Weer terug in Bleiswijk Ie paal nieuwbouw Esselink Groep te Middelharnis Goed nieuws voor mensen met diabetes type 2 Schotejil presteert opnieuw goed in Verenigingscompetitie Zwemmen Kijk eens wat vaker in de meterkast. DVS - Good Lucl( op dinsdag 2 februari van start in Natuurmuseum Rotterdam Mol Agrocom bv Blokfluit Workshop Muziekschool Goeree-Overflakkee Nieuwe geologische vereniging MaasWaarden Zaterdag 16 januari heeft de wedstrijdploeg van zwemclub de Schotejil uit Middelharnis ook in de 3e wedstrijd in de vijfdelige cyclus om de landelijke Verenigingscompe titie (Dl) goede resultaten behaald. In de wedstrijd tegen de zwemverenigingen Mer- wede uit Dordrecht, de Geul uit Papen- drecht en ZPB Profus uit Barendrecht werd maar liefst 54 maal een persoonlijke record gezwommen, waaronder 4 clubrecords en werd in 19 gevallen een podiumplaats ver diend. In de einduitslag bleek de Schotejil op een 2e plaats achter Merwede uit Dor drecht te staan. Wederom bleek de 14 jarige Lieske van de Polder een belangrijke troef te zijn voor de Schotejil. Zowel op de 200m schoolslag in de categorie 'Dames', als op de 200m rug slag bij de categorie meisjes onder de 18 jaar, wist ze beslag te leggen op de eerste plaats. De 200m schoolslag legde zij af in een tijd van 3.00.95, goed voor een clubre- cord en de gouden medaille. Ook de 200m rugslag leverde haar een nieuw clubrecord en een gouden medaille op met haar tijd van 2.33.34. Kostbare punten werden ook bijeen gezwommen door de 17-jarige Leander Noordijk, die eerst op de 50m vrije slag met een tijd van 0.27.44 een 3e plaats wist te bereiken, en later in de wedstrijd op zijn favoriete 200m rugslag in een tijd van 2.29.54 een gouden medaille verdiende. De 15-jarige Maarten Nieuwstraten was de derde Schotejiller, die tot twee maal toe een ereplaats en dus belangrijke punten wist te behalen. Op de lOOm rugslag werd hij 2e in een tijd van 1.13.62, terwijl de 200m wis selslag voor hem opnieuw een 2e plaats opleverde met zijn eindtijd van 2.44.25, het geen tevens nog een persoonlijk record inhield. Bij de meisjes eindigde Willemijn Veltman op de lOOm rugslag op een 2e plaats in een persoonlijk record van 1.16.46. Bij de heren werd door Marcel Stolk op de 200m schoolslag een nieuw clubrecord gezwommen in een tijd van 2.53.53, waar mee hij tevens de 3e plaats in de uitslag bereikte. Ook bij de heren werd door John ny Jongejan een clubrecord gezwommen op de lOOm borstcrawl in een tijd van 57.97, tevens goed voor de 2e plaats. Jenny Jonge jan (16 jaar) eindigde op de lOOm vrije slag in haar persoonlijke record van 1.07.69 op de 3e plaats bij de categorie 'Dames'. In de junioren categorieën waren Mark Verwijs, Iris Oostdijk en Leon Wegman succesvol. Mark Verwijs (13 jaar) won op de 50m vlinderslag een bronzen medaille in een tijd van 0.35.64. Iris Oostdijk (12 jaar) behaalde met een p.r.tijd van 0.36.38 op de 50m vlin derslag een 3e plaats, terwijl Leon Wegman (13 jaar) 2e werd op de 50m vrije slag in 0.31.79, tevens een p.r. Bij de allerjongsten zwom Dion Beukers tot tweemaal toe overtuigend naar de Ie plaats. Eerst won hij de 25m vlinderslag in een tijd van 0.18.82 (p.r.) en later behaalde hij opnieuw een gouden medaille op de 50m schoolslag in een tijd van 0.43.31 (p.r.) Tijdens deze wedstrijd kwamen er ook nog vijf Schotejil-estafette ploegen aan de start. Bij de heren eindigden Leander Noordijk (rugslag: 