Overdenking uit de Heilige Schrift HET rjKUkVENSTER Onkreukbaar? Dam- en Schaakver eniging Dirksland Op de zeef van satan Wekelijks gasverbruik Wederom topposities Toyota in TUV Auto Report '99 Oud papier Herkingen VERVOLGVERHAAL -^^ Blik op kerk ^^y en samenleving Cj - Een nieuwe bijbelvertaling - De Godsnaam - Feministische frustraties Het kan voor hen die de kerkelijke pers bij houden, geen nieuws meer zijn dat er wordt gewerkt aan een nieuwe vertaling van de bijbel. De Statenvertaling van 1637, die nog altijd in ere is ter rechterzijde van de Gereformeerde Gezindte, is voor velen al allang een gepasseerd station, maar ook de vertaling van het Nederlands Bijbel Genootschap (1951) blijkt inmiddels verou derd en aan vervanging toe te zijn. Inmiddels is vorig jaar een proeve versche nen van de nieuwe vertaling, met de bijbel boeken Esther, Prediker, Jona en Handelin gen, en deze proeve heeft nogal wat kritiek uitgelokt. Het doel dat de organisatoren voor ogen staat, een bijbel die aanvaardbaar is voor heel het Protestantisme, zal er voor lopig wel niet komen. Daarvoor liggen de theologische standpunten te vèr uit elkaar. Nu doet zich in de kring van de voorstan ders van een nieuwe vertaling een probleem voor. Een probleem dat opgeworpen is door vrouwelijke theologen, en dat betrekking heeft op de vertaling van de Godsnaam. In het Oude Testament wordt die Naam vele malen genoemd als JHWH, voorheen (ten onrechte) als "Jehovah" gevocaliseerd, tegenwoordig meestal als "Jahweh". Het is een Naam Die Zich bijna niet laat vertalen, het betekent zoiets als "de Zijne", "Hij Die er is", "Hij Die erbij is", enzovoorts. Tot heden werd deze Naam veelal vertaald met HEERE (hoofdletters) of met HEER. Maar - vinden de dames-theologen. - dat kan in 2000 echt niet meer. De bijbel is van zichzelf al dominant-mannelijk genoeg, en wanneer God "Heer" genoemd wordt zou je die feodale gedachten alleen maar in de hand werken. Bovendien zijn er tal van vrouwen die incest-ervaringen hebben en op hen zal "Heer" helemaal vervreemdend werken. Vorige week was er in Amsterdam een samenkomst van zo'n tweehonderd vrou wen (ze hadden er een kerk voor afge huurd) om met elkaar te spreken over de mogelijke vertalingen van de Godsnaam. Sommigen pleitten voor alternatieven (de Levende, de Ongenoemde, de Eeuwige) en velen waren van mening dat het beter was de Naam JHWH maar vertaald te laten. Dan kon ieder zelf er iets bij invullen. Wanneer het niet zo'n ernstige zaak betrof zou het bijna lachwekkend zijn... Vrouwen die op deze manier hun feministische frus traties uitleven, en die serieus stemmen over de vraag met welke Naam de Heere God genoemd moet worden. Als zij enig besef hadden van het wonder dat de Heere Zijn heilige Naam aan ons, mensen, bekend wil maken, zouden ze hun mond niet meer open durven doen. En het is minstens zo gênant dat theologen van professie serieus op hun argumenten ingaan. Waarnemer -^;^/.V»^ Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. LINKi QECHTS De laatste tijd wordt veel gesproken over links-.en rechtsdraaiende vloeistoffen. Wat wordt hiermee bedoeld? Antwoord: Melkzuurmoleculen hebben een eigenschap dat ze, in een oplossing door een bepaald lenzensysteem in een zogenaamde polarimeter bekeken, een kleurschifting te zien geven. Door het draaien van de lens dooft dit verschijnsel uit. De aanduiding links- of rechtsdraaiend hangt van dit polarisatieonderzoek af. Behalve dit natuurkundige verschijnsel is er geen onderscheid. Meestal zijn beide soor ten aanwezig, men spreekt dan van een