PREDIKBEURTEN Jaarlijks monitoring land- en tuinbouw Tr#pisch #arPh#ut EiiAfsieMiiEiiiiia EEN zvinözamiE KamaiE XyC^ers en Uzeressen (Jnrl^i PAGINA 11 Vrijdag 19 febmari 1999 KINDERSCHOENEN: Brakkies, Gattino, Renate, Piedro, Burley, vanaf 25,- SPORTSCHOENEN: Alles 25,-of 49,- DAMESSCHOENEN: Helioform, Ecco, Esperit, etc, vanaf 49,- HERENSCHOENEN: Ecco, Rieker, etc, vanaf 49,- ZIERIKZEE - MIDDELHARNIS Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Onze kanarie zingt niet meer nadat hij in de rui is geweest. We geven hem goed te eten dachten we. Hoe kunnen we hem weer de sterren van de hemel laten zingen? Antwoord: Weinig of niet zingen komt bij kanaries vaak voor en dan gaat men van alles en nog wat proberen! De meest vreemdsoortige spullen worden aan de vogel gevoederd maar veelal zonder resul taat. De oorzaken kunnen van alles en nog wat zijn: ziekten die geen verband houden met het voer, ouderdom, doofheid, luste loosheid, angst voor katten, verandering in licht en geluid in de kamer. Als u gewend bent hem met de radio te starten moet u eens proberen of het met een zachter of har der geluid beter gaat. Ook moet u de kooi eens verplaatsen. Ander, licht wil ook wel eens helpen. Soms heeft het dier behoefte aan een speeltje in de kooi. Bij doofheid door ouderdom kunnen heel hoge geluiden wel eens helpen of anders schitterende of blinkende voorwerpjes bij de kooi. Maar wij geven graag toe, dat er zoveel oorzaken zijn dat het altijd gissen en proberen blijft. Vaak is een vitaminegebrek in het spel. U geeft hem mogelijk wel wat groenten en fruit, maar dat bevat te weinig vitaminen van het B-complex en van D. In zaadwin- kels en dierenzaken zijn o.m. vloeibare vitaminepreparaten te koop waarvan u enkele druppels aan het voer kunt toevoe gen. Daarmee kunt u het gemis aan levend voedsel met B en D vitaminen uit ongedier te ondervangen en behoudt uw kanarie straks met zijn eetlust ook zijn zangplezier. Geef hiervan echter beslist niet meer dan de aangegeven hoeveelheid, want overdaad schaadt. IE miNIG PENSIOEN Volgens mij krijg ik te weinig pensioen uit betaald. Ik heb al geïnformeerd bij de uit kerende maatschappij en bij mijn werkge ver, van hen ben ik echter niets wijs gewor den. Is er een onafhankelijke instantie die mij van advies kan dienen? Antwoord: U kunt zich in verbinding stel len met: de Nederlandse Bond voor Pen- sioenbelangen, Scheveningseweg 7, 2517 KS Den Haag, tel. (070) 3601921 en/of met de Ombudsman Pensioenen, Postbus 93560, 2509 AN Den Haag, tel. (070) 3338999. OE GOEDE KUNT Wat is nu eigenlijk de goede kant van alufo- lie om eten af te dekken of te gebruiken bij het braden Antwoord: Het maakt echt niets uit in het gebruik of u de_ matte of de glimmende kant boven houdt. Wel is het zo dat de glimmen de laag beter warmte- of koudestraling re flecteert en daardoor isoleert. Wilt u bij voorbeeld iets een tijdje koel houden dan moet de glimmende kant dus boven. Verder merken wij nog op dat u zure producten beter niet met deze folie kunt afdekken omdat de folie door zuren aangetast kan worden. immEiPiMVEi Ik zou het leuk vinden als u mij eens wat vertelde over de rijwielplaatjes van voor de oorlog. Was het bijvoorbeeld zo dat de werklozen een plaatje hadden met een gaat je in het midden? Antwoord: De metalen rijwielplaatjes zijn tegenwoordig een begeerd verzamelobject. Een belasting op het bezit en/of het gebruik van fietsen op de openbare weg is al voor de eeuwwisseling ingevoerd. Er waren ver scheidene Nederlandse gemeenten, die er een dankbare bron van inkomsten in zagen. Ook de provincies gingen er toe over de wielrijders een duit in het zakje (van de provincie) te laten doen. Om aan deze chaos een einde te maken, werd de zaak op 9 juni 1898 landelijk geregeld. Maar de belasting die vadertje Staat wenste te innen, kwam niet of nauwelijks binnen. Aan de gebruikers van de velocipedes op de open bare weg viel niet te zien, of zij al dan niet aan hun verplichtingen hadden voldaan. Daarom werd per 1 augustus 1924 het