De Doelen breidt concertaanbod uit wegens grote belangstelling Basiscursus gezondheid en ziekteleer bij paarden Bingo in Dirksland Aanhoudende Schotejil-successen in Verenigingscompetitie Traditioneel vierkorenconcert Onmogelijke opgave trainer Jaap Velgersdijk Afscheid en welkom onderdirecteur Bedrijven Rabobank Middelharnis Snuffelmarkt in Ouddorp EIIMflDBI-IIIEUWS Gespreksgroep voor ouders van zuigelingen PAGINA 3 Dinsdag 9 maart 1999 ROTTERDAM - Op 1 maart 1999 is de Seizoenbrochure 1999/2000 van Concert- en congresgebouw De Doe len verschenen. De fors toegenomen belangstelling in het seizoen 1998/1999 heeft geleid tot een stijging in het aantal verkochte abonnemen ten van 20%. De Doelen heeft besloten oni op basis hier van het aantal concertseries uit te breiden naar 45. Deze 45 concertseries bevatten ruim 260 door de Doelen georganiseerde concerten, waarmee de genres Kamermu ziek, Symfonische muziek, Opera en Vocale muziek. Authentiek uitgevoerde muziek. Orgel, Wereldmuziek, Kinder concerten en Jazz uitgebreid aan bod komen. Kamermuziek Nieuw op het gebied van kamermuziek zijn de series Romantische meesterwerken, Gru- bert Grubert, Verkenningen in de Franse kamermuziek (gastprogrammeur: Marius Flothuis) en Christiaan Bor van harte! De serie (Wereld)premières in de Doelen brengt naast uitvoeringen van belangwek kende nieuwe vioolconcerten van Trojahn en Vasks ook o.a. Garbareks improvisaties over 16e-eeuwse motetten, gezongen door the Hilliard Ensemble. Daarnaast worden de vertrouwende series met 's Werelds grootste pianisten Meesters aan het klavier. Kamermuziek, Strijk-kwar- tetten. Gitaristen van wereldklasse en het Doelenensemble gecontinueerd. Symfonische muziek Met enige trots presenteert de Doelen op nieuw een serie met beroemde orkesten, waarin natuurlijk opnieuw het Koninklijk Concertgebouworkest met Riccardo Chailly de revue passeert, en daarnaast o.a. het eigen Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Kent Nagano. De AVRO heeft met zorg twee series voor de Doelen samengesteld. In de serie van het Radio Filharmonisch Orkest staat de natuur als bron van muzikale inspiratie centraal, terwijl in de serie met het Radio Kameror kest hoogtepunten uit het repertoire 'vanuit' Mozart en Beethoven worden gepresen teerd. In de serie Music for the millions passeren Nederlandse én buitenlandse orkesten de revue met zeer toegankelijk repertoire voor groot orkest. Speciaal om met het hele gezin te bezoeken en daarom met aangepaste aan vangstijd. Vocaal Opmerkelijk zijn de concertante opera-uit voeringen van Rossini's Otello en Mozarts Le nozze di Figaro, door respectievelijk het Radio Symfonie-orkest met het Groot Om roepkoor onder leiding van dirigent Ken neth Montgomery en het koor en orkest van de Vlaamse opera onder leiding van Massi mo Zanetti. De Otelloproductie kwam tot stand in samenwerking met de Matinee op de vrije zaterdag. In de serie Fameuze liedvertolkers richten Robert Holl en Hans Peter Blochwitz zich op het Duits-romantische repertoire. De Amerikaanse sopraan Cyndia Sleden maakt een uitstapje naar de pakkende Amerikaan se songliteratuur uit deze eeuw. Niet in het genre Vocaal is de serie Geliefde koorwerken, een titel die geen uitleg be hoeft, maar zeer gevarieerd is geprogram meerd; voor Parts Johannes Passion is even zeer plaats als voor Mozarts Requiem. A uthentiek/Barok In het jaar 2000 wordt de 250e sterfdag van Johann Sebastian Bach herdacht. Een indrukwekkend Rotterdams Bach Festival met 16 concerten staat in maart 2000 ge pland, waarin het oeuvre