Parallellen UITGAVEN Busreis naar Polen Kent u Passage al? Wbv-opzichter Du Pree slaat paal voor Bouwstroom il 6= Omloop van Menheerse 1999 VERKOPING kievit warmte voor de brandweer Platform tegen geweld 0187 - 48 26 09 Activiteitenprogramma Hollandse Biesbosch 1999 Schilderen vanuit je gevoel Jeugdcontact Ouddorp chn voor de zuid-hollandise en zeeuwse eüanden chn streMMad°dp gereforfimB^^gr^^ AJL^MINNAARD VASTGOED Visser Visser 'Kerk en Israël'-avond in Numansdorp ^-5 -^ lfK~Wi Vrijdag 5 februari 1999 71e jaargang nr. 6777 ^^31^^^^^ Op vrijdag 30 april a.s. organiseert Vc. Intermezzo voor de 24e maal de Omloop van Menheerse. Het parkours met een totale lengte van 7.5 km is als volgt: Start De Staver, Langeweg oversteken, Rottenburgseweg, Molenweg, Oudelandsedijk, Oostdijk, Kade MH, Vin- gerling, Wilhelminabrug, Sasdijk, Kade SD, Westdijk, Oudelandsedijk (fietspad), Molenweg, Staverseweg (parallelweg-fiets pad). Molenweg, finish De Staver. Mogelijk wordt het parkours alsnog aange past, indien hierover met de middenstands vereniging van Middelharnis overeenstem ming wordt bereikt. De start van de wedstrijd- en de prestatie loop staat gepland op 10.55 uur. Evenals voorgaande jaren staat de wedstrijd wederom open voor rolstoel-atleten. De wedstrijdlimiet is voor de senioren ge steld op 35 minuten en voor de overige deelnemers op 40 minuten. In elke categorie (dames, junioren, senio ren, adspiranten en veteranen) zijn een aan tal fraaie bekers beschikbaar gesteld. Tevens ontvangt iedere deelnemer een fi- nishfoto en een medaille. De limiet voor de prestatieloop bedraagt 60 minuten. ledere deelnemer ontvangt een herinneringsvaantje. Nadere inlichtingen worden gaarne vers trekt door Piet Bal, tel. (0187) 485571. MIDDELHARNIS De raadscommissie Algemene Bestuursza ken zal in z'n vergadering van a.s. dinsdag avond de gevraagde investeringen ten bate van de brandweer beoordelen. Onder andere gaat het over de aanschaf van 62 veiligheidshelmen die samen 58.000,- zuUen kosten. De nieuwe helmen dragen een Europees goedkeuringscertificaat. Overwogen wordt ook de aanschaf van 70 persluchtflessen, samen 85.000,-. Deze nieuwe lichtgewichtflessen hebben een gro ter inhoud dan de huidige stalen flessen die bovendien te zwaar gebleken zijn. Voorts zijn de aanwezige portofoons en alarmontvangers versleten en afgeschreven. Vijftien nieuwe portofoons kosten 30.000,-, 64 nieuwe alarmontvangers 75.000,-. Het gaat om een totaalkrediet van 248.000,-. In april 1997 en 1998 werd op veler ver zoek een busreis georganiseerd naar Zuid- Oost Polen. Ook voorjaar 1999 zal bij vol doende deelname weer een reis worden ge maakt met diegenen die hun Poolse vrien den en kennissen, familie of adoptiegezin op willen zoeken. Daarbij wordt de route Hannover-Frankfurt/Oder-Poznan-War- schau-Lublin gevolgd met als eindbestem ming Chelm. Let wel: dit is geen excursiereis. Het ver trek zal zijn omstreeks half april. Wie inte resse heeft kan voor nadere informatie bel len naar de familie Van Dijk, tel. 641824 en mevr. C. Kom, tel. 642135. Reacties graag vóór 17 februari a.s. Voor MW woon- CM (t«Ulf CO' In oprichting: Goeree-Overflakkee moge dan worden voorgesteld als eiland van rust en ruimte, en meestal klopt dat ook, maar het wil er - helaas - ook wel eens onrustig en agressief aan toe gaan. Een groep verontrusten acht het daarom tijd geworden voor de oprich ting, op Goeree-Overflakkee van een Plat form tegen geweld dat zich zal gaan beijve ren om een mentaliteitsverandering ten goede te bereiken. Zij die daarmee sympathiseren zullen in de komende weken meer informatie treffen waarop ze kunnen reageren, zich wellicht zullen willen melden om een actieve rol te gaan vervullen in het keren van uitingen van geweld en van agressie die ook