Mast bv gaat zich verplaatsen uit dorpskern Den Bommel Koop een krentenbrood Gereformeerde Gemeente Dirksland heeft tot bouw van nieuwe kerk besloten Dan zijn er ook weer mooie dingen www.buijze.nl Vei^eefse zoekactie Uniek schoolconcert in Ooltgensplaat 3)1^ ^- Voorjaarsmarkt in De Samaritaan voor Burkina Faso Ds. A. C. Scherpenisse 50 jaar predikant Commissievergadering Goedereede chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor dje zuid-Hollandse en zeeuwse eilanden yy^MINNAARD VASTGOED VERGADERING 'DRAAGT ELKANDERS LASTEN' Dinsdag 16 maart 1999 71e jaargang nr. 6788 Mevr. Van Dijke tot Niet Jan v. d. Mast, de PvdA fractievoor zitter, maar Nelly (P. J.) van Dijke-van Daalen is donderdagavond door Oost- flakkees' gemeenteraad tot vi'ethouder gekozen, opvolger van Rob Maliepaard die enkele maanden geleden het vfethou- dersambt heeft neergelegd. Mevrouw Van Dijke, ze is bijna acht jaar raadslid, begint haar taak vol ambitie, hoezeer ze het overigens betreurt dat het vertrek van de heer Maliepaard daartoe de aan leiding is. De raad koos haar met 6 stemmen, 2 wer den op de heer Noordermeer (VVD) uitge bracht maar omdat die geen kandidaat was werden ook deze twee stemmen met de ongeldigen geteld. Namens de coalitiepart ners was het mevrouw Van Rossum die benoeming van mevrouw Van Dijke aanbe val. Overigens heeft de heer v. d. Mast om per soonlijke (materiële) redenen van het wet houderschap afgezien. Tot nieuw raadslid voor de PvdA werd de heer G. Sonius geïnstalleerd. Hij legde de belofte af. De raad vergaderde donderdagavond voltal lig, alleen was het de gemeentebode Jaap V. d. Welle die ontbrak. Hij was woensdag met hartproblemen in het ziekenhuis opge nomen. Hem werd door de raad alle sterkte en een voorspoedig herstel toegewenst. Hoe kort ook de agenda voor deze vergade ring, de avond werd door wethouder An- dries toch nog een 'belangrijke' en een 'mooie' avond genoemd, vooral omdat een besluit werd genomen, met betrekking tot de vaststelling van een bestemmingsplan gelegen aan de Emmastraat te Den Bom mel. Het houdt in dat het bedrijf van Mast bv vanuit die omgeving naar het Industrieter rein het Bosland wordt verplaatst en er op de huidige plaats van vestiging door Ont wikkelaar Kroon bv te Den Bommel een wethouder benoemd complex van 28 woningen en 21 garages zal worden gebouwd. Een en ander kan vol gend jaar gestalte krijgen. Mast bv zal nadien voor aan- en afvoer van haar producten geen gebruik maken van de Emmastraat. Het bedrijf heeft een overeen komst tot eeuwigdurend recht van overpad met de eigenaar van de ontsluitingsweg van het Bosland naar de Zandweg; die ontslui tingsweg is particulier bezit. De raad kon nauwelijks geloven wat er te gebeuren staat en het College werd dan ook rijk met complimenten bedeeld. „Het heeft dan wel 'vrij lang' geduurd, maar het gaat er nu echt van komen", waardeerde de heer V. d. Mast, „zulke ingrijpende ontwikkelin- geni vragen nu eenmaal voldoende voorbe reiding, maar het resultaat mag er zijn". Het sprak de raad vooral ook aan dat de Emmastraat van te zwaar vrachtverkeer ont last zal worden en dat zal zeker ook de aan- wonenden deugd doen. Ook de heer De Vries (VLO) werd door het stukje aanstaande dorpsvernieuwing bijzon der aangesproken, zo ook de heer Breeman („verlos Den Bommel van al die rommel") en mevrouw Van Rossum. Ook van haar alle waardering voor de inspanning van het College zowel als die van het betrokken be drijf. De heer P. C. H. Noordermeer (VVD) vroeg aandacht voor de mogelijkheid tot een totale ontlasting van de Emmastraat waarvoor nu wellicht de tijd rijp is als ook andere bedrijven via de Zandweg het Bos land zouden kunnen/mogen bereiken. Dat aspect is zeker niet over het hoofd gezien, lichtte wethouder Andries toe. De gemeente is over een en ander