van Bach vanuit de meest uiteenlopende gezichtspunten wordt belicht. Grote meesters op het gebied van de barok ke uitvoeringspraktijk verlenen hun mede werking alsook het Rotterdams Philharmo nisch Orkest, het Calefax Rietkwintet, de Rotterdam Young Philharmonic en de pia nist Anatol Ugorski. De serie Oude Muziek, deze keer gerela teerd aan de Maasstad, brengt dit jaar spe cialisten als Ronald Brautigam, The Tallis Scholars, Andrew Manze en Emma Kirkby. Daarnaast verwelkomt de Doelen ook 'oude' bekenden op het gebied van barok- en kamermuziek zoals het Gabrieli Consort uit Engeland, het Kölner Kammerchor en Ton Koopman, Frans Bruggen en Jos van Veldhoven met hun fantastische barokor- kcstcn Wereldmuziek Op het gebied van wereldmuziek brengt de Doelen weer meer aanbod dan voorheen. De series Muziek uit India, Muziektradities uit Turkije, Muziek uit Noord-Afrika, Afri can Roots, Zigeunermuziek, Flamencomu- ziek, Argentijnse Tango en Caribbean Big Bands behoeven al geen introductie meer. Maar zeker zo nieuwsgierigmakend zijn de series Juwelen uit de Oriënt, Cabo Verde in focus. Dansen in de Doelen en the World meets Jazz. Festivals Het Festival rond de 250e sterfdag van J. S. Bach is niet het enige festival! In oktober staat een andere componist wiens (150e) sterfdag wordt herdacht in de schijnwer pers: Frederic Chopin. Het Dunya on Stage Festival behoeft geen introductie meer. De laatste week van november zal in het teken staan van Marok kaanse muziek. Uiteraard is deze opsomming verre van vol ledig. Dat kan ook niet met 260 concerten in 45 series! In de nieuwe seizoenbrochure staan de in abonnement uitgebrachte con certen overzichtelijk naar genre gerang schikt vermeld. Voor meer informatie over het concertaan bod kunt u contact opnemen met Afdeling Communicatie van Concert- en congres gebouw de Doelen, Evelien Masselink, tel. (010) 2171751. GROEN COLLEGE GOES Groen College Goes organiseert op 6, 13 en 20 april 's avonds een basiscursus gezond heid en ziekteleer bij paarden. Het tijdig onderkennen van afwijkingen in de gezondheid bij paarden kan meestal erger voorkomen, doordat er tijdig maatre gelen kunnen worden genomen. De cursus is bedoeld voor iedereen die re gelmatig met paarden omgaat. De volgende onderwerpen komen aan de orde: uitwendi ge- en inwendige bouw van het paard, het herkennen van ziekten en afwijkingen, de vruchtbaarheidscyclus en de dracht van het paard. Na deze cursus is deelname aan een ver volgcursus mogelijk. De cursusdocent is dierenarts drs. P. Jacobs. De cursus wordt gehouden in Groen College Goes. Inlichtin gen en aanmelding kan bij mevrouw E. Rottier of de heer L. P. Reijnierse, tel. (0113)272251. Op 11 maart zal in de Victoriahal te Dirks land een GELD-BINGO worden georgani seerd door Buurtvereniging 'West'. Er zul len 8 rondes en 1 Superronde worden ge speeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de Bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtvereniging 'West' garant voor een klinkend prijzenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele klinkende prijzen. Bij Buurtvereniging 'West' gaat overigens niemand teleurgesteld "ïiaar huis, want... iedere deelnemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op donderdag 11 maart! Zaterdag 6 maart j.l. hebben ca. 50 Schotejillers in het 8-banen zwembad Aquapuica te Dordrecht de 4e wed strijd om de Verenigingscompetitie gezwommen. In totaal bestaat de Ver- enigings-competitie uit 5 wedstrijden, zodat de definitieve eindklassering zich reeds enigszins gaat aftekenen. De