Het twaalfde Bachconcert MEDISCHE DIENSTEN IK ^I-'C Abonneert U op Eilanden-Nieuws „Eilanden-nieuws" HET KIJKVENSTER Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mijn parapluplant krijgt in de herfst bruine bladpunten, terwijl hij wel voortdurend onder water staat. Hoe kan dat? Antwoord: In de huiskamer komen meestal twee soorten van de familie met de fraaie naam Cyperaceae voor. Wat de verzorging betreft maakt het niet uit welke u in huis heeft. Omdat de plant van huis uit een oeverplant is, staat hij graag met zijn voet jes in het water. Hij vindt het ook prettig als hij, vooral op warme dagen, besproeid wordt. De plant stelt een lichte standplaats op prijs, waarbij u wel bedenken moet dat alleen de ochtendzon hem mag beschijnen. Het ontstaan van de bruine bladpunten is te wijten aan een te droge en warme stand plaats. Het is dus zaak om hem koeler te plaatsen en meer vocht te geven. Tijdens de groei- en bloeitijd zal hij u dankbaar zijn voor een beetje mest eens in de twee weken. Waarom bruist Spa Rood bij het openen de fles uit terwijl Coca Cola pas begint te bruisen bij het inschenken Heeft het iets met het soort koolzuur te maken? Antwoord: Het water uit de rode flessen van Spa komt uit de Barisartbronnen in de Hoge Vennen, een deel van de Ardennen. Het is zeer zuiver en licht gemineraliseerd bronwater. Het bedrijf dat deze bronnen exploiteert, voegt er extra koolzuurgas aan toe, zodat dit Spa Rood meer bruist en sprankelt dan bijvoorbeeld fabrieksmatig gemaakte cola, waarvan de smaak belang rijker is. MOS OP om Ons dak is met singles bedekt. De noord- westkant vertoont een hevige algen/mos- groei. Bestaat er een middel om dit te voor komen resp. te verwijderen Antwoord: Wij moeten beginnen met op te merken dat mosgroei nooit helemaal te voorkomen is, vooral niet gezien de ligging van uw dak. Wat de verwijdering betreft verdient een mechanische methode de voor keur, omdat er dan geen chemicaliën in ons milieu terechtkomen. Wacht eerst een periode van vijf droge dagen af. Het mag dan niet vriezen. Na zo'n 120 uur droogte ligt het mos vrij los op de dakbedekking. U kunt het dan met een harde bezem, of zo nodig voorzichtig met een staalborstel, ver wijderen. Een oplossing biedt ook een hogedrukreiniger. Als u een breed verneve lend mondstuk ongeveer 5 cm boven de dakbedekking beweegt, kunt u mos en algen met betrekkelijk weinig moeite weg spuiten. U kunt het ook proberen met een soda-oplossing. Maak een oplossing van een half ons soda op tien liter water. Doe zo min mogelijk van dat vocht op een oude borstel, want de bedekking mag niet erg nat worden. Als het niet in één keer lukt, boen het dak dan later nog eens flink met een sterkere soda-oplossing. Chloor kunt u beter niet gebruiken omdat dit niet zo goed is voor de dakbedekking. Is de mosgroei erg hardnekkig, dan kunt u altijd nog een mosdodend middel halen, zoals Tenoran, waarvan u slechts 5 gram voor 100 m^ no dig hebt, eveneens in water opgelost. Der gelijke middelen zijn in elk tuincentrum te koop. Ze doden na het schrobben de nog aanwezige sporen van het mos zodat het langere tijd wegblijft. Op den duur is echter nieuwe mosgroei niet te vermijden. UERZEPENO VINVL Op de muren van onze gang zit vinylbehang geplakt, dit hebben we laten verven. Nu is deze gang aan het 'verzepenDe schilder wil opnieuw schilderen met een sterke syn thetische verf. Doen we er goed aan om nu te schilderen of moeten we wachten tot het verzepen uitgewerkt is. Antwoord: Verzepen kan voorkomen in een nieuwe woning door het salpeterzuur uit het nieuwe metselwerk. In een oude wo ning kan dit verschijnsel veroorzaakt wor den door vocht. Is dit het geval dan zult u eerst het vocht moeten bestrijden, bijvoor beeld door een betere ventilatie, wil het ver zepen ooit ophouden. U hoeft overigens niet te wachten tot het verzepen ophoudt. Het vinylbehang kunt u goed overschilde ren met een muurverf op terpentinebasis. Gebruik in ieder geval geen verf op water basis! Op D.V. zaterdag 6 februari aan staande hoopt organist Paul Kieviet het eerste concert in een serie van twee te verzorgen. Beide orgelbespe lingen cirkelen rond het thema 'Jo- hann Sebastian Bach'. Het concert van 6 februari vindt plaats rond het prachtige Meere-orgel in de Her vormde Kerk te Sommelsdijk. Het tweede, op D.V. zaterdag 20 maart, wordt gegeven op het grote Leeflang-orgel in de dan gerestaureerde Hervormde Kerk te