wm? Wibi Soerjadi Vermaat Dirksland's schoolkinderen en het weeshuis www.buijze.nl tiameetemoH kievit warmte 0187 - 48 26 09 chn streekblaiTé^è^^^l^&prfïeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Visser Visser Eenzijdig ongeval Jeugdgevangenissen in Middelharnis Aanrijding in Middelhamis Scliarrelbrood, brood zoals brood echt moet smaken Hellevoetsluis Ramoco b.v. A/L^MINNAARD ^^^VASTGOED w A.J. VAN RUMPT UW BMW DEALER Vrijdag 19 februari 1999 71e jaargang nr. 6781 V AANRIJDING MET LETSEL DIRKSLAND - Maandagmorgen om streeks 07.30 uur vond een eenzijdig onge val plaats op de Wellestrijpsedijk. Een 30- jarige inwoner van Middelhamis reeds met zijn voertuig in de richting van Herkingen, toen hij plotseling moest uitwijken voor een overstekend dier. Als gevolg hiervan raakte de man in de berm. De man moest met pijn in zijn nek en rechterschouder door de GGD worden overgebracht naar het zieken huis in Dirksland. De auto werd weggeta- keld. AANRIJDING MIDDELHARNIS - Maandagmorgen, om streeks 16.45 uur kwam een 62-jarige inwo ner van Bergen op Zoom met zijn voertuig tegen een gevel van een woning tot stil stand, doordat zijn voet van de rem op het gaspedaal schoot. Zowel de auto als het pand werden beschadigd. Naar de schade aan het pand wordt een onderzoek inge steld. BRAND IN OOLTGENSPLAAT Maandagmiddag omstreeks 14.15 uur brak er brand uit in een schoorsteen van een woning aan het Weespad. De brandweer kwam ter plekke en heeft de brand geblust. Door de brand is de schoorsteen gebarsten. Deze kan niet meer gebruikt worden. Beschonken autobestuurster Maandagavond omstreeks 22.10 uur is een 42-jarige inwoonster van Ouddorp op Rijksweg N57 aangehouden, omdat zij onder invloed van alcohol haar auto had be stuurd. De vrouw was met haar auto, ken nelijk ten gevolge van het drankgebruik, naast de rijbaan terecht gekomen en vervol gens in de sloot gereden. De auto is totall- loss. Tevens had de vrouw geen rijbewijs. Zij is na opgemaakt proces-verbaal heenge zonden. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. STELLEND AM Dinsdagmiddag omstreeks 15.10 uur vond op de N57 een eenzijdig ongeval plaats. Een 23-jarige inwoner van Sommelsdijk zag kennelijk ten gevolge van de laagstaan- de zon een slagboom van de Haringvliet- sluizen over het hoofd, waardoor hij tegen de slagboom reed. Hierdoor bekwam de auto schade aan de voorzijde en de slagboom diende vervangen te worden. Hoe is daar de gang van zaken? Hoe beleven jongelui de daar geldende regels en hoe kijken ze aan tegen een DOMINEE die daar rondloopt? Ds. Donner, gevangenispredikant, vertelt over z'n werkzaamheden en ervaringen in jeugdgevangenissen. Woensdag 24 februari a.s. in de Geref. Kerk te Middelharnis. Aanvang 19.45 uur. Vanaf 19.30 uur is er koffie/thee. Belangstellenden welkom, toegang gratis. Garage Knöps B.V. voor autorijden met plezier Op vrijdag 19 maart 1999 wordt door de Culturele Kring De Welle in 'Het Prieel' van De Staver in Middel harnis een concert georganiseerd waarbij de jonge meesterpianist Wibi Soerjadi zal optreden. De afgelopen jaren is deze virtuoos een begrip geworden in de Nederlandse en internationale muziekwereld. Bijna elke keer treedt hij op voor uitverkochte zalen. In maart 1996, nu driejaar geleden, trad hij reeds op in De Staver, en ook toen was Het Prieel tot de laatste plaats bezet. In november 1996 gaf hij een zeer succes vol recital in de fameuze grote zaal van Carnegie Hall in New York. De live regis tratie van dit optreden op CD was binnen enige maanden goed voor een platina CD. In 1997 was er een succesvol concert in Bologna. De kritische Italiaanse pers was unaniem lovend hierover. Wibi Soerjadi begon op 11-jarige leeftijd met pianospelen, en won in 1985 de eerste prijs op het Prinses Christina Concours. In 1989 won hij de derde prijs op het interna tionale Frans Liszt Concours te Utrecht, dat bekend staat als een zeer zwaar concours. Onlangs won hij in Hamburg de Echo Klas sik Award. Op