'De Staver' richt zich op na de brand Tweewleler Vooijaarsshow Peet van Damme maakte kopie van molen "Korenlust" Vereniging van Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflakkee in Dirksland Bloemschikcursus r 'De Christenvrouw' korets. autoschode mammm(Mi yi^i f\-^ Dagelijks bestuur Waterschap wil beregening niet belasten Ondernemers presenteren zich tijdens beurs fTsireekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Informatie-avond borstvoeding in het Havenziekenhuis Bezichtiging Hervormde Kerlc Middelliarnis Voor vw iinei|bele|i j£ ISO 9002 JUÊMINNAARD VASTGOED Vertrektijden bussen Kontaktavond Visser Visser Vrijdag 12 maart 1999 71e jaargang nr. 6787 De chaotische sfeer die de eerste dagen na de brand van zondag rondom recreatiecomplex 'De Sta- ver' te Middelharnis heerste, heeft in de loop van deze week al snel plaatsgemaakt voor een bewonde renswaardig snelle aanpak om wat overbleef weer zo gauw mogelijk operationeel te maken. Het was in de verenigde vergadering van vorig jaar september dat hoofdin geland D. van Loon uit Oude-Tonge de vraag opwierp of het wellicht aanbeve ling zou verdienen akkerbouwers te laten betalen voor het zoet water dat ze, voor beregening van hun produc ten, aan de watergangen onttrekken. Vrijdag 19 en zaterdag 20 maart is er een tweewielervoorjaarsshow in 'De Schakel' te Dirksland. De fa. Jelier pre senteert dan weer de allernieuwste modellen op het gebied van fietsen, bromfietsen en scooters. Uw woning overal onder de aandacht instattatiebedrijf Gas - Water - Warmte afdeling Dirksland STELLENDAM Oud-dorpstimmerinan Peet van Damme uit Stellendam, hij loopt inmiddels aardig naar de zeventig, heeft z'n leven lang niks met windmolens gehad. Toen hij zich in 1956 vanaf z'n geboorteplek Melissant met z'n Stellendamse bruid Lena de Jager in haar geboortedorp vestigde om daar dorpstimmerman te worden, heeft hij de Korenmolen "Korenlust" nauwe lijks zien staan; die boeide hem in 't geheel niet, hoe markant die ook vanaf de Molenblok haar wieken boven alle Stellendamse daken uitstak. Maar die desin teresse heeft een merkwaardige keer genomen, zeg maar anderhalf jaar geleden. Peet was zoals dat heet, al wat jaren timmerman in ruste, maar altijd nog had hij een duimstok op zak en bij de hand Goeree-Overflakkee B.V. ^^9|^^^^p Garage Knöps B.V. voor autorijden met plezier Vandaag, vrijdag, vindt in 'Het Prieel' alweer een receptie plaats en volgende week vrijdag kan, eveneens in 'Het Prieel', het pianoconcert van Wibi Soerjadi probleem loos doorgaan. 'Het Prieel' heeft namelijk, los van de rest van het 'Staver'-complex, een eigen energievoorziening die door de brand niet is aangetast. Ook de bowlingbaan, de restaurette en de vergaderruimtes zijn weer te gebruiken. Wat wel definitief verloren ging is de sport hal waarvan de restanten ten snelste zullen worden verwijderd. De tennisbal kan wor den hersteld. Volgende week donderdag wordt door de verzekeraar beslist of de technische ruimte nog zal worden hersteld of totaal vernieuwd zal moeten worden; een beslissing die door 'Staver'-manager Jordaan met spanning wordt afgewacht, omdat die mede bepalend lijkt te zullen zijn voor de duur van de stag natie. Wanneer de technische ruiinte metter daad geheel vernieuwd zal moeten worden, zal ten behoeve van het zwembad een nood- voorziening worden aangebracht, van waar uit het zwembad energie zal kunnen betrek ken. In dat geval zou het zwembad over enkele weken weer in gebruik kunnen wor den genomen. Een