen, verbouwingsmogelijkheden en alle andere zaken, die u graag wilt weten voor u de beslissing neemt? Laat dit over aan een gerenommeerd makelaar of bemiddelaar. Deze is bekend met de feiten en weet hoe hij moet onderhandelen. Met een koopopdracht behartigt hij uw belangen. En dat is een hele zorg minder. PAGINA 6 Vrijdag 23 april 1999 taxaties lotneken l*:,j^p 3253 ^C iddorp if iiiï||i|§^^|||i||P| IBiiilliilifcBlpii goed Zojuist verschenen: Zojuist verscheen bij Uitgeverij Deboektant Oostvoorne het door Marja Visscher geschreven en gefoto grafeerde fotoboek over Schouwen Duiveland 'Spel en Wind en water'. Aan de hand van rond de 100 kleuren foto's neemt de auteur haar lezers mee op verkenning over het prachtige eiland. Dit gebonden boek is zeker niet alleen aantrekkelijk voor de toerist, maar zal zeker ook de harten van de in-woners zelf verwarmen. De uitgave is voor de bezoeker een blijvend souvenir \'ol goede herinneringen aan een prettig verblijf op het eiland, Voor de eigen bevolking is het boek "Schouwen-Duive land spel van wind en water" een foto album vol herkenningspunten dat in geen enkele boekenkast mas ontbreken. De eilanden Schouwen en Duiveland zijn niet altijd één eiland geweest. Van oor sprong waren het twee afzonderlijke eilan den. Schouwen en Duiveland. Het aardige daarbij is dat ook nu nog elk eiland zijn eigen gezicht, zijn eigen karakter heeft. Waaraan het gelijk is. is het eeuwenlange 'spel van wind en water", dat een belangrij ke rol heeft gespeeld bij het ontstaan van beide eilanden. De oplettende bezoekers zullen zonder moeite de nagelaten sporen hiervan in het landschap kunnen terugvin den. Kleine meertjes, kreken, welen en dij ken tonen nog steeds sporen van het ge vecht met het aan het land schurende water. De Watersnoodramp van 1953. die een spoor van verdriet heeft nagelaten, leidde een nieuwe periode in. Naast de vele veran deringen, die de bouw van de Deltawerken met zich meebracht, was het meest in het oogspringende toch wel het feit, dat met de aanleg van de Brouwersdam en de Greve- lingendam enerzijds, en anderzijds van de Oosterscheldekering en de Zeelandbrug, aan het isolement van Schouwen-Duiveland een einde kwam. Vanaf die tijd was het eiland uitstekend bereikbaar en konden de eilandbewoners vol trots hun leefomgeving tonen aan hen die er oog voor hadden. De recreatie begon zich toen pas echt goed te ontwikkelen. Het eens zo steenrijke stadje Zierikzee, dat na in verval te zijn geraakt geen geld had om haar oude gebouwen af te breken, werd opgewaardeerd door diezelfde oude panden en heette plotseUng 'een schil derachtig stadje'. Het kreeg zelfs het predi kaat historisch. Ook de, mede door de Del tawerken, stil gevallen havens ondergingen een ware metamorfose. Er kwamen moder ne jachthavens, waardoor een watersportfa ciliteit ontstond die zijn weerga niet kent. In die combinatie met polderland, bloeien de dijken, bossen en duingebied viel er voor de buitenstaander veel te ontdekken. Hartelijk De eilandbewoners zijn hartelijk voor hun bezoekers. Zij die het eiland bezoeken, worden dan ook niet aan hun lot overgela ten. Het Bureau voor Toerisme Zeeland en de talrijke VVV's doen hun uiterste best om door middel van kleurrijke brochures de bezoekers wegwijs te maken op het eiland dat op alle fronten, of het nu gaat om de historie, de natuur of de stranden, zoveel schoons te bieden heeft. Een verblijf op Schouwen-Duiveland is ook niet aan één seizoen gebonden, het gebied 'leeft' het gehele jaar door. In de zomer zijn het voor al de goudgele stranden die een enorme aantrekkingskracht uitoefenen. Geheel terecht overigens, want de kop van Schou wen kent het grootst aantal zonuren van Nederland. Ook watersporters komen in de zomermaanden ruimschoots aan hun