Middelharnis. In de serie Bachconcerten worden dat alweer de 12e en de 13e aflevering! Voor beide concerten wordt u alvast van harte uitgenodigd! Het concert in Sommelsdijk is helemaal toegesneden op de klankkwaliteit en de mo gelijkheden van het Meere-orgel. Het pro gramma is als volgt: 1. Toccata in e kleine terts (BWV 914). Eén van de zeven grote Toccata's (910- 916), die altijd bij de clavecimbelwer ken van Bach werden ingedeeld. De laatste tijd horen we ze af en toe op orgel uitgevoerd. Dat dit fantastisch kan klinken, hoopt Paul Kieviet tijdens het concert te bewijzen. De stijl is verwant aan veel van Bachs orgelwerken, vooral die, die geschreven zijn in de 'vrije stijl', de 'Stylus Phantasticus'. 2. Partita 'Ach, was soil ich Sunder machen' (BWV 770). Eén van Bachs onovertroffen variatiereeksen over een kerklied. Geschreven in de traditie van componisten als Pachelbel en Böhm, maar dan wel met een grotere rijkdom aan expressie. In tien variaties belicht Bach het lied van alle kanten. Waar schijnlijk is het een vroeg werk van Bach, geschreven op ongeveer 22-jarige leeftijd toen hij organist was in Arn- stadt. 3. Fantasia In e kleine terts (BWV 562). Binnen Bachs totale orgelwerk een heel bijzonder stuk. De gebruikte versierin gen, de spannende en vaak 'wringende' samenklanken maken het tot een moge lijk door Franse muziek geïnspireerd stuk. Het vraagt dan ook om een 'Fran se' klankkleur, wat op het puur holland- se Meere-orgel wonderwel mogelijk is. Luistert u maar... We weten dat Bach bewondering had voor de muziek van Franse tijdgenoten (De Grigny). A. Concerto in C grote terts (BWV 595). Van 1708 tot 1717 werkte Bach aan het hof van de hertog van Weimar, Wilhelm Ernst, een ongemakkelijk heer, wiens jongere broer, Johann Ernst, echter mu zikaal was en van Bach compositieles kreeg. Deze prins Johann Ernst was van 1711 tot 1713 student in Utrecht. Toen hij zomer 1713 na volbrachte studie weer terugkwam in Weimar, bracht hij een voorraad bladmuziek mee, gekocht in Amsterdam. In 1711 werden daar vioolconcerten van de beroemde Itali aanse meester Antonio Vivaldi gedrukt. Het is déze muziek, die de jonge prins meebracht naar het hof en naar z'n le raar. En zo werkte de prins als een soort doorgeefluik tussen meester uit Venetië en die uit Weimar. Na verloop van tijd ging Johann Ernst voor les óók stukken schrijven voor viool en orkest. Dit is er één van: Bach bewerkte eigenhandig de - blijkbaar door hem goedgekeurde - lesopdracht tot een orgelstuk! Het con certo heeft één deel, een opgewekte sfeer en zit boordevol met klavierwisse lingen die helder de voortdurende afwis seling tussen orkest en soloviool laten horen. Mooi stuk van de prins! 5. 'Ach, bleib bei uns, Herr Jesu Christ' (BWV 649). In Bachs tijd een bekend lied, nog wel gezongen onder de titel 'Blijf bij ons, Jezus, onze Heer'. Toen hij het voor het eerst schreef, dacht Bach helemaal niet aan een orgel, maar aan een zingende dame (sopraan), een cello en een begeleidend clavecimbel. Het is één van de delen uit zijn cantates (Can tate 6). In 1746 publiceerde ene Schü- bler een zestal stukken, waaronder deze, door Bach omgezet voor uitvoering op orgel. Een trio met de koraalmelodie in lange tonen, prachtig 'zingend'. 6. Fantasia in C grote terts (BWV 570). Een kort, melodieus werkje, waarvan niet geheel zeker is of het nu wel of niet van Bach afkmostig is. 7. 'Wir glauben all an einen Gott, Vater' (BWV 740). Bijzonder is hier dat het pedaal voortdurend tweestemmig ge speeld moet worden: 'Pedale doppio', dubbel pedaal, staat er in het origineel. Vijfstemmig, met de koraalmelodie solistisch, op een afzonderlijk klavier. Deze prachtige bewerking van het Credo is dan misschien wel van Bachs leerling J. L. Krebs, maar dat geeft niet. 8. Fantasia in G grote terts (BWV 572). Dit indrukwekkende stuk bestaat uit drie delen, met Franse titels: 'tres vitement', 'grave' en 'lentement'. Geflankeerd door twee boekdelen van een zeer vir tuoos karakter, vormt het middendeel toch wel de hoofdmoot van het stuk. Dit twee deel is 'volgrepig' en tegelijk één en al beweging, met een overvloed aan harmonische spanning die een aangrij pende relatie met het slotdeel bewerk stelligt. Ten diepste schieten al deze mini-beschrij vingen tekort om écht over te dragen welk een kracht deze muziek heeft. Een innerlijke kracht, voortgekomen uit een geniale geest. Kortom, u moet vooral komen luisteren! Het