Burgers voelen zich veiliger Meeuw tegen antenne Vermaat Oi^eimiddag Muziek en show in sportcentrum 'De Eendraglit' ficmeewfnMi PSX Kr o Pekelwagen verliest wiel in dorpskern Ouddorp Unieke RTM-bedrijfsfilm op video Hellevoetsluis r. streekMadop gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Politiemonitor De Eilanden 1998: Voor vw |nietibele|i Visser Visser JUL^MINNAARD VASTGOED Dia-avond Roemenië en Hulp Christenen Roemenië Nieuw-Vossemeer karels«-ISO 9002 autoschade QflOdmiiii Vrijdag 12 februari 1999 71e jaargang nr. 6779 r^JvNSE BlBUOr/y:j De burgers van politiedistrict De Eilanden, bestaande uit Voorne-Put- ten en Goeree-Overflakkee, zijn zich veiliger gaan voelen. Ook durven weer iets meer mensen 's avonds de straat op. Dat blijkt uit de Politiemonitor van september 1998. Dit onderzoek wordt door onderzoeksbureau Intomart in opdracht van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond drie keer per jaar gehouden in alle basiseenheden. Met het onderzoek worden trends in de ontwikkeling van de criminaliteit opgespoord. De nu bekend geworden resultaten zijn een vergelijking van de onderzoeken die in september 1997 en september 1998 gehouden zijn. Bijzonder voor De Eilanden is dat vijf gemeenten in het district de politie opdracht hebben gegeven het onderzoek op gemeen teniveau te laten verrichten. Het betreft de gemeenten Spijkenisse, Hellevoetsluis, Brielle, Westvoorne en Middelharnis. In die gemeenten is de mening van meer burgers over hun veiligheid gevraagd en zijn resulta ten op gemeenteniveau beschikbaar geko men. Zij stelden hiervoor financiële midde len ter beschikking. Uit het onderzoek blijken de volgende trends. Onveiligheidsgevoelens afgenomen Met 81% voelden de burgers van Voome- Putten en Goeree-Overflakkee zich in 1998 5% veiliger dan 1997. In vergelijking voelt men zich in De Eilanden 10% veiliger dan in de rest van de regio van de politie Rotter dam-Rijnmond. 10% van de ondervraagden durft 's avonds niet op straat. In 1997 was dit nog 12%. In de gehele regio Rotterdgm- Rijnmond durft 18% 's avonds niet naar bui ten. Tevredenheid over politie onveranderd Het aantal mensen dat tevreden is met het optreden van de politie in de eigen buurt, bleef gelijk. Wel is men op De Eilanden minder tevreden (58%) dan gemiddeld in de regio (62%). Met name in de gemeente Hel levoetsluis was men minder tevreden (in 1997 63%, in 1998 48%). In Westvoorne deed de politie het juist veel beter (41% was tevreden in 1997, 54% in 1998). Meer bedreigingen met geweld Het percentage slachtoffers van 'bedreigin gen met geweld' is, net als in de regio als geheel (5% in 1997,6,5% in 1998) gestegen. In 1997 zei 4,5% van de ondervraagden slachtoffer te zijn geweest van een bedrei ging met geweld, in september 1998 was dat 6%. Deze cijfers corresponderen met het stijgende aantal aangiften. De toename is vooral te zien op het gebied van (verbaal) dreigen met geweld. Dit komt overeen met het landelijk beeld op dit gebied. Minder woninginbraken Het aantal mensen in district De Eilanden dat inbraken in woningen als probleem in de eigen buurt ervaart, is gedaald. In 1997 vond nog 21% dat inbraken in de buurt vaak voor komen, in september 1998 is dat nog maar 13%. Deze ontwikkeling correspondeert met het percentage huishoudens dat slachtoffer werd van een (poging tot) woninginbraak. In 1997 zei 5,6% van de ondervraagden slacht offer te zijn geworden van een woningin braak. In 1998 was dit nog 3,5%. Deze daling wordt toegeschreven aan toenemende preventie (Keurmerk Veilig Wonen) en het aanhouden en opsluiten van notoire woning inbrekers. Autocriminaliteit gedaald Het aantal diefstallen uit auto's daalde het afgelopen jaar. In 1997 werd nog 13% van de geïnterviewden slachtoffer. In september 1998 was dat 8%. Het aantal aangiften nam in genoemde periode echter toe. Meer men sen bleken düs bereid om aangifte te doen. De geënquêteerden werd ook gevraagd of zij zelf slachtoffer van