Oranje-concert Laurenskerk te Rotterdam Laatste voorronde wedstrijd Speedo-ploeg Schotejil Nogmaals 'Flakkee helpt Kosovo' Kano-excursies eiiiiiD0i-iiiEyws Bejaardenmiddag CVB in de Hollandse Biesbosch Het Levend Woord Gemeente TIakkee' houdt rommelmarkt RST Miguel Escobar uit Chili komt naar Nederland! Voorlichtingsmiddag Sociale dienst Herinnering inleverdagen rommelmarkt Nieuwe Tonge PAGINA 5 april 1999 Chr. Mannenkoor 'Jeduthun' uit. Op Koninginnedag, 30 april 1999, is er in de Grote- of Sint Laurensl^erli te Rotterdam een Oranjeconcert met medewerldng van liet Chr. Mannenkoor 'Jeduthun' en het Chr. Jongerenkoor 'Laudate Deum'. Beide koren staan onder leiding van Arie Kortleven. Aan dit traditionele concert werken verder mee: Jan Mulder: hoofdorgel, begeleiding samenzang. Marcel van de Ketterij: Monarke-orgel. Harm Hoeve: vleugel. Arjan en Edith Post: trompet. Anja van der Maten: hobo. Costel en Mihai (13 jr.) Puscoih: panfluit. Amersfoort, dirigent Arie Kortleven Een appèlwoord zal worden uitgesproken door ds. E. F. Vergunst. Kollekte ten bate van het 'Shaare Zedek' ziekenhuis te Jeruzalem. Naast koorzang is er ook veel samenzang. Informatie voorverkoop adressen: (0182) 362341. Kaarten zijn ook op de avond van het concert aan de kerk verkrijg baar. Het concert begint om 19.30 uur. Deuren open: 18.45 uur. LET OP!! Speciaal voor bezoekers van het Oranje-Concert is inrijden moge lijk tot 20.00 uur. Uitrijden is altijd mogelijk! Met de door u getrokken parkeerkaart verkrijgt u toegang tot het trap/Uft-portaal alwaeir de betaalautoma ten staan. Zaterdag 17 april heeft de Speedo-ploeg van Z.C. de Schotejil uit Middelhamis de vierde en laatste voorronde wedstrijd van het sei zoen gezwommen in zwembad de Zeehond te Rozenburg. De ploeg, bestaande uit onge veer 20 jonge wedstrijdzwemmers in de leef tijd tot 12 jaar, realiseerde een 25-tal per soonlijke records en behaalde 12 ereplaatsen. In de jaargang 1987 was het Leander Jonge- jan, die tot driemaal toe een ereplaats wist te verdienen. Op de lOOm rugslag zwom hij met een tijd van 1.33.37 naar de 3e plaats. Op de 200m wisselslag wist hij met een tijd van 3.13.06 een 2e plaats te veroveren en op zijn favoriete lOOm vrije slag zwom hij met een tijd van 1.12.51 naar de Ie plaats. Daan van Kempen eindigde met zijn tijd van 1.32.95 op de lOOm rugslag op de 2e plïiats. Bij de meisjes in de zelfde jaargang zwom Anne- miek Veltman met een tijd van 1.33.12 op de lOOm rugslag naar de 3e plaats. Thijs Trom- per viel helaas net buiten de prijzen, hoewel hij toch dikke persoonlijke records op de lOOm vrije slag (1.22.34) en 200m wisselslag (3.24.24) wist te reaUseren. Bij de instroom- nummers in deze jaargang zwom Marielle den Haan op de lOOm wisselslag met 1.46.60 naar de Ie plaats. Ted de Jager zwom in jaargang 1988 op de 50m vlinderslag een tijd van 0.39.20, hetgeen goed was voor de 2e plaats. De even oude Nadieh de Groot scoorde op de 50m vlinder slag een tijd van 0.57.97, waarmee ze 3e werd. De jaargangen 1989 en 1990 werden tijdens deze wedstrijd gecombineerd. Hier zwom Rhiana van kempen (1989) op de lOOm wis selslag met een tijd van 1.33.47 naar de Ie plaats. Op de lOOm schoolslag werd ze 2e in een tijd van 1.49.99. Vervolgens werd ze nog een keer Ie, en wel op de lOOm