Op de schaetsen naer 't ziekenhuis Koning Willem III MEDISCHE DIENSTEN QUOTERING in vroeger dagen Un Stellendammer vertelt (3) Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging Uitslagen Damver. 'Denk en Zet' Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker EIIAnqEll-lllEUWS Op z'nflakkees gezeit Abonneert U op Eilanden-Nieuv\/s PAGINA 10 Vrijdag 26 februari 1999 Noe mot je een verhaeltje in de krante schrieve", riep eên van de bevers, toen ik mit krukken omstreeks half januari '97 Onderdieke (Julianaweg) voorbie strompel de. Hie doelde grijnslachend op hetgeen ik dat jaer daervoor verhaeld had over een: Echt Hollandse Plassentocht. Noe kenne wielie op Melissant allemaele deze weinig op nieuws beluste spiekerdrie- vers. Voordat eên gebeurtenis op 't durp gaet uutlekke, wete heuUie het naetje van de kouse al! Noe motte jule niet dienke, dat 't mien bedoeling is om deze kearels voor lêlekers te zetten, want naest gezellege praeters binne het oak reuze tummerartiesten. Toch is die opmerking de anleiding gewor- re om de oarzaek van dat krukkegedoe nae- der uut de doeken te doeên. Nae die plassentocht in Februari kreeg ik last van een kieste, die in m'n lienker voet zat. In appril hoa ze dat dieng in het ziekenhuus van Dirksland 'r keurig uutgepeuterd. Toen 'k weer naer huus mocht zei de zuster tegen me: "'t Eerste weekje rusteg an men heer Struuk". Mar die weekjes wiere daegjes in dat hoa 'k gewete. De zaek is gaen ontsteke in nae een weke most ik terug naer 't ziekenhuus in een hortje bluve. Toen ik op een ochtend weer koortsvrie was zei de dokter tegen me; "Meneer Struik, (dat zaagge ze op durp noait tegen me) kom mar eens uit bed en loopt u maar eens een eindje. Mar dat gieng van geen kante. Dus trug in bed. Toch binne 't fijne dokters, want den aoren ochtend had de dokter al zo'n spierepeut ingeschaekeld in mocht ik naer huus. 'k Wier thuus heêrlek verwend deur m'n vrouwe, in dat deed mien heel veul deugt. Zes weken anmekaore wier ik thuus twee keer per weke geoefend deur spierkunste- naers. Dat warre aerdege maansen in nae veul oefeniengen kon ik m'n eige weer behoar- lek redde. 'k Hoa die zeumer veul gefietst in geloape, in dat was mar goed, want de winter zou dat jaer heel vroeg inzette. Rongd Kerst vroor't dat 't kraekte in twee de Kerstdag trok ik m'n eerste baentjes weer al in Roxenisse. 't Was Kerstvekansie, in daerom harstikke druk mit jeugd. Wat hoa vooral die kinders genote in iedere dag mocht ik oak van de partij weze. Of in toe gae je dan uutruste in de kantine in als je dan bie een krootje zestegers staet of zit hoar je de staarkste verhaelen van vroeger. Over grote tochten over de Dirks- landse polder in den oorlog. Die was deur de Duusters ongder waeter gezet. Zo te hoaren wiere er toen geweldege pres- taoties geleverd in bie ieder punchje de ofstand groater. In zo gienge we op nieuwjaer an. Op nieuwjaersdag kwamme m'n zeuns Rinus in Arco vraege, "of dat ik zin had den oaren dag een schaetstochtje op de Reewijkse plassen te maeken". Dat was niet tegen doavemans oaren gezeid.... hoewel! Noe motte jule mar tegen je moeder zaagge. dat zo'n tochtje een reuze oefening voor m'n voet is, want van mien neemt ze dat toch niet an. In waerenteg, ik mocht mee, mar zei ze: "Je doet geweun in geen waeghalzerieê!" Naetuurlek m'n kind, 'k zal goed uutkieke, je kent me toch al langer. Juust daerom!! 'Vergezeld deur de Visbeênen Adrie, André en Adriaan binne we den volgenden och tend bietieds op pad gegaen naer Reewijk. Bie eên restorantje ter plekke hoa we, nae eerst wat gebruukt te hoan, al vrie snel de lezers ongdergebonden. De vier jongelui binne snel van start gega en, want die wouê de ofstand van 30 km twee keer oflaagge. Adrie in ikke binne wat bedaegder vertrok- ke in zouê 't bie derteg km laete, want we hadde nog veuls te weinig geoefend in warre een dagje ouwer. 