w- GEZOND WEL Gezonde voeding begint bij een goed ontbijt Vrijwilligers bij Expo Haringvliet Eilanden-Nieuws: uit de kerken yh^^rt 2 yii^^rt H H H H H H H H H N H H H H H H H N H H H H H N H H H H H H H H H H M H H H N H H H H H H H H H H H H H H H H H H H H H N H H H H N H H H N N H H H H N H M H H M H H EIIAnOEII-MEUWS Sirjoan van ^erf;pi ^o&t WIP-behandeling en leuke uitjes een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! t/Cit^<^^'^dA 4- er s ^=2 er 4r/^^ ^tdiiit Winterse maaltijd in Achtliuizen Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant PAGINA 13 Vrijdag 12 maart 1999 Lente zit er aan te I^Tnen. (Dat is meest een dm^seizoen, zvant dan is, in [and- en tuinbouzo, meestaCvoiop zverl^te doen. Heeft men d'afyebpen zointer reeds de zaadïijst ingevuld, eerstdaags arriveren zaden, en men wacht vol ongeduld, dat de grond maar sneCgaat drogen, en de temperatuur zuat stijgt. 'Wetend dat in [entemaanden, hageC, sneeuw en nacfwoorst dreigt. Iedereen wit graag beginnen, als fiet weer er maar toe noodt. 't "Btijjt een waagstulQ zo we weten, want het risico is groot. 't Weer l^an weCtot zaaien noden, de kgteruier wijst rwg maart. Hebben vaa^aC ondervonden, roerde dil^jls nogz'n staart. !Ais men echter atterwegen, zo de al^rs eens beziet. die doordren/^ zijn van fiet water, ^omt 't vooreerst tot zaaien niet. Veetgewassen bleven zitten. Veel [arut wacht nog op depCoeg. "En eer dat men kan gaan zaaien, is er eerst nog wer((genoeg. 'Dat is oo(<^ terecht, een reden wat de boeren zo bezwaart. Hoe 't met de structuur zat wezen, hoe die zich straks openbaart. Zeg gerust, een hatfjaar regen. Vorst niet van betekenis. Het zijn zorgen van de boeren, en die daar niet vreemd aan is. Snoeten immers atten eten, van hetgeen hij produceert! Hebben we echter uit dit attes rwg een weinigjtgeteerd? Toestand is wet verontrustend, en de wees niet ongegrotui. 'Want nog daag'tij(<:s vatt er regen, attes water in tiet rond. Ondan^ dat, wat meer vertrouwen, dat is zel^r at veet waard. Het f:an immers ool^snet drogeru 't Is tenstotte nog steeds maart', ^ts men strains dan /Qin beginnen, en er wat verwachtinggtoort. dan zat men weer fqinnen zeggen: en de boer.hijptoegde voort'. ^Puzzjelreglement l:\. Stuur je opiossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 S, 100 punten te ver dienen. ZelfgetnaaJoe raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een brieve, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van 15-. Verleden week is het nog niet veel soeps geweest met het weer. Regen, wind en kou. Langzamerhand snakt iedereen naar zon en warmte. En hoe zullen de boeren verlangen om aan de slag te kunnen op hun akkers. Alles blijft afhankelijk van de Schepper. Nu even heel wat andere zaken. Hebben jullie wel eens van het Elanden-Nieuws gehoord? Wat is dat nu, zul je denken. De één of andere krant voor rendieren zeker? Er werd natuurlijk gewoon het E-N mee bedoeld door één van onze puzzelaars. We prijzen de PTT dat deze brief niet ergens in Finland of Noord-Scandinavië bezorgd werd. 't Mooiste van alles was dat de postzegel nog ongestempeld was. Kijk dat zijn de krenten in de pap voor oom Ko. Denk nou niet dat alles voor de wind gaat. O nee!! Oom Ko baalt, want hij heeft een bon gehad. Mooi. Gefeliciteerd zul je denken. Lever die bon in bij Blz. Vroegindewey of v.d. Boom. Wacht even! Deze bon was niet zo'n leuk akkefietje. Rij ik daar kalm en bedaard over een dijk bij Klaaswaal en Greup, zonder op mijn turbostaart te trap pen en ineens pats, daar flitst de paal. Je mocht er maar 50. En hoe hard ging Ko? Slechts 65 km. 