'BIRD CENTER STORES' PLUIMVEE- 30 KM Omloop van Goeree Alpha cursus THEMA-DAG eiiaudbi-hieuws Maart van der Klooster opent dierenspeciaalzaak in Dirksland EIIAtlDEtl-HIEUWS Nu ook op Internet Genealogie van de familie Van Groningen J. H. de Boed Huisvrouwenvereniging Dirksland maakt kennis met de Euro Zendingsavond Stellendam Bijeenkomst voor mensen met een handicap of chronische ziekte 1n ziekte en gezondheid' CZAV vergroot marktaandeel op Goeree-Overflakkee voor een scharrelpluimveebedrijf in Dirksland Zaterdag 20 maart 1999 PAGINA 2 Vrijdag 19 februari 1999 GEVRAAGD: Functie-eisen: pluimveevakschool of meer dan 5 jaar ervaring; leeftijd 25-40 jaar; bereid zijn om binnen een straal van 5 km bij bedrijf te wonen; moet leiding kunnen geven; flexibele werkinstelling; hoog verantwoordelijkheidsgevoel; enige technische aanleg strekt tot aanbeveling. Beloning: Voor een 45-urige werkweek 3.000,- tot 4.000,- bruto per maand. Voor eventuele woning kan worden gezorgd. Sollicitaties schriftelijk richten aan: Krommeweegje 6, 3244 LL Nieuwe Tonge Verkiezingen voor Waterschappen: Evangelie Gemeente Beréa Oude Tonge organiseert voor de 2e maal de Alpha cursus in CBS De Bron op 24 februari. GO Nieuw boek van Dirk van Zuylen RECTIFICATIE CD CD CP CD KRIJN C. BREEN DAMMIS VROEGINDEWEIJ Sinds vandaag is Dirksland, en niet alleen Dirksland maar eigenlijk de gehele regio, een omvangrijke dierenspeciaalzaak rijker. Behalve 'Bird Center', dat al bijna 10 jaar aan de Spuikolk in Dirksland bestaat, heeft Maart van der Klooster er nu ook 'Bird Center Stores' geopend. Burgemeester Boonstra van de gemeente Dirksland verrichtte de openingshandeling van het bedrijf, dat gevestigd is in het pand waarin tot voor kort garagebedrijf Van den Ban zat. Alle geurtjes die in een garage bedrijf thuishoren zijn uit het pand verdwenen en hebben plaats gemaakt voor de geur van talloze soorten dierenvoeders die je in de nieuwe speciaalzaak aantreft. 'Bird Center Stores' staat recht tegenover 'Bird Center', op ca. 30 meter loopaf stand. Maart van der Klooster, eigenaar van beide bedrijven, is in decem ber 1989 voor zichzelf begonnen in de Spuikolk te Dirksland. Hoe is dat zo gekomen? Aanvankelijk was Maart internationaal vracht wagenchauffeur. Dat betekende 90 uren per week werken. Later verlegde Maart zijn werkterrein naar de havens. Hij ging vol conti nue bij EGT werken. Echter, dat was slechts voor 32 uren per week. Dat bracht hem een berg vrije tijd en... hoe moest hij die invullen? Hij besloot om parkieten te gaan kweken en dat werd een groot suc ces. De vele jonge vogels die hij won ging hij verkopen en ook dat werd een groot succes. De vraag naar zijn vogels werd zo groot dat hij met z'n eigen vliegende voorraad niet meer toekwam. Daarom ging hij bij andere handelaren inkopen. Zo kon hij toch aan de vraag naar vogels blijven voldoen. En van het één komt dikwijls het ander. Zo ook bij Maart. In 1989 beëindigde hij zijn dienstverband bij EGT en begon hij voor zich zelf in het pand aan de Spuikolk in Dirksland, inmiddels nationaal bekend als 'Bird Center'. Daar kon hij zijn activiteiten verder ont plooien. Vanwege de goede zaken moesten na 2 jaar al enkele medewerkers worden aangetrokken. En nu, bijna 10 jaar na de start, heeft hij 9 'man' vrouwelijk personeel in dienst. Negentig procent van Maart's klanten komt 'van de overkant', let wel: van Den Helder tot Maastricht! Volgens Maart komt dat o.a. door zijn enor me specialisatie en assortiment vogels dat hij in huis heeft; 6.000 tot 10.000 stuks! Die verkoopt hij aan particulieren én aan groothan dels. Ook op Maart's advertenties in vogel vakbladen komen veel vogel liefhebbers uit heel Nederland naar Dirksland. Met zijn vaste klantenbestand en met zijn gigantische assortiment ziet Maart het best zitten om met zijn bedrijf een goede plaats in de regio te ver krijgen. Naast vogels en speciale vogel voedersoorten