SING-IN Overdenking EiyyrfDEif-itiEuws Schotejil weet niveau op peil te houden Paaszangavond Woord Daad te uit de Heilige Schrift Zelfhulpgroep Platform tegen Geweld Vrijmarkt te Ouddorp HET .OJKVENSTER U ligt in een deuic Verkoop handwerken ilüiiilillliü IHIIIIlBlIllllliiiMi^^ PAGINA 5 Vrijdag 26 maart 199%„ Blik op kerk ^->y en samenleving Cj - De veteranenziekte - Epidemieën in het verleden - Optimale gezondheid Lichte paniek, vorige week, toen de eerste gevallen van de veteranenziekte bekend werden. Inmiddels zijn er, op het moment dat ik dit schrijf, zestien mensen aan overle den, en nog een kleine 200 zijn ziek, waar van sommige ernstig. Het was al spoedig duidelijk waar de besmettingshaard lag: alle slachtoffers hadden een bezoek gebracht aan de Westfriese Flora in Bovenkarspel. Eerst werd de bacil gezocht in de spuitende fontein, maar die bleek zich te bevinden in hetbubblebad... Het is bewonderenswaardig hoe snel in onze tijd de oorzaak van zo'n ziekte kan worden opgespoord. Tegelijkertijd gaan er dan weer stemmen op van mensen die van mening zijn dat de waarschuwing te laat kwam. Het is altijd gemakkelijk en goed koop meteen de beschuldigende vinger uit te steken. Terwijl de medische wetenschap alles in het werk stelt om de oorzaak te ach terhalen en pogingen doet om verdere ver spreiding te voorkómen, zijn er altijd nog weer mensen die vonden dat het allemaal nog sneller en effectiever had gekund. Mijn gedachten gingen terug naar de eeu wen die achter ons liggen, waarin soms dui zenden mensen stierven aan epidemieën waarvan men de oorzaak niet wist. In de Middeleeuwen was er de beruchte 'zwarte dood', een soort pestepidemie, die ongeveer een derde deel van de bevolking van West- Europa uitroeide. In de tijd van de Repu bliek lezen we herhaaldelijk van 'kwaadaar dige koortsen' die locaal en regionaal tal van slachtoffers maakten. En men wist niet waar ze vandaan kwamen, men had dus ook geen middelen om ze te bestrijden. We hoeven trouwens niet verder terug te gaan dan naar de vorige eeuw, toen de pok ken en de cholera telkens de kop opstaken. De ene dag waren de mensen nog gezond, de andere dag waren ze er niet meer. En de gezonden konden niet veel anders doen dan hopen en bidden dat de ziekte hun deur voorbij zou gaan. Desondanks werden soms gezinnen gehalveerd. Het heeft lang geduurd voordat werd inge zien dat de pest werd veroorzaakt door rat ten, die de bacillen droegen, en dat de oor zaak van de cholera lag in het vervuilde drinkwater. En nu is het zo ver dat we denken de ziek ten onder de knie te hebben, en dan gebeurt er ineens zoiets als nu in Noord-Holland... Een symptoom dat de mens met al z'n ken nen en kunnen uiteindelijk machteloos staat, en dat het waar is dat 'ziekte en ge zondheid niet bij geval, maar van Gods hand ons toekomen". Wie wil daar nog aan in een samenleving waarin alles beheersbaar wordt geacht? Wanneer er in diezelfde week, in hetzelfde Noord-Holland, in Heer Hugowaard, in een bejaardenoord een hardnekkige vorm van schurft uitbreekt, dan horen we geluiden dat zoiets in onze moderne tijd toch eigenlijk niet moest kunnen? De medische weten schap staat garant voor een optimale ge zondheid, en alles wat die gezondheid be dreigt is taboe. Maar uiteindelijk is het de Heere Die regeert! Waarnemer Ondanks de verminderde trainingsfacili teiten, die tot een derde zijn gereduceerd, is zwemclub de Scliotejil