Schitterende nieuwe diashow over IJsland van Joep Luyckx Ruim 19.000 meldingen voor schadevergoeding wateroverlast IHahdeh-hieuws uit de kerken Winterse maaltijd ^ost Leerlingenuitvoering Keyboard Geslaagd Seminar Rabobank Middelharnis en Maatschap Westelijke Accountantskantoren Deltaland dyiH^n -f ^^nn^rï d PAGÏNAil Vrijdag 29 januari 1999 NED. HERV. KERK Beroepen te Ede (wijkgemeente 3) J. A. de Koeijer te Baarn; te Lage Vuursche (part-1 time) G. J. van den Top, kandidaat uit Lun- teren; te Maassluis (wijkgemeente Grote Kerk) F. Wijnhorst te Ameide-Tienhoven; te Strijen (wijkgemeente 1) A. D. Goijer te Bunschoten. Aangenomen naar Bergambacht Jac West land te Putten; naar Sint Annaland P. C. Hoek, kandidaat uit Arnemuiden, die be dankte voor Herkingen en voor Nieuwland en Oosterwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Komhorn, mevr. drds. D. van der Ley, kandidaat uit Drachten, die dit be roep heeft aangenomen; te Marum, mevr. J. A. van der Veen-Bosgra, kandidaat uit Wa- genborgen; te Umuiden C. Leus te Oostern- ijkerk, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Tzum (SoW) C. G. Kant te Boombergum en Kortehemen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Hattem Jac. Ophoff te Siegers- woude-Frieschepalen. Aangenomen naar Marknesse en Blokzijl CA., E. Rupke, kandidaat uit Kampen. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerde A. M. van Leeuwen te Dronten. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hengelo (Ov.) A. C. van der Wekken te Winschoten. Bedankt voor Nieuwerkerk (Zld.) en voor in Oude Tonge Op dinsdag 9 februari a.s. organiseert de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee een winterse maaltijd voor ouderen. Deze wordt gehouden in het Infocentrum, Bernhardstraat 27. Op het menu staat een stampot witlof met spekjes, een eitje en een lekker toetje. De kosten bedragen 6,00. Als u zich nog niet heeft aangemeld, kunt u contact opnemen met de S.W.O., tel. 641344. U bent van harte welkom! Rilland-Bath A. J. Gunst te Benthuizen; voor Scheveningen J. S. van der Net te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Terneuzen en te Vlaardingen J. Roos te Opheusden. Op woensdag 3 februari a.s. om 20.00 uur geeft Joep Luyckx een diashow over zijn nieuwste foto's uit IJsland in het i]>rèfchuüs''te^Middelharnis. ;- v Het is nu de derde keer dat Joep een show geeft over het land met vulkanen, gletsjers, sneeuw en hete bronnen en hij doet dit op een eigenzinnige manier. De toegang is gratis. Naast de foto grafie maakt hij schilderijen en keramiek. Er is een cursus kera miek in het Diekhuus en thuis op maandagavond kunt u leren tekenen en schilderen. Er zijn nog enkele plaatsen over. Informatie: bel (0187) 65 13 18. Op woensdagavond 20 januari werd in het Prieel van de Staver te Som- melsdijk een agrarisch seminar gehouden. De avond ontpopte zich tot een geslaagde bijeenkomst met veel informatie, een levendige discussie en een gezellig informeel samenzijn. De heer G. van der Have, onderdirekteur van Rabobank Middelharnis, opende het seminar. Hij schetste in het kort de huidige tijd vol snelle ontwikkelin gen in een veranderende omgeving. Dit zijn belangrijke redenen om bij te blijven en hierin hebben een toonaan gevende bank en een vooruitstrevend accountantskantoor een belangrijke functie te vervullen. Invoering van de Euro Namens Rabobank Middelharnis sprak de heer J. C. Wielhouwer van de afdeling Bedrijven. Hij ging eerst in op de Euro, onze nieuwe munteenheid. Nederland is onlangs opgegaan in de Economische en Monetaire Unie (EMU) met alle gevolgen van dien. Naar verwachting heeft de vor ming van de EMU een belangrijke financië le meerwaarde, maar de kosten gaan voor de baten uit. Bovendien heeft de invoering van de nieuwe munt ingrijpende consequen ties voor ieder bedrijf. De direkte gevolgen voor de agrarische bedrijven in