Uitbreiding gemaaicapaciteit Vroege voorjaarsbloeiers koesteren eerste zonnestralen uit de kerken en onderzoek wateiieheer in de 21ste eeuw Dagtocht met Gezondheidservice Belastingen 1999 en kwijtschelding 'l^IcöiAi' ËiiAtidei-iiiËiJli^ Kerkdiensten Ger. Gem. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Nieuw in de vaart gebrachte Maaskant-kotter (Dejongens Düisdag 23 februari 1999 Er komt een onderzoek naar de wa terhuishoudkundige inrichting van Nederland voor de 21ste eeuw. Op basis van de resultaten wordt door een onafhankelijke commissie een advies uitgebracht hoe de waterhuis houding van ons land kan worden verbeterd, rekening houdend met de gevolgen van de verwachte bodemda ling, klimaatverandering en zeespie gelstijging. Daarnaast zal op korte termijn de gemaalcapaciteit bij IJmuiden, Nieuwegein en Gouda worden uitgebreid, om de waterover last in extreme omstandigheden, zoals in het najaar van 1998, te verminde ren. Dit zei mevrouw drs. M. J. de Vries, staats secretaris van Verkeer en Waterstaat op 10 februari jl. bij de presentatie in Schevenin- gen van Waterkader, de regeringsbeslissing Vierde Nota Waterhuishouding. Waterkader De Vierde Nota Waterhuishouding - Water kader - schetst het waterhuishoudkundig beleid voor de periode 1998-2006. Een goede waterhuishouding is nodig om Nederland veilig en bewoonbaar te houden. Veilig tegen overstromingsgevaar, tegen het gecombineerde gevaar van zeespiegelstij ging en bodemhaling. Bewoonbaar door meer samenhang te brengen in het water-, milieu-, natuur, en ruimtelijk-ordeningsbe- leid. De nota beschrijft het waterbeleid op verschillende niveaus; van water in de stad, de grote rivieren tot kust, zee en de oce anen. Waterkader is via een zogenoemd open planproces tot stand gekomen. Na het ver schijnen van het regeringsvoornemen in september 1997 is aan een ieder de gelegen heid gegeven om zijn of haar zienswijze op het voorgenomen beleid kenbaar te maken. Deze inspraak heeft geleid tot enkele wijzi gingen. Aan de nota is een actiepuntenlijst toegevoegd. Daarnaast hebben het regeerak koord van paars-II en de ontwikkelingen rond de wateroverlast in de herfst van 1998 geleid tot aanpassingen van het beleid. In de regeringsbeslissing is afgesproken dat er in deze kabinetsperiode een bedrag van 115 miljoen gulden beschikbaar is voor de aanpak van de waterbodemproblematiek. Dit geld wordt aangewend voor de realise ring van extra stort- en verwerkingscapaci teit. Voor de stimulering van het sanerings programma wordt een bedrag uitgetrokken van 5 miljoen gulden, terwijl voor bagger- projecten in de stedelijke wateren een be drag van 15 miljoen gulden beschikbaar is. In de Vierde Nota Waterhuishouding zijn tevens extra financiën opgenomen om de grootschalige natuurontwilckeling te stimu leren. Het betreft een bedrag van 700 mil joen tot het jaar 2010. Hiervoor zullen in vesteringen worden gedaan in de Zuidelijke Delta en het IJsselmeergebied en in herstel en inrichtingsmaatregelen van de overige wateren. De subsidieregeling Gebiedsgerichte Be strijding Verdroging (GEVEBE-regeling) wordt met een jaar verlengd. Volgend jaar wordt een nieuwe interdepartementale rege ling ingesteld. Vanuit het buitenland wordt vaak een be roep gedaan op de Nederlandse kennis en expertise op het gebied van waterbouw, waterhuishouding, kustzone- en wetlandbe- heer. Dat schept niet alleen