Peuters Achthuizen krijgen opvang in voetbalkantine THEMA-DAG Bloemengroet voor redders van de KNRM Nopaals beleid Sociale Zaken Middelharnis. r Ajtlame^ieinaii Orgaandonatie weet u het al? 'Weg met de kleine lettertjes' 3<^a R^& 'De Hoop' hield 9e Meester Dekker concours yyj^MINNAARD VASTGOED Vogelkijkexcursie bij het Zuid-Hollands Landschap chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUanxise en zeeuwse eilanden Raad Oostflakkee „Het stinkt er naar bier en tabaksrook'' Een voorlichtingsactie in de bibliotheek in Dirksland BEW, EX Dinsdag 16 februari 1999 71e jaargang nr. 6780 Wat in de buurtschap Achthuizen ten bate van de peuters gebeurt is 'gewoon weg slecht'. Het prille goed uit het dorp dat de peuterspeelzaal bezoekt wordt daartoe driemaal per week opgevangen, niet in een gezellige speelzaal, maar in de kantine van voetbalvereniging FIOS „die stinkt naar bier en tabaksrook". De gemeenteraad die donderdagavond ver gaderde heeft deze kritiek onverbloemd óver zich heen gekregen. Op de publieke tribune in Oostflakkees' raadzaal een flink aantal Achthuizenaren, ouders en bestuurders van plaatselijke Ver- enigingen van wie er 5 gebruik van het spreekrecht hebben gemaakt om het de raad ongezouten te laten horen: „horen we eigenlijk nog wel bij de gemeente Oostflak kee...?" Hans Edelbloedt, voorzitter van de Stichting Buurthuis Achthuizen, zag erop terug dat het voormalige klooster, waarin verenigingsacti viteiten plaats konden vinden, in 1996 werd verkocht. De gemeente zegde toe het kloos ter te kopen en aan de Verenigingen beschikbaar te stellen, „maar", zei de heer Edelbloedt donderdagavond, „die belofte is niet nagekomen en al 2.5 jaar dienen de kan tine, de kleedkamers en de gymzaal van Stichting Buurthuis als noodoplossing". „Een totaal ongeschikte", liet de heer Edel bloedt weten, zowel de kantine als de kleed kamers (meisjes- en knutselclub) en de gymzaal, allemaal niks om die multifunctio neel te gebruiken. Daardoor zijn in Achthui zen de sociale activiteiten tot een minimum teruggelopen en dat terwijl in Achthuizen toch voldoende initiatieven zijn. „Wat voor toekomst wordt de kinderen van Achthuizen eigenlijk geboden?" vroeg de heer Edel bloedt de raadsleden af, hen pinnend op de gebrekkige accomodaties die de jeugd niet zullen motiveren, het uithalen van katte- kwaad lijkt dan een veel leuker alternatief dan tussen vier muren opgesloten te zitten: Spreker prikte College en raad vast op hun filosofie zoals die met de mond beleden wordt: „alle kernen in de gemeente Oost flakkee dienen te beschikken over dezelfde ruimten zodat er geen sprake is van bevoor oordeling van een dorpskern, maar wat Achthuizen betreft slaat de balans negatief uit. Daarom was het met klem dat de heer Edelbloedt - als eerste van de insprekers - er bij de gemeentebestuurders op aandrong ook voor Achthuizen voor huisvesting van de sociale instellingen te zorgen. De oproep werd gevolgd door de heer Egberts namens de Peuterspeelzaal: „al 2.5 jaar worden we aan het lijntje gehouden". Mevr. Huibregts (jeugdwerk de Adelaar) voegde er een reeks problemen aan toe: „ons materiaal ligt opgeslagen in de rol- stoelwc" en mevrouw De Graaf (EHBO) en mevr. Van Huizen namens de Vrouwen bond, ook zij maakten duidelijk het hele maal zat te zijn voortdurend van het kastje naar de muur te worden gestuurd. De raad moet de ernst van de klachten toch haast begrepen hebben. In een volgende commissievergadering zal er verder over worden gepraat. Absent waren de heer Van der Valk (droeve familie-omstandigheden), de heer Stam (griep), mevrouw Camphens (griep) en wet houder Maliepaard die voor het