onze regio zullen meevallen. Enerzijds vanwege het feit dat de omzetting van het betalingsver keer van gulden naar Euro geruisloos ver loopt. Anderzijds vanwege het feit dat de meeste bedrijven in onze regio niet direkt zaken doen met het buitenland. De spreker riep ondernemers op bij twijfel een beroep te doen op hun adviseur bij de bank. Het Millenniumprobleem., of toch niet De heer Wielhouwer ging aansluitend ver der over een ander 'hot' item. Het millenni umprobleem wordt steeds meer het gesprek van de dag en niet zonder reden. Er blijkt in het verleden bij het programmeren van computers en chips niet altijd rekening gehouden te zijn met de gevolgen van de overgang naar een nieuw millennium. Er kunnen dus wereldwijd problemen optreden als gevolg van storingen in computers en computergestuurde installaties op 1 januari 2000. Het probleem is tweeledig omdat er niet bekend is waar er problemen zullen ontstaan en hoe groot het effect van eventu ele storingen zal zijn. Voor de agrarische sector is het risico het grootst in de intensieve veehouderij en de glastuinbouw omdat deze produktieproces- sen op moderne bedrijven rechtstreeks afhangen van het functioneren van de com puters. Er mag niets misgaan of het kost handenvol geld. In de andere sectoren lijken de risico's kleiner te zijn. De heer Wielhouwer adviseerde om zo snel mogelijk een goede inventarisatie te maken van het eigen bedrijf. Daarna zal samen met de dealer gekeken moeten worden of er inderdaad een risico is. Is dit het geval dan dient op korte termijn aktie ondernomen te worden om voor 1 januari 2000 de zaken op orde te hebben. Fiscale actualiteiten (inkomstenbelasting) De heer J. van Beusichem van Maatschap Westelijke Accountantskantoren Deltaland hield een inleiding over een ander ingrij pend fenomeen. Hij ging in op de belasting voorstellen voor de 21e eeuw die momen teel in voorbereiding zijn. Niets staat defini tief vast, maar de kans is groot dat de plan nen in 2001 ingevoerd gaan worden. Reden dus om nu al in te spelen op de komende veranderingen. De belangrijkste wijziging is het invoeren van het zogenaamde Boxensysteem in de inkomstenbelasting. De bestaande fiscale wetgeving en de hieraan gekoppelde advise ring zal ingrijpend wijzigen. De berekening van het belastbare inkomen zal in tegenstelling tot het huidige systeem worden opgedeeld in drie aparte categoriën (boxen). De berekeningswijze van de ver schuldigde belasting is in elke box anders en tussen de boxen is ook geen verrekening mogelijk. Een ander belangrijk aspect betreft de 'ver groening' van de belastingen. Het milieu staat in de belangstelling. Door middel van een verschuiving van direkte naar indirekte belastingen, verhoging van de BTW, invoe ring van milieuheffingen en de zogenaamde ecotax wil men een schoner milieu stimule ren en tevens financieren. De heer Van Beusichem ging verder in op de 'tax planning' van een bedrijf. Met name bij het gebruik van de Investeringsaftrek en de Energie-investeringsaftrek worden nog steeds fouten gemaakt. Door goed te plan nen kan geld verdiend worden, zo hield hij de aanwezigen voor. Dit geldt evenzeer voor andere fiscale instrumenten zoals de VAMIL-regeling, de FARBO-regeling, de scholingsaftrek en de zelfstandigenaftrek. Discussie en sluiting Na de pauze onstond een levendige discus sie rond de thema's van de avond. In de zaal leefden de nodige vragen die stuk voor stuk behandeld werden. De beide inleiders deden hun best om het één en ander nader te ver duidelijken. De heer Van der Have had het laatste woord, bedankte de inleiders en sloot daarmee het formele gedeelte van de avond af. De aanwezigen konden daarna onder het genot van een drankje en een hapje de dis cussie verder voortzetten. Al met al kon men terugzien op een geslaagde avond. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 80 a 100 punten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bon van 15,-. Zin om ook eens een keer achter dat leuke tafeltje te zitten in het Eilanden-Nieuws? Nou dan hoefje niet per se een puzzelaar te zijn. Als je zomaar een pasfoto opstuurt met daarbij geschreven wat je favoriete maaltijd is, maak je evengoed kans dat je erin komt. Wie reageert? Met belangstel ling kijken we uit. Nienke van Gurp uit Ooitgensplaat maakte een beroepenpuzzel. Wat is het beroep van de volgende personen? Van Jabal, Jubal en Tubal-Kaïn kun je het in Genesis 4 vinden. De rest moet wel te doen zijn. 1. Paul us 2. Kaïn 3. Elia 4. Zacharias 5. Jabal 6. David 7. Jubal 8. Gideon 9. Abel 10. Tubal-Kaïn Welke meisjesnamen zitten in de ko-mende van Margreet Sleurink uit Rotterdam verborgen? 1Deze harmonika speelt vals. 2. Trek jij deze pyjamajas al aan? 3. At iedereen pap? 4. Die gobelin daar is erg duur. 5. Simon studeert Grieks. 6. In Amster dam is zoiets gewoon. 7. Jan, niet aanko men hoor! 8. Ik schenk je deze dia namens hem. 9. Wie is deze vaandeldrager dan? 10. Parkeerjezo'nkar inde garage? 11. Op de banjo ken ik dat vers wel. Die Rien Noteboom (Som- melsdijk) weet er wat van. 't Is een echte lekkerbek. Als hij nou maar niet op het tafel kleed morst. O heden, daar loopt het al fout. Nu moet het kleed de was in. Hoe zal dat volgende week aflopen? Richard Buscop (Oude-Tonge) Gelukkig: Je blinde darm speelt niet meer op. Al die pijn, al die onderzoeken is een strop. Hopen en bidden dat het voorbij is. Begint het weer, dan is het lelijk mis. Ilona Slinger (Nieuwe-Tonge) Op school heb je goed resultaten. Hou op 30 januari je paard in de gaten. En bestuur hem zoals het moet. Dan komt het met die proef wel goed. Aardig datje weer hebt geschreven. Oom Ko weet nu waar zijn Ilona is gebleven. Hopelijk gaat het niet met jou, zoals deze griet. Nee, zij haalde de eindstreep niet. Maaike Boeder (Ede) kan zich verheugen op de beloning. Veel geluk ermee! 1. IJzer scherpt men met ijzer (Spr. 27:7), Ga tot de mier gij luiaard of wie niet werkt zal niet eten (Spr. 6:6), Een zot mens veracht zijn moeder (Spr. 15:20), Wie een kuil graaft voor een ander valt erzelf in (Spr. 26:27), Je moet de ouder dom eren of eerbied voor grijze haren (Spr. 16:31), Draagt elkanders lasten of je moet je schouders eronder zetten (Gal. 6:2), een druppel aan de emmer of een stofje aan de weegschaal (Jes. 40:15), een profeet is niet gelerd in zijn eigen vaderland (Matth. 13:57), Vele eersten zullen de laatsten zijn of wie het laatst lacht, lacht het best (Matth. 19:30), beter een goede naam dan goede olie (Pred. 7:10, Een drievoudig snoer wordt niet haast gebroken of eendracht maakt macht (Pred 4:12), Stenen voor brood geven (Luk. 11:11), Waar het hart vol van is, loopt de mond van over (Luk.6: 45), schorpioenen voor eieren geven (Luk. 11:12) Wellicht waren er nog meer mogelijk. A. Decembermaand. 2. Adventstijd. B. Je weet er al veel van! 3. 1-d, 2-h, 3-b, 4-i of g, 5-g of i, 6-f, 7-e, 8-a, 9-c. C. Mond dicht en gauw. 4. 1-Os-so, 2-Mes-Sem, 3-Edom-mode, 4- Laban-Nabal, 5-Moor-room, 6-Gad- dag, 7-On-No. D. Maaltijd naar eigen keuze! wen. Groeten! ^&mm- Muziekschool G-O Op dinsdag 2 februari 1999, aanvang 19.30 uur, is er presentatie van keyboardleerlin- gen van de muziekschool 'Goeree-Over- flakkee' in de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. De leerlingen hebben samen met hun do cent Cees Tijssen een zeer aantrekkelijk en gevarieerd programma ingestudeerd. Ver bazingwekkend is elke keer weer de bonte hoeveelheid klankkleuren die de leerlingen samen met hun docent uit dit instrument, dit electronische orkest, kunnen toveren. De toegang is gratis en leerlingen, docent en bestuur van de muziekschool stellen uw stimulerende aanwezigheid buitengewoon op prijs. Voor een vergoeding van de schade als gevolg van de wateroverlast in het najaar van 1998 