Een dag op het provinciehuis met Gedeputeerde Jansen D 10.' 10."» Kopen en wonen Wie schrijft er mee van en over Flakkee? HUISJE EiiArain-iiliuMi Home Service Dirksland B.V. GEBAK 2-8 persoons VRUCHTENVLAAI 1 PERZIKTAART (8 persoons) 1 AARBEISUGROOMSCHNin 00 12 persoons KRUISBESSENVLAAI (voorgesn.) GROTE FRAMBOZENTAART DIVERSEN 2 CHIPOLATA PUDDING 5-"° 600 GRAM SLAGROOMSOESJES5 400 GRAM CHOCOLADE HAASJES 5 6 SLAVINKEN 6 HAMBURGERS 6 PORTIES SATÉ (3 stokjes) Jongeren, een puzzel? Executie verkoop Ongetwijfeld GROTE SLAGROOMTAARTsamen woensdag in verband met biddag gesloten MATROOS H'T STEKELVAARKE HULP IN DE HUISHOUDING PAGINA 6 Vrijdag 26 februari 1999 Op woensdag 3 maart worden 83 sta tenleden voor het provinciaal bestuur van Zuid- Holland gekozen. De nieu we Provinciale Staten kiezen in hun eerste statenvergadering op 13 april het nieuwe College van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Ted Jansen, zeventien jaar lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, is dan niet herkiesbaar. Hij zet een punt achter de provinciale politiek en gaat terug naar het bedrijfsleven. Goede bekende Op Goeree-Overflakkee is gedeputeerde Jansen zeker geen onbekende. Hij was belangrijk voor de ruimtelijke ordening van de regio en voor de aanleg van provinciale wegen. Goeree-Overflakkee heeft onder meer de omleidingen langs de dorpen aan hem te danken. Waardering daarvoor kwam vorig jaar tot uiting in het besluit van de gemeenten Goe- dereede en Dirksland om bij de voltooiing van de omleiding Stellendam-Melissant het sluitstuk, de rotonde bij Stellendam, naar de heer Jansen te noemen. Bij de ingebruikne ming van de weg eind november vorig jaar, werd de gedeputeerde door Sinterklaas ver rast met het Ted Jansenplein'. Burgers zullen zich gedeputeerde Jansen herinneren als degene, die de moeite nam persoonlijk te komen kijken bij probleemsi tuaties op het gebied van ruimtelijke orde-- ning of verkeersveiligheid. Regelmatig kon de heer Jansen op Goeree- Overflakkee worden gesignaleerd. Als waarnemend Commissaris van de Koningin vertegenwoordigde de heer Jansen de provincie recentelijk bij de installatie van mevrouw De Vries-JJommes als burgemees ter van Middelhamis. Vele malen bezocht gedeputeerde Jansen Goeree-Overflakkee en maakten we verslag van de publieke kant van zijn functie. Met de minder bekende kant van zijn werk konden we kennismaken, toen we Ted Jansen een dag volgden bij zijn werk op het provincie huis in Den Haag. Geordend De maandag is een geschikte dag om te zien hoe het kantoorwerk van een gedeputeerde er uit ziet. Omdat gedeputeerde Jansen eerst een aantal bouwlokaties bezoekt, kan hij ons pas na tien uur ten provinciehuize verwelko men. Tegen half elf stappen we op een maandagmorgen de kamer van de heer Jan sen binnen. Een ruime, eenvoudige kamer met oud meubilair. Een opgeruimd bureau, een foto van zijn twintigjarige dochter Wen dy in de vensterbank naast hem. Waarom geen gerenoveerde kamer in een zojuist vernieuwd provinciehuis? "Het meu bilair is nog goed en ik ben een zuinig type. Ik ben er ook een beetje aan gehecht; van al mijn voorgangers staat er wel een meubel stuk. En ik ben hier heel weinig, alleen maandag en dinsdag ben ik hier de hele dag. Het werk ligt toch vooral buiten kantoor, in het veld. Je kunt vanachter je bureau niet zien waar het in de werkelijkheid om gaat. Woensdag, donderdag, vrijdag en een deel van de zaterdag ben ik op pad". Geen com