racemisch mengsel. Het is dr. Moerman geweest, die bij de samenstelling van zijn succesvolle dieet voor kankerpatiënten pleitte voor het gebruik van melkproducten met rechtsdraaiend melkzuur. Dat zegt niets over de kwaliteit maar wel over de gebruik te bacteriën. Volgens hem zou het rechts draaiend melkzuur gezonder zijn omdat het eigen melkzuur van de mens ook naar rechts draait. Maakt een melkfabriek bij de bereiding van Yoghurt of kwark gebruik van de Streptococcus thermophilus, dan ontstaat rechtsdraaiend melkzuur, en wordt de melk aangezuurd met de Lactobacillus bulgaricus, dan zal het linksom draaien. De samenstelling van het produkt is wel gelijk, maar de afbraak van het linksdraaiende ver loopt trager. Met name voor babyvoeding wordt linksom draaiend melkzuur afgera den. Gezonde volwassenen zouden daarvan weinig of geen schade ondervinden. De gebruiker kan niet controleren, hoe de bac teriën draaien en daarom staat het nu op vele verpakkingen vermeld. HOED OP or ar Met veel belangstelling lezen we uw leuke en leerzame antwoorden in uw vragenru briek. Nu heb ik dan ook een vraag: moet een bruidsmoeder nu wel of niet haar hoed ophouden als de bruidsfoto wordt gemaakt? Antwoord: Bij een stijlvolle bruiloft pas sen de naaste familieleden zich aan aan de kleding van het bruidspaar. Gaat bijvoor beeld de bruid in het wit, dan dragen de wederzijdse moeders lange japonnen met hoed en handschoenen. Hetzelfde geldt voor het maken van de groepsfoto: draagt de bruid een hoed, dan is het gebruikelijk dat de moeders ook een hoed dragen. Maar uiteindelijk moet u het zelf weten of u nu wel of niet met een hoed ter bruiloft gaat. EEN KRttQPttRKIET Onze - overigens levendige parkiet - krabt en bijt zich veel onder de veren. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: De meest voorkomende reden voor grasparkieten om te krabben is de aan wezigheid van mijten. Dit zijn vaak mijten die van het voer komen en - behalve dan het krabben - geen probleem zijn voor de parkiet. Bij centrale verwarming en zeer droge lucht kunnen huidschilfers voor jeuk zorgen. Het ruien en vervangen van veren geeft vaak aanleiding tot krabben. Dat moet ook want de veren moeten "uitgepakt" wor den. Daarnaast is het mogelijk dat een ont steking van de huid een probleem is. Maar dat moet u kunnen zien omdat dan de huid rood of ontstoken is. In dit laatste geval moet u de ontsteking (laten) behandelen door een dierenarts. Er zijn maar weinig auto's die dat kunnen zeggen. Gelukkig is Van Lint Auto schade gegarandeerd kreukherstellend. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantie op de uit de kreu kels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187) 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Maakt het goed! Uitslagen van maandag 22 - 2 - '99 DAMMEN- afdeling 1: M. van 't Geloof - G. Smits1 - 1 W. Stolk - A. Los 3 - O H. Keuvelaar - Joh. Wolfert 3 - O C. van Welie - C. van Prooyen3-0 DAMMEN - afdeling 2: Jac. Wolfert - K. de Jong3 - O P. van der Groef - M. Poortvliet1 - 1 C. van der Kroon - J. v. d. Groef1 - 1 H. de Munck - W. Nieuwland 1 - 1 SCHAKEN: W. de Vos - J. Trommel O -1 D. Wolfert - W. Knöps1 - O A. Knöps - H. Zorge1 - O W. Stolk - J. C. de JongO - 1 arGEMENOE BttTIKiTOF Tijdens mijn vakantie heb ik een mooie batikstof gekocht. Bij het wassen geeft hij wel erg af, ook nog na een paar wasbeurten met azijnwdter. Weet u de oplossihg? Antwoord: Wij vrezen van niet. U schrijft niet waar u de stof gekocht heeft. In Indo nesië bijvoorbeeld worden veel kleurstoffen ^van plantaardige