Medailles en oorkondes KNRM Uitbreiding Expert Van der Groef Open dag statenverkiezingen Exposities 1999 in het Röderliaus Steleen in de borst Angina pectoris EIIAItDOI-tilEIIWS Werkzaamheden begraafplaats Hengelaarsver. 'Krammer' PAGINA 5 Dinsdag 23 februari lil Electronica Van der Groef in Dirks- land pakt de zaken grondig aan. Het winkelpand aan de Voorstraat 22 ondergaat een ware gedaantewisse ling en wordt voorzien van een com pleet vernieuwd assortiment. Begin maart moet de uitbreiding en verbou wing zijn afgerond en beschikt de bekende tv/video-, hifi- en witgoed specialist in de regio, over bijna 240 m^ winkelruimte. Ook de naam wordt gewijzigd. Van der Groef heeft zich aangesloten bij de Expert Groep, één van de grootste inkoopcombina ties in Europa en heet voortaan Expert Van der Groef. En daarmee is niet teveel gezegd. "Een logische keus als je onze toekomstige winkelruimte bekijkt: een prachtige inrich ting met een compleet assortiment van alle topmerken tegen scherpe prijzen waarbij een goed advies, service en kwaliteit altijd voor op staat. Dat is Expert^ dat is Van der Groef', aldus eigenaar Adrie Passenier. Compleet ASSORTIMENT Het belooft een prachtige zaak te worden met een compleet assortiment van alle top merken tegen scherpe prijzen. Van koelkas ten, wasmachines en magnetrons tot breed- beeld-tv, video, hifi en camcorders, compu ters en telefonie. Maar ook voor klein huishoudelijke apparatuur als strijkijzers, koffiezetters en stofzuigers kunt u bij Expert terecht. Goed advies, service en kwaliteit staan bij ons altijd voorop. Dat is Expert, ook in Dirksland. "We hebben in de afgelo pen jaren al diverse verbouwingen achter de rug. Het assortiment in onze branche is de afgelopen jaren enorm snel veranderd. Steeds meer nieuwe producten maar ook nieuwe productgroepen zijn aan het assorti ment toegevoegd", licht Passenier toe. Groot ASSORTIMENT computers en TELECOM "Wij willen de klant een compleet assorti ment blijven bieden. Daarom onze keuze om het complete assortiment computers, com puterspellen en -accessoires verder uit te breiden. Verwacht bij ons geen moeilijke technische verhalen over bites en bytes. Geen moeilijke technische handelingen. Alles wordt kant en klaar geïnstalleerd en is klaar voor gebruik. Met topmerken als Com paq, Packard Bell en Yakumo hebben wij een computer voor iedereen, in iedere prijs klasse afgestemd op ieders specifieke wen sen", aldus Passenier. "Ook in de wereld van mobiele- en huiska- mertelefonie gebeurt enorm veel. Kijk alleen maar naar het aantal aanbie ders/netwerken dat tegenwoordig op de markt is en wat nog bijna dagelijks groeit. Ook daarin willen wij de klant een compleet assortiment toestellen en abonnementsvor men blijven bieden. Daarom ook deze verbouwing. Als je dan toch je winkel moet veranderen, kun je dat beter goed doen. Bovendien is het leuk voor zowel klanten als ook voor het personeel om weer eens in een geheel frisse omgeving rond te lopen." Onderdelenshop De komende preiode ondervindt het publiek weliswaar enig ongemak, maar dat wordt ruimschoots vergoed door diverse leuke ver bouwingsacties en scherpe prijzen. Begin maart is de nieuwe winkel gereed, wat gevierd gaat worden met een feestelijke ope ning en leuke aanbiedingen. De nieuwe zaak biedt nu ook voldoende ruimte voor een uitgebreide onderdelen- shop. De Expert-dealer hierover: "Het is altijd al een probleem geweest om in Dirksland los se onderdelen te krijgen. Vaak moet je er kilometers voor rijden. Wij kunnen dat probleem nu eindelijk snel oplossen. Naast een ruime voorraad kunnen we de meeste onderdelen nu bestellen en snel leveren. Maar ook voor alle typen stof- zuigerzakken kunt u in onze onderdelen- shop terecht." 