vrije slag in een tijd van 1.22.70. Dion Beukers, eveneens vanjaargang 1989, werd bij de jongens Ie op de lOOm vrije slag in 1.31.03. Verdienstelijk werd ook gezwommen door Martijn van Hoorn (1989), die op de lOOm schoolslag een tijd van 1.47.76 en op de lOOm- schoolslag een tijd van 1.54.21 op de klokken wist te zetten. William Weeda (1990) verraste op de lOOm vrije slag met 1.37.13. Bij de instroom- nummers in deze leeftijdsgroep debuteerde Esther Korteweg verdienstelijk op de 50m schoolslag met een tijd van 0.57.01, terwijl ze op de 50m vrije slag een tijd zwom van 0.47.80. Nicolette Meiaard (1990) zwom voor het eerst de lOOm wisselslag en deed dit met een tijd van 2.16.82. Esther van de Slik tenslotte, wist de lOOm schoolslag af te leg gen binnen de 2 minuten. Haar tijd was 1.59.49. Na deze vierde en laatste voorronde wedstrijd wordt door de ZRO (Zwembond Rotterdam en Omstreken) de balans worden opgemaakt per jaargang en per slag. De 25 snelste deel nemers per jaargang op ieder zwemnummer zullen in mei op de Speedo-Kring kampioen schappen gaan uit maken wie zich Kringkam pioen 1999 mag noemen. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK De laatste bejaardenmiddag van dit seizoen wordt gehouden op D.V. dinsdag 27 april 1999 in 'De Hoeksteen'. Mevr. L. M. I. Vermaat-Beenhakker uit Scheveningen heeft deze mdidag als onderwerp 'Leven in de eindtijd'. Aanvang 14.30 uur. We hopen op een gezegende middag. N.B. In verband met de geringe deelname gaat het reisje van 22 april a.s. NBET door. op zaterdag 24 april 1999 is het weer zover! Het Levend Woord Gemeente 'Flak- kee' opent de deuren van haar gebouw 'De Schuilplaats' aan de Kaai 14 in Oude Tonge voor een rommelmarkt ten bate van de zending wereldwijd. Er zal van alles te koop zijn, zoals kleinmeubelen, huisraad, speelgoed, elektrische apparatuur en ook mooie kleding. Vanaf 10.30 uur is iedereen van harte welkom, voor kinderen zijn er speelmogelijkheden, de koffie is bruin en de toegang is gratis. Heeft u nog spullen, die u voor de zending ter beschikking wilt stellen of wilt u verde re informatie, bel dan gerust naar 'De Schuilplaats', tel. (0187) 643929. De R|T kraamzorg in uw gezin? Vraag de folder aan en schrijf u in Reformatorische Stichting Thuiszorg Telefoon (0342) 42 23 24 TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE OUDE TONGE Evangelist en voorganger Miguel Escobar uit Chili komt een paar weken naar Neder land en zal in een aantal grote steden en plaatsen, zoals Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Boskoop, Den Helder, Veghel, Mid delburg, Kockengen en Oude Tonge spre ken. Bovendien zijn er een aantal 'Revival' weekends georganiseerd. Op zondag 25 april zal Miguel Escobar om 10.00 uur in Oude Tonge spreken bij de Evangelie Gemeente Beréa in de aula van de c.b.s. 