op ons goede eiland steeds meer manifest worden. Per 1 januari 1999 zijn de Christelijke Plat telandsvrouwenbond (C.P.B.) en de Neder landse Christen Vrouwen Bond (N.C.V.B.) gefuseerd. Deze grotere Bond gaat nu ver der onder de naam Passage, christelijke maatschappelijke vrouwenbeweging. De afdeling Flakkee van Passage komt bij een voor haar eerstvolgende vergadering op D.V. donderdag 11 februari a.s. in het Dienstencentrum te Middelhkarnis. Aan vang 19.30 uur. Spreekster deze avond is mevrouw Gina Peea, voorlichtster van de G.G.D. Zuidhol landse Eilanden over 'Gezond Wonen' en dan met name over het milieu binnenshuis. Wij nodigen u graag uit onze vergadering bij te wonen. MELISSANT Op D.V. zaterdag 13 februari hopen vrou wenvereniging 'Tabitha' en creaclub 'Ha- dassa' een verkoopdag te houden. U bent van harte welkom voor het kopen van o.a. mooie handwerken, cadeautjes, zelfgemaakte kaarten, Beerenondergoed, slaatjes, patat en nog veel meer. Voor de kinderen is er mogelijkheid om creatief bezig te zijn. Mevrouw Stuurman hoopt bij ons te zijn met lappen stof, verschillende soorten wol, handwerkpakketten, truien, enz. De koffie staat klaar in verenigingsgebouw De Poort, Voorstraat 14, Melissant. U kunt bij ons terecht vanaf 's morgens 10.00 uur tot 's middags 3.00 uur. Graag tot ziens. De heer Du Pree heeft het karwei geklaard Dan staat ook na je vertrek je reputatie als een huis, zul len de bestuurders van Woningbouwvereniging 'Beter 'Vonen' uit Goedereede hebben gedacht toen ze - dinsdag - opzichter Simon du Pree de eer gaven een paal te slaan voor het te bouwen complex woningen aan de Volgerlaan in Ouddorp-Zuid. De paal was niet helemaal de eerste... De heer Du Pree die, na dik vijfentwintig jaar, per 1 april vervroegd hoopt af te zwaaien, heeft in dat nieuwe bestemmingsplan al veel woningbouw tot stand zien komen en tenslotte het complex van 9 sociale huurwoningen aan welk bouwplan Volker Bouwmaat schappij b.v. uit Rotterdam 23 koopwoningen toevoegt. De sociale huurwoningen zijn bedoeld voor alleenstaanden of echt paren zonder kinderen. Alle woningen zullen eind dit jaar kunnen zijn opgeleverd. De woningbouwvereniging heeft het plan als Bouwstroom II genoteerd, in samenwerking met de gemeente en zéér tot tevredenheid van het bestuur, zo liet Woningbouwvoorzitter Peter Braber horen. Hij deed dat niet op de bouwplaats, waar de hei machine nog wat na gromde, maar in de Western-saloon 'Old Village' aan de Molenblok waar het gezelschap werd genodigd. Gelukkig klonken er geen schoten, haast zou je 't verwachten in zo'n bijna levensechte ambiance. De heer Braber sprak graag z'n vertrouwen uit in het werk dat Volker Bouwmaatschappij gaat leveren, temeer.nu Jaap v. d. Boom uit Dirksland als hoofduitvoerder is aangewezen. Alle beschikbare koopwoningen zijn overigens al verkocht. Daar heeft zich, namens de gemeente, Dim Breen succesvol mee bezig gehouden. Trots, al bij voorbaat, verklaarde zich ook directeur C. J. Hartman van Volker Bouwmaatschappij. Tien jaar geleden bebouwde zijn bedrijf 'Port Zélande' met 784 vakantiewoningen, nu is Volker bouwmaatschappij weer terug in Ouddorp met een klus die ze waar lijk wel klaren zal, zéker met de door de heer Hartman geprezen 'echte goeie bouwkundige' tekeningen van architectenburo Vroeg- indeweij uit Middelharnis. „We zijn nog steeds trots op het één (Port Zélande) en we worden trots op ook uw complex', verzekerde de heer Hartman. Voor gelegenheidsheier Du Pree had de heer Hartman een paar fles sen Bourgogne en het wijnalbum meegebracht, alleen vergiste hij zich in de leeftijd van de heer du Pree. „Nu je op 78-jarige leeftijd afscheid neemt", liet hij horen. „Ik dacht ook al, wat ziet die man er jong uit", verbaasde de heer Hartman zich toen de leeftijd van de heer Du Pree laat in de vijftig bleek. D.V. zaterdag 6 februari komt de Z.O.A. naar Goedereede. Je kent de ZOA vast wel, want daar wordt elk jaar een huis-aan-huis collecte voor gehouden. Dit jaar hebben ze als thema: "Verleen een uurtje hulp voor een vluchteling' om col lectanten te werven. Zaterdagavond zul je horen én zien waar het geld dat opgehaald wordt (of wat jij geeft) naar toe gaat. 