zijn Bösendorfer speelt Wibi Soerjadi bij voorkeur werken uit het romantische pianorepertoire, met bijvoorbeeld compo nisten als Chopin, Liszt en Rachmaninoff. Overigens schroomt hij niet eigen composi ties ten gehore te brengen, één van de be kendste is de Koninginnedag-parafrase. Soerjadi spiegelt zich graag aan de grote romantische pianotraditie van deze eeuw en treedt daarbij in de voetsporen van Rach maninoff, Hofmann, Bolet en Horowitz. De Culturele Kring De Welle prijst zich ge lukkig deze kunstenaar van allure te kunnen presenteren. Ook het concert in Middelhar nis zal een romantisch karakter dragen. De verwachting is dat de zaal op 19 maart zal zijn uitverkocht, reeds vele verzoeken om kaarten werden geregistreerd. De VVV's in Middelharnis en Ouddorp verzorgen de kaartverkoop. De toegangs prijs bedraagt 35,-. Het concert vangt aan om 20.15 uur. Dinsdagmiddag omstreeks 16.00 uur vond een aanrijding plaats tussen een scooter, bestuurd door een 15-jarige jongen uit Sommelsdijk, en een personenauto, be stuurd door een 50-jarige man uit Som melsdijk. De jongen reed met de scooter op het voet pad van de Dorpsweg, dat kruist met de Koningin Julianaweg. Toen hij wilde stop pen voor de auto gleed hij onderuit en schoof tegen de linkerflank van de auto. Ten gevolge hiervan werden de voertuigen beschadigd. Hierop pakte de jongen de scooter weer op en verliet de plaats van het ongeval zonder zijn identiteit bekend te maken. De politie stelde een onderzoek in en wist vervolgens de jongen in zijn ouderlijke woning in Sommelsdijk aan te houden. Hierbij bleek dat hij een wond aan één van zijn vingers had. Tegen de jongen zal pro ces-verbaal worden opgemaakt. Z7T® Ruim vijfduizend jaar geleden bakten de oude Egyptenaren het eerste brood. Het waren eigenlijk harde platte koeken van gemalen tarwe en water. Eeuwen later ont dekten bakkers hoe men met gist het brood veel luchtiger kon bakken. Sindsdien zagen vele verschillende broodsoorten het licht. De 'Echte Bakkers' ver bonden aan het Bakkersgil- de, maken dit jaar een 'Reis door de Tijd' en bak ken nog eens de Toppers van Toen. Echte Bakkers Jaap Nagtegaal te Melis sant, Leen Bleumink te Stellendam en Kommer Akershoek te Ouddorp - die ook toegelaten zijn tot het gilde - bakken vanaf donderdag 18 februari het Scharrel brood. Dit vloerbrood werd zo'n tien jaar geleden met veel succes gebakken. Vloerbrood Brood werd oorspronkelijk uitsluitend op de vloer van de oven gebakken. Daardoor krijgt het rondom een bruingebakken korst dat het brood veel smaak en aroma geeft. Ook het Scharrelbrood wordt op de vloer gebakken in een langwerpig 'fluitmodel'. Dagenlang vers De Echte Bakkers, herkenbaar aan het gele embleem van het Echte Bakkersgilde, bak ken het Scharrelbrood van tarwe- en rogge meel. Met name de rogge zorgt ervoor dat het brood dagenlang vers blijft. Natuurlijk zitten in het brood geen geur-, kleur- of smaakstoffen. Scharrelbrood is puur natuur... brood zoals brood echt bedoeld is. RENAULT'dealer Goeree-Overflakkee B.V. Voor w^ lit'ii aandachtig gehoor van de Prins Mauritsschool: 'Nooit geweten dat het vroeger zó was! Op maandagmorgen 15 februari jl. zaten de leerlingen uit groep 7/8 van de Prins Mauritsschool te Dirksland onder het gehoor van mevrouw (Cathy) Wesdorp uit Dirlisland. Zij vertelde de schoolkin- jieren een en ander over het voormalige weeshuis van Dirksland. In een project over 'boeken', waar de kinderen op school mee bezig zijn, kwam het onderwerp 'weeshuis' aan de orde. En als je in je eigen dorp een - voormalig - weeshuis hebt (waar je dagelijks eigen lijk zomaar aan voorbij rijdt) wordt het toch wel interessant om eens nader met dat weeshuis kennis te maken. De Prins Mauritsschool informeerde bij Cathy Wesdorp of zij er kans in zag de leerlingen uit groep 7/8 in te wijden in het verleden van het weeshuis. En dat deed ze afgelopen maandag. In het gemeentehuis vonden de schoolkinde ren een gastvrij onthaal. Ze mochten plaatsnemen