2000 bezoekers in provinciehuis Met de statenverkiezingen van 3 maart in het vooruitzicht bezochten vorige week zater dag ruim 2000 inwoners van Zuid-Holland de open dag in het provinciehuis. In Den Haag maakten zij kennis met kandidaten voor Provinciale Staten en lieten zij zich informeren over de taken van de provincie. Er waren kraampjes en optredens en debat ten over onder meer luchtvaartproblematiek en over subsidies voor de regionale omroep. Debat "De provincie moet meer doen aan het onderwijs aan allochtone jongeren in de gro te steden", luidde de conclusie van het jon- gerendebat op de open dag. "Ik heb door de open dag een indruk gekre gen wat een provincie allemaal doet voor de inwoners. Je staat er eigenlijk niet bij stil. Voor herhaling vatbaar", aldus een 47-jarige inwoner van Rijswijk die bij de uitgang werd geënquêteerd. Www.provincies.nl Ook via internet laten duizenden burgers zich informeren over provinciale politiek. De afgelopen week zijn ruim 400.000 pro vinciale pagina's geraadpleegd via www.provincies.nl. één op de vijf van de geraadpleegde pagina's blijkt vanuit het bui tenland te worden opgehaald. De 'stemwij zer' is een veel geraadpleegde bron op de homepage van de provincies: aan de hand van een twintigtal antwoorden gaat de com puter na welke politieke partijen het meest overeenkomen met de voorkeur van de kie zer. Groene stadsroute De open dag bezoekers konden zich via een spel uitspreken over het groen in hun buurt. "Een groene route de stad uit" kreeg de helft van de stemmen. De winnaars wonen in het gebied van postcode 2593 in Den Haag. De provincie gaat nu in overleg met de gemeen te regelen dat er vanuit die stad zo'n beweg- wijzerde fietsroute bij komt. Er bestaan verschillende varian ten op pijn en steken in de borst. Sommigen denken dat dit ver schijnsel ernstig is en spoeden zich naar de huisarts; anderen schenken er geen aandacht aan en blijven juist te lang lopen. Wat is de oorzaak en hoe kunnen we dit verschijnsel voorkomen? Veel mensen hebben weleens een steek in de borst gehad. Het komt op de vreemdste momenten en kan veel pijn en ongerustheid veroorzaken. Het kan zelfs nog dagen lang gevoeld worden. Wat is dat nu eigenlijk en is het ernstig? Wanneer er steken in de borst voorko men, en dan nog wel aan de linkerkant, zijn de meeste mensen bang dat zij een hartkwaal hebben. Over het hart bestaan veel misvattingen. Veel mensen denken dat het hart links in de borst kast ligt. Dat Is onjuist. Het hart bevindt zich midden in de borstholte, alleen de punt wijst naar links. Aan weerszijden van het hart bevinden zich de longen. De onderkant van het hart rust op het middenrif en de bovenzijde ligt ter hoogte van de linker en rechter derde rib. Het grootste deel van ons hart ligt dus veilig beschermd achter het borstbeen (sternum), het harde platte bot aan de voorzijde van ons lichaam waar de ribben aan vastzit ten. Het is goed te beseffen dat het hart voortdurend in beweging is. Als u op uw linkerzij ligt bevindt het hart zich op een andere plaats dan wanneer u rechtop staat of loopt. Het kan een geruststel ling zijn als u weet dat stekende pijn in de borst vrijwel nooit iets met het hart te maken heeft. Mensen zijn vaak nodeloos ongerust. Soms ontstaat er zelfs een hartneurose, een voortdurende angst dat er iets met' het hart niet in orde is. Beangstigend, omdat het hart een onwallekeurige spier is. Dat wrtl zeggen dat hij zelfstandig (autonoom) werkt en wij zijn werking niet door onze wil kunnen beïnvloeden. Gelukkig maar, want in grote spanning of stress zouden we bijna vergeten het hart tot werken aan te zetten en nu doet hij het vanzelf en nog wel in dat tempo dat het lichaam in die periode nodig heeft! Inzicht in de factoren die "hart- pijn' veroorzaken helpt vaak. Hierbij kan genoemd worden een verkeerde ademhaling, namelijk de borstademha ling, waarbij de tussenribspieren teveel belast worden. Er ontstaat een op den duur regelmatig terugkerende spierpijn, de zogeheten intercostale pijn (tussen de ribben gelegen pijn). Juist doordat de doorbloeding in dit spiergebied niet sterk is, kan deze pijn lang aanhouden. Een andere ademhaling, via de buik, en een voorzichtige massage van het borst gebied kan hierin verlichting geven. Borstpijn kan ook veroorzaakt worden door het syndroom van Tietze. Dit is een ontstekingachtige irritatie van