'k Zal het wel niet met een snip doen, denk je? Nu kan het nog mee- /M- vallen, want er zijn altijd van die scheutige lezers die bij willen dragen in de kosten. Jullie weten mijn adres hè? Als ik over hou tracteer ik jullie alle maal op een ijsje. Afgesproken? Op de val reep melden zich twee nieuwe puzzelaars, kijk dat verzacht het verdriet weer een beet je, hartelijk welkom! Janneke Blok (Stad a/h Haringvliet) had nogal wat vrije tijd gehad in de vakantie. Logisch, want vakantie is vrije tijd. Ze beschrijft haar opgave aldus: Vul de namen in de piramide in. Nummer 1 bestaat uit 1 letter, nummer 2 uit, 3 uit 3 enz. Veel ple zier ermee! Jij met de punten Janneke. 1. Laatste letter van het alfabet. 2. Koning van de Amorieten. 3. O, alle gij dorstigen, komt de wateren. 4. In dit Bijbelboek staat dat de Ninevieten zich bekeren. 5. Andere naam voor Tabitha. Opa van Jakob. Akker des bloeds. 9. Graven voor farao's in Egypte. 10. Prijst den Heere! Marijke Jansen (Middelharnis) Voor jou is het werken op de computer ook al gesneden koek. Je bent fijn een weekje bij papa geweest. Egmond aan Zee was goed voor een ijsco en een milkshake. Verder bezochten jullie het Ajaxmuseum, Volendam en Ikea. Zaterdag zwommen jullie met Jorina en Marinda wel ruim 2 uur in het zwembad. Nou, je hebt je dagen wel actief doorgebracht zeg. Heel leuk datje zo'n keurige, gezellige brief typte. Dank je wel. Arja Maliepaard (Ouddorp) Gelukkig kun je het op "Het Spectrum" rooien. Allicht valt er wel eens een onvol doende. Ik zie dat bij mijn eigen kinderen ook hoor. Cijferlijsten zonder een 5 zijn een zeldzaamheid, 't Zou fijn zijn als Mavo lukte. Zeg Arja, bedankt voor je rebus. Over een poosje kun je hem zelf bezorgen als 't ie in de krant staat. Daniël Schultz (Sommelsdijk) Hallo vriend. Jij bent een oom die 10 jaar is. Tjonge dat is jong. Maar ja met een broer van 26 kan dat. Maurice is de kleinste bij jullie. Dat is zeker wel een schat? Het valt misschien niet altijd mee met die vier zussen van je? Heel leuk dat je mee gaat doen. Stuur je ook een fotootje van je op met de geboortedatum? Linda Koppenaal (Dirksland) Welkom als nieuwe raadselvVriendin. Jullie zijn thuis met z'n vijven. Lennart, Jorn (als broertjes) en Sabine plus Jasmijn (als zus jes). Doe je best op school. Zou het Havo worden? Een foto van jezelf en de geboor tedatum krijgen we hopelijk binnenkort onder ogen van je. Dag Linda. kiinnen veel eigen ervaringen kwijt, maar ook iemand zonder enige (bouw-)techni- sche achtergrond wordt van harte uitgeno digd. Leeftijd speelt geen enkele rol. Wat kunt u verwachten? Expo Haringvliet geeft alle vrijwilligers een korte, interne cursus. Op die manier kan een ieder goed voorbereid en ontspannen aan de rondleidingen beginnen. Elke vrijwilliger ontvangt een VIP-kaart, waarmee het hele gezin onbeperkt toegang tot de expositie en de sluizen heeft. Intro- ducée's krijgen 50% korting op de entree prijs. Bovendien krijgt de vrijwilliger 25% korting op een familiefeest, personeelsfeest, receptie etc. in het restaurant. Enkele malen per jaar wordt voor de vrij willigers en hun partners een gezellige dag uit georganieerd, met een blik achter de schermen van een grote, aanverwante orga nisatie en een diner na afloop. Tussentijds zijn er regelmatig (dia)lezingen, informatiedagen of -avonden (soms bij Rijkswaterstaat, Natuurmonumenten, VVV, Trammuseum etc.) en wordt men via een nieuwsbrief bij alle ontwikkelingen betrok ken en ervan op de hoogte