Het ongeluk met de 'Toekomst' iAHznte/ w- H H H H N H H H i i N H N N H M H N N H N N H N H H H H Getuigen gezocht Het pad LEKKAGE 795.- W NOOIT MEER 4799,- 5599,- EiiiviiDefi-itiEyws 495.- H 1995.-N 1795.- N N 495.- N 790.-H 1995.- 750.- 50% korting u Navigatiesystemen voor iedereen bereikbaar Carin 420 Carin 520 'i^^^Lj: Inzameling klein gevaarlijk afval Gemeente Dirksland PAGINA 6 Vrijdag 22 januari 1999 In 1973 verscheen van de hand van bekende Flakkeese schrijver Cor van den Tol de jeugdroman 'Het kofjekokertje en het spookschip van Middelharnis'. Dit boek is grotendeels gebaseerd op de geschiedenis van het verongelukken van de vissersboot 'Toekomst'. In de periode 1860-1915 kwamen bij het vergaan van Men'eerse vissersschepen 134 mannen en jongens om het leven. Daarbij komen nog de incidentele gevallen van verdrinking door het overboord slaan of andere onge lukken. Wanneer de thuiskomst van een sloep, met een 13-koppige bemanning, op zich liet wachten was de ongerustheid in een kleine gemeenschap als Middelharnis vanzelfsprekend groot. In april 1899 kreeg de MD 7 een ongeluk. Het schip bleef behouden, maar vier mannen von den de dood. De MD 7 'Toekomst' en MD 35 'Pionier' waren groter dan de andere schepen van de Men'eerse vloot, maar dat wilde niet zeg gen dat zij veiliger waren. In september 1896 raakte de 'Pionier' lek in het Goereese Gat en zonk. De bemanning kon nog een veilig heenkomen zoeken, maar de schip per, Arie de Waard, weigerde het schip te verlaten en verdronk in het zilte nat. Op 26 april 1899 werd de 'Toekomst' nabij de Noorse kust overvaren door een Noorse bark (groot zeilschip). De bemanning van de 'Toekomst' sprong in paniek over op het andere schip. Drie matrozen, Aren de Koning, Leendert Koster en Jan de Man, raakten te water en verdronken. De Ouwe- man, Laurens van Gelder, kwam bekneld te zitten tussen beide schepen en ook hij over leefde het ongeluk niet. Hij werd in Noor wegen begraven. De andere drie slacht offers werden niet meer gevonden, zij had- MD7 'Toekomst' vóór de Noordse kust, mei 1899 den een zeemansgraf. Het vissersschip zonk niet en werd door de bark 'Zorida' op sleep touw genomen. De zwaar beschadigde MD 7 werd te Noorwegen verkocht. Ondanks dat een deel van de bemanning kon worden gered, was de verslagenheid in Middelharnis groot. De Nederlandse Con sul-generaal te Noorwegen kon mededelen, dat een collecte te Laurvik 14,- had opge bracht. Ook Koningin Wilhelmina was op de hoogte van het ongeluk. Op 26 mei 1899 schreef de particulier secretaris van Hare Majesteit de Koningin namelijk de volgen de brief aan burgemeester U.J. Mijs: 'Hare Majesteit de Koningin draagt mij op ter kennis te brengen van U Wel Edelgestren- gen dat Hoogstdezelve met groot leedwezen kennis heeft gekregen van het ongeluk dat kort geleden heeft plaatsgehad en dat slacht offers heeft gekost. Hare Majesteit wen- schende eenige nadere berichten van dit ongeval te ontvangen. Draagt mij tevens op U Wel Edelgestrengen beleefdelijk uit te noodigen mij onder meer te willen berichten of er vele hulpbehoevende weduwen en weezen in Uwe gemeente zijn achtergeble ven.' Burgemeester Ulbo J. Mijs beantwoordde de brief vier dagen later als volgt: 'De ramp, die onze gemeente heeft getroffen is wel te gevoeliger omdat ze zoo onverwacht kwam en heeft zich aldus toegedragen. De