Rabo toernooi tafeltennis h Spuitbussen en klein chemisch afval AP^ ^ufC s Nederlandse Aerosol Vereniging 27 maart 1999 voor mannenkoorfestival Zuid-Holland 1 Voor beroep bedankt Passie-Paaszangavond in Zuidland Expositie natuur en landschapsfoto's in Bezoekerscentrum Hengelaars Vereniging 'KRAMIVIER' Koor- en samenzangavond >»Vi f/ 'a Sempre Crescendo vraagt rommelmarktspullen Voorjaarsconcert Brassband Concordia Ouddorp Bevestiging en intrede ds. J. Karels te Middelharnis Nog een paar weken en dan is het zover: Koninginnedag! Naast het vieren van de verjaardag van de Koningin, denken we bij het OJW ook altijd aan de zeskamp. Het belooft weer wat te worden dit jaar. De spectaculaire stormbaan is weer van de par tij, we spelen een partijtje 'heavy-volley', niet te vergeten een 'nat" behendigheidsspel en een parcoursspel op een originele meer- persoonsstep. Als laatste onderdeel, je raadt het natuurlijk al: de zeephelling, de altijd weer spannende eindstrijd. Ongetwijfeld ben je nu al enthousiast ge worden, zoek een team bij elkaar, verzin een leuke naam, maak een mascotte en geef je snel op bij Jan (489574). De teams bestaan uit minimaal acht perso nen en je kunt je ook alleen opgeven, je wordt dan bij een willekeurig team inge deeld. Meer informatie volgt binnenkort in het Eilanden Nieuws. Gedurende de maand april a.s. zijn in Be zoekerscentrum De Grevelingen te Oud- dorp natuur- en landschapsfoto's te zien van de heer H. J. M. de Vette uit Rotter dam. De heer De Vette heeft zichzelf in de loop der jaren de techniek van het fotograferen in de natuur eigen gemaakt. Sinds 1977, di rect na de oprichting werd hij lid van de landelijke vereniging van Natuurfotografen. Hij heeft een voorliefde voor de wat ruim telijke landschappen zoals wadden, slikken en duingebieden. Het vastleggen van het landschap en alle levensvormen die hier in voorkomen werd zijn specialiteit. Op zijn reizen naar IJsland, Noorwegen en Schot land had hij altijd een camera onder hand bereik en zoals u zult zien, niet zonder resultaat. Voor zijn werk, vakdocent voor de inrichting van tuinen en groenvoorzie ningen, fotografeert hij ook gekweekte planten. De heer De Vette is een echt buitenmens, met veel interesse in de natuur. Toen hij dan ook in contact kwam met de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging (De KNNV), kon hij zijn kennis van plant en dier verdiepen. Hieruit kwam de wens voort om datgene wat hij zag ook vast te leggen op foto en dia. Zo kunnen ook andere genieten van al het mooist dat de natuur ons biedt. Tegenwoordig verzorgt hij avondvullende natuurvoordrachten met dia's over de natuur en cultuur van de door hem bezochte landen, maar ook over de natuur dichter bij huis. Bezoekerscentrum De Grevelingen is iedere dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Naast de expositie over natuur- en landschapsfoto's kunt u ook de permanente tentoonstelling over het Greve- lingenmeer bezoeken. Ons adres: De Punt 4, 3253 MC Ouddorp, tel.(0187)682346. Omdat de berichten over de vangsten aan het strand van Rockanje erg gunstig waren, besloten we om daar te gaan vissen in plaats van aan het Calandkanaal bij Rozen- huTg. Het bleek een goede keus want er is redelijk wat vis gevangen al kan het natuur lijk altijd beter. Er zijn bijna bij elke wed strijd wel deelnemers die geen visje weten te vangen, wat natuurlijk jammer is. maar verliezers zijn er eigenlijk nooit. Immers, deelnemen is winnen en een rechtgeaarde visser geeft nooit op. De volgende keer gaat het altijd beter! Uitslag 20 maart 1. S.W. Mol178 CM 2. L. Koppenaal154 CM 3. C. vanNimwegen136 CM 4. J. Kieviet Sr69 CM 5. A. Bruinsma67 CM 6. C. v/d Welle62 CM 7. J. Kieviet Jr62 CM 8. E. Mol40 CM 9. G.W.T. Baan36 CM 10. M.H. Baan33 CM De overige deelnemers bleven helaas ver stoken van vis. De volgende zoutwedstrijd wordt gehouden op zaterdag 3 april a.s. aan het strand te Rockanje. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen: Dhr. J. Kieviet; 0187-485375 (secretaris) Dhr. S. "W. Mol0187-486168 (voorzitter) STAD AAN 'T HARINGVLIET t.b.v. Restauratiefonds Op D.V. 27 maart wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Stad aan 't Haringvliet een koor- en samenzangavond gehouden t.b.v. het Restauratiefonds met als thema Passie en Pasen, aanvang 19.45 uur. Medewerking wordt verleend door het Chr. Stadskoor 'Goeree' o.l.v. Jaap de Geus, meditatie ds. L. D. Burger en Kees van Eek, orgel. Voor u die graag zingt: er is extra veel samenzang! Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 15 maart 1999 Dammen, afdeling 1: Joh. 'Wolfert - C. van WelieO - 3 H. Keuvelaar - G. SmitsO - 3 C. van Prooijen - W. Stolk3 - O Schaken: H. Zorge - W. Stolk1 - O W. Zorge - D. 'WolfertO - 1 OUDE TONGE - Afgelopen zaterdag 20 maart heeft Tafeltennisvereniging Oude Tonge met medewerking van de Rabobank voor de achtste maal haar jaarlijkse Rabo Toernooi georgani seerd. De deelnemers waren afkom stig van de wel bekende vier vereni gingen van het eiland en van een aan tal door de jaren heen bevriend ge raakte verenigingen uit Zeeland en Voorne-Putten. Om even na 10 uur gingen 45 deelnemers van start op 11 tafels in de sporthal van de Grutters wei. Na een korte Ie ronde waarbij om 1 game tot de 21 werd gespeeld, werden alle deelnemers verdeeld over een win- naarsronde, een middenpoule en een verlie- zersronde. In ieder van deze drie poules waren drie prijzen te verdienen. In winnaarsronde speelde Zeger Koene en Edwin Koedam om de 3/4e plaats. Zeger behaalde al tweemaal een verdienstelijke 4e plaats bij de eerder gehouden toernooien van dit jaar bij Bernisse en de Masters in Melissant (de Treffers). In Oude Tonge wist Zeger dan toch zijn eerste prijs van dit jaar binnen te halen door Edwin met 21-19, 17-21 en 21-12 te ver slaan. Een terechte beloning voor Zeger voor zijn constant goede vorm van dit jaar. De finale werd een herhaling van de editi- ties van 1994 en 1998 tussen Erik Lang broek en Wilco Roobol. Beide spelers ken nen elkaar door en door en veelal moet materiaalspeler Wilco het onderspit delven tegen de sterk voorhand spinnende Erik. Erik won overtuigend deze finale met 21-18 en 21-16. Nimmer keek Erik in beide games tegen een achterstand aan en na de zéér spannende finale van het vorig jaar tussen beide spelers was het achteraf misschien wel zijn gemakkelijkste en best gespeelde finale tegen Wilco. Erik bracht door deze overwinning zijn totaal in Oude Tonge al weer op vier overwinningen (van de acht gehouden edities) wat een zeer knappe pres tatie mag worden genoemd. In de middagpoule was op voorhand Aad Hofland de favoriet. Hij won het toernooi in 1996 in de winnaarsronde maar trof een zware eerste ronde waar hij verloor van Leo Brands. In zijn laatste partij in de Ie ronde moest hij het opnemen tegen - de latere nummer twee - Wilco Roobol die ook al een punt had verspeeld tegen Ferdi Berger. Daar Leo al