puter. Nergens papieren, behalve op een klein tafeltje twee mappen: één met geteken de en één met nog te tekenen stukken. Op het bureau ligt een zakagenda en een mapje met de afspraken voor de dag. Voor vandaag staan er tien afspraken genoteerd. Op tijd Jansen gaat, in alle vriendelijkheid, geor dend en efficiënt te werk. "Voordat ik op maandag om half elf met mijn afspraken begin, heb ik met de secretaresses de post doorgewerkt. Op maandag ga ik altijd eerst naar een aantal artikel 19-plannen kijken, bouwplannen die afwijken van het bestem mingsplan. Als ik van de ambtenaren een negatief advies heb gekregen, ga ik altijd eerst even kijken hoe het in elkaar zit. Hel kan heel wel voorkomen dat ik afwijk van het ambtelijk advies. Vanmorgen ben ik ook bij een aantal bouwprojecten wezen kijken. Ik was om tien uur op kantoor. Op andere dagen begin ik hier om acht uur. De chauffeur haalt me om half acht thuis in Noordwijk op. Ik heb de luxe van een baan met chauffeur, dus kan ik in de auto werken. Stukken doornemen en telefoneren onder weg, dat scheelt veel tijd. Ik werk de dingen graag af, ik hou niet van papieren om me heen". Volle agenda De eerste afspraak staat inmiddels voor de deur. Twee medewerkers van het Provinci aal Orgaan Verkeersveiligheid komen bespreken wat er 's avonds staat te gebeuren tijdens een voorlichtingsbijeenkomst over de Regionale Projectgroep Verkeersveilig heid Rijnstreek. Het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid geeft leiding aan de RPV's en vanwege het tot stand komen van de RPV Rijnstreek gaat Jansen namens de provincie een cheque van f 10.000,- over handigen. "Wie zegt wat vanavond?" wil de gedeputeerde weten, om niet andere spre kers voor de voeten te lopen. Met zijn mede werkers bespreekt hij het programma en een aantal zaken die daarmee samenhangen. Tussen de bedrijven door worden mappen binnen gebracht met besluiten die geparaf eerd moeten worden. Zodra de heren van de POV vertrokken zijn, neemt de gedeputeer de de pen ter hand: "Ik heb een hekel aan achterstand". Er komen wat telefoontjes. Met het secreta riaat wordt de agenda voor de komende dagen nog eens bekeken. "Ik heb iemand beloofd te komen kijken in Voorschoten. Donderdag ben ik toch in Voorschoten. Kun je die familie even laten weten dat ik rond drie uur langs wil komen?" Stafvergaderingen Elf uur verlaten we Jansens kamer voor de stafvergadering met een tiental medewer kers van Ruimtelijke Ordening. Gedeputeer de Jansen is tegenwoordig portefeuillehou der ruimtelijke ordening voor het gebied van Zuid-Holland boven de rivieren, vroeger ook voor Goeree-Overflakkee. In de stafvergadering worden de onderwer pen besproken, die de volgende dag in GS worden behandeld. In het weekend heeft Jansen de betreffende stukken doorgeno men. In de stafvergadering wordt het naadje van de kous bekeken, want de gedeputeerde wil precies weten waar hij het over heeft. Hij informeert naar achtergronden, komt hier en daar met wijzigingen in teksten, vraagt advies. Het gebeurt in een rustige, kame- raadschappelijk sfeer met humoristische momenten. Er komen onderwerpen aan de orde als: bedrijfsvestigingen, kwaliteitsverbetering van bedrijfsterreinen en vooral veel verzoe ken van gemeenten om extra woningbouw toe te staan, Over het laatste merkt de heer Jansen op, dat hij met contingenten voor zichtig wil omgaan: "We voeren nu eenmaal een restrictief beleid. Ik wil best een pittige discussie aangaan met de minister