uit Middelhar- nis toch in staat gebleken om het goede wedstrijdniveau van de afgelopen weken te handhaven. Afgelopen zaterdag 20 maart moest worden aangetreden in het Sportfondsenbad Noord te Rotterdam voor de uitwisselingsdriekamp met LAC uit Rotterdam en de Lansingh uit Krim pen a/d Ussel. De oogst was deze keer 31 persoonlijke records en een enorme hoeveelheid ereme taal. Te weten 9 gouden, 13 zilveren en 9 bronzen medailles. Er werd in 26 zwempro- gramma's gestart, hetgeen dus betekende dat in bijna alle nummers één of meer Scho- tejillers op het podium kwamen. In de jongste categorie (onder 9 jaar) was Nicolette Meiaard tot twee keer toe goed voor een ereplaats. Eerst werd ze 3e op de 50m schoolslag in 1.01.81 en later zwom ze ook nog naar een zilveren medaille op de 50m rugslag in een tijd van 1.00.41. Wil liam Weeda zwom bij de jongens tot 9 jaar met zijn tijd van 0.54.71 op de 50m rugslag naar een 3e plaats. Bij de meisjes tot 11 jaar zwom Rhiana van Kempen op de 50m vrije slag een tijd van 0.36.39, goed voor een gouden medaille. Op de lOOm rugslag eindigde zij later in een tijd van 1.39.80 op de 3e plaats. Ted de Jager (ook onder 11 jaar) verdiende een gouden medaille door de lOOm rugslag bij de jongens te winnen in een tijd van 1.32.08. Later op de 50m vrije slag eindigde hij op de 2e plaats in een tijd van 0.35.92. Iris Oostdijk won bij de leeftijd tot 13 jaar onverwacht een gouden medaille op de 50m schoolslag met een tijd van 0.45.08 en een zilveren medaille op de lOOm vrije slag in een tijd van 1.18.48 Leander Jongejan zwom de lOOm vrije slag voor de jongens in 1.13.69, goed voor zilver. Bij de meisjes onder 15 jaar zwom Jolanda Welleman op de 50m vrije slag de 2e tijd met 0.33.54 en op de lOOm rugslag zwom zij de prima tijd van 1.18.76, goed voor een 3e plaats. Lieske van de Polder won de lOOm school slag in een tijd van 1.26.46 en wist op de lOOm rugslag eveneens een gouden medail le te behalen. Zij manifesteerde zich vooral als een geduchte rugslagspecialiste door dit nummer in een clubrecordtijd van 1.11.25 met overmacht te winnen. Mark Verwijs werd Ie op de lOOm school slag met een tijd van 1.24.23 bij de jongens tot 15 jaar en werd verder nog 2e op de 50m vrije slag in een tijd van 0.30.22. Frank Zoeteweij veroverde een bronzen medaille op deze 50m vrije slag met een tijd van 0.30.65. Leon Wegman zwom de 50m vrije slag in een tijd van 0.32.12. Maarten Nieuwstraten (onder 17 jaar) werd op de 50m vrije slag Ie met een tijd van 0.28.91. Op de lOOm rugslag zwom hij een tijd van 1.13.19, goed voor een 2e plaats. Bij de dames werd op de lOOra rugslag door Danielle Hagoort en Jenny Jongejan respec tievelijk een 2e en 3e plaats behaald met tij den van 1.20.25 en L22.73. Ook op de 50m vrije slag werd door de beide dames een zil veren en bronzen medaille behaald met resp. tijden van 0.31.42 en 0.31.51. Jenny Jongejan wist op de lOOm schoolslag ook nog een zilveren medaille te behalen met een tijd van 1.28.93. Bij de heren zwommen Marcel Stolk en Leander Noordijk zowel de lOOm rugslag en de lOOm schoolslag. Marcel Stolk werd op beide nummers 2e met 1.10.82 op de rugslag en 1.21.35 op de lOOm schoolslag. Leander Noordijk won afgetekend op zijn specialiteit, de lOOm rugslag, in een tijd van 1.06.25, waarmee hij behalve de gouden medaille ook nog een clubrecord verdiende. Op de lOOm schoolslag eindigde hij met 1.21.61 op