'Prins Maurits' gaat ouders lesgeven NACHTDIENST Schotejil doet opnieuw goede zaken tijdens drieltamp Fysiek spel van RWA velt Good Luck van zaterdag 30 op zondag 31 januari Een noodzakelyk kwaad, dat levens heejt gered, maar zeker ook heeft verwoest DIERENBESCHERMING Van Pilgrims Progress tot Provengaalse taart Voor eenmaal zijn op de Chr. Scholenge meenschap 'Prins Maurits' uit Middelharnis geen leerlingen welkom. Op dinsdagavond 2 maart gaan de schooldeuren alleen open voor de ouders, oud-leerlingen en andere belangstellenden. Zij zullen voor één keer terugkeren in de schoolbank, een aantal wellicht om nog eens les te krijgen van een docent bij wie ze zelf als leerling in de schoolbank gezeten hebben. Van de 'lessen van toen' zullen de belangstellenden echter weinig herkennen. Vijftien docenten zijn bereid gevonden om een bijzondere les te geven, soms op hun eigen vakgebied, soms over een onderwerp buiten hun vakgebied, maar waar ze een speciale studie naar gemaakt hebben. De bezoekers hebben de keuze uit twee lessen van vijf kwartier of een project van een ge hele avond. Het doel van het project is om de band tus sen ouders en school te verstevigen. Daaraan gekoppeld is een tweede doelstel ling: geld in te zamelen voor de komst van het schoolkoor van de Hongaars-gerefor- meerde scholengemeenschap uit het Roe meense CIuj. Het koor van de Nederlandse school bracht al eens een bezoek aan Roe menië. Een wederkerig bezoek van de leer lingen uit Cluj zou onmogelijk zijn als de Nederlandse school niet te hulp schoot. Het 'schoolgeld' voor deze avond bedraagt 15,00 of 25,00. Het laatste bedrag geldt alleen voor de creatieve vakken waarbij bij zonder materiaal gebruikt wordt. Vijftieri docenten geven deze avond een of twee lessen. Het zijn rector J. Boot (De Amish van de Verenigde Staten), C. J. Ha- meeteman (Genealogie-Heraldiek), P. Heer schap (over dialect), Ir. G. de Jong (kansbe rekening), J. W. de Jonge (over de vroeg christelijke kunst), Ir. A. R. van Klinken (Genetische manipulatie), D. C. Knuist (Erfelijkheid en DNA), Mr. A. van der Veer (over sparen of beleggen), M. van der Veer (Bach's Mattheuspassion), G. Slootweg (Het ontstaan van Nederland als onafhanke lijke staat), F. D. van Wijck (over het ont staan van het landschap in onze omgeving), A. Moelijker (Over de Pilgrims Progress van John Bunyan). Daarnaast kan er ook voor een avondvul lend programma gekozen worden met les sen van een meer praktische inhoud. Er wordt onder leiding van mevrouw A. M. van Eek-Leenheer een Provengaalse stoof- pot gemaakt, mevrouw C. J. Groenendijk- Breevaart geeft een workshop groendecora tie en mevrouw C. J. M. Scheers-Kuipers laat door middel van textiele werkvormen een compositie in transparante materialen maken. Voor de meeste lessen is geen speciale voorkennis noodzakelijk. Bovendien wor den er geen overhoringen gegeven of moei lijke vragen gesteld. Rondom de lessen is er in de aula van de school volop ruimte voor ontmoeting en ge zelligheid. De leerlingen van de school heb ben allen een informatie- en inschrijfformu lier mee naar huis gekregen. Ook zijn bij de administratie van de school inschrijfformu lieren af te halen. Wie verder van de school woont kan informatie toegezonden krijgen: (0187) 482745. De toewijzing gaat op volg orde van binnenkomst. RHOON - Zaterdag 30 januari ging de ploeg uit Middelharnis naar Rhoon voor de wedstrijd tegen RWA. De thuiswedstrijd tegen RWA was nogal erg onstuimig met gele en rode kaarten aan de zijde van RWA, toch kon Good Luck deze