't Was 'r toch al aerdeg druk in knoert gezelleg; mar Adrie kon niet aarg meekom- me. Ze hadde z'n .schaetsen pas geslepe, mar het leek wel dat ze die, inplaets van mit een sliepmachiene, mit een kaesschaeve bewaarkt hadde. Hie kreunde als een ouwe roestege deure in kwam bienae niet van z'n plekke. "Gerard", zei t'n, rie joe noe mar deur, nae- dat ik al inkele keren op 'm gewacht had, ik bluve wel gaen, mar ik komme in m'n eige tempo wel binnendeur". Zodoende was ik nogal wat vroeger terug bie de start. Daer bin ik drekt een kop erw tensoep in een oliebolle weze haele in hoa dat buten op een vlondertje, want binnen was 't veul te druk, op zitte peuzelen. Ik plofte neer bie een echtpaer in er ontspon zich een oftastend gesprek. "Komt U van ver", mijnheer? "Korte bie is oares", antwoorde ik. "Toch niet uut Vlaanderen, aan de spraak te horen?" "Meschien m'n voarre voorouwers, mar ikke niet. Ik komme uut 't moaê Flakkee". Nooit van gehoord, mijnheer!" 't Leid t'r toch echt oor, mar wel rondom in 't waeter. Mag ik 's raeê, waer jule vandaen komme? "Natuurlijk, mijnheer". Kiek, jule praete als iemand, die een gloeênd héte gepofte poter in z'n mond heit; dus Uwes komt uut 't Haegje. Precies geraden, je bent een slimmerd. Toen sprong ik vriendelijk groetend over- aande, want ik zag Adrie ankomme, hie was bekof, in dat lag echt an z'n schaetsen, want hie heit veul meer aesem als ik. Naedat hie oak 't eên in oare naer binnen had gesloge, hoa we de iesers ofgebonde in binne over 't ies naer een eilandje geloape, want om buten te zitten was 't veul te koud. We zagge bie een boatenhuusje een nog roakende vuurmangde staen in toen wierre we weer een paer kwaejongens. We hoa wat hout in oar brandbaer spul opgesprokkeld in daervan een lekker vuur tje gestookt. Nae ongs daeran gewaarmd te hoan binne we weer richtieng restorant getrokke. Daer troffe we vier bezwete schaetsbroeders an. Naedat we binnen nog een hortje gezelleg gekeuveld hoa binne we heêrlek verzae- degd in voldaen naer Flakkee getoerd, 't Bleef begin Januaori '97 lekker vrieze in daer ik het maeken van een toertochtje op de schaetsen geweunweg dolgraeg doeê, zei ik drek joa, toen Rinus me vroeg of ik in was voor de Meulentocht. 8 Januoari binne Adrie, Rinus in ik gedrieën op pad gegaen naer de Alblasser- waard. Het was de bedoelieng, dat Rinus de 75 km en Adrie in ik de 50 km zouê probe- re. Aargens in Alblasserdam hoa we de schaetsen ongdergebonde in binne we gedrieën op pad gegaen. Rinus gieng voorop in heit tot Ottoland, dat is ongeveer 25 km, de kop gehouwe. Dat eerste trajekt was bezaoid mit schoren in most je dus ieselek oplette. We warre aerdeg op tied vertrokke in zodoende was het vrie rusteg in hadde we de ruumte. 't Was taemelek goed iesweer in de Waard is prachteg mit z'n veule moaie ouwerwetse veêbedrieven. In de verte zag je over de weien heen in tus sen de behuuzingen deur de beroemde meu- lens. 't Was prachteg in noe zie je ze oak es eên keer van de waeterkante. 's Zeumers hoa ik saemen mit men vrouw bie 't per fiets volgen van de meulenroute al dat moais van de oare kante bekeke. Nae een 20 km. moste we een flienk aande klune. Mar we hoa gebruuk gemaekt van een hittekarretje, die die ofstand overbrug de. Daer ik een heel goeie zin had gooide ik een beetje uutbundeg men iesmuste in de locht in riep: "Hup Flakkee". Mar ik had geliek beet, want toen klonk: "Doe je dat op Flakkee oak, ome Gerard?" Wat dienk je, twee achternichtjes zatte op dezelfde waegen. Dus hao we daermee een gezellege babbel gemaekt. Toen we weer bie 't ies kwamme wierre we getrokken deur een koek- en zopie tent in toen binne we van aarmoe daer mar even angeland. Al gauw most toen Rinus voor de 75 km rechtsof in Adrie in ik voor de 50 naer lienks. De kwaliteit van het ies was toen veul beter geworre mar dan gae je ongemerkt minder goed oplette. In daer mien oagen altied deur de polders zwerve, wier dat m'n ongeluk. Geheel onverwacht smakte ik op het ies. M'n lienker schaese was in een diepe schoor bluve haeke. 