een 3e plaats. De 4x50m wisselslag estafette voor jongens onder 11 jaar bestaande uit Dion Beukers (rugslag), Martijn van Hoorn (schoolslag), Ted de Jager (vlinderslag) en William Weeda (borstcrawl) wist beslag te leggen op een 2e plaats met een tijd van 3.01.22. De mix-estafette bestaande uit: Eveline Hagoort, Thijs Tromper, Lieske van de Pol der, Willem Joppe, Jenny Jongejan, Maar ten Nieuwstraten, Danielle Hagoort en Leander Noordijk werd tenslotte Ie op de 8x 50m schoolslag in een tijd van 5.27.43. Het comité van Woord Daad te Schou- wen-Duiveland organiseert op D.V. 3 april 1999 een paaszangavond in de Nederlandse Hervormde Kerk te Dreischor. Aanvang van deze paaszangavond is 19.30 uur. Medewerkenden zijn het Christelijk ge mengd Eilandenkoor uit Zierikzee en het kinderkoor Jedaja uit Nieuwerkerk. Verder verlenen de instrumentalisten Danielle van Laar en W. Groenendijk hun medewerking. Het Christelijk gemengd Eilandenkoor is nog een vrij jong koor. Het is opgericht in september 1998 en het telt momenteel 70 a 80 koorleden. Het koor staat onder leiding van de bekende organist/pianist/dirigent Peter Wildeman uit Tholen. Elke maandag avond van 19.45 tot 21.45 uur repeteert het koor in de Grote Kerk te Zierikzee. Het kinderkoor Jedaja is ook nog een vrij jong koor. Het is opgericht in oktober 1997 en staat onder toezicht van de kerkenraad van de Gereformeerde Gemeente te Nieu werkerk. Ook dit koor staat onder leiding van Peter Wildeman. Momenteel telt het koor ongeveer 60 leden in de leeftijd van 6 t/m 15 jaar. Elke woensdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur komen de kinderen bij een in verenigingsgebouw Salem om te repeteren. Zoals de naam van het koor al weergeeft (Jedaja de Heere lovend), is het de bedoeling om door middel van Psalmen, Gezangen en Geestelijke liederen de Heere te loven. Ondanks het vrij jonge bestaan van het kinderkoor heeft het al verschillen de uitvoeringen gegeven en heeft het koor reeds meegewerkt aan een tweetal CD-op- names. Enkele liederen die door bovenstaande koren ten gehore gebracht zullen worden zijn: 't Is middernacht en in de hof - Op die heuvel daarginds - Als ik in gedachten sta - Heilig Woord van God - De Heer is ver rezen - De Emmaüsgangers - Jezus leeft in eeuwigheid. Deze liederen zullen verder opgeluisterd worden door de dwarsfluitiste Danielle van Laar en de trompettist W. Groenendijk. Verder zal het orgel deze avond bespeeld worden door Bert Roest. Naast het begeleiden van het Chr. Gem. Eilandenkoor en de samenzangen zal hij samen met W. Groenendijk een instrumen taal intermezzo op orgel en trompet geven. De kollekte die tijdens de paaszangavond gehouden zal worden, is bestemd voor het projekt dat door Woord Daad te Schou- wen-Duiveland wordt gesteund, namelijk: 'Zeeland helpt Filippijnse jongeren een vak te leren'. Dit projekt wordt dit jaar door verschillende Zeeuwse comité's gesteund. Het is de bedoeling dat de gezamenlijke Zeeuwse Woord Daad-comité's proberen om 175.125,- bijeen te brengen om zo doende het eerste deel van het centrum, de vakschool voor automonteur, te kunnen realiseren. De toegangsprijs voor deze paaszangavond van Woord Daad is voor volwassenen 5,00 en voor kinderen t/m 12 jaar 2,50. Gezinnen met meerdere kinderen betalen maximaal 15,-. D.V. zaterdag 3 april organiseert het Open Jeugdwerk Middelhamis/Sommelsdijk een sing-in. We nodigen jong en oud van