Schotejil stond na 3 wedstrijden op een 12e plaats in de districtsafde ling Dl. De eerste 10 geplaatsten per districtsafdeling promoveren automa tisch naar de naast hogere gelegen landelijke afdeling C. De resultaten in de wedstrijd van afgelopen zaterdag bestonden uit 18 medailles, 53 per soonlijke records en 8 clubrecords. In de leeftijdscategorie tot 10 jaar was het Esther van der Slik, die met een tijd van 0.24.19 een 3e plaats veroverde op de 25m schoolslag. De even oude Rhiana van Kem pen zwom op de lOOm vrije slag met een tijd van 1.21.37 naar een nieuw clubrecord. In de groep tot 12 jaar zwom Leander Jon- gejan zowel op de lOOm vrije slag een nieuw clubrecord met zijn tijd van 1.11.57 als op de 200m wisselslag, waarop zijn tijd van 3.08.62 eveneens goed was voor een clubrecord. Iris Oostdijk wist op de 50m rugslag met een tijd van 0.35.85 een zilveren medaille te veroveren bij de meisjes tot 14 jaar. In de zelfde leeftijdsgroep zwom Mark verwijs tot twee maal naar een bronzen medaille. Eerst zwom hij op de lOOm schoolslag naar een 3e plaats in een tijd van 1.24.60 en later was zijn tijd op de 200m wisselslag 2.49.08. Bij de deelnemers tot 16 jaar waren het bij de meisjes opnieuw Willemijn Veltman en Lieske van de Polder, die de Schotejil waar devolle punten bezorgden. Lieske van de Polder werd 2e op de lOOm schoolslag in een tijd van 1.25.45. Willemijn Veltman zwom op de 200m vrije slag met een nieu we clubrecordtijd van 2.24.51 naar de 3e plaats. Overigens op de voet gevolgd door Lieske van de Polder, die net 4e werd in 2.24.89. Maarten Nieuwstraten was bij de jongens tot 16 jaar goed voor een 2e plaats op de lOOm schoolslag in een tijd van 1.20.92 en werd later ook nog 3e op de 200m vrije slag in een tijd van 2.27.23. Bij de senioren werden eveneens verrassend goede resultaten neergezet. Zo werd Jenny Jongejan op de lOOm wisselslag 2e in een p.r.-tijd van 1.18.94. Later werd ze ook nog 3e op de 200m schoolslag in een tijd van 3.15.52. Ook Marjon van Kempen bleek nog steeds in goede doen. Zij won de lOOm rugslag in een tijd van 1.13.38. Terloops verbeterde zij ook het clubrecords op de lOOm vlinderslag bij de dames naar 1.16.60. Op de lOOm wisselslag bij de heren zwom Leander Noordijk naar een zilveren medail le in een nieuw clubrecord van 1.07.49. Later werd hij ook nog onverwacht 3e op de 200m schoolslag in een tijd van 2.59.27. Op de lOOm rugslag eindigde Stefan Langbroek op een 2e plaats in een nieuw clubrecord van 1.06.64. In de zelfde serie werd Lean der Noordijk, nog maar net hersteld van de 200m schoolslag van het programma ervoor, 'slechts' 3e in een tijd van 1.06.92. Bij de estafettes van de Schotejil zwommen de jongens Maarten Nieuwstraten (starttijd 27.89), Frank Zoeteweij, Leon Wegman en Mark Verwijs op de 4x 50m vrije slag naar de volle winst in een tijd van 1.58.21. Ook de dames estafette bestaande uit Marjon van Kempen, Jenny Jongejan, Lieske van de Polder en Willemijn Veltman zwommen op de 4x1 OOm wisselslag naar een 2e plaats in een clubrecordtijd van 5.07.95. Op de 4x 50m wisselslag bij de meisjes onder 14 jaar zwommen Iris Oostdijk, Eveline Hagoort, Rianne Noordijk en Annemiek Veltman in een tijd van 2.41.50 naar een 2e plaats. Behalve medailles en clubrecords werden over de gehele linie goede persoonlijke prestaties neergezet. Zo zwom Matthijs Weeda (14) op de lOOm schoolslag een tijd van 1.32.60 en later op de 200m vrije slag een tijd van 2.36.81. Beide tijden waren voor hem forse tijdverbeteringen. Willem Joppe (12) zwom de lOOm school slag in een tijd