't Is echt de moeite waard om te komen, want dit wordt een interessante, boeiende én afwisselende avond. Kom dus naar de Open Deur. Vanaf 19.45 uur staan de deuren van 'De Ark' open. Tot ziens. Het Open Deur-team Bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch in Dordrecht organiseert het hele jaar vaar-, wandel- en kano tochten in de Biesbosch, Het bezoe kerscentrum heeft al zijn activiteiten weer in een handzaam boekje onder gebracht. Het programma is gratis verkrijgbaar in het bezoekerscen trum, Baanhoekweg 53 te Dordrecht. Het kan ook telefonisch worden aan gevraagd: (078) 630 53 53. In het boekje staan de diverse tochten uitge breid beschreven. Het hele jaar door zijn er dagtochten dwars door de Biesbosch (varen en wandelen) met een rondvaartboot en vaartochten met een elektroboot op zonne panelen. Nieuw is een vaartocht onder lei ding van Staatsbosbeheer, naar twee natuur ontwikkelingsgebieden in verschillende sta dia in de Hollandse Biesbosch. Wandelexcursies zijn er met verschillende thema's, afhankelijk van het seizoen, zoals vogels in het voorjaar en schemerdieren (bevers, vleermuizen) in de zomer. De kanotochten vinden plaats in kleine groepen, 's ochtends vroeg en 's avonds. Het beleven van de rust op het water in de Biesbosch staat voorop. Je hoeft geen goede kanoer te zijn om mee te gaan met een kanotocht. Het boekje biedt voor elk wat wils. Duur van de tochten en prijzen lopen sterk uit een. Leuke activiteiten voor kinderen staan apart vermeld. Ook het bezoekerscentrum zelf is de moeite waard. Het werd vorig jaar ingrijpend verbouwd en herbergt een speel se en spannende tentoonstelling over de Biesbosch. Op donderdag 11 februari a.s. is er een 'Kerk en Israël'-avond in het verenigings gebouw 'De Voorhof naast de Ned. Herv. kerk aan de Torenstraat te Numansdorp. Aanvang 20.00 uur. De heer Pieter Benard zal spreken over het onderwerp 'Gods plan met Israël'. Komt allen! Toegang vrij. Kleuren kiezen met je gevoel. Je laten mee nemen met een kleurenreis door je gedach ten. Dan vrijuit je kleurgevoel laten gaan in een schildering die ontstaat vanuit je eigen denken. Het wordt dan een heel persoonlijk avontuur wat op papier komt. Dit gebeurt in de cursus intuïtief schilderen. Alle materialen zijn aanwezig en ervaring met schilderen is zeker niet nodig. Interes se? Bel voor informatie Bram Vroon, tele foon (0181) 215611. Verkering, verloving en huwelijk, dit is het onderwerp van de jeugdcontactavond van zaterdag 6 februari a.s. De spreker is ds. D. J. Budding uit Waarder. Alle jongelui vanaf 16 jaar zijn vanaf 19.45 uur hartelijk welkom in Verenigingsge-. bouw Eben-Haëzer aan de Preekhillaan te Ouddorp. Hopelijk tot ziens, JCC Ouddorp Garage Knöps B.V. voor autorijden met plezier De politie en het onderwijs hebben deze maand veel zaken gemeen. Beide beroepsgroepen zijn verwikkeld in cao-onderhandelingen, zij het dat het er op lijkt dat voor de politie een overeen komst is gesloten. Helemaal zeker is dat niet, want als het deze week geconstateerde tekort aan middelen geen rekenfout is -op zich zou dat al heel slordig zijn- ziet het ernaar uit dat er niet getekend wordt Beide beroepsgroepen zijn ook aan elkaar gekop peld vanwege het bij de politie behaalde resultaat Wat voor de politie kon, moet bij het onderwijs ook mogelijk zijn. Het vervelende echter is dat het daar om