het been- vlies, dat het kraakbeen, waarmee de ribben aan het borstbeen vastzitten, bekleedt. Deze aandoening kan 'borst- pijn' veroorzaken. De pijn kan behan deld worden met micro-current behan deling, die door middel van kleine hoog frequente impulsen een goede doorbloe ding kunnen bewerkstelligen in de die per gelegen gebieden van het lichaam en de pijn wegneemt. Er kan ook sprake zijn van een breuk in het middenrif, de zogenaamde hernia diafragmatica. De problemen die daarmee gepaard gaan, kunnen door een aangepast leefpatroon verminderen. Men probeert dan de druk in het spijsverteringskanaal minimaal te houdeii doör^meerdere malen^ per dag een kleine maaltijd te nemen, eiï kool hydraten en vetten te scheiden in de voeding. Het kan zelfs voorkomen dat problemen met de spijsvertering zulke vormen aan nemen, dat men het gevoel krijgt dat men hartklachten heeft. Dit noemt men het Roemheldsyndroom. Daarbij is sprake van een niet optimaal verlopende spijsvertering en veel gasvor- ming, mede door een verkeerde combi natie van voeding en een slechte darm flora. De gassen hopen zich op in de maag en darmen en kunnen door zwel ling van de buik een druk veroorzaken tegen het middenrif en dit omhoog drukken. Het hart kan dan protesteren, doordat dit ook in de verdrukking komt. Kortademigheid en hartkloppingen zijn ook daar een symptoom van. Toch heb ben al deze klachten niets met een hart ziekte te maken. Belangrijk is te streven naar een goede combinatie van voeding die zo weinig mogelijk gasvorming geeft. De methode Montignac' kan hierin gevolgd worden; het zal veel verlichting geven bij proble men met de spijsvertering. Om de verdere spijsvertering te onder steunen, is het belangrijk om te zorgen voor een goede darmflora. Bij steken op de borst kunt u er haast zeker van zijn dat uw hartfunctie hier niet mee gemoeid is. Natuurlijk is het van belang dat u de huisarts op de hoog te brengt van uw klachten. Wanneer er sprake is van werkelijke hartklachten, zal de arts die zeker herkennen! De echte hartklachten komen vaak slui pend en met perioden van benauwd heid, alsof er een olifant op de borst heeft plaatsgenomen, die er ook bij rust niet af wil. Er is sprake van een zwaar gevoel op de borst (angina pectoris). Ook langdurige hartritmestoomissen zijn belastend voor het hart en moeten worden behandeld. Dit soort klachten zijn alarmerend en daarmee mag men beslist niet te lang blijven lopen. Zeventig keer per minuut, 2500 miljoen keer in een gemiddeld mensenleven, zo'n 100.000 keer per dag pompt het hart vijf liter bloed naar alle delen van ons lichaam. Ook naar hart hart zelf, want net als de rest van het lichaam heeft het hart zuurstof en voedsel nodig. Daar zorgt de kransslagader voor, een bloedvat dat als een krans om het hart loopt. Met die kransslagader kunnen twee dingen misgaan. Hij kan geheel verstopt raken, met een levensgevaarlijk hartinfarct tot gevolg, of - en daar gaat het vervolg van dit stukje over - hij raakt gedeeltelijk verstopt. In rust merk je daar meestal niet veel van, want dan kan de afgeknepen bloedstroom het hart nog net voldoende van zuurstof voorzien. Bij hevige emoties, plotselinge temperatuurverschillen en fikse inspan ning, als het hart tot 25 liter bloed per minuut moet verstouwen, dan krijgt het hart het echter benauwd. Angina pecto ris heet die afwijking. De patiënt merkt de benauwdheid van het hart aan een drukkend gevoel op de borstkas. 'Alsof een riem om de borst wordt strakgetrokken' en om die pijn nader te omschrijven drukken patiënten vaak hun gebalde vuist tegen hun borstkas. Bij rust, als het hart met min der zuurstof toekan, ebt de pijn meestal weg. Angina pectoris kan iemand invali de maken en een voorstadium zijn van een hartinfarct. Preventie De beste manier om ziekten aan hart en vaten te bestrijden is natuurlijk preven tie, u weet wel: meer bewegen, niet roken en niet te veel en te vet eten. Maar als er eenmaal een angina pecto ris is ontstaan, dan red je het niet meer met verstandig leven alleen. Er staan dan drie