iUi (v^ Wateroverlast Kop van Goeree UITNODIGING: De Urkers zingen in Middelliarnis voor Woord en Daad Sporthal van 'De Staver' Middelharnis door felle brand verwoest Petje af voor prijswinnaars INBRAAK WONING BIDDAGDIENSTEN Activiteiten in 'De Scliuilplaats' PARKING WATCHERS chr, streekbtix^opgëm, voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden JIJiMINNAARD xr IG VASTGOED a.s. woensdag 10 maart Open Ochtend 'Van Vrouw tot Vrouw' Zwembad en het Prieel ongedeerd gebleven Cursus Geestelijke Vorming Dinsdag 9 maart 1999 71e jaargang nr. 6786 In november en december 1998 is er bij het waterschap, de gemeente en de provincie een aantal meldingen bin nengekomen over wateroverlast rondom de Middelduinen. Naar aan leiding hiervan is door de provincie Zuid-Holland (in het kader van het project 'gebiedsgerichte aanpak Kop van Goeree') het initiatief genomen voor overleg met de gemeente, het waterschap en het waterleidingbe drijf N.V. Delta Nutsbedrijven. Uit dit overleg is het volgende gebleken. De neerslag is in 1998, ook op Goeree, ex treem hoog geweest, nog niet eerder is zo'n grote hoeveelheid neerslag in één jaar gemeten, meer dan 1100 mm tegen normaal 750 mm. Het merendeel van deze extreem hoge neerslag viel ook nog tussen 1 septem ber en 15 november 1998 (500 mm). De Middelduinen is een hoger gelegen duingebied. Op een diepte van tussen 3 en 5 meter is een kleilaag aanwezig, waardoor het water slecht weg kan zakken. Het te veel aan water stroomt af door de dunne zandlaag van circa 3 meter. Deze zandlaag kon de grote hoeveelheid water van de afge lopen maanden niet volledig afvoeren, zo dat er ook water via de oppervlakte af stroomt. Op terreinen waar geen waterlopen aanwezig zijn en de zandlaag dun is, kun nen afvoerproblemen ontstaan, waardoor er zeer hoge grondwaterstanden optreden. Zo'n situatie is eind 1998 ontstaan bijvoor beeld bij de Jonkerstee. Hier zijn geen waterlopen of regenwaterrioleringen aanwe zig, zodat het neerslagoverschot van dit ter rein niet snel kan worden afgevoerd en ook het water afkomstig van het hogerliggende duingebied hier blijft staan. De winning en infiltratie van drinkwater in de Middel en Oostduinen vindt plaats vol gens de verleende vergunning voor het ont trekken van grondwater, voornamelijk (ruim 90%) plaats in de Oostduinen. In de Middelduinen wordt een hoeveelheid grondwater onttrokken die overeenkomt met circa 0.5 mm per dag. Dit is verwaar loosbaar ten opzichte van de neerslag die tussen 1 september en 15 november van 1998 (500 mm, gemiddeld meer dan 6 mm per dag) is gevallen. Voor de Middelduinen zijn enkele jaren ge leden plannen ontwikkeld om de daar aan wezige infiltratie en winning die in deze bovenste zandlaag plaatsvindt te stoppen en een meer natuurlijke situatie te scheppen, terwijl in de Oostduinen de productie zal toenemen. Hiervoor moet N.V. Delta Nuts bedrijven een nieuwe vergunning aanvra gen. Eind 1998 is er bij de provincie een verzoek voor een nieuwe vergunning binnengeko men. De conceptvergunning zal in het voor jaar van 1999 ter inzage worden gelegd; hier is inspraak op mogelijk. Ook zal de N.V. Delta Nutsbedrijven nog een informa tie-avond voor de omwonenden organise ren. Voor alle duidelijkheid: deze plan nen zijn nog niet uitgevoerd en de water winning vindt momenteel nog steeds plaats volgens de vergunning uit 1977. In november hebben de gemeente, het waterschap en het waterleidingbedrijf enke le provisorische maatregelen genomen om het afstromen van het water naar het fiets pad en het omliggende gebied, waaronder de Jonkerstee, tegen te gaan. De gemeente heeft vervolgens langs het fietspad een drainleiding gelegd, om de afwatering daar van op te vangen. In het overleg is besloten om gezamenlijk een ontwaterings- en afwa- teringsplan op te stellen. Het