Bij het NBI is tlieologie bereiitbaar EIIAHDEtl-niEUWS VAKANTIE WONING De uitdaging is aan jou! Agrarische vrouwen werken in Nederland vaker op liet bedrijf PREDIKBEURTEN Platform tegen geweld opgericht Zoek de ruet in het delersewoud EIIAilDBl-niEtJWS HETi KIJKVENSTER Tel. 0049-9973-9601 Paasviering voor de ouderen PAGINA 2 Vrijdag 12 maart 1999 Leren is 'in'. Ook in en rond de ker ken zijn duizenden mensen elk jaar weer actief in leerhuizen, gespreks groepen, vorming van gemeenteleden enzovoort. Daar worden ze wijzer van. Daar ontdekken ze wat ze altijd al hadden willen weten of nooit had den vermoed. Daar doen ze inspiratie op. Voor wie verder wil dan wat plaatselijk en regionaal kerkenwerk kunnen bieden bestaat er een passend vervolg: een deeltijdopleiding HBO- theologie bij het NBI in Utrecht. het gehele jaar te bezoeken Uitstekend langlaufget)ied, skigebied, en vele wandelpaden, diverse excursies naar bedevaartsplaats Neukirchen, Regensburg, Passau en ook Praag de gouden stad is mogelijk. Wandelen bij de Hogen Bogen en op de hoge berg de Arber Een eldorado! Bij bezoek van meer dan 4 pers., extra slaapkamer beschikbaar 2 pers. p. dag DM 45- 4 pers. p. dag DM 70- Vraag inl. en folders: Na 19.00 uur (Holl. sprekend) Toename pluri-activiteit Zondag 14 maart 1999 Se Lijdenszondag Geweld kost geld Geweld is zinloos door John de Rijke Onderzoek Kwestie van weten Inspiratie Computergestuurd Blik op kerk en samenleving Lj - Verkiezingen - Lage opkomst - Beschamend Heeft het zin om anderhalve week na dato nog na te mijmeren over de Stavenverkiezin- gen? Ik heb in ieder geval een beetje het gevoel dat ik water naar de zee ga dragen, want vrijwel alles wat erover gezegd kan worden, is al gezegd. Maar - dat is het merk waardige - op het moment zelf en vlak daar na zijn de media er vol van, en een paar weken later hoor je er niemand meer over. Want dan is er weer ander nieuws, en we leven nu eenmaal snel. Ik wil het maar niet hebben over de opinie peilingen, die er ook deze keer tamelijk naast zaten... Winst voor het CDA zat er niet in, zo luidde de prognose, maar dat is anders uit gepakt. En de spectaculaire winst voor Groen Links heeft men ook niet voorzien. Kun je nagaan hoe betrekkelijk zulke steek proeven zijn... Wat allerwege de aandacht heeft getrokken is het lage opkomstpercentage. Minder dan de helft van de kiesgerechtigden is komen opdagen om z'n stem uit te brengen. Bij alle verschillen, die in de campagne breed wer den uitgemeten, waren de partijen het in ieder geval daarover eens, dat dit een abso luut dieptepunt was. Maar hoe daarin veran dering kan worden gebracht, daarvoor kan eigenlijk niemand de oplossing aanreiken. Wat is de oorzaak dat de kiezers het massaal laten afweten? Soms worden de weersom standigheden aansprakelijk gesteld, maar op woensdag 3 maart hoefde niemand vanwege de kou of de regen thuis te blijven. Volgens velen spreekt de provinciale politiek niet aan; velen weten niet waarmee de Statenle den hun tijd doorbrengen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de gemeen teraden plegen altijd meer mensen op de been te brengen. Hoewel - ook daarvoor taant de belangstelling de laatste jaren. Naar mijn bescheiden mening ligt de groot ste schuld bij de politieke leiders. Zij hebben in de campagne de grote landelijke vraag stukken centraal gesteld: de asielzoekers, de WAO, en dergelijke. Alsof de verkiezingen voor de Provinciale Staten een soort graad meter zouden moeten zijn voor het beleid van Paars II. En de kiezers schijnen aan te voelen dat het om andere belangen gaat, van daar dat velen geen boodschap hebben aan