mogelijkheden open: medicijnen, PCTA (het ballonnetje) en de bypass. Daarnaast nog de weg van de natuur. Door middel van OPC (Oligo- mere Procyanidines) en Sedalipid kan de aanslag in de vaten worden vermin derd. Dit Is een weg die tijd vergt. De cholesterol- en triglyceridendeeltjes die zich als een vettige aanslag in de bloed vaten hebben vastgezet, worden geleide lijk verwijderd. Met medicijnen zijn de klachten van een angina pectoris vaak heel redelijk te behandelen. Let wel, de klachten, want het bloedvat blijft evenwel verstopt. Alleen de natuurlijke middelen lossen geleidelijk de aanslag op, maar hebben geen onmiddellijk effect op de doorbloe ding. Met het slikken van of onder de tong leggen van een pilletje Cedocard of Isordil ebt de pijn snel weg. Een keur van andere middelen werkt op langere termijn door het ontlasten van de hart pomp. Als de medicijnen niet meer hel pen, zo is ongeveer de gezamenlijke mening van de hartspecialisten, dan zit er niets anders op dan het weer open maken van de gedeeltelijk dichtgeslibde kransslagader. Dat kan op twee manie ren: met een ballonnetje of het maken van een omweg. De laatste behandeling gaat grof samen gevat als volgt. De hartchirurg haalt eerste een stukje bloedvat uit been of borstkas. Vervolgens maakt hij de borstkas open en maakt met dat stukje bloedvat een bypass (Engels voor omweg) om de verstopte plek in de kransslagader. Niet niks zo'n operatie, want de patiënt heeft twee maanden nodig om hier van te herstellen. Sinds 1977 is er een minder ingrijpen der methode om die verstopping op te heffen: de PCTA. De cardioloog schuift dan via de liesslagader een buisje naar het hart, manoeuvreert dat buisje in de kransslagader tot aan de verstopte plek en blaast dan vervolgens een ballonne tje in de top van de buis op. Het ballon netje drukt de vette plak in de slagader weg, waarna, als het goed gaat, de bloedtoevoer weer geheel herstelt. Sterfte PCTA en bypass lijken op het eerste gezicht de ideale oplossing: verstopping weg, angina pectoris weg, kans op har tinfarct weg. Maar zo simpel ligt het niet. PCTA, dat ballonnetje dus, gaat gepaard met een sterfte van 1 op 100 (dus bij 99 niet). Bij 3 op de 100 patiën ten moet alsnog een bypass worden gemaakt omdat het ballonnetje de kransslagader heeft beschadigd. Bij 30 De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij heeft op Goeree drie reddingboten gestationeerd. Daarop varen bijna allemaal vrijwilligers. Alleen schipper Leen Koese van de Stellendamse reddingboot 'De Zeemanspot' is als beroepskracht in dienst van de reddingmaatschappij en wel vanaf 1 september 1977. De vrijwilligers zijn veel van hun tijd in de weer met het oefenen, waardoor hun vaardigheid om met het uiterst moderne materieel om te gaan, op peil moet blijven. Daarnaast - en dat is nog het belangrijkste - staan zij 24 uur per dag, en dat zeven dagen per week, gereed om uit te rukken als dat nodig is. Als waardering voor deze inzet is aan een zestal vrijwilligers een medaille en een oorkonde uitgereikt. Die uitreiking vond plaats voor het station Stellendam op zaterdag 13 februari en te Ouddorp op vrijdag 19 februari door burgemeester C. Sinke van Goedereede, tevens voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM. De oorkondes en de vrijwilligersmedailles Openbare Orde en Veiligheid werden verleend door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij namens Hare Majesteit de Koningin, voor de wijze waarop en de duur waarvoor de vrijwilli- gerswerkzaamheden werden verricht als bemanningslid van het reddingstation. Uit Ouddorp zijn dat de bemanningsleden van 'De Griend': W. Flohil Wzn., vrijwilliger vanaf 1 april 1974; J. Flohil Jzn., vrijwilli ger vanaf 1 oktober 1974; P. Sperling, vrijwilliger vanaf 12 mei 1983 en W. van Sighem, vrijwilliger vanaf 21 oktober 1986. Uit Stellendam de bemanningsledne van 'De Zeemanspot': J. Keijzer, vrijwilliger vanaf 1 juni 1978 en C. Breeman, vrijwilliger vanaf 15 augustus 1988. Bij de uitreiking gaf schipper Koese nog een overzicht van de in al