herkomst gebruikt, deze stoffen zijn meestal minder kleurvast en geven daardoor sneller af. In Europa ken nen wij wel manieren om katoen duurzamer te verven. Het afgeven zal wel steeds min der worden, er zal dus niets anders opzitten dan om de batikstof in ieder geval apart te wassen. TRaNENCESREK Hoe komt het toch dat men niet kan huilen als daar toch wel een aanleiding toe bestaat? Antwoord: Tranen dienen er voor om het bind vlies van de oogbol vochtig en zuiver te houden. De tranen worden afgescheiden door de traanklieren. Het traanvocht wordt afgevoerd naar de neusholte via de traan- buisjes. De vorming van het traanvocht staat onder controle van het zenuwstelsel en wordt niet alleen gestimuleerd door de droogheid van het bindvlies maar ook door emotionele factoren. Nu is de ene mens meer gevoelig voor gemoedsaandoeningen dan de ander. De productie van traanvocht door een aandoening kan zo gering zijn dat het door de traanbuisjes afgevoerd kan wor den, het huilen valt dan niet op. Een ander daarentegen kan zoveel vocht produceren dat de tranen letterlijk over de wangen big gelen. De mate van gevoeligheid voor emo ties is aangeboren en kan moeilijk veran derd worden. Simon, Simon, zie, de satan heeft u zeer begeerd om te ziften als de tarwe, maar Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet ophoude. (Lukas 22 vers 31 en 32) Jezus is met Zijn discipelen in de Paaszaal. Het Avondmaal is gehouden en de Heere bereidt Zijn discipelen vóór op de vreselij ke scheiding. Wat viel het Hem zwaar om de drinkbeker te drinken, die de Vader Hem op de hand gezet had. Hij wist volmaakt wat Hem te wachten stond. Nog enkele uren en Hij zou overgeleverd worden in de handen der men sen. Ja, der mensen, niet zoals Hij ze ge schapen had, maar zoals ze geworden waren door de zonde. Mensen die haten kunnen als een duivel; die in dolle woede Hem zullen bespringen om Hem van het leven te beroven. Was deze smart Hem alleen aangedaan door Zijn vijanden, het zou te dragen ge weest zijn, maar ook van Zijn geliefde dis cipelen is Hem het kruis niet weinig ver zwaard. Er schuifelt ook na het heengaan van Judas uit de Paaszaal nog een slang door de jongerenkring. Ook hier, ja juist hier, waar het uiterste zal worden gedaan om zondaren zalig te maken, is satan pre sent. Want rekent erop dat satan veel aktie- ver is in de kerk dan in de danszaal. Hij komt met groter kracht van verleiding tot Gods kinderen dan tot de kinderen der we reld. Hier is het dat satan de aanval inzet door één van de trouwste discipelen van Jezus; hij kiest Petrus uit om Jezus' werk te verij delen. En daarbij maakt hij gebruik van Pet rus' zwakheid. Want juist de zwakheden der verlosten zijn bij de satan bekend. De discipelen zijn in gevaar, maar in het bij zonder Petrus; hij hoort tot de mensen, die beter praten kunnen dan luisteren. Hij hoeft maar een halve preek te horen om de toe passing al klaar te hebben, maar die toepas sing is dan ook meestal een verkeerde. Simon, Simon, de satan zal u schudden op de zeef, totdat het u begint te duizelen. En dat waarlijk niet om het goede over te hou den, integendeel, hij zal de zeef schudden zolang tot kaf met koren vergaan is. Dan zal het uitkomen, dat Petrus niet beter is dan Judas. Dat de kerk even slecht is als de wereld. Dat God zich gruwelijk vergist heeft in Zijn kinderen. En satan zal lachen, scha terlachen van helse vreugde. Petrus heeft het antwoord al klaar. Hij be seft wel dat er gevaar gaat dreigen, maar laat Jezus maar niet bang zijn, hij. Petrus is er ook nog! En al zouden ze