De klokken van Nieuwe-Tonge Wetjes en Weetjes BELONEN 1999 Visser Visser HaFaBra-examens PREDIKBEURTEN ^^PJ» Het nieuwe testament in vogelvluclit Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant BEMmrE R AC C o U NTANTS Aangepaste kerkdienst OPHALEN OUD PAPIER Deze maand in sportcomplex De Gooye De oude St. Laurens Geen zilver Vermanende woorden De klokkenroof Een nieuwe klok voor 't vrije land Instructie van de klokluider Zondag 7 februari 1999 Nieuw in Middelharnis: Uitslagen van 1 februari Fiscaal vriendelijk belonen van personeel Waarschuwing Brutoloon inruilen tegen PC Vrijwilligersvergoedingen Verhuiskosten Tenslotte Zaterdag 30 januari werden de half- Jaarlijkse HaFaBra-examens afgeno men onder auspiciën van de Inspectie Kunstzinnige Vorming van het Mi nisterie van OCW en het Nederlands Instituut voor de Blaasmuziek (NIB). De examens werden gehouden in het Diekhuus te Middelharnis en georga niseerd door Muziekschool 'De Del tastreek'. ^2 .co rp In het begin van deze eeuw hing in de toren van Nieuwe-Tonge een klok met de naam St. Laurens. De luidklok dateerde uit 1657 en was door Jan Parijs gegoten. Volgens overlevering luidde het opschrift: St. Laurens is mijn naem Int liiyden seer becwaem Ik donder met geluyd De mensen in de oren Opdatse comen uyt Om Codes naem te hooren. De oude St. Laurens was voor het luiden eigenlijk niet meer zo bekwaam, daar de klok was gebarsten en met ijzeren staven aan elkaar geklonken. De oorzaak hiervan is niet bekend. Het geluid was dan ook dof en onharmonisch en slechts over korte afstand te horen. Bovendien bestond het gevaar, dat de kapotte klok onverwacht omlaag zou storten. Aan de firma B. Eijs- bouts te Asten werd in 1924 gevraagd of reparatie mogelijk was. Zij constateerden dat de klok niet meer gemaakt kon worden en adviseerden een nieuwe klok aan te schaffen. Aldus geschiedde. Van oudsher ging het gerucht, dat de klok voor een derde deel uit zilver zou bestaan. De burgemeester deed een beroep op J.K.F. Blokhuis, directeur van de gasfabriek te Middelharnis. De heer Blokhuis was name lijk chemicus. Samen met gemeenteambte naar M.C. van den Tol heeft hij een paar stukken, samen naar schatting ongeveer 200 gram, afgeslagen van de gescheurde torenklok. De heer Blokhuis constateerde dat het metaal op de breuk zilverwit en kor relig was, maar bij hameren of vijlen ver toonde het een bronskleur. Een deel van het afgevijlde metaal heeft hij scheikundig onderzocht, waarbij bleek, dat het geen zil ver bevatte. Voor het oplossen van het metaal gebruikte hij salpeterzuur, dat voor af onderzocht was op chloorgehalte, en dat geen chloor bevatte. Bij het oplossen bleef een witte neerslag achter (metatinzuur) en ontstond een blauwe oplossing (koper). In deze oplossing van zoutzuur bracht geen neerslag of troebeling teweeg. Conclusie: de torenklok bevatte geen zilver. De firma Eijsbouts bood de levering van een nieuwe luidklok, wegende circa 700 kg, aan voor de prijs van 870,- plus inruil van de oude klok, welke op een waarde van ongeveer 630,- vertegenwoordigde, zodat de nieuwe klok in totaal 1.500,- zou gaan kosten, uitgezonderd enige noodzakelijk te maken kosten. Het gemeentebestuur wend de zich tot de kerkenraad en het kerkbe stuur van de Nederlands Hervormde Gemeente met het verzoek om een bijdrage in de kosten. Immers zij hebben ook belang bij een helderklinkende klok, omdat zij bij het houden van een kerkdienst geluid wordt. De kerkenraad stelde 600,- beschikbaar. Burgemeester en wethouders stelden voor deze gebeurtenis te vereeuwigen door een opschrift op de nieuwe klok te plaatsen. Aan de kerkenraad werd tevens gevraagd of zij er mee in konden stemmen, dat de namen van de kerkenraadsleden werden gegoten op klok. Hierop werd medegedeeld dat alle leden met het voorstel akkoord gaan, uitgezonderd de voorzitter die daar van geen gebruik wenste te maken. Toen de aankoop van een nieuwe klok in de raadsvergadering van 20 maart 1924 aan de orde kwam, plaatste raadslid Holleman Nieuwe luidklok in gebruik genomen 18-12-1948 kanttekeningen bij het plaatsen van de namen van de raadsleden op de klok. In de raadsnotulen