^^T^rT Kerk en Israël Bouw moet inspelen op wensen woonconsument LI T I E Marten Toonder Verzamelaars Club 'Vooruit' bezoekt basisscholen Actie tegen rekeningrijden flonii^emaii INBRAAK AUTO Regio Interkerkelijke mannendag jamilieberichten Eenzijdig ongeval Lampionoptocht m^^-^^^^^: Dode en gewonden bij ernstig auto-ongeval Sinaasappelactie/ Ophalen voor Jaarmarkt chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Zonder u vaut alles ïn het water in Ooitgensplaat Kerkdiensten Ger. Gem. nivoB PvdA kennismakings bijeenkomst Eilanden-Nieuv\/s Lampionnenoptocht JÊA^MINNAARD VASTGOED Middelharnis Dinsdag 26 januari 1999 71e jaargang nr. 6774 Op D.V. donderdag 4 februari a.s. houdt drs. E. F. Vergunst in Ooitgensplaat een le zing over het onderwerp 'Zicht op Israël Ds. Vergunst heeft zich jarenlang daadwer kelijk ingezet voor steun aan Israël, o.a. voor het Shaare-Zedek ziekenhuis in Jeru zalem. Naast een warm hart voor Israël en het Joodse volk heeft hij ook een uitgesproken mening over de verhouding tussen de kerk en Israël. Het belooft dan ook een boeiende Israël-avond te worden met ruime gelegen heid om met ds. Vergunst over zijn visie'op Israël van gedachten te wisselen. Laat uw mening opscherpen en bezoek het verenigingsgebouw 'Elthato' op 4 februari. Aanvang 19.30 uur. De toegang is gratis en de koffie staat voor u klaar. In de pauze is er gelegenheid om Israël-pro- dukten te kopen van het winkeltje Menorah uit Middelharnis. MIDDELHARNIS - woensdag 3 februari 19.30 uur ds. M. Mondria. NIEUWE TONGE - woensdag 3 februari 19.30uurds.A.J. Gunst. POORTVLIET - woensdag 3 februari 19.30 uur student D. de Wit. Aan de Hellevoetse zijde van de weg over de Haringvlietsluizen (de N57) daar waar de twee rijbanen zich tot één samenvoegen, heeft zaterdagnamiddag een zeer ernstig verkeersongeval plaatsgehad dat het leven heeft gekost aan de 26-jarige bestuurster van een van de wagens die frontaal botsten. Mej. den Braber uit 's-Gravenzande verliet Flakkee nadat ze in Sommelsdijk haar ouders had bezocht. Ze moest na het gebeurde door de brandweer uit het wrak van haar auto worden bevrijd. Na een operatie in het Dijkzigtziekenhuis overleed ze aan een hartstilstand. Haar ver loofde, met wie ze eind dit jaar hoopte te trouwen raakte bij het ongeluk ernstig ge wond. In de auto die richting Flakkee reed, reed de familie Aren Breen en z'n vrouw Margriet Breen-Witte met achterin haar ouders Adrie en Neeltje Witte, eveneens uit Ouddorp. Ze werden alle vier naar het Zuiderziekenhuis gebracht waar mevrouw Witte al zaterdag middag werd ontslagen. Mevr. Breen kwam gisteren naar huis. Haar man en haar vader bleven nog in het ziekenhuis opgenomen. De twee auto's raakten totall-loss. Het ver keer was urenlang gestremd. OUDE TONGE In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden zich de toegang verschaft tot een woning aan het Lincolnplein. Vermoe delijk door middel van 'hengelen' heeft men de voordeur geopend en is men het pand binnen gegaan. Weggenomen werden o.a. bankpasjes en geld. De bouw moet inspelen op de steeds individuelere wensen van de heden daagse woonconsument. Dat conclu deerde de heer H. Dubbelboer, direc teur van het Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijver heid (NVOB), tijdens zijn speech ter gelegenheid van de opening van de Bouwbeurs in Zuidla ren. „De moderne consument wil zich onder scheiden", aldus de heer Dubbelboer. „Met zijn auto, zijn vakantie en in toenemende mate met zijn huis. En dat beperkt zich niet tot de inrichting van keuken en badkamer. Het gaat ook om de te gebruiken baksteen, om de indeling en zelfs om de uiterlijke vorm". Een duidelijke bevestiging van deze trend ziet de heer Dubbelboer in een onlangs door de Tweede Kamer aangenomen motie. Hier in staat dat in de toekomst een groter deel van de op de VINEX-locaties te realiseren nieuwbouw door eigen opdrachtgeverschap van woonconsumenten