raadslid maatschap heeft bedankt. In zijn plaats werd de heer G. Sonis benoemd. Hij zal in de volgende raadsvergadering worden geïn stalleerd. Zaterdag 6 februari werd om 10.00 uur de spits afgebeten van het 9e Meester Dekker Solistenconcours in 't Haegse Huus te Stellendam, welke werd georganiseerd door Fanfare orkest 'De Hoop'. De jury bestond uit Harold Bertrand en Leo van den Berg. Deze beide juryleden moesten die dag gaan uitmaken wie de win naar werd van de wisseltrofee. Geen geringe opgave met een deelnemers-, veld van meer dan vijftig muzikan ten. De hele morgen werd benut voor de basis klasse. In deze afdeling werd winnaar Ge rard Wolfert, die op trompet een stevige uitvoering gaf van Six Miniatures van Paul Harris. Met 95 punten werd hij winnaar van de basisklasse. Na de pauze volgde er een zeer speciaal optreden. In de klassegroepen verzorgde het Tuba-ensemble Goeree-Overflakkee een optreden met het werk Celestial Suite van Stephen Bulla. Het ensemble bestaat uit 9 personen die spelen op Euphonium, Es- of Besbas. Zij gaven een indrukwekkend op treden en kregen hiervoor van de jury 102.5 punt, waarmee zij winnaar werden in de afdeling groepen. In de middenklasse waren o.a. veel optre dens te beluisteren van muzikanten die lid zijn bij Brassband 'Concordia' Ouddorp. Zij hadden zich zeer goed voorbereid en dit was dan ook duidelijk te merken in de hoge scores die zij kregen van de jury. Toch kan er maar een de winnaar zijn en dat werd Hanneke Akershoek, die met het zeer lastige werk Carnival of Venice op Euphonium 98,5 punt behaalde. De Top klasse leverde een spannend slot op van het solistenconcours. Hierna speelde Cees Jongejan op Altsaxo foon een zeer gedurfd werk met een hoge moeilijkheidsgraad wat betreft muzikaliteit, van Fisher Tuil. De jury gaf hem na lang beraad 109,5 punt. Dit hoge aantal punten was een puntje te weinig om het concours te winnen. De beker in de Topklasse ging naar Viktor Moricz die op Es-bas 110,5 punt behaalde. Hiermee werd hij tevens winnaar van de wisselbeker, de 'Meester Dekker' Wissel trofee, welke hij overnam van het duo Leon Klink en Frans van der Wende die de beker in 1998 hadden gewonnen. De gehele dag werden de solisten begeleid door pianiste Liesbeth Eggen, die in zeer korte tijd alle solowerken had ingestudeerd. Het concours mocht zich verheugen in een grote belangstelling. Aan het einde van het concours gaf het Tuba-ensemble nog een klein concertje, wat door het aanwezige pu bliek zeer werd gewaardeerd. De organisa tie hoopt dan ook dat in het jaar 2000 er weer veel solisten zullen inschrijven voor het 10e Meester Dekker Solistenconcours. Rotterdam-Rijnmond LOODS AFGEBRAND Omstreeks 01.45 uur kwam een melding van een schipper binnen dat een loods aan de Deltahaven te Stellendam in de brand zou staan. De loods stond geheel in brand en de vlammen kwamen reeds uit het dak. In de loods bleek een motorjacht van po lyester geheel in brand te staan. Een verf- container in de loods kon gedeeltelijk ge spaard worden. De brandweer bluste de brand met 2 wa gens. Door de technische recherche wordt naar de oorzaak van de brand een onder zoek ingesteld. De eigenaar had de loods in de vroege avonduren in goede orde achter gelaten en afgesloten. BOOT IN BRAND Rond het middaguur stond een boot in brand in de haven van Middelharnis. De boot lag tegen het strand op het Haven hoofd. De brandweer kon de boot niet be reiken. Met een rubberboot, ter beschikking gesteld door een inwoner uit Sommelsdijk, begaven enkele brandweerlieden zich naar de boot en kon de boot naar een bereikbare plaats in de haven worden gesleept. De brandweer