door was, kon alleen de win naar tussen Aad en Wilco door naar de beste zestien. Uiteindelijk was het Wilco die met 23-21 de game won en door kon gaan naar de winnaarsronde. Aad won ver volgens zeer gemakkelijk de finale van de middenpoule van de tot dan toe goed spe lende Maurice van Slobbe. Maurice kon echter niet de juiste tactiek van zijn bat toveren om al het verdedigende ge weld van Aad aan te pakken. Aad won maar liefst tweemaal met 21-4. De strijd om de 3/4e plaats was een Treffers aangelegenheid tussen Ferdi Berger en Erik Mackloet. In de eerste game leek Ferdi over Erik heen te lopen door met 21-4 de game te winnen. In de 2e game wist Erik zich zeer knap te herstellen door deze met 21-18 te winnen. In de beslissende 3e game was het dan toch weer Ferdi die met 21-17 de partij naar zich toe wist te trekken en hiermee - net als vorig jaar - 3e werd in de middenpoule. In de verliezersronde tenslotte werd de 3/4e plaats een Bernisse aangelegenheid tussen Cor Bal en Ron Bloks. Ron won vrij ge makkelijk met 21-15 en 21-10. De finale was een treffen tussen twee spelers van Des'85 (Justin Prinsen en David-Jan Kraaye- veld). Justin werd in deze poule de winnaar en won de eerste game met 21-15 en de tweede nipt met 26-24. De eindstanden van het Rabo Toernooi 1999 zijn: Winnaarsronde: 1. Erik Langbroek (de Treffers), 2. Wilco Roobol (Bernisse), 3. Zeger Koene (Des'85), 4. Edwin Koedam (de Treffers). Middenpoule: 1. Aad Hofland (TOGB), 2. Maurice van Slobbe (Kerkwerve), 3. Ferdi Berger (de Treffers), 4. Erik Mackloet (de Treffers). Verliezersronde 1. Justin Prinsen (Des'85), 2. David-Jan Kraayeveld (Des'85), 3. Ron Bloks (Bernis se), 4. Cor Bal (Bernisse). Namens de Rabobank Oude Tonge reikte Jan de Graaf direct na de finales om 18.00 uur de bekers uit aan de prijswinnaars van deze dag. Tevens werden er 3 medailles uit gereikt voor de beste vrouwelijke deelne mer, de beste jeugdspeler (beneden 20 jaar) en de meest sportieve deelnemer van deze dag. Deze prijzen gingen achtereenvolgens naar Simone Vos (Hellevoets-Effect), Marco van de Wel (de Treffers, 19 jaar) en Machiel Hofland (Germinal). Tafeltennisvereniging Oude Tonge kon terugkijken op wederom een zeer geslaagde dag en volgend jaar hoopt de vereniging met eenzelfde opzet opnieuw het Rabo Toernooi te organiseren. Meer dan 1400 zangers in Gouda Meer dan 1400 zangers van 26 koren nemen op zaterdag 5 Juni 1999 in Gouda deel aan het Mannenkoorfes tival Zuid-Holland, het grootste dat ooit in Nederland is gehouden. Dit unieke evenement speelt zich af in vier kerken, waar van 11.00 tot 17.30 uur concerten van een half uur wor den gegeven. De koren komen uit alle windstreken van de provincie, van Alphen tot Zoetermeer, van Goeree- Overflakkee tot Gouda. Het deelnemersveld varieert van een dub- belmannenkwartet tot het 148 zangers tel lende Rozenburgs Mannenkoor en het bijna even grote Westlands Mannenkoor. Het programma omvat gewijde muziek, klassieke liederen, volksliedjes, negro-spiri- tuals en koorwerk uit opera en musical. De zeer grote koren zullen optreden in de Gou- wekerk. de grote in de Sint Janskerk, de middelgrote in de Turfmarktkerk en de kleine in de Oud-Katholieke Kerk. Het fes tival kent geen wedstrijdkarakter; toch zul len alle koren door een deskundige jury worden beluisterd. Na afloop ontvangen zij een festivaldiploma met een beoordeling van hun kwaliteiten. De officiële opening van dit unieke zan gersfestijn zal 's