probleem daarbij is dat er vrijwel geen watergangen (sloten) meer zijn die het water moeten op vangen. De definitieve oplossing zal waarschijnlijk hierin liggen, dat in het gebied langs de Middelduinen een hemelwaterafvoerleiding zal worden gelegd, waarlangs water van openbare terreinen (fietspad, weg, e.d.) kan afstromen en waarop particulieren, zoals bijvoorbeeld van de Jonkerstee, hun ontwa teringssysteem (drainage/greppels) kunnen aansluiten. DIRKSLAND Donderdagavond tussen 19.00 en 22.00 uur is er ingebroken in een woning aan de Bea- trixlaan. Men heeft een raam verbroken. De gehele bovenverdieping werd doorzocht. Weggenomen zijn o.a. sieraden en geld. Goeree-Overflakkee B.V. OUDDORP - Doopsgezinde Gem. 19.30 uur ds. J. Smink. STELLEND AM -, Herv. Gem. 14.00 en 19.00uurds.W.L. Smelt. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 14.30 uur ds. J. C. den Toom en 19.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.30 uur bijeenkomst bewoners HDG en belang stellenden en 19.00 uur ds. J. Willemsen. MIDDELHARNIS - Ger. Kerk 19.30 uur ds. H. Out. STAD aan 't HARINGVLIET - Ger. Kerk 19.00 uur ds. P. C. Koster, Spijkenisse. DEN BOMMEL - Ger. Kerk 10.30 uur (bidstond met de scholen) en 19.00 uur de heer L. H. Zweers. Doopsgez- Gemeente Ouddorp Op D.V. woensdag 17 maart a.s. hopen we weer een open ochtend voor vrouwen te houden in de ontmoetingsruimte van het kerkgebouw van de Doopsgezinde Ge meente, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Ieder een is van harte welkom! Onze gastspreek- ster voor deze morgen is Willernien Lem- kens, met het thema Balans in je leven. Het programma begint om 9.30 uur en ein digt om ongeveer 11.00 uur. In de hal is een verkoping van handwerkartikelen, CD's en boeken. Na afloop van de open ochtend is er gele genheid om na te praten en om elkaar te 'ontmoeten'. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinderopvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vriendinnen, kennissen, familie, buren enz. mee. De kerngroep 'Van Vrouw tot Vrouw' Op zaterdag 13 maart 1999 a.s. hoopt het Urker Vissers koor 'Crescendo', dat onder leiding staat van Meindert W. Kramer, weer naar Middelharnis te komen. Deze avond, die georganiseerd is door het eilandelijke Comité van Woord Daad, zal worden gehouden in de Ned. Herv. kerk te Middelharnis. Aanvang 19.30 uur. De kerk is om kwart voor zeven open! Het is reeds de vijfde keer dat dit koor in deze kerk voor Woord en Daad optreedt. Het programma vermeldt een keur van psalmen en overwegend bekende geestelijke liederen, waarbij het koor zo nu en dan begeleid wordt door de bekende bariton Piet Baarssen. De orga nist Henk van Putten zal ook een muzikaal intermezzo verzorgen. Ds. J. W. van Estrik hoopt een korte meditatie te houden. Naast een toegangsprijs - geen kaartverkoop vooraf - van 7,50 (kinderen tot 12 jaar 2,50) tot dekking van de kosten, zal er ook een collecte voor het werk van Woord Daad gehouden worden. De opbrengst wordt besteed voor het project 'Water is Leven' in Burkina Faso. Burkina Faso is één van de armste landen op aarde. De afgelopen 20 jaar kampte het land met droogten en natuurrampen, terwijl de landbouw het voornaamste middel van bestaan is. Het klimaat is tropisch, met een regentijd en een droge tijd. Woord en Daad richt zich zoveel mogelijk op de kwetsbaarste groe pen in de derde wereld. Gezien de nog hoge kindersterfte in Burkina Faso (155 op de 1000) ten gevolge van uitdroging en ondervoeding, krijgen naast de moeder- en kindzorg, ook de kinderen in de basis schoolleeftijd voorrang. Omdat op diverse scholen nog geen drinkwater is, tappen veel kin deren onderweg verontreinigd water uit riviertjes, meren en putten. Ongezond. Bovendien vallen de zogenaamde waterreservoirs droog als de hete maanden maart, april en mei