van 1.26.62. Later kwam Willem Joppe nogmaals aan de start op zijn specialiteit de schoolslag, nu echter op de 200m. Ook hier zwom hij een prima tijd van 3.11.98. Iris Oostdijk (12) zwom de 200m wisselslag in een tijd van 3.12.40. En Leon Wegman (13) deed over de zelfde 200m wisselslag 3.03.08. OUDE TONGE - Op vrijdag 19 maart is het weer zover, dan brengen vier gemengde koren weer een gedeelte van hun repertoire ten geho re in de Grutterswei te Oude Tonge. Deelnemende koren zijn: Smalstadtkoor uit Brouwershaven onder leiding van Bert Gebben; Apollo uit Nieuwe Tonge onder leiding van hun dirigent Marlous Smit uit Rotterdam; de dochter van mevrouw Smit, Catalijne Smit, begeleidt Apollo op de vleugel; Advendo uit Ooltgensplaat staat onder leiding van Sarita van Steeg en zal worden begeleid op de vleugel door Sjalina van de Vliet; Excelsior uit Dirksland staat onder leiding van dirigent Bas van Houte uit Schiedam en de vleugel zal door pianis te Caecile Boschman worden bespeeld. Het begon drie jaar geleden dat Excelsior, Advendo en Smalstadt een zogenaamd Driekorenconcert organiseerden. Door het grote succes van dit concert werd het daar op volgende jaar Apollo toegevoegd zodat de samenstelling van het huidige vierkoren concert een feit werd. Het concert vindt ieder jaar plaats in de Grutterswei en wordt om toerbeurt door de vier koren georgani seerd. Dit jaar is de eer aan het Smalstadt koor uit Brouwershaven. Het repertoire zal ook dit jaar weer veelzij dig zijn. Van Opera tot traditionele koor werken zullen te beluisteren zijn. De toe gangsprijs wordt altijd bewust laag gehou den zodat er voor niemand een drempel zal zijn om het concert te bezoeken. Het con cert begint om 19.45 uur, zaal open 19.15 uur. Kaarten alléén verkrijgbaar aan de zaal. Toegangsprijs 7,50. OUDE-TONGE - De geboorte van een baby brengt veel veranderingen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? kun je een baby al verwennen? waarom huilt een baby? wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk antwoord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom pret tig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om? Daarnaast is het leuk om over kinderen te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep wordt gegeven: plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Arendsstraat 34 te Oude-Tonge datum: dinsdag 16, 30 maart, 13 april (4e bijeenkomst in overleg) tijd: 9.30 tot 11.00 uur. kosten: per persoon voor vier bijeenkom sten: 25,- voor leden en 42,50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uurop telefoon (0181) 626226. TAPIJT VINYL GORDUNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE Zwemver. 'De Gooye' Afgelopen zaterdag tijdens de laatste wed strijd van de verenigingscompetitie van dit seizoen werden door diverse zwemmers van zwemvereniging 'De Gooye' aansprekende resultaten bereikt. Het is jammer dat de club in de breedte aan sterkte heeft verloren door onder andere de jarenlange onzekerheid over het voortbestaan van het zwembad en het 'natuurlijk' verloop wegens studie. Ten gevolge hiervan lijkt het voor trainer Jaap Velgersdijk een onmogelijke opgave om zijn ploeg in de landelijke C-afdeling van deze competitie te behouden. Hoewel in de breed te aan kracht ingeboet, worden er individu eel nog immer aansprekende resultaten geboekt zoals onlangs de derde plaats van Theo-Jan Tanis op de Nederlandse kam pioenschappen sprint. 