lezen we hierover: 'De heer Holleman vindt het een hele onderscheiding voor dezen raad, dat gedurende zijn 4 jarige zittingsperiode een nieuwe luidklok zal worden aangekocht, waarop de namen der leden zullen prijken. Echter niet allen zul len deze mening zijn toegedaan. Spreker voelt er persoonlijk niets voor. Echter zul len sommige leden van den raad en van den kerkeraad straks, wanneer de nieuwe klok in gebruik zal worden genomen op het aanslaan der bel van links naar rechts, gedachtig dat hun naam daar op staat, het in hun ooren hooren klinken "mijn naam, mijn naam". Om hen deze illusie te ontnemen zou spreker gaarne zien, dat als onderschrift onder de nainen zal worden geplaatst Psalm 115:1 (enberijmd), opdat het niet zij "mijn naam" maar "niet ons, niet ons". Spreker is van oordeel, dat hierdoor voor een goed deel het bezwaar van den voorzitter des kerkeraads wordt ondervangen. Wethouder Breesnee merkt op dat er dan misschien te veel op zal komen. De heer Holleman zegt niet het geheele vers, doch alleen de tekst wenscht te zien aangebracht en dan scheelt het maar een paar letters, terwijl er geen meerdere kosten aan verbonden zijn. Daar na wordt het voorstel van burgemeester en wethouders en van den heer Holleman met algemeene stemmen aangenomen.' Het uiteindelijke opschrift van de nieuwe klok: Niet ons O Heere niet ons maar Uwen naam geefeere. Psalm 115 vers 1 De gemeente Nieuwe-Tonge liet deze luid klok in het jaar 1924 gieten, ter vervanging van de gebarstene, die in 1657 door Jan Parijs was vervaardigd, de kerkeraad der Nederduitschhervormde gemeente verleen de een bijdrage in de kosten. de kerkeraad F. Kruijt, Predikant Chr. Brooshoofd A. Hartvelt, Ouderlingen L. Zweerus Sr B. van den Broek J.N. Breur Gzn., Diakenen P. van den Houten Johzn G. van der Kroon A. Visbeen B. Eijsbouts Asten Kerktoren in de jaren het gemeentebestuur R. Sterk, Burgemeester-Secretaris D. Breesnee K. Prince, Wethouders A.C. Breesnee A. Dorst, leden van den raad T. Holleman CZN Voor de Duitse oorlogsindustrie werden in de Tweede Wereldoorlog diverse metalen gevorderd. Ook duizenden kerkklokken verdwenen in Duitse smeltovens. Op dins dag 11 mei 1943 werd een aanvang gemaakt met het weghalen van de luidklok, door uithakking van het noordelijk luigat in de westzijde van de toren. Op woensdag 12 mei 1943 werd de klok per vrachtauto naar Rotterdam vervoerd. De klok is nimmer teruggevonden. Het gemis van de klok werd al spoedig onderkend en burgemeester Sterk vroeg aan de firma Eijsbouts of zij geen alternatief konden aandragen. Op 19 mei 1943 beantwoordde de heer Eijsbouts: 'Tengevolge van de beperkende maatregelen en het gebrek aan materiaal, kunnen wij op dit gebied niets behoorlijks vervaardigen. Er worden wel op meerdere plaatsen ijzeren balken, stukken spoorrail e.d. aangebracht, maar wij kunnen uit ondervinding vaststellen, dat al deze ver- vangmiddelen uiterst slecht zijn. Voor deze, misschien zéér korte tijd, zou het aanwen den van vele moeiten om tot een oplossing te komen, die verre van bevredigend is, nut teloos kunnen worden. O.i. is het beter het gemis der klokken naast de vele moeilijk heden van deze tijd te laten staan dan tel kens weer door een of ander slecht ver- vangmiddel aan de diverse lasten herinnerd te worden. Mogelijk is de oorlog al heel spoedig afgelopen en zijn de oude klokken nog niet voor oorlogsdoeleinden omge smolten. In dat geval kunnen de oude klok ken weer heel spoedig hun diensten bewij zen.' Dat de oorlog toen nog lang niet was afgelopen, weten we nu. De wens was bij de heer Eijsbouts vader van de gedachte... Ter vervanging van de luidklok werd in juli 1943 een lege zuurstoffles in de toren gehangen zodat de hamer hierop kon slaan. Na de bevrijding bleek, dat de klok uit de toren spoorloos was verdwenen. Zij moet dan ook omgesmolten zijn voor een of ander wapentuig. Bij de gebroeders Van Bergen uit Heiligerlee werd een offerte voor de levering van een nieuwe klok aan gevraagd. De totale kosten beliepen 4.074,99. Het Rijk verstrekte een voor schot op de schadevergoeding van 900,-., terwijl van de kerkvoogdij een bijdrage werd