NIEUWE BOEKEN Overdenking VERKOPING WELKE TUINEN uit de Heilige Schrift Paul Kieviet concerteert in Middelliarnis Damver. 'Denk en Zet' HET .ÖJKVENSTER VERVOLGVERHAAL .^!l Blik op kerk ^^Z en samenleving tj - De Bijlmer-enquête - Waarom nu pas? - Politieke gevolgen? U zult ze, evenmin als ik, van begin tot eind hebben gevolgd, alle verhoren in de parle mentaire enquête over de Bijlmerramp. Zo te hooi en te gras, na de nieuwsberichten, zijn er flarden tot me doorgedrongen. En uiteraard nam ik er globaal kennis van door middel van de dagbladen. Maar je moest wel beschikken over een grote kennis van zaken om alles tot in détail te kunnen vol gen. Nu alle betrokkenen zijn gehoord en de commissie bezig is aan haar rapport, dat nog voor eind maart moet verschijnen, krij gen we de gelegenheid alles nog eens rustig op ons te laten inwerken. Soms wist ik niet, waarover ik me méér moest verwonderen: over de grondige en vlijmscherpe manier waarop de vragen werden geformuleerd; of over de gevatheid waarmee de ondervraag den soms probeerden onder hun verant woordelijkheid uit te komen, of hun schuld door te schuiven naar anderen. Het is wel onthullend en beschamend dat na zes-en-een-half jaar nog zoveel zaken boven water komen. Dingen die met betrek kelijk weinig moeite ook kort na de ramp al bekend konden zijn geweest. Van alle kan ten is aangedrongen op nader onderzoek, maar de verantwoordelijke mensen zagen daarvan niet de noodzaak in. Ook aan de gezondheidsklachten van hulpverleners en Bijlmerbewoners is, naar ons gevoel, onvol doende aandacht geschonken. Nu moet in eens de onderste steen boven komen, maar waarom is dat van het begin af niet ge beurd? We mogen uiteraard niet vooruitlopen op het rapport van de commissie, maar het is wel duidelijk dat de rol van Israël uiterst dubieus is geweest. Kennelijk wilde dat land verborgen houden wat het vliegtuig aan boord had. Het is althans wel merk waardig dat nu ineens de vrachtbrieven konden worden getoond.Van verschillen de zijden is terecht opgemerkt dat Israël zich pas voor de zaak begon te interesseren toen het door de commissie onder druk was gezet. Dat Israël nu de onderzoekers beschuldigt van anti-semietistische sentimenten is na tuurlijk ongehoord. Met antipathie jegens Israël heeft dit onderzoek niets te maken. De feiten moeten gewoon bekend worden. De vraag is al verschillende keren gesteld wat de consequenties zullen zijn van deze enquête. In pohtiek jargon: zullen er straks in Den Haag koppen rollen? Op die vraag kan in dit stadium nog geen antwoord worden gegeven. Minister Jorrits- ma heeft, nog vóórdat zij werd gehoord, te kennen gegeven dat zij, als blijkt dat zij heeft gefaald, zal aftreden. Maar noch zij, noch haar collega, minister Borst, vertoonde enig spoor van schuldbesef. We kregen trouwens van de meeste geïnterviewden de indruk dat ze allemaal hun straatje schoon veegden. Het is te vrezen dat ook nu in Den Haag de 'sorry-cultuur' zal worden voortgezet. Jam mer dat het gegaan is zoals het gegaan is, maar we gaan weer verder. Waarnemer R. Hoogerwerf-Holleman, Als het offer stilstaat. Uitgeverij De Ramshoorn, Goes. Ge bonden. 