trek ken op het Grevelingenmeer en op de Oos- terschelde. Vooral deze laatste is een eldo rado voor zwemmers en duikers. Seizoenen Voor wie van de natuur houdt, geeft het 'spel van wind en water" het gebied iedere dag en elk seizoen, een ander aanzien. In de lente is het genieten van de vele weidevo gels die er een broedplaats vinden en in de zomer geven de uitgestrekte Domeinen (300 haT van de Boswachterij Westerschou- wen een unieke flora en fauna te zien. De diverse uitgezette routes bieden de wande; laar de mogelijkheid het gebied van binnen uit te ontdekken. Maar ook in de herfst wanneer de oogst wordt binnengehaald en de meeuwen rond de tractoren zwermen, kent het eiland zijn channe, waarbij het uiteraard weer de na- In 1998 groeide het aantal kinderen in Nederland dat te maken kreeg met jeugd hulpverlening opnieuw sterk. Het totale aantal kinderen dat - meestal als gevolg van een verstoorde thuissituatie - professio- le hulp nodig had, Ugt momenteel boven de 200.000. Met vier miljoen kinderen in de leeftijd van O tot 19 jaar, is dat 1 op de 20. Het Nationaal Fonds Kinderhulp zet zich tuur is die hieraan zijn steentje bijdraagt. De bossen tonen hun herfstkleuren en aan de voet van reusachtige bomen groeit een groot aantal soorten paddestoelen. Wat meer naar de kust geeft de zo kenmerkende flora als zeekraal, lamsoor en zeebies de drassige omgeving een prachtige rode gloed. De herfst is ook bij uitstek geschikt om de historische plaatsjes te gaan bekij ken. In de oude stadjes als Zierikzee en Brouwershaven, maar ook dorpen als bij voorbeeld Dreischor, komt men niet uitge keken. De mooie geveltjes, monumentale panden, stadsmuren en poorten zijn een be staand decor binnen de rijke geschiedenis. Voor wie wat dieper in de geschiedenis wil duiken zijn er de diverse musea te bezoeken in Brouwershaven, Bruinisse, Dreischor en Zierikzee. Waimeer in de winter de ijzige kou is neer gedaald en de ganzen de plaats van de wei devogels hebben ingenomen, ook dan biedt Schouwen-Duiveland zo z'n ambiance. Men heeft het maar voor het uitkiezen. Winkelen in Zierikzee en de bijzondere winkeltjes ontdekken, uitwaaien op de stranden van Haamstede en Renesse of schaatsen op de vele sloten en kreken in de polder. En voor wie dit allemaal een beetje te veel van het goede is, zijn er altijd nog die warme, knusse eetcafé's en restauran tjes waar koffie met een bolus tot de tracta- ties behoort en waar men met culinaire hoogstandjes, een goed glas wijn en sfeer vol kaarslicht, de gasten in de greep weet te houden. De uitgave probeert aan de hand van de vele foto's, historie en toeristische tips een nuttig toegangsbewijs te zijn voor bezoe kers die in het 'spel van wind en water" geïnteresseerd zijn. Het boek is zeker ook bedoeld voor de eigen bevolking van Schouwen-Duiveland, die als acteurs terecht trots kunnen zijn op de rol die zij eeuwenlang in dit 'spel" hebben vervuld! Dit fotoboek (ISBN 90-5534-117-7) is tegen 34,90 te koop in iedere boek- en buurtwinkel financieel in voor al die kinderen. Dat kan onder meer door de opbrengst van de jaar lijkse collecte van Kinderhulp. Dit jaar is de collecteweek van Kinderhulp van 25 april tot en met 1 mei. Een stijgend aantal kinderen in de jeugdhulpverlening maakt een hogere collecte-opbrengst noodzakelijk. Om aanvragen voor al die duizenden kinde ren te kunnen honoreren. Voor kinderen zoals Bart (7). Bart's moeder is vorig jaar omgekomen bij een verkeersongeluk. Het verdriet hierover viel zijn vader zo zwaar, dat deze zijn toe vlucht zocht in de drank. Met als extra triest gevolg dat hij zijn enige kind steeds meer verwaarloosde. Uiteindelijk besloot de kin derrechter dat het zo niet meer kon. Bart woont nu in een kindertehuis. Daar is hij in goede handen. Hij krijgt