welkom! Kwaliteit tegen een redelijke 'Mensen liggen me na aan het hart' De ruime aandacht van de media voor de verkiezingen van de Provinciale Staten en het Europees Parlement staat in schril contrast met het aantal bijdragen over de waterschappen. Wist u bijvoorbeeld dat u het waterschapsbestuur kunt kiezen? In aanloop naar de verkiezingen van de hoofdingelanden van het v/aterschap Goeree- Overflakkee in april verschijnen in deze krant speciale voorlichtings pagina's. Bladzijden die de bijzondere functies van het waterschap belichten. Met nieuws, interviews, achtergronden en opmerke lijke uitspraken van mensen die dagelijks met deze organisatie te maken hebben. Mensen zoals u. VERK(N)OCHT AAN ECONOMIE, RECREATIE EN NATUUR Balans vinden Natuurgeweld is groter dan de Deltahoogte is straks te laag PRIJS Voldoende beregeningswater Tarieven zo laag mogelijk hou- 'den Behartigen van personeelsbelangen Laptop op schoot Moet een landbouwer voortaan betalen voor het slootwater waarmee hij zijn gewassen beregent? Verdienen sonnmige slootkanten meer aandacht dan andere? Waarom is er nader onderzoek naar het gedrag van water nodig? Dit zijn enkele vragen die tijdens de 73e Verenigde Vergadering aan de orde komen. Deze wordt gehouden op 26 maart, 14.00 uur, in het waterschapshuis aan de Dwarsweg 40 in Middelharnis. Geïnteresseerd? U bent van harte welkomI 1999 betekent voor heemraad Jon van der Vlugt een kleine mijlpaal. Het is namelijk een kwart eeuw geleden dat hij voor het eerst met het waterschap in aanraking kwam. Hij was gelijk verkocht: 'Het is net een goedaardig virus, je rookt het nooit meer kwijt'. n de portefeuille van heemraad en waarne mend dijkgraaf Jan van der Vlugt zitten onder meer het kustbeheer en de herin richting van Ouddorp-West. Taken die zo'n anderhalve dag per week vergen. 'Om met het laatste te beginnen: daar zijn we nu al weer zo'n acht tot negen jaar mee bezig. Het is dan ook een omvangrijke operatie die door de provincie is opgestart. Dat lijkt misschien lang, maar je praat wel over de verplaatsing van bedrijven en recreatie- en natuurgebieden. Dat doe je niet even tussendoor.' 'Het is de bedoeling om 600 hectare voor de bloemzaadteelt te behouden, tegelijk betere locaties voor campingdoeleinden te vinden én zoveel mogelijk natuurgebied te creëren.' Een teler wil te allen tijde over water kunnen beschikken, een campinghouder wil dat zijn gasten na een regenbui niet met natte voeten moeten rondlopen en milieubeschermers strijden voor zoveel mogelijk water in de natuur. Wensen waartussen het 'Ik ben voorstander van korte lijnen' waterschap een balans probeert te vinden. Ook de samenstelling van de Landinrichtingscommissie Ouddorp-West weerspiegelt de verschillende belan gen. Deze commissie leidt de herinrichting die naast waterbeheersing en herbestemming van gebieden overigens ook verbetering van wegen omvat. Naast het waterschap zitten er vertegenwoordigers in van de ogransche, de recreatieve en de natuur- en milieu sector Dit alles om afgewogen en doordachte keuzes te maken. MENS Wie uit de duur van de herinrichting concludeert dat het waterschap 'dus' de tijd neemt, heeft het mis. 'Ik ben een voorstander van korte lijnen, dat werkt het snelst. Als er een melding binnenkomt dat ergens een terrein onder water staat, gaan wij gelijk kijken. We bespreken de oorzaak en zoeken direct een oplos sing. Het, in overleg met de gemeente, verdiepen van sloten kan bijvoorbeeld een afdoende maatregel zijn die snel te realiseren is.' Soms is het notuurgeweld echter groter dan de mens aankan, zoals in septem ber vorig jaar. Toch zijn er volgens Van der Vlugt lessen te trekken uit de wateroverlast die de bergingscapaciteit op hun beurt helpen vergroten. Zo kunnen we de natuurgebieden beter benutten als buffers waar tijdens zeer natte periodes overtollig water wordt opgeslagen. Dat betekent wel dat we in droger tijden het peil nauwkeung in de gaten moeten houden. De marges veranderen. Het mooiste aan zijn werk vindt hij de kust. 