harte uit om mee te komen zingen. De liederen staan in het teken van Pasen. Het OJW- combo zorgt voor de muzikale begeleiding. De Hoeksteen is vanaf 19.30 uur open. Om 20.00 uur beginnen we met het programma. OOLTGENSPLAAT Koor- en samenzangavond 'alles wat adem heeft, love de Heere' In de Gereformeerde Kerk aan de Zuid- Achterweg te Ooltgensplaat wordt D.V. woensdag 31 maart a.s. een zangavond ge houden die staat in het teken van Passie en Pasen. Medewerking verlenen: Jeugdkoor 'Jeho- shua' o.l.v. Sarita van Steeg, Chr. Gem. Koor 'Jubilate' o.l.v. Arie van 't Geloof, orgel Arie Braber. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is van harte welkom. Hij was veracht en de onwaardigste onder de mensen; een Man van smarten. (Jes. 53 3a) Dat het in het magistrale Jesaja 53 gaat over Christus en Zijn kruis, staat wel vast. Profetisch tekent Jesaja Hém ons voor ogen in Zijn vernedering en verhoging. Het lijkt wel of hij er getuige van is geweest. Zo nauwkeurig wordt het beschreven. Hier al horen we van de verzoening door Christus. Een geheimenis, alleen verstaan door het ware geloof. Immers toen Jezus op aarde kwam, zongen de engelen Zijn lof, maar de mensen ver achtten Hem. Hij had niet de natuur van de engelen, maar van de mensen aangenomen, maar de mensen verwierpen Hem. Dat is intussen wat: zondige, ellendige, hulpeloze mensen verwerpen en versmaden de enige Verlosser. Hoe dan ook: Hij is gekomen tot het Zijne, maar de Zijnen hebben Hem niet aangenomen. En denken wij nu niet dat ons dat niet aangaat. Werp de gedachte weg, die u wellicht koestert nameUjk dat wanneer u Jezus had horen spreken. Zijn wonderen had zien verrichten, u Hem niet zou hebben veracht en verworpen. Dat u Hem wel was gevolgd. Als u dat denkt of zegt geeft u alleen maar blijk van uw onkunde. De vooroordelen, die zo nadrukkelijk aan het licht kw£imen tegen de bediening en de leer van de Zjiligmaker, zijn niet beperkt geble ven tot toen en daar. Dat is van alle tijden. Het zit in de aard van ons mensen. Christus werd en wordt veracht, gesmaad en gelas terd. Toen en nu: geen gedaante noch heerlijk heid. De Messias werd verwacht. Maar dan wel een Messias met een aards rijk en met veel pracht en praal. Jezus van Nazareth? Daar veel geen eer mee te behalen. Scham perend klonk het: Is Hij niet de zoon van de timmerman? Nergens kon Hij Zijn hoofd neerleggen. Dat verzet en die verachting werd nog sterker toen Hij verklaarde wie Hij was: Gods eigen Zoon. Dan schampert men niet, maar is verontwaardigd: Zijt Gij meerder dan onze vader Abraham? Wie maakt Gij Uzelf? Het spitste zich gaandeweg toe. O zeker, wie Zijn onderwijs aanvaardde. Zijn hulp inriep, zij werden zonder uitzondering met de grootste zorg geleid, onderwezen, ver troost. Vermoeiden en beladenen nodigde Hij tot Hem te komen. Om van Hem te leren zachtmoedig te zijn en nederig van hart. Rusteloos was Hij bezig. Want Hij was gekomen om het verlorene te zoeken, te vin den, te redden. Op Zijn lippen was genade uitgestort. Mijn zoon, uw zonden zijn u ver geven. Hij sprak van dat ene verloren schaap en ging dat na. Hij was bewogen over Jeruzalem. Maar Hij ontmaskerde scherp de huichel achtigheid van de blinde leidslieden, noem de hen witgepleisterde graven, waarschuw de het volk voor hen. Dat namen ze niet. Als de Heere Jezus op de sabbat een zieke genas ergerden ze zich daar mateloos aan. Het was een verbreken