wedstrijd toen niet winnend afsluitend. Alle redenen voor de Good Luckers om het deze keer beter aan te pakken. Good Luck kwam 1-0 achter, maar de stand werd gelijk getrokken door Jan-Willem de Vos, die na een combinatie met Steven .Vogelaar van afstand doel kon treffen. Ver volgens liep RWA vrij gemakkelijk uit tot 4-1. Steven Vogelaar zorgde dat Heidi Kamerling goed een doorloopbal kon afron den, zodat zij het scorebord op 4-2 zette. Na een overtreding op Samantha Krijgsman kon Marcel Kievit de 4-3 in de vorm van een strafworp benutten. RWA kwam met twee goede afstandschoten tot 6-3. Daarna werd een overtreding op Marja van Splun- ter bestraft met een strafworp, zodat Jan- Willem de Vos deze goed kon benutten. Met een snelle combinatie tussen Marjon Soeteman en Nico Overduin, bezorgde Overduin met een fraai afstandschot de 6-5 voor Good Luck. Toch wist RWA verder uit te lopen tot 8-5, waarna het weer de beurt was voor Good Luck, waarbij Jan- 'Willem de Vos, na een goede aanval met Heidi Kamerling, van afstand de 8-6 maak te. Marjon Soeteman versierde goed een strafworp voor Good Luck, die vervolgens goed werd benut door Marcel Kievit, 8-7. De 9-7 werd net voor rust nog gemaakt. Gelijk na rust kon Jan-Willem de Vos met een individuele actie van onder de korf de 9-8 op het scorebord zetten. Good Luck had vanaf het begin al moeite met het fysieke spel en de strakke verdediging van RWA, waardoor de ploeg uit Middelharnis soms nauwelijks vrij kwam om tot scoren te komen. Tevens had Good Luck het geluk niet mee, dat de matige scheidsrechter enigszins floot voor het fysieke spel van RWA. Mede hierdoor kwam RWA op 13-8. Na een goede combinatie tussen Marja van Splunter en Jan-Willem de Vos kon de Vos van afstand fraai binnen schieten. Net als in de eerste helft werd ook in de tweede helft ;een overtreding op Samantha Krijgsman begaan, die bestraft werd met een straf worp, die vervolgens goed werd benut door Marcel Kievit. Met nog zo'n tien minuten op de klok liep RWA vrij gemakkelijk uit tot 16-10. Good Luck wist dat het was ver slagen en ging in verdedigend opzicht wat risico's nemen. De elfde van Good Luck kwam van de handen van Nico Overduin, die na een snelle combinatie met Marjon Soeteman van afstand de korf kon vinden. Door de verdedigende risico's en grote aan vallende fouten wist RWA de eindstand op 18-11 te brengen. Coach Peter van Vliet was ontevreden over zijn formatie. Het zat er niet in, de felheid ontbrak en hun maakten het ons te moeilijk om vrij te komen. Jammer, dat we zo wis selvallig spelen, want na een goede reeks is dit toch weer een dipje voor ons. Politie Goes OSB In de vooravond was het nog tame lijk rustig in Goes e.o. Speciale 'VOS' teams zoals ze bij de politie genoemd worden zijn in de weekends actief. VOS staat voor Veiligheid op straat. De tolerantiegrenzen van de politie zijn een stuk omlaag gebracht. De touwtjes worden strakker aangetrokken. Wat in het verleden nog wel eens met een waarschuwing afgedaan kon worden, zou nu wel eens een boete kunnen kosten. In de vooravond hield de politie zich bezig met het toezicht op het her en der parkeren van auto's, waar het niet toegestaan is. Er wer den in totaal 13 auto's bekeurd ter zake par- keerovertredingen. Hier moet wel tegen op getreden worden anders kunnen hulpverle ningsdiensten niet meer passeren. Omdat de politie steeds meer gaat bekeuren voor wildpiassen wordt ook dit strafbare feit steeds minder in de Goese binnenstad gepleegd. Bij het uitgaanspubliek is het Papegaaistraatje een gewilde