schoonmaakploeg gaat dezer dagen aan het werk in de tennisbal, die goeddeels gespaard is gebleven, één zijwand brandde weg en op de vloer kwam een laag bluswa ter te staan. De open zijwand zal met krimpf- olie provisorisch worden gedicht. Betimme ring zorgt ervoor dat bezoekers nauwelijks worden geconfronteerd met de ravage die daarachter heerst en het herstel dat zo gauw mogelijk ter hand zal worden genomen. Op dinsdag 2 maart jl. hield de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting Goeree-Overflak kee alweer de laatste bijeenkomst van het winterseizoen 1998/1999. De avond, die werd ingeleid door de heren C. Vogelaar en J. Willemse van de DLV Westmaas, is gehouden in de "Schakel" te Dirksland. Er waren ruim 100 leden aanwe zig. Een van de punten die onder de aan dacht van het aanwezige publiek werd gebracht is het houden van een spuitvrije zone, een nieuwe regelgeving in het Meer jaren Plan Gewasbescherming. Vanaf het jaar 2000 gaat er bij aardappelen en uien 1.5 mtr. van de zijkant van het perceel ver loren. Verder wordt de toelating van gewas beschermingsmiddelen bemoeilijkt, wat resistentie in de hand werkt. Vele van de goede gewasbeschermingsmiddelen zullen uit de handel worden genomen. Een oplos sing voor veel van de problemen zou bio technologie kunnen zijn. Het bestrijden van fusarium in tarwe blijft een moeilijke kwestie. De bestaande mid delen kunnen hiervoor geen sluitende oplossing bieden. Ook Minas, de in 1998 van kracht gewor den Meststoffenwet, blijft een kwestie van rekenen. Wat te weinig aanvoeren is beter dan de aanvoernorm te overschrijden, om heffingen te voorkomen. Doordat er de afgelopen periode zoveel regen is gevallen en er zoveel produkten op het land zijn achtergebleven is het moeilijk in te schatten wat dit voor gevolgen heeft voor de bemestingstoestand, het blijft al met al koffiedik kijken. Voor de bestrijding van de phytoptora zijn er gelukkig nog voldoende middelen voor handen. Bovendien zal in de toekomst de uitvoering van het Masterplan-phytoptora hier een bijdrage aan kunnen leveren. Ook is de spuittechniek nog te verbeteren. De grovere druppeldoppen geven ook een acceptabele bedekking van het gewas. Verder zijn er nog problemen te verwachten met aardappel opslag, wat nog wel enig handwerk zal kosten. Na de rondvraag werden de sprekers bedankt en wenste de voorzitter ieder een goed groeiseizoen toe en werd de vergade ring besloten. De heer Van Loon zou betaling voorstaan ter compensatie van de kosten die door het waterschap worden gemaakt aan onder ande re een voldoende doorspoeling om het chlo ridegehalte van het water te reduceren. De heer Van Loon acht die aanzienlijk te zijn en het lijkt hem niet redelijk dat die kosten mede worden betaald door de 95% van hen die van de beregeningsmogelijkheid nooit gebruik maken. In de verenigde vergadering die op 26 maart wordt gehouden, stellen dijkgraaf en heemra den echter voor af te zien van de gedachte kosten voor beregening in rekening te bren gen, omdat de baten niet tegen de kosten op zouden wegen. Het onttrekken van zoet water uit watergan gen voor beregening is in ons waterschap niet aan een vergunning, noch aan een heffing onderhevig, stelt het college vast en ze wil dat graag zo houden. Een diepgaand onderzoek naar de precieze voor- en nadelen lijkt hét college van dijk graaf en heemraden voorshands dan ook wei nig zinvol. Door de royale presentatie komen de diverse modellen helemaal tot hun recht. De verschei denheid aan