de Statenverkiezingen. Inconsequent zijn ze wel, de politieke kop stukken. Want wanneer de uitslag van de Statenverkiezingen een beetje had gespoord met de recente Kamerverkiezingen dan had den ze gezegd: zie je wel dat de meerderheid van ons volk het paarse beleid goedkeurt? Nu het anders is gevallen, zeggen ze: ja, maar het waren ook geen Kamerverkiezin gen! Zo heb je natuurlijk altijd gelijk! Beschamend is het wel... In de vorige eeuw was een groot deel van de bevolking uitge sloten: kiesrecht was er slechts voor een éli te die een bepaald bedrag aan belasting betaalde. Toen is er gevochten voor het alge meen kiesrecht. Dat recht is een plicht geworden: tot 1970 althans was er de 'opkomstplicht', want tot stemmen kon uiteraard niemand worden gedwongen. Nu de opkomstplicht afgeschaft is blijven de (achter)kleinkinderen van hen die er destijds voor gevochten hebben, weer massaal thuis. Het kan verkeren, wist Brero al... Waarnemer HBO-theologie Een beroepsopleiding, vanaf het begin ge richt op de praktijk, op de vraag hoe je bijbel, christelijke traditie en geloof kunt communiceren in persoonlijke ontmoetin gen, in de kerk, op school, in de samenle ving. Een opleiding gericht op persoonlijke ver- i dieping. Met ruimte en aandacht voor eigen vragen en de verwachting dat studenten een eigen inbreng hebben. Voor wie? In het deeltijd-HBO studeren veel volwas senen. Zij zijn, ook als ze onvoldoende vooropleiding hebben, vaak zeer gemoti veerde studenten die een vierjarige studie goed aankunnen. Zij willen meer weten en ze willen aan de slag, in pastoraal werk, in godsdienstonderwijs of apostolaat. Programma De vierjarige deeltijdopleiding kent een zorgvuldig samengesteld programma waar van de lessen worden verzorgd op één vaste lesavond per week: theologische vakken, stages en beroepsgerichte vakken vormen een uitgebalanceerd geheel. De gemiddelde studiebelasting is 20 uur per week. Nadere informatie Een uitgebreide folder met gegevens over data aanmelding, kosten etc. is beschikbaar. Bovendien staan we u graag persoonlijk te woord en bent u van harte welkom om een les bij te wonen. Wat is het NBI? Het Nederlands Bijbel Instituut, opgericht in 1948, is een interkerkelijk opleidingsin stituut voor theologische studie en vorming. Het NBI wil een christelijk instituut zijn. Dat betekent dat mensen die er werken en die er studeren elkaar herkennen in en aan spreken op hun vertrouwen in de God van Israël en hun verbondenheid met de bijbel en de christelijke traditie. Dit herkennen en aanspreken gebeurt in een geest van open heid die iedere kerkelijke achtergrond of geloofsrichting welkom heet. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Lttngeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'adv' of 'adrn') tarief per mm 0,42 contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties ais gevolg van onduidelijke advertentie-opdrachten of tele fonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A, J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87 e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 47 1022, privé (0187) 48 33 92 redacteur: J. Villerius, tel. (0187) 47 10 21, privé (0187) 60 14 40 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50, Per jaar ƒ62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren: (0187) 68 16 82, REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Waar en wie? Het NBI ligt op loopafstand van het NS-station Utrecht-Overvecht, Ook per auto is het NBI goed bereikbaar en parkeren is geen probleem. Als u (aan)belt wordt u te woord gestaan door Jan Doelman (direc teur), Sija van de Minkelis (bureausecretaris) of André Mul der (stafmedewerker), NBI, Moezeldreef 400, 3561 GD Utrecht. Tel. (030) 2627333, Fax (030) 2628873 E-mail nbi.nl@wxs.nl Hoewel de zomer nog ver weg lijlit, loop je vast al met vakantieplannen rond. Natuurlijk, je moet er eens even lekker uit. Als je je vakantie niet alleen voor jezelf wilt besteden, maar een flitsende tijd wilt combineren met iets nuttigs, denk dan eens over DABAR-werk na. Ook deze zomer gaan honderden jongeren weer naar tientallen campings en zes steden om in woord en daad het evangelie van Christus te brengen. Recreatie en evangelisatie, allebei. Samen met zes, zeven anderen vorm je een team, doe je bijbelstudie en ga je erop uit. Volleyballen, kinderclub organiseren, avondsluiting houden. En ook: intensief contact maken met tieners en jongeren. Om dwars door alles heen iets van Gods liefde te laten zien. Maar ook om je eigen geloofs leven te versterken - want pas in de prak tijk van het evangelisatiewerk kom je er achter waar je werkelijk staat. Je kunt voor twee weken naar een camping of voor één week naar de stad (Rotterdam, Leiden, Amsterdam, Den Haag, Gouda, Delft). Vooraf krijg je de nodige toerusting: teamleiders hebben een trainingsweekend (26/27 maart) en voor alle betrokkenen is er de ontmoetingsdag (zaterdag 27 april). Ook krijg je nog instructie in de plaats waar je gaat werken. Aanmelden kan als je tenminste 17 jaar bent en zin hebt in een uitdaging. Doe het snel - zeker als je voorkeur hebt voor een bepaalde plaats, met bekenden in een team wilt of een team wilt gaan leiden. Meld je in elk geval vóór 17 april aan, zodat we de teams op de ontmoetingsdag zoveel moge lijk compleet hebben. Folders met aanmeldingsformulier kun je krijgen bij De Windroos/DABAR, tel. (033) 4622802. De uitdaging is aan jou! Resultaten van het EU-onderzoek naar de arbeidsituatie en arbeidstrategiëen van agrarische vrouwen laten zien dat in Nederland de meeste vrouwen nog steeds hun inkomen vooral op het bedrijf ver dienen (65%). Een kleine groep vrouwen werkt zowel ten minste een dag per week op het bedrijf als buitenshuis (11%) of werkt alleen buitenshuis (8%). De rest maakt weinig uren op het bedrijf of bui tenshuis (16%). Van alle vrouwen ver richt 13% nevenactiviteiten op het be drijf; meestal is dit de verkoop van pro ducten aan huis. Het is iets waar vrou wen snel mee starten, maar nog weinig in investeren. Vooral de arbeidsvraag op bedrijven met een weinig grondgebonden productie en het gebrek aan opleiding om elders aantrekke lijk werk te vinden, bepalen waarom vrou wen thuis werken. Verder vinden vrouwen het opvoeden van kinderen beter sporen met werk op het bedrijf dan buitenshuis. Het onderzoek is representatief voor agrari sche vrouwen tussen 20 en 55 jaar, op klei ne en grote bedrijven in vier regio's met verschillende arbeidsmarkten (RBA Gro ningen, IJssel-Vecht, Noord-Holland noord en Noord en midden Limburg. Een trend is dat vrouwen hun baan niet lan ger opzeggen als zij kinderen krijgen, maar deze aanpassen en gebruik maken van kin deropvang, meestal (gast)moeders. Daar mee wordt hun arbeidsstrategie minder be paald door trouwen en/of kinderen krijgen en meer door het investeren in eigen arbeidsmogelijkheden. Daarbij neemt ook het belang toe om niet langer alleen van het agrarisch inkomen afhankelijk te zijn. Veel vrouwen die elders een inkomen verdienen, verwachten hun baan te gaan combineren met werkzaamheden op het bedrijf. Daar naast blijft voor een deel van de jonge vrouwen een arbeidsperspectief aantrekke lijk waarbij alleen werk op het bedrijf en zorgtaken kunnen worden gecombineerd. Ten