plek. In de vooravond werden nog 2 wildplassers bekeurd, voor 60,- hadden ze hun plasje gedaan. De parkeerovertreders kregen overigens een boete van 90,-. Verder werd er nog een bromfietser bekeurd wegens rijden zonder helm. De eerste ongeregeldheden in de binnenstad van Goes ontstonden pas na 2 uur. Voor een discotheek in de St. Jacobsstraat was een vechtpartij ontstaan. Hierbij werd een 17-jarige inwoner uit Vlissingen met een bierglas in zijn gezicht gestoken. De man bloedde enorm, het slachtoffer werd door omstanders naar het ziekenhuis ge bracht. Het VOS team van de politie die zeer snel ter plaatse was, hield direct één van de vechtersbazen aan. Een mededader vluchtte voor de politie. Deze tweede dader werd korte tijd later in het centrum van Goes door het VOS team aangehouden. Even later was het weer mis op de Grote Markt. Door zeer snel ingrijpen van de politie kon de zaak in de kiem gesmoord worden. Later in de nacht moest het VOS team uit Goes bijspringen bij de collega's in 's-Hee- renhoek. Ook daar was bij een discotheek een vechtpartij geweest. Hierbij was een 28-jarige inwoner uit Colijnsplaat met een bierglas in zijn hals gestoken. In 's-Heeren- hoek kreeg de politie assistentie van de col lega's van Noord Beveland en Reimers- Het oude jaar is voorbij, het nieuwe \jaar loopt al weer even. Het lijkt alsof de tijd steeds sneller gaat. We leven in een maatschappij waar dingen razend snel veranderen. Snelheid en nervosi teit vieren hoogtij. Er is dringend behoefte om eens 'naar binnen te kij ken'. Het is goed te onderzoeken wat in ons leeft en wat onze motieven en beweegredenen zijn waarom we dingen doen. Willen we in harmonie met onszelf leven, dan moeten we proberen hoofd en hart in overeenstemming met elkaar te krijgen. De mens heeft door zijn intellect veel opge bouwd. Door de hoge technologisch en wetenschappelijke ontwikkelingen kunnen situaties ontstaan die, door mensen met emoties en gevoelens, moeilijk te hanteren zijn. Een oud Chinees spreekwoord zegt: Steek nooit een vuur aan dat je niet kunt 'doven Er zijn dingen tot stand gebracht die we niet of nauwelijks aankunnen. Om 'bij' te blijven moeten velen op de tenen lopen. Veel mensen snakken naar rust en nemen dagelijks hun kalmeringsmiddelen in óm zonder te veel angstgevoelens en stress te kunnen functioneren. Draagt onze drang naar wetenschap werkelijk bij aan onze geestelijke ontwikkeling? Is het echt ter ver sterking van onze medemens en kan het werkelijk bijdragen tot vrede? Dat zijn immers toch de fundamentele behoeften van ons als mensen!? We kunnen een mate van innerlijke rust ont vangen door ons niet op te laten jagen door de moderne ontwikkelingen die al onze tijd op slokken. Geregeld 'naar binnen kijken' en afwegen of het allemaal de moeite waard is, kan innerlijke rust geven. Het is nodig selectief te zijn. Drukte en spanning trekken een enorme wissel op ons zenuwstelsel. Vroeger duurde het langer voor berichten bij ons kwamen. Nu spreken we direct op duizenden kilometers afstand. Tijd om de informatie rustig te verwerken is er vaak niet, want er is al weer meer. Wij zijn geen computers, dingen zonder gevoel. Wij moeten rekening houden met hoe wij in elkaar zitten. Probeer altijd harmonie tus sen hoofd en hart te houden. Bij grote spanning kunnen hulpmiddelen voor óns zenuwstelsel nodig zijn.. Maar be langrijk is ontspannen te leven, confronta ties aanpakken en eerlijk oplossen. Het is een levenskunst om mensen op fouten te wijzen en ze tegelijkertijd, met positieve ondersteuning, in hun