Plattelandsvrouwen Een koffie-ochtend Jubilerende coöperatie Cosun steunt goede doelen Uitslag borstcrawl-recordwedstrijd zwemclub de Schotejil uit de kerken Basketbal in Ouddorp Sparta stunt bij Spirit iiiiuriDËii-iiii^^ Good Luck te zwak voor Olympia Sponsoravond Buurtver. West afd, Oostflakkee voor ouders van zuigelingen Ruilbeurs Papendrecht Bejaardenmiddag C.V.B. ^tizzard PAGINA 3 Dinsdag 16 februari 1999 Zaterdag 13 februari j.l. heeft zwemclub de Schotejil de jaarlijkse recordwedstrijd borstcrawl gezwommen in het zwemcom- plex van de Staver te Middelharnis. Behalve opnieuw tientallen persoonlijke records zwommen de zwemmers en zwemsters van de Schotejil ook nog een 6-tal clubrecords bijeen. Bij de meisjes onder 10 jaar werd Rhiana van Kempen Ie op de 50m borstcrawl in een tijd van 0.37.49. De even oude debutan te Esther Korteweg eindigde op de 2e plaats in een tijd van 0.46.48, terwijl Esther van der Slik in een tijd van 0.47.99 op de 3e plaats uitkwam. Op dezelfde afstand zwom Annemiek Velt- man bij de meisjes onder 12 jaar in een snelle tijd van 0.35.91 naar de Ie plaats. Zij werd gevolgd door Nadieh de Groot, die 2e werd in een tijd van 0.40.95. Het brons was voor Liselotte Trommel met een tijd van 0.54.59. Bij de leeftijden 13 jaar en ouder werd lOOm borstcrawl gezwommen. Rianne Noordijk bleek bij de leeftijdsgroep onder 14 jaar de snelste te zijn in een tijd van 1.14.73. Iris Oostdijk eindigde op een 2e plaats in een tijd van 1.17.04 en de 3e plaats was voor Leanne Kamp in een tijd van 1.21.77. Bij de meisjes onder 16 jaar werd Lieske van de Polder Ie met een tijd van 1.06.81. Voor haar was deze borstcrawl wedstrijd overigens al de tweede wedstrijd van de dag. 's Morgens kwam ze namens de Scho tejil namelijk ook al uit op de Nationale Kampioenschappen Sprint in Dordrecht, waar zij op de 50m rugslag in een mooie tijd van 0.33.64 finishte. De 2e plaats op de lOOm borstcrawl werd door Willemijn Veltman in een tijd van 1.07.19 behaald. Danielle Hagoort eindigde als 3e in een tijd van 1.11.03. In de categorie Dames zwom Jenny Jonge- jan met een tijd van 1.07.03 naar een gou den medaille, vlak voor Marjon van Kem pen, die 2e werd in een tijd van 1.07.26. Astrid van der Horst zwom met een tijd van 1.14.47 naar de 3e plaats. De jongens onder 10 jaar zwommen even eens 50m borstcrawl. Dion Beukers werd hier Ie in een tijd van 0.38.27. Martijn van Hoorn eindigde als 2e in een tijd van 0.42.92 en William Weeda kwam met zijn tijd van 0.45.90 op de 3e plaats. Onder de 12 jaar won Leander Jongejan de 50m in een clubrecord van 0.32.43. Ted de Jager won het zilver met 0.34.94 en Thijs Tromper eindigde met 0.36.30 op de 3e plaats. Mark Verwijs zwom bij de jongens onder 14 jaar de lOOm in een tijd van 1.10.84 en werd Ie. Leon Wegman en Piet-Jan van Zoest eindigden resp. op een 2e en 3e plaats in 1.12.33 en 1.19.04. In de leeftijdsgroep onder 16 jaar won Maarten Nieuwstraten de lOOm in 1.06.36. Frank Zoeteweij werd 2e in een tijd van 1.07.04 en Matthijs Weeda eindigde met 1.12.00 op een 3e plaats. Bij de Heren werd de stijgende lijn van de afgelopen weken doorgezet. Johnny Jonge jan verbeterde voor de vierde maal binnen korte tijd het clubrecord op de lOOm naar 0,57.14. Ook Leander Noordijk, die nog maar kort geleden onder de 1 minuut grens wist te zwemmen, verbeterde opnieuw zijn lOOm tijd. Dit keer zwom hij een tijd van 0.58.87 en eindigde hiermee op de 2e plaats. Richard Abresch werd 3e in 1.02.59. Ter afsluiting van de recordwedstrijd zwommen de zwemmers uit de wedstrijdse lectie ook de dubbele afstand in hun resp. leeftijdscategorie. Onder de 12 jaar was dit