'De Bron' aan de Melkweg nr. 75. Miguel Escobar is in 1949 geboren in San tiago in Chili. Hij groeide niet op in een Christelijk gezin en had nooit de gedachte geopperd dat er een God in de hemel was die voor je kon zorgen. Op zijn 15e jaar kreeg hij een ernstig auto-ongeluk, waarbij hij met zijn fiets onder een vrachtauto kwam. Op een wonderUjke manier werd hij genezen vanuit het klinisch dood zijn! Later kwam hij tot bekering toen hij besefte dat er wel degelijk een God was die hem zo wonderlijk terug gebracht had in het leven. Die gedenkwaardige dag in september in Londen was voor hem het punt van omme keer in zijn leven, en alles wat hij deed in zaken bleek niet te lukken omdat God hem had geroepen om in de bediening van het Woord te gaan, en het evangelie te verkon digen. Hijzelf had altijd gedacht om internationaal succes te krijgen in zaken en had op de uni versiteit in Chili geografie en sociologie gestudeerd. Hij was altijd al aangetrokken tot buitenlandse talen, iets wat hem goed van pas kwam als onafhankelijk commer cieel adviseur om buitenlandse zakelijke transacties te regelen. Maar de zakelijke wereld werd overschaduwd door de roeping van God voor zijn leven om het evangelie te verkondigen. Bij twee gelegenheden werd die roeping bevestigd doordat hij sterk aangeraakt werd door Gods Geest. In 1985 aanvaarde hij het voorgangerschap van de Methodist Pentecostal Church van Chili met de speciale opdracht om het evan gelie van kracht te verkondigen in verschil lende delen van de wereld. -Hij is ondermeer actief in Nooïd-Amerika, Europa en Spaans sprekende landen in Zuid-Amerika en Afrika. Zijn bediening wordt gevolgd door wonde ren en tekenen, doordat hij op krachtige wijze de boodschap brengt van Jezus Chris tus. Hij roept op tot eenheid, genezing, her stel en opwekking. Door de getuigenissen wordt bevestigd wat God doet in Chili. Met deze indrukwekkende bediening heeft hij al in meer dan 49 landen gediend over de hele wereld. Hij komt om mensen vrij te zetten en het vuur van God te ontvangen voor Nederland! De toegang is vrij voor een ieder die in Oude Tonge wil komen luisteren naar deze man Gods. Er is gelegenheid om een vrij willige offergave te geven. Voor info: (0187)632515/631397. Woensdag 28 april a.s. is er in 't Zaaltje, Pastoor van Luenenstraat 20 te Achthuizen een voorlichtingsmiddag van de Sociale dienst. Deze middag wordt georganiseerd door Stichting Welzijnswerk Oostflakkee. Deze middag wordt voorlichting gegeven over bijzondere bijstand en het Sociaal Cul tureel Fonds. Heel interessant! Aanvang 13.30 uur, kosten 1,00. U bent van harte welkom! De Flakkeese hulpactie voor Kosovo, waar in Eilanden-Nieuws van afgelo pen dinsdag over geschreven werd, loopt voortreffelijk! Zoals al aange kondigd zal op zaterdag 24 april a.s. een inzamelingsactie worden gehou den op het hele eiland. Voor een opti male gang van zaken vraagt de orga nisatie voor enkele puntjes nog de aandacht. Het is geweldig fijn dat de Flakkeese bevol king voedsel ter beschikking stelt aan de verkommerende Kosovaren. U zult echter begrijpen dat de houdbaarheidsdatum van de voedingsmiddelen daarbij een belangrijk gegeven is! Wilt u er s.v.p. op letten dat, als u voedingsmiddelen wilt geven, deze niet bedorven in Kosovo aan zullen komen? Ook is het heel handig als u op uw dozen de aanduiding 'Kosovo' vermeldt. Op die manier wordt voorkomen dat uw pakket voor een doos oud papier wordt aangezien. Trouwens, als het over dozen gaat, het is fijn als u voor voedselpakketten niet al te grote dozen gebruikt. En eigenlijk is het een overbodige vraag maar, als u kleding wilt geven, mag die dan heel zijn en schoon gewassen? Ook zult u begrijpen dat een paar schoenen, als u die wilt geven, aan