en de inspecteur, maar naar de gemeenten toe moeten we er goed op toezien: gelijke mon niken, gelijke kappen". Vervolg Om kwart over twaalf verlaat een aantal mensen de vergadering. Om half een komen de stafleden van Verkeer en Vervoer. De gedeputeerde maakt van de korte pauze gebruik om op zijn kamer stukken te teke nen. In de vergaderzaal worden broodjes gebracht, de vergadering wordt vervolgd. Jansens portefeuille verkeer en vervoer omvat heel Zuid-Holland. Ook in dit deel van de stafvergadering gaat het om onder werpen, die de volgende dag in het College van Gedeputeerde Staten aan de orde komen. De daaruit voortkomende voorstel len van GS worden vervolgens voorgelegd aan adviescommissies uit PS en uiteindelijk aan de vergadering van Provinciale Staten. Er wordt onder andere gesproken over de HSL, plannen voor de aanleg van spoortun nels en de gevolgen daarvan voor het maken van bestemmingsplannen. Over omleidings- wegen in de Hoeksche Waard en elders in Zuid-Holland, alsmede dekkingsmiddelen voor de vele miljoenen, die aanleg en onder houd van wegen vergen. Klokke twee wordt iedereen bedankt en gaat Ted Jansen terug naar zijn kamer, waar een fotograaf wacht om een portret van hem te maken voor een afscheidsartikel in het pro vinciaal personeelsblad. Politiek Dan is er is even tijd voor wat algemene en politieke informatie. "We hebben een colle ge van zes gedeputeerden, zeg maar wethou ders. Eén CDA, twee PvdA en drie VVD. De Commissaris van de Koningin, mevrouw Leemhuis, is ook VVD. Dat heeft voor haar werk als voorzitter van ons College overi gens geen betekenis; onze voorzitter is neu traal en zo hoort het ook. Er kunnen negen gedeputeerden zijn, maar ik was de laatste keer formateur en ik wou graag een klein college. Zelf heb ik verkeer en vervoer voor heel Zuid-Holland en de streekplannen boven de rivieren: Leiden, Den Haag, Gouda en het Groene Hart. Ik heb een drukke maar leuke baan. Als politicus zit ik ook, buiten de provincie, in een aantal adviesorganen voor het rijk. Ik ben vice-voorzitter van het Overlegorgaan Verkeersinfrastructuur, dat betrokken is bij alle grote projecten in Nederland, zoals Schiphol, HSL en Betuwelijn. Ik zit in de VVD-Bestuurscommissie. Die omvat alle cedeputeerden en commissarissen van de koningin van de VVD en de VVD-fractie- voor/itters van de eerste en tweede kamer. We komen elk kwartaal een keer bij elkaar en bespreken dan alle onderwerpen van poli tiek belang, gericht op het provinciaal bestuur". De afgelopen vier jaar is Jansen waarne mend Commissaris van de Koningin. Voor iemand als Ted Jansen gelden de gewone kantooruren niet. Vrijwel elke avond wordt het laat, behalve op vrijdag. "Maar dan zijn er vaak weer recepties. Ik besteed ook avonden aan de toelichting van streekplannen en hoorzittingen over bestem mingsplannen. Als er bij bestemmingsplan nen erg veel bezwaren zijn, ga ik naar de gemeenten toe". Horen wat men te zeggen heeft Normaal gesproken worden mensen, die bewaar hebben gemaakt tegen een bestem mingsplan, uitgenodigd om in het provincie huis hun bezwaarschrift nader toe te lichten. Een hoorzitting inzake een gedeeltelijke her ziening van een bestemmingsplan van de gemeente Rijnsburg is het volgende pro grammapunt van onze werkdag met gedepu teerde Jansen. De hoorzitting staat op de agenda van half drie tot drie uur. Hoewel de zitting openbaar is, licht de heer Jansen onze aanwezigheid even toe. De indiener van het bezwaarschrift