ARDI KEUKENS BM Good Luck wint van B.K.C. Vriendenkring 'Korenlust' te Stellendam Modelbeurs Brouwershaven o Videoband van de wateroverlast EIIAI1DEIt.l1IEIJW5 FM^ PAGINA 4 Dinsdag 2 maart 1999. .m. Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Onlangs sprak de christelijke kinder en jeugdpsycholoog dr. J.B.K. Lanser in Dirksland. In een leerzaam referaat ging hij in op de oorzaak van de vele - vooral psychische - problemen waar mee kinderen, juist in een tijd als de onze, te kampen hebben.We leven met z'n allen in een tijd, waarin we van alle welvaart en gemakken zijn voorzien. Alle elementaire levensbehoeften heb ben we tot onze beschikking. Met alles wat we tegenwoordig hebben zouden we onze kinderen in principe veel goeds en veel aandacht kunnen geven: levensmiddelen, onderwijs, medische zorg, goede boeken, allerlei appara tuur, beter dan we het in deze tijd heb ben kan het haast niet. Maar toch... Juist in deze 'goede' tijd zijn er zoveel klachten en problemen en wordt er zoveel een beroep gedaan op (psychi sche) hulpverleners, meer dan ooit...! Welvaart en psyche Stressvorming voor het kind begint al bij de ontwikkeling van bijvoorbeeld motoriek of sociale vaardigheden. Veelvuldig hoor je vragen en opmerkingen als 'moet ie dit of dat nog niet kunnen?' of 'gaat dit of dat nu wel helemaal goed?' of 'de concentratie en motivatie zijn niet zo geweldig' of 'het zijn zulke ongezeglijke kinderen, ze zijn zo dwars' of 'ze zijn zo nerveus, ze hebben geen zelfvertrouwen', enz. In de hulpverle ning stuit men meer en meer op kinderen die al op jonge leeftijd depressief zijn, kinderen van 8 jaar of jonger! Dat kwam 15 jaar gele den echt nog niet voor... Maar ook voor kin deren boven de 12 jaar komen veel hulpver leningsaan vragen binnen. Er zijn zoveel kin deren die zich - midden in het gezin, op school of midden in de maatschappij - bui tengewoon eenzaam voelen. Zowel in de leeftijd van 12 tot 18 jaar als tot 30 jaar. Veel gehoorde lichamelijke klachten die daarbij horen zijn buikpijn (meestal door innerlijke weerstand of verzet), en hoofdpijn. Er zijn veel jonge kinderen die moe zijn. Kinderart sen hebben er lopende-band-werk aan. En dat in die schitterende tijd van tegenwoor dig: als Lodewijk XIV in zijn leven had kunnen zien wat wij nu allemaal hebben, dan had hij groen gezien van jaloezie. Dus enerzijds zien we alle voorzieningen en luxe van deze tijd en anderzijds zien we al die klachten en problemen. Zit dat dan in die kinderen? Nee! De kinderen van nu zijn net zoals de kinderen vroeger waren. Is er dan iets aan de hand met de omgeving waarin die kinderen leven, deugt die omgeving wel? Als deze vraag gesteld wordt worden al snel factoren naar voren gebracht als 'de maat schappij en de zakelijkheid van tegenwoor dig', 'de secularistatie', 'hoog tempo', 'gro ten klassen op school', enz., alles wordt gezocht in het kind of in de omgeving van het kind. Maar, die omgeving wordt door óns, ouders en volwassenen, gemaakt! Spe len wij, als ouders, misschien een belangrij ke rol in het ontstaan van de vele klachten bij kinderen. En aan die vraag geeft men als ouders liever geen gehoor. Dat ouders zélf van invloed zijn op de problemen van hun kinderen, daar willen ze niet aan! En toch ligt dat zo. Daarbij kunnen twee factoren uit onze tijd een grote rol spelen: de meetcultuur en de vele veranderingen. Meetcultuur Wat die meetcultuur betreft, we zijn eigen lijk met z'n allen gek op meten geworden. Daarbij speelt de computer een belangrijke rol. Tegenwoordig moet alles worden vast gelegd in maten en getallen, waarmee men veelal krampachtig omgaat. Dat begint al voordat een kind geboren is: de echo, die dikwijls zonder directe noodzaak wordt gemaakt. En dan komt het: 'het is wel een dikkertje zo te zien' of 't is wel een lang kind zeg' of 'niet zo erg gegroeid van de keer...', en de ongerustheid is gezaaid, ter wijl in 999 van de 1000 gevallen er niets aan de hand is. Tegenwoordig wil men voor alles ook graag zo groot mogelijke getallen halen. Die stressbezigheid zit gewoon in ons. Ook als het om onze kinderen gaat. 