154 pag. prijs 29,95. Een roman uit de jaren van het beleg en de vero vering van Jeruzalem door de Romeinen. Beschreven wordt de bekering van een joodse familie tot het christendom, ontstaan door het contact met de christelijke gemeen te. Vreselijke gebeurtenissen en verblijden de ontwikkelingen lopen in dit verhaal parallel. De tempel gaat in vlammen op en het offer staat stil - de titel van het boek! - maar de enige Offerande voor de schuld van zonda ren is gebracht... Een veelzeggende roman! Op een prachtige wijze vormgege ven door middel van een omslagillustratie van Rino Visser. Les en Leslie Parrott, Een sierlijke kroon. Huwelijkswijsheid uit Spreuken. Uitgeverij Barnabas, Heerenveen. Paper back. 87 pag. Prijs 19,95. Eenendertig spreuken uit het Spreukenboek van Salomo worden onder de aandacht gebracht [in de vertaling van het NBG] en vandaaruit toe gepast op diverse aspecten van het huwe lijksleven. Dit boekje bevat geen brede uit eenzettingen en bespiegelingen maar korte raadgevingen, gelardeerd met anecdotes en praktijkervaringen. Een beetje Amerikaans - dat wel. Mr. R.J.E.M. van Zinnicq Bergman, In dienst van drie vorstinnen. Het leven van een hofmaarschalk. Uitgeverij Van Mazijk, Heerenveen. Gebonden. Geïllus treerd, 199 pag. Prijs 34,95. Een prach tig boek voor wie zich betrokken weet bij onze koninklijke familie. De auteur was vele jaren werkzaam aan het hof. Het was koningin Wilhelmina die hem benoemde tot haar hofmaarschalk. Als zodanig heeft hij Wij hebben het of zorgen ervoor VAN DER BOOM de organisatie van het hof opgebouwd. Met de leden van het koninklijk huis waren er zodoende veel contacten. Van Zinnicq Bergmann vertelt er in dit boek over. Hij doet dat integer, onopgesmukt en respect vol. Een bijzonder boek. Met veel onbekend fotomateriaal. Hannes Burger, Dagboek voor de man. 365 gedachten en gebeden voor de stille man. Uitgeverij Barnabas, Heerenveen. Paperback. 400 pag. Prijs 34,95. De auteur van dit dagboek is predikant van de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Kuilsrivier bij Kaapstad. Dit dagboek is speciaal voor mannen geschreven. Diverse 'mannelijke' onderwerpen komen aan de orde. C.L.M, van Noort, Waarom mijn moe der? Uitgeverij Groen, Heerenveen. Tekeningen: Agnes de Boer-van Galen. Gebonden. 72 pag. Prijs 22,50. Dit is het derde deeltje in de serie 'Kind en rouwver werking'. Het is vooral bedoeld voor kinde ren van 10-13 jaar. De moeder van Geert, Heleen en Lianne is plotseling gestorven. Ieder van hen heeft weer een eigen moeite met de verwerking van dit verdriet. Een goed initiatief - deze serie. Tot slot een aankondiging van de volgende nieuwverschenen boeken: Ds. J. Van Amstel, Meditaties voor het kerstfeest. Uitgeverij Groen, Heerenveen. Paper back. 91 pag. Prijs 22,50. De auteur, christelijk gereformeerd predikant te Ede en bekend publicist, wil anderen behulpzaam zijn bij het schrijven en houden van een meditatie. Dr. B.J. Wiegeraad, Licht en uitzicht met Job. Uitgeverij Barnabas, Heerenveen. Paper back in klein formaat. 64 pag. Prijs 12,50. Enkele tientallen teksten uit het boek Job met daarbij steeds een korte overdenking. Een mooi weggeefboekje. D.V. morgenavond, zaterdag 20 maart, hoopt organist Paul Kieviet voor de eerste keer een concert te geven in de gerestau reerde Hervormde Kerk te Middelhamis. Het programma omvat werken van Johann Sebastian Bach, maar behalve dat ook en kele uitstapjes naar andere componisten, zoals de Marche Triomphale over 'Nun danket alle Gott' van de romanticus Sigfrid Karg-Elert en de variatiereeks over 'Freu dich sehr, o meine Seele' van Georg Böhm. Dit laatste klinkt misschien niet zo ver trouwd, maar voor onze oren zijn het be werkingen over 'onze' Psalm 42. Vooral deze prachtige