er aan komen. Water is leven! Drinken, koken, wassen, schoonmaken: het is allemaal ondenkbaar zonder water. Zonder water geen leven! Woord en Daad probeert te voorzien in de nood van de water- schaarste door op strategische punten, zo mogelijk dicht bij scholen bronnen te boren en pompen te installeren. Ook zullen bestaande waterputten verbeterd worden. Woord en Daad wil met uw hulp in één jaar 10 bronnen met pom pen installeren a ƒ25.300,- Water is leven! Leven voor vader, moeder maar vooral voor de kinderen. Help en geef voor een verre naaste die in.nood is! Geven voor leven. Water is leven! Uw gift betekent voor de inwoners van dit zeer arme land water en nogmaals water is leven! Van harte aanbe volen. Het recreatiecomplex 'De Staver' is donderdagavond in de gemeenteraad- en sinds zondag in de hele gemeente onderwerp van gesprek geweest. De gemeenteraad wees donderdagavond het voorstel terug voor 3.8 miljoen aan 'De Staver' te innoveren en uit te breiden, zondag brandde de sporthal helemaal-, en de tennisbal voor een deel af, een schade achterlatend die door Staver-manager Leen Jordaan op 4 a 5 miljoen wordt geschat. Nooit eerder heeft de heer Jordaan zich, als brandweercommandant van Middelharnis, bij een brand zó betrokken gevoeld als bij deze, „het is", zei hij, „alsof je eigen winkel in brand staat". Hij werd zondagmiddag in Ouddorp gealarmeerd en zag al bij Goedereede de enorme rookontwikkeling, zonder nog te vermoeden dat het zijn Staver-complex zou zijn dat zo hevig brand de. Bij de alarmering was hem wel gezegd dat de brand zich in die omgeving bevond, maar het kon eigenlijk de Staver niet zijn, heeft hij nog gedacht. Want dat was zondagmiddag nauwelijks in gebruik. Er werd wat gebowld en getennist, het zwembad werd door niemand gebruikt, maar juist in een van de 3 bergingen in de eveneens verlaten Sporthal lijkt de brand te zijn ontstaan. Een van die bergingen is van buitenaf toegankelijk en brandstichting wordt dan ook zéker niet uitgesloten. De technische recherche heeft maandag een onderzoek ingesteld. Alle vier de brandweerploegen uit de gemeente zijn bij de blussing betrokken geweest. Eerst Sommelsdijk en Middelhar nis, gevolgd door Stad en Nieuwe Tonge. Die werden opgeroepen toen brandweer commandant Jordaan vanuit de politieheli- copter in de tennisbal een tweede brand haard ontdekte voor de bestrijding waarvan op dat moment geen manschappen beschik baar waren. In de tennisbal - enkele maan den geleden nog een nieuwe vloer a 120.000,was door de gevreesde flash- over ontbranding ontstaan. Wanneer ook de tennisbal door de brand zou zijn gegrepen zou dat betekend hebben dat de achter gele gen 'Olympia'flat had moeten worden ont ruimd. Die stond precies in de windrichting en heeft de enorme zwarte rook over zich heen gekregen. Toen de brand zondagnamiddag onder con trole was, kon de balans worden opgemaakt. Gelukkig géén gewonden doordat - ook door de politie - iedereen op tijd naar buiten was gedirigeerd, in totaal zullen dat zo'n twintig bezoekers zijn geweest. Wat resteer de was een totaal uit- en afgebrande Sporthal. Van de daarnaast gelegen tennis bal brandde de zijgevel weg, maar door de hitte lijkt de staalconstructie te zijn ontzet en op de nieuwe vloer staat 10 centimeter water. De restaurette en de bowlingbaan liepen water-, en rookschade op; de technische ruimte is totaal uitgebrand wat betekent dat alle energie-voorzieningen zijn geblok keerd. De strategie lijkt te zijn om voor het gespaard gebleven zwembad, het Prieel, de restaurette en enkele vergaderruimtes (o.a. voor het C.B.R.) weer energie beschikbaar te krijgen zodat die voorzieningen weer voor gebruik geschikt zouden kunnen wor den gemaakt. De Sporthal en de tennisbal zullen opnieuw moeten worden gebouwd maar daarover zal het gemeentebestuur