'Kan jouw kind al zitten?...Oh nee?!' Doet jouw kind dit of dat al? Nee?, nou dan zou ik het toch' maar eens in de gaten houden...!' Maar wat kun je nu feitelijk in de gaten houden? Door zo te doen schep je alleen maar angst en opgejaagdheid, alsof er dingen niet zouden deugen. En in de praktijk zijn het meestal de jongetjes die 'buiten de boot vallen', die wat 'achteraan komen'. Die zijn het die je het meeste bij een logopedist, e.d., ziet. Maar jongetjes zijn nou eenmaal wat langzamer in ontwikkeling, dat is heel gewoon! Maar toch moeten ze zonodig 'geholpen' worden. Nee, het kind vraagt niet zelf om hulp, maar de ouders helpen zichzélf, hun kind moet vol doen aan 'de gemiddeldes'. En intussen wordt men maar opgejaagd en wordt er onrust gezaaid, zowel bij de ouders als bij het kind zelf, terwijl het kind zijn eigen ont wikkeling heeft die het zelf wel aangeeft. En dan mag bij die hulpverlening de term 'indi viduele benadering van het kind' erg mooi klinken, maar in werkelijkheid houdt het niet anders in dan dat het kind individueel in de kraag gegrepen wordt, om maar zo snel mogelijk weer bij het gemiddelde te horen. Deze dingen geven een enorme belasting voor het kind, overbelasting! Het wordt hier mee slechts gestimuleerd, geprikkeld tot dingen waar het simpelweg nog niet rijp voor is, waar het nog niet toe in staat is. En als de ontwikkelingen van het kind dan niet zo vlot gaan als de ouders wensen, worden de kinderen dikwijls nog verwijten gemaakt ook: 'Kun je dit nu niet, of ben je nu écht zo dom?' De kinderen worden gedreven tot de grens van hun kunnen. En veelal zie je dan dat, als kinderen het niet zo goed doen, ze er niet met de pet naar gooien, maar dat ze aan bepaalde dingen nog niet toe zijn. Maar toch gaan we met die kinderen naar de hulpverle ning en telkens weer worden ze geconfron teerd met 'wat ze niet kunnen'. Dit kunnen kinderen niet dragen. Daardoor worden ze depressief, tot doodwensens toe! En dat zijn dan de goede bedoelingen van de ouders... Ouders moeten accepteren dat elk kind z'n eigen beperkingen heeft. 'Ja, maar je mag toch wel verwachten van een kind van die leeftijd dat ie dit of dat al wel kan', wordt er dan dikwijls geopperd, maar wie heeft dat nu eigenlijk gezegd? Niemand! 'Ja, maar in onze tijd deden we al dit of konden we al dat' krijg je dan dikwijls te horen, en al vergelij kend accepteren ouders de verschillen bij hun kinderen niet als die negatief uitvallen. En daarom moeten de kinderen zonodig gehol pen worden. Kinderen krijgen zo dikwijls onvoldoendes, ze schieten tekort, ze voldoen niet, zo dikwijls krijgen ze het negatieve gesignaleerd, terwijl ze het positieve niet horen. En dat geeft het kind het gevoel van niet te deugen. 'Ze houden niet van mij...' Veranderingen Ook veranderingen spelen een belangrijke rol in de vele psychische problemen bij kin deren. Bij de ontwikkelingen van het kind krijgt het steeds nieuwe vaste punten in het leven. Die vaste punten hebben ze nodig, daarin ervaren ze houvast, veiligheid en zekerheid. Zonder die houvast ontwikkelt het kind zich niet goed. Maar intussen is de hele wereld om het kind in chaos: 'dynamiek en vernieuwing', het lijkt wel een geloof geworden, het móet gewoon tegenwoordig. Veel kinderen hebben daar ontzettend veel moeite mee, want