ontvangen van 500,-. Van het reste rende bedrag ad 2.674,99 nam de kerken raad de helft voor zijn rekening. De nieuwe klok heeft een diameter van 103 cm en een gewicht van 675 kg. Dr. W. van der Eist te Utrecht, secretaris van de Rijks commissie van advies voor klokken en klokkenspelen, maakte het volgende gedichtje, dat op de klok werd aangebracht: De oude klok in gloed verdween Gestolen door des vijands hand, Ik zend mijn bronzen klanken heen Als nieuwe klok door 't vrije land Op 11 december 1948 vond de officiële ingebruikname van de klok plaats. Voor deze bijzondere gebeurtenis mocht oud- wethouder en raadslid Van Alphen aan het klokkentouw trekken. Ook de oud-kloklui- der Hemmink was van de partij. In 1934 werd een nieuwe instructie voor de klokluider vastgesteld, waarin het volgende o.m. was bepaald: 'De werkzaamheden van den klokluider bestaan in het luiden der klok des voormiddags acht uur, des mid dags 12 uur en des namiddags acht uur van lederen werkdag of zoo dijkwijls als bijzon dere omstandigheden naar het oordeel van burgemeester en wethouders eischen. Het luiden bij begrafenissen voor zoolang en zooveel maal als de verordening op de begraafrechten regelt. Het driemaal luiden bij Godsdienstoefeningen t.w. bij den aan vang en telkens een en twee uur daarvoor.' De klokluider verdiende anno 1934 een jaarloon van 80,- plus 0,50 voor iedere keer luiden bij een begrafenis. Voor het lui den bij godsdienstoefeningen werd hem vanwege de kerkvoogdij een jaarloon toe gekend van 20,-. In 1957 werd besloten over te gaan tot het aanschaffen en aanbrengen van een elektri sche luidinstallatie, waarna zware werk van het handmatig klokluiden tot het verleden is gaan behoren. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, voorbereiding Hei lig Avondmaal en 18.30 uur kand. A. de Groot, Bleskensgraaf. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. A. de Groot en 18.30 uur ds. R. Veldman, voorbereiding Heilia Avondmaal - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur ieesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. I. J. Bijlsma en 18.30 uur ds. J. Kos ter - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik, bedie ning Heilige Doop. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Liefting, Schoonhoven en 18.00 uur kand. P. C. Hoek, Arnemuiden - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. H. Out, Middelharnis. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur Ieesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. Seele en 17.00 uur ds. C. Kors. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein, Oudewater en 18.00 uur ds. P. V. d. Heuvel, Vlaardingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Verwaard, Sliedrecht en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, voorbereiding Hei lig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur Ieesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds. J. Wil- lemsen - Lukaskapel HDG 10.15 uu rds. T. J. Korten, Nieuwendijk - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius (H.A.) - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Verwaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (Aula Prins Maurits) 10.00 uur ds. J. Maas, Oud-Beijerland en 18.00 uur ds. A. P, Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 uur Iees dienst en 18.30 uur kand. B. L. C. Aarnoudse - Ger. Gem. 9.30 uur Iees dienst en 15.00 uur ds. C. de Jongste - Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. H. Out - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur Ieesdienst en 16.45 uur ds. H. van Dijken - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur K. Mulder. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Wieman, Zwijndrecht en 18.00 uur Dr. C. A. v. d. Sluijs, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur Iees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Bloemendaal, Meeuwen en 18.00 uur ds. A. van Lingen (H.C. 17) - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. C. de Jongste. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. H. J. v. d. Veen, Zwijn drecht - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur Ieesdienst - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dr. J. Vlaardingerbroek, Rotterdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger en 18.00 uur ds. W. G. Gerritsen, Alblasserdam - Ger. Kerk 10.00 uur L. H. Zweers en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis, Rotterdam. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove (H.C. zondag 36) - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur Ieesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer A. L. v. d. Tol, Drimmelen en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, Wijk. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. den Hartogh - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur Ieesdienst - Oud Ger. Gem. 3x Iees dienst. Op zaterdag 20 februari 1999 organiseert de werkgroep In Vogelvlucht Middelharnis in Middelharnis het seminar 'Het Nieuwe Testament in Vogelvlucht'. In Vogelvlucht biedt de mogelijkheid om in een dag vol aktie en ernst een flitsende reis door het Nieuwe Testament te maken. Deelnemers aan het seminar luisteren niet toe, maar doen méé en leren in één dag meer van de Bijbel dan anders in jaren. Zij ontdekken hoe het Nieuwe Testament is opgebouwd en reizen in het voetspoor van de apostelen door de wereld van de Oud heid. Cursusleider drs. Hans Wulffraat zegt: 'Het seminar presenteert de historische hoofdlijn van de Bijbel op zo'n speelse en tegelijk in dringende manier, dat de deelnemers na af loop gegarandeerd de hele hoofdlijn van het Nieuwe Testament kunnen navertellen. Bo vendien wordt duidelijk dat dit boek enorm aktueel is en het leven van mensen blijvend kan veranderen". Deelname aan het seminar kost 27,50 per persoon (incl. werkboek), t/m 15 jaar 10,00. Voor nadere informatie over het seminar kunt u bellen met: Geanne Oost, tel. 487629 of Herma Meijerink, tel. 483208. Middelharnis Jan Both Afdeling 1: B. V. d. Spaan -J. Looy „„„„„„„„„„„„O - 2 F. Kom-A. Doorn ,„„„„„„„„„„„„„„„1 - 1 T. Goedegebuur - C. Visbeen ,„„„„„„„0 - 2 B. Visbeen-H. Visbeen 1 - 1 Afdeling 2: T. de Geus - B. Grootenboer „„„„„„„„O - 2 H. van Heukelen - H. Koppelman „„„„2 - O Carlo Visbeen - A. Visbeen „„„„„„„„„O - 2 B. van Nimwegen - H. de Geus1 - 1 "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetge ving, fiscaliteiten. sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d Problemen, vra gen en onderxverpen ktmnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Deze week is de nieuwe uitgave van het boekje 'Belonen 1999' verschenen. Een naslagwerk om u in een kort tijdsbestek wegwijs te maken m het oerwoud van belonen en belastingheffing. Wees voorzichtig om op basis van de huidige wetgeving beslissingen te nemen welke doorwerken in het fiscale jaar 2000. Immers, niet alleen de belastingwetge ving is voortdurend in beweging, ook moet rekening worden gehouden met lopende jurisprudentie, resoluties van de staatssecretaris, uitspraken van Gerechtshoven en arresten van de Hoge Raad. Een aantal items uit het boekje nader toegelicht: De verstrekking van een computer in ruil van brutoloon, verlof of ATV-dagen is mogelijk. Hoofdregel is dat een reële brutoloon-aanpassing moet geschieden. Gekunstelde situaties zijn uit den boze. In ieder geval is het noodzakelijk de over eenkomst tussen werknemer/werkgever schriftelijk vast te leggen. De vrijwilliger is degene die niet bij wijze van beroep arbeid verricht, en dit doet ten behoeve van doorgaans één privaatrechtelijk lichaam dat niet is onderworpen aan de heffing van vennootschapsbelasting. De vrijwilliger ontvangt voor zijn werkzaamheden géén beloning, er is geen spra ke van loon en derhalve ook niet van een dienstbetrekking. De Belastingdienst heeft een regeling getroffen om te bepalen of er sprake is van loon of kostenvergoeding. Indien een vrijwilliger in verband met het door hem verrichte vrijwilligerswerk uitsluitend een vergoeding ontvangt van ten hoogste 1.400 per jaar// 40 per week, kan er zonder nader onderzoek van worden uitge gaan dat deze vergoeding strekt tot bestrijding van kosten die de vrijwilliger in verband met het verrichten van die arbeid