vernieling aan of diefstal van de auto waren geworden. In district De Eilanden was ook hierin een daling te zien. Was in 1997 nog 15% slachtoffer, in 1998 was dat nog 12%. HELLEVOETSLUIS - Prachtige muziek en mooie shows in 'De Een- draght'. Daarvoor zorgt de muziek vereniging 'Sempre Crescendo' op zaterdag 13 februari a.s. Deze actieve Hellevoetse muziekvereniging geeft dan haar jaarlijkse muziekuitvoering in de grote zaal van het sportcomplex 'De Eendraght' aan de Sportlaan te Hellevoetsluis. Aanvang 20.00 uur. De zaal is geopend vanaf 19.30 uur. De programma's van de muziekuitvoeringen van 'Sempre Crescendo' hebben altijd een bijzonder karakter en worden dan ook zeer gewaardeerd. Ook dit jaar is er een afwisse lend en gevarieerd programma samengesteld waarbij vele muziekstijlen worden gepre senteerd. Het programma omvat muziek met Ierse en Schotse invloeden, Slavische muziek en volksmuziek uit Amerika. Daar naast nog muziek uit bekende films en musi cals maar ook het bekende Bohemian Rhap- sodie, symfonische rockmuziek van de bekende popgroep Queen. Het belooft een mooie muziek- en showavond te worden, waaraan een ieder veel plezier zal beleven. De majorettes onder leiding van Anja Land- wehr presenteren hun bekroonde shows van de concoursen en festivals en voor deze avond gemaakte dansshows. De drum- en lyraband onder leiding van Wim Veerhoek zal in verschillende samenstellingen moder ne composities ten gehore brengen, waarbij ook is gezorgd voor hoogstandjes in slag werk en melodische muziek. Het orkest onder leiding van dirigent Rien Berkel zorgt zoals altijd voor een programma met popu laire, moderne en vrolijke amusementsmu- ziek. Ook de jeugdleden van 'Sempre Crescendo' nemen een belangrijk deel van het program ma voor hun rekening. De jeugddrumband en de jongste majorettes van de C-groep zul len een optreden verzorgen. Een grote finale met deelname van alle medewerkenden zal het programma besluiten. Deze avond wordt mede georganiseerd voor de donateurs van 'Sempre Crescendo' welke inmiddels gratis toegangsbewijzen hebben ontvangen. Indien men nu nog donateur wordt, ontvangt men nog een gratis toe gangsbewijs. Toegangskaarten kosten 6,- waarvoor men contact kan opnemen met het secretariaat, telefoon (0181) 325687 of mevrouw Van de Houten, telefoon (0181) 313124. Ook zijn kaarten aan de zaal verkrijgbaar. ^^3 Dinsdagavond 9 februari jl. leek het erop dat een pekelwagen van de gemeente Goe- dereede behalve zout ook autowielen strooide. Tijdens strooiwerkzaamheden liep vóór bakkerij Akershoek aan de Hoender- dijk het linker achterwiel van de wagen af. Daardoor kwam er niet alleen een eind aan het strooien (en dreigde Ouddorp inge sneeuwd te raken...), ook kwam het ver keer in de dorpskern geheel vast te staan. Naar bleek waren de bouten van het losge raakte wiel niet afgebroken maar simpel weg losgeraakt, waardoor het wiel van de wagen af kwam. Gelukkig werd het euvel na enige tijd verholpen en konden de strooi werkzaamheden worden hervat. De berij ders van de pekelwagen kregen van hotel Akershoek een kop warme chocolademelk aangeboden, tegen de kou. Garage Knöps B.V. voor autorijden met plezier no Tot en met vanavond kun je nog een plaats reserveren in ons pannenkoekenrestaurant. De kosten zijn 5,00.het aantal pannen koeken onbeperkt. Daarnaast staat natuur lijk ook nog een dessert op het menu. Morgenavond half zeven openen we onze deuren en om 19.00 uur willen we begin nen. Bel snel: 489574 en Jan of Marian schrijft je op de lijst. We hopen je morgen te ont moeten OUDE-TONGE - De 26-jarige Bertus van Remmerden uit Oude- Tonge zal, diervriendelijk als hij is, zelfs geen vlieg kwaad doen, maar woensdagochtend heeft hij met een 4 mm buks een kok meeuw vier kogeltjes in het lijf gejaagd; vreselijk heeft hij dat gevonden... Maar de meeuw had een van de vleugels stukgevlogen tegen een antenne op het dak van een woning aan de Bernhard- straat. Hulpeloos fladderend hing de