koraalvariaties zijn bijzon der geschikt om kennis te maken met een orgel dat in de 'herboren' kerkruimte óók als 'herboren' klinkt. De zojuist afgesloten restauratie van de kerk schept voor de or gelklank nu heel plezierige omstandighe den: een nieuwe stenen vloer met als ge volg een aanmerkelijk betere akoestiek! Van Johann Sebastian Bach hoort u onder meer de Zesde Triosonate en 'dè' Toccata en Fuga in d kleine terts, stuk voor stuk meesterwerken van een geniaal componist. Voor wie de Middelhamisse 'Grote Kerk' nog niet bezocht na de recente ingebruikne ming is dit concert een belevenis: niet alleen de fraaie muziek op zich, maar ook een muziekvriendelijke kerk, die mee werkt. In het 'Eilanden-Nieuws' van afgelopen vrijdag stond een toelichting op het pro- granuna. U bent van harte welkom. Het concert be gint om 20.00 uur en duurt ongeveer een uur. De toegang is uw gift aan de uitgang. Kim Hyon-hi, Tranen van mijn ziel. Uit geverij Barnabas, Heerenveen. Paper back. 258 pag. Prijs 34,95. Het levens echte verhaal van Kim Hyon-hi, de noord- koreaanse die verant woordelijk was voor het opblazen van een passagiersvliegtuig. Resultaat: 115 doden. Veroordeeld tot de doodstraf, ontving zij later gratie. Wat belangrijker is: zij ontving ook Gratie van de hoogste Rechter... Leanne Payne, Luisterend bidden. Gods stem leren verstaan. Uitgeverij Voorhoe ve, Kampen. Paperback. 294 pag. De schrijfster is oprichtster van Pastoral Care Ministeries. Dit boek is een pleidooi voor het zogenaamde genezend gebed. Willem J. Ouweneel, De zevende konin gin. Het eeuwig vrouwelijke en de raad van God. Uitgeverij Barnabas, Heeren veen. Paperback. 348 pag. Prijs 44,95. Dit boek is het vervolg op het spraakmaken de boek 'De Negende Koning' dat over mannen en 'mannelijke goden' ging. De geweldige belezenheid van de auteur blijkt ook weer in dit boek. Het beschrijft de cul tuurhistorische en godsfenomenologische achtergronden bij de discussie over de plaats van de vrouw in de kerk. Harry Lee Kraus, Meedogenloze barmhar tigheid. Medische thriller. Uitgeverij Barna bas. Heerenveen. Paperback. 315 pag. Prys 39,95. Een zwangere vrouw overlijdt plotse ling in een kliiuek voor alternatieve kmiker- therapie. De vraag is: medisch falen, handelen uit barmhartigheid of pure moord? Elisabeth Musser, Twee testamenten. Uit geverij De Groot Goudriaan, Kampen. Paper back. 501 pag. Prijs 39,90. Een inmiddels beroemde roman. De achter grond: de onafhank elijkheidsoorlog van Algerije begin jaren 60. Angst, terreur en geweld waren aan de orde van de dag. Toch mag Anne-Marie zich overgeven aan Iemand Anders. JMJK „Jezus zeide..." (Mattheus 26:64-a) Waimeer de ene na de andere beschuldiging tegen de Heere Jezus wordt ingebracht, biedt Hij geen verweer. Vorige week heb ben we overdacht hoe Hij stilzwijgend bUjft staan voor Kajafas de hogepriester. Naar het schijnt een machteloze speelbal van de hoge raad... Maar Christus zal niet blijven zwijgen. Wanneer de hogepriester onder ede vraagt of Hij de Christus is of niet, opent het stem- meloze Lam Gods Zijn mond. Wil Kajafas het werkelijk weten? Goed, hij zal het weten. Gods Zoon zal Zelf Zijn Goddelijke getuigenis geven: "...gij hebt het gezegd..." Maar zulk vragen is spelen met vuur! Nee, Kajafas stelt deze vraag niet omdat hij graag wil weten of het de Messias is Die voor hem staat. De hogepriester heeft er echt geen behoefte aan om Hem te leren kennen. Hij zoekt slechts een mogelijkheid