kwamen er later ook voeders en accessoires voor andere dieren 'Bird Center' binnen. Het bedrijf werd toen een vogelhandel annex dierenspeciaalzaak. Omdat de omvang van het bedrijf alsmaar toenam ontstond behoefte aan uitbreiding, vooral voor de dierenaccessoires. In de zomer van 1998 waren al vergevorderde plannen uitgewerkt om de schuur in het ver lengde 'Bird Center' bij de zaak te betrekken. In die plannen kwam echter plotsklaps verandering toen de heer A. van Dongen - eige naar van het pand waarin toen nog Van den Ban gevestigd was - bij Maart kwam vertellen dat dit garagebedrijf zich ergens anders zou gaan vestigen. Van Dongen opperde: 'Is dat pand niks voor jou?' En dat was een schot in de roos! Alle bestaande plannen gingen van tafel en de plannen die tóen werden uitgewerkt kunnen thans wor den bewonderd! De dierenspeciaalzaak in het voormalige garagebe drijf is een afsplitsing van de 'oude' afdeling dierenaccessoires van 'Bird Center'. En door deze afsplitsing is het dat Maart aan z'n tweede bedrijf, 'Bird Center Stores', kwam. Een bedrijf dat voluit dierenspeciaalzaak is. Dat houdt in dat er niet allerlei andere han delswaren, zoals bijv. tuinaccessoires en dergelijke, verkocht wor den. Het gaat volledig en uitsluitend om vogels, dierenvoeders en dierenproducten. En in dat soort mag Maart zich met beide bedrijfs panden qua vloeroppervlakte (1150 m2) eigenaar weten van de grootste speciaalzaak van Nederland! Openingstijden: Vogelhandel 'Bird Center', maandag t/m vrijdag 8.00 - 18.00 uur en zaterdag 8.00 - 17.00 uur; Dierenspeciaalzaak 'Bird Center Stores', maandag t/m vrijdag 8.00 - 20.00 uur en zaterdag 8.00 - 17.00 uur. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTFiATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: drulckerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42 contracttarieven op aanvraag sluittngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie-opdrachten of tele fonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 25 87 e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: A. J. Grinwis, tel. (0187) 47 1022, privé (0187) 48 33 92 redacteur: J. Villerius, tel. (0187) 47 1021, privé (0187) 60 1440 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar ƒ62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren: (0187) 68 16 82. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 CZAV heeft per 1 maart a.s. de handelsactiviteiten van Gewasbeschermingshandel L. van der Baan te Sommelsdijk overgenomen. Dat zijn de heer L. van der Baan en CZAV overeengeko men. De activiteiten bestaan uit verkoop van gewasbeschermingsmiddelen, meststoffen en pootgoed. Het afnemen van het akkerbouwareaal op Goeree-Overflakkee, gecombineerd met strengere eisen die aan de handel en gebmik van gewasbeschermingsmiddelen en meststoffen worden gesteld, waren voor de heer Van der Baan redenen om zijn activiteiten aan CZAV over te dragen. Voor CZAV betekent de overname het vergroten van haar marktaandeel, waar door op langere termijn service en prijzen, die momenteel worden gehanteerd, kunnen worden gecontinueerd. Het personeel zal een functie worden aangeboden bij CZAV en de vestiging te Sommelsdijk zal als CZAV vestiging, geleid door de heer Van der Baan, blijven functioneren. Op zaterdag 3 april organiseren de Stelle- Runners de Omloop van Goeree. Deze 30 km.