mogelijkheden voor de kennisinstituten, bedrijfsleven en adviesbureaus, maar ook voor strategische alliantievorming. Staatssecretaris De Vries zal dit jaar een actieprogramma aan de Tweede Kamer aanbieden met prioriteiten voor de Nederlandse inzet in het buitenland op het gebied van het waterbeheer. Nog dit jaar verschijnt de derde Kustnota, waarin het dynamisch kustbeheer centraal staat. Daarin wordt ook rekening gehouden met ruimtelijke, economische, natuur, milieu- en veiligheidsbelangen. Tevens be vat deze nota een evaluatie van het kustbe heer van de afgelopen vier jaar. In Waterkader wordt gepleit voor een betere afstemming tussen het waterbeheer en de ruimtelijke ordening. Bij de ruimtelijke ordening moet het water als een ordenend principe worden beschouwd. Dat geldt fei telijk voor alle watersystemen. Een heel concreet punt hierbij is de reservering van gebieden waar bij uitzonderlijk hoge rivier- afvoeren en bij extreme regenval tijdelijke wateropvang kan plaatsvinden ('gecontro leerde overstroming'). Aanpak Wateroverlast Tegelijk met de Vierde Nota Waterhuishou ding en naar aanleiding van de waterover last in de herfst van 1998, presenteerde staatssecretaris De Vries vanmiddag de notitie 'Aanpak Wateroverlast'. In aanvul ling op het vastgestelde beleid in de Vierde Nota Waterhuishouding, wordt hierin aan gegeven dat extra inzet nodig is om de wateroverlast en de daaruit voorkomende schade in de toekomst te beperken. In ver band met de recente ervaringen is versnel ling en intensivering van het beleid noodza kelijk. Daarom heeft mevrouw De Vries de uitbreiding aangekondigd van de gemaalca paciteit bij IJmuiden, Nieuwegein en Gouda. Daarnaast zullen voorbereidende werkzaamheden worden uitgevoerd voor de uitbreiding van de spui- en gemaalcapaciteit op de Afsluitdijk, in combinatie met eventu eel peilaanpassingen, dijkversterking en aanleg van vooroevers. In opdracht van de staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat en de Unie van Water schappen wordt een onderzoek 'Waterbe heer 21"° eeuw' uitgevoerd, onder begelei ding van een commissie van onafhankelijke deskundigen. In het onderzoek worden zo wel bestuurlijk-juridische aspecten als (technische) maatregelen aan de regionale en hoofdinfrastructuur meegenomen. Het onderzoek, dat in 2000 wordt afgerond, gaat uit van verschillende scenario's voor kli maatverandering, zeespiegelstijging en bo demdaling. Op basis van de resultaten van het onder zoek zal de commissie aan de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat een advies uitbrengen over de meest wenselijke water huishoudkundige inrichting van Nederland voor de korte en lange termijn. Gezondheid Service organiseert een uitstap je met begeleiding van verpleegkundige en vrijwilligers voor mensen die niet met ge wone georganiseerde reizen mee kunnen of durven. Gedacht wordt aan mensen die zich in het algemeen zelfstandig weten te redden, maar zich prettiger voelen met het idee dat in geval van problemen er direct deskundige hulp aanwezig is. Als u het gezellig vindt om met uw partner, uw vriend of vriendin uit te gaan, dan is ook deze van harte wel kom. Er wordt gereisd met een comfortabe le bus, waarin ook plaats is voor enkele rol stoelen. Bestemming: Ouwehands dierenpark te Rhenen. Datum: Woensdag 10 maart 1999. DIRKSLAND - dinsdagavond 19.30 uur ds. A. M. den Boer (Bijbellezing). HERKINGEN - woensdagavond 19.30 uur ds. F. Harinck. NIEUWERKERK-woensdagavond 19.30 uur student D. de Wit uit Bennekom. Kosten: 110,00 voor leden en 135,00 voor niet-leden van Gezondheid Service. Opstapplaats: Spijkenisse (circa 08.30 uur) en Hellevoetsluis (circa 07.45 uur). Thuiskomst: Spijkenisse (circa 18.00 uur) en Hellevoetsluis (circa 18.30 uur). Informatie en aanmelden bij Bureau Groepsactiviteiten, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181) 626226. Uitslagen van 15 februari Dammen, afdeling 1: G. Smits - Joh. Wolfert3 - O M. van 't Geloof-C. van Prooijen3 - O H. Keuvelaar - C. van WelieO - 3 W. Stolk-J. Knöps0-3 Afdeliqg 2: Jac. Wolfert - M. Poortvlietafg. C. V. d. Kroon - H. de MunckO - 3 F. V. d. Groef- W. Nieuwland1 - 1 K. de Jong - J. v. d. Groef1 - 1 Schaken: W. Stolk-W. KnöpsO- 1 W. de Vos - A. Knöps:...'A - 'A J. Trommel - D. WolfertO - 1 Bij Maaskant Shipyards te Stellen- dam heeft op dinsdag 16 februari jl. de technische proefvaart van het m.s. 'Rosemarie' KW-34 met goed gevolg plaatsgehad. Het schip, gebouwd onder bouwnummer 526 is heden, 19 februari, overgedragen aan Rederij M. van Duijn te Katwijk aan Zee. Het vaartuig draagt het registratienummer 'KW-34' en is ingeschreven in het visserij- register te Katwijk. Het voldoet aan de eisen van de Nederlandse Scheepvaart Inspectie en heeft het certificaat van deug delijkheid voor Vaargebied 2. Het schip heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 42.35 meter, breedte 8.50 meter en holte 5.15 meter. De voortstuwingsinstalla tie bestaat uit o.a. een Wartsila NSD hoofd motor met 1995 p.k. bij 645 toeren. De schroef, een 4-blads Van Voorden-schroef, heeft een diameter van 3400 mm. en zit in een Van Voorden-straalbuis. De buiskap, rondom met een PU-schuim geïsoleerd, is afgetimmerd met watervast verlijmde pane len. Het stalen dek onder de buiskap is, evenals de stalen visruimvloer, voorzien van een rubberen dekbedekking. De wan den van het visruim en de buiskap zijn voorzien van een naadloos gespoten kunst stof afdekking, waarmee optimale hygiëni sche omstandigheden bereikt worden, zowel voor de visopslag als voor de werk omstandigheden van de bemanning. Het schip is uitgerust met een centraal gasolie- vulsysteem. Door de toepassing van een 10- trommelige vislier kan dit schip zonder winchkoppen worden uitgevoerd. Ten behoeve van de gieken en in de mast zijn gekeurde blokken toegepast. NED. HERV. KERK Beroepen te Maartensdijk A. den Hartog te Sint Maartensdijk; te Rotterdam-Hillegers- berg J. Quist te Scheveningen; te Voorburg (buitengewone wijkgemeente) L. M. Jonge- jan te Schoonrewoerd; te Waddinxveen- Zuid J. de Jong te Waspik; te Wierden (wijk 3 - Noord) C. B. Stam te Harderwijk. Bedankt voor Ede (wijkgemeente 3) Joz. A. de Koeijer te Baarn; voor Maassluis (wijkgemeente Grote Kerk) F. Wijnhorst te Ameide-Tienhoven; voor Strijen (wijk gemeente 1) A. D. Goijert te Bunschoten. Toegelaten tot de evangeliebediening en (nog) niet beroepbaar: F. Bouwen, Elzen- dreef 5, 2272 CE Voorburg; H. K. Com- pagner. Karperstraat 14, 3528 CB Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: F. E. van Roekei-Brouwer, Koggewaard 168, 1824 GW Alkmaar. GEREF. kerken (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Venlo J. A. Roose te Brou wershaven; te IJmuiden Ph. Troost te Drie- bergen-Rijsenburg. Aangenomen naar Roden