'k Wou geliek overaande komme, mar gieng van m'n stokje. Adrie in nog een man hoa me 20 meter ver derop bie de kante gebrocht in toen kwam ik weer bie. Ik had flienk piene an m'n lienker heupe in kon me niet verroere. Je ken wel begriepe dat het behoarlek koud is, als je zo lange op 't ies mot bluve laag- ge. Adrie toonde zich een goeie makker, want hie heit z'n overjas uutgedaen in me daer mee toegedekt. Nae ongeveer een kwartiertje kwam er een man mit een telefoon in die heit de ambu lance opgeroepe. Toch duurde het een half ure voordat die kearels dwors deur de polder naer de baene toekwamme. De sjofeur in een broeder hoa me reuze handeg in de ziekenwaegen geholpe. Eerst hao ze nog een luchtzak rongd m'n been opgeblaeze want het rieê dwors over onge- baende wegen was geen pretje. Ongderwijl was Adrie Rinus tegemoed gereje in heulie kwamme een paer uren lae- ter bie 't ziekenhuus an. Ik wier naemelek naer het Refaja zieken huis in Dordrecht gebrocht. Om ongeveer 1 ure kwamme we daer an in daer wier ik heel vriendelek ontvange in op m'n gemak gesteld. Nae een stuitje, naedat alle toerlantijnen Nieuwe volksvreugde, want in 1817 werd de erfprins Willem geboren en in de Augustijnerkerk te Brussel ten doop gehouden, omgeven door een dankbare grote oranjefamilie. De opvoeding van het prinsje droeg een sterk militair karakter, was erg gedetailleerd met als gevolg dat de Vorst later geen brede militaire visie had. Bij het opgroeien ging de niet zeer innemende prins schuil achter zijn bijzonder populaire vader Koning Willem II. Hij werd regelmatig mee genomen naar Sint Petersburg, want zijn moeder was Anna Paulow- na russische grootvorstin. Zoals zovele oranjeprinsen studeer de ook hij aan de Leidse universi teit, net als in onze tijd o.a. Willem Alexander dat deed, maar dat liet weinig sporen na. Met des te meer animo ging hij op in het vrolijke en soms geruchtma kende verkeer met jongeren van vlotte levensopvatting. Hij miste ten ene male de studiezin en toonde meer interesse voor tech nische bezigheden, jachtpartijen en watersport. In de Raad van State speelde hij absoluut geen rol van betekenis. Hij deed niet de minste moeite om po pulariteit te verwerven. Zijn bruusk en onbeheerst optreden heeft menig contact verstoord en beïnvloedde vooral de huwelijks- en gezinsver houdingen bijzonder ongunstig. In het revolutiejaar 1848 in Europa waren er scherpe tegenstellingen tussen koning Willem II, liberaal ge zind, en zijn oudste zoon, conserva tief gezind. Als koning werd hij wel populair. Robuuste gestalte, met grove stem en in stotende zinnen sprak hij zijn redevoeringen uit. Hij wist menig maal het hart te raken en bena drukte graag de historische banden tussen Nederland en Oranje. Driftig was hij en kon zelfs tegen ministers ongenadig uitvallen, naar aard was hij wel goedhartig en zijn buien was hij ook weer snel kwijt. Hij heeft geprobeerd zijn alleenheer schappij wat te onderdrukken zodat er niet al te veel constitutionele con flicten ontstonden. De koning legde steeds grote be langstelling aan de dag voor de landbouw, voor de veeteelt, voor woningbouw en onderwijs. Op Het Loo genoot hij van het leven als landheer. Hij was zuinig van aard, in tegen stelling tot zijn vader Koning Willem II, maar viel er nood te lenigen dan gaf hij ruim. Dat is vooral gebleken in de water snoodjaren 1855 en 1861, toen hij naast de morele steun tijdens lang durige en hartelijke bezoeken aan getroffen gebieden, grote bedragen ter beschikking stelde. In internationale spanningen koos hij de zijde van Frankrijk. De koning en de koningin - over wie later - bezochten regelmatig Keizer Napoleon III. Hij deelde ook graag ordetekenen spontaan uit, maar zonder overleg met zijn ministers. Was de koning bepaald geen man van wetenschap, hij had wel cultu rele interessen en capaciteiten. In een tijd van inzinkingen stimu leerde hij toneel en muziek. Het zil veren