lOOm en vanaf 13 jaar moest 200m borst crawl worden afgelegd. Bij de jongste cate gorie (tot 10 jaar) zwom Rhiana van Kem pen in een tijd van 1.26.10 naar een nieuw clubrecord op de lOOm borstcrawl. Onder de 12 jaar zwom Annemiek Veltman een prima tijd van 1.19.85. Bij de jongens zette Ted de Jager 1.17.30 op de klokken, terwijl Leander Jongejan in 1.13.35 aantikte. Op de 200m zwom ook Willemijn Veltman met een tijd van 2.25.30 bij de meisjes onder 16 jaar naar een nieuw clubrecord. En hoe klein de verschillen waren, blijkt wel uit de tijd van Lieske van de Polder, die slechts 1/100 seconde later aantikte. Jenny Jongejan zwom een nieuw clubrecord in 2.26.20 bij de categorie Dames. Leander Noordijk verbeterde zijn tijd met ongeveer 4 seconden op de 200m borst crawl in 2.13.58, maar het was toch uitein delijk Johnny Jongejan, die behalve het lOOm record ook het 200m record op zijn naam zette met een tijd van 2.08.93... GOEDEREEDE MIDDELHARNIS - Zaterdag 13 februari kwam Olympia uit Spijkenisse op bezoek in de Staver. Good Luck begon met een oude-bekende in de basis, te weten; Leo van der Made. Dit vanwege de afwezigheid van de in het ziekenhuis verkerende aan voerder Nico Overduin. De start was duidelijk voor Olympia, want al na een mum van tijd stond Good Luck op een 0-5 achterstand. De O werd weggewerkt door Steven Vogelaar, die na een combina tie met Marja van Splunter van afstand doel trof. Met een snelle combinatie tussen Mar jon Soeteman en Marcel Kievit bezorgde deze laatste de 2-5 in de vorm van een afstandschot. Daarna liep Olympia weer vrij gemakkelijk uit tot 2-8. Na een goede een-twee tussen Samantha Krijgsman en Marcel Kievit kon de laatste wederom van afstand doel treffen. Niet veel later kon Leo van der Made met een fraai afstandschot de: 4-8 op het scorebord zetten. Wederom liep Olympia 3 doelpunten verder uit, tot 4-11. Met een snelle aanval tussen Marjon Soete man en Leo van der Made kon van der Made weer van afstand inschieten. De 6-11 kwam van de handen van Steven Vogelaar, die na een goede combinatie met Heidi Kamerling van afstand doel kon treffen. Net voor rust werd de 6-12 gemaakt. In de tweede helft kon Olympia weer voor de eerste keer scoren. Niet veel later werd een snelle aanval tussen Leo van der Made en Marcel Kievit verzilverd met een afstandschot van Kievit. Na een overtreding op Hèidi Kamerling kon Jan-Willem de Vos, in de vorm van een strafworp, de 8-13 aantekenen. Met twee afstandschoten kwam Olympia tot 8-15. Na een overtreding op Samantha Krijgsman kon Marcel Kievit een WmSÏ VINYL GÖfiDUNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE strafworp afronden, 9-15. Het werd 9-16 en de 10-16 kwam van de handen van Jan- Willem de Vos, die na een snelle combina tie met Marja van Splunter van afstand doel trof. Hierna liep Olympia uit tot 10-18. Met behulp van een goede combiatie tussen Heidi Kamerling en Steven Vogelaar kon Vogelaar wederom van afstand inschieten. De 11-19 voor Olympia werd van afstand gemaakt. Na goed aangeven van Samantha Krijgsman kon Marcel Kievit van afstand binnen schieten en niet veel later gaf Majon Soeteman Marcel Kievit goed een door loopbal aan, zodat het 13-19 werd. Op dat moment werden de half zieke Heidi Kamer ling en Jan-Willem de Vos gewisseld voor Petra van der Valk en Cor Bom. Na enkele minuten in het veld wist Cor Bom, na goed aanspelen van Petra van der Valk, al te sco ren. Olympia kwam tot 14-21. In de slotfa se gaf Leo van der Made Samantha Krijgs man goed een doorloopbal aan, die Krijgs man overigens goed afronde. Toch wist Olympia de eindstand op 15-22 te brengen. Volgens coach