om zijn dodelijke haat in daden om te kun nen zetten. Christus geeft antwoord. Hij is het werke lijk. De ene Naam onder de hemel gegeven tot zahgheid. Maar hoor: Zijn lippen zwijgen nog niet stil. "Doch Ik zeg ulieden: Van nu aan zult gij zien de Zoon des mensen, zittende ter rech terhand der kracht Gods, en komende op de wolken des hemels". Dit stemmeloze Lam is ook een Leeuw. De Leeuw uit Juda's koninklijke stam. Hij is het. En dat zal Hij tonen. Kajafas zal weten wat hij heeft gevraagd. Al wil niemand van Hem weten. Al wil niemand naar Hem horen. Eens zal blijken dat Hij alle macht heeft. De dag komt dat Hij Die nu voor Kajafas' rechter stoel staat. Zichzelf zal openbaren als de Rechter van hemel en aarde. Hij zal oorde len de de levenden en de doden. Want Hij alleen heeft werkelijk het laatste woord. Wanneer Hij Zijn stilzwijgen voor de hoge raad doorbreekt, profeteert Hij van de dag der dagen, de dag dat ieder oor Zijn stem zal horen. Want Hij alleen heeft werkelijk het laatste Woord. Kajafas vraagt onder ede of Hij het werkelijk is. Maar zulk vragen is spelen met vuur. Met heilig vuur. Want Zijn heiligheid IS een ver terend vuur! God laat niet met Zich spotten! Er was eens een jongere die zich afvroeg of de Heere wel werkelijk bestaat. Met een hart vol twijfels zocht hij eens een 'geoe fend' kind van God op. Hem stelde hij de vraag: "Hoe kan ik nu weten of er een God in de hemel is? Mag ik ook bidden of de Heere Jezus mij zal tonen of Hij echt bestaat?" Het antwoord was niet: "Nee, dat mag je niet doen". Deze jongere kreeg te horen: "Jongen, vraag jij dat maar aan de Heere Jezus. De levende God is machtig en barm hartig genoeg om Zichzelf aan jou te open baren. Maar: dan zul jij je hele hart aan de Heere geven! Denk niet datje 'vrijblijvend' bidden kunt. Dat is God verzoeken". En deze wijze man leerde zijn jonge vriend te bidden: 'Heere, leer mij naar Uw wil te han delen, 'k zal dan in Uw waarheid wandelen; neig mijn hart, en voeg het saam tot de vrees' van Uwe Naam'. Maar Kajafas wil van Hem niet weten. Christus' spreken ontlokt Zijn mond enkel het doodsvonnis voor Gods Zoon. Kajafas, weet wel wat u vraagt! Kajafas, laat Zijn antwoord u toch tot inkeer bren gen! Kajafas, besef toch Wie Hij werkelijk is! Nu roept u Hem ter verantwoording. Straks roept Hij u ter verantwoording. Als alle oog Hem zal zien. Als alle knie zich voor Hem buigen zal. Hij heeft het laatste woord. Kajafas, verstaat u ook wat Christus ant woordt? En u, hebt u de taal van Christus' spreken reeds leren verstaan? Wat werkt het spreken van dit heilige Lam Gods in uw leven uit? Het spreken van dit stemmeloze Lam Dat toch niet zwijgen blijft? "Kust de Zoon opdat Hij niet toome, en gij op de weg vergaat, wanneer Zijn toom maar een weinig zou ontbranden. Welgelukzalig zijn allen die op Hem betrouwen (Ps.2:12)". O-JBtH. OUDDORP De zendingsvereniging 'Draagt elkanders lasten' van de Gereformeerde Gemeente te Ouddorp hoopt D.V. donderdag 25 maart 1999 haar verkoping te houden. Er is weer van alles te koop, o.a. dames- en kindemachtponnen, hand- en theedoeken, washandjes, sokken, ontbijtlakens, dekser- vetten, gehaakte kleedjes, sierkussens, strijkplankovertrekken, boxkleden, mouw- kappen, beklede dossiermappen, toilettas sen, lakens en slopen, slaapzakken, schor- tjes, o.a. ook kliederschortjes, droogmolen- hoezen enz. Ook hebben we voor u leuke cadeautjes voor kleine prijsjes! En, niet te vergeten, de vele