1.08.63), Marcel Stolk (school slag: 1.20.13), Arjan Blok (vlinderslag: 1.11.78) en Johnny Jongejan (borstcrawl: 0.57.00) in een eindtijd van 4.37.54 op een 2e plaats op de 4xl00m wisselslag. Op de 4x1 OOm vrije slag zwommen Jenny Jongejan (1.09.0), Danielle Hagoort (1.09.73), Willemijn Veltman (1.11.60) en Lieske van de Polder (1.05.32) naar een 3e plaats in 4.35.65. Op de 4x 50m wisselslag zwommen Jolanda Welleman (rugslag: 37.22), Lieske van de Polder (schoolslag: 39.75), Rianne Noordijk (vlinderslag: 38.88) en Danielle Hagoort (borstcrawl: 31.22) naar een tijd van 2.27.08 opnieuw goed voor een 3e plaats. Op de 4x25m schoolslag bereikten Leander Jongejan, Rhiana van Kempen, Thijs Trom- per en Annemiek Veltman in een tijd van 1.25.78 een 3e plaats. Verdienstelijke prestaties waren er o.a. nog voor Astrid van der Horst, die haar tijd op de 200m schoolslag bij de dames met ca. 6 seconden verbeterde naar 3.10.00 en voor Nadieh de Groot, die op de lOOm rugslag 8 seconden sneller bleek met haar tijd van 1.46.63. Annemiek Veltman zwom ruim 5 seconden sneller op de lOOm rugslag met haar eindtijd van 1.30.56. Hetzelfde deden ook Leander Jongejan in 1.32.84, Ted de Jager in 1.33.74 en Daan van Kempen in 1.33.93. SVR-kampeerboeren op In 1997 organiseerde de Stichting Vrije Recreatie voor het eerst in Bleiswijk een Vakantiebeurs voor het Kamperen bij de Boer. Onder het motto 'Zoek je eigen kampeërboer en -boerin uit' werden recreanten uitge nodigd hun licht te komen opsteken over deze vorm van recreatie. Die opwekking werd door recreanten met beide handen aangegrepen, want het bezoekersaantal bedroeg maar liefst ruim vijfeneenhalfduizend! Aan staande zaterdag (23 januari) vindt er van 10 tot 16 uur weer een derge lijke beurs plaats in de Bloemenvei ling 'Holland', Klappolder 130 te Bleiswijk. Gratis entree en een schat aan informatie Op deze beurs maken zo'n tweehonderdvijf tig kampeerboeren uit het hele land, maar ook uit Duitsland, België, Frankrijk, Spanje, Portugal, Tsjechië en Polen reclame voor hun eigen camping. Natuurlijk is er ook een centrale stand van de Stichting Vrije Recre atie, waar alle inlichtingen verkrijgbaar zijn over het kamperen bij de boer in het alge meen en over de SVR in het bijzonder. In de videohoek wordt de SVR-promotiefilm ver- unieke Vakantiebeurs toond en eventuele vragen worden door de daar aanwez;^(^.bestiiiirsledgiX beantwoord. Elk jaar meer bezoekers De SVR telt inmiddels circa 2000 platte- landscampings in binnen- en buitenland, waar bijna honderdduizend donateurgezin nen (zeg maar gerust een kwart miljoen recreanten) hun vakantie vieren. En elk jaar worden het er meer. De vier beurzen die de SVR jaarlijks orga niseert zijn hier mede debet aan, want veel beursbezoekers melden zich meteen aan als donateur en boeken er hun vakantie. De eerste beurs van 1999 te Veldhoven was goed voor zo'n zesduizend bezoekers en de SVR verwacht ook in Bleiswijk weer een recordaantal belangstellenden te ontmoeten. De twee andere SVR-Vakantiebeurzen wor den gehouden op 13 februari te Leeuwarden en 6 maart te Hengelo (Overijssel). Voorproefje VAN DE BOERENGASTVRIJHEID Naast de gratis entree en (voor dona teurs) het gratis kopje koffie geven de SVR-kampeerboeren en -boerinnen op deze beurs ook op andere manieren blijk van hun spreekwoordelijk geworden boe- rengastvrijheid: elke 1000e bezoeker wordt verrast met een gratis