vischsloep 'Toekomst', schipper Jan van den Hoek eigenaren 'P.L. Slis en zoon', was in den nacht van 25 op 26 April op 570 N.B. en 60 O.L. visschende en bezig met de vischlijnen uit te zetten, toen zij bij mistige lucht, omstreeks half drie, plotseling hevig aangevaren werd door het Noorsche bark- schip 'Zorida' in ballast van Engeland naar Brevik in Noorwegen. Van de uit 13 perso nen bestaande bemanning, waarvan zeven man aan dek, de overigen beneden bezig waren, konden negen man zich met groote moeite nog redden. Deze werden bij de bark opgenomen en te Brevik in Noorwegen geland. Helaas, niet allen! Vier mannen in de kracht des levens, allen gehuwd en huis vaders van een talrijk gezin kwamen jam merlijk om. Drie hunner vonden hun graf in de golven, de vierde werd bij de aanvaring tusschen de tuigage gedood. Zijn lijk werd te Brevik aangebracht en aldaar onder talrij ke blijken van deelneming begraven. De overgebleven bemanning werd per stoom boot van Christiana op Rotterdam huis waarts vervoerd. Het was eene zware taak voor de reeders, wier deze ramp per tele gram uit Krageroe werd gemeld, om deze droevige tijding in de zoo zwaar beproefde gezinnen te gaan brengen, dubbel smartelijk wegens het groote kindertal. Niet minder toch dan 26 kinderen, waaronder 21 bene den de 12 jaren, betreuren met de vier weduwen het verlies van hunne echtgenoot- en, vaders en kostwinners. De inkomsten van het sedert 1881 alhier met geringe middelen opgerichte visschersfonds, waaruit reeds 10 visschersweduwen en 7 oude visschers worden bedeeld (in het afge- loopen jaar tot een bedrag van ruim 1.400,-) zijn geheel ontoereikend om bij deze nieuwe ramp den hoogstnoodigen steun te verleenen. Het is daarom, dat in eenige nieuwsbladen door de beheerders van het visschersfonds een beroep wordt gedaan op de liefdadigheidszin van onze landgenooten met de dringende bede om door milde giften het fonds in staat te stellen in de grootste behoeften van zovele achtergeblevene wedu wen en kinderen te voorzien.' Middelharnis Jan Both MEINSTER V. D. WELLE U M/n de laatste week van onze opruiming gaan een aantal artikelen nog een stuk voordeliger weg! GRENEN DRESSOIRnu voor BLANK PATINÉ VITRINEKAST van 3250,- voor 2250,-nu voor BLANK PATINÉ DRESSOIR MET SPIEGEL van 2390,- voor 1995,-nu voor 2% DUS WEES ER OP TIJD BIJ VOOR VEEL VOORDEEL U 2 ZITS COMBINATIE van 3495,- voor 2495,-nu voor Mooie OORFAUTEUIL met vlotte stof van 1195,- voor 995,-nu voor Beschilderde SPEELGOEDKAST van 850,- voor 595,-nu voor SLAAPKAMER beuken/blauw 140/160/180 breed van 1050,- voor 890,-nu voor SLAAPKAMER kersen/vanille 160x200 van 1050,- voor 850,-nu voor Restanten DEKBEDDEN met Ook nog een aantal COUPONS tapijt en vinyl en gordijnstoffen die de laatste week nog scherper geprijsd zijn! Ook de laatste week alles uit de showroom uit voorraad leverbaar-f ^0/ KORTING. Op zondag 17 januari j.L omstreeks 02.45 uur heeft er op de Haringvlietweg te Hellevoet- sluis een diefstal onder bedreiging van een vuurwapen plaatsgevonden. Op voornoemd tijdstip liep op voornoemde weg een groepje jongelui (vijf jongens) van 15, 16 en 17 jaar oud en allen woonachtig in Hellevoetsluis. Op dat moment werden zij voorbijgereden door een klein model personenauto, vermoe delijk Ford Escort (oud model, hatchback, 5 deurs en lichtbruin van kleur). Deze auto reed zonder