en de verte genwoordiger van de gemeente Rijnsburg doen beiden hun zegje. Wie van beide partij en de beste papieren heeft? De zaak zal ten provinciehuize nog eens goed worden beke ken. Het is vijf over drie als Jansen de hoorzitting afsluit. Tot vijf uur staan voor hem nog oriënterende gesprekken met een aantal gemeentebesturen op het programma. "Daarna heb ik eerst vergadering met het bestuur van de VVD-fractie en dan tot laat in de avond fractievergadering". Voor ons is het mooi geweest en we nemen afscheid van de gedeputeerde om vóór de avondspits de drukte van de randstad achter ons te laten. Op de terugweg overdenken we hoe veelei send de functie van deze gedeputeerde van Zuid-Holland is en hoe hij in zijn werk opgaat. We vragen ons af hoe Ted Jansen straks zijn dagelijks leven inricht. Ambities voor een andere politieke carrière heeft hij niet, maar iemand met zijn staat van dienst en zijn manier van werken is in het bedrijfs leven welkom. Een stil leven ligt niet direct in de lijn der verwachtingen. Op 30 maart in de namiddag neemt Ted Jan sen afscheid van zijn relaties. Hij kan terug kijken op een dertigjarige loopbaan in de politiek, als wethouder van Noordwijk respectievelijk gedeputeerde van de provin cie Zuid-Holland. Cathy Wesdorp Oosthavendijk 8a 3247 LD DIRKSLAND Tel. (0187) 60 27 51 of 60 24 09 Fax (0187) 60 50 11 hierbij een slagroomschnitt gratis Advertentie geldig t.e.m. zaterdag 6 maart 1999 Bestellingen vanaf 20,- worden GRATIS thuisbezorgd. U kunt deze artikelen ook afhalen van dinsdag t.e.m. vrijdag van 8 tot 17 uur, ook zaterdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur, op de Oosthavendijk 8a Jongeren in de leeftijd van 12-21 jaar staan voor veel vragen: Wie ben ik? Wat kan ik? Wat wil ik? Wat vinden ze van me? Ouders zijn in zekere zin toeschouwers? Maar met soortgelijke vragen: Wat doen ze nu? Wat wil hij/zij eigenlijk? Waarom nou zó? Kortom: Een gepuzzel voor beide partijen. Maar kunnen ouders meer zijn dan toe schouwers? En hoe dan? Ruimte bieden en toch verantwoordelijk zijn. Hoe gaat dat eigenlijk? Wat een kunst om het gesprek open te houden. Hoe doen anderen dat? Soms helpt het om gewoon eens om je heen te kijken. Overleg met andere mensen kan tot nieuwe gezichtspunten leiden. Gesprekken met mensen uit de kerk, de buurt of de werkkring kunnen je op ideeën brengen. Het is trouwens sowieso boeiend te horen hoe andere ouders erover denken en hun weg zoeken. Daarom organiseren de Gereformeerde Kerken in Ouddorp en Stellendam vier avonden voor ouders om met deze vragen aan de slag te gaan. Ze hebben Gerard van der Schee uit Leusden (medewerker van de Evangelische Alliantie en Koers voor Ouders) uitgenodigd om deze avonden te leiden! Wanneer? Op D.V. donderdagavond 4, 11, 18 en 25 maart! Waar? In de boven zaal van de Gereformeerde Kerk in Ouddorp (Adres: Dorpsweg 8-10, de ingang is aan de parkeerplaats Dorpstienden). Hoe laat? De koffie en thee staan om 19.45 uur klaar. Er is een maxi mum aantal deelnemers, dus graag van te voren opgeven (tel. 0187 - 683431)1 Welkom! Informatie-magazine over het kopen en inrichten van een huis Hij ligt weer bij de NVM-makelaar, de nota ris en in de tijdschriften winkel: het nieuwste nummer van Kopen en Wonen. Boordevol informatie over de makelaar, de notaris, hypotheken, verhuizen, verzekeren en inrich ten. Kortom, over alles wat er komt kijken bij het kopen en inrichten van een huis. De vaste 'binnenkijkreportage' toont