opzichte van de studiegebieden in de andere landen (Griekenland, Italië en Noor wegen), valt op dat in Nederland veel vrou wen hoofdzakelijk op het agrarisch bedrijf hun inkomen verdienen. In de studiegebie den in Italië en in Noorwegen werken meer vrouwen buitenshuis, omdat de agrarische bedrijven veelal part-time worden gedreven en te weinig inkomen verschaffen. Verder investeren in Noorwegen zowel regionale overheden als vrouwen zelf meer in werk gelegenheid op het dunbevolkte platteland. Alleen in Griekenland werkt eenzelfde aan tal vrouwen op het bedrijf, maar dit wordt vooral veroorzaakt door het gebrek aan betaald werk voor vrouwen elders. Agrarisch werk wordt verschillend gewaar deerd. In de zuidelijke studiegebieden erva ren vrouwen het vaker als een last, die hun weinig inkomen oplevert. In de noordelijke studiegebieden biedt het vrouwen de optie om dicht bij huis een inkomen te verdienen. Hoewel de aanbevelingen qua uitwerking per land en per studiegebied verschillen, hebben ze de volgende punten gemeen: professionalisering van de arbeidssituatie van vrouwen op het agrarisch bedrijf, meer gelijke kansen in het structuurbeleid, meer betaalde diensten op het platteland, en een betere afstemming tussen gevraagde en geboden arbeidskwalificaties. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. G. Blom en 18.30 uur kand. G. J. Blankers, Montfoort. Eben-Haë- zer: 9.30 uur kand. G. J. Blankers en 18.30 uur ds. W. L. Smelt. Woensdag 17 maart, Dorpskerk: 19.30 uur ds. D. Heemskerk, Garderen - Ger. Gem. 9.30 en 18,30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10,00 uur ds, P, C, Koster en 18,30 uur ds, J, Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J, Smink, GOEDEREEDE - Herv. Gem. (Biddag voor gewas, arbeid en visserij) 9,00 en 10,45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. M. J, Paul STELLEND AM - Herv. Gem. 10,00 uur ds. W. L. Smelt, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld-Giessendam - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Meuleman en 18.00 uur ds. J. G. Blom, voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. Stam, Brielle en 17,00 uur ds, T, van Leer, Oostvoorne - Ger. Gem. in Ned. 10,00 (H.A.) en 18.00 uur ds. Schultink. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Trouwborst, Goudriaan en 18.00 uur ds. J, W, van Estrik - Ger. Gem. 10,00 en 18,00 uur ds, A, M, den Boer, HERKINGEN - Herv. Gem. 10,00 uur ds, J, B, ten Hove en 18,00 uur ds. A. Schaap - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal - Lukaska- pel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen, bediening Heilig Avondmaal - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. H. J. J. van Waveren - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. C. Gielen, Pols broek - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. den Butter en 18.00 uur ds. J. Westerink - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. H. Out (H.A.) - Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur R. Tigelaar, Rotterdam-Pernis - Chris tengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben, Zandpad 10.00 uur H. Wulffraat. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A, Belder - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Er wordt veel gesproken over geweld, heel veel! Over geweld in de buurt, op straat, school; agressief gedrag in het verkeer; seksueel geweld tegen kinde ren, volwassenen; geweld in het gezin, in relaties; geweld op grond van ras of overtuiging. Normen en waarden die richting geven aan gedrag zijn ver vaagd of niet meer aanwezig. De medemens wordt als 'ding' gezien, een object dat geen waarde heeft. Gevoe lens van ontevredenheid worden afge reageerd door baldadigheid, vernie ling, bedreiging van anderen of recht streeks misbruik en mishandeling. Grenzen stellen aan gedrag was vroeger gewoon; het was duidelijk wat wel of niet kon. Elkaar helpen was een normale verant woordelijkheid van familie, buren, vrienden, de geloofsgemeenschap waarbij men hoort. Maar men is van elkaar afgedwaald, bang ook voor de gevolgen als we 'ons met een ander bemoeien'. Er wordt wel gesproken over de ernst van (dreigend) geweld, maar doen we er ook iets tegen? Er is (nog) niet zoveel geweld op Goeree- Overflakkee dat er ernstige slachtoffers zijn gevallen. Maar uit de Politiemonitor van 'De Eilanden' blijkt dat ook hier sprake is van een evenredige toename, We kunnen daar (nog) iets aan doen want: geweld is niet nor maal. We zijn allemaal weleens kwaad; ontevreden als we iets niet bereiken; teleurgesteld in anderen maar het is geen reden iets of iemand te dwingen, te dreigen, te beschadigen, letsel toe te brengen en zo agressie af te reageren. Miljarden worden uitgegeven voor herstel van schade aan goederen. Door lichamelijk en geestelijk letsel na (seksueel) geweld zijn enorme geldbedragen gemoeid door ziekte verzuim, uitkeringen uit het Schadefonds Geweld.smi.sdrijven, kosten voor (professio nele) hulpverlening, etc. Een leefbare omgeving is voor iedereen haal baar -jong en oud - als iedereen daar op een zinvolle manier aan werken wil: ben niet bang voor geweld, ben tegenl Het Platform (i,o.) is een initiatief van parti culieren; we zijn op zoek naar gewone men sen, vrijwilligers, die een bijdrage willen leveren aan/willen denken over: - het vorm en inhoud geven aan een meld punt waar (dreigend) geweld kan worden gemeld en opvang mogelijk is; - voorlichting geven over hoe geweld ont staat en hoe we er mee om kunnen gaan; - het platform wil initiatieven van mensen tegen geweld ondersteunen en coördine ren; - bezoekers van ons eiland duidelijk maken dat geweld hier uit den boze is. Het Buro Slachtofferhulp GO, tel. 484916, zal in de aanloop van de activiteiten aan spreekbaar zijn als meldpunt voor (dreigend) geweld en eventuele opvang van slachtoffers van geweld. We vragen reacties, je verhaal, suggesties, ideeën, een persoonlijke mening, watje maar kwijt wilt. Stuur je reactie naar Platform (i.o.) 'Tegen Geweld', PostApartnummer 10001, 3240 MA Middelhamis. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Lingen, v.m. be diening Heilige Doop - Ger. Gem. 10,00 en 18,00 uur leesdienst, STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10,00 en 18,00 uur ds. L. D. Bur ger, v.m, voorbereiding Heilig Avond maal - Ger. Gem. 10,00 en 18,00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.30 uur ds, G, den Hartogh, Werkendam en 18,00 uur de heer K, Baas, DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10,00 uur ds, M, J, Paul en 18,00 uur ds. A. P. Voets - Ger. Kerk 9.00 uur drs. G. den Hartogh en 18.00 uur ds. B. J. Ol- denhuis. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. G. C. Bergshoeff, Vianen en 18.00 uur Mr. J. Kooy, Barendrecht - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.30 uur ds. H. Out. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T, W, van Bennekom, Hilversum, ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur de heer G. Francke, Goes. Op woensdag 24 maart a.s. organiseert de ANBO en de Plaatselijke Commissie te Oude-Tonge een paasviering. Deze zal worden gehouden in het Info-cen- trum te Oude-Tonge, De middag begint om 14,00 uur en de zaal is open vanaf 13,30 uur. De kosten bedragen 7,50 per persoon. De viering wordt afgesloten met een brood maaltijd. Voor een goede organisatie is men verplicht zich op te geven en wel tot en met vrijdag 20 maart a.s. Dit kan in de ochtenduren via het Info-centrum, telefoon 641344. De paasviering is voor ouderen vanaf 55 jaar en bestemd voor de ANBO-leden binnen Oude-Tonge. Zij, die de afstand te ver vin den, willen die dit gelijkertijd met de opgave doorgeven? SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 14.30 uur ds. A. den Hartog - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. 'Buitenshuis' synoniem voor tuinplezier ROTTERDAM - Het geheel vernieuw de tentoonstellingscomplex Ahoy' her bergt van 18 tot en met 21 maart een nieuwe beurs onder de naam 'Buitens huls '99'. Op de keper beschouwd een evenement dat gericht is op alles wat groen is in en om het huis. De manifestatie wordt georganiseerd in samenwerking met de magazines 'Libelle Tuinen', 'de Watertuin' en 'Bloemen en Planten', Zaken die maar enigszins te maken hebben met deze vormen van natuur komen er uitvoerig aan bod. Met name grote en kleine tuinen, stadsbalkons, planten en bloe men, vijvers en accessoires die nodig zijn om naar eigen smaak een sfeervol buitenle ven te creëren. Sowieso kunt u op de tien paviljoens omvat tende beurs ideeën opdoen, waarbij u in de gelegenheid wordt gesteld om ter plekke te beslissen, dan wel bepaalde dingen te kopen om uw tuin of balkon te verfraaien. Zo wordt bijvoorbeeld bij 'de Waterwereld' uit de doeken gedaan hoe een tuinvijver moet wor den aangelegd. Eventueel voorzien van een terras op vlonders, dat dan de indruk wekt 'op water te zweven'In een ander paviljoen zijn zowel lente-, zomer-, herfst- als winter tuinen herkenbaar. Ze zijn gesitueerd op eilanden zodat u er omheen kunt lopen. Dat gene wat is toegepast, is op de beurs aanwe zig vanaf bloembollen, zaden en bomen tot verlichting, bestrating en afscheidingen. En om kennis te vergaren kunt u actief deelne men aan enkele workshops. BUITENSHUIS is dan ook synoniem voor tuinplezier en in die zin een uniek gebeuren dat met geen andere tuinbeurs te vergelijken is. Wist u overigens dat er zes verschillende typen tuinbezitters zijn? In opdracht van de Vereniging Belangenbehartiging Tuinbran- che, VBTB, heeft de Rijksuniversiteit van Groningen een grootschalig sociaal psycho logisch onderzoek gedaan. Hieruit is naar voren gekomen dat slechts weinig mensen de tuin eerder als een last dan een lust erva ren. De intensieve tuinbezitter hecht het meest aan netheid en de mening van de buren. Individualistische tuinbezitters zijn het liefst alleen bezig met de verzorging van hun eigen plekje groen, terwijl de sociale tuinbezitter juist minder geeft om privacy, ideeën opdoet in andere tuinen en de tuin per definitie ziet als een ontmoetingsplaats voor de hele familie. Daarentegen ziet de familietuingebruiker de tuin meer als een besloten ruimte voor het eigen gezin. Dit type schijnt zich weinig te bekommeren om de staat waarin de tuin ver keert. Alleen de amateur-tuinder is zeer betrokken bij zijn tuin, werkt er veel in, heeft een voorliefde voor het verbouwen van groenten, fruit en kruiden en geniet onder wijl van de natuur. In dit verband onder scheidt de nationale tuinbeurs BUITENS HUIS zich door iedereen het authentieke buitengevoel te geven. De situering van het terras is van groot belang. Sommige tuinen mogen dan beperk te mogelijkheden bieden, maar overal is een mouw aan te passen. Als u er op een zeker moment niet meer uitkomt, kunt u altijd nog een hoveniersbedrijf inschakelen. Intussen laten Roobol