allemaal bang zijn, hij niet! Nee, in de nacht van Jezus' zifting, zou Hij op de trouw en kracht van Petrus aan kun nen! Wat een grenzeloze oppervlakkigheid, wat een schuldige onkunde! Hierdoor gaf Petrus blijk nog niets van Jezus' lijden om zijnent- wil te verstaan. Maar Jezus trekt nogmaals aan de teugels van dit hollende paard. Petrus, rots, gij zult Mij verloochenen. Maak u maar vast gereed voor de strijd. De onnozelen komen haastig met een paar zwaarden aandragen, alsof Jezus dat zou bedoelen. Dan zegt Hij: het is genoeg, laat Ik er nu maar niet meer over praten. O, hoe weinig hebben ze ervan begrepen! Als schuldige, overmoedige kinderen staan ze aan de rand van de afgrond. Maar de satan staat in volle wapenrusting klaar om hen ten val te brengen. En of hij ze nu ten val brengt door ze met het zwaard te doen slaan of door hen aan te porren om Christus te verloochenen, dat blijft hetzelfde. Het geldt voor beiden: „Ik ken u niet", O, hier moeten wij leren dat wij niet beter zijn dan Petrus. Want hoe dikwijls vertrou wen wij niet op onze eigen kracht? Wij heb ben al wat nederlagen geleden door de ver leiding van de satan en door het vertrouwen op eigen wijsheid of sterkte. Tegen iedere vijand lijd ik de nederlaag, als ik hem niet overwin door het geloof in Christus. Een Christus, die leed en stierf en overwon voor mij. Leest het goed, geliefden! Uw slaan met het zwaard is verloochening, evenals uw zeg gen: ik ken Hem niet. Zonder Mij, zegt Jezus, kunt gij niets doen. Indien ons oog niet op Jezus geslagen is, zijn wij aan het vallen. Dan liggen wij op de zeef, en de satan schudt totdat wij duizelen, geen raad meer weten en zeggen: „O, God, hier kom ik nooit meer uit". En dat gaat zolang totdat wij zien dat wij zwak zijn, stof zijn en niets meer. Totdat wij gaan roepen: „Heere, help mij, want ik ver ga"- Maar dan, als Petrus plat ligt in zijn verloo chening van Jezus, als satan het voor elkaar krijgt om hem in het stof te slingeren, dan blijft Christus staan. Ja, Jezus Christus alléén is groot. Niet Pe trus of Johannes, of u of ik, maar Jezus alleen. Straks mag Petrus, ja juist Petrus het erva ren: „Ik heb voor u gebeden". Hij alleen blijft over. Hij bleef staan. Hij liet zich rekenen met de grootste der zondaren. Hij liet zich ziften door satan. Hij liet zich ter dood overgeven. Hij liet zich buiten de hemel zetten. Hij daalde neder in de hel. Maar in dat alles, hield Hij vast, door eeu wige liefde, aan Zijn Vader. O, de dag der zifting komt, weest gewaar schuwd! Hoeveel te groter uw zwaard, zoveel te zwaarder uw val. Straks ligt gij, geknakt, kreunend als een gewond dier. En naar buiten gaande weende hij bitter. Verlo ren! Verloren! Wat blijft er dan nog over? Weet u wat er dan overblijft voor Petrus? Het GEBED van Zijn Heiland, die Petrus liefhad met een eeuwige liefde. Dan blijft genade over. En dat is juist ge noeg. Potchefstroom (Z.A.) L. Huisman van gezinnen in liet stookseizoen 1998/1999 Geldend voor de provincie Zuid-Holland Verbruiken van 1-2-'99 t/m 7-2''99 Duits onderzoek toont opnieuw uitzonderlijke betrouwbaarheid Toyota 's aan: In drie van de vijf leeftijdscatego rieën staat Toyota op de eerste plaats. In twee daarvan staat ook op de tvceede plaats een Toyota en in de twee resterende categorieën staat een Toyota op de tweede plaats. En bovendien in alle vijf de categorieën staat altijd minimaal drie verschillen de Toyota-modellen bij de top tien van de meest betrouwbare auto's. Geen ander merk boekt in het Duitse TÜV Auto Report '99 zulke opzien barend goede resultaten. Op