ochtends om 11.00 uur door burgemeester drs. J. H. Boone in de Sint Janskerk worden verricht. Om 20.30 uur zal het festival voor het Goudse Stad huis worden afgesloten met klinkende sa menzang, begeleid door Gouda's Harmonie De Pionier. Alle koren zullen hieraan deel nemen, terwijl ook het publiek zijn stem mag laten horen. Een uitgebreid programmaboekje, waarin bovendien een aantal randactiviteiten voor het publiek is opgenomen, zal vanaf eind april verkrijgbaar zijn, onder meer bij de VVV's in de vestigingsplaatsen van de koren. Bij aankoop van een toegangskaart X {Af T >5i V V ér i— F Aanstaande zaterdag 27 maart gaan we met tenminste 3 jeugdwerken van Flakkee een avondje de sportieveling uithangen! De bedoeling is dat we eerst gaan volley ballen en daarna gaan voetballen! Het zal allemaal plaatsvinden in 'De Gooye' te Dirksland. Aanvang 20.00 uur, de kosten voor deelname is 2,50 per per soon. Geef nu alvast op, als team of als persoon alleen, bij Coen, tel. 487694. Wees sportief en gezellig, als je niet komt sporten, wees dan zo gezellig om te komen supporten! We hopen op een avond vol sportiviteit, gezelligheid en ontmoeting. van 10,- geldig in alle vier kerken - ont vangt men gratis een programmaboekje. De organisatie van het festival is in handen van het Koninklijk Nederlands Zangers Verbond Gewest Zuid-Holland en de Stich ting Gouda Floreert. Op 12 juni 1999 hoopt de Koninklijke Fan fare 'Sempre Crescendo' weer haar jaariijk- se rommelmarkt te houden op het Diek- huusplein aan het Beneden Zandpad te Middelharnis. Evenals voorgaande jaren hoopt Sempre u weer een ruime keuze aan bruikbare spullen te kunnen bieden, maar daar is uw hulp voor nodig! Sempre vraagt u uw oude. bruikbare spul len beschikbaar te stellen voor de rommel markt. Boeken, glaswerk en serviesgoed, lampen, geluidsapparatuur, meubels enz. zijn van harte welkom. U kunt het zelf even afgeven op dinsdag avond vanaf 19.15 uur in de Notenkraker aan de Juliana van Stolberglaan, maar als u even belt met Cor Buskop, tel. 484226 dan kan het ook bij u worden opgehaald. Wij hopen dat u aan ons denkt! Op zaterdag 27 maart a.s. geeft Brassband Concordia weer haar traditioneel voorjaars concert. Dit jaar zal medewerking worden verleend door Brassband Spijkenisse o.l.v. Robert H. Vorwald. Ook zal het Interkerkelijk koor Les Sirenes uit De Lier haar medewerking aan deze avond verlenen. Brassband Concordia o.l.v. Dick van Oijen treedt als eerste op met werken van James Wood, James Cumow en Jan Segers. Daarna is het de beurt aan Brassband Spij kenisse met o.a. A Caledonian Journey van Alan Femie. Ook zal er een optreden wor den verzorgd door het Interkerkelijk koor Les Sirenes. Na de pauze is het tijd voor het lichtere werk. De avond wordt besloten met beide Brass- bands en Koor, kortom een heel gevarieerd programma voor iedereen. Het concert vindt plaats in het multifunctio neel gebouw De Dorpstienden te Ouddorp. Aanvang van het concert is 19.30 uur. Zaal open 19.00 uur en de toegang is gratis. De bevestiging en intrede van ds. J. Karels in de Gereformeerde Gemeente te Middel harnis zal plaatsvinden op D.V. 9 juni a.s. Afgelopen zondag werd van de kansel afge kondigd dat dit op woensdag 26 mei zou plaatsvinden, echter in verband met diplo ma-uitreikingen is deze datum gewijzigd. DEN BOMMEL De door de Ned. Hervormde Gemeente van Den Bommel beroepen kandidaat M. C. Batenburg te Sliedrecht heeft voor dit beroep bedankt. De heer