vakantie op de SVR-boerderij. en bespaar geld en energie met de actie zuinig stoken! De meterkast is een plaats waar je meest al niet komt. Zo nu en dan om een zeke ring te vervangen als de stoppen zijn doorgeslagen of om de meterstanden te noteren als uw energiebedrijf daar één keer per jaar om vraagt. Aan de meters voor elektriciteit en gas besteedt niemand veel aandacht. Ze draaien vrolijk door. En dat kost geld, vooral als het koud is en u de kachel een graadje warmer stookt. Als u mee gaat doen met de actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' krijgt u zicht op wat u gebruikt aan energie. Dan begint het be sparen, want de volgende week wilt u minder verbruiken dan deze week, dat is de sport. Met als gevolg dat u geld be spaart op uw energierekening en dat het milieu minder wordt belast Twee vliegen in een klap.' Hoe DOE IK MEE? Meedoen is heel eenvoudig en kost weinig tijd. Elke maandag kijkt u even in de meter kast en noteert u op de stookkaart, die u bij uw energiebedrijf kunt aanvragen, de stan den van uw gas- en elektriciteitsmeter. Dat doet u tot en met maandag 29 maart 1999. Met de meterstanden berekent u uw weekverbruik. Het weekverbruik gas verge lijkt u met het streefverbruik, dat u elke week vindt in een speciale tabel in deze krant. Deze tabel vindt u 's maandags na 12.00 uur ook op pagina 716 van NOS- Teletekst en op Internet http://www.eneco.nl. Wanneer uw eigen verbruik lager is dan het streefverbruik, heeft u energie bespaard. Beschouw het als een uitdaging en probeer steeds onder het streefverbruik uit te ko men. Het streefverbruik voor elektriciteit staat niet in de krant. Dit verbruik kunt u zelf van week tot week vergelijken. Uiter aard wordt het verbruik voor verlichting hoger naarmate de dagen korter wotden. Heeft u de stookkaart niet ontvangen? Vraag 'm aan bij ENECO, daar liggen er nog wel een paar op voorraad. Wat bespaar ik door mee te doen? U spaart geld en energie. Vorig jaar deden in Zuid-Holland aan de actie zo'n 120.000 huishoudens mee. Zij bespaarden gemid deld 5% op hun energieverbruik, dat is zo'n 75,- per jaar. Mooi verdiend. Vooral met de nog steeds stijgende energieheffing van de overheid is het de moeite waard om aan de actie mee te doen. De stookkaart is daar bij een handig hulpmiddel. Ook staat er een leuke wedstrijd op de kaart met aantrekke lijke prijzen. U kunt nog steeds meedoen met de wedstrijd! Kan ik de actie ook met de computer volgen? Ja, dat kan met de energiediskette. Deze diskette bevat een gemakkelijk programma voor het invullen van uw meterstanden, en tal van energiebesparingstips. Met handige grafiekjes kunt u de ontwikkeling van uw energieverbruik volgen. U kunt de energie diskette bestellen door 11,95 (MS-DOS, 3M inch) of 16,95 (Windows 3.11 en 95, HD-diskette 1.44 Mb) over te maken op gironummer 214859 van ENECO, Dor drecht, met vermelding van actie 'Zuinig stoken, zuinig aan'. De verzendkosten zijn inbegrepen. Betaalt u met Girotel, vermeld dan ook uw naam en adres. De diskette is ook verkrijgbaar bij de klantenservice van ENECO en u kunt het programma ook downloaden vanaf Internet. HENDRIK IDO AMBACHT - Zaterdag 16 januari was DVS uit Hendrik Ido Ambacht de tegenstander van Good Luck. Na de overwinning op koploper Sagitta vorige week, stond Good Luck deze dag tegen de nieuwe koploper DVS. Wederom een pitti ge opdracht voor de ploeg uit Middelharnis, maar