20 PODIUMPLAATSEN Ook afgelopen zaterdag knappe prestaties. Zo was er maar liefst acht keer goud, acht keer zilver en vier keer brons op een indivi dueel nummer voor een zwemmer van 'De Gooye'. Daarnaast waren er nog de diverse nieuwe persoonlijke records te noteren. Hieronder een weergave van de meest aan sprekende resultaten per zwemmer. Annelies Kievit: 200 meter wisselslag derde plaats (2.52.86), 100 meter schoolslag derde iplaats in 1.30.37 (pr), 100 meter vrije slag zilver (1.08.43). Frank van der Voordt: 100 meter schoolslag zilver (1.18.17), eerste plaats 200 meter wis selslag (2.24.48), zilver op 200 meter rug slag (2.29.11). Michiel de Gelder: brons op 100 meter schoolslag (1.18.57), 200 meter wisselslag tweede (2.29.97), zilver 100 meter vrije slag (1.01.03). Christian Velgersdijk was zeer goed op dreef op de rugslagnummers ondanks een (tijdelijk!!) mindere motivatie tijdens de trainingen: brons op de 100 meter (1.12.22) en goud op de 200 meter (2.27.41). Maartje de Jong: een nieuw pr op de 200 meter vrije slag (2.42.33). Johan van Driel: een nieuw pr op de sprint afstand 50 meter vrije slag (29.17) maar op de lange afstand wat tegenvallend (3.16.29 op de 200 meter schoolslag). Ingmar Brinkman: goud op de 50 meter vrije slag (27.28) en een tweede plaats op de 2()0 meter schoolslag (2.44.72). Theo-Jan Tanis: goud op de 200 meter vrije slag (2.01.85) en tevens goud op de 100 meter vlinderslag in een tijd onder de minuut (59.41). Gerben de Jong: 100 meter schoolslag 1.27.27 (pr), goud op de 100 meter vrije slag (1.00.46). Anja de Gelder: tweede op de 100 meter wis selslag (1.23.39; pr) en zilver op de 100 meter rugslag in een nieuw pr van 1.23.05. Sandra van der Voordt: goud op 100 meter wisselslag waarbij zij maar liefst ruim 10 seconden van haar tijd afzwom: nieuw pr 1.21.68, tevens goud op de 100 meter rug slag (1.22.57; pr). Bastian Zoon: 100 meter rugslag 1.28.44 (pr) en vijf seconden eraf van zijn pr op de 100 meter wisselslag: nieuwe tijd 1.29.05. In het midden de heer Coremans, geflankeerd door de heer Van der Have en de heer De Nijs Op D.V. 1 mei hopen wij weer onze jaar lijkse snuffelmarkt te houden. Heeft u spul len voor deze snuffelmarkt, belt u dan gerust 682814 of 683004. Wij komen het graag bij u ophalen, met uitzondering van grote meubels. Actie commissie Ger. Gem. Ouddorp Op donderdag 25 februari jl. werd tijdens een drukbezochte receptie in 't Prieel van recreatiecentrum 'De Staver' in een geani meerde sfeer afscheid genomen van de heer G. van der Have. Tevens werden de geno digde bedrijfscliënten en relaties in de ge legenheid gesteld kennis te maken met de opvolger van de heer Van der Have, de heer drs. M. J. de Nijs. De heer Van der Have is gedurende l^A jaar als onderdirecteur Bedrijven bij Rabobank Middelharnis werkzaam geweest. In ver band met zijn benoeming elders in de orga nisatie heeft hij de Rabobank Middelharnis inmiddels verlaten. Zijn opvolger, drs. De Nijs, zal met ingang van 1 april 1999 de lei ding van de afdeling Bedrijven overnemen. De heer De Nijs heeft het voornemen om zo spoedig mogelijk in Middelharnis te komen wonen. Op deze wijze zal hij ongetwijfeld in staat zijn, evenals zijn voorganger, zich een plaats te verwerven als prominente ver tegenwoordiger van de bank. De heer W. A. Coremans, algemeen direc teur van de bank, wenst de heer Van der Have alle goeds toe in zijn verdere maat schappelijke carrière en hij ziet uit naar de samenwerking met de heer De Nijs, zulks uiteraard ten faveure voor de cliënten van de bank. -97- En straks de maaimachine door de kla verwei en de zelfbinder door het tar- weveld te kunnen sturen. Dirk was nog in Red Deer. Nadat