van de door hen voorgeschre ven onderhouding van de wet. Daarom kon Hij niet door God gezonden zijn. En als ze de waarheid van Zijn wonderen en tekenen niet konden loochenen, werden deze zaken toegeschreven aan het werk van de duivel. Weg met Hem, kruisig Hem! U verstaat, dat er wel genade voor nodig is, geloof voor nodig is, om in Jezus de Zalig maker te zien. O dat verwerpen van de Christus, hoe we het ook inkleden. Het ver achten van Hem en van Zijn Evangelie. De eenvoud en de helderheid ervan stoort alle wijzen en verstandigen. Voor hen is het dan ook verborgen. Het is niet van beneden, maar van boven. Niet van de aarde maar van de hemel. Het wordt aan de kinderen geo penbaard. Geweldige zaak, als we de leer van het kruis verstaan, door het genadewerk van Gods Geest in het hart. Dat de Geest ons overtuigt, doet buigen, doet vluchten tot Christus. Hij leed en stierf en stond op uit de dood. Schuldbelijdend vluchten tot Hem, de Kruiskoning. Zalig is Hij die aan Chris tus niet zal geërgerd worden. Hij is het. Hij alleen. Hij is de volkomen Zaligmaker voor allen die in Zijn spoor gaan. Christus gaat door. Het kruisevangelie wordt verkondigd. Tot heil en zégen. Het Evangelie van de Man van smarten. Aan alle kanten is Hij erdoor omgeven, door de smart. Hij is het Lam dat ter slachting wordt geleid. De Evangeliën tekenen het ons, de gang van de Heere Jezus. Vermoeid heid, verachting, tegenspraak, lijden. Hoe vaak sprak Hij daarover. Wellicht zou de meest sterke persoonlijkheid, als hij zou weten, welke rampen hem zouden treffen, moedeloos neerzinken. Maar Jezus had lang voordat Hij verzoening aanbracht de kosten o verrekend. Zijn liefde tot de Vader en tot de Zijnen was zo groot dat Hij volhardde tot het einde. Maar dat nam niet weg dat alles wat over Hem kwam, wat Hij moest onder gaan, een bron van smart was: de onuitspre kelijke zieleangst, de drinkbeker die de Vader Hem gaf, de vloek van de wet, de machten van de duisternis. Hij de volmaakt Zondeloze, hoe diep moet Hij getroffen zijn door het verzet, de onge voeligheid, het ongeloof van hen met wie Hij dagelijks omging. Ja de hele tijd van zijn leven op aarde was voor de Heere Jezus lijden. Hoe groot, dat Hij die weg wilde gaan. Niet voor Zichzelf, maar voor Zijn Kerk. Om haar te redden. Om haar te doen gaan in Zijn spoor. Maar dat is dan wel het spoor van de vernedering, de zelfverlooche ning, het kruisdragen. Een andere weg ach ter Hem is er niet. Reken daarop en reken daarmee. Ook nu. Als we zien hoezeer de Naam van de Heere wordt gehoond. Zijn goedheid misbruikt. Dan zult u wel wat van diezelfde bewogenheid kennen. En als daar dan is de smaad en de hoon, is het dan zo erg om om Christus' wil te lijden? Het mag zelfs onze roem zijn en alle verlies en lijden winst. Om - net als Paulus, die het van zijn Meester had geleerd - alle dingen schade en drek te achten, bij de uitnemendheid van de kennis van Christus Jezus onze Heere! KtK Het is even schrikken als uw auto fikse schade oploopt. Totdat u zich realiseert dat Van Lint Autoschade de deuken er rimpelloos uithaalt. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantie op de uit de kreukels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187) 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Maakt het goed! OOLTGENSPLAAT De handwerkgroep in Ooltgensplaat houdt op dinsdag 30 maart a.s. haar jaarlijkse ver koopmiddag in 't Centrum, Van Weelstraat 10. U kunt er terecht vanaf 13.30 tot 16.00 uur. Er zijn o.a. paasartikelen, cadeau-artikelen, mooie pannenlappen, kussens en bloem- stukjes te koop. Tevens wordt er een verlo ting gehouden. U bent van harte welkom! Mensen die in het verleden met ge weld te maken hebben gehad (pesten, incest, kindermishandeling, verwaar lozing, o.a.) leren - niet of pas veel later - voor zichzelf op te komen. Omdat zij gedurende lange tijd onder drukt worden door een ander, als 'ding' zonder waarde behandeld, leren zij zichzelf waarderen als waardeloos, onnuttig en teveel. Eigen mogelijkhe den, emoties, dat wat ze als mens echt zijn, is niet aan de orde. Onderge schikt aan de ander en onbekend met zichzelf, knopen zij nieuwe volwassen relaties aan die hetzelfde effect heb ben: onderdrukking en geweld. „Ik ben in mijn huwelijk jarenlang mishan deld en voel de gevolgen van de scheiding nog steeds. In mijn verleden heb ik nooit geleerd voor mezelf op te komen. Mijn ex- man had alle macht over mij; ik had geen eigenwaarde, geen zelfrespect, geen eigen wil en eigen gevoelens. Niemand van bui ten - ook mijn familie niet - wist van mijn ellende. Ik zweeg uit schaamte, omdat ze me niet zouden geloven of denken dat ik gek was. Ik voelde me een verrader als ik zelf naar buiten zou treden. Toen ik zag hoe mijn man onze zoon zon der reden een harde klap gaf kwam ik pas tot besef: „Nu gaat hij mijn kinderen ook mishandelen!" Toen pas kon ik met een paar mensen gaan praten, hoewel ik niet wist hoe ik met de kinderen alleen verder moest. Na al die jaren heb ik dat huwelijk nog steeds niet verwerkt. Daarom wil ik graag in kontakt komen met andere slachtoffers op Goeree-Overflakkee. Dan kunnen we sa men van gedachten wisselen en onze han den ineen slaan. Soms denk ik dat bij mij alleen een steekje loszit maar misschien zit ten er andere slachtoffers wel met hetzelfde probleem (ik weet haast wel zeker). De Oranjevereniging Ouddorp organiseert naast een countrymarkt, ook een vrijmarkt voor de kinderen. De nadruk ligt dus op: de kinderen! Zoals u begrijpt is dit een markt waarop kinderen hun oude spulletjes kunnen verko pen, ze krijgen daarvoor van de Oranjever eniging (kosteloos) een heuse marktkraam. Als je een plaatsje wilt op deze vrijmarkt moet je je wel van te voren opgeven. Dit kan bij A. v. d. Linde, tel. (0187) 682620. Er zijn ook nog plaatsen op onze country markt, de artikelen die hierop verkocht gaan worden mógen te maken hebben met de countrystijl, maar het is beslist geen must. Dus heeft u iets te koop, aarzel dan niet langer maar bespreek nu een kraampje op het bovengenoemde telefoonnummer. De kosten die aan het huren van een kraam pje verbonden zijn is 60,-. Het Platform 'Tegen Geweld' is een prach tig initiatief waar ik persoonlijk heel graag mee wil werken om mezelf en andere slachtoffers te helpen en misschien te voor komen dat dit soort geweldsmisdrijven maar door gaan. Want wie geeft deze daders het recht om ons kapot te maken? Wie helpt ons om onze kinderen op te van gen die ook beschadigd zijn? Wie helpt ons om ons leven weer op te pak ken? Dat kunnen we samen als er naar ons ge luisterd wordt. Het gevoel te hebben echt begrepen te wor den!" Het Platform wil deze mensen de mogelijk heid bieden om in een zelfhulpgroep, met elkaar, ervaringen uit te wisselen, zichzelf te leren kennen en eigen-waarde terug te vinden. Om