concert begint om 20.00 uur. De toe gang is uw gift aan de uitgang. Autobedrijf Jan van Dijk van vrijdag 30 januari 1999 t/m zondag 31 januari 1999 De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) viert in 1999 haar 175-jarig bestaan. Honderdvijf- i enzeventig jaar lang hebben de beroeps- en vrijvfillige M D bemanningsleden van roei- en motorreddingboten gevochten tegen wind en branding, soms met gevaar voor eigen leven. Met diverse activi teiten, verspreid over het gehele jubileumjaar, wil de Redding Maatschappij de aandacht vestigen op haar levensreddende werk langs de Noordzeekust en de Waddeneilanden, alsmede op het IJsselmeer en de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Stromen. De KNRM is een zelfstandige, ongesubsidieerde organisatie die in stand wordt gehouden door vrijwillige bijdragen. Naamsbekendheid is daarom van levensbelang. Een scheepsramp voor de kust bij Huisdui- nen op 14 oktober 1824, waarbij drie schip breukelingen en zes redders verdronken, was voor enkele notabelen de directe aanlei ding tot het opzetten van een georganiseerd reddingswezen langs de Nederlandse kust. De Amsterdamse koopman Barend van Jj^preekens plaatste op 20 oktober 1824 een oproep in de Amsterdamsche Courant, waarin hij geld vroeg voor de nabestaanden van de Huisduiner rfdders. Van de giften die binnen kwamen werd het Huisduiner- fonds voor Weduwen en Wezen opgericht. Dat was maar het begin. Want niet lang daarna was de Nederlandse kust reeds voor zien van speciaal daarvoor ontwikkelde roeireddingboten. In 1953 verliet de laatste roeireddingboot de operationele vloot van de Redding Maat schappij. En inmiddels hebben de meeste stalen motorreddingboten alweer plaats moeten maken voor snelle Rigid Inflatable Boats (RIB's) van aluminium. Maar on danks al die technische ontwikkelingen is de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij in de achterliggende 175 jaar voor al zichzelf gebleven. Zonder overheidssteun en -bemoeienis De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij heeft altijd haar eigen koers geva ren, zonder overheidsbemoeienis of finan ciële steun van overheidswege. In 1825 stel de het bestuur al dat 'wij vermeenen dat een klyne beheering van byzondere personen gemakkelijker, minder omslachtig en spoe diger werken kan dan dit van Gouverne- mentswege kan geschieden'. Dat de overheid tot op de dag van vandaag akkoord is gegaan met een zelfstandige werkzame reddingmaatschappij, bewijst dat de KNRM haar taak verstaat: door het materieel voortdurend aan te passen aan de laatste technische ontwikkelingen en de vrijwillige bemanningen op te leiden tot professionele hulpverleners is de Redding Maatschappij in staat gebleken dit levens reddende werk naar behoren.uit te voeren. Jaarlijks varen de reddingboten van de KNRM ongeveer 1500 keer uit, waarbij aan ongeveer 2000 mensen hulp wordt geboden. Het onafhankelijke karakter is gewaarborgd dankzij vrijwillige bijdragen, donaties, erfenissen en legaten. Professionele vrijwilligers Het werk van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij wordt hoofdzakelijk verricht door vrijwilligers. Ongeveer 700 vrijwillige bemanningsleden en 11 be roepsredders (meestal de schippers van de grote boten) staan 24 uur per dag, 365 dagen per jaar paraat om zeevarenden in moeilijkheden te helpen. De bemanningen zijn vrijwillig, maar zijn 'professioneel' waar het gaat om de uitvoering van hun taak: tijdens de opleiding moeten de beman ningsleden verschillende cursussen doorlo pen, variërend van nautisch-,technische tot 'eerste hulp'. De vrijwilligers worden verder geïnstrueerd over onderkoeling, traumaverwerking, brandbestrijding, etc. Het varen met hyper moderne, snelle reddingboten eist veel van de bemanningen, zowel fysiek als mentaal. Vlootvernieuwing In 2001 vervangt de KNRM haar laatste conventionele stalen reddingboot voor een snelle Rigid Inflatable Boat. Daarmee vol tooit de Redding Maatschappij haar vloot- vernieuwingsplan, dat zij eind jaren '80 inzette. Door de hoge snelheid van de mo derne reddingboten kan de KNRM in veel gevallen daadwerkelijke noodsituaties voor zijn, om zodoende erger leed voor de betrokkenen te voorkomen. Dit in tegenstel ling tot de beginjaren, toen de redders vaak weinig meer restte dan te redden wat er nog te redden viel. De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij neemt tussen nu en mei 2001 vier