gehouden. Wie kent niet het enorme complex van de Haringvlietsluizen? Wie rijdt er niet regel matig overheen, met een snelheid van 100 km per uur? En vraagt zich dan ook soms af: hoe zou het er nu eigenlijk van binnen uit zien? Veel eilandbewoners zullen wel eens een kijkje in de dam hebben genomen; velen zullen er ook trots op zijn. De Haringvliet- dam en -sluizen zijn immers door vele men senhanden van Goeree-Overflakkee ge bouwd. Vrijwilligers In Expo Haringvliet - naast de sluizen in Stellendam - kunnen bezoekers overal van daan onze trots komen bezichtigen. Om al deze gasten goed te kunnen voorlichten en rondleiden door het immense sluizencom- plex zoekt Expo Haringvliet nu vrijwilligers (m/v). Deze vrijwilligers zullen met bezoe kers naar het sluizencomplex gaan, veel interessante informatie kunnen vertellen (eventueel eigen ervaringen) en in de expo sitie gasten wegwijs maken, vragen beant woorden, helpen bij de souvenirs, de films, eventueel helpen bij aankleding en inrich ting van nieuwe onderdelen etc. Een unieke kans dus om het sluizencomplex van heel dichtbij mee te maken! Ook voor begeleiding van gasten tijdens boottochten zijn vrijwilligers nodig. Wie zoeken wij? Iedereen die het leuk vindt om - zo vaak als hij of zij dat wil - met mensen om te gaan in een prettige sfeer is welkom. Mensen die zelf nog aan de bouw meegewerkt hebben Lijkt het u leuk...? ...om in een ongedwongen sfeer met geïn teresseerde gasten bezig te zijn, en op een informele manier bij het wel en wee van de sluizen betrokken te worden, dan kunt u bellen met telefoonnummer (0187) 499913. Ook als u maar af en toe eens enkele uurtjes beschikbaar hebt, wordt u van harte uitge nodigd om te reageren. Gijsbert van Gils (Achthuizen) houdt van Hollandse kost. Gezond zeg. Een pracht van rebus kregen we van Ricardo Clement (Oude-Tonge). Kun jij hem oplossen? xr\ - net— c^x"I Arja, Jan-Willem de Winter, Madeion en Marleen mogen 'er eentje verwachten. Niet zenuwachtig worden, want het heeft niets met de politie Ie maken. Vandaag is Jan Willem Bijnagte (Scherpenisse) op de kop af 10 jaar oud geworden. Gefeliciteerd kerel! Alle vriendinnen en kameraden het beste toegewenst. Houdoe hoor! Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Wie de Nederlander naar zijn mening over voeding vraagt, krijgt al snel te horen dat eten vooral lekker moet zijn. Daarnaast is het ook wel belangrijk dat men er niet dik van wordt en dat er voldoende voedingsstoffen in zit ten. Deze mening is op zich een prima uitgangspunt op weg naar een gezond voedingspatroon. Gezonde voeding kan ook zeker lekker en mager zijn en toch voldoende vitamines en mineralen bevatten. Gezonde voeding is nodig: om je fit en gezond te voelen en om eventuele ziektes tegen te gaan. Driemaal per dag een maaltijd U Wie praat over gezonde voeding praat over veel groente en fruit, over voldoende varia tie, over vezelrijke producten en zeker ook over weinig vet. Maar goede, gezonde voe ding is ook: drie maal per dag een maaltijd: een ontbijt, een middageten en een avond eten. De maaltijden 's middags en 's avonds zijn voor iedereen de normaalste zaak van de wereld. Natuurlijk wordt er dan gegeten. Over het onbijt zijn de meningen wat ver deelder. Velen slaan dan ook - om diverse redenen - het ontbijt over. Ontbijt - een goed begin Wie kent het niet? Je staat 's ochtends op en eigenlijk ben je dan al te laat. Nog even wassen en aankleden en je moet nu echt de deur uit. De klok lijkt steeds sneller te gaan tikken. Nog net op tijd vind je de