Tuinmeubilair en Stensen Sier- bestrating u in stand 321 zien hoe een vak kundig aangelegd terras er uit kan zien. In feite is het een kwestie van weten hoe de vork aan de steel zit en als het u vervolgens lukt om zelf een dergelijk resultaat te berei ken dan geeft dat uiteraard veel voldoening. Belangrijk is dat u weet dat Gardena ter ont lasting van uw rug een rugvriendelijke steel heeft ontwikkeld, die vanwege het gebruiks gemak op de vakbeurs VTB werd bekroond met de Gouden Tuinpluim. De nieuwe, 150 cm lange aluminium ergolinesteel kost 33,95 en is behalve bij tuincentra ook ver krijgbaar bij doe-het-zelfzaken. Voor handgemaakte leren laarzen en schoe nen van het hoogwaardig merk 'Dubarry' kunt u op de beurs terecht bij De Kastanje in stand 244. Andere opvallende producten zijn natuurstenen parasolvoeten, duurzame tafel bladen en plantenbakken, alsmede degelijk uitgevoerde roestvrijstalen tuinverlichting (stand 318). Of het nu om serreverlichting gaat, een tuin huis of een eenvoudige pot of bak, de expo santen op BUITENSHUIS '99 gaan ervoor. Neem de ludieke tuinhuizen van kunstenaar Piet Hein Eek, Zij lijken in geen enkel opzicht op de traditionele bouwsels, maar hebben wel dezelfde functie, In tegenstelling tot die van Engelen (stand 204) en Van Wel de BV (stand 454), welke duidelijk herken baar zijn en bovendien een natuuHijke uitstra ling hebben. Er zijn verschillende modellen te bewonderen, van achthoekig tot vierkant en op verzoek kunnen ze worden geïmpreg neerd of milieuvriendelijk 'gesapt'. Per slot van zake is hout natuurlijk materiaal. Van daar dat tuinmeubelen van hout altijd vrien delijk en gezellig ogen, wat uiteraard ook te maken heeft met het van tijd tot tijd te plegen onderhoud. En dat dat ook met twee 'linker handen' kan, bewijzen de workshops die samen met de diverse demonstraties een enorme inspiratiebron vormen voor een lang voorjaar vol doe-het-zelf-plezier. Met BUI TENSHUIS wordt althans de lente goed ingeluid, alle regen ten spijt. Als het dan ein delijk langer droog is en u tot de ontdekking komt dat uw handen jeuken, kunt u tenmin ste datgene wat u op BUITENSHUIS in u opgenomen hebt, met een gerust hart in de praktijk brengen. Schutting reinigen, vijver schoonmaken, snoeien, het zijn allemaal klusjes die echt moeten gebeuren wil de tuin er straks mooi bijstaan. De presentatie 'Klussen Buitens huis' laat daartoe een compleet overzicht zien van goede op de markt zijnde onder houdsproducten, gewone en uitzonderlijke gereedschappen, variërend van sproei-in- stallaties, hogedrukspuiten, bestrijdings- en verrijkingsmiddelen tot maaimachines toe Want ook die worden alsmaar beter, Husq- varna bijvoorbeeld claimt met de computer gestuurde 'Auto Mover' de wereldprimeur. Het futuristische apparaat kost weliswaar 3999,-, maar daarvoor maait hij onafgebro ken en geheel zonder hulp, terwijl u toekijkt Een sensor onder de neus reageert op elk obstakel, want door een tevoren gespannen kabel herkent de geluidloze maaier feilloos binnen welke perken hij moet blijven. Hoeft dat voor u niet, dan hebt u voor heel wat rninder geld keus uit een tweetal nieuwe elektrische Flymo wielmaaiers (RE320 a raison van 229,-, resp. de RC320 met accu voor 549,-), De primeurs van BUITENSHUIS kunt u maar beter met laten schieten. Uw kinderen vermaken zich wel, hetzij bij de cavia's het zij bij imkerij "t Schuurtje' waar ze kaarsen mogen maken. Verveling is er niet bij! BUITENSHUIS is open van 10.00 tot 22 00 uur, op zaterdag tot 17.00 uur. De toegangs prijs IS voor alle categorieën 15,- per per soon,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2