verlichting. Nadat deze auto de groep voorbij was gere den, keerde deze en reed andermaal de groep jongens voorbij om vervolgens langs de zij kant van de weg tot stilstand te komen. Hierna stapten twee inzittenden van deze auto en keken onder de motorkap. Toen de groep jon gelui de auto voorbij liepen, stapten nog drie inzittenden uit. De vijf mannen uit de auto lie pen naar de groep jongens. Deze vijf mannen waren vier blanken en één getinte. Eén van de mannen richtte vervolgens een vuurwapen op de jongens en dwong ze hun zakken leeg te maken. Eén van de jongens werd daarbij in de buik geschopt. Weggeno men werd onder andere twee plastic muntjes, 11 gulden en twee halskettingen. Vervolgens zijn de mannen in de auto gestapt en met gedoofde lichten weggereden. Kort daarna werd gezien, dat de auto bij een ander groepje jongelui stilstond. Of dat bekenden van de inzittenden van de auto waren of dat er sprake was van een andere beroving, is niet bekend. Signalement daders Dader 1: donkere huidskleur, leeftijd 20-25 jaar, lengte ca. l .80 meter, klein donker sikje (langwerpig streepje onder kin). Hij was gekleed in een donkere jas met capuchon. Dader 2: blanke huidskleur, leeftijd 17-18 jaar, lengte ca. 1.75 meter, geen baard of snor, bol gezicht, wenkbrauwen lichtblond. Hij was gekleed in een donker jack met daaronder een witte trui en droeg een capuchon. Van de andere daders is geen signalement bekend. De politie verzoekt getuigen met haar contact op te nemen, in het bijzonder de inzittenden van een personenauto, die op het moment van de beroving daar voorbij reed. Telefoon politie Hellevoetsluis: (010) 2741125. Wij hebben sinds een jaar of wat een bos, waardoor een wandelpad. Dat is dus iets, zo U zult snappen een voorwerp, waarop men kan stappen. Nu is 't natuurlijk ook wel zo, zo'n "service" krijgt men niet kado! Dat is, en niet alleen op Herken, in d' aanslag "Waterschap" te merken. Zo'n bos bij 't dorp dat is wel fijn, maar 't moet wel bereikbaar zijn! Daar heeft toen, zo we allen weten zich de Gemeente van gekweten. En inderdaad, het leek niet gek Begonnen werd met een keurig hek te plaatsen. Door de Herkinezen werd deze geste zeer geprezen! Helaas begon men daar de fout, 't verhardend met "versnipperd" hout. Dat spul, men had het kunnen weten is binnen 't jaar totaal versleten. Temeer nog, daar 't niet werd gespaard door brommers, scooters en een paard! En steeds maar weer wat 'snippers' strooien, is tijd en arbeid weg te gooien. 't Is boter aan de galg gesmeerd. Dat heeft de tijd ons wel geleerd! Thans is dat pad niet te betreden. Vanzelf gebruikers ontevreden. Voor "honden-uitlaat" was dit pad (en honden zijn er meer dan zat) een uitkomst ze daar uit te laten. 't Bespaart vanzelf ook weer de straten. Desondanks vindt men op de stoep toch overal nog "honden-poep". Nu men het pad "het pad gaat laten", laat men ze meer uit op de straten. En dat is de bedoeling niet! Daarvoor is immers 't bosgebied! Maar voor een hond moet men betalen. Men wenst daar dus wat uit te halen! Een pad dat goed begaanbaar is! Ook veel bejaarden zien gewis heel graag een pad om op te lopen. Dat is 't waar allen nu op hopen! Arjoan van Herken 15 JAAR GARANTIE Incl. montage en CD-ROM Nederland EVENTUEEL TE LEASEN Lit Middelharnis, Hobbemastraat 1 \mim (0187)48 6144 fcMreRS. Goes, (0113) 23 26 30 Oud-Beljerland, (0186) 61 44 40 Abonneert U op Eilanden-Nleuws Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflakkee Wet milieubeheer Ingekomen meldingen Ontwerpbesluit Besluiten Gebr. de Waal geboorte verloving huwelijk jubileum dankbetuiging i •Jt Bouwplannen Verleende vergunningen (Awb) Voorstraat 3-5 3258 BA Den Bommel Tel. (0187)611384 Fax. (0187)612404 Flexibekleding: specialisten in het verwerken van kunstslof dakfolie. 