dit keer het huis dat het echtpaar Ebbens zelf liet bou wen op de Veluwe. De nieuwe voorzitter van makelaarsvereniging NVM, Timo Smit, wordt uitgebreid aan de tand gevoeld over de makelaardij en de huizenmarkt. In de tuinen- special alles over het ontwerpen van een tuin en het aanleggen van een serre. Drie stellen vertellen over het hoe en waarom van hun hypotheek, de notaris geeft antwoord op de vijf meest gestelde vragen en de verhuis- checklist voorkomt problemen tijdens de verhuizing. Niet alleen voor het kopen van uw huis is Kopen en Wonen een handig naslagwerk, ook voor het inrichten van uw woning is het een belangrijke informatiebron. Zo vindt u er uitgebreide productinformatie over keukens, badkamers, haarden en vloeren, om uw keu ze te vergemakkelijken. In dit nummer ook: de voordelen van vloerverwarming, telewer ken in een stijlvol decor, alle soorten zonwe ring en aandacht voor antiek. Kopen en Wonen ligt vanaf nu in de tijd- schriftenwinkel voor 6,95. Be\astingdienst TE HUUR Den Ham (Ov.) MOOI VRUST. PART. v.a.g.v.; voor- en naseizoen goedkoper Tel. (0546) 6714 85 GEVRAAGD voor de G036 met keuringspapieren enSW5 Tel. (0187) 491517 b.g.g.493176 AANGEBODEN 3 uur in de 2 weken Tel. (0187) 642032 slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! Wa 'k noe gae vertelle is al jaeren geleje oor, vaoder leefde nog in h't was in dien tied dat je nog behoarlijke vrieheid had, je kon bevoorbeeld een klein schuurtje bouwen achterin h't hof in nog mear van zukke diengen, juule begriepe m'n wel. Vaoder had oak zo'n schuurtje, eigelijk was h't mear een renne, hie had een geraemte van paelen in latten gemaekt, mit an de ziekangten ouwe blinden, dat warre blinden die niet mear gebruukt wiere. Juule wete toch wel wat blinden binne? Je weet wel van die houte lamellen overdwors voor an de buutenkangte van de raemen, as h't zunnetje behoar- lijk scheen, wiere die op een barretje gezet in mit de winter 's aevens al vroeg geslote voor de inkiek in de kouwe! Van die blinden had vaoder noe een renne gebouwd om juunbollen te winnen, hie had wat rechthoekige horren gemaekt in mit fien kippegaes betummerd, daer lagge dan de gesneje juunbollen op te droagen in om ze laeter te dorsen! Voor dat hie die juunbollen kon snieje, was 'r al heal wat an voorof gegae, dat begriepe juule wel. 'k Zal 't in 't kort even vertelle. Vaoder zaoide al vroeg z'n juun in bie het riep worren 's zeumers zocht hie de riepste in moaiste juunen d'r uut dat moste moaije rongde juunen weze mit een dun staertje (lof). Deur steeds mar weer, jaer in jaer uut dat te doewen, had hie een juunras gekweekt dat in augustes al riep was voor d'n hangdel. Die uutgezochte moaije juunen gienge h't acre jaer al vroeg de grongd in, daer kwamme van die lange stelen op mit bovenop zo'n juunbolle om ze vervolgens of te sniejen in te droagen in dat gebouwde rennetje. Op een dag in september dienk 'k, vaoder gieng al vroeg naer h't land, liep hie nog effentjes naer de renne om nog vlug even de bollen deur mekaere te wvrieven, dat bevorderde h't droagproces dienk 'k. Noe dee hie dat niet zo dikwels, mar hie mos effentjes wachte, want moeder had z'n stikzak nog niet klaer, de eiers warre nog niet hard genog gekookt, trouwens.vaoder had een hekel an eiers, mar moeder docht 'r goewd an te doewen! Hie had al laope kliere, as 'n dan toch eieres meekreeg, dan liefst goewd hard! Want altied mar een stikje van de vaarkenssnuut of zelfgemaekte