waarde te laten. Daarvoor zullen we ons intellect én ons hart moeten gebruiken. Dit kan maken dat we vrede genieten, ook in het nieuwe jaar. Bij een ernstige bacteriële infectie kan een kuur met antibiotica noodzakelijk zijn. Helaas hebben medicijnen vaak veel nare bijwerkingen, die in ons lichaam door kunnen werken, tot jaren na ge bruik. Toch is in sommige gevallen het gebruik van antibiotica onvermijdelijk, dit moet door de arts beoordeeld worden. Er is een tendens geweest om voor het kleinste probleem antibiotica voor te schrijven. Gelukkig begint het besef vrij algemeen in de medische wereld door te dringen dat grote terughoudendheid op zijn plaats is. In veel gevallen kan ons lichaam de ziekte zelf de baas. Uitzieken, klachten verlichten en met natuurlijke middelen onze weerstand verhogen is in deze gevallen meestal het beste. Een aan pak waarbij u gebruik maakt van het zelfherstellend vermogen van het li chaam. HVLP UIT DE NATUUR Als ondersteunende therapie bij infecties kunnen natuurlijke middelen goed werk doen. De weerstand van het lichaam, opge bouwd met bijvoorbeeld Propolis, kan zelfs de vaak terugkerende ontstekingen, die on danks kuren met penicilline of andere anti biotica toch terugkomen, uiteindelijk helpen weg te blijven. Propolis, gecombineerd met het homeopathische middel R 87, een anti- bacterie complex van Dr. Reckeweg, kun nen goede resultaten geven. Heel veel artsen zullen vaak uit gewoonte bij diverse infecties een medicijnkuur voor schrijven. Weer anderen zullen dit doen om de patiënt gerust te stellen. In beide geval len is dat letterlijk ongezonde geldverspil ling. Een luchtweginfectie kan bijvoorbeeld door verscheidene bacteriën komen. (Andersom is ook mogelijk). Eén bepaalde bacterie kan bijvoorbeeld zowel een huidinfectie als een ontsteking van het hartzakje of het in-wen- dige hart veroorzaken. Bovendien kan het ook zo zijn, dat een in fectie helemaal niet door een bacterie ver oorzaakt wordt. Keelpijn kan bijvoorbeeld veroorzaakt worden door een bacterie, maar in de meeste gevallen is een virus de schul dige. Griep en verkoudheid worden door deze ziekteverwekkers veroorzaakt. Tegen virussen zijn regulier nog nauwelijks ge schikte medicijnen gevonden. U begrijpt het, in zo'n geval antibiotica toe passen is nutteloos en belastend voor het lichaam. Kwaliteit geeft geen risico De aanpak van de meer ernstiger virusinfec ties zoals rode hond, bof, waterpokken, ma- i zelen, gordelroos, enz., berust op hetzelfde principe. De weerstand verhogen en het li chaam de tijd geven 'op een gezonde ma nier' uit te zieken. Men kan versteld staan van de zelfherstellende en genezende ver mogens van het lichaam. Om de eigen weerstand te verhogen kan in deze gevallen ook weer een hoge dosering Propolis helpen, puur om de verdediging wakker te maken. Maar ook een tinctuur van de Echinacea Purpurea draagt daartoe bij. Ieder uur 10/20 druppels kan een snelle reactie opwekken, vooral een verhoging van de stofwisseling. We kunnen deze virusinfecties ook met een breed werkend homeopathisch middel be strijden. Dat is het produkt R88 van Dr. Reckeweg, een goede vooraanstaande firma uit Duitsland. R88 is een anti-virus middel. Ongevoeligheid Door gebruik van antibiotica kunnen ziekte verwekkers ongevoelig worden. Wanneer we dan antibiotica hard nodig hebben blijkt ons lichaam er niets meer mee op te schie ten. Veel mensen zijn er ook in enige mate overgevoelig voor. Overgevoeligheid kan zich uiten door jeuk, misselijkheid, huiduit slag, enz. Sommige mensen kunnen