hij een paar dagen op de farm was ge weest om de tractor te brengen en zijn broers wegwijs te maken in het bedie nen van de machine, was hij terugge gaan naar de garage. Hij zag een toe komst in het machinevak, en Jan Willem gaf zijn zoon gelijk, want hij geloofde ook dat er steeds meer machines op de farms zouden komen. Nu trok de tractor wortels uit de grond. Er waren ook al boeren, die ermee ploegden. Wie weet of er straks nog niet eens een machine kwam om het bos te rooien. De oudste kinderen van Jan Willem kwamen op een leeftijd, waarop men aan het andere geslacht begint te denken. Vroeg waren zij er niet bij geweest. Het leven van de kolonisten was te hard om druk te vrij en. Maar moeder Stijntjes ogen, in dit opzicht heel scherp, merkten nu iets bij Cornells. Hij zat, wanneer de buren 's zondags bij hen waren, vaak dicht bij de oudste dochter van Trompetter. Toen hij eens ont dekte dat zijn moeder op hem lette, draaide hij zich om, schoof uit de buurt van Trijntje en die gehele dag bemoeide hij zich niet met haar. Maar hiermee kon hij zijn moeder niet om de tuin leiden en Stijntje had binnenpret, toen Cornells die week tweemaal een boodschap bij Trompetter moest doen en beide keren langer wegbleef dan nodig was. Dit was voor haar een nieuw bewijs en zij werd volstrekt niet van haar stuk gebracht, toen de volgende zondag Corne lls en Trijntje elkaar zo meden, dat het wel leek of ze elkaar niet kenden. En zij lachte in haar vuistje, toen in de daarop volgende week Cornells alweer twee keer een boodschap bij Trompetter had, steeds 's avonds, en hij de laatste maal pas thuiskwam, toen zijn ouders.al te bed lagen. ,,Hoe was het met Trijn tje?" vroeg Stijntje de volgende morgen bij. haar neus langs aan haar zoon. „Weet ik dat?" wou hij onver schillig zeggen, maar hij bloosde. Al gauw ging het minder stiekem. Ze wandelden samen over de farm en verdwenen ook wel eens in het bos. De wederzijdse ouders waren met de omgang inge nomen. Cornells en Trijntje vormden een goed span. Jan Willem wilde wel dat Gert het voorbeeld volgde van zijn jongere broer. Hij vond de tweede dochter van Trompetter, Froukje, een geschikte vrouw voor hem. Doch Gert scheen het meisje niet eens te zien. Eens liet Jan Willem voorzichtig en onopvallend aan zijn oudste zoon merken dat Froukje een aardig meisje was en vast een goede farmersvrouw zou worden. Gert zei: ,,Best mogelijk", maar gaf er voorts geen asem op en Jan Willem zweeg. Hij be greep dat je als ouders niet moest proberen zulke zaken naar je hand te zetten; dat werkte averechts. Doch in zijn hart dacht hij: Jong, schiet toch op; je geluk ligt voor het grijpen. „Ik geloof dat Gert nu ook wat aan het handje heeft", zei Stijntje eens tegen Jan Willem. „Froukje?" vroeg hij. Hij had nog niets gemerkt. „Nee, Ethel Coolidge". Jan Willem was verrast. Hieraan had hij geen ogen blik gedacht. Doch de verrassing was niet onaange naam. Hij mocht de dochter van zijn Canadese buur man wel. Ze was een flinke meid, die met gemak een span paarden mende en schoven kon binden als de beste. Hij kende haar het best bij het dorsen, dat ze doorgaans met elkaar deden: eerst bij Coolidge, dan bij hem en daarna bij Trompetter. Dan weerde zij zich als een man, hoe 'n slank figuurtje zij ook had. Stijntje was in mineur. Zij had liever gewild dat haar oudste zoon met eigen volk gegaan was. Zo'n vreemde... Jan Willem had dit ook gewild. In zijn hart had hij Froukje voor Gert bestemd. Maar je kon dit voor je kinderen niet uitzoeken. En Ethel was toch geen vreemde. Ze kenden