Jac. Ophoff te Siegerswoude-Frieschepalen, die bedankte voor Hattem en voor Ridderkerk. Bedankt voor Bergentheim R. de Graaf te Rouveen. Wat is er mooier dan het ontluiken van de eerste bloemen in de eerste stralen van de voorjaarszon? Een plant die ons vanaf eind maart van een bloe- ^s I menpracht laat genieten is Chaeno- ^- meles superba 'Crimson and Gold Achter deze moeilijke naam gaat plant schuil met donkerrode bloe men en die bovendien de hele win ter door decoratieve vruchten draagt. Behalve deze veelzijdige plant zijn er natuurlijk nog vele andere planten die ons in het vroege voorjaar een bloe^ menpracht hebben te bieden. Plant van de Maand: Chaenomeles superba 'Crimson and Gold' In Nederland wordt de Chaenomeles aangeboden onder de gemakke lijkere naam dwergkwee. Er zijn vele dwergkwee-soorten op de markt. De variëteit 'Crimson and Gold' is er een van. Deze bereikt een hoogte van slechts 75 tot 100 cm; dit in tegenstelling tot vele ande re soorten die tot 2 m hoog worden. In de breedte doet hij echter niet onder voor andere soorten. Zijn volle vertakking en goede bebladering in combinatie met zijn brede, vlakke groeiwijze maken hem uitermate geschikt als bodem bedekker. Zet u er meerdere bij elkaar dan is een plantafstand van 1 m aan te raden. Dan vormt zich snel een dichte begroeiing die de grond volledig afsluit. Doordat de dwergkwee scherpe stekels heeft, ontstaat een ondoordringbare beplanting. Als u de dwergkwee eenmaal in de vijfjaar terugsnoei! houdt u een goed vertakte struik. Nadelig gevolg van zo'n snoeibeurt is wel dat de plant het eerstvolgende jaar minder bloeit. De dwergkwee bloeit namelijk op het oude hout. Dat zijn takken die de heester in het voor gaande jaar heeft gemaakt. De bloei van 'Crimson and Gold' is donkerrood met opvallende gele meeldraden. Deze bloemen worden in de herst opgevolgd door groe ne appelvormige vruchten die in de loop van de winter fel geel ver kleuren. De vruchten van de dwergkwee kunnen onder andere wor den verwerkt tot gelei. Een bijzonder goede vruchtdragende dwergk wee is Chaenomeles 'Cido'. In ruil voor die bloemenpracht en een overdadige vruchtzetting verlangt de dwergkwee een plekje in de zon of de halfschaduw. Deze heester neemt met normale tuingrond genoe gen. Andere mooie voorjaarsbloeiers Behalve deze veelzijdige Aziatische dwergkwee zijn er uiteraard nog talloze andere planten die het voorjaar in de tuin aankondigen. Hier bij valt te denken aan de Magnolia, een grove struik met grote witte, paarse, licht- of donkerroze bloemen. Pas echter op in kleine tuinen, want de hoogte per soort verschilt enorm. Magnolia stellata met zijn stervormige bloemen bereikt maximaal 3 m, terwijl Magnolia acumi nata een hoogte van 30 m kan bereiken. Ook een terecht gewaardeerde voorjaarsbloeier is Forsythia, nog beter bekend onder de naam. Chinees Klokje. Een goede rijkbloeiende variëteit is Forsythia X intermedia 'Spectabilis'. Voor een kleinere tuin is de bolvormige Forsythia ovata 'Tetragold' beter geschikt. Tot slot moet zeker nog Ribes worden genoemd. Behalve welbeken de bessenstruiken zoals aalbes en kruisbes behoren tot dit geslacht ook uitstekende vroegbloeiende sierstruiken. Een goed voorbeeld hiervan is Ribes sanguineum met zijn mooie rozerode bloemtrossen, gevolgd door pikzwarte besjes. De vogels waarderen deze struik hiervoor. Een goede cultivar is Ribes