reddingboten van het nieuwe type Arie Vis ser in de vaart. Het type Arie Visser is een verlengde variant van het type Johannes Frederik. Deze en overige types worden be schreven in de persinfo 'Vloot KNRM'. Jubileumactiviteiten De activiteiten die in het jubileumjaar worden georganiseerd zijn in de eerste plaats bedoeld om het werk van de Redding Maatschappij onder een groter publiek be kend te maken. Watersporters zijn daarbij een belangrijke doelgroep. Weliswaar stijgt het aantal donateurs onder deze groep zee varenden jaarlijks, toch zijn er nog veel ple- ziervaarders die niet op de hoogte zijn van het onafhankelijke karakter van de KNRM, die zonder overheidssubsidie haar diensten kosteloos aanbiedt. De Redding Maatschappij noemt haar dona teurs 'Redders aan de Wal', wat het belang van donateurschap onderstreept: zonder financiële ondersteuning van particulieren en bedrijven kan de KNRM haar werk niet blijven uitoefenen. Het donateurschap kost 30,- per jaar. Alle 70.000 donateurs ont vangen tweemaal per jaar het blad De Red dingboot en tweemaal de Nieuwsbrief van de KNRM. De watersporter komt de KNRM in het jubileumjaar zeker tegen. Zo zal de Redding Maatschappij prominent aanwezig zijn op de watersportbeurzen Boot Holland en Hiswa. Specifieke jubileumactiviteiten zijn het in omloop brengen van een betaalmunt. het uitgeven van een jubileumpostzegel en het stationeren van een nieuwe redding- boot in Madurodam. De officiële viering vindt plaats rond de eigenlijke verjaar dag van de Redding Maatschappij op 11 november. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 25 januari Dammen, afdeling 1: A. Los - C. van Prooyen1 - 1 C. van Welie - Joh. Wolfert3 - O M. van 't Geloof- H. KeuvelaarO - 3 Afdeling 2: W. Nieuwland - C. v. d. Kroon3 - O J. V. d. Groef-M. Poortvliet3 - O Jac. Wolfert - H. de Munck3 - O Schaken: W. Stolk - D. WolfertO - 1 A. Knöps - W. KnöpsO - 1 J. de Jong - W. de VosO - 1 Blik op kerk en samenleving Cj - RelopUrk - Een volksgericht - Begrip Maandag jl. was Urk in het nieuws. Ditmaal niet wegens visfraude, maar door een soort volksgericht. Een inwoner van het voorma lige eiland had een zedenmisdrijf begaan en moest zich onlangs voor de rechter verant woorden. De politierechter legde hem een taakstraf op, en dat was kennelijk bij een deel van de bevolking niet in goede aarde gevallen. Men vond de straf veel te laag en zaterdagavond groepten zo'n tweehonderd jongeren bij het huis samen en gooiden de ruiten in. Urk is vanouds een aparte, wat gesloten ge meenschap. Zo ongeveer alle protestantse groeperingen zijn er vertegenwoordigd, en alle kerken hebben een behoudend karakter. Als ik goed geïnformeerd ben is er ook tus sen de verschillende kerken geen grote riva liteit. Men is Hervormd of Gereformeerd of Christelijk Gereformeerd, of nog wat anders, maar men weet dat van elkaar en men verdraagt dat ook van elkaar. Leven en laten leven is het devies op Urk. En over diverse zaken wordt op gelijke manier gedacht. Men weet ethisch goed wat er kan en niet kan op Urk. Daarom kunnen de verschillende groeperingen samen front maken tegen iets dat naar hun mening niet door de beugel kan en dus ook niet geduld kan worden binnen de Urkse gemeenschap. Zo'n zaak is een zedenmisdrijf. Dat moet gestraft worden. En doet de rechter dat niet, of niet voldoende in de ogen van de Urkers, dan zullen ze het zelf doen. Tegen die achtergrond moeten de rellen van zaterdagavond worden gezien. Het is een soort volksgericht dat, naar ik meen, in de zestiger jaren ook in Staphorst werd gehou den, en dat toen zoveel stof deed opwaaien. Het is natuurlijk op geen enkele manier te verdedigen wanneer burgers menen het recht in eigen hand te moeten nemen. We leven in een rechtsstaat en wanneer er men sen, zoals dat vroeger heette, 'gecorrigeerd' moeten worden, dan is er maar één instantie aan wie dat toevertrouwd is, en dat is de justitie. Het hek zou volledig van de dam zijn wanneer het toegestaan werd dat bur gers elkaar tot de orde zouden roepen. Dat neemt niet weg dat voor het optreden van de jongeren in Urk enig begrip kan worden opgebracht. De burgemeester van Urk, Dr S. Veninga, deed tegenover de pers ook uitlatingen in die richting. De bevol king is - waarschijnlijk niet ten onrechte - van mening dat de opgelegde straf in geen enkele verhouding staat tot het gepleegde feit. Het wordt, denk ik, tijd, dat justitie gaat beseffen dat er grenzen