gerealiseerd moet worden. Om de organisatorische, bouwtechnische en logistieke problemen van deze nieuwe aan pak op te lossen, pleitte de heer Dubbelboer voor een nauwe samenspraak met de consu ment, de toeleveranciers, de ontwerpwereld en de overheid. De Verbouwingsovereenkomst, die vorig jaar gezamenlijk door het NVOB en de ver eniging eigen huis op de markt werd ge bracht, noemde hij 'het begin van een veel intensievere dialoog en samenwerking met de consument. Niet alleen direct, maar ook via belangrijke tussenschakels als aedes, de koepel van woningcorporaties'. Om zijn concurrentiepositie te versterken zal de kleinere bouwondernemer zich vol gens de heer Dubbelboer moeten specialise ren, creatief moeten zijn en samenwerking moeten zoeken met collega-bedrijven. Het zogeheten KAM-denken (kwaliteit, arbo en milieu) dient uitgangspunt voor de bedrijfs voering te zijn, terwijl informatisering een vanzelfsprekende zaak moet worden. De heer Dubbelboer ziet naast de moderne kleine en middelgrote bouwonderneming ook een beweging in de richting van zeer grote bouwondernemingen. In deze fusie golf zijn het vooral de zeer grote die de iets kleinere opslokken. Deze ontwikkeling lijkt haaks te staan op de steeds individuelere wensen van de markt. Naar de mening van de heer Dubbelboer hebben dergelijke fu sies alleen kans van slagen als zij, naast het nastreven van bedrijfseconomische voorde len, ook de snel veranderende markt kunnen volgen. Voorts wees hij op een andere trend: de enorme toename van het aantal eenmansza ken en 'virtuele' bedrijven waarin specialis ten allianties vormen. De grote bouwondernemingen zijn vaak de logische partner voor de zeer grote projec ten, bijvoorbeeld in de VINEX-gebieden. „Maar waar het gaat om het meer op maat invullen daarvan en de 'booming' ver- en herbouwmarkt, hebben de kleine onderne mingen een heel goede startpositie", aldus de heer Dubbelboer. Zij kunnen die positie bovendien aanzienlijk versterken door sa menwerking. In verticale zin om de 'one shop'-gedachte te kunnen realiseren. En in horizontale zin om de financiële mogelijk heden krachtig ie versterken. Door middel van dit bericht willen wij mannen op de hoogte houden van de activi teiten van het mannencomité 'Goeree Over- flakkee en omstreken'. De leden van dit co mité hebben zich ten doel gesteld om, zo God het wil, op 6 maart 1999 opnieuw een dag te organiseren voor mannen die zich in teresseren voor wat God in de Bijbel van hen vraagt. Ons comité is, net als de mannendag, inter kerkelijk. Naast met elkaar te zingen, hopen we ook te luisteren naar inleidingen rond het thema 'Man, open je hart!' die deze dag verzorgd zullen worden door de heren Willem Ouweneel en Ido Buwalda. Later op de dag hopen zij in te gaan op gestelde vragen. De voorbereidingen vinden plaats in overleg met andere mannencomité's in Nederland. Vorig jaar hebben we ruim 450 mannen mogen verwelkomen. Gebleken is dat de verbondenheid in het geloof als zeer bemoedigend werd ervaren. Ook voor de tweede mannendag op 6 maart 1999 willen wij graag in contact komen met mannen, woonachtig op Goeree-Overflakkee, Schou wen Duiveland, Voorne Putten en in de Hoeksche Waard. Daarnaast zijn ook ande re belangstellenden van harte welkom. De mannendag wordt gehouden in de aula van de Technische School, Schoolstraat 11 te Middelharnis. Als u meer informatie wenst, kunt u contact met ons opnemen via (0187) 492430, (0187) 493069 of (0181) 416254. Eventueel kunt u naar ons faxen via (0187) 492653. Op donderdag 4 februari zal in 'De Grutters wei' te Oude-Tonge van 18.15 tot 19.30 uur een kennisinakingsbijeenkomst gehouden worden met de kandidaat-voorzitters Len- nart Booij en Erik van Bruggen. Tevens zal worden getracht de tegenhanger Marijke van Hees aanwezig te laten zijn. Het PvdA-congres zal op 20 februari de voorzit ter kiezen. Verder kunt u kennismaken met de door de PvdA Goeree-Overflakkee