versnellingssystemen, toegepast in de diverse modellen - sportfietsen, hybrides en mountainbikes - vraagt deskundige infor matie. Ook in kinderfietsen wordt het aanbod steeds groter, dus ook het assortiment van de fa. Jelier. O.a. Batavus, Gazelle en Sparta bie den voor groot en klein de fiets die bij hen past. De mountainbikes van Batavus - Be- One-, de Marathonserie van Sparta, enz., enz. Scooters en bromfietsen (natuurlijk ook in snoruitvoering) vindt u op de show van Piag- gio, Gilera, Peugeot en Yamaha. De producten van deze merken zijn door hun kwaliteit en natuurlijk hun service-verlening goed voor jarenlang rijplezier. Modem qua vormgeving en kleurstelling. Op de show ontbreekt natuur lijk de elektrische fiets niet. Maak een gratis proefrit en ervaar het gemak. Van uw vakspecialist krijgt u, zoals u mag verwachten, uitgebreid voorlichting en infor matie, zodat u weet wat u koopt. Ook home trainers e.d. van het merk Pro-Action, fietsaan- hangwagens voor het vervoer van twee kinde ren of bagage, kinderzitjes, tassen en diverse accessoires worden u getoond. Wilt u dit jaar op uw tweewieler lekker naar buiten, is een bezoek aan deze gezellige twee- wielershow heel erg de moeite waard. Ook kunt u vast het model van uw keuze reserve ren voor later in het jaar! De koffie staat voor u klaar! Open: vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het Havenziekenhuis heeft als enige zieken huis in Nederland het certificaat 'Zorg voor borstvoeding'. Omdat wij het belangrijk vin den dat ouders goede informaite krijgen over het geven van borstvoeding, organiseren wij zes maal per jaar een informatie-avond voor aanstaande ouders of andere belangstellen den. De avond duurt van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten zijn 10,- per persoon of 15,- per paar. Wilt u informatie of wilt u zich inschrijven, dan kunt u bellen met: afdeling Verloskunde van het Havenziekenhuis, tel. (010) 4043536. SOMMKLSDIJK <>UI>IK)Rr' VOORSTRAAT 44 STATIONSWEG 3 TEL. 0187-48 72 72 (PASSACE) ('S AVONDS 06 - 53 777 800) TEL. 0187 - 68 45 45 FAX 0187-48 66 13 FAX 0187 - 68 17 55 Nu de restauratie van de Hervormde kerk te Middelharnis is voltooid, ontvangt de kerk voogdij regelmatig verzoeken om bezichti ging van de kerk. De kerkvoogdij wil hieraan voldoen en stelt een ieder in de gelegenheid om op zaterdag 13 maart, 's middags van 1 tot 5 uur een bezoek aan het kerkgebouw te brengen. '■■■«ï^^te Haveneind 7 M 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187) 483328 Fax (0187) 48 59 92 Stichting Welzijnswerk 'Oostflakkee' biedt u vanaf 8 april de mogelijkheid om een cur sus bloemschikken te gaan volgen. Deze zal worden gehouden in 't Centrum, Van Weel straat 10 in Ooltgensplaat. De lessen zijn op donderdagavond van 19.30 tot 21.00 uur. De kosten bedragen 25,00 per les, inclu sief materiaal. De cursus is niet alleen voor ouderen, ook jongeren zijn van harte wel kom! Voor meer informatie of aanmelding kunt u contact opnemen met de S.W.O., tel. 641344. Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 3*' jm i D.V. zaterdag 13 maart houden we een dart- competitie! Iedereen die graag dart speelt, zien we graag zaterdag. Heb je nog nooit gedart, dan is ditje kans om het te leren. Verder zijn ook de tafeltennis en de biljart van de partij zoals op iedere open avond. Graag zien we jullie zaterdag op het OJW in 'De Hoeksteen' te Middelharnis. Op D.V. woensdag 17 maart komen we bij een in 'Onder de Wiek'. In ons midden heb ben we mevrouw C. Vogelaar-Matsinger uit Dirksland; geen onbekende onder ons. Zij wil ons iets laten zien en horen over haar reis naar China (evangelisatie). We beginnen om kwart voor acht. Allen hartelijk welkom. ■Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 Eind '97 is het geweest, dat Peet naar de molen ging, hemels breed slechts wat honderden meters van huis, en een praatje maakte met vrijetijdsmolenaar Wim Ziekman uit Oude-Tonge die de Stellendamse molen met zoveel ambitie bestiert. Misschien heeft dat op Peet van Damme wel aanstekelijk gewerkt, want Peet is op slag de molen "mooi" gaan vinden, al dat hout, al die raderen, al die kracht waarvan middels ingenieuse overbrengin gen in het molenlichaam nuttig gebruik werd gemaakt. Peet liet het oog rondgaan en tot een tweede bezoekje werd besloten waar na er heel wat meer zijn gevolgd. Anderhalve maand lang heeft Peet daarna met z'n duimstok gepast en gemeten, heeft alle hoekjes en gaatjes van de molen, het krui- en maalmechanisme minutieus op tekening gezet waar na hij een mirakel heeft verricht. Het was op 9 maart 1856 dat Leendert Buth Johanneszoon voor molen "Korenlust" de, Ie steen legde, 143 jaar later, op 9 maart 1999 onthulde molenaar Wim Ziekman het prachtige schaalmodel dat door dhr. van Damme is gemaakt, schaal 1 10 en gedetailleerd tot in de allergrootste per fectie, werkelijk de allergrootste "De miniatuur "Korenlust" stond dinsdagochtend in volle glorie te pronk in de vroegere timmermanswerkplaats aan het Spui, een exemplaar van 1.80 mtr. hoog dat aller bewondering kreeg. Molenaar Ziekman vertelde de aanwezigen hoe 't zo gekomen was. Zelf had hij de echte Korenlust "in de vreugd" gezet, zo blij toonde zich molenaar Ziekman met het moois dat tot stand geko men was. "Ach", zei Peet "k'hao geprobeerd wat leuks in meko- are te knutselen...". En hij "knutselde" van schijven multiplex een molenlichaam, precies in de goeie ronding en precies op schaal, van onder robuuster en dikker dan van boven, hij "knutselde" een aswiel met 61 pieterpeuterig kleine-, maar uitermate preciese kammen, hij "knutselde" een heel maalwerk, een kap, een kruimechaniek, in de wieken maakte hij zelfs een zeeg, die vloeiende ronding, kortom de miniatuur "Korenlust" is een absoluut getrouwe copy van de echte, zélfs compleet met de foutjes die de echte ook Molenaar Ziekman (l.) in gesprek met molenmaker Peet van Damme "Je komt niet zo makkelijk meer los van die scharrelaers" Om zichl te geven op het binnenwerk heeft dhr. van Damme de romp opengewerkt. Alles aan het model is conform het origineel, zelfs het aantal banen mastiek over de kap en het gebruikte lettertype voor de naam die is aangebracht op de zogeheten "baard" van de molen. heeft. Peet van Damme heeft een meesterstuk gemaakt maar denk nou niet dat'ie dinsdagochtend op enig complimentje wachtte, integendeel. Hij dankte op zijn beurt de mensen van wie hij infor matie had gekregen, molenrestaurateur Herwijnen voor de zgn "roedestaat" van de molen en o.a. Wijnand Tanis uit Ouddorp die zo'n beetje als opzichter heeft gefigureerd vooral bij het maken van de draaiende delen waarbij een uiterste precisie en het meest geschikte hout, bukshout, werd gebruikt dat dhr. Tanis ook toe past bij de restauratie van het houtwerk van antieke klokken. Molenaar Ziekman is eigenlijk jaloers op de kwaliteit van de miniatuur molen, want die staat er toch wat knapper bij dan de échte molen, eigendom van de Molenstichting Goeree- Overflakkee. Overigens ook van dhr. Ziekman alle waardering voor de molenstichting die op Goeree-Overflakkee 11 molens in bezit heeft, maar de Stichting zou wat ruimer in haar middelen moeten zitten. Dan zou er ook geld zijn voor het aanbrengen van een tweede koppel maalstenen a 6.000,—. De vriendenkring "Korenlust" heeft daartoe een rekening geopend, giro 3690654 of banknr. 