vogel zieltogend en bloedend langs die antennespriet, onbereikbaar voor ieder een, want reken erop dat Bertus van Remmerden geprobeerd heeft hulp te mobiliseren, leest u maar mee. Al tegen negenen belde hij het alarm nummer 1-1-2 dat de brandweer van Oude-Tonge stuurde, maar die paste ervoor het besneeuwde dak op te gaan. De lange ladder waarop Bertus had gehoopt, bleef ongebruikt. Toen maar de politie gebeld, ook die was snel ter plekke, maar het lijden van de meeuw duurde voort want de politie waagde het niet met haar vuurwapen op een meeuw te schieten. Bertus belde vervolgens de dierenbe scherming, Staatsbosbeheer, zelfs de kruisboogvereniging, de schietvereni ging en toen ook Radio De Vrije Vogel, met het verzoek de hulp van iemand te vragen in het bezit van een 5.5 mm buks maar die zijn verboden en niemand kwam er mee voor de dag. Vervolgens de dierenambulance Spijke nisse, de dierenbescherming en de die renkliniek in Sommelsdijk; wie weet, een verdovingspijltje? Een mevrouw in Herkingen die wel een 5.5 mm buks heeft, maar die lag in Eindhoven, de jachtopziener werd gebeld en ook nog de burgemeester, de vereniging Natuur en Landschap, de Zuid-Hollandse milieufederatie en tenslotte was het de eigenaar van de antenne die zich ver stoutte, het (besneeuwde) dak opging en de antenne heen en weer schudde, zodat de meeuw er dood uitviel. De schoten die Bertus onder toezicht van de politie had gelost waren kennelijk toch genade schoten geweest. Hij wilde het verhaal graag in de krant, al was het maar om er op te wijzen dat op elk moment dingen kunnen gebeuren waar je onmachtig tegenover staat. Ber tus vindt dat de politie over een zwaar dere buks zou moeten beschikken al begrijpt hij zelf dat dat ook niet helemaal reëel is. Het was tenslotte een uitzonder lijke situatie die de meeuw het leven heeft gekost, een witte antenne en een sneeuwjacht, de meeuw heeft de antenne niet kunnen zien en die is hem fataal geworden. Bertus en zijn vrouw waren er nogal stuk van en het verhaal van de meeuw zal hen voorlopig bijblijven. Zo gaat dat met alles in het leven, 't is maar wat je ermee doet. Met zo'n prachtig sneeuwtapijt bijvoorbeeld zoals waarmee we dinsdag nacht werden verrast. Daar kon je heerlijk in rollebollen, maar je kunt het ook tégen de ander gebruiken en dat laatste deden een stel sphööljongens, wellicht uit Dirksland. Ze legden van harde bonken sneeuw een versperring in het viaduct bij de Watertoren, zodat pas serende fietsers, meest leeftijdgenoten, maar een smalle passage overhielden. Wie zover was kon op een regen van sneeuwballen rekenen, afge vuurd vanaf de flanken van het viaduct, een uitermate strategische positie om de vijand doeltreffend uit te schakelen. Niet altijd koos die het hazenpad, er werd best ook teruggeschoten. Onlangs is bij Museumstichting RTM te Ouddorp de unieke RTM-bedrijfsfilm uit 1928 op video verschenen. Samen met het Nationaal Filmarchief heeft de museale opvolger van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij deze film geschikt gemaakt voor video. Het is een van de weinige bedrijfsfilms die voor het publiek te koop is in de museumwinkel van de RTM bij de RTM-remise, afslag De Punt-West aan de Brouwersdam te Ouddorp. Tijdens de voorjaarsvakanties rijdt de RTM- stoomtram op de woensdagen 17 en 24 februari a.s. vanaf de remise om 13.00, 14.30 en 16.00 uur; vanaf het Bezoekerscen trum aan de Punt om 13.10, 14.40 en 16.10 uur en vanaf het Station Port Zélande om 13.35 en 15.05 uur. Een retourtje kost 8,- voor volwassenen en 6,- voor kinderen. Inlichtingen op tel. (0187) 689911. Op dinsdagavond 16 februari hoopt ds. Oorschot uit Zwijndrecht een dia-avond over Roemenië en Hulp Christenen Roe- meniëa te verzorgen in de Gereformeerde Kerk van Stellendam. Een ieder die deze avond bij wil wonen is van harte welkom in 'het Forum', Kerkhof laan 2, Stellendam. Aanvang 20.00 uur. Brengt u gerust ook familie of kennissen mee. Op D.V. 20 februari