Peter van Vliet heeft zijn ploeg het verlies vooral te wijten aan de slechte start van de wedstrijd en de zeer matig fluitende scheidsrechter; we stonden veel te snel op een 0-5 achterstand, die gewoon niet meer goed te maken was. erft Zaterdag 20 februari staan de deuren van De Ark te Goedereede om 19.45 uur weer voor jullie open. We hopen deze avond Anton Doornenbal in ons midden te hebben van Jeugd met een Opdracht. Anton heeft een reportage gemaakt van het werk wat wordt verricht onder straatkinderen in Bra zilië waar hij ook zelf is geweest! Ben je 15 jaar of ouder, kom dan ook en neem al je vrienden en vriendinnen mee! Het belooft een leuke avond te worden! Je kunt je deze avond ook opgeven voor de volleybalavond op 6 maart. Tot ziens, het OD-Team Net als vorig jaar willen wij onze vrijwilli gers en vele sponsors die ons ook dit jaar weer op allerlei punten hebben gesteund niet vergeten. Wij zullen dan ook op 26 februari 1999 a.s. weer een grote vrijwilligers en sponsor avond in de Victoriahal te Dirksland hou den. Deze avond begint om 20.30 uur en zullen wij doorbrengen in een Caribische sfeer met: de Caribische band 'Unique'. Gratis bingo. Een uitgebreid warm en koud buffet. Voor deelname: bel (0187) 602187. Op woensdag 17 februari a.s. houdt de afdeling Oost flakkee van de Ne-derland- se Bond van Plattelands vrouwen haar afdelings avond in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te Oude Tonge, aanvang 19.45 uur. Het Buieau Groeps Voorlichting B.V. te Eindhoven komt bij ons een kookprogram- ma presenteren, dat overal in het land een groot succes is gebleken. Het bijzondere is namelijk dat er met produkten gewerkt wordt, die grotendeels geheel nieuw zijn Deze produkten van bekende merken zullen binnenkort allemaal in de winkel te koop zijn. Voorts wordt er met een nieuw soort pannen gekookt van het merk B.K. Mevr. Dalessio gaat samen met assistenten (van wie enkelen uit uw midden worden gekozen) een 4- en 5-gangenmenu berei den, dus compleet van voorgerecht tot des sert! Alle aspecten rond de bereiding en toepassing van de produkten zullen aan de orde komen. Ingrediënten, recepten en variatiemogelijkheden worden uitgebreid besproken, terwijl alle dames in de zaai van elk gerecht kunnen proeven. Na al het lekkers dat er gereserveerd wordt, kan een en ander van dichterbij aan een van de tafels bekeken worden en er is gelegen heid voor het stellen van vragen over de produkten wat betreft voedingswaarde, calorieën enz. Het belooft dus een interes sante avond te worden vol smakelijke ver rassingen en mooie attenties. Tenslotte krijgen alle aanwezigen geheel gratis een waardevolle tas met recepten en produkten mee om thuis aan de slag te gaan. Mevr. Dalessio hoopt op een grote opkomst en wij verzoe- \#r ken alle leden om één of meerdere introducé's mee te nemen. De kosten voor niet- leden zijn 2,50 (koffie is daarbij inbegrepen). Dames, graag tot ziens op 17 februari a.s. OUDDORP Met de komst van een baby verandert er heel wat en er komen vaak veel vragen. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby? Kun je een baby al verwennen? Waarom huilt een baby? Wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk ant woord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om. Daar naast is het leuk om over kinderen te pra ten, een behoefte die alle ouders eigen is. De koffie-ochtend wordt gegeven: Plaats; wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Dirkdoensweg 33 te Oud- dorp. Datum: woensdag 3 maart 1999. Tijd: 09.30 tot 11.00 uur. Kosten: 7,50 per persoon voor leden en 12,50 per persoon voor