elkaar gebonden (bijvoorbeeld met de veters of met een elastiek) in Kosovo aan moeten komen. Mensen die buiten de dorpen wonen en die een pakket voor Kosovo beschikbaar wiUen stellen, worden verzocht om te bellen naar het contactadres in het dorp. De adressen staan hieronder. De mensen van de Oost dijk te Goedereede kunnen dan bellen naar het adres in Goedereede, in Zuidzijde en Langstraat zullen de goederen worden opgehaald door de vrijwilligers uit Achthui zen. In bijna alle dorpen gaat de brandweer auto met sirene door de straten, ten teken dat uw straat door de vele enthousiaste vrij willigers bezocht zal worden. En als er geen brandweer rijdt zal uw aandacht wel op een andere 'welluidende' manier worden ge trokken. Het is uiterst gemakkelijk als u uw pakket dan op de stoep heeft staan. Voor de actiedag van 24 april worden nog vrijwilligers gevraagd, met name voor Oud- dorp omdat dat zo uitgestrekt is, al wil dat niet zeggen dat voor de overige dorpen geen vrijwilligers meer nodig zijn. Ook zijn nog vrijwilligers nodig die hun handen uit de mouwen willen steken in het opslagde- pot te Middelharnis. Helpers kunnen zich aanmelden bij de volgende contactadressen: OUDDORP: fam. Grinwis, Preekhillaan 16, tel. 682891; GOEDEREEDE: mevr. Kaslander, Doel- weg 12, tel. 491028 of 497201 (werk); GOEDEREEDE-H A VENHOOFD: fam. Orgers, Blauwe Distelstraat 35, tel. 491525; STELLENDAM: fam. Keyzer, Keyzer- straat 69, tel. 492570; MELISSANT: fam. Pieterse, Molendijk 16, tel. 602625; DIRKSLAND: fam. Dijkgraaf, Wilhelmi nalaan 2, tel. 602250; HERMNGEN: mevr. Kievit, Volkerak- straat 2, tel. 669718; SOMMELSDIJK: fam. Baart, Rembrandt- laan 124, tel. 482203; MIDDELHARNIS: fam. Roos, Rottenburg- sewegllS, tel. 484040; NIEUWE TONGE: fam. Van Immerzeel, Ds. Wentinkstraat 1, tel. 651716; STAD AAN 'T HARINGVLIET: fam. Die penhorst, Boudewijnstraat 1, tel. 612171; DEN BOMMEL: fam. Wolfert, Emma- straat 57, tel. 612340; OUDE TONGE: fam. Van Dijk, Molendijk 79, tel. 641824; ACHTHUIZEN: fam. Heuker, Achthuizen- seweg 44, tel. 631938; OOLTGENSPLAAT: fam. Korteweg, Bos weg 8, tel. 632493. Ook voor allerhande vragen inzake de hul pactie kunt naar deze adressen bellen. Voor het aanmelden van vrachtwagens gelieve u uitsluitend te bellen naar tel. nr. 641824 of 484040. Financiële bijdragen zijn uiteraard ook van harte welkom, sterker nog, onmisbaar. Daarvoor kunt u een gift storten op (Rabo)bankrekeningnummer 3522.23.545, onder vermelding van 'actie Kosovo'. Tenslotte nog een keer de ideale samenstel ling van een levensmiddelenpakket: 1 kg. bloem, 1 kg. rijst, 1 kg. suiker, 1 plas tic fles zonnebloemolie, 1 pak macaroni van 500 gr., 1 vis in blik, 1 vlees in bUk, 3 pakjes soep, 1 groot blik groente, 1 tube tandpasta en 3 stukjes zeep. Dit pakket vertegenwoordigt een totale waarde V£m ca. f 25. De Flakkeese actie vindt niet 'op eigen houtje' plaats, maar gebeurt onder de hoede van Dorkas Hulp Nederland. Deze organi satie i| vertrouwd met dergelijke acties voor en in oorlogsgebieden, waardoor de pakketten daadwerkelijk op de plaats van bestemming zullen aankomen. Mogen we op u rekenen? Bezoekerscentrum De Hollandse Bies bosch in Dordrecht organiseert van april tot en met oktober wekelijks kano-excursies in de Biesbosch. Onder leiding van natuurgidsen