regeringsjubileum in 1874 is met grote opgewektheid door Vor stenhuis en volk gevierd. Hij overleed in 1890. Wie was zijn echtgenote? Koningin Sophie! Een reis naar het hof in Stuttgart leidde tot de verloving van erfprins Willem met prinses Sophie van Würtemberg. Deze was opge groeid in een ruimdenkende hof- sfeer, had de zorgen van een eigen moeder moeten ontberen en stu- 'Majesteit, Uw portret is gereed', geschreven schetsen van 19e eeuwse Oranje-vorsten. deerde van jongsafaan met veel ambitie en groot gemak. Willem en Sophie trouwden in 1839 en vestigden zich in het paleis aan het Plein te Den Haag. Sophie blonk helaas ook niet uit in zelfbeheersing en zo groeide dit vor stenpaar steeds meer uit elkaar. De erudiete kroonprinses heeft haar gevoelens van meerderwaardigheid ten aanzien van haar man niet onder stoelen of banken gestoken: ook botste zij met de in zelfbeheer sing getrainde schoonmoeder Anna Paulowna. De drie kinderen, Wil lem, Maurits en Alexander, hebben de wrange vruchten van de wanver houding geplukt. Bijna is het tot een echtscheiding gekomen en jarenlang waren er min of meer ge scheiden hofhoudingen. Willem veelal op Het Loo of Noor deinde en Sophie op het Huis ten Bosch. Heel interessant is te lezen het boek waarin opgenomen de brieven die Koningin Sophie schrijft aan haar Engelse vriendin Lady Malet: 'Een vreemdelinge in Den Haag'. Zij overleed In Huis ten Bosch in 1877, diep betreurd door haar zoon Alexander. vervuld warre, kwam er een aerdege zuster naer me toe mit een telefoon. "Dan kunt U uw vrouw even telefoneren", zei ze, "en dat kunt U beter zelf doen, dan schrikt ze niet." Ik vond dat meraekels attent! Ik draoide m'n vrouwe in vertelde heur, "dat ik een beetje m'n heupe had gebroke". "'k Laagge hier heêrlek waarm op een brankaar in tussen vuuve in zesse schroeve ze de heupe weer an mekaore". "Je praetjes binne moai, mar 't is toch een vreemd verhael van een beetje breke in lek ker waarm laagge", zei vrouwlief. Toch hoa die dokters de operaotie schitte rend uutgevoerd; dat bleek laeter wel uut de rundgefoto. Die wete daer van wanten in hoeve niet ongder te doewe voor d'r Flak- keese vakbroeders. Ze binne van dokter tot zuster meraekels voor je in de weer. Den oaren ochtend kwamme beide dokters bie me kieke in toen hoa ze op mien ver zoek er voor gezurgd, dat ik nae twee nach ten vanuut Dordt naer 't ziekenhuus in Dirksland wier gebrocht. Want jae, laete we noe mar eerlek weze: D'r is mar eên Flakkee! Daer kreeg ik oak weer een prima naezurg in die zusters doewe bienae alles voor je. Er is een spreuk: Hebt U klachten, zegt het ons, zijt Gij tevreden zegt het ons ook! Ik bin over 't geheel genome aarg tevreje in daer durf ik gerust voor uut te kommen, want ik hoa al verscheidene keren de wan den van Bethesda van de binnenkant gezieê. Nae vuuf daegen mocht ik weer naer huus in zodoende stong ik nae een dikke weke weer op 't trottwaar. Melis sant, G. Struuk van vrijdag 27 februari 1999 t/m zondag 28 februari 1999 Opbrengst kollekte winterconcert Jongerenkoren Zaterdag 20 februari j.l, gaven de Christe lijke Jongerenkoren Con Amore uit Melis sant en Psallite Deo uit Middeltiarnis een |èzamelijk winterconcert in de Ned. Herv. Kerk te Sommeisdijk. De kollekte die gehouden werd ten bate van de Stichting Ontmoeting, bracht het prach tige bedrag op van 2.113,90, waarvoor hartelijk dank! Tegenwoordig hoa de vissers te maeken mit de quotering in bievangstregeliengen. Mit dat eerste hadden de gomaetvissers vroeger oak wel us problemen, dat tur mar een beperkt antal kilo's mocht worre gevange. Mar de bievangst, meestal wat scharren in bot, was niet zoa groat. Verschillende visboeren uut Menheerse hepe bie ankomst van de gomaetvissers langs de schuutjes over de kant om zoa handel op te doewen. Indertied wazze dat Jaop Sarelse, die de bienaem had van Jaop scharre'. Tamboer, in Jantje van den Baarg. In de zeumer as ut moai weer was, dan leurde