zich is dat wellicht geen nieuws, want Toyo ta neemt in de Duitse TUV-betrouw- baarheidsonderzoeken al sinds jaren steevast de meeste eerste plaatsen in. Maar de resultaten bewijzen dit jaar opnieuw dat er geen betrouwbaarde re auto's zijn dan Toyota's, ook als die al negen jaar oud zijn. Maakt niet uit of het nu een compacte Starlet, een populaire Corolla, een ruime Carina of een representatieve Camry is. Een prettige zekerheid, zowel voor bestaande Toyota-rijders als voor mensen die de komende maanden een gebruikte auto willen gaan aanschaf fen. Het jaarlijkse betrouwbaarheidsonderzoek van de Duitse Technischen Überwachungs Vereine geldt als het toonaangevende over zicht van de betrouwbaarheid en de manke menten van de meest verkochte auto's bij onze Oosterburen. Het gaat om een zeer Gründlich onderzoek waarin de controle resultaten bij meer dan 3 miljoen auto's van zoveel mogelijk verschillende typen op een op zaterdagmorgen 27 februari a.s. word het oud papier weer opgehaald voor de Her- 1 vormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stop pen? De vorige keer werd er 5.800 kg opge haald. Bij voorbaat dank voor uw medewer king! rij worden gezet. De onderzoekers tekenen per auto alle serieuze gebreken op, waama zij per model het gemiddelde berekenen. Om een eerlijk vergelijk te maken werken zij met vijf leeftijdscategorieën: 1-3 jaar, 4- 5jaar, 6-7 jaar, 8-9 jaar en 10-11 jaar. Het afgelopen jaar hebben in Duitsland geteste Toyota's opnieuw aangetoond met uitzonderlijk veel aandacht voor kwaliteit te zijn gebouwd. In de leeftijdscategorie tot 3 jaar moet Toyota één exclusieve concurrent voor zich dulden; hetzelfde geldt voor de categorie van 10 - 11 jaar. In de categorie auto's van 4 - 5 jaar staat de Toyota Camry op de eerste plaats; de Starlet op de tweede plaats, de Carina op de vierde en de Corolla op de zesde plaats. Bij 6 - 7 jarigen is de Camry de nummer l, de Carina 3, Starlet 4 en Corolla 7. De Carina zegeviert bij de auto's van 8 - 9 jaar, met de Starlet als tweede, en de Camry en de Corolla als gedeelde vijfde. En in de leeftijdsgroep van 10- en 11-jarige auto's is de Carina de nummer 2, na de Por sche 911. De Corolla is hier vijfde, de Camry negende en de Starlet elfde. Wie in de hoogste regionen per merk het aantal auto's optelt, ziet dat Toyota hier het sterkst vertegenwoordigd is. Ieder Toyota-model biedt dus topkwaliteit. Wie op zijn auto dagelijks moet kunnen rekenen, maakt met een Toyota dus altijd de best mogelijke keuze. Want ook qua rijplezier en value for money bieden de verschillende Toyota- modellen veel kwaliteiten, zoals dat trou wens ook geldt voor hun innovaties op het gebied van design en praktisch gebruik. Een sprekend voorbeeld daarvan is de nieu we Yaris, een uitermate veelbelovende nieuwe Toyota. Toyota gaat verder! -94- Voor de vervaldötilm zou immers de oogst binnen zijn en dan had hij geld. ,,Ik hoop dat je gelijk krijgt", zei Trompetter. De uitkomst was iets beter dan de vorige jaren. Jan Willem kon zijn tarwe kwijt, al was het voor weinig geld. Van winst was geen sprake, maar hij kon zowat aan zijn verplichtingen voldoen. En hij kon Hein Trompetter, die daar uit eigen middelen niet toe in staat was, ook helpen z'n schulden te voldoen. Jan Willem wist niet recht wat hij nu moest: zijn jon gens thuis halen, ja of neen. Hij wilde geen dag lan ger van hen profiteren dan strikt noodzakelijk was. Maar zou het verantwoord zijn? Wanneer de lichte kentering doorzette, misschien wel. Doch 't was ris kant. Als er weer een terugslag kwam, zou