zelfs een shock krijgen door een zogenaamde anafylactische reactie. Ook maag- en darmbezwaren komen voor. Daarnaast sterven veel van de in het lichaam noodzakelijke bacteriën af. Het zal onnodig zijn te vermelden dat daar door het natuurlijke bacteriële evenwicht in de ingewanden wordt verstoord. Het is goed, zelfs absoluut nodig, de darm- flora weer te herstellen. Dat kan o.a. met een produkt van de firma Pascoe, namelijjk Imbac, waarvan Sanopharm de leverancier is. Imbac bevat darmflora herstellende organis men, zoals de Lactobacillus Acidophilus. De bacteriepopulatie in de dikke darm kan zo de schade overwinnen. Ook gevolgen op lange termijn kunnen voorkomen worden, zo als depressiviteit, veroorzaakt door vita mine B12 tekort, wegens een verstoorde darmflora in de dikke darm, waar juist deze vitamine wordt aangemaakt. Bij veelvuldig gebruik van antibiotica kun nen ook de ziekteverwekkers, ongevoelig worden voor antibacteriële middelen. Het kan zijn, dat wanneer we het eens heel hard nodig hebben, ons lichaam er niets meer aan heeft. Er zijn zelfs bacteriën die antibiotica gebruiken als voedingsbron! Bij veel antibioticagebruik, kan men heel gevoelig worden voor schimmels. Die heb ben dan geen natuurlijke remmers meer. Dit probleem manifesteert zich o.a. in vaak pijnlijke plekken in de mond, of jeuk rond de anus, maar ook door chronische ver moeidheid, humeurigheid en veel meer andere vage klachten die meestal niet goed te benoemen zijn. Dit probleem is moeilijk te bestrijden. In de reguliere geneeskunst pakt men dan toch weer naar een ander soort antibioticum. Na tuurgeneeskundig kunnen we het advies geven Pau d' Arco te gebruiken en het anti schimmel middel R83, van Reckeweg (Nederlandse leverancier is Artemisz). waal. Het slachtoffer werd snel met een taxi overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis. Ook in 's Heerenhoek werden door het VOS team aanhoudingen verricht, twee personen werden aangehouden en overge bracht naar het politiebureau te Goes. Eén van deze personen verzette zich behoorlijk tijdens zijn aanhouding. De politiehond rnaakte toch nogal indruk waarna de man uiteindelijk werd afgevoerd. Eenmaal terug in Goes was er voor het VOS team werk aan de winkel rond de ka des in Goes. Ook daar was ter hoogte van een discotheek ruzie ontstaan. Een inwoner uit Wemeldinge kreeg daar enkele rake klappen. Ook bij deze vechtpartij werd het slachtoffer door omstanders afgevoerd. De inmiddels gewaarschuwde ambulance hoef de ter plaatse geen dienst te doen. In deze nacht werd er ook nog ingebroken in een chinees restaurant in de Goese Pol der. Wat er precies gestolen werd staat nog niet helemaal vast. Wat wel vast staat is dat het inzetten van de VOS teams goed werkt, bepaalde daders konden snel aangehouden worden. TAPUT VINVl GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE Vermiste dieren DEN BOMMEL: hond, tekkeltje, zwart met bruine snuit; bruine halsband; roepnaam Willie; heeft een gezwelletje aan de buik. SOMMELSDIJK: rood met witte kater; weg sinds 20 januari; duidelijk aftekening op de kop. Inlichtingen: (0187) 651887. Zaterdag 30 januari jl. heeft de wed- strijdploeg van zwemclub De Schotejil uit Middelharnis deelgenomen aan een drie- kamp tussen de zwemverenigingen De Lansingh uit Krimpen a/d IJssel en L.A.C, uit Rotterdam. Ook tijdens deze wedstrijd heeft de Schotejil de stijgende lijn van de afgelopen weken weten vast te houden. Een stijgende lijn, die het best kan worden geïllustreerd aan de hand van de plaatsingsontwikkelingen