heeft de Vereni ging Van Orgelvrienden weer een middag georganiseerd, deze keer rondom het Loret-orgel in de R.K. kerk te Nieuw-Vossemeer. Op deze middag, die aanvangt om 14.00 uur, zal dit fraaie instrument in al zijn facet ten te horen zijn. Waar er in de afgelopen tijd nogal eens de aandacht uitging naar orgels van forsere afmeting en dispositie betreft het deze keer een instrument van kleiner formaat. En de ware orgelliefhebber weet natuurlijk dat niet de kracht of grootte van het instrument bepalend hoeft te zijn voor het klanksucces, maar dat o.a. vooral de juiste eenheid ontstaat door een goed evenwicht tussen het instrument en de ruimte waarin het zich be-vindt. En we kunnen er vanuit gaan dat dit bij het orgel in Nieuw-Vossemeer van toepassing is. Het orgel is gebouwd door Francois Ber nard Loret (1808-1877) die uit een echte orgelmakers-familie stamt. Vanaf 1848 was zijn werkplaats verhuisd van Sint Niklaas naar Mechelen. Daar werkte hij samen met zijn zwager Vermeersch. Na het overlijden van Francois Bernard werd de orgelmakerij opgevolgd door zijn zoon Camille Loret (1842-1904). Behalve in België was Fran cois Bernard veel in Noord-Brabant werk zaam. Hij was door de mogelijkheid van snelle levering en gunstige prijs een geducht con current voor orgelmakers als Van Hirtum (Hilvarenbeek), Rogier (Bergen op Zoom), Vollebregt (Den Bosch) en Smits (Reek). Door de bemiddeling van een zekere pater Nikolaas Adr. Jansen, die Loret overal als orgelmaker propageerde, kreeg Loret in Noord-Brabant een bloeiend afzetgebied. Tussen 1838 en 1854 werden door Francois instaUatieOedn'jf Bernard en zijn zwager Vermeersch 15 orgels gebouwd in Noord-Brabant. Het orgel van Nieuw-Vossemeer werd in 1854 opgeleverd voor de toenmalige kerk voor de prijs van 1670 gulden. Rond 1879 werd het orgel overgeplaatst naar de nieuw gebouwde kerk. Er is in de loop der jaren weinig aan het orgel veranderd. In 1952 werden enkele pijpen van de bourdon ver vangen door zinken exemplaren. In 1982 werd het orgel overgeplaatst naar het tran sept van de kerk. Het orgel is gebouwd in een soort over gangsperiode tussen de klassieke en de ro mantische orgelbouwtraditie, en is o.a. ge schikt voor zowel muziek uit de laat-barok als uit de vroeg-romantiek. De klank van de labialen is vrij zacht. Als alle labiaalstem men zijn geopend is de klank nog steeds vrij bescheiden. Dit is kenmerkend voor Lorets werk. Eveneens zien we nog een kenmerk van deze bouwer terug, namelijk het ontbreken van een Octaaf 2'. De trom pet 8' vormt een tegenstelling op de wat zachte fijne klank van de labialen. Het is een briljant Frans tongwerk dat in deze goed klinkende kerk zich duchtig laat horen. Gelet op de magnifieke akoestiek van de schitterende kerk en de disposifie van maar 8 stemmen kan gerust gesteld worden dat niet het vele goed hoeft te zijn, maar dat het goede veel is en dat maakt de klank van dit be.scheiden orgel zeker tot een feest. En dus, spelers en niet-spelers, weer van harte welkom deze keer in Nieuw-Vos semeer. Haveneindy 3245 LM Sommelsdijk Tel. (0187)483328 Fax (0187) 48 59 92 VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIOREPORTAGE - F0TOQRAF1E i^ nn c=3 CU OUDDORP- Weststraat 35 - Teiehon (0187) 681612/Fax 683734 -Printshop-Hogezoom 172-Tahtöon (0111) 462400 ------ REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Barendrecht Tel. (0187)489143 Tel. (0180) 642111 Het complete Opel-Winterpakket verkoop en verhuur van: Skibox 9 Sneeuwkettingen Allesdragers I Winterbanden incl. velgen reserveer tijdig: 0187-476788 SOMMKLSDIJK VOORSTRAAT 44 TEL 0187-48 72 72 CS AVONDS 06 53 777 FAX 0187-48 66 13 ()UI)1K)RI> STATIONSWEG 3 (PASSAGE) TEL 0187 - 68 45 45 FAX 0187-68 17 55 rD Op de barricaden Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Voor uw nieuwe- en gebruikte Mercedes-Benz KEMA CERTIFICATE 36570 wmmm Langeweg 38 Nieuwe Tbnge Tel. 0187-651396 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1