varen de deelnemers in groepjes van maxi maal twaalf personen door de Bies- boschkreken. Er zijn tochten in de vroege ochtenduren, avondtochten en tochten bij volle maan. De tochten bij volle maan beginnen bij daglicht en eindigen als het helemaal donker is. Alle tochten duren ongeveer twee uur. In deze tijd van het jaar zien de grienden in de Biesbosch goudgeel van de spindotters. Deze plant is nauw verwant aan de gewone spindotter, maar heeft zich aangepast aan het getijdeverschil in de Biesbosch. Vooral in de ochtenduren zijn de vele verschillende zangvogels die net op hun broedplek zijn teruggekeerd, zoals blauwborst, fitis en zwartkop, goed te beluisteren. De bloeiende dotters en het gezang van de talloze vogels maken een kanotocht juist in het voorjaar tot een bijzondere ervaring. Ook wie nog nooit in een kano gezeten heeft kan aan een kano-excursie van het be-zoekerscentrum deelnemen. De kano's (ka-jaks is een juis tere benaming) zijn zeer stabiel. Vooraf gaand aan de tocht is er een korte kano instructie. Niet de sportieve prestatie, ma£ir de natuurbeleving staat voorop. De eerste excursie is een avondkanotocht op 16 april, van 18.45 tot 21.00 uur. Aanstaande zaterdag 24 april is het weer mogelijk om uw spullen voor de rommel markt van de Hervormde Gemeente, die D.V. 26 juni gehouden zal worden, in te leveren. Wij staan vanaf 9.00 tot 12.00 uur weer voor u klaar om de spullen in ontvangst te nemen bij de schuur van fam. Van Kempen aan de Duivenwaardseweg 7. Ook kunnen wij, indien u geen mogelijkheden hebt om zelf deze spullen te komen brengen ze bij u ophfden. Wel voor zaterdag dit doorgeven aan fam. Both, tel. 652072. Overige inleverdata zijn: 22 mei, 5 juni en 19 juni. Alle excursies starten vanaf Bezoekerscen trum de Hollandse Biesbosch aan de Baahoekweg 53 in Dordrecht, tel. (078) 6305353. Reserveren is noodzakelijk. In het activiteitenboekje dat gratis verkrijg baar is bij het bezoekerscentrum, staan de data van de Kanotochten bij volle maan helaas verkeerd vermeld. De juiste data zijn: 29 en 30/4, 29/5, 29/6, 28 en 29/7, 26/8, 24 en 25/9 en 23/10. De aanvangstij den variëren. Data Avondkanotochten (steeds van 18.45 tot 21.00 uur), 7, 14, 21, 28/5, 18-25/6, 2, 16,23, 30/7,6,13, 20, 27/8, 3, 17/9. Data Vroege kanotochten (steeds van 6.45 tot 9.00 uur): 1, 22/5, 5, 19/6, 3, 10, 17, 24, 31/7, 7>14, 21, 28/8, 11/9. Op 6 en 15 mei is er van 6.45 tot 10.00 uur een Vogelkanotocht, met een bezoek aan een observatiehut. Deze tocht is niet geschikt voor beginners. -107- Toen zij niet kwam, ging de oude trap per tieren. Hij schold haar uit voor helleveeg en feeks en duivelin. Zij hoorde brekend glas en krakend hout. Hij schreeuwde dat ze omlaag moest komen, of hij stak haar nest in brand. Ze klemde haar kind stijf aan haar borst; haar hart bonsde of het breken zou. Als hij de boel in brand stak, zou zij vluchten door de sneeuw naar Jane. Maar er gebeurde niets. En eindelijk was hij het huis uitge- strompeld. Door het dakraam zag zij hem gaan, groot maar scheef, hompelend en vloekend, een wrakke reus. Eerst klom hij op een kist om daarna op zijn paard te klauteren. Het dier was zeer geduldig, maar zijn hand had niet een vaste greep en zijn stijve been wou niet omhoog. Toen hij zich eindelijk, half op zijn buik, op de paarderug gewurmd had, schoof hij te ver, verloor het evenwicht en rolde over het paard heen in de sneeuw. Ann ijsde van zijn vloeken, maar haar angst was weg. Ze ging naar beneden en legde de kleine in de wieg. Toen keek ze weer naar buiten. Nu had Barrett zich op het paard gewerkt. Het dier liep stapvoets weg. 