in de landelijke Districts-Verenigingscompeti- tie, waarin vanuit een oorspronkelijke 6e plaats, inmiddels de 3e plaats wordt inge- Het resultaat van de in het afgelopen week end gezwommen wedstrijd te Krimpen waren een 37-taI persoonlijke records, 6 clubrecords en 14 ereplaatsen. Bij de jongste categorie was het Rhiana van Kempen, die ondanks haar jonge leeftijd (9), opnieuw een graantje meepikte, daar waar het ging om eremetaal. Op de 100 m vrije slag zette ze een tijd van 1.27.02 op de klokken, goed voor een 3e plaats en een clubrecord. Ook twee belangrijke Schotejil-troeven van de afgelopen weken, te weten Lieske van de Polder en Willemijn Veltman, kwamen weer goed voor de dag. De 100 m rugslag werd door de beide zwemsters met een Ie en 2e plaats afgesloten. Willemijn Veltman werd 2e in een p.r.tijd van 1.15.97, terwijl Lieske van de Polder haar oude niveau weer evenaarde met een tijd van 1.11.27, hetgeen haar behalve een gouden medaille ook nog een clubrecord opleverde. De zelfde Scho- tejil-zwemsters eindigden ook op de 100 m wisselslag in de prijzen. Lieske van de Pol der werd hier 2e in een tijd van 1.13.97 en Willemijn Veltman werd 3e in een tijd van 1.14.91. Goudhaantje van de wedstrijd was echter toch de 12-jarige Iris Oostdijk, die zowel de 50 m vlinderslag als de 100 m rugslag met een overtuiging wist te winnen. Op de 50 m vlinderslag was haar tijd 0.36.35 (p.r.), ter wijl de 100 m rugslag in een p.r. tijd van 1.23.40 werd afgelegd. Bij de dames/meis jes werd ook de 400 m wisselslag gezwom men. Hier werden twee clubrecords gereali seerd. Bij de meisjes onder 16 jaar zwom Danielle Hagoort een clubrecord in 6.29.44 en bij de dames zwom Jenny Jongejan met een tijd van 6.12.41 eveneens naar een clubrecord. Bij de jongens verbeterde Ted de Jager (10) z'n tijd op de 100 m vrije slag naar 1.18.75 en eindigde hiermee op een 3e plaats, terwijl Daan van Kempen (11) verrassend een 3e plaats behaalde op de 100 m rugslag in een tijd van 1.34.08 (p.r.), Willem Joppe (12) zwom met z'n tijd van 0.40.09 (p.r.) op de 50 m schoolslag eveneens naar een 3e plaats. Maarten Nieuwstraten (14) zwom tot twee maal toe naar een bronzen medaille. Bij komstigheid voor hem, wat misschien nog wel meer telde, waren de twee clubrecords die hij hiermee verdiende. Op de 100 m wisselslag zwom hij namelijk een tijd van 1.11.03 en op de 50 m schoolslag een tijd van 0.36.43, beiden clubrecords. Op het koningsnummer bij de heren, de 100 m vrije slag, kwam de Schotejil opnieuw verrassend goed voor de dag. Dit bij de Lansingh traditioneel zwaar bezette num mer bracht de Schotejil meervoudig succes. De snelste en dus winnaar van de gouden medaille was Johnny Jongejan, die afgete kend won in een tijd van 0.57.48. Ook de derde tijd werd verrassend door een zwem mer van de Schotejil gezwommen. Leander Noordijk ging voor het eerst onder de 1-mi- nuutgrens. Op overtuigende wijze zwom hij zijn 100 m vrije slag in een tijd van 0.59.52. In de laatste estafette tenslotte lieten de Schotejillers toch nog een steekje vallen. Op de 8x 50 m vlinderslag zwommen som mige specialisten, zoals Rianne Noordijk (37.7), Iris Oostdijk (36.2), Willemijn Velt man (33.3), Lieske van de Polder (32.9), Willem Joppe (43.3), Mark Verwijs (37.0), Maarten Nieuwstraten (31.8) en Leander Noordijk (28.5), weliswaar verbluffend snelle tijden, maar door een overname fout (te vroeg weg, en dat mag niet) werden ze gediskwalificeerd. -87- „Wat betekent dat?" vroeg Jan Willem ontstemd. De ploegbaas zei dat ze huistoe gin gen. Bij een