100% onderhoudsvrij, flexibel materiaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe èn bestaande daken van woningen, bedrijven, caravans en fabriekscomplexen. Bel Flexibekleding m Burgh-Haamstede: 0111 652300 voor zorgeloos droog wonen en werken. Carin 420 IIe-cahs Mededelingen -namens burgemeester en wethouders van de hier genoemde gemeenten- van het dagelijks bestuur van het ISGO. Postadres ISGO: postbus 313, 3240 AH Middelharnis, telefoon: (0187) 488111. Er treedt een wijziging op in het schema van de standplaatsen voor de chemocar. De afgelopen jaren stond de chemocar lederedonderdagmid- dag bij de gemeentewerkplaatsen. Gezien het geringe aantal aanbiedingen per middag en uit kostenbesparing heeft de gemeenteraad beslo ten om mei ingang van 1 januari 1999 de chemo car een keer per maand op de zaterdagmorgen bij de gemeente werkplaatsen te laten staan. Deze wijziging geeft ook het voordeel, dat met name mensen die doordeweeks geen gelegenheid hebben, nu ook de mogelijkheid hebben om hun klein chemisch afval weg te brengen. Het schema voor de standplaatsen wordt met ingang van 1 januari als volgt: 3e zaterdagmorgen in de maand: 23 januari, 20 februari, 20 maart, 17 april, 15 mei, 19 juni, 17 juli, 21 augustus, 18 september, 16 oktober, 20 november, 18 december. 08.30 - 09.30 uur Herkingen, gemeentewerk plaats, Ie Februariweg 09.45-10.45 uur Dirksland, gemeentewerk plaats, Philipshoofjesweg 11.00-12.00 uur Melissant, gemeentewerk plaats. Kerkhofweg. Door omsfandigfieden waar wij geen imioed op hebben kunnen uitoefenen, was de publicatie van 14 en 15 januari 1999 niet volledig. Onder staande bedrijven met de nummers 2, 3, 4, 6, 8 en 10 i/m 13 hadden in de genoemde publicatie moeten staan. De stukken van deze bedrijven liggen al vanaf 18 januari 1999 ter inzage op de gemeentekantoren. (AMvB) 1Stichting Olympia, Olympiaweg 32 te Som- melsdijk (Besluit horeca- sport- en recrea tieinrichtingen) 2. Europatuin Middelharnis B.V. I.o., Rot- tenburgseweg te Middelharnis (Besluit detailhandel en ambachtsbedrijven) 3. E.A. Struik, Vroonweg (ongen.) te Middel harnis (Besluit akkerbouwbedrijven) 4. Genubo B.V., Langeweg (ongen.) te Mid delharnis - (Besluit akkerbouwbedrijven) 5. H.T. Bikker, Korte Tllseweg 4 te Oude- Tonge (Besluit melkrundveet)ouderijen) 6. Mts. J.G.J. en J.M. van Schip, Blauwe PannenwegSteOude-TongefSes/u/fmeft- rundveehouderijen) 7. W. Mierop, Stoofweg 14 te Ouddorp (Be sluit houtbewerkende bedrijven) 8. J. Grinwis, Langedijk 3 te Ouddorp (Be sluit herstelinrichtingen voor motorvoertui gen). De meldingen liggen van 25 januari t/m 8 maart 1999 op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur ter inzage in het gemeentehuis van Middelharnis (nr. 1Oostflakkee (nr, 2) en Goedereede (nr. 3). Het voornemen bestaat om vergunning te verle nen aan: 9. Technische Handelsonderneming Glavi- mans b.v., voor een aantal interne wijzigin gen in de