er weer het gevoel dat er van hem gehouden wordt en dat hij ergens bij hoort. Dat komt óók doordat hij af en toe leuke dingen kan doen. Voetballen bij een club. een weekje kamperen of een dagje naar de dierentuin. Zonder Kinder hulp, zonder een goede collecte en zonder al die collectanten die zich inzetten voor Kinderhulp, was dit niet mogelijk geweest. Het is natuurlijk goed voor te stellen dat half Flakkee zich af zit te vragen hoe het nu eigenlijk af is gelopen met die bekerwed strijd van Schaakvereniging Oost Flakkee. Het waren immers zulke spannende wed strijden en de finale zou een spetterend spektakel worden. Nou om het kort te hou den, de finale ging tussen Leen Holleman en Jan van Genderen waarbij in een gelijk opgaande partij tot remise werd besloten. Dus moest een partij snelschaken de beshs- sing gaan brengen. Ook even voor de niet- schakers onder ons. je moet dan een com plete partij in een paar ininuten zien te spe len en sterke zenuwen gaan dan een rol spe len. De zenuw van Jan was dus beter en in de opening (voor de kenners: draak) werd Leen finaal opgerold. Dus uiteindelijk is die prachtige beker, evenals de vorige keer. voor Jan van Genderen. En dat terwijl z"n vrouw zo heeft aangedrongen om weer een bekerronde te spelen om zodoende eindelijk de kast weer eens leeg te krijgen. Overigens zijn er de laatste weken toch hele leuke partijen gespeeld en dat al aan het einde van het seizoen. Met nog een ronde voor de boeg maakt diezelfde Jan grote kans om clubkampioen te worden. De uitslagen: L. Holleman-R. Huysmans1 - O (bekerpartij) M. V. d. Waal-J. van GenderenO - 1 Arbeidsmarkt 2000: beurs voor baan, beroep en studie Op vrijdag 7 en zaterdag 8 mei a.s. ontmoe ten vraag en aanbod op de arbeidsmarkt el kaar tijdens een nieuwe, grootschalige ba nen- en informatiemarkt die in Ahoy" te Rotterdam wordt gehouden. Het Arbeidsbu reau en Ahoy" Rotterdam hebben besloten hun expertise te bundelen in de organisatie van 'Arbeidsmarkt 2000", beurs vo'or baan, beroep en studie. Verwacht wordt dat dui zenden werkzoekenden het evenement zul len bezoeken om zich te oriënteren op een (andere) baan of opleiding. Met de organisatie van de nieuwe beurs spelen Ahoy" en het Arbeidsbureau samen in op de actuele ontwikkelingen op de ar beidsmarkt. Bedrijven en instellingen heb ben grote moeite om voldoende dan wel ge schikte medewerkers te vinden. Anderzijds is er sprake van een steeds grotere mobih- teit bij de individuele werknemer. Ook speelt de toenemende flexibilisering van ar beid een rol. Vele bedrijven, vakopleidingen, instellin gen en uitzendbureaus hebbe'n zich inmid dels bij Bureau Delooze (onderdeel van Ahoy") aangemeld als deelnemer van Ar beidsmarkt 2000 om zich straks in Ahoy" met hun vacatures en opleidingen te kunnen presenteren. Naast alle informatiestands zullen ook workshops, vakdemonstraties en een elektronische vacaturebank onderdeel uitmaken van het programma. De beurs Arbeidsmarkt 2000 richt zich op alle denkbare categorieën: schoolverlaters. (werkloos)werkzoekenden. baanverande- raars. herintreders, enzovoort. Openingstijden zijn vrijdag 7 met 1999 van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag 8 mei van 11.00 tot 18.00 uur. De toegang tot deze beurs is sratis. (bekeipartij) Sparreboom - Hagensi - Q Huibrechtse - P. Holleman1.0 - 1 Wijnands - BJ BiaiggemanO - 1 Hennekes - Stolk..."!."!o - 1 Korteweg-Van Strien1 -O Ronde 24 L. Holleman-J. van Genderen0.5 - 0.5 (bekerfinale) R. Sparreboom - M. v. d. Waal0.5 - 0.5 R. Huysmans - Wijnands1 -O Hennekes - KortewegO - 1 BJ Bruggeman - Stofk^0 - 1 Van Strien - Groenendijk.^.0 - 1 r,,,*^*-^*** Bp^ Siapi II e«rtis( ..MsiJtte HotS;iji:<«i«!:s Ucöef aartil ^uw huis 3:3:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6