veel grotere bedragen gaat Voor beide groepen geldt dat de onderhandelingen wat de financiële vooruitzichten betreft eigenlijk een jaar te laat worden gehouden. Nu al wordt er op gespeculeerd dat de regering dit jaar zal moeten bezuinigen. Alleen, dat zou pas na de verkiezingen voor de Provinciale Staten verder uitgewerkt wor den. In ieder geval is nu al duidelijk dat paars 2 veel meer dan in de vorige periode keuzen zal moeten maken. Er zijn nog meer overeenkomsten te noemen. In beide beroepsgroepen is het onbehagen groot En daarmee de bereidheid tot staken. Over het sta kingsmiddel op zich wordt verschillend gedacht Vanuit bijbelse achtergrond wordt het afgewezen. Maar daar staat dan wel tegenover dat de over heid -juist de overheid- een goed werkgever dient te zijn. Die werkgever dient dan ook rekening te houden met de wijze waarop het beroep wordt beleefd. En daarmee stuiten we weer op een gemeenschap pelijke factor Beide beroepen worden in toene mende mate ervaren als zwaar In beide gevallen neemt de werkdruk toe. Met name de ouderen krijgen het steeds moeilijker. De overheid draagt het zwaard van de politie niet tevergeefs. Zij heeft de dure plicht de burger een gerust leven te bezorgen. Evenzo is het opvoe dingsklimaat gebaat bij een 'opvoeder' die op een adequate wijze -daarbij hoort ook een pedago gisch klimaat waar rust uitstraalt Wie de ontwik kelingen in het onderwijs bijhoudt, weet dat de voortdurende veranderingen een enorme claim leggen op de inzet en het vermogen steeds weer op nieuwe situaties in te spelen van het perso neel. In beide gevallen gaat het om werk met mensen. De politie treedt op in situaties die op gespannen voet staan met de regels en wetten. Daarbij zijn dikwijls twee partijen betrokken, de plegers van een overtreding of misdaad en aan de andere kant de slachtoffers daarvan. In het onderwijs gaat het om de jongste groep van onze bevolking die gevormd wordt voor de maatschappij. In beide gevallen wordt de zwaarte van het beroep mede bepaald door de mensvisie die in de maat schappij wordt ingedragen. En daar spreekt de burgereen hartig woordje mee. In de Nederlandse situatie -ook elders in Europa trouwens- zijn de jaren zestig, begin jaren zeven tig jaren die in de geschiedenis als de jaren van een omwenteling zullen geboekstaafd staan. Een veelgebruikt trefwoord daarbij is emancipatie. Dat is het zich losmaken van knellende banden. In onze situatie heeft dat te maken met het zich bevrijden van de knellende banden van een waar den- en normenpatroon dat eeuwenlang in minde re of meerder mate werd bepaald door christelijke uitgangspunten. Daarmee wordt geen waardeoor deel over mensen die daar buiten leefden gege ven. Er wordt ook niet mee bedoeld dat er toen niets fout ging, verre van dat, maar wel wordt aangegeven wat het leidend motief was. Waarden en normen lagen verankerd buiten de mens. In die jaren brak de mondigheid van de (westerse) mens door hij achtte zich autonoom. Veel uitte zich als verzet tegen de burgerlijkheid die in het naoorlog se Nederland ontstond, maar er was veel meer aan de hand De mens maakte zich los van de gemeenschap, daarbij geholpen door verworven heden van de zich ontwikkelende professionele verzorgingsstaat Een ver doorgevoerde individu alisering was het gevolg. Eén van de gevolgen was een anti-autoritaire levenshouding. Gezag was niet meer iets vanzelfsprekends, laat staan dat we nog een van God afgeleid gezag aanvaard den. De gevolgen daarvan zijn en in de staat en in de kerk tot op vandaag te vinden. Diezelfde verzorginsstaat werd noodgedwongen weer voor een deel ontmanteld. De burger bleef min of meer ontredderd achter Er wordt weer een beroep gedaan op gemeenschapszin, op verant woordelijkheden die hij niet aankan of niet