moet maken. Let echter op bij hogere bedragen. Voor verhuizing in het kader van de uitoefening van de dienstbetrekking gelden de volgende regels: Indien de werknemer binnen twee jaar na de bedrijfsverhuizing binnen een afstand van 10 kilometer gaat wonen; of Indien de werknemer zijn reisafstand vermindert met 50% doch ten minste met 10 kilometer, dan komen de kosten van overbrenging, plus 12% van het brutoloon voor de her inrichtingskosten voor een belastingvrije vergoeding (tot maximaal 12.000) in aanmerking. Onder afstand wordt bedoeld: de afstand gemeten langs de meest gebruikelijke weg. Eveneens is vastgesteld dat vergoedingen van de aan- en verkoopkosten van de woning van de werknemer bij bedrijfsverplaatsing en andere zakelijke verhuizin gen niet belastingvrij kunnen worden vergoed. Wel is het mogelijk de desbe treffende vergoeding niet voor de loonheffing te bruteren, en derhalve met de fis cus af te rekenen tegen de enkelvoudige lumpsumheffing. Indien u geïnteresseerd bent in het boekje 'Belonen 1999' kunt u ons dit laten weten. Wij zenden u graag een exemplaar (tel. 0187-489143). De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Vis ser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhar-nis. Hoe wel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de re-daktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. Er waren 8 examenkandidaten, allen leer lingen van de erkende opleidingsinstituten op Goeree-Overflakkee: Muziekschool 'De Deltastreek' uit de gemeente Goedereede, de Stichting Muziekonderwijs Oostflakkee uit de gemeente Oostflakkee en Muziek school Goeree-Overflakkee uit Middelhar- nis/Sommelsdijk. Bij laatstgenoemde mu ziekschool is sinds 1 januari jl. de opleiding van de leerlingen van Fanfare Sempre Cres cendo ondergebracht. Alle examenkandidaten behaalden hun di ploma. Harmke Grootenboer slaagde zelfs met lof voor haar B-diploma op tenor-saxo foon! De heer R. Balfoort was namens de inspec teur muzikale vorming aanwezig als ge committeerde. Tijdens de diploma-uitreiking verzorgde Brassband 'Concordia' uit Ouddorp een optreden met als solist Rianne Breen op alt hoorn. Zij sloot deze middag met succes haar opleiding af door het D-diploma te behalen. De volgende kandidaten behaalden hun diploma: Muziekschool 'De Deltastreek' Harmke Grootenboer, Stellendam, tenor saxofoon, diploma B, 54 punten; Gertrude Brinkman, Stellendam, cornet, diploma A, 48 punten; Carlina Wandemaker, Stellen dam, trompet, diploma A, 46.5 punten; Marjanne Struijk-Vlietland, Ouddorp, bu gel, diploma C, 45 punten; Rianne Breen, Ouddorp, althoorn, diploma D, 44.5 punten. Stichting Muziekschool Oostflakkee: Bastiaan van Loenen, Oude Tonge, cornet, diploma A, 44 punten. Muziekschool Goeree-Overflakkee, leer lingen Sempre Crescendo: Rogier de Jong, Sommelsdijk, slagwerk, diploma A, 43.5 punten; Michel Verolme, Sommelsdijk, slagwerk, diploma B, 40 punten. Op zondag 14 februari 1999 is er weer een interkerkelijke kerkdienst voor verstande lijk gehandicapten in de Chr. Gereformeer de kerk te Middelharnis, waarin hoopt voor te gaan ds. B. de Romph. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld. Morgenavond zijn jullie van harte welkom in 'De Hoeksteen'. Er is dan een ouderwets, gezellige open avond. Tevens is er de mo gelijkheid om jezelf te bewijzen tijdens een sjoelcompetitie. En voor de winnaar van deze competitie hebben we iets in petto. 13 februari D.V. gaan we niet het valentijn, maar het pannenkoekenfestijn vieren! Geef je nu alvast op bij Jan en Marjan, tel 489574. Jongelui, tot morgenavond in 'De Hoek steen'! (vanaf half acht). GOEDEREEDE De Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede, Havenhoofd en in de Oostdijk. Wij verzoeken u het oud papier vanaf 8.30 uur goed gebundeld buiten te zetten. Woensdag 10 februari: Skeeleren Woensdag 17 februari: Vrij zwenunen Dmsdag 23 februari: Vrij zwemmen met Spnngkussen. Woensdag 24 februari: Voordeelzwem- men 3,00 per persoon. Donderdag 25 februari: Vrij zwemmen met Springkussen. Tijd: 13.00 tot 15.00 uur. Kosten 5,25 per persoon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6