anguineum 'King Edward VU'. Deze cultivar blijft met zijn 2 m hoogte iets compacter dan de andere soorten en bloeit bovendien rijker met grote trossen wijnrode bloemen die in de loop van de bloeitijd naar rozerood verkleuren. Wie niet kan wachten op de eerste voorjaarsbloei kan aan het eind van de winter takken van deze struiken knippen en deze binnen in een vaas zetten. Door de hoge kamertemperatuur zullen de knoppen zich snel openen. Tuin-uitgaanstip Tentoonstelling; AARDSE PARADIJZEN II; 20 maart t/m 30 mei 1999. De tuin in de Nederlandse kunst, 1770 tot 2000. In de Vleeshal de tentoonstellingsdependance van het Frans Halsmuseum, Grote Markt 16, Haarlem. In het voorjaar van 1999 is deze omvangrijke tentoonstelling te zien. De ongeveer 150 geselecteerde kunstwerken geven een veelzij dig beeld van de tuin als inspiratiebron voor Nederlandse kun stenaars in deze periode. NED. GEREF. KERKEN Ingetrokken door Heerde het beroep op A. M. van Leeuwen te Dronten (op diens ver zoek wegens familie-omstandigheden). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek op Langedijk J. Germs te Zwolle; te Enschede-Oost L. C. Buijs te Maarssen; te Urk (Maranathakerk) H. Po- linder te Genemuiden. Aangenomen naar Delfzijl P. Lubbinge te Pretoria (Meyersparkgemeente; Gerefor meerde Kerk in Suid-Afrika, GKSA). Beroepen te Borssele J. Beens te Nijkerk; te Hoofddorp J. J. Tanis te Middelburg- Centrum; te Poortvliet en te Rijssen-Zuid C. A. van Dieren te Stolwijk; te Ridder kerk-Slikkerveer B. van der Heiden te Kampen. Bedankt voor Dordrecht A. T. Vergunst te Kalamazoo (VS); voor Naaldwijk A. J. Gunst te Benthuizen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Vlaardingen J. Roos te Op- heusden. Gemeente Dirksland Eén dezer dagen worden de gemeentelijke belastingaanslagen 1999 verzonden. Ook dit jaar geeft de gemeente 100,- (de zoge naamde 'Zalmsnip') terug aan degenen die belastingplichtig zijn voor de afvalstoffen heffing. Daarnaast krijgen de bewoners van 'Vroonlande', 'Geldershof en 'Salem' dit bedrag rechtstreeks uitbetaald. De situatie op 1 januari j.l. is bepalend of u er voor in aan merking komt. Evenals vorig jaar kunt u voor de betaling van de gemeentelijke belastingen gebruik maken van automatische incasso. In plaats van betaling in vijf termijnen wordt het aan slagbedrag dan in acht termijnen van uw giro- of bankrekeningnummer afgeschreven. Indien u alsnog gebruik wilt maken van deze mogelijkheid kunt u de formulieren afhalen op het gemeentehuis. Kwijtscheldingsmogelijkheid verruimd Een belangrijke wijziging heeft plaatsgevon- TAPUT VINYL GORDUMEN TRAMWEG 33 OUDETONGE den voor de kwijtschelding van de gemeente lijke belastingen. De norm is verhoogd van 95% naar 100%, onder voorbehoud van instemming door de gemeenteraad. Dit houdt in dat meer personen met een minimuminko men in aanmerking komen voor kwijtschel ding. Ligt uw salaris op het minimuminko men of ontvangt u een uitkering (AOW, bij stand, of dergelijke) dan kan het zeer zeker de moeite waard zijn om kwijtschelding aan te vragen. Mocht u in de voorgaande jaren geen kwijtschelding hebben aangevraagd of is uw aanvraag afgewezen, vraagt u dan toch een formulier aan bij de afdeling Financiën. Kantooruren maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uuren van 13.00 tot 16.00uur. Telefoonnummer 608065. -95- Hij kon er de tijd vóór nemen, omdat de