in overleg, o.a. ook over verbetering van bedoelde uitweg en mogelijk vérplaatsing van de weegbrug van de fa. Mast, zo mogelijk ook die vanaf het Haventerrein naar het Bosland. Het zou de Emmastraat waaraan de gemeente tot dusver veel onderhoudt heeft, totaal van zwaar verkeer ontlasten. Woensdag 24 maart wordt de jaarlijkse voorjaarsmarkt weer gehouden in de recre atiezaal van het Verpleeghuis De Samari taan te Sommelsdijk. De grote recreatiezaal staat deze dag weer vol met diverse hobbyisten die laten zien wat men zoal maakt en verkoopt. Bij deze voorjaarsmarkt ligt de nadruk vooral op de kreativiteit van de deelnemers. Ook een aantal middenstanders zijn present en de combinatie van verkoop en demon stratie zorgt voor een vrolijke en vooral af wisselende ambiance. Dus niet alleen de verkoop staat centraal maar ook de diverse demonstraties zullen zeker weer mensen enthousiast maken om te kopen of om een hobby te zoeken. Diverse kado-artikelen zijn te koop, kleine prijsjes voor originele kadootjes. Bewoners van het verpleeghuis bieden zelfgemaakte artikelen aan en verkopen bloemen terwijl er ook kruudplaetjes te koop zijn. De voorjaarsmarkt begint om 11.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De toegang is gratis. Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Het comité Woord en Daad op Goe ree-Overflakkee hoopt zaterdagmor gen a.s. (20 maart) in alle dorpen van het eiland een krentenbroodactie te houden. Wie zich de acht vorige kren tenbroodacties nog herinnert, zal weten hoe heerlijk die krentenbroden waren. Ook de prijs is opnieuw erg laag. Een brood kost slechts 4,-. De actie is ongeveer tussen 9.30 en 11.30 uur. Koop een brood en help voor waterputten in Burkina Faso. Sinds 1985 werkt Woord en Daad via de partnerorganisatie in Burkina Faso. Burkina Faso is één van de armste landen op aarde. De afgelopen 20 jaar kampte het land met droogten en natuurrampen, terwijl de landbouw het voornaamste middel van bestaan is. Het klimaat is tropisch, met een regentijd en een droge tijd. Woord en Daad richt zich zoveel mogelijk op de kwetsbaarste groepen in de derde wereld. Gezien de nog hoge kindersterfte in Burkina Faso (155 op de 1000) ten gevolge van uitdroging en ondervoeding, krijgen naast de moeder- en kindzorg, ook de kinde ren in dè basisschoolleeftijd voorrang. Omdat op diverse scholen nog geen drink water is, tappen veel kinderen onderweg ver ontreinigd water uit riviertjes, meren en put ten. Ongezond. Bovendien vallen de zoge- naarmde waterreservoirs droog als de hete maanden maart, april en mei er aan komen. Woord en Daad probeert te voorzien in de nood van de waterschaarste door op strategi sche punten, zo mogelijk dicht bij scholen, bronnen te boren en pompen te installeren. Woord en Daad wil met uw hulp in één jaar tien bronnen met pompen installeren a 25.300. Water is leven! Leven voor vader, moeder maar vooral voor de kinderen! HELPT U MEE? Koop een krentenbrood en... u geeft Woord en Daad de middelen om in de Derde Wereld te helpen. De netto-opbrengst van de zaterdagavond gehouden koor- en samenzangavond met het Urkervisserskoor is bijna 2500. Schitte rend! Het comité is daar erg blij mee. Heel hartelijk dank voor uw gave! De datum van 4 maart van het jaar 1999 zal in de bestaansge- schiedenis van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland (geïnstitueerd op 7 september 1867) als een historische geboekstaafd blijven. Op die donderdag nam de ledenverga dering van deze kerkelijke gemeente de beslissing tot de bouw van een nieuwe kerk, te realiseren in het bestemmingsplan 'Kleine Boezem' op de hoek Mozartlaan-Staakweg waar de gemeente zich door aankoop de eigendom van 8000 m^ bouw grond heeft verworven. Het bouwperceel biedt ruimte aan een nieuwe kerk met zo'n hon derdtwintig