-testloop, die door vele lopers gebruikt wordt als laatste voorbereiding op de Rot terdam Marathon, staat al weer voor de achtste keer op het programma. Het betreft een uniek parcours over de kop van het mooie eiland Goeree Overflak- kee. De route bestaat voor ongeveer 80% uit geasfalteerd fietspad en is volledig be waakt! De start is achter het busstation in Stellen- dam en de finish zal ook daar plaatsvinden. Vanaf de start worden de deelnemers bege leid door de politie, zij zullen de deelne mers veilig over het stukje provincialeweg N215 begeleiden, waarna ze de polder in zullen gaan richting Goedereede-Haven- hoofd. Dan gaat men door de Stellingweg naar het natuurgebied de Kwade Hoek, waar men met toestemming van natuurmo numenten door heen mag lopen. Via strand Noord en het Flauwe Werk gaat men naar de vuurtoren. Hier passeert men het 15 km punt. De weg wordt vervolgd richting de Punt, vanwaar men weer afbuigt naar de Preekhilpolder en het industrieter rein bij het Ouddorpse haventje. Vandaaruit gaat men over de dijken richting Stellen- dam, alwaar men na 30 km. zal finishen. Op elk 5 km.-punt staat een drinkpost met water en extran. Verder is er een tijdwaar neming, Bezemwagen, EHBO en massage. Na afloop van de testloop is er voor iedere deelnemer iets te eten en te drinken. De start is op de busbaan achter het bussta tion om 13.30 uur. Parcourrecord mannen: 1.44.03, vrouwen: 2.05.38. Kleedgelegenheid en douches in 'Het Spec trum' in de Schoolstraat te Stellendam (volg de routebordjes Stelle-Runners). Het inschrijfgeld bij voorinschrijving is 10,00 en op 3 april 12,50. De sluitings datum van de voorinschrijving is 28 maart 1999. Inschrijven en inlichtingen: (0187) 492909 of (0187) 492229. Graag spreken wij onze waardering uit voor de medewerking van sponsors, politie, Na tuurmonumenten en de vele vrijwilligers. LEIDEN - Vanaf heden is op het Internet onder het adres WWW.WATERSCHAP. ORG informatie te vinden over de verkie zingen voor de waterschapsbesturen in Zuid-Holland en Noord-Holland beneden het Noordzeekanaal. Deze verkiezingen vinden plaats in april 1999. Op de internetsite kunnen bezoekers onder andere informatie vinden over de water schapsverkiezingen, de taken van water schappen en de keuze tussen de telefoni sche of schriftelijke manier van stemmen. Bovendien kunnen bezoekers via het aan 'klikken' van de eigen woonplaats het een en ander lezen over het waterschap waarin zij zelf wonen. In de site is bovendien een reactieformulier opgenomen waarin bezoe kers wordt gevraagd om een reactie op de inhoud van de site te geven. De Huisvrouwenvereniging Dirksland en omstreken hield op dinsdag 9 februari 1999 haar jaarvergadering in het EHBO-gebouw in Dirksland. Ondanks de barre weerom standigheden waren er ongeveer tachtig enthousiaste dames aanwezig. Na de pre sentatie van het jaarverslag van de Huis vrouwenvereniging kreeg het Euroteam het woord. Annet van Vugt en Willeke Moer kerk verzorgden een luchtige maar informa tieve lezing over de geschiedenis en invoe ring van de Euro. De voor- en nadelen van de Euro werden besproken en de nieuwe munten en bankbiljetten werden getoond. Uiteindelijk kon geconcludeerd worden dat we binnenkort in Euro's betalen en ontvan gen alsof we nooit anders gedaan hebben. Veel vragen De Euro is een nieuwe en toch nog vreem de munt. Dit bleek uit de grote hoeveelheid vragen die na afloop van de lezing gesteld werden. Verschillende vragen werden op de dames van het Euroteam afgevuurd. Men was o.a. benieuwd naar het feit wie de kos ten van de invoering van de Euro betaalt en hoe omgegaan wordt met het afronden van Eurobedragen. De dames van het Euroteam stonden hun mannetje, maar moesten van wege tijdgebrek de stroom van vragen afkappen. Na deze intensieve vragenronde was het tijd voor een zeer humoristische video. Deze video bracht het gezelschap in het jaar 2002, het jaar waarin de Euro plaats maakt voor de gulden. De video sprak zeker tot de verbeelding van de aanwezi gen. Euroquiz Om de opgedane kennis van die avond te toetsen, werd een spannende Euroquiz georganiseerd. Mevrouw Van de Beek en mevrouw Smits boden spontaan aan mee te doen; een derde kandidate was snel gevon den in de persoon van mevrouw Den Eerza- men. Ondanks het feit dat er pittige vragen werden gesteld, wisten de deelnemers zich goed staande te houden. Het werd dan ook een nek-aan-nek race, maar uiteindelijk kwam mevrouw Den Eerzamen