3089.07.582. Als de loodzware stenen t.z.t. kunnen wor den aangeschaft zullen ze op hun plaats in de echte molen moeten worden getakeld. Peet wreef zich dinsdagmorgen vergenoegd in de handen, flinke knuisten waarvan je nauwelijks denken kunt dat die al dat fijne werk zouden hebben gemaakt, en, zo verklapte molenaar Ziekman, hij maakte zich alweer op voor een tweede karwei, het maken van een model van de standaardmolen die tot 1845 in Ouddorp heeft gestaan, vandaar naar Brouwershaven werd ver plaatst en daar in 1945 door de wind is vernield. Ook in dat nieu we projekt heeft dhr. Ziekman alle vertrouwen en dat wordt vast weer een meesterwerkje van Stellendams oud-dorpstimmerman\ die vroeger een molen nauwelijks een blik waardig keurde maar er nu wel érg van gecharmeerd is. Wat hij met z'n prachtige miniatuur "Korenlust" van plan is wil Peet nog niet verklappen. Er moeten nog zeilen worden gemon teerd om de molen ook in de wind te kunnen laten draaien. Het werd in elk geval een meesterstukje. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Onderstaand treft u de vertrektijden van de bussen voor de Kontaktavond van de vrou wenverenigingen van de Ring Flakkee. Deze wordt gehouden in 'Elim' in Nieuwe Tonge, dus niet in Herkingen (in verband met plaatsgebrek aldaar). Ouddorp, Eben Haëzer18.55 uur Goedereede, bushalte ZWN19.00 uur Stellendam, 't Wapen van St.dam.19.05 uur Melissant, 'De Poort'18.50 uur Herkingen, Visbank19.00 uur Oude Tonge, ZWN station19.10 uur Ooltgensplaat, Bush. Rabobank ....18.45 uur Stad a/h Haringvliet, Kerk18.55 uur Middelharnis, Dienstencentrum ....19.05 uur Sommelsdijk, Bush. Krakeelstr19.10 uur Op vrijdag 26 en zaterdag 27 maart a.s. wordt, net als vorig jaar, een consumenten beurs gehouden op het terrein van autobe drijf Cor Melissant en Flakkee Caravans aan de Nijverheidsweg in Dirksland. De beurs is op vrijdag geopend van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur. Tijdens deze beurs presenteren verschillende ondernemers zich met hun produkten aan de bezoekers. Ook voor informatie over verschillende produkten kan men hier terecht. Er worden verschillende activiteiten geor ganiseerd, zoals bijvoorbeeld een optreden van de muziekvereniging, een speciale beursprijsvraag, leuke aanbiedingen en diverse demonstraties. Ook voor de kinde ren zijn er veel leuke attrakties zoals bij voorbeeld op zaterdagmiddag het schmin ken. Om tijdens de beurs iedereen de gelegen heid te geven rustig alles te bekijken is het gebouw aan de Nijverheidsweg 4 tijdens deze dagen uitgebreid met 1200 m' (1 feest tent/gebouw overburen) waar de bezoekers met een hapje en een drankje ontvangen zullen worden. De entree is gratis. REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187) 489143 Tel. (0180) 642111 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAQE - FOTOORAHE Ï*JU) OUDDORP- Westetraaf 35 - Telefoon (0187)681612/Fax 683734 RENESSE - Printshop Hogezoom 172 TelBfoon ^111) 46240Q Het complete Opel-Winterpakket verkoop en verhuur van: Skibox Sneeuw/kettingen t Allesdragers I Winterbanden incl. velgen reserveer tijdig: 0187-476788

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1