Batenburg heeft nog twee beroepen, namelijk naar de Hervormde gemeenten van Zalk en Veecaten en die van Willige-Lange- rak. Op zaterdag 27 maart 1999 zal er in de Her vormde Kerk van Zuidland een Passie- en Paaszangavond worden gehouden. Aan deze zangavond werken mee het Interker kelijk Evangelisatiekoor uit Zuidland en het Chr. Mannenkoor Rotterdam-Vreewijk. Verder werken mee de bekende organist André van Vliet en de hoboïste Yta van der Zwaag die samen het geheel muzikaal zul len omlijsten. Het programma bestaat uit koorzang, orgelsolo, muzikaal intermezzo en veel samenzang van bekende passie en Paasliederen. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Peter Overduin. Het belooft een afwisselende avond te wor den die beslist de moeite waard is om bij te wonen. Aanvang 20.00 uur. Kerk open 19.30 uur. Toegang gratis! Inl. (0181) 452980. Er bestaan nogal wat misverstanden rond de spuitbus in relatie tot klein chemisch afval. Zo wordt vaak ge dacht dat een spuitbus klein che misch afval is. Dit is echter onjuist; een lege spuitbus hoort beslist niet bij het klein chemisch afval thuis. Bij na der inzien is dit heel logisch, want een spuitbus is per slot van rekening een verpakking. Of iets chemisch afval is, wordt bepaald door de inhoud en niet door de verpakking. Alleen spuitbus sen met een restant van bepaalde pro ducten behoren bij het klein chemisch afval. In dit artikel worden alle feiten ten aanzien van de spuitbus en klein chemisch afval op een rij gezet. Klein chemisch afval: Wat is dat? Klein chemisch afval ('KCA') is chemisch afval dat in kleine hoeveelheden vrijkomt. Uitsluitend afvalstoffen die bij de verwer king een gevaar vormen voor de bodem, het oppervlaktewater of de lucht, moeten ais chemisch afval worden behandeld. Het doet er daarbij niet toe of deze stoffen zich in gewone bussen, spuitbussen, plastic flessen of andersoortige verpakkingen bevinden. Een lege spuitbus dient niet als een chemi sche afvalstof in de zin van de Wet chemi sche afvalstoffen (Wca, Stb. 1981, 696) te worden aangemerkt, meent het Ministerie van VROM. Het ministerie voegt daar expliciet de opmerking aan toe dat een lege spuitbus een verpakkingsmateriaal is. Volgens de nota van toelichting bij het Be sluit aanwijzing chemische afvalstoffen (Baca, Stb. 1991, 247) is iets leeg 'wanneer het op de daartoe geëigende zorgvuldige wijze zodanig is geledigd, dat er geen in houd meer uit kan komen. Afhankelijk van de aard van de aanwezige stoffen dient men dan te spreken van schud-, dan wel schrap- of schraapleeg'. KCA-LOGO De consument hoeft er tegenwoordig niet meer aan te twijfelen of een bepaald product in het afvalstadium al dan niet klein che misch afval is. Sedert 1 juli 1994 zijn producenten en importeurs namelijk verplicht op de verpak king van producten die in het afvalstadium klein chemisch afval zijn het zogenoemde 'KCA-logo' aan te brengen. Het gaat hierbij om producten die in Nederland op de markt komen en bestemd zijn voor huishoudelijk gebruik. Het KCA-logo be staat uit een afbeel ding van een afvalbak met een kruis er door. In de nadere regels KCA-logo (20 december 1993) wordt precies aan gegeven hoe groot het logo moet zijn bij welke verpakkingsin- houd. De producent of importeur mag zelf bepa len welke kleur hij voor het logo gebruikt, mits die kleur goed afsteekt tegen de achter grond van het product of verpakking. Lege verpakkingen, dus ook spuitbussen met een KCA-logo, hoeven