in de trouwzaal. Namens het gemeentehuis was de heer K. Kasteleijn aanwezig. Hij voorzag Cathy's verhaal van een inleidend woordje. Een stukje geschiedenis Na de Reformatie in 1572 kwamen er in Dirksland twee instanties voor de armenzorg. De ene instantie was het Dorpsbestuur en de andere was de Nederlands Hervormde Kerk (diaconie). In het dorpsbestuur was men het er over eens dat de zorg van weeskinderen best beter kon. Weeskinderen werden ondergebracht in pleeggezinnen. Maar in die gezinnen heerste veelal grote armoede. Burgemeester Zaaijer vond dat het anders moest. Maar hoe? Er was al wel een pot aanwezig waaruit weeskinderen onderhouden werden, maar waar zou je deze kinderen anders onder kunnen brengen? Er werd een commissie tot oprichting van een weeshuis opgericht en die zou zich over deze zaken gaan buigen. Een geb'ouw vinden waarin weeskinderen opgevangen konden worden was niet zo moeilijk. Immers, doordat in 1863 in Dirksland een nieuwe school werd gebouwd kwam het oude schoolgebouw uit begin 1600 vrij. Maar daarmee was men er nog niet. Men wilde een - voor die tijd - moderne huisvesting. Zo moest het weeshuis over een eigen 'secreet' beschikken (een originele plé). En die kwamen er zelfs twee, één voor binnen en één voor buiten. Men wilde voor elk kind een eigen bed heb ben, in plaats van dat ze met z'n drieën of vieren in één bed moesten. Het voormalige weeshuis van de Ring in Dirksland Voor de oudere kinderen kwamen er zelfs ijzeren ledikanten. Een modern weeshuis moest het dus worden. Maar er kwam méér om de hoek kijken, want ook het dak van het gebouw lekte, er moesten goede kachels en Schoorstenen komen en dan nog het geld. Hoe kwam je aan voldoende geld? Daarop vond men het volgende. Er werden intekenlijs ten gemaakt. Daarop kon de burgerij aangeven wat men als gift voor het weeshuis over had. En zo kreeg men in totaal ruim f 5.000 aan giften bij elkaar! Burgemeester Zaaijer - voorzitter van de commissie - deed een gift van 300 en de kleinste gift was er een van 1514 cent. In 1868 werden bestuurders over het weeshuis aangesteld: drie regenten en drie regentes sen. Ook werden er een weesvader en een weesmoeder aangesteld. Dat was een echtpaar uit Oud-Beijeriand. Zij moesten voor al hun plannen of voorstellen toestemming vragen aan het bestuur. Toen het weeshuis van start kon gaan begon men met 8 kinderen. Het oude weeshuis van Dirksland staat aan de Ring (nummer 43). Boven de deur van het weeshuis staat op een gevelsteen het jaartal 1868. In dat jaar is het weeshuis gesticht. In 1698 wordt echter al gesproken over een 'schoolhuijs' op die plaats. Volgens archiefgegevens stond dat gebouw er al in 1658. Op grond van bouwsporen wordt verondersteld dat het tassen 1600 en 1650 is gebouwd. Het weeshuis dat hier later in werd gesticht, werd gesubsidieerd door het dorpsbestuur van Dirksland. Er werden weeskinderen ondergebracht in de leeftijd van O tot 23 jaar. Kinderen van de dorpsarmen. Hoe ging het er in het weeshuis aan toe? Naar hedendaagse begrippen mochten de weeskinderen niet veel. Ze mochten bijv. niet op straat spelen of daar rondhangen. Ze moesten op tijd naar en uit bed (jongens en meisjes sliepen gescheiden). Ze moesten voor alles toestemming vragen. Maar toch hadden ze het in het weeshuis niet slecht. Men was er erg goed voor hen. Het beste was niet goed genoeg en alles werd tot in de puntjes geregeld. Vooral de weesvader was een gewel dige man. Hij was ontzettend betrokken bij 'zijn' weesjes. Altijd was hij bezig om nieuwe, fijne dingen voor de kinderen te verzinnen. Telkens weer kwam hij met voorstellen naar het weeshuisbestuur om het de kinderen zo fijn mogelijk te maken. Zoals bijv. een reisje naar de dier gaarde in Rotterdam (1882!) of een weekje vakantie (geheel op kosten van de weesvader!). Al de tijd dat het weeshuis bestond, heeft de wees vader zich aan de kinderen gegeven, waarom hij zelfs na de sluiting van het weeshuis er mocht blijven wonen. De