leverworste bie 't broad, da's zo eanzie- jig! Zo kon h't gebeure dat hie weer al héal gauw weer in de keuken'stieng, nog har der mopperend as dat 't ie d'r uut gegae was, z'n hangden pienlijk naer boven in zei benoad tegen moeder Wat 'r noe an de hand is weet ik niet, mar die juunbollen hao m'n gestoke Hoe ken dat noe?" zei moeder, Je zal wel 'n splinter in je hand hao!" "Nee... ik weet zeker dat ze stakke!" "Dat ken niet... da's onmeuge- lijk!" zei moeder.. Dat dienk 'k oak, mar wat is het dan geweest?" vroeg voader Hei je dan niet gekeke wat 't was?" Maans.. hoe ken dat noe, h't is nog harstik'ke donker in h't loasje, hoe ken ik dat noe gezieje hao?!" Dan gae m'n kieke, da'k wil 'k wel 's zieje zei moeder, in stak gauw een petrolie lamje an, zaklantaerèns warre d'r nog niet! In daer gienge ze.. Bie h't loasje gekomme zei vaoder Lae m'n noe mar verzichtig weze, je weet 't mar noait!" Mar moeder was meraekels dapper in ste vende naerbinnen. Hauwt h't lampje 's wat haoger Jae zo niet natuurlijk je stae 'j eige in de lichte.geef mar weer hier!" geboo moeder die h't lampje an voader had gegeve. Zo scheen h't flauwe, dansende licht over de mit zurg uutgespreide juun bollen! Wel verrekt... riep moeder, Ze bewege!".. Dat komt deur h't lamp je, begriep dat dan!"., gaf vaoder as antwoord, hie was h't allemaele al zat, want hie wou naer 't land, "Nee echt... kiek mar..!" Weetje watje zagge... een nistje kleine stekelvaarkentjes, mit de moeder d'r bie! Die hadde hun weunplekke gekoze temid den van die geurende juunbollen, ze warre ietsje groater as die bollen, mar hadde bie- nae dezelfde kleur, in... vaoder had ze op de vroege ochend geaaid! Wel wel ze" moeder "Hei je oait... nou jae lae ze mar zitte, as h't licht is raepe 'k ze d'r van of in meschien binne ze uut d'r eige wel vertrokke, want ze zalle wel geschrokke weze van joe... je zal wel niet zachtjes gewreve hao!" Noe was ze nog méar bezurgd over die kleine mormels as over vaoders handen! Nou jae, h't was opgelost, in daer giene h't mar om, toch? Moeder voorop, liepe ze h't koolassiepad weer terug naer de keuken, op h't petrolie stel, een driepitter, stieng nog steeds h't puzzetje mit waeter mit daeri'n de eiers Wei sallemander.de eiers.. ze binne healemaele vrot gekookt!".. De witte slierten dre deur h't waeter, zo gebeurde h't dat vaoder toch weer mit een stikje van de snuut of- een schuufje van de hiele van 't vaarke, op z'n transportfiets richtieng land vertrok Meschien was 'n achterof wel blieje dat de kepotgekookte eiers in de vaarkensemmer verdwene warre, h't vaarke smulde d'r lekker van, in laeter?, och., h't vaarke geslacht deur Cor Zoon in dan at je mit smaek weer een stikje van dat vaarke^dat gegroeid was mede deur de mislukte eiers! De groewte uut Dirksland, Joh Wolfert Gedeputeerde Jansen werd afgelopen sinterklaas verrast met het 'Ted Jansen-plein lor 20J« Op dinsdag 2 maart 1999 om 10.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van E. J. van Lenten van Veen. Te koop wordt aan geboden: 1 luxe auto, merk BMW 316, kleur rood, kente ken JL-29-BH De plaats van ver koop is Stellendam, Willem de Jagerstraat 48. Bezichtiging een kwartier voor de verkoop. Alleen contacte betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Hoofd Par ticulieren Middelburg, Kousteensedijk 5. Voor inlichtingen: tel. GSM 06-53165812. De belastingdeur waarder belast met de executieverkoop r

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6