't Leek of het een baalzak op zijn rug droeg. John bleef die week op de hill om Ann en Jane te helpen waar hij kon en de vrouwen wat steun te geven in haar eenzaamheid. Intussen kwelde hem de vraag of hij de jonge mensen niet te diep in de jungle had gedreven. Tot dusver had hij zich steeds voorge houden dat hij van zijn kinderen niet meer gevergd had dan vroeger van zich zelf. Barrett lag immers aan de spoorweg, evenals Lacom- be, en hun farm was partly broken, evenals de zijne, toen hij begon. Doch deze farm was zo gruwelijk verwaarloosd, dat het begin er even erg geweest was als op een homestead, en Barrett was een oord, veel onherbergzamer dan hij Lacombe ooit gekend had. Hier woonden alleen wilde dieren, van welke de oude Barrett misschien het ergste was. Maar nog bedenkelijker vond John dat hier het ene jaar de aardappelen mislukten en het volgend jaar het graan. De farm gaf geen bestaan; de mannen moesten in den vreemde werken, hun vrouwen achterlatend in een eenzaamheid, veel absoluter nog dan vroeger in Neerlandia. Daar bleven honderd vrouwen achter en hier maar twee. Daar gingen de mannen in de zomer weg, hier in de winter. Hij had opdracht in de Bulk- ley vallei om te zien naar farms voor jonge boeren, die kortelings uit Nederland gekomen waren. Hij zag er van af. Naar dit land kon hij geen mensen sturen. En kon hij er zijn kinderen wel laten? Het kostte hem moeite om te zeggen: neen, want hij had zich veel van de Bulkley vallei voorgesteld. Het kostte hem ook altijd veel om wat hij eenmaal in izijn hoofd had, prijs te geven, en het ging dwars tegen zijn natuur in om, in tegenstelling tot het gebod van Genesis, dit lege land, aan welks ontginning was begonnen, weer prijs te geven aan de wildernis. Maar 't moest, ge loofde hij, het kon niet anders. De Bulkley vallei gaf geen brood, alleen ellende. 's Zaterdags kwamen de mannen thuis. Clarence was blij verrast, toen hij zijn vader zag. Maar hij ontstel de zeer en werd geweldig boos, toen hij vernam wat Ann was overkomen. Hij wou onmiddellijk naar het dal om Barrett af te rossen. John hield hem tegen en Ann nog sterker. En Claren ce's toorn zakte een weinig, toen hij hoorde hoe de oude schelm afgedropen was en hoe ellendig hij er nu aan toe was. John had zich voorgenomen dadelijk na Clarence's thuiskomst tegen zijn zoon te zeggen tot welke con clusies hij gekomen was, wat de farm betrof, maar hij stelde het uit. Dit kwam, besefte hij, omdat hij er innerlijk nog niet klaar mee was. Zijn verstand zei hem: geef het op. Doch zijn gevoel kwam ertegen in opstand. John was echter nooit gewoon geweest om zijn gevoel over zijn verstand te laten heersen. Dit keer zou dat ook niet gebeuren. De Bulkley vallei gaf geen brood. Dus moesten zij dit land verlaten. Toch kwam hij er niet toe het te zeggen; toen hij met Clarence samen het vee verzorgde niet en onder het eten ook niet. Hij zou het nu 's avonds zeggen. Ze zaten met z'n drieën rondom het