hebben zich de afge lopen maanden ruim 19.000 gedu peerden bij de uitvoeringsorganisatie LASER gemeld. De meldingstermij nen van de verschillende schaderege lingen zijn nu gesloten. Op 13 en 14 september 1998 werden het zuidwesten en het zuiden van Nederland getroffen door extreme regenval. Op 26 en 27 oktober zorgde extreme regenval op nieuw voor wateroverlast, nu in het noorden en noordoosten van Nederland. Om de gedupeerden financieel tegemoet te komen, besloot het kabinet in beide gevallen de Wet Tegemoetkoming Schade bij rampen en zware ongevallen (WTS) in werking te laten treden voor de getroffen gebieden. LASER voert deze wet uit in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK). Voor agrarische bedrijven buiten de WTS- gebieden stelde het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij de Rege ling Oogstschade 1998 vast. WTS Zuidwest Nederland Uit de gebieden in het zuidwesten en zuiden van het land die door de extreme regenval in september schade hebben opgelopen, zijn 8200 meldingen binnengekomen van agrari sche bedrijven (5500 meldingen), andere bedrijven (700), particulieren (1450) en overheden en rechtspersonen (550). Volgens een voorlopige raming zal voor ongeveer 450 miljoen gulden aan tegemoet komingen worden uitgekeerd. Inmiddels zijn voor ruim 3600 aanvragen voorschotten toegekend, waarmee een be drag van circa 100 miljoen is gemoeid. De definitieve beschikking voor agrarische bedrijven, een aantal andere bedrijven en overheden wordt binnen 13 weken na de tweede taxatie gegeven, mits LASER alle noodzakelijke bescheiden - zoals accoun tantsverklaringen en nota's - heeft ontvan gen. Op dit moment zijn veel aanvragen niet compleet doordat gedupeerden de ge vraagde informatie nog niet hebben toege stuurd. De eindbeschikkingen voor particulieren en het grootste deel van de niet-agrarische be drijven worden begin februari verstuurd, waarna uitbetaling van de tegemoetkoming volgt. WTS Noord- en Noordoost-Nederland Uit de gebieden in het noorden en noord oosten van het land die schade hebben opgelopen door de extreme regenval in ok tober, zijn 8100 meldingen binnengekomen van agrarische bedrijven (6000 meldingen), overige bedrijven (500), particulieren (1000) en overheden en andere rechtsperso nen (600). Volgens een voorlopige schatting zal met de tegemoetkomingen in de schade ook hier zo'n 450 a 500 miljoen gulden gemoeid zijn. Met de taxaties van de schade bij agra rische bedrijven is begin januari gestart. In middels zijn ruim 1.500 bedrijven door de ruim honderd taxateurs bezocht. De taxaties van de schade bij particulieren en overige bedrijven zijn nagenoeg afge rond. Met de uitbetaling van de voorschotten aan agrariërs moet worden gewacht tot de rege ling door de Europese Commissie is goed gekeurd. Regeling Oogstschade 1998 Er zijn ruim 3000 meldingen voor de Rege ling oogstschade 1998 binnengekomen van agrarische bedrijven buiten de WTS-gebie- den. Hoeveel de oogstschaderegeling de overheid gaat kosten is nog niet te zeggen. Inmiddels is gestart met de taxaties van de schades. Na melding van schade ontvangt de gedupeerde een bevestiging van LASER. Vervolgens gaat een schade-expert namens LASER bij de gedupeerde langs. Deze schade-expert taxeert de schade, waarna de gedupeerde de aanvraag voor een tegemoetkoming bij LASER indient. Na beoordeling beslist LASER of en in welke mate de schade wordt vergoed. De aanvrager ontvangt een beschikking en een toelichting. Uitbetaling vindt hierna binnen enkele weken plaats; de maximale be talingstermijn is 13 weken na ontvangst van de aanvraag. LASER heeft al in september een speciaal telefoonnummer geopend: 0800-0526. Informatie over alle regelingen is ook te vinden op Internet: www.minlnv.nl/regelin- gen/. Nieuws GEREF. GEMEENTEN Ondernemen in 2000 ^-- -'^4* W'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 11