bluste de brand daar verder. De brand is mogelijk ontstaan nabij een accula der in de stuurhut. De technische recherche stelt een nader onderzoek in naar de oor zaak van de brand. AUTO IN GREPPEL Omstreeks 17.00 uur raakte een automobi list met zijn auto van de weg en kwam in de greppel terecht langs de N57 tussen Goede- reede en Stellendam. Een takelwagen kon de auto uit de greppel halen. De bestuurder van de auto moest uitwijken voor een hond die de weg overstak. De hond werd ter plaatse aangetroffen en raakte niet gewond. BESTUURDERS MET TEVEEL DRANK OP Een tweetal automobilisten werd respectie velijk te Middelharnis en te Stellendam rond middernacht aangehouden omdat zij teveel gedronken hadden. Tegen beide be stuurders is proces-verbaal opgemaakt. Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Iel, (0187) 482606 Zaterdag 20 februari 1999 heeft het Zuid- Hollands Landschap een wandeling georga niseerd naar de Slikken van Voorne. Dit slikken- en schorrengebied vormt een be langrijke voedselbron voor water en wad- vogels. Onder leiding van een ervaren gids, uitge rust met telescoop, kunt u kennis maken met de vele soorten vogels die er rond scharrelen. Eenden, ganzen, tureluur, wulp en scholekster, maar ook roofvogels en futen kunt u verwachten. De wandeling duurt ongeveer twee uur en zal door nat ter rein gaan, laarzen zijn dan ook nodig. De excursie vertrekt op zaterdag 20 februari 1999 om 10.00 uur bij paviljoen de Duin rand aan de Strandweg te Oostvoorne. Kosten kinderen 1,-; volwassenen 5,- en leden van het Zuid-Hollands Landschap en Natuurmonumenten 3,-. Vooraf opgeven op telefoonnummer (0181) 483909. Op donderdag 25 februari a.s. wordt in het kader van het jaarprogramma van de Oecu menische Werkgroep een informatieve ge- spreksavond gehouden over orgaandonatie. Reden: veel mensen hebben het registratie formulier nog niet ingevuld en opggstuurd. Er blijken nog steeds veel vragen en soms ook misverstanden te bestaan. Op deze avond wordt nog eens de medische en procedurele gang van zaken rond orgaandonatie toegelicht en komen ge- loofs-, etische- en emotionele aspecten aan bod. Programma: Inleiding mevr. dr. Hofs- de Bruijne 'De werkelijkheid van orgaan donatie' en mevr. ds. Van Dunné-de Bijll Nachenius 'Wie wil er geen engel zijn?' Na de pauze is er ruime gelegenheid tot ge sprek en het stellen van vragen. Het pro gramma begint om 20.00 uur, vanaf 19.45 uur is de kerk open en staat er een kop kof fie of thee voor u klaar. Plaats: Remonstrantse Kerk, Voorstraat 35, Sommelsdijk. Inlichtingen: ds. E. van Dunné-de Bijll Na chenius. Lezen is voor veel mensen een ontspannen de, boeiende of leerzame bezigheid. Meest al is lezen van een boek vanzelfsprekend maar als je wat slechter gaat zien, dan kan lezen heel vermoeiend zijn. De Gemeenschapsbibliotheek Middelharnis besteedt van 1 t/m 13 maart 1999 aandacht aan lezen en slechtziendheid. Een tentoon stelling wijst u op de vele mogelijkheden van de instellingen die behulpzaam kunnen zijn bij leesproblemen. Medewerkers van de Nederlandse Luister en Braillebibliotheek in Den Haag (NLBB) en van Visio, instelling voor hulpverlening aan blinden en slechtzienden, komen de mogelijkheden praktisch toelichten. Zij ver zorgen een presentatie in de Gemeen schapsbibliotheek Middelharnis op donder dagochtend 4 maart van 10.00 tot 11.30 uur. De bibliotheek nodigt iedereen die meer over dit onderwerp wil weten van harte uit. Op D.V. zaterdag 20 februari 1999 is er in het verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' een thema-dag voor vrouwen. Deze dag wordt georganiseerd door de werkgroep koffie-ochtend Dirksland