vuur. John schraapte zijn keel om te beginnen, maar toen begon Clarence te praten over zijn werk in de logging. Voorlopig bleven Bill en hij nog de gehele week weg, maar straks zou het kamp worden verplaatst naar vlak bij de hill. Dan konden ze 's morgens van huis gaan en 's avonds weer thuiskomen. Hij vond dat dit boswerk best te combineren was met farming. "Op wat voor manier?" vroeg John. "Wel, grote farms kun je hier moeilijk maken. Het is ook riskant om enkel op de boerderij te steunen in verband met het klimaat, zoals wij ondervonden heb ben. Maar als we de boerderij niet te groot maken, houden we gelegenheid over om in de slappe tijd van het boerenwerk, naar het bos te gaan. Als het mes zo aan twee kanten snijdt, zal het best gaan". "Zo, dacht je dat?" zei John nadenkend. Hij vond de oplossing lang niet ideaal. Hout hakken was voor een boer een noodschot. Als het eens moest, wanneer de zaken op de farm tegenliepen, fiat. Hij prees het in Clarence dat hij niet met de handen in de schoot was gaan zitten. Dat een boer zijn bestaan mee op de logging bouwen ging, scheen hem echter een vreem de zaak. Maar Clarence zei dat de logging in de Bulkley vallei heel anders was dan elders in Canada. "Kan ik eens bij je komen kijken in dat kamp?" vroeg John aan Clarence. "Welzeker, vader, ga maandag met ons mee". Hij wilde ja zeggen, toen zijn oog op Ann viel. "Dan blijf jij weer alleen, hè", zei hij. Zij lachte. Haar angst was weg. "Barrett zal me niet weer lastig vallen", zei ze. Dit gaf John toe. Hij geloofde dat de oude schelm nu volstrekt was uitgeschakeld. "Maar wie weet wat je in deze eenzaamheid nog verder overkomt, m'n kind". "Dan weet ik ook. Wie mij bewaren kan, vader", ant woordde zij eenvoudig. Dit trof een snaar bij John. "Je bent een echte pio niersvrouw", prees hij. "Ik ga maandag met je mee", zei hij tot Clarence. Des maandagsmorgens reed John met Bill en Claren ce naar hun kamp, een autorit van drie uur in de rich ting van Prince Rupert. Hij keek rond in het bos, waar een paar houthakkers met kleine motorzagen de ene spar na de andere velden. Hij bezag de zagerij, een simpel gebouwtje, van hout opgetrokken, waar een tractor de gevelde stammen binnensleepte en waar het hout aan planken uitkwam. Hij telde de mensen: een twintig man. Het machinepark bestond uit een flinke ruw-oliemotor, een aantal lint- en cir kelzagen, een paar trucks en tractors en de kleine motorzagen, die gebruikt werden bij het vellen van de bomen. Ze vorderden natuurlijk een tamelijk kapitaal, maar zou het niet mogelijk zijn dit bij elkaar te brengen? Hij praatte met de eigenaar van de zagerij, toen die zijn zaag een ogenblik liet stoppen. Deze was van Zweedse komaf, in Telkwa als boer begonnen en daarnaast in het hout gegaan. Thans had hij deze zagerij naast zijn farm. De zaken gingen best, vertelde hij. Nu John dit hoorde en zag, ontdekte hij nog andere perspectieven dan Clarence had geopend. In déze logging hoefde een flinke boer geen knecht te blij ven. Het mes kon aan twee kanten zeer goed snijden. Hij vergat de condusie, waartoe hij de vorige week was gekomen en vroeg de baas: "Kun je meer volk gebruiken?" (wordt vervolgd) V i Raadhuisplein 45 - Postbus 154 3770 AD Barneveld TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5