parkeerplaatsen welke hoeveelheid minstens nodig is omdat de Gereformeerde Gemeente van Dirksland zich als een streekgemeente heeft ontwikkeld. Het huidige kerkgebouw dat in 1928 werd gesticht ligt aan de oostgrens van het dorp-, de nieuwe kerk komt juist aan de noordgrens te liggen. Waarschijnlijk is die geografische verplaatsing voor enkelen uit de leden reden geweest om het nieuwbouwplan af te wijzen. Ove rigens is hun aantal gering geweest, zelfs 83% van de leden stem de vóór nieuwbouw op de thans verkozen plaats. De bestaande kerk met 933 zitplaatsen voldoet zeker sinds de verbouw in 1965, niet meer aan de huidige voorschriften waaraan een nieuwe aanvraag tot uitbreiding getoetst zou worden en uit breiding zou nodig zijn. Toen die in 1995 werd overwogen bleek de praktische onmoge lijkheid; nu al is, afgemeten aan het aantal zitplaatsen, de kubieke meter inhoud van de kerkruimte te gering en staan de banken te dicht op elkaar, ook vanwege de (brandweer)veiligheidsvoor- schriften. Deze kerk nog uit te breiden zou een miljoeneninveste ring kosten. Daarmee geconfronteerd koos de ledenvergadering er al in 1997 voor een geheel nieuwe kerk te bouwen, zij het op de huidige, vertrouwde, locatie. Gedurende de bouwtijd zou dan voor het houden van diensten van een andere ruimte gebruik moeten worden gemaakt. De ledenvergadering begreep overigens wel dat het op de huidige plaats weer krap bemeten zou worden en gaf de in het leven geroepen adviescommissie de opdracht naar een andere plaats uit te zien; dat gebeurde begin 1998. Er werd in die periode ook een bouwcommissie gevormd, een financiële commissie, een activi teitencommissie en een orgelcommissie. Alle commissies ressor terend onder de adviescommissie. Sinds 1997 was architect Valk uit Soest bij de beraadslagingen betrokken. Zijn buro zal nu ook de nieuwe kerk gaan bouwen. Valk bouwde ook de kerken van o.a. Amersfoort, Veenendaal, Houten, Bunschoten, Zoetermeer, e.a. Karakteristiek voor deze kerken is dat de banken waaiervor mig om de kansel zijn geplaatst. Sinds 12 september 1996 is ds. A. M. den Boer als predikant aan de Gereformeerde Gemeente van Dirksland verbonden. De voorwaarden waarmee de bouwcommissie de architect heeft geconfronteerd is dat de nieuwe Dirkslandse kerk uitdrukkelijk als kerkgebouw herkenbaar is en van een stijlvolle soberheid zal zijn. De commissie vindt daarbij ook een torenspits en een kerk klok behoren. De architect heeft het verzoek gekregen een ont werp te tekenen en dat de bouwcommissie voor te leggen. Die is voornemens de kerkelijke leden middels een regelmatig uit te brengen periodiek van de vorderingen op de hoogte te houden. Ook de overige eerder genoemde commissies zullen in dat mede delingenblad hun bevindingen doorgeven. Ergens in het jaar 2001 zal de nieuwe kerk kunnen zijn gerealiseerd. Die zal dan behalve duizend zitplaatsen ook een consistorie, minimaal 4 zalen en een opbaarruimte bevatten. De orgelcommissie ontving inmiddels instemming op haar sug gestie het bestaande orgel uit te breiden zodat het in de straks dubbel zo grote nieuwe kerk weer zal kunnen worden gebruikt. Het orgel werd in 1970 gebouwd door Leeflang orgelbouw en in 1986 uitgebreid door Nijsse te Wolphaartsdijk. De totale investering wordt, na aftrek van de opbrengst van het bestaande kerkgebouw berekend op 6.5 miljoen gulden. De gemeente telt 628 leden en 545 doopleden. Er is een bouwfonds gevormd dat wordt gevoed uit de gehouden collectes en uit gehouden activiteiten terwijl de gemeente tot grote offervaardig heid is opgeroepen. Op bankrekening 31.41.21.919 ten name van het bouwfonds Gereformeerde Gemeente te Dirksland zouden bijdragen dan ook zeer welkom zijn. Leen Jordaan, Staver-manager en brandweer-commandant van Middelharnis, is door de brand die het Staver-complex