inrichting aan de Nijverheidsweg 8 te Stellendam. Alle relevante stukken liggen van 25 januari t/m 22 februari 1999 op werkdagen van 9.00 van 16.00 uur ter inzage in het gemeentehuis van Goedereede (nr. 9). Bij verhindering kunt u terecht op de -binnen de genoemde termijn vallende-d/nscfagavoncfenvan 18,00 tot 21.00 uur. Hiertoe moet u vooraf een telefonische afspraak maken. Bedenkingen en eventuele (hoor)zittlng Schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp besluiten kunt u van 26 januari t/m 23 februari 1999 indienen bij het ISGO. Op verzoek blijven uw persoonlijke gegevens geheim. Eveneens op verzoek zal een openbare (hoor)zlt- ting worden gehouden om met het bevoegd gezag, de aanvragers van de vergunningen en de overige aanwezigen van gedachten te wisse len en eventueel mondeling gemotiveerde be denkingen in te brengen. 22 januari 1999 Verleende vergunningen 10. Maatschap D.C. en D.A. Goekoop - voor de uitbreiding van agrarisch bedrijf met vier mobiele heaters en hogedrukreiniger. De Pad 9 te Goedereede 11. P.H. Grinwis en Zn. - voor een aantal inter ne wijzigingen in inrichting. Dijkstelweg 4a te Ouddorp De besluiten onder 10 en 11 zijn niet gewijzigd ten opzichte van de ter inzage gelegde ontwer pen. 12. Rumptstad Industries B.V. - voor de fabri cage en verkoop van landbouwmachines. Lieve Vrouwepoldersdijk la te Stad aan 't Haringvliet Het besluit onder 12 is gewijzigd ten opzichte van het ontwerp als gevolg van ingediende beden kingen. Gewijzigde vergunningen E.M. van den Burgh-de Witte, Boomgaard- dreef 26 te Stad aan 't Haringvliet - de vergunning is aangevuld met een voorschrift dat toeziet op de lozing van bedrijfsafvalwa- teropde riolering. Het besluit onder 13 is niet gewijzigd ten opzichte van het ontwerp. Alle relevante stukken liggen van 25 januari t/m 8 maart 1999 op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur ter inzage in het gemeentehuis van Goede reede (nrs. 10 en 11en Middelharnis (nrs, 12 en 13). Bij verhindering kunt u terecht op de -binnen de genoemde termijn vallende- dinsdagavondenvan 18.00 tot 21.00 uur. Hiertoe moet u vooraf een telefonische afspraak maken. Beroep Beroep tegen de besluiten kan van 26 januari t/m 9 maart 1999 worden ingesteld door: - hen die bedenkingen hebben ingebracht te gen het ontwerpbesluit belanghebbenden die kunnen aantonen dat zij daartoe redelijkero/ijs niet in staat zijn ge weest - de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerpbesluit - hen die bedenkingen hebben tegen wijzigin gen, die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daan/an zijn aange bracht. U kunt het beroepschrift indienen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Bij een spoedeisend belang kan de indiener van een beroepschrift in een afzonderlijke brief de voorzitter van deze Afdeling verzoeken om een voorlopige voorziening. De besluiten worden na afloop van de beroeps termijn van kracht, tenzij voor deze datum is verzocht om een vooriopige voorziening. De be sluiten worden dan niet van kracht vóórdat op dat verzoek is beslist. te Sommelsdijk heeft een ruime sortering kaarten voor: of andere voor u belangrijke gebeurtenissen GEBR. DE WAAL Langeweg 13 - Sommelsdijk TeL (0187) 47 1020 GEMEENTE Ml D D E L H A R N I S Ontvangen meldingen - Eneco, Spijkenisse - oprichten drie transformator-i stations, uitbreidingsplan