daarmee is de vastigheid uit hun leven weg. Een andere inrichting van de woning leidt dikwijls al tot chaggerijnig- heid bij een kind of tot bedplassen. En alle chaotische factoren uit de wereld van 'de grote mensen' dringen zich meer en meer in de wereld en in de leefomgeving van het kind. En let er eens op hoe het er in huis aan toe gaat. Alles moet snel, 'opschieten, we hebben nog zoveel te doen!' of 'mond hou den, ik moet nu de krant lezen!' En als vaders niet bezig zijn met de krant te lezen zijn ze dikwijls niet thuis, dan moeten ze naar een vergadering. En als ze eindelijk eens thuis zijn, dan zijn ze moe. Terwijl het voor een kind zo belangrijk is datje er voor hen bent! 'Er voor hen zijn' is.een signaal voor kinderen dat je om hen geeft (veilig heid, houvast). Dan kun je niet volstaan met er alleen maar lichamelijk te zijn, het gaat er om hóe je er bent. Zijn we er met aandacht voor het kind, of moeten we eerst zonodig stoffen, eten klaarmaken, enz.? Kinderen voelen dat: 'je bent niet beschikbaar als ik je nodig heb'. En de reactie is zeuren, lastig doen, broertje plagen, de kat een schop geven, dus: aandacht vragen! Zelfs babies die borstvoeding krijgen voelen het als er geen echte aandacht of concentratie van de moeder bij is. Dan drinken ze niet maar hui len ze of ze bijten in de borst of ze spugen. Een andere vorm van vastigheid, veiligheid en zekerheid voor een kind is de vraag of ze hun ouders kunnen vertrouwen. Is ons woord waar, houden we ons daaraan? Drei gen en niet doen is voor een kind hetzelfde als 'onbetrouwbaar'. Het niet nakomen van woorden van ouders heeft al heel wat depressiviteit, leerstoornissen en slapeloos heid bij kinderen teweeggebracht! Het is een kind eigen om de betrouwbaarheid van z'n ouders te onderzoeken, te 'testen'. Dat heet dan dat ze je uitproberen en het is ongeloof lijk belangrijk voor een kind dat het dan ervaart: 'mijn ouders zijn betrouwbaar'. Dat geldt als je iets hebt beloofd, maar ook als je met iets hebt gedreigd of als je iets met je kind hebt afgesproken. Termen als 'straks' of 'morgen misschien' of 'op een andere keer' geven een grote onzekerheid: 'ze heb ben voor mij geen tijd, ik ben niet belangrijk voor ze'Het gevoel te hebben dat voor hun ouders alles belangrijker is dan de kinderen zelf, is iets verschrikkelijks voor ze. Daar mee kan het betrouwbaarheidsgevoel bij een kind instorten. Dit betrouwbaarheidsgevoel is ook belangrijk bij oudere kinderen. Op gegeven moment wordt dat nog belangrijker dan het element van 'er voor ze zijn'En ook oudere kinderen blijven die betrouwbaar heid testen. Dat gebeurt in de vorm van 'lak hebben' aan alles wat ouders willen of zeg gen, zelf wel uitmaken wat ze doen. Belang rijk bij de betrouwbaarheid van ouders is ook de interesse voor het kind. Is er interes se? Verdiept u zich in uw kind? Of heeft u zoveel aandacht voor uzelf nodig? Houding ouders Hoe stellen we ons als ouders tegenover onze kinderen op en hoe eerlijk zijn we daar in tegenover onszelf? Ten opzichte van onze kinderen gaan wij meestal uit van de vraag 'hoe hoort het?', maar we verdoezelen daar bij de vraag 'hoe zijn wij, als ouders tegen over onze kinderen?' Als kinderen fouten maken nemen ouders meestal de houding aan van 'de betere' te zijn en worden de kin deren aangesproken met 'hoe is het mogelijk datje dit of dat hebt gedaan!' of 'onbegrij pelijk dat je...' Maar kijken wij als ouders daarbij ook naar hoe we zelf zijn en dat wij het als ouders ook telkens af laten weten? (als we eerlijk naar onszelf willen kijken!) Dat voelen de kinderen en zonder dat is er naar onze kinderen toe geen echte mogelijk heid voor een open en goed gesprek. Dan blokkeert