gedeeltelijk verwoestte, nogal in het nieuws geweest. Leen is na dat onheil niet meer de gebruikelijke lolbroek die met een kwinkslag een lach tovert op ieders gezicht, nee Leen wordt pas weer de oude als alle misère geleden is, als 'De Staver' weer helemaal functioneert. Hoezeer de gemeenschap de gevolgen van de brand ondervindt wordt hem elke dag duidelijker waaroiii het hem zo vreselijk goed deed toen zich vrijdagmiddag aan z'n houten nood-kantoortje een schoolmeisje van de CBS 'School met de Bijbel' aandiende. Ze had samen met een schoolgenootje in een blikken busje geld ingezameld en dat kwam ze nu brengen. Nee, niet iedereen waar ze aanbelden had spontaan geofferd, sommigen vonden 't zelfs een beetje vreemd dat schoolkinderen centjes voor 'De Staver' ophaalden, maar hun actie was eerlijk en spontaan. Ruim twee tientjes hebben ze opgehaald en tot op de laatste cent afgeleverd bij de Staver-manager die er, haast geroerd door het gebaar, vreselijk blij mee was. EDE/OOLTGENSPLAAT Op 20 maart 1999 is het 50 jaar gele den dat ds. A. C. Scherpenisse als kandidaat zijn intrede deed in de Gereformeerde Kerk van Ooltgensplaat. Uit twaalf op hem uit gebrachte beroepen nam hij het eer ste, dat van Ooltgensplaat aan. Onder grote belangstelling werd hij in de morgendienst van deze zondag 20 maart 1949 bevestigd door de predikant uit zijn geboorteplaats, ds. K. Feenstra te Klundert. De tekst voor deze bevestiging was geno men uit Ezechiël 33 vers 7, 8 en 9. In de middagdienst deed ds. Scherpenisse zijn intrede met de woorden uit Johannes 3 vers 30: „Hij moet wassen, maar ik minder worden. Drie dagen voor de intree, op 17 maart was ds. getrouwd. In een artikel in het gedenknummer '100 jaar Gereformeerd Ooltgensplaat' schreef dominee het volgen de: ,,In die eerste week moest ik drie preken maken. 'We hebben maar een week ge wacht met de bidstond', zei de slimme ker- keraad, die niet wist dat goede preken niet gemaakt, maar geboren worden". Na een 3'/2-jarige arbeid nam ds. Scherpenisse afscheid van Ooltgensplaat, met een preek over Efeze 2:14a: 'Want Hij is onze vrede' Op 9 november 1952 werd het ambtelijk werk hervat te Treebeek (Limburg). Op 1 juli 1956 volgde Barendrecht, op 11 juni 1961 Scheveningen, op 19 september 1976 Zwijndrecht en op 1 juni 1987 ging ds. met emeritaat. De thans 77-jarige predikant woont met zijn vrouw te Ede. Na een arbeidzaam leven is ds. in 1997 gestopt met preken. ,,Er is overal een tijd van", is zijn mening. Het adres van de familie Scherpenisse is: Hofbeeklaan 14,6715 EA Ede (Gld.). D.V. zaterdag 20 maart zal er om 15.00 uur in De Open Hof, Hoflaan 2 te Ede een dankdienst worden gehouden. Na de dienst is er gelegenheid ds. en mevrouw, kinderen en kleinkinderen te feliciteren met beide jubilea (50-jarig huwelijk en 50-jarig ambtsjubileum) in een der zalen van De Open Hof. MELISSANT De vrouwenvereniging van de Gereformeer de Gemeente belegt morgenavond (woens dag) een vergadering in het zaaltje van de kerk aan de Beatrixlaan. Oud-zendeling Joh. Commelin hoopt dan te spreken over zijn werk onder de moslims. Hij zal tevens dia's laten zien. Belangstellenden worden hierbij uitgeno digd. De avond begint om half acht. Zaterdagmorgen 13 maart werd bekend dat er vanaf het zeeschip 'Union Moon' een persoon werd vermist. Het schip was vrij dagavond vertrokken vanuit Rotterdam. Via de Kustwacht IJmuiden werd een zoek- actie opgestart. Daaraan werd deelgenomen door 4 boten van de KNRM, de Bruinvis uit Terheijde, de Kapiteins Hazewinkel uit Hoek van Holland, De Zeemanspot uit Stel- lendam en de Graaf van Byland uit Burg- sluis. Ook zochten mee de HD 17, de RP 2 en een helikopter. Het gebied tussen de monding van de Nieu we Waterweg in de Eurogeul en de Noord Hinder werd onder leiding van het Kust wachtcentrum