en gaat uit van de Ned. Hervormde Gemeente te Dirksland. Spreekster op deze bijeenkomst is Noor van Haaften uit Soest. Het thema zal zijn: 'Seizoenen in ons leven met God'. Ieder mens kent ups en downs in zijn leven. Dat is ook zo in ons geestelijk leven, hoe gaan we daar mee om en hoe leren we sta biel te worden? Wij hopen dat u deze zaterdag vrij kunt maken voor een opbouwende en bemoedi gende ontmoeting. U kunt zich opgeven door te bellen naar Marjan Zoutendijk, tel. 603165. We zien uit naar uw komst op deze dag. Werkgroep koffie-ochtend Dirksland De heer Van Wezel neemt het boeket in ontvangst van de heer Troost (r). 't Moest - vrijdagochtend - wel wat speciaals zijn dat de bloemenbestelwagen van bloemenhuis 'IXORA' uit Stellendam bij het wat afgelegen boothuis van de Kon. Ned. Reddings Maatschappij aan de Stellendamse buiten- haven stopte. Eerder verwacht je daar de bestelling van een kloeke doos gebak of van wat geestrijkers voor de scheepslui nadat ze weer hulp op zee geboden hebben, maar nou was het een fraai boeket, met blauwe anemonen, blauwe distels, rode tulpen en rode rozen dat door TXORA'-eigenaar Tijs Troost werd gebracht. Op de achtergrond ligt de Stellendamse reddingsboot 'De Zeemanspot' De deur was niet gesloten, integendeel. Jan van Wezel, de PR-coör- dinator Stellendam zwaaide die bij de komst van de bloemenman wijd open zoals ook z'n 36 collega's in den lande dat zullen hebben gedaan. De viering van Valentijnsdag jl. zaterdag, was voor het Bloemenbureau Holland aanleiding alle 37 landelijke reddingssta tions een bloemenhulde te brengen, mede uit naam van alle landelij ke bloemen- en plantenkwekers en -verkopers. Ze werden graag geaccepteerd ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Maatschappij die langs de kust 50 reddingsboten heeft gestationeerd. In de afgelopen weken werden enkele open brieven gezonden aan de redactie van 'Eilanden Nieuws' over het beleid van Sociale Zaken van de gemeente Middel harnis. En natuurlijk kan een krant een fijne uitlaadklep zijn als je met problemen zit zoals waarover geschreven werd. Hopelijk vind je dan op die manier eens weerklank... En dat kwam, van Sociale Zaken Middelharnis! De wethouder Socia le zaken, de heer Tiggelman, en de chef van afdeling Sociale Zaken, de heer Van Nieuwaal gaven in een - overigens éénma lige reactie - hun bescheid tijdens een gesprek dat wij van de redactie met hen hadden naar aanleiding van de ingezon den open brieven. De inhoud van dat gesprek geven we natuurlijk graag door. In de samenleving zijn heel wat mensen en gezinnen die van een laag tot zeer laag inkomen moeten rondkomen. En als je tot die categorie behoort valt het niet mee om financieel het hoofd boven water te houden. Het kan er zelfs naar uitzien dat je de eind jes helemaal niet meer aan elkaar kunt kno pen. En wat dan? Gelukkig bestaat er dan de mogelijkheid om bijstand te vragen bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente. En bijstand vragen is geen schande, bijstand ontvangen is geen gunst, nee, het is een récht voor de behoeftige burger. Daarmee is het geven van bijstand tevens een plicht voor de gemeente. Wettelijk vastgelegd! Alleen, praktische uitvoering daaraan geven vereist normen: bijstandsnormen. In de bijstandsnormen liggen enerzijds de mogelijkheden voor het krijgen van bij stand, anderzijds liggen daar ook de beper kingen in, de grenzen. De bijstandsnormen zijn neergelegd in het zgn. Beleidsplan Sociale Zaken van de gemeente. Dat beleidsplan maakt de gemeente zelf. Daarin staan de spelregels van wie er voor bijstand in aanmerking komen, voor hoeveel bij stand men in