toch had Good Luck bij deze uitwed strijd een flink aantal supporters achter zich staan. De wedstrijd begon goed voor Good Luck, want al na 1 minuut kon Heidi Kamerling, na aangeven van Steven Vogelaar, de 0-1 van afstand binnen schieten. DVS kon twee maal scoren en Nico Overduin gaf Marcel Kievit, in de vorm van een vrije bal, de 2-2 aan. Weer trof DVS twee maal doel en na een goede combinatie tussen Marcel Kievit en Samantha Krijgsman kon deze laatste van onder de korf doel treffen. DVS kwam van afstand tot 5-3. Een snelle combinatie tussen Liesbeth Los en Heidi Kamerling eindigde in een doelpunt van afstand van Kamerling. De aanval daarna werd Liesbeth Los onreglementair gestopt bij het nemen van een doorloopbal, zodat Jan-Willem de Vos een strafworp af kon ronden en de stand gelijk kon trekken. Het werd 6-5 en de 6-6 kwam van de handen van Samantha Krijgsman, die na aangeven van Nico Over duin van afstand kon scoren. Het was wer kelijk een spannende en gelijkopgaande wedstrijd en het werd dan ook weer 7-6 voor DVS. Maar direct daarna gaf Heidi Kamerling Liesbeth Los de 7-7 in de vorm van een vrije bal aan. Een snelle combinatie tussen Marjon Soeteman en Marcel Kievit uitte zich in de 7-8 van Kievit. DVS maakte gelijk en kwam ook weer voor, maar door een mooie combinatie tussen Steven Voge laar en Jan-Willem de Vos kon de Vos weer gelijk maken. Net voor rust kon DVS de 10-9 nog maken. Na rust eindigde een snelle combinatie tus sen Marcel Kievit en Samantha Krijgsman in een doelpunt van Krijgsman van achter de korf. Het werd 11-10 en een snelle aan val van Liesbeth Los en Jan-Willem de Vos zorgde voor de gelijkmaker van de Vos. Op dit moment zat Good Luck even in een dipje, terwijl DVS gewoon doorging met scoren, zodat al gauw de 15-11 op het sco rebord verscheen. Good Luck krabbelde zich terug en kwam na een mooie combina tie tussen Marcel Kievit en Samantha Krijgsman, via een fraai doelpunt van Krijgsman van onder de korf op 15-12. DVS maakte de 16-12 en na goed aangeven van Jan-Willem de Vos kon Heidi Kamer ling van afstand de 16-13 maken. DVS kwam met twee afstandschoten tot 18-13. Door een goede aanval tussen Marjon Soe teman en Marcel Kievit kon deze laatste van afstand de 18-14 binnen schieten. DVS kwam op 19-14 en een schitterende combi natie tussen Steven Vogelaar en Jan-Wil lem de Vos eindigde in een doelpunt van Vogelaar van onder de korf, 19-15. Op dat moment kwam Leo van der Made in de ploeg voor de moegestreden Nico Over duin. Na een goede rebound van Samantha Krijgsman kon zij Marcel Kievit een door loopbal aanspelen, zodat het 19-16 werd. Toch wist DVS in de slotfase de 20 te bereiken, zodat de eindstand van 20-16 werd bereikt. Coach Peter van Vliet was tevreden over zijn ploeg; DVS was vooral van afstand wat doeltreffender, maar we hebben ons zeker niet weg laten spelen. We hebben verloren door dat kleine dipje in de tweede helft, maar over het algemeen hebben ze goed gespeeld en hard gewerkt. Donderdag 14 januari is, door commercieel directeur J. Goedegebuur, de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van de Esselink Groep te Middelharnis. Het is het eerste bedrijf dat zich gaat vestigen op het nieuwe industrieter rein Oostplaat II te Middelharnis. Voor de gemeente Middelharnis was het een bijzonder moment, omdat na de aanvankelijke vertraging de bouwactiviteiten op dit nieuwe industrieterrein eindelijk