afgezocht. Helaas werd de man niet gevonden. Men besloot de actie te stoppen om 13.45 uur. Donderdagavond 11 maart tussen half zeven en kwart voor zeven arriveer den de muzikanten van Fanfare orkest 'Vooruit' in Ooltgensplaat. Op straat kwamen we veel kinderen met hun familie tegen op weg naar "t Cen trum'. Deze avond vond de afsluiting plaats van het schoolmuziekproject dat 'Vooruit' had geor ganiseerd met medewerking van zes basis scholen in de gemeente. Op het voorgaande concert van 4 februari waren de basisscholen uit Oude-Tonge uitgenodigd. In de afgelo pen weken bezochten we 'De Hoeksteen' en 'De Regenboog' in Ooltgensplaat en 'De Achtsprong' in Achthuizen. Speciaal voor de leerlingen van deze basisscholen en hun familie en kennissen was dit concert georga niseerd. De zaal zat vol met ongeveer 150 kinderen en volwassenen. De opkomst was geweldig, wat wellicht kwam door de enor me betrokkenheid en de inzet van de mee werkende basisscholen. Een groot aantal kinderen had projecten gehad over muziek, waarin ze onder andere vaandels, schellebo- men en muziekinstrumenten gemaakt had den die ze nu bij zich hadden. Deze attribu ten kregen wij te zien en te horen tijdens Mambo Jambo, een vlot nummer. Een compliment van onze kant naar de basisscholen is zeker op zijn plaats. Zoals ook op de schoolbezoeken kregen de kinde ren een opdrachtenformulier: in de verschil lende opdrachten moesten de kinderen onder leiding van dirigent Jurgen Nab verschillen de instrumenten groepen, muzieksoorten en Computers staan ongebruikt op school! In de op 11 maart jl. gehouden commissie vergadering Financien/Sociale zaken van de gemeente Goedereede, vroeg het onderwijs op de plaatselijke scholen nogal de aan dacht van de commissieleden. Aandacht werd besteed aan de schoolbegeleidings dienst en de schoolgebouwen. Verder pleit te dhr. Van Oosterom (CDA) voor een goede elektriciteitsvoorziening op alle scholen. Uit onderzoek was gebleken dat op diverse scholen de pas aangeschafte com puters, mede gefinancierd door de gemeen te, niet of nauwelijks gebruikt kunnen wor den. Op een school in Stellendam staan maar liefst 35 computers werkloos. Wet houder T. Bakelaar (PvdA) vond het niet alleen de taak van de gemeente om hier iets aan te doen, maar het is ook de verantwoor delijkheid van de besturen van de scholen. Hij hoopte in gezamenlijk overleg hier uit te komen. Carillon Op dit moment wordt er hard gewerkt aan de restauratie en uitbreiding van het caril lon in de dom van Goedereede. Het is de bedoeling dat de commissaris van de Koningin, mevr. Leemhuis, het carillon op 24 juni a.s. in gebruik stelt. ^^1 1^3^^^ iwti fouten opschrijven. Met het nummer van de Flinstones konden drie kinderen proberen of ze geschikt waren als dirigent. Het was een unieke avond, waar veel gela chen werd en mooie muziek te horen was; onder andere The Lion King, Mambo Jam bo, Beauty and the Beast, The Flying Doc tors. Mede dankzij de medewerking van de basis scholen, de muzikanten van Fanfare-orkest 'Vooruit' en de enorme inzet van dirigent Jurgen Nab is het hele schoolmuziekprojecht een zeer groot succes geworden. Hopelijk heeft de jeugd nu eens kunnen zien dat een Fanfare-orkest meer doet dan marsen op Koninginnedag. Bent u benieuwd naar Fanfare-orkest 'Voor uit': zaterdag 10 april is ons voorjaarscon cert in de Grutterswei. U kunt altijd komen kijken op woensdagavond vanaf 19.30 uur in het Bolbaeken te Oude-Tonge. Muziek maken is voor iedereen een leuke hobby. Voor infomatie kunt u terecht bij voorzitter Leonard Braber, telefoon 641173 INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDIO REPCmTAQE - FOTOGRAFIE OUDDORP - Wststntt 35 - T^hftxm f3187} 6816121 F»x 683734 RENESSE-Printahop-HogKOoml 72-TalÊfóon (0111) 462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1