aanmerking komt en in ver band met welk soort kosten. Overigens doet de gemeente dat niet zomaar naar eigen smaak of inzichten. De gemeente heeft daar op haar beurt ook weer spelregels voor. Het al of niet toekennen van een bijstand- aanvraag wordt dus aangestuurd door het beleidsplan. En binnen de kaders van dat plan wordt nog ruimte gelaten voor de per soonlijke omstandigheden van de individuele bijstandaanvrager. Eenvoudig gezegd gaat het er bij een bij standaan vraag zó aan toe: alles wat binnen de kaders van het beleids plan valt wordt daadwerkelijk toegekend en alles wat daarbuiten valt wordt niet toege kend. En met de criteria van het beleidsplan kan een aanvrager het eens zijn of niet, die bepalingen zijn er nu eenmaal. Daar wordt naar gewerkt. Meer niet, minder niet. Bij bijstandaanvragers ontstaan echter dik wijls problemen doordat ze veelal vanuit hun eigen gedachtengoed en belevingswe reld anders tegen de bijstand aankijken, andere ideeën en interpretaties hebben dan de grondbeginsels van het beleidsplan. Veel bijstandaarivragers leven met een heel ander, veel hoger verwachtingspatroon dan waar de dagelijkse uitvoering van de bij standwetgeving op gebaseerd is. En dat geeft de spanningsvelden. Dan ontstaan er verschillen en dikwijls ook geschillen. Dat is ook het geval bij de briefschrijvers/-sters. De bijstandaanvragen van de klagende briefschrijvers hebben - net als bij iedere andere bij standaan vraag - alle bijstandsnor men gepasseerd. En daar volgde dan uit of er wel of geen bijstand verleend kon wor den, hoeveel bijstand er verleend kon wor den en in verband met welke kosten er wel of geen bijstand verleend kon worden. Als men dus klaagt over te weinig of geen ont vangen bijstand, is dat in wezen niet anders dan een niet accepteren van die bijstands normen. Dan ligt daar het probleem. En het mag duidelijk zijn: daar kan een afdeling Sociale Zaken niets aan verhelpen. Eén van de briefschrijvers vroeg bijstand aan in verband met de studiekosten van een kind. Die kosten bleken niet (meer) te kun nen worden opgebracht, waarom een beroep op de bijstand werd gedaan. Echter, de bij stand is alleen bedoeld om te kunnen (blij ven) voorzien in de primaire levensbehoef ten, de noodzakelijke bestaanskosten. Niet voor hoge opleidingskosten. Daar is de Stu diefinanciering voor. Helaas was men in dit geval niet goed te werk gegaan: in plaats van eerst de kosten te berekenen voordat de toren gebouwd werd, werd eerst de toren gebouwd. Toen de kosten te hoog bleken om door het lage inkomen te kunnen wor den opgebracht, nam men kennelijk aan dat de bijstand hier goed voor zou zijn. Dat is dus onjuist. Afwijzing van deze bijstand- aanvraag was dan ook een logisch gevolg. Bijstandaanvragers moeten beseffen dat de bijstand er niet voor alle kwalen is. Verder klaagt deze briefschrijver erover dat de gemeente een bedrag van 100.000 uit wil trekken om dfegenen in kaart te brengen die recht (kunnen) hebben op bijzondere bijstand. Natuuriijk mag men klagen, maar deze klacht geeft aan dat men niet begrijpt waar het hier om gaat. Naast de algemene bijstanduitkering - waarover tot nog toe werd gesproken - bestaat er namelijk ook een bijzondere bijstanduitkering. Die uitke ring heeft een andere doelgroep rechtheb benden dan de algemene bijstanduitkering, en dat zijn de mensen met een minimum inkomen. Voor die doelgroep heeft de gemeente geldelijke middelen beschikbaar. Deze raakt de gemeente echter niet kwijt. Dit kan twee redenen hebben: óf die doel groep heeft geen belangstelling voor bijzon dere bijstand, óf die doelgroep weet van de mogelijkheid van bijzondere bijstand