handgemaakte kaarten. Aan de kinderen is ook gedacht. Uw bezoek is dus besHst de moeite waard! De verkoping wordt gehouden van 's mor gens 9.00 uur tot 's avonds 19.30 uur in het verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preek- hillaan 3. Het bestuur Uitslagen 8 maart 1999 Afdeling 1: H. Koese - L A. Dekker1 -1 J. van Hoom -1. Mackloet3 - O A. V. d. Veer - J. A. van Hoom3 - O P. vanBrassel-H. VerolmeO- 3 Afdeling 2: A. Knape - C. Polder1 -1 G. M. Koese - W. Vroegindeweij1 -1 J. Lodder-F. Noordijk1 -1 J. V. d. Kooij - M. Klink1 -1 Afdeling 3: H. ScheUevis - R. JacobsO - 3 J. Groenendijk - J. HoUeman1 -1 T. Staal-J. Verbiest1 -1 Uitslagen 15 maart 1999 Afdeling 1: A. V. d. Veer - C. Spee1 -1 I. Mackloet - J. A. van Hoom3 - O I. Koese - H. KoeseO - 3 Afdeling 2: G. M. Koese - C. Polder1 -1 J. V. d. Kooij - A. Knape1 - 1 G. Zaaijer-M. KhnkO - 3 Afdeling 3: R. Jacobs - J. Verbiest1 -1 J. Nipius - J. GroenendijkO - 3 L. Taaie - T. Staal3 - O J. HoUeman - H. ScheUevis1 -1 Een informatiegids boordevol buitenleven De tijd dat de tuin voor het gemak werd dichtgegooid met tegels lijkt nu definitief voorbij. Meer en meer wordt de tuin be schouwd als een verlengstuk van het huis, waarin uw persoonlijke stijl tot uitdrakking komt. Maar voor het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. Het kan zijn dat u daar bij op nogal wat vragen stuit. Het beste ant woord op al uw vragen is de nieuwe WELKE Gids Tuinen. WELKE Tuinen is een unieke hulp bij het (her)inrichten en onderhouden van uw tuin. In vijf overzichtelijke stappen werkt u toe naar een prachtige tuin, geheel naar uw smaak. Stap 1 laat u vooral heel veel inspirerende tuinen zien; een stadstuin, een watertuin en een 'meer-stijlen-tuin'. En om u goed te kunnen oriënteren zijn de leukste tuinboe- ken, -beurzen en -spullen verzameld. U krijgt tuinontwerp- en indelingstips en adviezen voor de financiering van uw tuin- plannen. In stap 2 kunt u aan de slag met bestraten, omheinen, het aanleggen van een vijver en het gazon. Stap 3 laat u het hele scala aan tuinartikelen zien, en het zal u op vallen dat er ongelooflijk veel keuze is. Van tuinmeubelen, verlichting, tuinhuizen (u kunt er eentje winnen t.w.v. 3.250,-!), serres tot zwembaden. In stap 4 alles over het onderhoud van uw tuin, waarbij vooral de extra onderhoudsbijlage goed van pas komt. In dit bewaarboekje vindt u onder andere tips voor een bloeiende border (van het vroege voorjaar tot ver in de winter), handige snoeitips en een onderhouds- en bemestingskalender voor een prachtig groen gazon. WELKE Tuinen is voor iedereen met groe ne vingers een onmisbare bron van informa tie en inspiratie en is net als de zeven ande re WELKE Gidsen (Keukens, Badkamers, Slaapkamers, Haarden en Kachels, Verwar ming en Isolatie, Vloeren en Wanden, en Verbouwen) een gids in de letterlijke zin van het woord. WELKE Tuinen ligt vanaf nu in de tijd- schriftenwinkel voor 6,95. -100- Marijtje en Charles waren die zondag bij uitzondering in Lacombe geweest. Zij woonden, nu als man en vrouw, in Edmonton, waar hij een zaak dreef in landbouwwerktuigen. Dick, getrouwd met een Friese immigrante, was nog steeds in Red Deer, echter niet meer als knecht, maar thans als eigenaar van een garage. Hij reisde de boeren in een wijde omgeving af om tractors, trucks en auto's te verkopen. Er was in dit vak veel te doen, want de paarden werden op de farms steeds meer verdrongen door motoren. Johns derde