boer, die hun niet gunde dat ze voor hun eten zorgden, konden zij niet blijven. Jan Willem moest zoete broodjes bak ken om hen aan het werk te houden. Ondanks zulke horten en stoten schoot het werk flink op. De farm groeide bij de week. Jan Willem en zijn jongens presteerden allengs ook meer. Zij leerden van de Indianen hoe zij hun bijlen slijpen en hanteren moesten. In deze winter bloeide het huiselijk leven op de bos- farm zeer. Zij gingen maar zelden naar het dorp. Daarvoor lag de sneeuw te hoog en was de koude 's avonds veel te streng. Overdag kon men wel in de open lucht verkeren, hoe hard het ook vroor, omdat het bijna steeds windstil was en de zon dagelijks aan een heldere hemel straalde. Het was omstreeks het middaguur vaak aan genaam om in de zon te lopen. Maar niet zodra was deze onder, of de koude neep en ieder zocht dan 't liefst een plaats bij het grote vuur, dat in een wijde schouw geweldig vlamde. Zij waren allen dankbaar dat er veel boeken waren meegenomen uit het vader land. Jan Willem zag met vreugde dat zijn jongens zich verdiepten in de werken, die hij vroeger bestu deerd had. Stijntje was blij dat het huisorgeltje de lange reis uit Nederland naar de West had meege maakt. Er waren nu al vier kinderen, die erop konden spelen, en de jongste van dat viertal. Klaas, had blijkbaar aanleg voor muziek. Hij speelde beter dan Marijtje, Gert en Cornelis; en streefde zelfs Jan Wil lem al voorbij. Wanneer de anderen lazen, liet hij het orgel zingen. En dikwijls zongen ze met z'n allen, terwijl hij begeleidde, de oude liederen uit het vader land en ook veel nieuwe liederen, die zij leerden in de Canadese kerk en op school. De oude spelletjes van ganzenbord en domino en kienen deden opgeld en de schijven ketsten dikwijls in de sjoelbak. Jan Willem boog zich nu met deze dan met die zoon over dam- of schaakbord. Als vader en de jongens lazen, lieten Stijntje en Marijtje en ook Geesje, het vijfde kind, dat groter werd, de breinaalden fijntjes tikke- len. En in de haard knapte en knetterde het brandend hout. Wat Stijntje zich had voorgesteld vóór zij uit het vaderland vertrok, bleek nu toch waar: in een groot gezin kent men geen eenzaamheid, al woont men ook in een woestijn, omdat het in zich zelf genoeg heeft. Het gezinsleven bloeide des te rijker, naarmate het isolement sterker was, omdat men nu alles in het eigen huis zocht en ook vond. Stijntje kon zich thans best verenigen met de keuze van haar man. Jan Willem dacht vaak aan vader Abraham, die zijn land en maagschap had verlaten om te gaan naar het land, dat God hem wijzen zou, en daar als vreemde ling te verkeren, en die gezegend werd in het beloof de land. Zijn zegen was nog groter dan die van Abra ham, want deze had alleen zijn vrouw en kreeg pas in zijn ouderdom zijn zoon Isaak, en hij had een gezin, dat wat het getal betrof het huisgezin van vader Jakob dicht benaderde. De eerste winter in het westen was zéér goed. Jan Willem twijfelde niet meer of hij wel goed gedaan had door Lacombe te kiezen boven Neerlandia. Abraham had zich immers ook alleen gevestigd onder vreemde volkeren. In het voorjaar kregen zij het echter moeilijk. Het werk in het bos was af. Er was vijftien bunder land gebroken; het hout was opgeruimd; de Indianen wa ren weg. Jan Willem en zijn jongens hadden alles klaargemaakt voor het voorjaarswerk op het land: de eg, de rol, de zaaimachine en het zaad. Zij kregen die kriebel in het bloed, die iedere boer heeft als het tijd van zaaien wordt. Maar zij konden niet op het land terecht. De