voorgedragen kandidaten voor de waterschapsverkiezin gen, Frans Daalmeijer en Leen de Berg. Ook Edith Smit, PvdA-kandidaat voor de provinciale staten, zal aanwezig zijn. Gaarne nodigen wij iedere belangstellende van harte uit. BESCHONKEN AUTOBESTUURDER MELISSANT - Donderdagmiddag om streeks 14.00 uur werd op de Staakweg een 51-jarige inwoner van Rotterdam aange houden, omdat hij onder invloed van alco hol een auto bestuurde. Ademanalyse 1150 ugl. Rijbewijs is ingevorderd. Tevens bleek dat de man nog een geldboete van 525,- moest betalen. Deze boete werd betaald. Met betrekking tot het rijden onder invloed werd proces-verbaal opgemaakt. MISHANDELING STELLENDAM - Vrijdagmiddag rond 12.00 uur werd in de Deltahaven te Stellen- dam een 35-jarige inwoner van de gemeen te mishandeld door een 48-jarige inwoner uit Melissant. Toen de politie ter plaatse kwam was de vogel al gevlogen. Toen de man omstreeks 13.00 uur weer in de buurt werd waargenomen, kon hij na een korte achtervolging op de Rijksweg 57 worden aangehouden en op het politiebureau te Middelharnis worden ingesloten. VROUW EN KINDEREN IVIISHANDELD MIDDELHARNIS - In de Frans Halslaan zijn vrijdagmiddag rond twee uur, door 4 jeugdigen, een uit Ethiopië en in de ge meente Middelharnis wonende vrouw en haar 2 kinderen bedreigd en mishandeld. Naast het roepen van rascistische leuzen werden de vrouw en haar kinderen ge schopt, geslagen en bespuugd. De vrouw moest worden behandeld door de tandarts en de huisarts. Na hun daad gingen de 4 jeugdigen, 2 jongens en 2 meisjes in de leeftijd tussen 16 en 18 jaar er vandoor. Naar hun identiteit wordt nog een nader on derzoek ingesteld. Zij die inlichtingen kun nen verschaffen met betrekking tot de iden titeit van de daders, kunnen contact opne men met het politiebureau Middelharnis. Binnenkort verschijnt het boek 'lïissen Klei en Brons', over de geschiedenis van de twee Bommelbeelden in Den Bommel. Burgemeester A. J. C. van Pelt van de gemeen te Oostflakkee (waaronder Den Bommel valt) neemt het eerste exemplaar op zaterdag 8 mei aanstaande in ont vangst. In 1963 boden studenten van de jaarclub Ollie B. de inwoners van Den Bommel een standbeeldje van heer Bommel aan. In de loop der tijden raakte het van klei vervaardigde beeldje steeds meer ge havend. Vandaar dat het comité 'Een Heer verdient Brons' een actie op touw zette om de vervaardiging van een nieuw beeld, en nu van brons, te kunnen bekostigen. Het nieuwe beeld werd in 1997 overgedragen. Het oude beeld verhuisde naar een school en het nieuwe beeld heeft zijn plaats op het dorpsplein ingenomen. Over deze gebeurtenissen en alles wat daarmee te maken had heeft de historicus dr. Jan Cornelissen een boek geschreven: 'Van Klei tot Brons'. Hij beschrijft in zijn boek ook nog de geschiede nis van twee andere beelden naar figuren uit de strip van Marten toonder: de wederwaardigheden van een Tom Poes-beeldje en de vereeuwiging van commissaris Bulle Bas voor het politiebureau in Dordrecht. Het boek, een uitgave van de Marten Toonder Verzamelaars Club (MTVC) is verlevendigd met zwart/wit- en kleurenfoto's, kranten knipsels, documenten en vermeldingen van curiosa. De uitgave is bij voorintekening te bestellen. Aangezien de oplage beperkt is zal het waarschijnlijk niet in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Het boek is tijdens de braderie op 8 mei a.s. in Den Bommel wel, zij het in beperkte mate, te koop. OUDE-TONGE Op zaterdag 30 januari wordt ter gelegen heid van de verjaardag van onze Koningin Beatrix de jaarlijkse lampionnenoptocht gehouden. Dit jaar niet op de verjaardag zelf (namelijk 31 januari) in verband met de zon dag. Om 19.00 uur vertrekt de stoet vanaf het dienstencentrum SWO aan de Beatrix- straat voor een sfeervolle tocht van ca. 45 minuten door het dorp. Het 'Burgemeester Van der Harst' muziekkorps zal voor de muzikale omlijsting zorgen. Voor lampion nen wordt