'Als ik langs de kust wandel, vergeet ik alles. Na elke storm ligt het er weer anders bij. Je moet de kust ook goed in de gaten houden. Over 50 jaar staat het water hier namelijk 25 centimeter hoger. Nog eens 50 jaar en we praten over 60 centimeter Dus je moet tijdig maatregelen treffen. Want we zitten hier nu dan wel op deltahoogte, straks is dat te laag.' Kortom: over werk heeft het waterschap bepaald niet te klagen. We verwachten over 1998 een overschot van vier ton' Voor niets gaat de zon op. leder jaar betaalt u daarom geld voor droge voeten, voor de beschikbaarheid van water voor gewassen en voor de aanleg en het onderhoud van wegen. Deze belasting staat bekend ais 'waterschapsomslag'. Het Is de missie van beemraad Cees Quist dit bedrag ieder jaar weer binnen de perken te houden; 'En dot zonder de kwaliteitsnormen uit het oog te verliezen.' ledere ingezetene van Goeree- Overflakkee betaalt jaarlijks waterschapsomslag, een belasting die uit drie delen bestaat. Van de f. 114,57 gaat dit jaar f. 31,37 naar waterkeringszorg, f. 49,66 naar waterkwaliteitsbeheer en f. 33,54 naar wegenbeheer Heemraad Quist: 'Maar daarmee zijn we er nog niet. Huiseigenaren betalen daar bovenop een bedrag dat is gebaseerd op de waarde van hun woning omdat wij feitelijk ook hun eigendom beschermen.' 'Agrariërs betalen nog meer want zij hebben het grootste belang bij een goed waterbeheer. Niet alleen wat de kwaliteit betreft maar ook waar het om de hoeveelheid gaat. Een juist waterpeil en voldoende beregeningswater van goede kwaliteit zijn van levensbelang voor de landbouwsector' Een agrariër draagt daarom naast de bedragen voor ingezetenen en huiseigenaren, ook f. 192,- per hectare of. Gemiddeld betekent dat voor hem al gauw een kostenpost van zo'n 15 tot 20.000 gulden. GOEDKOPER GEWORDEN Voor deze financieel bestuurder luidt het parool 'kwaliteit tegen een aanvaardbare prijs'. Dat lukt hem aardig want in de vier jaar dat hij met zijn collega's nu aan het roer stoot, is de waterschapsomslag slechts één keer verhoogd met een percentage dat even hoog was als de jaarlijkse geldontwaarding. Per saldo is het dus eigenlijk goedkoper geworden onder het huidige bewind. 'Tot nu toe is het ons gelukt om overwegend met aanpassingen in begrotingsposten of een beroep op reserves de stijgende loon- en motenaolkosten op te vangen. Moor wel binnen bepaalde kwaliteitsnormen; tot hier en niet verder Op enig moment zul je het tarief aan moeten passen. Een goede uitvoering van je taken en een solide financiële basis zijn immers net zo belangrijk als een betaalbaar tarief.' 2.3 MILJOEN SCHADE De gestage uitbreiding van waterschapstaken houdt Quist scherp in het oog. 'Het moet natuurlijk wel passen binnen ons budget. Zo vergt het integraal waterbeheer jaarlijks een investering van 285.000 gulden en het toetsen van de veiligheid van dijken die als primaire waterkenng dienen, kost 160.000 gulden. Het gaat bij dit laatste om onderzoek, sterkteberekeningen en dergelijke. Verplichtingen waar we niet onderuit komen.' De invoering van 60- kilometerzones op de woterschopswegen (wegen buiten de bebouwde kommen) gaat ook veel extra geld kosten. Verder hebben we nog te maken met de naweeën van de wateroverlast. De schade aan wegdekken, ingezakte waterkanten en elektronica in ondergelopen gemalen, is opgelopen tot ongeveer 2.3 miljoen. We weten nog niet wat daarvan wordt vergoed. In het ergste geval betekent het een zware last die we voor iedereen draaglijk moeten maken door hem uit te smeren over meerdere jaren.' Het is overigens niet zo dat Quist de toekomst somber in ziet. 