zichtbaar meevoeren van een metalen be wijsstuk dat de rijwielbelasting betaald was, verplicht gesteld. De belasting be droeg toen 3,- per jaar per rijwiel. De hoogte van het bedrag deed menigeen be sluiten de fiets maar weer aan de kant te zetten en een andere wijze van vervoer te kiezen. Enkele jaren later werd het tarief verlaagd tot 2,50 en dat is toen gehand haafd tot en met 1941. In dat jaar werd het niet al te populaire plaatje op last van de Duitsers afgeschaft (naar men toen zei: de enige goede daad van de Nazi's). Aanvan kelijk moest het metalen plaatje op het voertuig zelf worden bevestigd. Toen er te veel rijwielplaatjes door diefstal van de fiet sen werden verwijderd, mocht het ook dui delijk zichtbaar op de borst worden gedra gen. Er was maar één maker van de plaatjes en wel 's Rijksmunt in Utrecht. De plaatjes waren in drie uitvoeringen te krijgen: 1. normaal, 2. kosteloos, voorzien van een rond gaatje voor werklozen en steuntrek kers en 3. voorzien van een sterretje, be doeld voor buitenlanders in dienst van de ambassades. Wie bang was voor verlies of diefstal mocht er naam en adres in laten slaan door een charitatieve instelling, die hiervoor vergunning had gekregen, tegen betaling van tien centen. UEUEHEEPSiPELOIE Eens zag ik een speldje in de vorm van een lieveheersbeestje tegen zinloos geweld. Waar kan ik zo 'n speldje bestellen? Antwoord: Het dragen van deze lieve heersbeestjes is een initiatief van de Stich ting Tegen Zinloos Geweld. De stichting stelt zich onder meer ten doel campagnes en acties te voeren, zodat de aandacht voor zinloos geweld niet verflauwt. Het speldje is een ontwerp van grafisch ontwerper Bart Wisbrun uit Noordwijk, één van de oprich ters van de Stichting Tegen Zinloos Ge weld. Ze heeft al meer dan 25.000 speldjes verkocht. Politiemensen, politici, scholie ren, horecabezoekers en anderen hebben al op één of andere manier kennis kunnen maken met haar acties. Zo dragen politie mensen in het district West-Veluwe Vallei dit speldje. Door het te dragen spreken de politiemensen niet alleen een stil protest uit, maar geven ze ook aan hun eigen verant woordelijkheid te kennen. Immers, met het speldje laten de politiemensen zien dat zij zelf ook geen zinloos geweld willen uitoe fenen. U kunt het speldje bestellen bij: Postbus 359, 2200 AJ Noordwijk. Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 S 100 punten te ver dienen. 2felfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van 15,-, Hallo, hier zijn we met februari 3 en c. Hoe maken jullie het zo? Jullie hebben toch zeker wel van de sneeuw genoten? Met een stralend zonnetje erbij is het puik vries- weer. Haal je longen vol met frisse lucht: prima voor je gezondheid. Nienke van Gurp (Ooltgensplaat) wil dat jullie eerst alle antwoorden opzoeken. Daarna mag je alle eerste letters van de ant woorden achter elkaar zetten. Wat komt er dan uit? Vriendelijk bedankt vriendin! Puzzelaars succes. 1. De eerste vrouw van Ahasvéros. 2. Broer van Petrus. 3. Psalmdichter die op een harp speelde. 4. Knecht van Abraham. 5. Wie zie: "Uw volk is mijn volk en uw God is mijn God?" 6. Man van Elizabeth. 7. Richter, (met een o) 8. Zoon van Boaz en Ruth. 9. Man van Abigail. 10. Wie wandelde er met God? 11Tweede vrouw van Ahasvéros. 12. Eerste zoon van Abraham. 13. Familielid van Rebekka. 14. Tweede zoon van Abraham. 15. Land (stukje) waar de Israëlieten in Egypte woonden. 16. Oudste zoon van Sem. (1 Kron. 1:17) 17. Looftlooft Zijn naam alom! 18. Land waar de 10 plagen plaatsvonden. 19. Wie voer ten hemel op met vurige paarden en een wagen? 20. Zoon van Noach, 21Het Oude en het Nieuwe Willennfti Tieleman (Ooltgens plaat) eèt geen alledaagse kost. Het is|e^ht een buitengewoon Zondag 21 februari 1999 2e Lijdenszondag OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. de Bode, Nunspeet en 18.30 uur kand. G. J. v. d. Haar, Hoogland. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. J. v. d. Haar en 18.30 uur ds. H. de Bode - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kramer - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink, nam. Welkom- dienst. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik en 18.30 uur ds. J. P. J. Voets, Arnemuiden. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. J. Kunz, HoUandseveld - Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. A. M. den Boer - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. D. Sonneveld, Spijkenisse - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur Iccsdicnst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. J. A. W. Verhoeven, Noorden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. J. Boer, Stolwijk en 18.00 uur kand. IJ. Bijl, Katwijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. P. Kolijn, Krimpen a.d. IJssel - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. L. J. Lij zen - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur drs. Vis, Utrecht. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (aula Prins Maurits) 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars (bediening en nabetrachting H.A.) - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur mevr. B. T. Koppenaal, Stellendam en 17.00 uur ds. A. V. d. Waal, Nieuwerkerk a/d Ussel - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 16.45 uur ds. H. van Dijken - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur de heer Pijnacker. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Lingen, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. D. Bur ger - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. den Hartogh en 18.00 uur ds. J. F. Ezin- DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nieuw en St. Joosland en 18.00 uur kand. M. C. Battenburg, Sliedrecht - Ger. Kerk 10.00 uur de heer A. v. d. Schee, Spijkenisse en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. W. van Bennekom, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove, dankzegging Heilig Avond maal - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer L. H. Zweers en 18.00 uur de heer K. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. B. ten Hove, bediening Heilig Avondmaal. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur kand. Blankers - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Milieubelasting agrarische sector neemt af Lennart van den Houten (Sommelsdijk) Uit de Kreekstraat kwam een fijn bericht. We hebben Lennart als puzzelaar in zicht. Zetje schouders er maar onder. Een bon is dan geen wonder. Stuur eens een foto van je op. Dat wordt vast en zeker geen strop. Wanneer ben je geboren? Je bent je verjaardagsdatum toch niet verloren? Ik hoop datje nog zal schrijven en lang onze puzzelaar mag blijven! Hier zien we Benjamin Mooijaart (Ooltgensplaat) op de foto. De 24-ste hoopt hij zijn twaalfde ver jaardag te hou den. Onze geluk wensen uiteraard. Allejeugdhoe- kers wensen je het beste in de toekomende tijd. ^jtCv' TH^Tl C Gijsbert van Gils (Langstraat) zet ons aan het denken met zijn rebus. Wat levert dat op? Leuk Gijsbert, 15 extra punten erbij als beloning. l^CHSCüttC Hopelijk hebben jullie allemaal een fijne voorjaarsvakantie. God geve een ieder rust in zijn hoofd, bovenal vrede in het hart. De milieubelasting door de agrarische sector neemt de laatste jaren op verschil lende punten af. Zo is in 1997 de uitstoot van CO2 door de glastuinbouw gedaald ten opzichte van voorgaande jaren en is de productie van dierlijke mest tussen 1990 en 1997 verminderd van 90 miljoen ton tot 77 miljoen ton. De afname van de milieubelasting hangt voor een belang rijk deel samen met aanpassingen in de bedrijfsvoering, maar ook externe ont wikkelingen, zoals de uitbraak van var kenspest hebben hun invloed. Op sommi ge onderdelen van de milieubelasting wordt echter onvoldoende verbetering bereikt. Dit blijkt uit een jaarlijkse publi catie van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI-DLO). Energieverbruik land- en tuinbouw in 1997 omlaag In 1996 is het energieverbruik van de land en tuinbouw met