zichzelf en anderen. Wie interesse heeft kan zich aanmelden voor deze groep via het meldpunt van het Platform 'Tegen Geweld', tel. 484916 of schrijven naar PostApartnummer 10001, 3240 MA in Middeiharnis. -102- ,,Ga je gang, maar ik verkoop geen acre". Ze gingen de deur uit. Op het achtererf krioelde het van kinderen, allen half- bloeden; op de akkers waren enkele groteren aan het werk. Dad Barrett had blijkbaar een talrijk kroost verwerkt bij de Indiaanse vrouwen. Zij wandelden langs de akkers. John zag zijn gunstige indruk uit de trein bevestigd. Het was prima grond, al was hij slecht bewerkt, en dan vlak bij de spoorlijn! Voor een goede boer als Clarence stellig zijn zou, een uitgezochte plaats om te gaan pionieren. Clarence's geestdrift voor de Bulkley vallei was ech ter sterk gedaald door de ontmoeting met Barrett. ,,Kan ik Ann bij zo'n kerel brengen?" vroeg hij aan zijn vader. „Barrett is een bruut", erkende John. „Als hij nog in zijn kracht was, zou geen vrouw veilig voor hem zijn. Maar de man is oud en af; hij kan zich nauwe lijks bewegen. Als jullie hier op een farm zitten, zul je hem waarschijnlijk zelden zien. Hij zal jullie niet eens lastig kunnen vallen. En van deze wereld is wat moois te maken, Clarence! Hier maak je van een aarde, woest en ledig, vruchtbaar land. Dit is haast scheppingswerk. Als ik nog jong was, zou ik hier graag beginnen". Toen ze naar het huis terugwandelden, wachtte een Indiaanse hen op. De maaltijd was gereed. Of ze aan tafel wilden komen. Er was gedekt, niet in de keuken, maar in de kamer en voor vier personen. Zwaar leunend op de schouder van Mable schuifelde Barrett naar de tafel. Zij moest hem helpen bij het volscheppen van zijn bord en bij het snijden van het koude vlees. Het maal was overvloedig. Vooral de portie vlees was groot. Geen wonder dat de oude Barrett door de jicht geplaagd werd. Er was ook oude Franse wijn. „Wat zeg je van mijn farm?" vroeg Barrett onder 't eten. „Gaat wel", zei John. ,,Gaat wel?" Hij scheen beledigd, ,,'t Is Puike grond". ,,Maar slecht bewerkt. Kan ook niet anders als je 't alleen met Indianen doet. Hier moet een goede boer komen, al was het alleen voor toezicht". ,,Je wilt hém op mijn dak schuiven", veronderstelde de oude, met zijn duim naar Clarence wijzend. „Als jij hem hier niet hebben wilt, dan vindt hij best een andere plaats", antwoordde John bedaard. ,,De Bulkley vallei is groot genoeg". Barrett gromde en at slordig. Na het eten strompelde de oude, weer leunend op Mable en vloekend van pijn, naar zijn stoel bij het raam terug. Daar zat hij met zijn rug naar John en Clarence te mopperen en te grommen op de trein, de telegraaf en de auto's, die hem zijn rust ontroofden. Hij wou geen indringers. Als ze kwamen, zou hij ze laten wegjagen door zijn honden, en anders, hij had een goed geweer. Daar had hij wel honderd elanden mee neergelegd. Zijn gegrom ging over in gemum- mel en toen begon hij opeens te snurken. De jonge Indiaanse dekte hem met een deken toe. John en Clarence kregen voor de nacht een goed bed. De volgende morgen vroeg John aan Barrett of ze een paar paarden van hem mochten lenen om daarop verder te gaan. „Ik leen jullie niks", gromde hij. „Dan zullen wij een weekje gasten moeten zijn", zei John. Er ging maar eenmaal in de week een trein. Barrett rochelde, spuwde op de grond en haalde zijn zool over de slijm. Toen zei hij opeens tegen Claren ce: ,,Als