niet apart te worden gehouden. KCA-logo: op welke producten? De overheid geeft in regels voor het KCA- logo aan welke producten in het afvalstadi um klein chemisch afval zijn en dus moeten worden voorzien van het KCA-logo. Meest al zal men het KCA-logo op de verpakking van het product aantreffen. Alle producten waarvan op de verpakking het KCA-logo moet zijn aangebracht zijn in kader 1 ge noemd. Ogenblikkelijk valt op dat de spuit bus in dit overzicht ontbreekt. Dat is niet verwonderlijk, want de spuitbus op zich is geen product, maar een verpak- kingsvorm. Een verpakkingsvorm overigens die een scala van producten kan bevatten, van haarlak tot luchtverfrisser, van astma spray tot slagroom. Spuitbussen in de huishoudelijke afvalstroom In 1996 bestond slechts 4 procent van de totale hoeveelheid klein chemisch afval uit producten die zich in een spuitbusverpak king bevonden. In werkelijkheid is dit percentage lager om dat veel lege spuitbussen ten onrechte bij het KCA terechtkomen. De spuitbus geraakt op enig moment in de afvalstroom. Hoe de afvalstroom loopt, hangt af van het al dan niet aanwezig zijn van een restant van de inhoud en of op de spuitbushouder wel of geen KCA-logo staat. De verschil lende stromen worden hieronder in detail besproken. Waar gaat met de spuitbus naartoe? Wist u dat 64% van het blik al gerecycled wordt? Een hoog percentage! Ook u kunt eraan bijdragen dit zo hoog te houden en het zelfs te verhogen! Waar gaat u bijvoorbeeld met een gebruikte spuitbus naartoe? Onder staand schema geeft antwoord op de vraag wanneer een spuitbus wél en wanneer niet bij het Klein Chemisch Afval (KCA) hoort. Die keuze is van belang om de spuitbus op de juiste manier te kunnen verwerken. Daar mee kunnen we ook voorkomen dat onno dig veel geld moet worden besteed aan spuitbussen die in de verkeerde afvalstroom terecht zijn gekomen. Spuitbushouder met KCA-logo èn product-restant In de praktijk blijkt het om een beperkt aan tal producten te gaan, namelijk lakken, ver ven, insekticiden, lijmen, kitten en smeer middelen. Een spuitbushouder met KCA-logo en pro duct-restant hoort bij het klein chemisch afval. Hierna wordt nader ingegaan op de inzameling en verwerking van klein che misch afval. Spuitbushouder met KCA-logo maar zonder product-restant Zo'n spuitbus is aan te merken als een doodgewone lege verpakking en mag in de. afvalbak worden gedeponeerd. Spuitbushouder zonder KCA-logo Deze hoort ook gewoon in de afvalbak. Inzameling en verwerking van KCA van gezinshuishoudens Voor de inzameling van klein chemisch afval dat afkomstig is van gezinshuishou dens zijn de gemeenten verantwoordelijk. Er worden verschillende methoden voor inzameling gebruikt. Brengmethodes: Gemeentelijk depot als inzamelplaats van KCA. Detailhandel als inzamelpunt (voorname lijk batterijen en fotofixeer). Mobiel depot: de bekende 'chemokar' die een bepaald aantal vaste punten aan doet. Haalmethodes: Mobiel depot: de chemokar die op gezet te tijden door de straat rijdt en het KCA ophaalt. Mobiel depot: de chemokar die op ver zoek KCA bij de eindconsument thuis ophaalt. De Nederlandse Aerosol Vereniging behartigt de belangen van de Nederlandse aero.soI- industrie in relatie tot overheid, milieu- en consumenten-organisaties, pers, handel en andere groeperingen. De vereniging verzorgt de voorlichting rond aerosols, werkt aan de problematiek van de zogenaamde 'vluchtige organische stoffen' en is gesprekspartner