Jan nieuwe haering uut, in nep dan mit een hoage stem 'nieuwe hariiiiiiiiiiiüng!, wat je as je in de Langeweg was vanof de Meulekae kon hoare. Oak op un Koninginnefeest had Jan goeie klandizie op Stellendam, deur mit z'n bakfiets mit gebakken vis naer de Voorstraete van Stellendam te kommen. In un oagwienk was un aol zun vis kwiet, in gieng un as de wind terug naer Menheerse om een volgende laeding gebakken vis in haering te haelen die evenals de eerste keer zo uutverkocht was. Jao as je dan zo zit te dienken in wat herinneriengen naer boven komme, dan mo'k oak nog dienke an dun tied dat zo-as un genoemd wier 'Marientje van de Ree' mit zun krujwagen deur 't durp gieng, mit bokking, citroenappels (Sinaasappels), man darijnen, in druven, die un bie Aorjaon Verhoeve gieng haele. Drie bokkings voor un dubbeltje. Niet zo dier, marmTnrrr, niet aoltied een dubbeltje om tot ankoap te kunnen overgaen. In as ut kon, dan mit z'n drie-en 1 bokking. 'Harderwijkers' wazze dat. 'k Gloave dat ze dur zoa niet meer binne. Zoa zou 'k nog wel kunne deurgaen, mar 't is voor iedereen dienk ik niet zo inte ressant, dus laet ik ut hier mar bie. Wij hebben het genoegen u uit te nodigen voor de bijeenkomst van de Crohn en Coli tis Ulcerosa Vereniging Nederland, afde ling Zeeland. Datum: woensdag 10 maart 1999. Plaats: Hotel Terminus te Goes. Tijd: 19.30 tot 22.00 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. De avond is bestemd voor nieuwe leden en heeft een informeel karakter. Door middel van sheets en een video zal informatie verstrekt wor den over de vereniging. Ook zal er met elkaar gesproken worden over beide ziek ten. Zoals gebruikelijk zijn wij op deze avond ook met ons informatie-materiaal aanwezig. Tevens heeft de firma Byk een voorlich tingsstand met eigen producten. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor leden, familieleden en belangstellenden. Voor informatie kunt u zich dagelijks (op werkdagen na 18.00 uur) wenden tot één van de bestuursleden; telefoonnummer (0166) 603834 of (0113) 581533. Maandag 8 februari 1999 Afdeling 1: J. A. van Hoorn - C. SpeeO - 3 Afdeling 2: A. Knape-A. Verolme1 - 1 J. Lodder - G. M. Koese1 - 1 F. Noordijk-J. v. d. Kooij3 - O Afdeling 3: T. Staal - R. Jacobs3 - O H. Schellevis - J. Groenendijk3 - O J. Holleman-J. Nipius1 - 1 J. Verbiest-L. Taaie1 - 1 Eind februari en in de maand maart van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1939 in de regio's Voorne-Putten- Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree- Overflakkee opgeroepen voor het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskan ker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de 5 jaar een uitnodiging voor dit onderzoek. Vervolgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombose- dienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010-2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaeco loog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordformu lier terugsturen naar de GGD. Dit formulier is bijgesloten bij de uitnodigingsbrief. Hier op kan de reden van 'niet-deelname' wor den ingevuld. Waarom dit onderzoek? Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker in Nederland inge voerd. Na invoering van dit bevolkingson derzoek is het aantal vrouwen dat baarmoe derhalskanker krijgt, verminderd naar onge veer 750 vrouwen per jaar. Hoe verloopt dit onderzoek? Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de laboratori umkaart mee. Voorafgaand aan het onder zoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestuurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uitslag wordt na drie weken naar de huisarts gestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bijvoorbeeld een onschuldige ontsteking is ontdekt. Een afwijkende uit slag hoeft niet automatisch baarmoeder halskanker te betekenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 uur tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereikbaar op het telefoonnummer 0181- 652440. Ons Koningshuis is heden volop in de aandacht. Zoals u weet worden in onze tijd schil derijen en tekeningen gemaakt van vorstelijke /as ook zo in de 19e eeuw ioen men zich graag liet portretteren. 