zoon, Klaas, nu Clarence, tot dusver bij zijn vader op de farm, was verloofd met een dochter van een immigrant, afkomstig uit Bodegraven. Zij heette vroeger Antje, doch tegenwoordig Ann. John wou Clarence wel helpen aan een farm, al zou dat meer geld moeten kosten dan hij voor de beide oud sten, George en Neill, had uitgegeven. Deze waren, evenals hij zelf destijds, begonnen op 'partly broken' farms, die er thans niet meer waren. Lacombe en om geving was ontgonnen land en dus zou het een boer derij moeten worden, voor een groot deel in cultuur en bijgevolg vrij kostbaar. Maar dat had hij graag over voor zijn jongen, die hem mee door de crisis heengeholpen had en daarna jarenlang een steun in het bedrijf was geweest. Clarence begeerde echter geen ontgonnen farm. Hij wenste land te maken, zoals zijn vader had gedaan. Dit hoorde John met groot genoegen. Het deed hem goed in Clarence dezelfde pioniersgeest terug te vin den, die hem ook had bezield. Hij wist ook wel een streek, waar zijn zoon zou kunnen beginnen op de manier als hij destijds begonnen was. In Rocky Mountainhouse, een gebied vooraan in het Rotsge bergte, niet ver verwijderd van Lacombe, zaten sinds kort Polen, die midden in het bos begonnen waren. Daar zou hij vast een farm kunnen kopen, die voor een klein deel was ontgonnen. Clarence had evenwel iets anders op het oog. Toen hij in de crisisjaren in de bossen van het Kustgeberg- te bij de houtkap was, had hij daar een vallei gezien, bijna volledig woest, met hier en daar een enkele farm, waar de gewassen best gedijden. Die streek trok hem. Moeder Stijntje - de enige in het gezin, die haar Nederlandse naam in ere had gehouden - zei: „Wat haalt die jongen in z'n hoofd om zo wijd weg te willen gaan?" John was ook niet onmiddellijk voor het plan van Clarence. Pionieren was prachtig, maar men moest nuchter blijven en niet dieper de jungle ingaan dan noodzakelijk was. Wat Clarence wilde, leek te veel op hetgeen de mensen van Neerlandia hadden uitge haald: zestien dagen de wildernis in en daar in een barre eenzaamheid beginnen. Doch Clarence antwoordde dat hij er goed over had nagedacht en dat de vergelijking met Neerlandia niet opging. De Bulkley vallei, waar hij heen wou, lag wel hoog in het noorden, maar aan de spoorweg. Hij had het land van de trein uit gezien. Toen kreeg John oren naar het plan. Wanneer het land aan de spoorweg lag, kon de toestand ginds niet veel verschillen van die hij in Lacombe vond, toen hij er kwam. Als Clarence net zo pionieren wilde als hij gedaan had, stond hem dat best aan. Moeder Stijntje opperde bezwaren met het oog op Ann. Zo'n kind, pas kort geleden in Canada geko men, kon je toch niet in de jungle stoppen! Doch Ann verklaarde dat ze het met Clarence overal aan durfde. „Bravo!" zei John daarop, „jij bent een echte pioniers vrouw". En toen zweeg Stijntje maar. John, die zijn oude kolonistenbloed weer voelde bmisen, bood Clarence aan om samen met hem naar de Bulkley vallei te gaan om het land daar te bezien en als het goed was te trachten grond te kopen en Clarence ging daar graag op in. Zo reisden zij samen naar het noordwesten. Tot Jasper, waar ze na een nacht sporen stopten, was John wel eens geweest. Hij kende dus de Rockey Mountains, blauwgroen van dennen tot de boom- grens, daarboven grijs en bruin van harde rots en op de toppen altijd sneeuw en ijs. Op deze reis ervoer hij echter dat Jasper pas het begin is van het Rotsgebergte. De bergen werden