niet- leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, ma t/m vr tussen 09.00 en 12.00 uur op tel. (0181)626226. NED. HERV. KERK Beroepen te Wekerom Joh. Post te Olde- broek. Aangenomen naar Reeuwijk W. J. Dekker te Molenaarsgraaf, die bedankte voor Ameide-Tienhoven Bedankt voor Herwijnen J. A. van der Vel den te IJsselmuiden-Grafhorst. Beroepen te Zoutkamp J. van Slooten, kan didaat uit Kampen, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Marum J. A. van der Veen-Bosgra, kandidaat uit Wagenborgen. Bedankt voor Ede C. P. Koole te Stiens. Beroepbaarstelling: F. A. van Helden, Buren 22, 8757 JX Gaast; A. Wassenaar, Krabbescheer 74, 8265 JE Kampen, tel. (038) 3328260; B. Zondag, Kamperfoelie 6, 3434 ES Nieuwegein, tel. (030) 6064544. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zwolle-Berkum Ph. Troost te Driebergen-Rijsenburg; te Ridderkerk Jac. Ophoff te Siegerswoude-Frieschepalen. Aangenomen naar Drachmen-Oost J. van Benthem te Almere, ö's bedankte voor Amersfoort-Centri'Ti en voor Spakenburg- Noord. Beroepbaar, wegens losmaking van de kerk te Leerdam, A. Scheringa, Boeylaan 25, 4143 BX Leerdam. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Zoetermeer J. M. de Groot te Zaandam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl P. Lubbinge te Preto ria (Meyersparkgemeente; Gereformeerde Kerke in Suid-Afrika, GKSA); te Utrecht- West J. Westerink te Bunschoten. Aangenomen naar Oud-Vossemeer i.c.m. Tholen A. van der Zwan, kandidaat uit Sliedrecht, die bedankte voor Ameide, voor Culemborg en voor Naarden. Bedankt voor Heerde H. Korving te Kerk- werve; voor Sint Jansklooster J. Westerink te Bunschoten. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Boskoop W. Silfhout te Hen drik Ido Ambacht; te Brakel A. J. Gunst te Benthuizen; te Franklin Lakes (VS) W. Visscher te Amersfoort; te Klaaswaal A. B. van der Heiden te Utrecht. Bedankt voor Elspeet J. Karels te Oude- mirdum. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Terneuzen en voor Vriezen- veen J. Roos te Opheusden. Een reuzencheque voor het goede doel. V.r.n.l. Johan Visser, voorzitter Cosunkring Zuid-Hollandse eilanden: Marina van Katwijk, medewerkster zorgboerderij en Gert-Jan de Wit van Stichting Zuidwester Een cheque van vijfduizend gulden. Dat cadeau kreeg de Stichting Zuidwester te Middelharnis aangeboden door de jubile rende coöperatie Cosun. De cheque werd woensdagavond 10 februari aan een ver tegenwoordiger van de stichting aange boden door het bestuur van de kring Zuid-Hollandse Eilanden. Het doel van de Stichting Zuidwester is het opvangen en begeleiden van verstandelijk gehandi capten in de regio. Nieuw is de opvang van gehandicapten op de zorgboerderij van de familie Bouman. Coöperatie Cosun viert dit jaar haar hon derdste verjaardag met onder meer een schenking van in totaal negentigduizend gulden aan goede doelen. De achttien kring- besturen van de coöperatie hebben elk vijf duizend gulden te vergeven aan zelfgekozen doelen in hun omgeving. In veel gevallen gaat de schenking naar zorgboerderijen, ontspanningsactiviteiten voor gehandicap ten, streekmusea en regionale, cultuurhisto rische verenigingen. Met deze jubileumactie wil Cosun haar maatschappelijke betrok kenheid onderstrepen. Cosun is een internationale groep van on dernemingen, actief in de productie en mar keting van ingrediënten voor de voedings middelenindustrie. De werkmaatschappijen produceren onder andere: suiker (Suiker Unie), suikerspecialiteiten (Sucrea), koolhy draatderivaten (Sensus), groente- en fruit producten (SVZ en Jonker Fris), specerijen en sauzen (Unifine), zaaizaden (Advanta), champignoncompost (Theeuwen) en