weeskinderen gingen naar school. Eigenlijk was dat best wel bijzon der, want veel andere kinderen uit het dorp werden gewoon thuis gehou den. Ze gingen ook naar catechesatie en naar de kerk. In de kerk waren er speciale banken voor hen, de wezenbanken. Als de kinderen wat groter werden gingen ze werken. De jongens werden bijv. knecht bij een boer, timmerman of schilder en de meisjes werden o.a. dienstmeisje of school juffrouw. In het weeshuis moesten de kinderen natuurlijk ook meehel pen. De meisjes moesten er ook breien en naaien. Het eten in het weeshuis was heel goed. Dat stond er hoog in het vaandel. Het wekelijkse menu bestond uit: vier dagen aardappelen, waarvan één dag met kroten, één dag met peen, één dag met knollen en één dag met uien. Een volgende dag bestond het menu uit erwtensoep of haver de gortsoep. Eén dag werd gort of rijst gegeten en één dag dikke erwten of bruine bonen. Regelmatig werd ook een varken geslacht. Een best varken moest dat zijn! Natuurlijk werd ook elke dag brood gegeten. Dat brood bestond voor de ene helft uit tarwemeel en voor de andere helft uit rog gemeel. Bij het ontbijt en het avondeten werd thee gedronken, 's Mor gens werd om 11 uur koffie gedronken en 's middags om 5 uur kregen de Icinderen koffie met een boterhain. 's Avonds voor het naar bed gaan werd ook nog gegeten: gekookte karnemelksepap met grutten of gort. Later kregen de kinderen - ook op voorstel van de weesvader - 's zon dagsmorgens een bolletje bij de koffie en nog later werd besloten de kin deren niet langer margarine maar roomboter te geven. Op de kleding in het weeshuis was men heel nauwkeurig. Dat moest er goed uit zien. De jongens in het weeshuis droegen een jasje, een vest en een broek van pilow, een zwarte das en een zwarte lakense pet. De meis jes droegen een zwart jakje van mantelstof, een rok en een blauw voor schoot, 's Zondags droegen de meisjes dezelfde kleding, maar dan had den ze een wit voorschoot aan. Alle meisjes droegen eenzelfde eenvou dig wit keuveltje met een ondermuts. In 1907 ging het weeshuis dicht. Aanvankelijk was dat als tijdelijk bedoeld, maar het bleef zo. Voor de vier weeskinderen die er nog waren zag men het kennelijk niet zitten om het weeshuis draaiende te houden. Die kinderen werden opnieuw ondergebracht in pleeggezinnen. i^ Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee ----- REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187)489143 Barendrecht Tel. (0180) 64211- BADCÜiJUUR S. INSTALLATIETECHNIEK STATIONSWE« 4 »5S BL OUDE TONfiE TEL. (0187) 642426 FAX (0187> 642210 Het complete Opel-Winterpakket verkoop en verhuur van: Skibox Sneeuwkettingen I Allesdragers Winterbanden incl. velgen reserveer tijdig: 0187-476788 L, ECHTE rM I BAKKER IC™ INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING SOMMELSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL 0187-48 72 72 CS AVONDS 06 53 777 FAX 0187-48 66 13 OUDDORP STATIONSWEG 3 (PASSAGE) TEL. 0187-68 45 45 FAX 0187-68 17 55 Voor uw nieuwe- en gebruikte Mercedes-Benz voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (0187) 61 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (0187) 682496 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEOffnjDIOREPORTAGE - POTOQRAnE C3 1=1 ca czi OUDDORP - Woststraat 35 - Telefoon 10187} 6816121 Fax 683734 RENESSE-Pfintshop-Hogazoou) 172-Telefoon (0111) 462400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Haveneind 7 jsg 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187)483328 Fax (0187) 48 5992 WOOM- w Autobedrijf A.J. van Rumpt bv Molendijk 85 3243 AL Stad aan 't Haringvliet Telefoon: (0187) 611553 Fax:(0187)612280 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Centrale verwarming Gasinstallaties Luchtbehandeling Waterinstallaties Meet- en regelsystemen Sanitair Service en onderhoud Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: info@kievitwarmte.nl. ..^saafe^'j-/

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1