alles, dan staan ouders op een voetstuk en verstijft de relatie tussen ouders en kinderen. Daarom is het gebed zo belang rijk, dan gaat dikwijls de kloof tussen ouders en kinderen weer dicht! Aanstaande zaterdag, 6 maart, is er in het tonnenmagazijn aan de Haven Nz. te Brou wershaven, van 9.30 tot 16.00 uur, een grote modeltreinenbeurs en autobeurs. Er zijn diverse deelnemers die hier hun gebruikte treinen en andere spoorse zaken te koop of te ruil aanbieden. Alle merken trei nen en spoorbreedtes zijn hier vertegenwoor digd; van spoor N tot spoor HO. Er zijn ook kramen met zelfgemaakte bomen en strooi- sel. Tevens zal de modelspoorclub 'De Baan brekers' uit Zierikzee vertegenwoordigd zijn met een deel van hun modulebaan. Er is ongeveer 90 meter treinenkramen en 25 meter autokramen. De meeste deelnemers (er zijn er zelfs uit Duitsland) zijn zelf verwoede treinfanaten. Bij hen kunt u terecht voor allerlei vragen over deze prachtige hobby. Iedereen die gebruikte treinen heeft, zoekt of verzamelt, vindt hier beslist wat van zijn gading. Voor informatie of meedoen kunt u bellen metHijman v.d. Handel, tel. (0181) 312190. BRESKENS - Zaterdag 27 februari stond de verre uitwedstrijd tegen BKC uit Bres- kens op het programma. De basisopstelling moest weer op drie plaatsen gewijzigd wor den, deze keer waren de vervangers; Petra van der Valk, Dick Boeter en Sandor van Asselen. De wisselspelers van Good Luck waren Monique Krijgsman en Bert du Pree. Good Luck begon weer wat onwennig aan de wedstrijd en kwam al snel met 2-0 ach ter. Sandor van Asselen maakte het belang rijke eerste doelpunt door van afstand in te schieten. BKC maakte het verschil gelijk weer twee doelpunten, maar Petra van der Valk scoorde na goed samenspel met Dick Boeter de 3-2. Even later kwam Good Luck naast BKC door een schot van Steven Vogelaar, nadat hij vrijgespeeld was door Marja van Splunter. Jan-Willem de Vos kon daarna twee keer achter elkaar scoren uit vrije ballen die Samantha Krijgsman ver oorzaakt had. Het team uit Bresken kwam sterk terug en scoorde drie maal achter elkaar, maar Marjon Soeteman schoot zelf verzekerd de 6-6 binnen. De ploeg van Peter van Vliet kwam op 6-7 door een straf- worp die Petra van der Valk meekreeg. Vogelaar scoorde wegdraaiend bij de korf de 6-8, maar BKC scoorde snel weer tegen. Enkele minuten voor rust viel nog een doel punt voor Good Luck, een goed uitgevoerde vrije bal tussen Samantha Krijgsman en Jan-Willem de Vos resulteerde in de 7-9 uit de handen van de Vos. Good Luck kon de voorsprong helaas niet behouden en bij rust was de stand 9-9. Coach van Vliet wilde zijn team in de twee de helft wat feller zien verdedigen, deson danks kwam BKC toch op een 10-9 voor sprong. Gelukkig scoorde Sandor van Asse len na een goede pass van Soeteman van afstand de gelijkmaker. In het andere aan- valsvak hadden de kleine verdedigers van BKC grote moeite met de lange mensen van Good Luck dit resulteerde in twee treffers van Steven Vogelaar, na goede rebounds van Dick Boeter. Good Luck kreeg weer een doelpunt tegen, maar een goede aanval eindigde in de 11-13 na een afstandschot van de Vos. BKC gaf niet op en kwam weer langszij. Van Asselen zette Good Luck opnieuw op voorsprong. Even later kon Samantha Krijgsman de 13-15 scoren, nadat zij goed doorging ondanks enkele overtre ding van haar tegenstandster. Vogelaar benutte een strafworp, zodat Good Luck eindelijk drie doepunten voorstond, maar BKC scoorde snel weer de 14-16. Jan-Wil lem de Vos schoot de 14-17 van ver binnen, maar BKC had het antwoord al weer klaar. Het was Steven Vogelaar die weer met twee schoten de ploeg uit Middelhamis op 15-19 bracht. Na slordigheden bij Good Luck kwam BKC