hij de verdiensten van zijn kinderen niet kunnen missen. Hij schreef zijn jongens hoe de zaken stonden en liet hun zelf de keus. Moeder en hij zouden hen met open armen ontvangen, wanneer ze spoedig thuis kwamen, maar het was natuurlijk veiliger als de in komsten uit hun werk nog een poosje bleven vloeien. Kort nadat hij die brief verzonden had, werd Jan Willem op een nacht gewekt door Stijntje. ,,Er is brand", zei ze. Hij sprong het bed uit. Boven het bos vertoonde zich een rosse gloed, 't Was bij Trompetter, zag hij. Hij repte zich erheen. In het bos werd hij verblind en haast verstikt door zware rook. Pas toen hij op het erf stond, zag hij dat het woonhuis van Trompetter ongeschonden was. De brand was in de schuur. Die brandde als een fakkel. Aan blussen viel niet te denken. Indien er al een brandspuit bij de hand geweest was, er was geen water. Het enige wat zij konden doen, was de woning te beschermen tegen vonken, die telkens in een dichte regen op het dak neerdaalde. Dit lukte, dank zij het feit dat de afstand tussen schuur en huis vrij groot was. De barn met alles wat erin was ging in vlammen op. Toen het gevaar voor uitbreiding geweken was, ging Jan Willem naar huis om nog een uur te slapen, „'t Is goed beslagen", zei hij tegen Hein, voordat hij wegging. „Je huis staat nog. Een nieuwe schuur is gauw genoeg weer opgetrokken". Hein gaf er niet veel asem op. Een paar dagen daarna kwam Hein naar Jan Willem. Hij zag er moe en verslagen uit. Hij had nog niet geslapen sinds de brand, bekende hij. ,,Kop op, kerel!" monterde Jan Willem hem op. ,,Zo'n brandje! De verzekering is er immers goed voor. Door de brand uit de brand". „Was dat maar waar", verzuchtte Hein. Jan Willem schrok. „Je bent toch wel verzekerd?" „Gebouw en inventaris wel. De tarwe niet". Jan Willem floot. Hij wist dat de schuur vol tarwe zat. „Hoe kon je zo dom zijn?" 't Was dom, bekende Hein. Hij had de premie willen uitsparen, omdat de opslag slechts een paar weken duren zou. Nu zat hij met de gevolgen. Weer geen cent voor zijn oogst. Jan Willem trommelde met de vingers op de tafel. Hij begreep wat hieraan vastzat. Een nieuw verzoek om hulp. Hij kon niet helpfen. Wat hij voor zijn oogst beurde, zou net genoeg zijn om zich zelf te redden. Als Hein geholpen werd, zou het van de jongens moeten komen. Die zouden weer een jaar in de log ging moeten blijven, ditmaal niet om hun vader en Trompetter door de crisis heen te helpen, maar omdat Hein had verzuimd wat iedere boer moest doen: zich dekken tegen risico's. Dat was te veel ge vergd. Hein vroeg geen hulp. Die had Jan Willem al zo vaak geboden en het was bij hem toch een bodemlo ze put, zei hij. Als hij de ene tegenslag niet had dan had hij de andere. Hij was besloten arbeider te wor den en kwam nu aan Jan Willem vragen wat die hem ried: de spoorweg of de houtkap. „Je wilt dus van de farm af?" vroeg Jan Willem. „Ik moet eraf. Ik kan niet betalen en als ik niet be taal, word ik er immers af gezet". Jan Willem wist dat. „Dan ben je alles kwijt, Hein", zei hij. „Dat ben ik toch al", antwoordde die gelaten. „Maar er is niets aan te doen. Jij zit immers ook aan de grond". Jan Willem zweeg. Hein had gelijk. En hij had immers straks al overwogen dat hij het van zijn zoons niet vergen mocht zich op te offeren voor Hein, die had verzuimd wat hij had moeten doen. Maar destijds had hij toch beloofd dat hij hem hel pen zou, zolang hij helpen kon. „'t Is beter dat ik alleen onderga dan dat ik jullie meesleep", ging Hein voort. Jan Willem trommelde weer met de vingers op de tafel. Ook hierin had Hein gelijk. „Wanneer moetje betalen?" vroeg hij toch. ,,Over veertien dagen". „Wacht zolang", zei Jan Willem. Nadat Trompetter weggegaan was, vroeg Jan Willem zich af, waarom hij eigenlijk dat laatste had gezegd. Hij kon hem immers toch niet helpen. En hij wou zijn zoons ook niet overhalen dat te doen. 