bijna 10% toegenomen ten opzichte van 1995. Dit kwam vooral door het vrij koude en nogal donkere weer. Voor 1997, toen de weersomstandigheden gunstiger waren, is een forse daling ge raamd. De laatste jaren gaf de C02-emissie van de sector een voortdurende toename te zien, maar in 1997 deed zich een verminde ring met ongeveer 3% voor. Vooral de gang van zaken in de glastuinbouw is hierop van invloed. Daar zijn tegengestelde krachten werkzaam. De intensivering van de teelt en de uitbreiding van het areaal leiden tot een toename van het energieverbruik, maar daar staat een afname tegenover als gevolg van energiebesparende maatregelen. Tussen 1991 en 1996 heeft de glastuinbouw daarin meer dan 0,5 miljard gulden geïnvesteerd. Denkbaar is dat deze investeringen zoveel vruchten gaan afwerpen dat de stijgende tendens in het energieverbruik van deze sector wordt omgebogen. Varkenspest leidt TOT lagere mestproductie De totale productie van dierlijke mest was in 1997 bijna 3% lager dan in 1996. De da lende lijn van de afgelopen jaren zette zich daarmee voort. De inkrimping van de rund veestapel onder invloed van de Europese melkquotering vormt daarvoor de belang rijkste verklaring. De uitbraak van varkens pest heeft de productie van varkensmest met ongeveer 8% verkleind. Ondanks de daling van de mestproductie stijgt de hoe veelheid mest die niet op het eigen bedrijf kan worden aangewend. Dat komt door de aanscherping van de normen. Ongeveer 20% van de akkerbouw- en vee houderijbedrijven bleek in 1997 al te vol doen aan de voor 2008 vastgestelde eind- normen voor stikstof of fosfaat en 10% aan die voor beide mineralen. Aanpassing van de bedrijfsvoering biedt mogelijkheden om de overschotten verder te verminderen. Daling gebruik gewasbeschermingsmiddelen stagneert In 1997 is het verbruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen met circa 6% toegenomen. Dit was het gevolg van de sterke groei van het verbruik van middelen voor de bestrijding van de aardappelziekte Phytophtera. Tussen 1985 en 1996 was het totale ver bruik van de chemische gewasbescher mingsmiddelen bijna gehalveerd, vooral door de sterke vermindering van de grond- ontsmetting. De in het MeerjarenPlan Gewasbescher ming vastgelegde globale doelstelling voor het jaar 20(X) komt hiermee binnen bereik. Voor verschillende categorieën middelen is echter niet of nauwelijks sprake van een daling. Om de afhankelijkheid van chemi sche middelen te verminderen is een syste matische en trajectmatige aanpak nodig, waarin geïntegreerde teeltsystemen en bio logische landbouwmethoden een rol spelen. De overgang van gangbare naar biologische teelt blijkt overigens niet altijd eenvoudig te zijn. Waterverbruik Het waterverbruik door beregening lag in 1996 met 230 miljoen m' ruim 11% lager dan het voorafgaande jaar. Dit was vooral een gevolg van de lagere watergift per hec tare. Ruim 60% van de beregening was afkom stig van grondwater. Het aandeel grondwa ter laat een geleidelijke daling zien, hetgeen mogelijk samenhangt met de in 1995 inge voerde grondwaterbelasting. Ook is in ge bieden waar veel grondwater wordt gebruikt (Noord-Brabant en Limburg) zuiniger om gegaan met water. Daarnaast wordt door de landbouw nog ongeveer 90 miljoen m' lei dingwater gebruikt. Milieuzorg in de sierteelt De afgelopen jaren zijn verschillende mi lieuzorgsystemen opgezet. Het Milieu-Pro ject Sierteelt (MPS) heeft bij de deelnemen de bedrijven tot een daling van het energie verbruik met 25% geleid. Getracht zal wor den om de classificatie in het kader van MPS te koppelen aan een milieukeur. Dit heeft als groot voordeel dat de consument een duidelijke keuzemogelijkheid heeft voor milieuvriendelijk geproduceerde pro ducten. IN ONZE OPRUIMING ^BiKBOE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VBIHÜIZBIS Tel.(0187)482188 Tel.(0181)320016 Tel.(0111)413163 Tel.(0186)613624 DE BETERE WONINGINRICHTING SINDS 1920 Zandpad 36 Middelhamis Tel. (0187) 482784

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 11