jij je op de hill opzouten wilt, daar is een farm". ,,Wat bedoelt u?" vroeg Clarence. „Die kun je van me kopen". Clarence stond verbaasd. „Ja, ik kom daar niet meer, en die vervloekte India nen maken er niets van als je ze niet alle dagen op de vingers kijkt". ,,Waar is die farm?" vroeg John. Zijn stok wees uit het raam. Daar was een dicht beboste heuvel. „Hoe komen we er?" vroeg John. „Hei, Mable!" schreeuwde Barrett, en toen de Indi aanse kwam: ,,Laat Arendsoog twee paarden voor die kerels zadelen en zelf ook meegaan naar de farm op de hill". Een kwartier later reed een Indiaan voor John en Clarence uit om hun de weg te wijzen. Er was ternauwernood een weg. Het pad slingerde door zeer dicht bos. Vaak moesten de paarden klau teren en de ruiters afstijgen, omdat het steil omhoog ging. Een bruine beer stond midden op het pad en slofte bij hun nadering weg. Toen ze verder reden, klonk er opeens een luid gekraak in het bos, dat Cla rence schrikken deed. ,,Een eland", zei de Indiaan bedaard. Na een zware rit kwamen ze aan een open plek in het bos: de farm. Er had eens graan gegroeid; nu stond het onkruid er manshoog. Een blokhut was verwor den tot een bouwval. Clarence stootte tegen de deur, die uit zijn hengels hing. Daarachter klonk geraas en uit een raam, waarin noch glas noch spijlen waren, sprongen twee grijze dieren en huppelden met soepe le sprongen weg; het waren jakhalzen. „Wat zegt u ervan?" vroeg Clarence somber aan zijn vader. „Een verwaarloosde troep. Kun je verwachten van Indianen. Maar een goede boer kan er wat van maken!" „Zou 't?" vroeg Clarence twijfelend. „Ja, hier maak je wat van niets. Er is niet mooier!" John was bepaald geestdriftig. Maar Barrett! Clarence verkruimelde een handvol aarde, 't Was puike grond. „Die komt hier immers niet; je hebt geen steek met de ouwe kerel uit te staan", zei John op dit bezwaar. Clarence knikte. Zijn vader had gelijk. Hij keek in het rond. Het onkruid was met ploegen weg te wer ken. Het bos rondom was licht; het rooien zou niet al te zwaar gaan. De hill was echter uiterst eenzaam. Dacht u dat Ann het hier zou kunnen harden?" vroeg hij. John telde dit bezwaar niet licht. Als vrouwen heim wee kregen, werd het allemaal ellende. En Ann mocht dan een flinke meid zijn, de eenzaamheid was hier erg groot en het begin zou hard zijn. „Zou het niet mogelijk zijn", vroeg hij, ,,dat er een tweede jong paar met jullie meeging? Dan hebben de vrou wen gezelschap aan elkaar en het zou voor jou ook beter zijn, wanneer je samen met een andere jonge boer de schouders hieronder zou kunnen zetten. Ken je geen geschikte lui?" Clarence dacht na. ,,Bill Ploegsma en Jane", zei hij toen. „Dat kon wat zijn", vond John. Bill Ploegsma was een paar jaar geleden met zijn ouders te Lacombe gekomen. Hij dacht aan trouwen en zocht een farm, maar er zat weinig geld. Dus moest hij op een homestead beginnen. Hij had John onlangs om raad gevraagd en die had hem toen Rocky Mountainhouse genoemd, doch als hij met Clarence hierheen wilde... „Jane is een vriendin van Ann", zei Clarence. „Nog mooier", meende John, „en ze is een bijdehan te. Jongen, als jullie dit met z'n vieren aanpakten! Ik wou warempel wel met jullie mee". Clarence glimlachte om het enthousiasme van zijn vader, dat hem ook aanstak. Hij kreeg nu een andere kijk op de farm. (wordt vervolgd) mmmmmmmm mÊÊÊ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5