huissleutel en trekt de deur achter je dicht. Het ont bijt, jammer dan.geen tijd. Of je hebt juist wel de tijd, maar het idee van een boterham is weerzinwekkend. Een kop koffie of thee, dat is het enige watje nodig hebt of wilt om die duffe kop een beet je bij te brengen. Voor veel mensen is het ontbijt een maaltijd die gemakkelijk wordt overgeslagen. Jam mer, want een goed ontbijt is het halve werk. De hele nacht heeft het lichaam geen voe ding gekregen. Juist 's ochtends is het dan toe aan nieuwe brandstof, nieuwe energie. Een ontbijt geeft dan die brandstof die nodig is om de dag weer fit tegemoet te zien. Om overdag goed te functioneren moet het lichaam tijdens het ontbijt al zo'n 25% van de dagelijks benodigde voedingsstoffen binnenkrijgen. Gebeurt dit niet, dan loopt het als het ware de hele dag achter de feiten aan. Granen en eiwitten Prima, u bent er inmiddels van overtuigd dat een ontbijt noodzakelijk is. Dan nog kan het wel eens helemaal fout gaan. Wie 's ochtends met een gevulde koek en een kop kof fie door het huis loopt en dat een ontbijt noemt, is nog steeds niet gezond bezig. Een maagprobleem en een stresserig gevoel zijn veel eerder het gevolg. Ook aan een gezond ontbijt zijn dus enkele regels verbonden. Granen, koolhydraten dus, zijn zo'n beetje de belangrijkste bron van energie voor ons lichaam. Granen bevatten naast bouwstoffen ook veel vezels. Vezels zijn dan weer belangrijk voor een gezonde stoelgang. Het is dan ook goed om van het ontbijt een granen- en vezelrijke maaltijd te maken. Deze zijn onder andere te vinden in bruin brood, brinta, muesli, etc. Eiwitten, die ook nodig zijn, vind je in eieren, kaas en melkproducten. Hoewel vetten wat minder nodig zijn, is een beetje boter of margarine op brood zeker toegestaan. Aparte ontbijten Het samenstellen van een gezond ontbijt is op zich helemaal niet moeilijk of tijdrovend. Toch heeft ook daarbij iedereen zijn voorkeuren. Sporters willen vooral een vezelrijk ontbijt met brinta en bananen. Deze leveren de benodigde extra energie. Wie weinig tijd heeft, kan kiezen voor een kant en klaar drinkontbijt. Hierin zitten ook alle benodigde voedingsstoffen. Lijners zijn vaak een probleem apart. Het overslaan van het ontbijt bespaart veel calo rieën, zo denken ze. Maar lijners voelen zich vaak duf en lusteloos, en het hongerge voel i%ajtijd weer aanwezig. Een licht ontbijt met bijvoorbeeld een schaaltje magere yoghiict en cereals vormt dan een prima oplossing. Ontbijtles Omdat hier ook geldt - zoals bij zo veel andere zaken - jong geleerd is oud gedaan, loopt er in Spijkenisse een projecht op de basisschool. Kinderen wordt het belang van een goede voeding en met name een goed ontbijt aangeleerd. Op zo'n 15 basisscholen wordt in groep 7 en 8 een ontbijt voor de kinderen en hun ouders geserveerd. Aan de hand van dit ontbijt leren de gezinnen alles over gezonde, verantwoorde en gevarieer de voeding. Daarnaast wordt hen ook bewust gemaakt dat eten, en met name ontbijten, ook leuk en lekker kan zijn. NED. HERV. KERK Beroepen te Katwijk aan Zee (toez.) (wijk- gem. De Noord) W. van Vlastuin te Op- heusden; te Dirksland (wijk 1) M. Verduin te Zeist; te Kesteren A. den Hartog te Sint Maartensdijk; te Rotterdam-Zuid, als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (geestelijk verzorger van het 'Ikazia' zie kenhuis) J. A. P. Vlasblom te Nieuwveen. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid, als predikant voor bijzondere werkzaamheden (geestelijk verzorger van het 'Ikazia' zie kenhuis) J. A. P. Vlasblom te Nieuwveen. Bedankt voor Maartensdijk A. den Hartog te Sint Maartensdijk; voor Mijnsheerenland H. J. Reinders te Zaamslag; voor Rotter- dam-Hillegersberg J. Quist te Schevenin- gen; voor Voorburg (buitengewone wijkge- meente) L. M. Jongejan te Schoonrewoerd; voor Wekerom Joh. Post te Oldebroek; voor Barendrecht (buitengewone wijkge- meente) M. Aangeenbrug te Barneveld; voor Rijssen (toez.) (wijk 5) M. J. Paul te Dirksland; voor Wijnjewoude ds. L. P. J. van Bruggen te Elim. Toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar: M. C. Batenburg, Valkhof 55, 3362 GC Sliedrecht; T. Verduijn, Jacob Catslaan 10, 3705 BR Zeist; A. C. Veldhui zen, Hyacinthstraat 43, 4142 ZJ Leerdam; B. Reinders, J. Luikenstraat 16, 7461 ZC Rijssen; R. Kattouw, Gems 10, 1273 HW Huizen; L. J. Meijerman-Huigen, Ooster- zoom 19, 9321 EG Peize; drs. F. Bouwen, Elzendreef 5, 2272 CE Voorburg, tel. (070) 3873875. GEREF. KERKEN Beroepen te Oldemarkt (part-time) mevr. E. Wassenaar, kandidaat uit Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; te Rotterdam- Lombardijen drs. M. E. den Duik, kandi daat te Rotterdam-Lombardijen, die dit be roep heeft aangenomen; te Buitenpost G. P. E. van Helden te Sellingen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Hoogkerk A. H. Driest te Zeist; te Assen-Noord T. K. van Eerden te Zuidhorn; te Nijmegen Ph. Troost te Drie- bergen-Rijsenburg. Bedankt voor Nijmegen, voor Voorthui- zen-Barneveld (tweede predikantsplaats), voor IJmuiden en voor ZwoUe-Berkum Ph. Troost te Driebergen-Rijsenburg. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht-West J. Weste- rink te Bunschoten. Op woensdag 17 maart a.s. organiseert Stichting Welzijnswerk 'Oostflakkee' een winterse maaltijd voor ouderen en alleen staanden. Deze wordt gehouden in 't Zaaltje, Pastoor van Luenenstraat 20. De deelnemers kun nen zich aanmelden bij de heer Huijbrecht- se, tel. 631552. Op het menu staat andijvie-; stampot met een bal gehakt. De kosten bedragen 6,00 en het begint om 12.00 uur. U bent van harte welkom! Uitslagen van 8 maart Afdeling 1: H. Visbeen - A. Doom1 - 1 Afdeling 2: E. V. d. Slik - Cario Visbeen2 - O T. de Geus - B. van Nimwegen- H. Koppelman - B. GrootenboerO - 2 J. Non - H. de Geus2 - O H. van Heukelen - A. VisbeenO - 2 Bekerronde: C. Visbeen - A. Doorn1 - 1 (2 - 0) Bedankt voor Enschede-Oost L. C. Buijs te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aalburg W. Visscher te Amersfoort; te Alblasserdam en te Nieu- werkerk (Zld.) F. Mulder te Scherpenzeel; te 's-Gravenzande M. Karens te Werken dam; te Katwijk aan Zee J. Beens te Nij- kerk; te Middelharnis en te Zwolle J. Karels te Oudemirdum; te Oosterend (Texel) A. Bac te Bodegraven, die bedankte voor Nieuwdorp; te Terneuzen A. B. van der Heiden te Utrecht; te Aalst, te Ouddorp, te Meeuwen en te Westezaan A. J. Gunst te Benthuizen; te De Valk-Wekerom J. Spaans te Norwich (Can.); te Enkhuizen en te Oosteriand C. A. van Dieren te Stolwijk; te Groningen P. Mulder te Capelle aan den IJssel. Bedankt voor Boskoop W. Silfhout te Hendrik Ido Ambacht; voor Arhhem J. S. van der Net te Apeldoorn; voor Emmeloord J. J. Tanis te Middelburg-Centrum; voor Haamstede H. Paul te Oostkapelle. Beroepen te Elspeet en te Leerdam J. Roos te Opheusden; te De Beek-Uddel J. Roos te Opheusden, die bedankte voor Arnemui- den. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Aangenomen naar Werkendam A. P. v. d. Meer te Krimpen a/d IJssel. V Nieuws GEREF. GEMEENTEN IN NED. V'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 13