elkaar al jaren. „Ik hoopte dat mijn jongens degelijke vrouwen zou den kiezen", verzuchtte Stijntje. Jan Willem keek haar vragend aan. Waar doelde Stijntje op? Dat Ethel in een overal te paard zat en een wagen mende? Dat ze er 's zomers soms heel luchtig bij liep? Dat ze als ze uitging haar lippen verfde en wat rouge op de wangen streek? Dit waren immers de gewoonten van het land, waaraan zij zich ook al aanpasten, zij het dan met mate. Marijtje droeg ook kleren, die ze in Nederland niet zou heb ben gedragen en Stijntje zelf ging kleuriger gekleed dan vroeger. En wat had ze van de Trompetters ge zegd, toen die op z'n Canadees uit het warenhuis van Eaton kwamen? Doch het zat bij Stijntje op iets anders vast. ,,Het gaat in zo'n Canadees huishouden anders toe dan bij ons", zei zij. Nu moest Jan Willem lachen. Bij Coolidge hielden ze geen voor- en najaarsschoonmaak en hun buur vrouw lachte wel eens om al het plassen en boenen bij de Hollanders. Maar daarom kon je niet zeggen dat het bij Coolidge een vuile boel was. En je moest eens zien wat ze daar inmaakten aan groenten en vruchten en hoe uitstekend mistress Coolidge kon bakken en braden. Ajs Ethel in dit opzicht naar haar moeder aardde, kreeg Gert een goede vrouw. En was het ook geen aardig, hups en goed meisje? ,,Die Canadezen kennen geen huiselijkheid", klaagde Stijntje. Hiertegen had Jan Willem niet veel in te brengen, want wat hij in dit opzicht van zijn nieuwe landgeno ten had gezien, was niet zo best. In Edmonton was hij bij Canadezen, met wie hij wel eens zaken had te doen, altijd vriendelijk en gastvrij ontvangen en hij was wel eens een avond uit geweest met een zaken vriend, nadat hij in dienst huis gegeten had. Tot zijn verwondering ging toen diens vrouw op eigen gele genheid uit en hij had gemerkt dat dit regel was. Mannen en vrouwen zochten vaak ieder zijn genoe gen en van de kinderen trokken zij zich niet veel aan. Zo was het in Edmonton, zo was het ook tot op een zekere hoogte in Red Deer. Maar op het platteland was het anders. Men was er wel gedwongen om meer thuis te zijn. Hij moest echter toegeven, ook bij Coolidge was het niet gezellig. In de grote kamer stonden de stoelen rechtvaardig in het gelid. Men zat erop als aan de muur geplakt. Een kopje thee of kof fie werd er een hele avond niet geschonken en een sigaret, laat staan een sigaar, werd je niet aangebo den. De Canadezen verstonden de kunst niet om het in huis gezellig te maken. Zou Ethel dat echter niet kunnen leren? „Een mooie taak voor jou", zei hij tot Stijntje. ,,Ik kan amper met haar praten", pruilde zij. Ze kon nog steeds heel moeilijk overweg met Engels. Toen vroeg Jan Willem of ze het wel zeker wist dat Gert een oogje op Ethel had. Wat had zij eigenlijk gemerkt van omgang van die twee? Het was niet veel. Alleen maar dat Gert vaak dicht bij de weg was, wanneer Ethel langs kwam en dat zij hen eens samen had zien praten. ,,Je maakt je onnodig ongerust", zei hij. Doch het moederoog had scherp gezien. Gert had het voorzien op Ethel. Hij ging een avond met haar uit. Stijntje liet Gert even voelen dat ze het liever anders had gezien, doch dat schoot hem in het verkeerde keelgat, en toen bond Stijntje haastig in. Ze wou in geen geval haar zoon tegen zich in het harnas jagen. Breng haar maar eens mee", ried ze. Zo kwam Ethel in huis. Ze had zich nogal opgemaakt en was een beetje nerveus. Ook Stijntje en Gert waren niet vrij van zenuwachtigheid. Jan Willem trad het meisje hartelijk tegemoet. (wordt vervolgd) TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3