jongens, nu zij thuis waren, zorg den voor het vee. Toen zij gemolken hadden, was hij klaar. De tekst van de preek, die hij gekozen had, luidde: ,,Maar aangaande mij en mijn huis, wij zullen den Heere dienen!" Hij had haar twee keer gelezen, de laatste maal overluid om de juiste toon te vinden. De preek was passend. Hij verlangde naar de mid dag. Die morgen spanden de jongens de paarden voor de slee. Jan Willem vroeg hen wat hun plannen waren. Klaas zei dat ze naar enkele vrienden gingen, mis schien ook naar een jeugdclub. Hij zei het vluchtig, als een mededeling; er zat geen zweem van 'vindt u het goed?' in. Jan Willem voelde dat zijn kinderen in den vreemde zelfstandig waren geworden, maar hij liet niet blijken dat dit hem even prikte. „Goed, één uur eten", zei hij. „Ik weet niet of we er dan zijn, vader", zei Cornells. Misschien eten we daar wel een hapje". Jan Willem wou niet zeggen dat ze moesten zorgen bij de middagpreek te zijn. Zij wisten op welk uur de huiselijke godsdienstoefening begon; hij mocht niet twijfelen dat ze kwamen. Op het kerstfeest en op de oudejaarsavond hadden ze immers zó genoten, en ze hadden allen getuigd dat ze in den vreemde niets zozeer hadden gemist als de zondag thuis. Ze kwa men vast... Bij het middageten waren de jongelui er niet. Jan Willem voelde zich licht teleurgesteld - hij hield zo van de grote kring aan tafel - doch verduwde zijn spijtigheid. Na het eten liep hij de deur uit en keek de weg af of ze nog niet kwamen. Doch er was niets te zien. Toen Stijntje de stoelen klaarzette, ging hij nog eens naar buiten. Er naderde nu een slee, doch het was die van Hein Trompetter. Zijn kinderen kwamen niet. Hij zette zich iets over tijd achter de tafel, met de Bijbel en het prekenboek voor zich. Voordat hij de ogen sloot voor het gebed, keek hij nog eens het raam uit. De jongelui kwamen er niet aan. Hij trachtte zich over zijn teleurstelling heen te zet ten. Hij bad en las. Het ging redelijk goed, maar er was geen glans aan. Hij had met een juichkreet wil len zeggen: „Hier zijn wij met z'n allen, Heere, om U te dienen!" Maar zijn grote kinderen waren er niet. Nu werd het gebed bijna een zucht. Tegen de avond waren de jongelui nog niet thuis. Stijntje maakte zich ongerust. Het was buiten bitter koud en het werd donker. In die zin had Jan Willem geen zorg; in ander op zicht wel. Daar kwamen ze, opgewekt en vrolijk. De kamer was onmiddellijk vol gesnap en gelach. Jan Willem vroeg wat stroef, waar ze gezeten had den. Zij werden niet bevangen door zijn stroeve toon, zoals voorheen wel. Vrolijk vertelden ze dat ze in het dorp gegeten hadden en naar een jongeluisclub waren geweest. Ze hadden daar gezongen en muziek gemaakt. „Wij hadden hier kerk", zei Jan Willem verwijtend. „Die is voor de oudjes", lachte Klaas. „De kerk is voor oud en jong", merkte Jan Willem ernstig op. „Natuurlijk! Wij zijn in het dorp naar de kerk ge weest!" „Naar de Canadese", zei Jan Willem met in zijn toon iets, wat zweemde naar het smalende. ,,Daar horen wij. We zijn nu Canadezen, vader", viel Dirk in. 