'De samenwerking binnen het zogeheten W7- verband met de andere waterschappen in de regio en het zuiveringsschap is, zeker gelet op de toekomst, van groot belang. Dat kan de efficiency ten goede komen. We gaan goed kijken hoe we daarbij de kwaliteit blijvend kunnen garanderen. En wat ook leuk is: we verwachten over 1998 een overschot van ongeveer vier ton. Dat zullen we zeker goed beste den. Te denken valt aan beheersing van de tarieven maar ook aan een bijdrage ter bestrijding van de gevolgen van de wateroverlast.' Een organisatie staat of valt met gemotiveerde medewerkers. Een geïnteresseerde blik zegt immers meer don een prachtig visitekaartje. 'Gelukkig wel want mensen liggen me na aan het hart', zegt de verantwoordelijke man, heemraad Wim den Eenzamen. Vier jaar geleden werd Den Eerzomen als één van de eerste vertegen woordigers van de nieuwe categorie 'ingezetenen' verkozen in het waterschaps bestuur Tot zijn niet geringe verbazing belandde hij direct in het dagelijks bestuur van dijkgraaf en heemraden. 'Als leek was dat eerlijk gezegd wel even wennen. De eerste jaren zat ik dan ook iedere avond te lezen; dat het waterschopswerk zo veelzijdig is, had ik vooraf nooit gedacht. En als heemraad hoor je mee te denken over alle beleidsterreinen. Dat is het gevolg van collegiaal bestuur, je moet overal verstand van hebben. Nu ik de nodige ervaring heb is een dag per week voldoende.' Zijn hele loopbaan staat in het teken van inzet voor collega's. 'Als gemeente-ambtenaar houd ik me bezig met medezeggenschap en ben ik sinds jaar en dag actief in de vakbond. Het behartigen van personeelsbelangen heeft me altijd al aangesproken. Een organisatie kan pas soepel draaien als de medewerkers goed in hun vel zitten. Om dot te bereiken sta ik open voor alles.' BETER VOOR lEDËR^illPRTEMONNEE Het waterschap heeft intern een behoorlijke reorgani satie achter dé rug. 'Dat heeft van iedereen vee! inspanningen gevergd. Maar nu werken We bedrijfs matig en weten we precies welk prijskaartje er aan een bepaalde activiteit hangt. Inzicht in de ontwikke ling van kosten is heel nuttig voor de burger Zo kunnen we namelijk kritischer met ons geld omgaan en dat is beter voor ieders portemonnee. Het spreekt vanzelf dat kritisch besteden nooit ten koste mag gaan van de kwaliteit van onze producten.' -^i^^^ 'Je moet overöf verstand van hebbeni^aS&' De werknemers van het waterschap zijn volgens Den Eerzomen ruwweg te verdelen in twee groepen. 'Je hebt aan de ene kant functies die iedere organisatie kent; van receptioniste tot boekhouder Aan de andere kont staan de technische specialisten die heel uniek werk verrichten. Veel van hen steken al hgn tijd in automatisering en lopen daarbij voorop in water- schapsland. Nagenoeg alle gemalen zijn inmiddels geautomatiseerd. Dot betekent dat ze met de laptop op de schoot storingen aan de andere kant van het eiland kunnen oplossen.' lAG EN NAC WtRI Smn Onder de specialisten bevinden zich ook de buitendienstmedewerkers. 'Zeer ambitieuze menséti''- die volledig op hun taak zijn berekend. Misschien soms wel te ambitieus, in de goede zin van het woord. Dat bleek bijvoorbeeld wel tijdens de water overlast. Sommigen wilden dag en nacht doonwerken, we moesten ze echt temperen en een enkeling moesten we zelfs naar huis sturen om uit te rusten. Als werkgever kon je je natuurlijk geen betere mensen wensen.' g èji^^<i''i&M>^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 10