gezorgd. Na afloop is er warme chocolademelk voor groot en klein. In samenwerking met zes basisscholen in de gemeente Oostflakkee heeft Fan fare-orkest 'Vooruit' een schoolmu- ziek-project opgezet. Het betreft de basisscholen uit Oude-Tonge 'De Bron', 'De Nobelaer' en 'Het Start blok'; uit Achthuizen 'De Achtsprong' en twee basisscholen uit Ooitgensplaat 'De Hoeksteen' en 'De Regenboog'. Het doel van dit project is niet slechts nieu we leden werven, maar om jongeren te laten" zien dat een fanfare-orkest veel meer doet en kan dan marsen op Koninginnedag. Met medewerking van enkele leden uit het orkest en mevrouw Vroegindeweij-Littel is een lespakket samengesteld. Een deel kun nen de leerkrachten vooraf behandelen. Ongeveer tien leden bezoeken de scholen op een vrijdagmiddag. Dirigent Jurgen Nab vertelt de kinderen van groep 6, 7 en 8 over de instrumenten die in een orkest aanwezig zijn en hoe een orkest werkt en is opge bouwd. Het tweede deel van de lesstof bestaat uit vragen die de kinderen beant woorden tijdens het schoolbezoek van het orkest. Als afsluiting zijn er twee schoolcon- certen: de eerste is op donderdag 4 februari om 19.00 uur in 'De Grutterswei' voor de scholen uit Oude-Tonge. De tweede is op donderdag 11 maart in 'Het Centrum' te Ooitgensplaat voor de overige scholen. Op de schoolconcerten zal Fanfare-orkest 'Vooruit' diverse muziekfragmenten laten horen van verschillende soorten muziek. Een fanfare-orkest speelt zeker niet alleen marsmuziek; ook popmuziek, film- en musi- calmuziek, klassieke muziek... allerlei soor ten muziek zitten in de map. Als u interesse heeft om te komen kijken, bent u van harte welkom: op de schoolcon certen van 4 februari en 11 maart, op de 'gewone' concerten van zaterdag 27 februari en 10 april of op de wekelijkse repetitie avond: woensdag van 19.30 tot 22.00 uur in ons repetitielokaal "t Bolbaeken' (achter de RK kerk). Voor 17,50 per maand bent u lid van Fanfare-orkest 'Vooruit' en krijgt u een instrument te leen van de vereniging. Daar naast is er elke week repetitie onder leiding van onze zeer vakkundige dirigent Jurgen Nab. U kunt muzieklessen volgen bij Stich ting Muziek Onderwijs Oostflakkee (tegen eigen tarieven). Wilt u informatie: bel voorzitter Leonard Braber (0187) 641173, of kom eens langs op woensdagavond in "t Bolbaeken' De overheid wil in 2001 rekeningry- den invoeren in de Randstond rond om Rotterdam, Den Haag, Amster dam en Utrecht. In de ochtendspits zou dan 5,- tot 7,- per passage per auto electronisch of op aanslag betaald moeten worden. De overheid verwacht hiermee het fileprobleem te verminderen. De opbrengsten van re keningrijden worden teruggesluisd naar 'de burger'. De overheid gaat ervan uit, dat automobilis ten in de ochtendspits een alternatief zou den hebben en dus een vervoerskeuze kun nen maken. Niets is evenwel minder waar. Het openbaar vervoer zit nu al bomvol. De fiets is beperkt inzetbaar. Carpoolen wordt al door meer dan een half miljoen automo bilisten dagelijks gedaan. Werknemers kunnen ook niet zelf hun werktijden bepalen. Er bestaat derhalve bij de automobilisten enorme weerstand tegen deze plannen. Maar ook werkgevers zijn te gen rekeningrijden; zij vrezen terecht, dat de kosten van rekeningrijden op hen zullen worden afgewenteld. Dat is kostprijs verho gend en slecht voor de concurrentieverhou dingen. Ook werkt dit de inflatie in de hand. Uit onderzoek is ook gebleken, dat werkne mers zullen blijven autorijden, mede omdat de kosten door werkgevers zullen worden betaald. Anderen kunnen de kosten zelf dra gen of doorberekenen. Als gevolg hiervan zal het doel van rekeningrijden - 15 procent minder auto's in de ochtendspits - niet gehaald kunnen worden. Pro Auto is fervent tegenstander van reke ningrijden en heeft al talloze malen bij overheid en politiek aangedrongen van rekeningrijden af te zien. Vanuit de Haagse ivoren toren komen even wel duidelijke