't Gaf Jan Willem een lichte schok. Dus, zijn kinde ren verkozen de nogal slappe preekjes van dominee Lexington boven de stevige kost, die in zijn Neder landse preken zat! En dat was, omdat zij Canadezen waren. Dus toch! „Ik dacht dat het jullie nogal rede lijk goed beviel weer thuis te zijn", zei hij teleurge steld. ,,Maar vader!" riep Marijtje hierop. ,,Hoe kunt u daaraan twijfelen?" ,,We hopen dat het vanavond weer echt gezellig wordt", zei Dirk. „Wat zal het zijn, jongens?" vroeg Klaas. „Een spel letje pandverbeuren?" „Ik zie ik zie wat jij niet ziet!" riep Marijtje al. Het spel was dadelijk op gang. De kinderen waren blij. Hun lachen schalde door de kamer. Jan Willem trachtte ook mee te doen, zoals hij altijd graag deed, maar zijn gedachten waren niet bij het spel. Ze dwaalden telkens af. De kinderen waardeer den het huiselijke nog wel, maar de dienst des Hee- ren niet. Dit leek veel op hetgeen Kinders over zijn kroost gezegd had. Diens kinderen waren ook in ieder opzicht beste kinderen, behalve in dat ene. Nu was het bij hem net zo. De geest van Canada kreeg hen dus toch te pakken. Dit was het begin. Wat zou eruit groeien? Hij dacht weer aan de blizzard, die verblindde, verdwalen deed en doodde. Kort na nieuwjaar bracht Jan Willem Klaas en Cornelis naar het station, 't Was in de nacht. Om half twee moest de trein voor het noor den te Lacombe zijn. Toen zij aan het stationnetje kwamen, stond op het bord dat de trein twee uren over tijd zou zijn. 't Was niet de moeite waard naar huis terug te keren. Ze wachtten in de kleine wacht kamer tot vier uur, zelf de kachel stokend, want de stationchef sliep. Toen kwam de trein en de jongens stapten in. Jan Willem keek ze na. De trein verdween in een dikke duisternis onder een langzaam wegster vend gerommel. Jan Willem huiverde, niet enkel van de felle vrieskou. Met een zwaar hart reed hij terug. Hij ging naar huis. Zijn jongens trokken door de duisternis naar het noorden. Er knaagde iets van binnen bij hem. Hij gaf zijn kinderen prijs aan donkerheid en kou in dub bele zin. Hij hoopte dat het dit keer voor het laatst mocht zijn. Het zou toch eindelijk wel eens beter worden met de farm. Dan kwamen zijn jongens weer thuis, in de veilige kring van het gezin en zou het wel weer goed gaan met hen. Voorshands bleek er nog niets van enige kentering. Jan Willem kreeg een schijntje voor de melk. Hij liet het mestvee maar in het bos omdolen, opdat het daar zijn kost ophalen zou, want voor voer had hij geen geld. Of er een aantal koeien in de wildernis ver dween, kwam er niet veel op aan. Ze waren toch haast waardeloos, evenals de kippen en de eieren. Er was geen uitzicht op dat hij zijn jongens thuis kon halen. Hun loon, in 't hout en bij de spoor verdiend, zou weer hard nodig zijn voor aflossing en rente. Hij vond het erg. Die zomer kwam er echter op de tarwemarkt een rit seling van leven. De voorraden waren verminderd en de nieuwe oogst zou niet zo groot zijn. Het Farmers Weekblad schreef dat er een redelijke kans was op afzet, zij het dan voor een lage prijs. Jan Willem veerde op bij dit vooruitzicht. Nu hoefde hij niet langer op zijn zoons te teren en hen te laten zwerven in den vreemde. Zij kwamen thuis! De farm zou worden uitgebreid. Zij moesten straks ook be ginnen met het rooien van bos ten behoeve van een farm voor Cornelis. Hein Trompetter zat nog diep in de put. Hij moest straks weer betalen aan de bank en hij had geen cent. Maar Jan Willem haalde hem eruit, toen hij zijn nood klaagde. (wordt vervolgd) Nieuws Plant van de maand Maart: Chaenomeles superba 'Crimson and Gold' Vroege bloemen. Foto: FUurmerc GEREF. GEMEENTEN TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3