toch weer terug op twee doelpunten. Voge laar besliste in de laatste minuten de wed strijd door een strafworp te benutten; in de laatste minuut scoorde Vogelaar ook nog in via een zogenaamde tipp-in na een goed schot van Marja van Splunter. De scheids rechter floot af en de eindstand 17-21 stond op het scorebord. Good Luck kon met de twee punten tevreden terugreizen naar Mid delhamis, zeker ook omdat ook het tweede en derde team beiden de winst gepakt had den. GOEDEREEDE CD <D Zaterdag 6 maart a.s. willen we een sportie ve avond houden. Wat we gaan doen blijft nog even een verrassing. Wordt het volleybal, apenkooi of een mini- zeskampje? Je zult het weten als je de 6e van de partij bent. Geef je voor deze avond wel even op. Je kunt dit doen tot en met donderdagavond 4 maart, bij Piet-Jan Moyses, Tel, 493688. Zorg voor wat sportieve kleding, makkelij ke schoenen en veel vrienden. Tot ziens. We beginnen deze avond gewoon in "de Ark" om 20.00 uur. Het team. Naar aanleiding van de wateroverlast op 13 en 14 september 1998 is door Sjaak Arens- man van VIAR VIDEO uit Stad a/h Haring vliet, een videoband over dit onderwerp opgenomen. De band is op eigen initiatief opgenomen en de montage, wat een groot karwei was, is door vele bedrijven gesponsord. Op de band vertellen mensen van het Water schap, de W.L.T.O., vele handelsbedrijven, accountantskantoor en de Rabobank iets over de gevolgen voor de mensen op Goe- ree-Overflakkee, waarbij passende video beelden zijn gemonteerd. Dit zijn beelden van de wateroverlast en van de brandweer op veel plaatsen op Flakkee, waarna de gevolgen voor de akkerbouw in beeld komen en de moeilijke oogst tot janu ari 1999. Het zijn trieste beelden maar wel zeer inte ressant, het is een stukje geschiedenis voor iedereen. Deze band is vanaf 13 maart verkrijgbaar bij boekhandel Vroegindeweij te Middelhamis tegen de prijs van 35,-. We beginnen met een beperkte oplage en daarna zijn de ban den op bestelling verkrijgbaar. Zoals u waarschijnlijk wel bekend is staat in het dorp Stellendam de windkorenmolen 'Korenlust'. De molen draait praktisch elke zater dag, soms ook door de week, en is vrij te bezichtigen. Deze in 1856 gebouwde molen is nu in bezit van de Stichting tot behoud der molens op Goeree-Overflakkee (Prinses Marijkestraat 15, 3241 VJ Middelhamis). Deze stichting zorgt ervoor dat de elf molens die in bezit zijn, maai en draaivaardig blijven. De benodigde gelden hiervoor komen van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee en de provincie Zuid- Holland, en worden verdeeld over de elf molens. ledere molen heeft een budget voor jaarlijks onderhoud en een budget voor ingrijpende en dure restauraties eens in de 15 a 20 jaar. Helaas zijn deze subsidies slechts voldoende om het hoogst noodza kelijke onderhoud te betalen. Indien de vrijwillig molenaar, die door de stichting op de molen aangesteld is, extra (voorheen aanwezige) werktuigen weer in de molen aan wil brengen, is daarvoor het geld meestal niet bij de stichting beschikbaar. Mede gefinancierd met geld afkomstig van fooien van bezoekers zijn in eigen beheer door enkele vrijwilligers en de molenaar in de loop der jaren al de volgende verbeteringen aangebracht: een kan toortje, een opslagruimte, een antieke motor met bijbehorend motor koppel (nog niet in werking), een stortkoker met stortpijp. Momen teel zijn we bezig een roestvrijstalen mengketel aan te brengen. De molen heeft momenteel een maalvaardig koppel stenen en een koppel maalstenen dat niet compleet en kapot is. Deze willen wij graag weer opknappen, maar geld hiervoor ontbreekt. Ondanks vele pogingen zijn donateurs en sponsors voor de stichting moeilijk te vinden. Vandaar dat