't Was absurd van hen te vragen dat zij een vriend zouden redden van een lot, dat zij zelf al jaren droegen ter wille van hun ouders en van die vriend. En was het zo erg dat Hein een poosje in de houtkap ging, waar zijn jongens al zo lang in hadden gewerkt? 't Lag toch anders, wist Jan Willem. De jongens waren tijdelijk in de logging. Hierna werden ze boer. Voor Hein stond het zo dat hij van de farm in het bos belanden zou met bitter weinig kans om ooit weer boer te worden. En hij had vast beloofd dat hij hem helpen zou. Jan Willem zweette en kwam niet tot een slotsom. Tenslotte schreef hij een brief aan de jon gens in het kamp, waarin hij mededeelde wat er was gebeurd en wat Hein nu van plan was. Hij adviseerde niets. Hij schreef niet eens dat hij aan Hein geraden had nog veertien dagen te wachten eer hij zijn farm prijsgaf. Hij lichtte de jongens eenvoudig in. Als zij een conclusie wilden trekken, was dat hun zaak. Een paar dagen daarna kwam er een brief van Klaas en Cornells. Jan Willem meende een ogenblik dat het een antwoord was op zijn laatste brief, maar aan stonds bedacht hij dat dit onmogelijk was. De post had lang werk naar en van het afgelegen kamp in het Kustgebergte. Het was een antwoord op zijn eerste schrijven. Een juichkreet! Eindelijk naar huis! Eindelijk uit 't log- gingcamp verlost! Zij namen het risico dat er mis schien nog een terugslag komen zou. Ééns viel het wel mee! In elk geval, zij bleven geen dag langer dan strikt noodzakelijk was. Zij hadden hun baan op gezegd tegen het eind van de maand. Een week daar na zou vader hen wel zien opdagen. Zij hadden nooit willen schrijven hóe miserabel het in het logging- camp was. Toen ze met verlof thuis waren, hadden ze het ook niet willen zeggen. Dan zouden vader en moeder er maar verdriet over hebben gehad. Nu het voorbij was, tenminste nagenoeg voorbij, maakten ze van hun hart geen moordkuil meer. Het was ellendig in het kamp. Niet tijdens het werk; dat was zwaar, maar gezond. Doch 's avonds en vooral op zondag. Er waren zoveel drinkers, brassers, vechtersbazen. In de barak was altijd herrie. Gelukkig, nu was dit voorbij. Zij gingen weer naar huis. Daar was het goed. Hoe goed het er was, hadden ze hier geleerd. Hoe goed vooral de zondag thuis was, hadden ze door het gemis ervaren. (wordt vervolgd) s l ■u Normaal jaar- verbruik Streef- verbruik 500 16 600 19 700 23 800 26 900 29 1000 32 1100 35 1200 39 1300 42 1400 45 1500 48 1600 52 1700 55 1800 58 1900 61 2000 64 2200 71 2400 77 2600 84 2800 90 3000 97 3500 113 4000 129 4500 145 5000 161 5500 177 6000 193 6500 209 7000 225 7500 241 8000 258 8500 274 9000 290 9500 306 0000 322 10 11 13 14 16 18 19 21 23 24 26 27 29 31 32 35 39 42 '45 48 56 64 72 80 89 97 105 113 121 129 137 145 153 161 Totaal streef- verbmik 267 134 321 160 374 187 428 214 481 241 535 267 588 294 642 321 695 348 749 374 802 401 856 428 909 454 962 481 1016 508 1069 535 1176 588 1283 642 1390 695 1497 749 1604 802 1871 936 2139 1069 2406 1203 2673 1337 2941 1470 3208 1604 3475 1738 3743 1871 4010 2005 4278 2139 4545 2272 4812 2406 5080 2540 5347 2673 Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim boven het normale niveau.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5