gaan beslissen. Maandagmorgen was het bij 'De Staver' een komen en gaan van vertegenwoordigers van verenigingen die van de sportvoorzie- ningen, het zwembad en de vergaderruimten gebruik maken. Ook de scholen kunnen voorlopig niet terecht. Er wordt energiek gewerkt aan het bieden van alternatieven maar die zijn op dit moment nog onvoldoende in beeld om daar richting in te wijzen. Meestal is Staver-manager Jordaan goedlachs, maar het lachen was hem nu totaal vergaan Woensdag 17 maart wordt in 'De Schuil plaats' aan de Kaai 14 in Oude Tonge de film 'Als een dief in de nacht' vertoond, het spannende verhaal van Patty en haar vrien den over de tijd, die volgens de Bijbel aan breekt voordat Jezus Christus terugkomt. Iedereen is van harte welkom, het begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Zaterdag 20 maart opent Het Levend Woord Gemeente 'Flakkee'voor het eerst de deuren voor een rommelmarkt. Tot on geveer 17.00 uur zal er van alles te zien en te koop zijn ten bate van de zending we reldwijd. Ook koffie, thee, limonade en andere lekkere dingen zoals koek en brood jes zijn voor weinig geld verkrijgbaar. Vanaf 11.00 uur is iedereen welkom in 'De Schuilplaats' aan de Kaai 14 in Oude Tonge. Voor informatie kunt u bellen: (0187)643929. Vaa de Technische School Middelharnis namen 23 leerlingen van de vierde klassen bouwtechniek deel aan een prijsvraag die was uitgeschreven door de Stichting WESP. Deze stichting is een initiatief van de sociale partners in de bedrijfstak houthandel en heeft tot doel het ontwikkelen, opzetten en uitvoe ren van werkgelegenheids- en scholingspro jecten ten bate van deze bedrijfstak. In totaal namen ca. 500 leeriingen uit ge-heel Neder land deel aan de prijsvraag die bestond uit een serie pittige vragen over hout. Er waren 102 foutloze inzendingen waaruit 10 deelne mers werden geloot voor een eerste prijs. In Middelharnis werden 7 goede inzendingen geregistreerd die helaas geen lot voor een eerste prijs trokken maar wel een tweede prijs ontvingen. Deze bestond uit een T-shirt, een pet en een prachtig multifunctioneel zak mes in foudraal. Alle anderen kregen een petje als troostprijs. De uitreiking van de prijzen geschiedde door de heer J. N. Gijse- laar, voorlichter van de Stichting Hout en Meubel. Ook de komende zomer zullen de Parking Watchers werkzaam zijn op Goeree-Over flakkee. Voor deze werkzaamheden is de politie op zoek naar enkele enthousiaste jon gens of meisjes in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar. In samenwerking met de politie wordt er onder meer toezicht gehouden op en nabij parkeerplaatsen en tijdens evenemen ten. Het werk wordt hoofdzakelijk per fiets gedaan en vindt overdag plaats. Daarnaast moet je bereid zijn om zeven dagen in de week te willen werken. Indien je interesse hebt voor dit werk, wordt je verzocht schrif telijk contact op te nemen met de politie Goe ree-Overflakkee, t.a.v. de heer Bijl, Olympia- weg 40, 3245 DL Sommelsdijk. Je brief moet wel voor 19 maart verzonden worden. Op D.V. maandag 15 maart a.s. is de laatste cursusavond van dit seizoen. Op die avond hoopt drs. A. A. Teeuw uit Ridderkerk te spreken over 'Christelijke medische ethiek'. Aanvang 19.45 uur. Plaats: Hervormd Ver enigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. Kosten voor 'niet-cursisten' 6,-. Hartelijk welkom. De Stuurgroep VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE OUDDORP- WBStsömt 35 - Tehfoon (0187) 6816121 Fax 663734 RENESSE-Print^iop-HogBZOom 172-Tahfoon (0111} 462400 VoQr de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel, (0187)482606 Tel. (0187) 47 01 21 Fax (0187) 47 01 22 E-mail: info^buijze.nl h[[p;/Avw\v buijze.n! hm™hm»jmuhi.i*ii ■Mi»tHIM.HMitWl«,«m«lUMIJ»l.»l.lMl.gi J f v'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1