als winnaar uit de bus. Dit leverde haar een goed gevul de mand op, met een keur aan Europese producten. Natuurlijk werden ook de ande re deelnemers in de bloemetjes gezet. Na afloop kregen alle aanwezigen een han dig Euro-omrekenapparaatje van Rabobank Middelhamis. Gezien de enthousiaste reac ties van de aanwezigen kan teruggekeken worden op een zeer geslaagde avond. Op D.V. donderdag 25 februari 1999 zal m de Ned. Herv. Kerk te Stellendam een zen dingsavond worden gehouden. Aan deze avond zal medewerking worden verleend door het Chr. mannenkoor D.E.V. (organis- te Marianne van Oostenbrugge) en het Chr. Stadskoor Goeree (organist Cees van Eck)_ Beide koren staan onder leiding van Jaap de Geus en ze zullen ook gezamenlijk enkele liederen zingen. Ds. W. L. Smelt hoopt een meditatie te ver zorgen. Er zal een collecte worden gehouden voor 'De Herberg', en in 'De Rank' is een boe- kentafel aanwezig, ook voor 'De Herberg Mogen wij op u rekenen? U bent toch ook een Zendingsgemeente! De aanvang is 19.30 uur. De Zendingscommissie Als u een lichamelijke handicap heeft of een chronische ziekte, krijgt u te maken met allerlei speciale voorzieningen, onder meer op het gebied van wonen, werken, recreatie en sport. Zijn deze naar uw tevredenheid of zijn ver beteringen nodig? Het Regionaal Patiënten Consumenten Platform Rijnmond en het Tympaaninstituut (voorheen Provinciaal Samenwerkingsorgaan Gehandicaptenbe leid) willen graag uw ervaringen vernemen. Daarom houden zij op 4 maart a.s. een bij eenkomst waar samen met u de knelpunten op bovengenoemde onderwerpen in kaart worden gebracht. Ook willen zij met u van gedachten wisse len over mogelijke oplossingen. Hiermee gaan de organisaties naar de politiek en instellingen. Immers, met uw wensen dient goed rekening te worden gehouden bij het maken van beleidsplannen. De bijeenkomst is op donderdag 4 maart van 13.00 tot 15.00 uur in het gebouw van de GGD te Rotterdam, Schiedamsedijk 95. De toegang is gratis en de koffie en thee staan klaar. Voor meer informatie over de bijeenkomst: bel Miriam Henschens, tel. (015)2146433. De Alpha cursus is ontstaan in een kerk in Londen. Inmiddels hebben honderdduizen den mensen in meer<daïi 70" landen de Alpha cursus gevolgd. Overal zijn merlsen enthousiast. Wat is de zin van het leven? Wat gebeurt er als we sterven? Wat heeft Jezus met ons leven te maken? Hoe omgaan met schuld? Als u met één of meer van deze vragen rondloopt dan is Alpha iets voor u. De mooiste dingen in het leven, zoals de zon en een glimlach zijn gratis. Ook de Alpha cursus kost niets. Als er een maaltijd is, kan hiervoor een kleine bijdrage ge vraagd worden. De Alpha cursus start op woensdag 24 februari a.s. om 18.00 uur met een maal tijd. De avond duurt tot 21.00 uur. De lokatie is het gebouw van CBS De Bron, Melkweg 74, 3255 TE Oude Tonge. De cursus wordt georganiseerd door de Evangelie Gemeente Beréa Oude Tonge. Informatie (0187) 632515 of (0187) 631397. Van de hand van Dirk van Zuylen ver scheen bij Navigator Boeken een nieuw boek. 'In ziekte en gezondheid', zo heet het en het gaat over het leven van de auteur vóór en na zijn niertransplantade. Het boek had ook 'Een tweede leven' kunnen heten. Het is fascinerend om al lezend mee te maken, wat het betekent om de kans te krij gen om het leven, dat je door een nierziekte steeds verder uit handen was geglipt, te kunnen ombuigen in een leven met alle per spectieven, die gezondheid biedt. Uitg. Navigator Boeken, ISBN 9063182279, 224 blz., paperback, 29,90. Op D.V. zaterdag 20 MAART 1999 (en niet 20 februari, zoals in de vorige aankon diging stond) is er in het verenigingsge bouw 'Onder de Wiek' een thema-dag voor vrouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep koffie-ochtend Dirks land en gaat uit van de Ned. Hervoritide Gemeente te Dirksland. Spreekster op deze bijeenkomst is Noor van Haaften uit Soest. Het thema zal