berichten, dat men de plan nen wil doorzetten, ondanks de grote maat schappelijke weerstand. Pro Auto is begonnen hiertegen actie te voeren door middel van een handtekenin genactie met als doelstelling de maatschap pelijke weerstand zichtbaar te maken tegen over de politiek. Pro Auto heeft duizenden handtekeningformulieren door heel Neder land verspreid; ook aan autobedrijven, rij scholen en pompstations zijn formulieren toegestuurd. Hierop kunnen automobilisten naam, adres en handtekening plaatsen en zich daarmede tegen rekeningrijden uitspre ken. De lijsten worden weer ingestuurd naar Pro Auto. Het systeem werkt als een olie vlek en zal snel alle automobilisten kunnen bereiken. Pro Auto vertrouwt op deze wijze de 6 mil joen automobilisten in de gelegenheid te kunnen stellen zich tegen rekeningrijden uit te spreken. De verzamelde lijsten zullen eind maart/ begin april van dit jaar aan de Tweede Kamer worden aangeboden als zichtbare weerstand tegen rekeningrijden. Inlichtingen: Hans Grashoff; tijdens kan tooruren (010) 4873283; mobiel (0653) 673404; Cees Roos: (0181) 418681. STELLENDAM Zondagmiddag omstreeks 17.45 uur is een 62-jarige inwoner van Colijnsplaat met zijn auto op Rijksweg N57 tegen een lichtmast gebotst. De oorzaak van de aanrijding is niet duide lijk. Door de aanrijding werden de auto en de lichtmast zwaar beschadigd. Er was geen persoonlijk letsel. Goeree-Overflakkee B.V. Weer of geen weer, we proberen het op 29 januari nog een keer. Op vrijdag 29 januari 18.30 uur organiseert de Wijkgroep Zuid een lampionoptocht. We vertrekken vanaf Peuterspeelzaal Pip- peloentje aan de Kastanjelaan. We hopen op een grote opkomst. Tot kijk op 29 januari. Bij slecht weer gaat de optocht niet door. MIDDELHARNIS Zaterdag 30 januari a.s. houdt de Restaura tiecommissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis een sinaasappelactie, 's Mor gens komen jongeren of ouderen aan de deur om sinaasappels te verkopen. De prijzen zijn als volgt: 10 stuks voor 5,-; een hele kist (80 stuks) voor 40,-. U kunt ook van tevoren bestellen. De grote hoeveelheden (kist of halve kist) kunnen bovendien thuis bezorgd worden en in dat geval moet u uw bestelling telefonisch doorgeven aan de heer J. de Waard, tel. 482858. De voltooiing van de restauratie van het kerkinterieur komt steeds dichterbij, maar dat betekent niet dat het financiële aandeel dat de restauratiecommissie in dit traject heeft, hiermee afgelopen is. Dat is juist niet het geval, dus daarom gaan de acties net zo lang door tot wij ons finan ciële 'steentje' volledig hebben bijgedra gen. Met ingang van 6 februari kunnen iedere eerste zaterdag van de maand weer spullen voor de Jaarmarkt ingeleverd worden. De schuur van de heer M. Born (hoek Dorps weg/Molenweg te Sommelsdijk) is ook dit seizoen weer de plaats waar tussen 11.00 en 12.00 uur ingeleverd kan worden. Als het onmogelijk is om de spullen zelf te brengen, kunnen de volgende nummers ge beld worden, zodat ze 's morgens opge haald worden: 485518 en 482858. HET WATERSCHAP NODIGT U UIT VOOR TWEE VRIJ S TOEGANKELIJKE INFORMATIE-BIJEENKOMSTEN: 26 jonuari, 20.00 uur 'm Eben-Hoëzer te Ouddorp 27 januori, 20.0Ö uór in DeBommeistee te Den Bommel Op de agenda staan verkeersveiligheid en de komende verkiezingen. Maar ook als u vragen hebt over bijvoorbeeld de bestrijding van woter- overbst, bent u van harte welkom. Vï^aterschap Goeree;^Rtiiökkee Dv^arsweg 40 ;:Middelharnis ,^i #(0187)48888f"' iL£^' VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - SlUnO - R&PORTAQE - FOTOGRAFIE C3 C3 C=» C3 U CZI U U CU I OUDDORP-WtststnBl35-T9Moont01B7)681612/Fax 633734 RENESSE - mnBAop - HooKoon 72 - TaMwi (01 «2«» Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden is liet blad voor uw |8sciiiecfMh. ¥3n (J8 ma SoüiraelbesWen n Pen Ummë i'.,jr"s«'s^ Voor de koop of verkoop van uv^ Vi/oning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1