die jaren gemaakte tochten en haalde van elk jaar de meest aan sprekende reddingen naar voren. Hij verzocht ook aan de plaatselij ke commissie de hoogste aandacht voor de hulpverlening die veel vuldig aan de visserij verleend wordt. Vanaf 1978 tot nu toe is er aan 149 vissersschepen sleephulp verleend. Die hulp betrof beslist geen sleephulp aan schepen, die toch wel vrijgekomen zouden zijn bij hoger water. Ook in de toekomst dient deze hulpverlening mogelijk te blijven, ook als de KNRM tot vervanging van 'De Zeemanspot' overgaat. Schipper W. Flohil van de Ouddorpse reddingboot herinnerde aan het verleden en keek naar de toekomst. Wat dat laatste betreft zijn er plannen voor stationering van een reddingboot van het type Valentijn voor de Noordzee, terwijl 'De Griend' gehandhaafd blijft voor de Grevelingen. Dat houdt in dat het aantal vrijwilligers dient te worden uitgebreid. Bovendien dient er nieuwbouw te worden gepleegd voor het onderkomen van de reddingboten. Het zal in Ouddorp heel wat veranderingen met zich meebrengen. op de 100 patiënten komt de verstop ping met de pijn op de borst binnen zes maanden terug waarna opnieuw moet worden behandeld met ballon of bypass. Dus 2 op de 3 patiënten is voor langere tijd van zijn klachten af. Ook de bypass is niet zonder proble men. De operatiesterfte ligt op z'n 1 tot 2 procent. Drie jaar na de operatie heeft 46 procent weer angina pectoris en na acht jaar 50 procent. Welke van beide methoden verdient de voorkeur? In het artsenblad de Lancet stonden eens de resultaten van het eer ste vergelijkend warenonderzoek (de Isis-trial). De bypass kwam wat betreft verlichting van de klachten stukken beter uit de bus, want bij PCTA moest vier keer zo vaak de kransslagader opnieuw worden geopend. De sterfte op termijn was bij beide methoden gelijk. PCTA en bypass nemen namelijk de oorzaak van het dichtslibben van de bloedvaten niet weg, ze verlichten bij een overgrote meerderheid alleen de klachten, de sjmiptomen. Het leven wordt er niet door verlengd. In Neder land is het aantal behandelingen met het PCTA-ballonnetje in vier jaar ver dubbeld. Het aantal bypasses per jaar lag al enkele jaren op ongeveer 11.000. Hierin zijn we in Europa koploper en alleen in Amerika worden vaker (vier keer vaker) deze ingrepen verricht. Is dat nodig? "Het antwoord moet onom stotelijk ja zijn", aldus cardioloog prof dr. A. Amtzenius in het Hartbulletin. Kwaliteit Ondanks enige nadelen verhogen beide ingrepen bij een overgrote meerderheid van de patiënten de kwaliteit van het leven aanzienlijk. De Utrechtse cardio loog P. W. Westerhof vertegenwoordigt in een commentaar de wat behouden der medische partij. Toegegeven, bypass en PCTA zijn bij bepaalde patiënten, ook als ze met medicijnen weinig klachten hebben, een goed alternatief. En inderdaad, medicij nen hebben vaak bijwerkingen die aan de kwahteit van het leven afbreuk kun nen doen. Bovendien kiezen nogal wat patiënten liever voor deze 'definitieve' oplossing. Daar staat tegenover dat PCTA en bypass ook hun nadelen heb ben. Het is geen definitieve oplossing, want de sterftekans daalt er niet blij vend door en bij nogal wat mensen moet de behandeling herhaald worden. Voor welke behandeling wordt gekozen hangt vooral af van de voorkeuren van de patiënt en de cardioloog, maar of de patiënt 'behoudend' dan wel 'agressief wordt behandeld maakt voor de kwali teit van behandeling niet uit. Voorkomen is beter dan genezen. U hebt een aantal factoren in de hand. Wat eet u? Houdt u rekening met de uitwerkin gen ervan op uw bloedvaten? Zorg voor voldoende volwaardige voeding. Zorg ook dat u voldoende beweegt. Geregeld spor ten kan preventief werken. J. M Bergsma OOLTGENSPLAAT - Momenteel worden, renovatiewerkzaamheden aan de begraaf plaats aan de Dorpsdij k te Ooltgensplaat uit gevoerd. Er wordt onder meer een nieuwe beplantingsstrook langs de Dorpsdijk aange legd en de parkeergelegenheid zal worden verplaatst. Getracht zal worden de overlast tot een minimum te beperken. De werkzaam heden zullen tot ongeveer eind april duren. Uitslag zoutwaterwedstrijd (rond) gehou den op 20 februari 1999 aan het Calandka- naal nabij Rozenburg. 