Oostplaat II, Middelharnis (07.01.99) - H. v.d. Valk, Nieuwstraat 55, Stad aan 't Haringvliet - bouwen bijkeuken (12.01.99) - A. Troost, Pimpelmees 32, Sommelsdijk - plaatsen tuinhuisje (12.01.99) - L.M. van Splunter, Zeedijk 18, Stad aan 't Haring vliet - bouwen serre (12.01.99) - A. van Druningen, Klampenmeet 27, Sommelsdijk - bouwen bijkeuken (15.01.99). Aangevraagde bouwvergunningen - P. Bechtum, Hoflaan 27, Middelharnis - verbouwen woning (11.01.99) - W.J. Boeter, Oost Voorgors 97, Middelharnis - ver bouwen woning (13.01.99) - K.C. Pieterse, Blauwepannenweg 5, Oude-Tonge - bouwen woning Nicolaas Beetsstraat, Sommelsdijk (14.01.99) - M. de Jager, Korteweegje 12, Nieuwe-Tonge - ver bouwen woning Oost Voorgors 76, Middelharnis (14.01.99) - P. Molenaar, Boterdorpweg 34, Bergschenhoek - bouwen woning/landbouwschuur Vrouwtjesweg (on genummerd), Stad aan 't Haringvliet (15.01.99). Deze publicatie heeft een informatief karakter. De vermelde bouw plannen zijn nog op geen enkele wijze getoetst en daarom nog niet voor inzage beschikbaar. Voorgenomen bouwvergunning (art. 19 WRO, art. 50, lid 5 Ww) - Esselink Beheer B.V., Molenweg 28, Middelharnis - oprichten bedrijfswoning Industrieweg, Middelhar nis. Deze bouwaanvraag ligt vanaf 25 januari 1999 twee weken ter Inzage. Gedurende deze termijn kunt u sctiriftelijk bedenkingen tegen de voorgenomen beslissingen naar voren brengen bij burgemeester en wethouders, postbus 13240 AA fvliddelharnis. - P.F. Eekman, Stationsweg 4, Middelharnis - ver bouwen winkelpand (11.01.99) - A.C. v.d. Bos, Ds. Wentinckstraat3b, Nieuwe-Tonge - verbranden snoeihout en/of stro aan Zuiddijk 11.01.99) - L. de Jong, Kon. Julianastraat 29, Nieuwe-Tonge - bouwen bijkeuken (12.01.99) - L. van der Baan, Langeweg 153, Sommelsdijk - verbranden snoeihout en/of stro (12.01.99) - W.H. van Moort, Frank van Borselenstraat 40, Nieu we-Tonge - verbranden van snoeihout en/of stro aan Zuiddijk te Nieuwe-Tonge (12.01.99) - L. de Mos, Voorstraat 38, Sommelsdijk - verbranden snoeihout en/of stro op tuinencomplex 'De Wilde man' te Sommelsdijk (12.01.99) - Nierstichting Nederland, Groot Hertoginnelaan 34, Bussum - openbaar inzamelen gelden van 20 t/m 25 september 1999 (13.01.99) - Wijkgroep Zuid, p/a Prins Constantijnstraat 10, Middelharnis - organiseren lampionoptocht dorps kern MiddeWiiis 15 januari 1999 18.30 uur (13.01.99) lil - R. de Ruillilbudelandsedijk 14, Middelharnis - plaatsen tij|||jisje (15.01.99) - Stichting lil beheer en exploitatie gebouwen Maatschagilijke Dienstverlening Middelharnis, Voorstraillf, Sommelsdijk - verbouwen schoolge bouw tot;^htoorgebouw Juliana van Stolberglaan 19 te Micjclllharnis (15.01.99) - NederlasHlle Brandwonden Stichting, Beverwijk - openbaifihzamelen gelden van 11 t/m 16 oktober 1999(|||1.99) - Zondagsschool 'Samuel' Nieuwe-Tonge, Zuiddijk 52, Nieuwe-Tonge - openbaar inzamelen gelden van 15 t/m 20 november 1999 (15.01.99). (Derden)belangfiabbenden kunnen binnen zes weken na bekendma king (de datum van bekendmaking staat acfiter de desbetreffende beslissing vermeld) een bezwaarschrift indienen bii burgemeester en wethouders, postbus 13240 AA Middelharnis. Nadere informa tie kunt u krijgen in fiet gemeentehuis, telefoon (0187) 475555. 22 januari 1999 Burgemeester en wethouders van Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 6