van de overheid bij wet- èii regelgeving. In het kader van de afvalprobleniatiek heeft de Nederlandse Aerosol Vereniging zitting in het bestuur van de Stichting Kringloop Blik en voert zij overieg met het Ministerie van VROM. De Nederlandse Aerosol Vereniging heeft naast deze brochure ook de volgende brochu res uitgegeven: CFK-vrij, Drijfgassen, Recycling van spuitbussen. Deze drie brochu res zijn gratis verkrijgbaar bij het secretariaat. INFORMATIE: mr. Ellen G. M. M. KrOese, secretaris Nederlandse Aerosol Vereniging Producten met een KCA- logo op de verpakking BESTRIJDINGSMIDDELEN onkruidverdelgingsmiddelen, insec- tenverdelgingsmiddelen, middelen ter bestrijding van knaagdieren, schim melwerende middelen, houtverduur- zamings- en houtbeschernaingsmidde- len. COSMETICA: fotofixeer, foto-ont wikkelaar. INKTEN EN INKTVERWIJDE- RINGSMIDDELEN: vloeibare inkt. correctievloeistof. 'LIJMENEN KITTEN: vloeibare of- pi^stguzeiiysiy^kit. MINERALE EN SYNTHETISCHE OLIEPRODUCTEN: motorolie, rij wielolie, naaimachine-olie, remolie, meubelolie, larapenolie. REINIGINGS- EN ONDER HOUDSMIDDELEN: vlekkenwa ters op basis van organische oplos middelen, wasbenzine, petroIeTim, aceton. SMEERMIDDELEN: smeervet. kopervet. kogellagervet. VERF EN VERFPRODUCTEN: verf, vernis, latex, lak, beits, plamuur. VERFVERDUNNINGS- EN VER- WIJDERINGSMIDDELEN: ter pentine, thinner, verfverdunner, kwastontharder, kwastreiniger, afbijt- middel. ZUREN EN LOGEN: zoutzuur, accuzuur. Bron: Nadere regels KCA-logo, 1993, aan gevuld t/m 2-1995. In de praktijk worden door één en dezelfde gemeente meestal verschillende inzamelme- tehoden naast elkaar gebruikt. Uiteindelijk belandt het KCA dat bij gezinshuishoudens is ingezameld echter bij het gemeentelijk depot. Vanuit dit depot gaat het KCA naar een inzameldienst. Deze organisatie haalt het KCA bij de ge meenten op en bewaart dat tot het moment dat het kan worden verwerkt. Wat betreft de verwerking zijn er drie mogelijkheden: het KCA wordt verbrand dan wel gestort of de bruikbare stoffen worden eruit gehaald. Inzameling en verwerking van GEVAARLIJK afval VAN BEDRIJVEN Spuitbussen worden niet alleen door eind- consumenten gebruikt, maar ook door be drijven. Gevaarlijk afval van bedrijven (waaronder ook begrepen de detailhandel) moet worden afgegeven aan of worden opgehaald door een vergunninghouder die de bevoegdheid heeft om gevaarlijk afval in te zamelen. Deze is meestal niet verantwoor delijk voor de verdere verwerking. Ook hier geldt: een lege spuitbus of een spuitbus met een restant-inhoud die niet gerekend wordt tot het gevaarlijk afval hoort'bij het aewone bedrijfsafval. Bedrijfsafval kan uitsluitend afgegeven worden aan een erkende verwer ker. Dat kan een gemeentelijke instelling zijn, maar ook een particulier bedrijf. Samenvattende conclusies De spuitbus is een verpakking. Een lege spuitbus hoort daarom niet bij het klein chemisch afi'al, maar kan zon der gevaar in de af\>albak. Alleen spuitbussen met een restant- inhoud van bepaalde producten behoren bij het klein chemisch afi'al. Dergelijke spuitbussen zijn te herkennen aan het KCA-logo. In 1993 bestond slechts 4 procent van de totale hoeveelheid klein chemisch afi'al uit producten die zich in een spuitbusver pakking bevonden. In werkelijkheid is dit percentage lager omdat veel le^e spuit bussen ten onrechte bij het KCA terecht komen. t/> GO EDEREEDE educatief kader l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2