zijn aan het opleggen van taakstraffen die voor de be volking, èn voor de daders, hoe langer hoe meer het karakter krijgen van vakantiebaan tjes. Waarnemer phrbplu mft eaaiNc mnoen OFFICIEEL DEALER Brielle Spijkenisse Slagveld 19 Kelvlnweg 13 Tel, (0181) 413777 Tel. (0181) 624900 Honda-dealer voor de Z-Holtandse eilanden WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandag morgen 8,00 uur dokter Wieringa, tel. 482090. Dirksland - Herkingen - Mellssant van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter 8. Broek, tel. 601262. Ouddorp - Goedereede - Stellendam: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagoch tend 8.00 uur praktijk Stellendam, tel. 498333. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur praktijk Nieuwe Tonge, tel. 658080. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter Jansen, tel. 611306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts De Geest, Binnenweg 17, Sommelsdijk, tel. 483313 (van 11.00 tot 11.30 uur). Klassiek homeopaat M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. 48 64 59. (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sonnmelsdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendlensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden van za. t/m zo.: za. 09.00-12,00 uur 17.00-17.30 uur zo, 11,30-12,00 uur 17,00-17.30 uur Voorspoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendelijk verzocht te bellen met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 föt 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12,30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Bulten deze uren vla 68 37 89. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven vla de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- adviserlng, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE tel. (0181) 62 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. (0181)67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon 48 51 66; Bulten kantooruren telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185, 3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraamperlode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor Inschrijving, het aanvragen van een Informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperlode (excl. medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) GEZINSVERZORGING Aanvraag hulp voor heel Flakkee: 6410 44 Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 Stichting Welzijnswerk voor Ouderen '00STFLAKKEE'.Tel.6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 49 1815 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17,00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411, ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en Inf. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e,o, J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel.(0187)651661, LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw, Zuidh, Eilanden Gezondheid Sen/Ice, tel, (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel, 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten, U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H,G,Snauw-v,d, Krol, 6318 21 NEDERUNDSE PATIEËNTEN VERENIGING Consuttatiepunt voor mediscti-ethische vragen rondom het levenseinde: tel, (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153, 3240 AD Dirksland Tel, (0187) 60 72 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel, (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING La Leche League, 682999 Borstvoeding Natuurlijk, 642975 Ook verhuur kolven, REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010) 4130230, KNRM viert in 1999 haar jubileum: 175 reddingjaren ■«!fe#; G. Smits - W. Stolk3 - O telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Voor klachten omtrent de behandeling in de Gezond heidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. TELEFONISCHE HULPLIJN Heb je problemen waar je wel eens over wilt praten, wij luisteren 24 uur per dag naar jouw verhaal, Bel geh, vrijblijvend en anoniem naar: (0187) 651860. Wij proberen jou te helpen door te luisteren, MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis), REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is bereikbaar op werkdagen van 9,00 tot 10,00 uur voor verpleeghuis- en verzorgingsaanvragen en van 13,00 tot 14,00 uur voor thuiszorgaanvragen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9