meer aan wil gaan. De politieman of -vrouw, de leraar of lerares heeft geen automatisch gezag meen Hij/zij zal zich waar moeten maken. De werksitu atie verschilt maar de geest waartegen opge bokst moet worden is dezelfde. Hun gezag moet afgedwongen worden, de tegenpartij is mondig of van de geest der mondigheid doordrenkt. Natuurlijk kan de vergelijking niet tot op alle pun ten V-orden doorgetrokken. Maar de leerling die al dan niet gewapend met een mes zijn eigen gelijk zoekt, kan de crimineel van morgen zijn. Niet om dat mes, maar wel vanwege de denkwereld die er achter zit de werela van "ik ben ik" en ik zal zelf wel uitmaken wat ik wel of wat ik niet mag. Zoals in de grotemensenmaatschappij het maatschap pelijk draagvlak bepalend is voor wetten en sanc ties, zijn er situaties in scholen waar het leerlin- gendraagvlak carrières kan maken en breken. Waarden en normen worden uiteindelijk niet door de politiek de maatschappij ingedragen. De eerste stappen op dat pad worden in een opvoedingssi tuatie gezet Daar hoort geborgenheid bij, we spreken wel van 'nestwarmte', daar horen regels bij We moeten weer leren dat een antwoord ook wel eens met "nee" begint Daar hoort conse quent gedrag van de opvoeder bij maar ook opof feringsbereidheid Er is ooi: SG.1 Ru^c,.^c.,ii dissident geweest die het emancipatiestreven in West-Europa en de teloor gang van het gezin als hoeksteen van de samen leving met open mond van verbazing aanzag. Zijn commentaar loog er niet om. Hadden wij dan niets geleerd van het Stalintijdperk, hoe daarin het gezin werd opengebroken om de allesoverheers ende van de partij ruim baan te scheppen? We plukken wrange vruchten van de ambities en het denken van een vorige generatie. Het moeilij ke van het probleem is dat we allen van hetzelfde sop overgoten zijn. De opvoeder van nu, de bestuurders van nu zijn de 'kinderen' van de hier boven aangeduide jaren. Als er geroepen wordt om een mentaliteitsverandering geldt dat met name voor de middelste leeftijdsklasse in onze samenleving. De roep om waarden en normen is er weer Ze staan -zeggen we dan- op de politieke agenda. Wij kunnen daaraan volop meedoen. Bij de komende verkiezingen bijvoorbeeld. Het is onze verantwoordelijkheid om eraan mee te doen. We weten dat het begrippenpaar dan door de par tijen verschillend zal worden ingevuld. Wie ernst maakt met de doopbelofte, wie ernst maakt met Gods Woord zoekt middels zijn stem de daarop gegronde levensbeschouwelijke uitgangspunten meer zeggingskracht te geven in de samenleving. Politie en leerkrachten zouden er -onder meer- de vruchten van kunnen plukken. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO REPORTAGE - FOTOORAFIE CD t=^ c^ c=i 1=1 c=] CU ca ca ca cii c=3 i OUDDORP- Weststraat 35 - Tehfoon f0187) 6816121 Fax 683734 RENESSE-Printahop-Hogazoom 172 - Tehfoon (0111) 462400 SOMMHLSDEJK VOORSTRAAT 44 TEL, 0187 48 72 72 ('S AVONDS 06 53 777 FAX 0187-48 6613 OUDDOKI» STATIONSWEG 3 j (PASSACE) TEE 0187-68 45 45 FAX 0187-6817 55 Haveneind 7 3245 LM Sommelsdijk Tel. (01871483328 Fax 10187) 48 59 92 Goeree-Overflakkee B.Y. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 éADCUlTÜUR INSTALLATIETECHNIEK STATIONSWEG 4 iXSS BL OUDE TONfiE TEl. (0187) 641416 FAX (0187) 641110 GOEDEREED VLUCHTELINGEN Centrale verwarming Gasinstallaties Luchtbehandeling Waterinstallaties Meet- en regelsystemen Sanitair Service en onderhoud Lood- en zinkwerk Oostdijk 49 - Sommelsdijk E-mail: info@kievitwarmte.nl. ------ REGISTERACCOUNTANTS Middelharnis Tel. (0187)48.9143 Barendrecht Tel. (0180)642111 Het complete Opel-Winterpakket verkoop en verhuur van: Skibox Sneeuwkettingen Allesdragers Winterbanden incl. velgen reserveer tijdig: 0187-476788

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1