grond bleef hard bevroren en diep bedol ven onder sneeuw. Stijntje had het in deze tijd nog zwaarder te verduren dan haar man en jongens, al had zij in huis werk ge noeg. Zij werd gedrukt door het doodse van de win ter. In Nederland zag zij in februari al vaak de bo men knoppen, in maart genoot ze van de sneeuw klokjes en krokusjes, en in april was er het feest van narcissen en tulpen, die bloeiden in haar tuin en in die van de buren. Hier bleven de bomen zwart en de aarde wit. Toen het midwinter was, had zij genoten van de blanke sneeuw, beschenen door een lage zon. Nu was het of Canada een doodskleed droeg. Dit drukte Stijntje zwaar en tegen de beklemming van het dode landschap vond zij ditmaal geen tegenwicht in huis, waar zij tevoren alle kwellingen der eenzaamheid vergeten had. Want de jonge kinderen waren onged urig, omdat zij hunkerden naar het voorjaar, dat niet kwam, en de grote jongens en Jan Willem waren prikkelbaar, omdat zij werken wilden en niet kon den. In deze dagen verlangde Stijntje mateloos naar het oude dorp in het vaderland, en voor het eerst had ze spijt van hun landverhuizing. April verstreek. Nog altijd vroor het en lag er een pak sneeuw. Stijntje kreeg het zeer moeilijk. Ze vreesde dat ze heimwee krijgen zou, waarvan ze had gehoord dat het een vreselijke ziekte was, die een mens alle levenslust beneemt en als een loden last drukt op het gezin, waarvan een lijder deel uitmaakt. Ze vroeg zich af of ze al geen heimwee had en of ze niet een last was voor haar man en kinderen. Doch toen werd het plotseling lente.. Opeens was het warm; de sneeuw smolt snel; de aarde ontwaakte als uit een lange slaap. Gert stapte achter de eg over de farm. Jan Willem volgde met de zaaimachine. En Stijntje stond op het erf om zich te laten koesteren door een stralende zon, de geur van het voorjaar in te ademen, en spra keloos te genieten van de kleurenpracht van miljoe nen veldbloemen, die als bij toverslag uit de aarde opgeschoten waren en nu verrukkelijk,bloeiden, 't Was lente en de winter was vergeten. 9(pConie pCanten De brief, die Jan Willem destijds aan zijn vriend Kinders in Neerlandia geschreven had, was opgenomen zoals Jan Willem had ver wacht. Het antwoord, hoewel in alle vriendelijkheid gesteld, liet niet slechts blijken dat het Freek speet dat zijn uitnodiging was afgeslagen, maar ook dat hij zich teleurgesteld gevoelde in Jan Willem. Hij had daar toen niet op gereageerd. In de winter vóór zijn verhuizing naar het westen was er in zijn hart ook wel eens een lichte twijfel opgekomen of zijn besluit wel goed geweest was, en in de eerste tijd van zijn verblijf te Lacombe weer. Later was die twijfel verdwenen en had hij Kinders geschreven, en in de derde zomer na hun aankomst nodigde hij hem uit tot een bezoek. Kinders kwam. Jan Willem haalde hem van het sta tion. Bij de ontmoeting werd hij aanstonds weer ge troffen door het vriendelijke en bijna kinderlijk-naïe- ve in zijn manier van doen. Hij keek er zeer van op, toen hij in een auto stappen moest en Jan Willem aan het stuur ging zitten. Was dit diens eigen wagen? Dan was hij wèl gezegend. Zover dat hij een eigen auto had, was in Neerlandia nog bijna niemand. Jan Willem lachte fijntjes. Kinders zou aanstonds nog wat anders zien. Ze kwamen aan de farm. Schuur en woning, duchtig opgeknapt, ja haast vernieuwd, stonden fris en pro per te midden van de akkers, waarop de gerst maai- rijp was en de tarwe stond te gelen, (wordt vervolgd) Overwegend. ANTIBIOTICA TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3