zijn: 'Seizoenen in ons leven met God'. Ieder mens kent ups en downs in zijn leven Dat is ook zo in ons geestelijk leven, hoe gaan we daar mee om en hoe leren we sta biel te worden? Wij hopen dat u deze zaterdag vrij kunt maken voor een opbouwende en bemoedi-' gende ontmoeting. U kunt zich opgeven door te bellen naar Marjan Zoutendijk, tel. 603165. We zien uit naar uw komst op deze dag Werkgroep koffie-ochtend Dirksland Zaterdag 20 februari staan de deuren van De Ark te Goedereede om 19.45 uur weer voor jullie open. We hopen deze avond Anton Doornenbal in ons midden te hebben van Jeugd met een Opdracht. Anton heeft een reportage gemaakt van het werk dat wordt verricht onder straatkmde- ren in Brazilië, waar hij ook zelf is ge weest! Ben je 15 jaar of ouder, kom dan ook en neem al je vrienden en vriendinnen mee. Het belooft een leuke avond te wor den! Je kunt je deze avond ook opgeven voor de volleybal-avond op 6 maart 1999. Tot ziens! Het OD-team We hebben hier - en dat is eigenlijk overbo dig om te noemen - met een achternaam te maken die gelijk is aan de naam van een stad en tevens ook van een provincie, namelijk Groningen. Provincies en steden zijn twee belangrijke bronnen waaraan vroeger achternamen werden ontleend, de zogenaamde locatiegebonden achternamen. De namen 'Van Limburg' en 'Van Brabant' zijn hier passende voorbeelden van, maar ook 'Melissant', 'Van Asperen' en 'Roo sendaal'. Locatiegebonden achternamen beperkten zich niet tot plaatsnamen en provincies, ook woonlocaties deden mee. 'Van den Heu vel', 'Ter Beek' en 'Groenendijk' zijn hier nog alledaagse voorbeelden van. Een gene alogie van een locatiegebonden achternaam is vaak niet de enige die met die achter naam beschreven kan worden. Tijdens het invoeren en aannemen van achternamen zijn er zeker meer mensen geweest die gedacht hebben 'we komen uit de stad Gro ningen, dus we noemen onszelf van Gro ningen'. De familienaam 'Van Groningen' is daar één van de vele voorbeelden van. Zo zullen er destijds vele takken van Gronin gen zijn ontstaan die niets met elkaar te maken hadden. Eén van deze mogelijke genealogieën is de tak van Cleas Gerbrandzn. van Groningen. Hij werd omstreeks 1615 in Groningen geboren en huwde met Trijne Gerrits. Zij kregen een zoon en een dochter. Zij zijn de voorouders van de hier beschreven paren- teel. De zoon Gerbrand Cleaszn. van Gro ningen huwde in Sommelsdijk op 17 april 1682. Het merendeel van hen bleef tot 1853 in Sommelsdijk wonen. Van daar ging men naar Middelharnis en later ook naar Zijpe in Noord-Holland. Het geheel is uitgegeven in een boekwerk van ruim honderd pagina's, waaraan 27 foto's zijn toegevoegd. Een uitgebreide index zal het zoeken aangenaam vereen voudigen. De voorzijde van het werk is geïllustreerd met een kleurenafbeelding van de stad Groningen in vroeger jaren Een ieder die geïnteresseerd is kan deze uit gave bestellen door een bedrag van f 35,00 (incl. verzendkosten) over fe maken op Giro 610474. Vergeet naam en adres niet te vermelden. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met de samensteller van deze uitgave: W. van Groningen Doelweg 4, 3252 AJ Goedereede 0187-491417 FAMILIEBERICHTEN Met droefheid geven wij u kennis dat de Heere uit ons midden heeft wegge nomen onze lieve neef Apeldoorn: M. Heerschap-Tamboer kinderen en kleinkinderen Goedereede, 17 februari 1999 Uw blijken van medeleven en belang stelling na het overlijden, alsmede uw aanwezigheid bij de begrafenis van onze vader en opa hebben wij zeer gewaardeerd. Wij dan ken u hiervoor hartelijk. Nanfiens kinderen, klein- en achterkleinkinderen Middelharnis, februari 1999 l Langs deze weg willen we een ieder Ijedanken voor de steun en attenties ^<e we na ons ongeluk hebben ontvan- gen. l Het medeleven, was en ,is zeer groot s Onze dank hiervoor. ii Ouddtirp Fam. A. Witte Fatn. A. Breen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2