wij nu op een andere manier willen proberen geld voor de molens bijeen te brengen. Wij hopen dat inwoners en bedrijven van de dorpen waarin de lokale molen staat, wat geld voor 'hun' molen beschikbaar willen stellen. Als dit idee aanslaat, zullen waar schijnlijk ook andere dorpen dit voorbeeld volgen. De 'Vriendenkring Korenlust' hoopt op uw lidmaatschap als dona teur of sponsor! Als u donateur of sponsor wilt worden voor een minimumbedrag van 10,- (meer mag natuurlijk ook), zal uw bijdrage gestort worden op banknummer 3089.07.582 of gironunmier 3690654 van de Molen- stichting onder vermelding van 'Vriendenkring Korenlust'. Het geld dat u overmaakt, wordt beheerd door de Molenstichting en zal dan in goed overleg tussen de stichting en de molenaar, besteed worden aan de molen 'Korenlust' te Stellendam. Met dit geld willen wij als eerste project twee nieuwe kunstmaalste nen aanschaffen. Hiervoor is ongeveer 6.000,- nodig. Voor de ver vanging van de deels nog aanwezige, maar in slechte staat verkeren de houten onderdelen is ongeveer 3.500,- nodig. Plaatsing van de maalstenen en reparaties en vervaardiging van houten steenkuip, kaar en dergelijke zullen plaatsvinden door diverse deskundige vrij willigers, zodat de kosten zo laag mogelijk blijven. Indien deze werkzaamheden door een professionele molenmaker uitgevoerd moeten worden, zouden de kosten driemaal zo hoog uitvallen. Om dit grote bedrag bijeen te krijgen zal er waarschijnlijk wel even gespaard moeten worden. Maar daarvoor komt dan ook wel iets moois terug! Een draai- en maalvaardige molen is iets waarop menig dorp of stad jaloers zal zijn. In Stellendam wordt (zoals ook in andere dorpen op het eiland) het zo typisch Hollandse silhouet nog verfraaid door een molen. Laten we dat zo houden! Wij zijn van plan een lijst van donateurs in de molen op te hangen. Als de kapotte maalopstelling hersteld is, komt hierop een plaquette, met de tekst "Deze opstelling is mede mogelijk gemaakt dankzij de steun van bevolking en bedrijven van Stellendam". Als dit plan gerealiseerd is, staan er nog wel meer wensen op de lijst. Ons streven is erop gericht op langere termijn de molen weer zoveel mogelijk in oorspronkelijke staat te krijgen, dat wil zeggen ook nog met een koppel pelstenen! Wij zijn van plan u van de ontwikkelingen op de hoogte te houden door middel van berichten via plaatselijke omroepen, kranten en kabelkrant. Als u meer inlichtingen wilt of de molen gewoon wilt bezoeken, kunt u natuurlijk altijd terecht wanneer de molen draait! Hopelijk tot ziens! Vrijwillig molenaar Wim Ziekman, tel. 643047 of e-mail: ziek- man@mbib.fgg.eur.nl NB. Deze actie vindt plaats met toestemming van de Molenstichting. Met gepaste trots presenteren wij: deMAXI-line. Een echte doorbraak! op keukengebicd. 'n Weldoordacht systeem van maatvoering biedt ui optimale bergruimtèl en een prettige werkhoogte. Heeft u keuken- plannen? Maak dan eerst kennis met deMAXI-line. ^Irachtige hoekkeuken iri Maxi-line uitvoering. Het afgeronde kunststof slteurfront is bijzonder onderhoudsvriendelijk. Éompleet met afwasautomaat, kookplaat, ||ven, koelkast, schouw en multiplex werkblad |met spoelbak en kraan. A70 f/ H«>«'**'*^^^^t^ oven achter de plin* Etgonotnisct» vcrantviooTde werkhoof*«. Open: Ma. t/m Za. 09.30-18.00 uur. Vr. tot 21.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak). Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onder voorbelioud. Maxi-line keuken met vierzijdig afgeschuind deurfront. In vele kleuren leverbaar. Compleet met koelkast, kookplaat, oven, schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. ML-24 Kind in nood!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 4