alco hol (Nedalco). De geconsolideerde omzet van ruim twee miljard gulden per jaar wordt gerealiseerd door 4.300 medewerkers in binnen- en buitenland. De coöperatie telt ongeveer veertienduizend leden, boeren die onder meer suikerbieten telen. Suiker Unie verwerkt deze suikerbieten in haar productievestigingen in Groningen, Puttershoek en Dinteloord. De vereniging 'De Verzamelaars van de Drecht- en Merwestreek' organiseert op zaterdag 20 februari 1999 van 10.00 tot 15.00 uur in 'De Palm', v. d. Palm- straat 3 te Papendrecht een grote algemene verzamel-ruilbeurs met alle soorten en variëteiten verzamelma- teriaal. De standhouders zorgen voor een uitstalling van onder andere postzegels, clip's, brie ven, munten, ansichtkaarten, curiosa, flip- po's, smurfen, strip)boeken, telefoonkaar ten, eierdopjes, koningshuis, oud speel goed, miniatuurauto's, pennen, lucifermer- ken, clips, enz. enz. De bezoekers kunnen dan ook rekenen op een mooi en divers aanbod van verzamel- materiaal op deze gezellige beurs. Ruime gratis parkeergelegenheid aanwezig; entree 2,50 kinderen tot 12 jaar 1,00. Voor nadere info en tafelreservering: (010) 5216731. 't Is zover, Omni-vereniging DE KRIEKEL start basketbal in Ouddorp op 4 maart a.s. om 19.30 uur in m.f.g. 'Dorpstienden' De trainingen staan onder deskundige lei ding van John Fyan. Er kunnen zich nog deelnemers aanmelden. Komt meedoen of kijken! Nadere informatie? bel Connie Roosendaal, tel.(0187)684497. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De CVB afdeling Middelharnis/Sommels- dijk nodigt u uit op D.V. dinsdag 23 febru ari 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. Ds. J. C. den Toom zal aan de hand van dia's iets vertellen over Egypte. We hopen op een fijne middag. Voor vervoer kunt u eventueel bellen naar 'Taxi op Maat'. Volleybal De dames van Sparta/H moesten woensdag jl. naar Spirit in Barendrecht om de kwart finale van de bekercompetities voor recre anten te spelen. In de gewone competitie hadden zowel dames I als dames II van Sparta bij deze tegenstander thuis verloren. Dat het een zware wedstrijd zou worden stond dus vast. Het eerste competitie-team van Spirit neemt in haar geheel deel aan de bekerwedstrij den. Bovendien was Spirit vorig seizoen de winnaar van de beker in het oude district 17. Hoewel de dames toch goed spel leverden in de eerste twee sets, gingen deze met 15-10 en 15-11 naar Spirit. Niemand durfde toen nog te geloven in een overwinning, omdat dan nog drie sets gewonnen moesten worden. Toch gebeurde dat. De derde en vierde set werden met exact de zelfde cijfers gewon nen als waarmee verloren was. Toen moest de vijfde set met het rally-pointsysteem de beslissing brengen. In deze set namen de dames een voorsprong en behielden die, met als eindstand: 15-13. Uitbundigheid alom. Elkaar stimulerend en goed spelen was het devies, bij Spirit liep het niet meer hele maal en werden er naar eikaar verwijten ge maakt. Na bijna 2 uur spelen zitten de dames (een combinatie van dames I en II) nu in de halve finale. Er wordt al gekeken naar zaterdag 15 mei 1999, wanneer in Roosen daal de finale zal plaatsvinden, een 'moei lijke' dag, zo direkt na Hemelvaartsdag. Sparta speelde met; Riet Verolme, Diana Tanis, Nel Vis, EUy Koopman, Petra Groen, Judith Jansen en Atie Wolters. Dames I laat kans liggen Dames I had thuis minstens gelijk moeten spelen tegen de rivaal 'Volley/Voorne. On danks een goede wedstrijd viel een 3-1 ver lies toch wat tegen. Het zal nu nog moeilij ker worden kampioen te worden. -91- De wereld stikte in het graan. De zegen van de hemel werd een vloek. Het geld raakte op. Een