hoger en woester, hun wanden schoten rechter naar omhoog. De trein kroop steunend en blazend naar steeds hoger hoogten, slingerde en zwenkte langs al woester stromen, die van de rotsen sprongen en brui send wrongen door zeer nauwe kloven, waaruit het witte schuim hoog opwolkte. Ze reden een volle dag door deze grootse wereld van ijs, sneeuw en graniet, voortdurend hoger klimmend, totdat ze eindelijk, na het passeren van de Great Divide, gingen dalen in even grillige slingers als ze straks geklommen waren. John werd verbijsterd door de machtige natuur. Maar zijn boerenoog zag ook wat anders. Dit was een ste nen wereld, waarin uitsluitend dennen, die Spartanen onder de bomen, konden groeien, en dan nog ijl en tot op een zekere hoogte. Die hele lange dag zagen zij geen mens, behalve een paar spoorwegwerkers; geen enkel huis, behalve de rood houten woninkjes van deze mannen aan de lijn. Wel was er wild: een edelhert in koninklijk postuur boven op een rots; een beer, drinkend aan een rivier, die naar de trein staar de, terwijl het water van zijn kin droop; een koppel elanden, vluchtend bij het naderen van de blazende locomotief. Maar deze overvloed van wild bewees dat er geen mensen woonden. Wat moest een boer hier doen? ,,We zijn er nog niet", zei Clarence. ,,De Bulkley vallei is heel anders". Ze sliepen nog een nacht in ongemakkelijke houding op een harde bank. Toen ze de volgende morgen wakker werden, waren ze door het Rotsgebergte heen. Geen gletsjers en be sneeuwde toppen meer. Zij reden nu door een smalle vallei met aan beide zijden lage bergen, voor het grootste deel met bos bedekt. De trein reed langs een rivier, die zich af en toe verbreedde tot een meer, meest smal en langgerekt, soms breed uitlopend. De rivier vloot kalm met kleine klokjes; de meren waren rimpelloos en helder als kristal. Het bos, de heuvels en een blauwe hemel weerspiegelden er heerlijk in. Niemand had haast op deze rit. De conducteur en de machinist niet, ofschoon de trein ruim vier uur over tijd was. Ook John, meestal kort aangebonden, was niet gejaagd. Dit landschap ademde zo'n grote rust. Hij genoot zeer van zijn reis. Maar hij betwijfelde nog sterk of hier plaats was voor een boer. De streek was veel woester dan die van Lacombe, toen hij zich daar vestigde. 's Middags kwamen ze bij de plaats, waar Clarence het op voorzien had. De vallei was hier wat breder. Hij wees zijn vader op farms, die als gele vlekken in het eindeloze groen der bossen lagen. Dit verraste John. Hier was dus landbouw mogelijk! Verderop lagen de farms vlak bij de trein. Ze reden tussen akkers door. Johns kennersogen zagen dat de granen er uitstekend voor stonden, de aardappels en de bieten ook. Dit was best land! „Ik denk dat je het goed geschoten hebt", zei hij tot Clarence. Die was gestreeld. Hoe meer John al rijdend van de Bulkley vallei zag, hoe beter ze hem aanstond. Er groeiden overal witte populieren, die duidden op vruchtbare grond. Een streek, veel woester dan Lacombe destijds was, maar die vast tot vruchtbaar land kon worden gemaakt. De trein stopte alleen voor hen aan een klein, houten stationnetje. Dit was Barnett, hun bestemming. (wordt vervolgd) Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (0187) 68 42 67 BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614-Fax (0187) 484520 DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelhamis Tel. (0187) 482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5