'Majesteit, uw portret ts gereed' zal vele keren hebben geklonken. Men kan ook iemand met woorden uitbeelden: een gesproken portret. Oranjevorsten in de negentiende eeuw. AvdW WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middeiharnis - Sommeisdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur dokter van Kempen, tel. 482710. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter Van den Doel, tel. 601752. Ouddorp - Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagoch tend 8.00 uur praktijk Goedereede, tel. 491367. Nieuwe Tonge- OudeTonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter Nijhof, tel. 631201 TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts van der Pol, Spaanseweg 4, Ouddorp, tel. 681660. Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middeiharnis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middeiharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommeisdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m i^r.-08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur 17,00-17.30 uur zo. 11,30-12.00 uur 17.00-17,30 uur Voor spoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijk verzocht te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel, 68 37 89 Werkdagen van 8,30 tot 18,00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 683789. DIERENARTSEN De v/eekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41; L. Tjebbes, Middeiharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommeisdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- advisering, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHEtel. (0181) 62 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. (0181)67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, tel, (0181) 62 59 52, KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraamperiode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor inschrijving, het aanvragen van een informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperiode (excl, medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel, 48 33 66 Stichting Welzijnswerk voor Ouderen '00STFLAKKEE'.Tel,6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel,/fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M, Schippers-Berghuis, 49 18 15 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middeiharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411, ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en inf, tel, (0181)66 38 85 VER. REÜMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e,o. J, van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel, (0187) 6516 61, LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Sen/ice, tel, (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H,G,Snauw-v,d, Krol, 6318 21 NEDERLANDSE PATIEËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom het levenseinde: tel, (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel, (0187)6072 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel, (033) 463 82 12 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk, 642975 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010) 4130230. Voor klachten omtrent de behandeling In de Gezond heidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. TELEFONISCHE HULPLIJN Heb je problemen waar je wel eens over wilt praten, wij luisteren 24 uur per dag naar jouw verhaal. Bel geh. vrijblijvend en anoniem naar: (0187) 651860. Wij proberen jou te helpen door te luisteren. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur voor verpleeghuis- en verzorgIngsaanvragen en van 13.00 tot 14.00 uur voor thulszorgaanvragen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 10