jaar had hij het uitgezongen. Nu kwam Jan Willem aan de grond te zitten. Als hun gezin alleen geweest was, zou het niet onoverkomelijk zijn geweest. Een boer met een gemengd bedrijf, die zonder schuld op eigen erf zit, kan zich als 't moet met weinig geld redden. Zij hadden melk en boter van hun eigen koeien; ze hadden volop tarwe om brood te eten; uit het bos konden ze zoveel brandstof halen als ze wilden; zelfs eieren en vlees hadden ze in overvloed. En de kleerkasten waren goed genoeg gevuld om het wat dat aangaat een poosje uit te zingen. Maar de Trompetters waren er ook. Die zaten lelijk in de knoei. Straks moesten zij weer rente en aflos sing van de hypotheek op hun farm betalen. Wanneer zij in gebreke bleven, zouden zij hun boerderij moe ten verlaten. Op een avond kwam Hein bij Jan Wil lem om zijn nood te klagen. Die zei dat hij immers beloofd had hem te zullen helpen. Daar kon hij staat op maken. En Stijntje voegde daaraan toe dat Geertje maar eens komen moest; dan konden zij samen eens zien welke kleren uit haar kast naar die van de Trom petters konden verhuizen. Hein was opnieuw zeer dankbaar. Doch nadat hij vertrokken was, vroeg Gert zijn vader, waar hij het geld vandaan wou halen om te helpen. Dat wist Jan Willem ook niet, maar zij konden de mensen, die zij hierheen hadden gehaald, toch niet laten verkommeren, zolang zij zelf nog te eten hadden. Gert ging er niet tegenin; hij was het er wel mee eens. Maar hoe zij de Trompetters moesten helpen, waar zij zelf bijna ten onder gingen, was hem duister. Die winter huurde Jan Willem geen Indianen; het geld ontbrak en ook de drang om de farm te vergro ten. Hij ging wel met zijn jongens naar het bos, doch het was meer voor brandhout en om de lege tijd te doden dan om land te maken. Als het te koud was, bleven ze thuis, en dat gebeurde nogal eens. Ze von den het gauwer te koud dan vroeger. Dan werkten ze in de schuur, waar genoeg op te knappen en te repa reren viel, maar ook in dit werk hadden zij niet de rechte lust. Ze zaten veel in huis bij het hoog vlam mend houtvuur. Doch terwijl het in voorgaande win ters gezellig was geweest bij de rosse vlammen, kroop de verveling nu vaak de blokhut binnen. Het orgeltje bleef meestal dicht; ze hadden geen lust in zingen. Spelletjes, waarmee ze zich vroeger hadden vermaakt, vonden ze nu flauw. Jan Willem trachtte zijn jongens te bewegen de boeken te lezen, die hij vroeger had verslonden. Doch de oudsten kenden reeds verscheidene en zij vonden de andere - dat waren juist die waarvan hun vader vroeger het meest had genoten - te zwaar. En de jongeren lazen niet graag Nederlands. Zij vonden dat te moeilijk. Als het nu Engels was! Maar er waren weinig Engelse boe ken in huis. In de winkels te Red Deer had Jan Wil lem zelden iets gevonden, wat hem aanstond. En thans was er geen geld om boeken aan te schaffen. Gelukkig hadden zij de zondag. Jan Willem had van kindsbeen af geleerd dat op die dag het dagelijks werk volledig rusten moest; er moest niet eens over gepraat en liefst ook niet aan gedacht worden. Thans werden 's zondags de zorgen aan de kant gezet. Wan neer de zon scheen, maakten ze met z'n allen een flinke wandeling in de sneeuw. Als 't guur was, ble ven ze rondom het vlammend vuur. En iedere zon dagmiddag was voor Jan Willem nu meer dan ooit het hoogtepunt van een gehele week. Dan mocht hij priester zijn in zijn gezin en tevens voor zijn buren. Hij bad en al zijn kinderen baden mee, hij las een preek en met elkander zongen ze de oude psalmen. Soms dacht hij aan het gesprek met Kinders op het perron van het station te Westlock. Diens kinderen, en de Neerlandiase