niet af. En daar wil de gemeente nu wat aan doen: 'als die doelgroep niet naar het gemeentehuis komt, gaan wij naar die doel groep toe. En voor de kosten die dat met zich meebrengt wil de gemeente die 100.000 vrijmaken. Dat heeft dus niets uitstaande met het opzoeken van mensen die voor de algemene bijstanduitkering in aanmerking zouden kunnen komen. Een andere briefschrijver klaagt erover dat geen bijstand werd verleend voor het beta len van een bril. De briefschrijver vermeldt echter niet dat deze bril reeds de derde was in een korte spanne tijds. Een bril die bovendien niet voor de bijstandaanvrager zelf was, maar voor een kind met een eigen inkomen... Ook zouden diverse andere bij standaanvragen van deze briefschrijver niet gehonoreerd zijn geworden, maar van al die aanvragen heeft Sociale Zaken er niet één in haar bezit! Sociale Zaken heeft de brief schrijver daarom uitgenodigd om met de afwijzingsbeschikkingen van de betreffende aanvragen naar het gemeentehuis te komen, om vervolgens te zien of er nog wat voor betrokkene gedaan kan worden. Hierop werd niet gereageerd. Een derde klager schrijft het slechts met voorschotjes van 500 te moeten doen. Ken nelijk staat deze aanvrager er niet bij stil dat het voor een gemeente voorschrift is om elke bijstandaanvraag meerdere malen te verifië ren. Daarom staat er voor een aanvraag in principe ook een behandeltijd van acht weken. Twee dagen voor Kerst diende deze briefschrijver een bijstandaanvraag in. Het mag duidelijk zijn dat tijdens die dagen de werkzaamheden minder vlot gaan dan anders. Toch wilde Sociale Zaken de aanvra ger niet zonder geld heen laten gaan. Daarom werd een voorschot van 500 verstrekt. Een tweede voorschot dat Sociale Zaken wilde verstrekken werd door de aanvrager echter geweigerd. Men zou wel naar de krant gaan! In de open brief die daarin gepubliceerd werd vermeldde de schrijver niet dat deze bij het invullen van de bijstan daanvraag de inkomsten van diens levens partner verzwegen heeft! Ook werd niet vermeld dat betrokkene weigerde de bescheiden te overleggen die bij een bijstand aanvraag zijn vereist. Nog een ander klaagt erover reeds lang geleden een aanvraag voor huursubsidie te hebben ingediend, waarop tot op heden nog steeds geen antwoord is gekomen. Echter, om huursubsidie aan te vragen moet men in 't geheel niet bij Sociale Zaken zijn! Voor wethouder Tiggelman is de inhoud van de open brieven dan ook pure 'smaad en laster'. 'Men mag gerust met kritiek en aanmerkingen naar me toekomen, graag zelfs, maar als het onrechtmatig wordt, dan lust ik ze! En als je dan bedenkt dat de afde ling Sociale Zaken van Middelharnis tot de 25 beste van Nederland hoort..., één keer wil ik mijn reactie op zulk geschrijf geven en daarna niet meer!' Ook Van Nieuwaal zou het wel zo eerlijk vinden 'als men zich met grieven recht streeks tot ons zou wenden. Je kunt je grie ven beter ter plekke spuien in plaats van daarmee naar een krant gaan, dan kunnen we naar een oplossing zoeken. Ook is er een officiële klachtenregeling waarvan men gebruik kan maken. Maar kennelijk is er onvrede en daar willen we natuurlijk wel lering uittrekken!' Van de redactie.: Dus voortaan niet meer naar de krant...! Rechtstreeks naar 't gemeentehuis...!! \/OOF< BEELD EN GELUID FOTO - VIDB> - Siuno - REPORTAOE - FOTOGUHE ^^H ^^M Q!R| ^fc^^^^B m czj 1=1 IZ3 czi cj 1=1 C3 m I ouDoonp-msisinÊi3s-Tti<iii>oo(oiimeeisi2/Fwiea3734 jWMBB^ -nMsliof>-Hivazoontr72-7étofboii|DIIi;4S24l» ^ijj)>'y^jH^^ district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee i ^>i';'.i-:^:-te*^tP"^£;^fe?^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1