1. J. Kieviet sr49 cm. 2. C. van der Welle47 cm. 3. J. Kieviet jr25 cm. 4. G. W. T. Baan22 cm. 5. S. W. Mol21 cm. 6. A. Bruinsma20 cm. De overige deelnemers bleven helaas ver stoken van vis. De volgende zoutwaterwedstrijd wordt gehouden op 6 maart a.s. aan het strand te Rockanje. Voor verdere inlichtingen kunt u bellen naar secretaris J. Kieviet (0187) 485375 of voorzitter S. W. Mol (0187) 486168. De galerie Het Röderhaus te Goedereede organsieert in 1999 de volgende exposities: Schilderijen en gouachen van Manen Lith uit Maassluis. De opening is op zaterdag 27 maart 1999 om 16.00 uur en de expositie is te zien t/m 1 mei 1999. Foto-expostie 'Strandpunkte' van Angelika Jansen uit Duitsland, te zien in mei en juni 1999. 'Evolutie Is waanzin', schilderijen van Paul Franssen uit Schouwen-Duive- land. De opening is op zaterdag 10 juli 1999 om 16.00 uur en de expositie is te zien t/m 18 augustus 1999. Ali Eameri uit Iran exposeert schilde rijen. De opening is op zaterdag 21 augustus 1999 om 16.00 uur en de expositie is te zien t/m eind oktober 1999. Het Röderhaus is gevestigd aan de Noord zijde Haven 13 te Goedereede. Openingstijden: woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur én op afspraak. Tele foon (0187) 493077. Het laatste jaar van de eeuw is aange broken. Er zijn mensen die hierover in paniek dreigen te raken. Ze zijn bang dat er vreselijke dingen zullen gebeu ren. Is daar reden voor? Velen van u weten dat berekening van de jaartelling vanaf de geboorte van Christus, niet zuiver is. Paus Gregorius XIIl heeft gepoogd orde te scheppen, omdat het ver schil met de astronomische jaren ongeveer 10 dagen was. Daarna zijn er nog diverse correcties geweest. Julius Caesar heeft in het Jaar 46 extra dagen toegevoegd, zodat het jaar 445 dagen telde. Volgens de Joden leven wij in de 58ste eeuw na de schepping. Zijn deze dingen echt zo belangrijk? Het ene geslacht gaat en het andere geslacht komt, maar de aarde staat in der eeuwigheid. Ook rijst de zon op en de zon gaat onder, en zij hijgt naar haar plaats, waar zij oprees. Zo ook met het water; overal vandaan vloeit het terug naar zee. Toch raakt de zee niet vol. Er is een bijzon dere kringloop. Onze aarde heeft voorzieningen gekregen waardoor wij kunnen leven. Voorzieningen waar wij zorg voor dienen te betrachten. Luchthartig omspringen met deze kring loop, door het in omloop brengen van niet of slecht afbreekbare chemische stoffen, is onverantwoordelijk. Veel chemische stoffen gedragen zich als hormonen die veranderingen in het lichaam brengen die niet goed zijn. Zo neemt de vruchtbaarheid van mannen, onder invloed van chemische stoffen, schrikbarend af. Er is een toename van allergieën, en intoleran tie voor allerlei stoffen. Deze dingen baren zorgen. Toch mag er vertrouwen zijn in de toe komst. Vooral omdat de zekerheid wordt gegeven dat de aarde in stand wordt gehou den en niet zal wankelen. De aarde is geschapen ter bewoning en is stevig beves tigd. De toekomst van de mens ligt niet in eigen handen en daar mogen we blij om zijn. Er zijn veel redenen om ook in dit jaar een positieve kijk te bewaren. Natuurlijk moeten we daar iets voor doen. Zelf positief probe ren te zijn kan ook weer bijdragen aan het geluk en de voorspoed van anderen. Daar door ontstaat een wisselwerking waar u weer kracht uit kunt putten. Ieder mens heeft zijn zorgen. Toch mag dit niet de kracht uit ons leven wegzuigen, want zorgen maken helpt niet. Op praktische wijze, met gezond boerenverstand, proble men tegemoet treden en handelen naar de noodzaak van dat moment is beter. We zul len dan ook de eeuwwisseling met vertrou wen tegemoet treden. Het overdenken van de vastgelegde processen die in de schep ping te zien zijn geven rust en vertrouwen. Deze kennis kan ons helpen om van het laatste jaar van deze eeuw een goed jaar te maken. Hartklachten Overwegend...

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5