jeugd in het algemeen, wilden niet meer naar het goede horen. Dit is de geest van Canada, had Freek gezegd; daaraan ontkomen jullie niet, je zult het ondervinden. Doch hij ondervond het niet. Zijn kinderen wandelden op de wegen, waarop hij hen voorging. Hij concludeerde dat het christelijk huisgezin van nog meer waarde is dan de kerkelijke kolonie in de wildernis. Zijn vreugde over zijn ge zin was zo groot, dat hij de dagelijkse zorgen lichter droeg. Zware wolken rolden van het Rotsgebergte naar omlaag en een gierende wind dreef deze over de heuvels van Alberta. Sneeuw stoof eruit. Dit was het begin. Het werd al erger. De wind werd een orkaan, de sneeuwjacht zo dicht, dat er een grau we schemer heerste midden op de dag. Het werd een blizzard. Jan Willem was lang genoeg in Canada om te weten wat een blizzard was en dus had hij zijn voorzorgen genomen zodra de storm begon: alles goed gesloten en een lijn gespannen tussen huis en schuur, opdat hij, wanneer hij de koeien moest gaan melken en het andere vee verzorgen, daaraan een leidraad hebben zou. Toen het melktijd werd, palmde hij zich langs de lijn naar de schuur, en ofschoon hij door de sneeuwjacht totaal verblind werd en tot zijn heupen door de banken ging, kwam hij er goed. Jan Willem molk alleen. Het was het derde crisisjaar. Zijn grote jongens hadden de farm verlaten, omdat het bedrijf geen brood gaf. Gert was wegwerker bij het spoor geworden. Dirk knecht in een garage in Red Deer, Marijtje winkelmeisje in Edmonton. Dit drietal was al langer dan een jaar de deur uit. In de verstreken herfst waren Cornells en Klaas ook weg gegaan, ver over het Rotsgebergte naar de kuststrook bij de Stille Oceaan, om daar als houthakkers in het bos te werken. De crisis had ertoe gedwongen. Nu er voor de derde maal geen afzet voor de oogst was, zat Jan Willem volkomen aan de grond. De kinderen werkten in den vreemde, opdat hun vader en Trom petter boer zouden kunnen blijven. Dit alles ging dwars tegen Jan Willems verwachtin gen en plannen in. Hij had gedacht dat hij in Lacom- be een kolonie zou kunnen planten en nu viel zijn gezin uiteen. Ach, er was op de farm toch geen werk voor zoveel handen. Wat gaf het land te maken als het niet werd bezaaid? Hij liet zelfs van de ontgon nen grond een groot stuk braak liggen. Wat er fe doen viel om de zaak reilend te houden, kon hij met hulp van Stijntje af, en als het seizoen eens extra drukte bracht, hielpen de jonge kinderen na school tijd en in de vakanties. Terwijl hij zat te melken, zwol de storm geweldig aan. 't Woei in de schuur of er geen wanden waren. De sneeuw stoof rond. Een stormlantaarn werd uit geblazen door de tocht. De koeien loeiden klaaglijk van angst en kou. Na het melken kon hij de schuur- deur van binnen uit niet open krijgen, zo hoog was de sneeuw er buiten tegen opgewaaid. Hij liet de melk maar staan. Die bevroor wel en bedierf dus niet. Hij opende een raam en klom erdoor naar bui ten. Daarbij zakte hij tot over de heupen in de droge, losse sneeuw. Hij zocht naar het touw, en gaf het zoeken niet op, toen hij het niet vinden kon, omdat de stuifsneeuw hem verblindde, want hij wist dat menigmaal een boer op de korte afstand tussen schuur en huis in de blizzard was verdwaald en dan soms mijlen weggedoold en omgekomen was. Hij moest zijn leidraad hebben. Al tastend langs de muur zocht hij naar de ijzeren ring, waaraan hij het touw had vastgemaakt. Hij vond een kozijn en dacht dat het van de deur was, maar hij vond de ring niet. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 5P Nieuws GEREF. KERKEN (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3