van start konden gaan. Voor de Esselink Groep is het een mijlpaal, omdat in dit nieuwe pand de expansie van Esselink bouwmaterialen kan worden gerealiseerd. Naast deze bouwmaterialenhandel met een regionale bekendheid behoren bij deze groep ook nog een vijftal Gamma bouwmarkten in Zuid-West Nederland en een deelneming in Betoncentrale Greve- lingen te Stellendam en Zierikzee. Esselink Bouwmaterialen is thans nog gehuisvest in een pand aan de Molenweg te Middelharnis en op een terrein aan de Oostplaat I. Kantoren, showroom en magazijnen voor afbouwmaterialen aan de Molenweg zijn sinds de ingebruikname in 1964 talloze keren uitge breid en verbouwd. Mede door de showroom van 700 m^ zijn de parkeervoorzieningen aan de Molenweg intussen onvoldoende. Op de Oostplaat is de voorraad van ruwbouwmaterialen geconcentreerd. Na de realisatie van de nieuwbouwplannen zal alles worden gecon centreerd op één grote locatie aan de Industrieweg te Middelharnis. Op het terrein van 3 hectare zal in het nieuwe bedrijfspand vrijwel alles voor de bouw te vinden zijn. In de showroom ter grootte van 1200 m^ zal een breed scala van bouwmaterialen worden getoond. Het kantorengedeelte bestaat uit begane grond en verdieping. Daarnaast wordt een ruimte gereali seerd waarin behalve magazijnopslag ook een Profcenter van ca. 250 m^ is te vinden. Hierin wordt een assortiment gereedschap etc. aangeboden wat gericht is op de professionele verwerker. Tenslotte krijgt het bedrijf een opslagloods van 3500 m^ en een overkapt ter rein t.b.v. laden, lossen, overslag en transito a 900 m^ Op een groot buitenterrein van 17.000 m^ zullen de ruwbouwmaterialen op voor raad worden gehouden. De bouw zal worden gerealiseerd door aannemingsbedrijf De Vries en Verburg te Stolwijk. Voor het ontwerp tekende architectenburo Gestel te Middelharnis. Valpro te Capelle a/d IJssel treedt als bouw coördinator op. De verhuizing zal t.z.t. in drie fasen worden uitgevoerd. In de bouwvakvakantie 1999 zullen de magazijnen worden verhuisd. De kantoren volgen globaal een maand later, terwijl eind 1999 de nieu we showroom zal worden betrokken. Het bedrijfspand aan de Molen weg zal worden verkocht. Op zaterdag 23 januari organiseert de Mu ziekschool 'Goeree-Overflakkee' voor de tweede keer een workshop voor gevorderde blokfluitisten in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis. Deze workshop staat onder leiding van de docenten EUy Bakker en Lian Huyben en als gastdocent is aanwezig de heer Bert Honig. Voor deze dag hebben zich ruim 50 deelnemers aange meld. Voor iedereeen toegankelijk is om 15.30 uur de openbare les hedendaagse technie ken en improvisatie die gegeven zal worden door de specialist Bert Honig. Aansluitend en eveneens voor het publiek toegankelijk is er om 16.30 uur een presentatie van al de op die dag ingestudeerde muziek. De muziekschool wil hierbij iedere geïnteres seerde uitnodigen om te komen luisteren. De toegang is gratis. Een aantal enthousiaste leden van de Ne derlandse Geologische Vereniging (NGV) hebben de afgelopen periode gewerkt aan de oprichting van een afdeling van de NGV voor Rotterdam en wijde omge ving. Op dinsdag 2 februari wordt de nieuwe afdeling in oprichting gepresen teerd in het Natuurmuseum Rotterdam aan de Westzeedijk 345. De NGV heeft in Nederland een groot aan tal afdelingen. Er zijn o.a. afdelingen in Noord-Brabant, Utrecht-Gooistreek, Lim- burgt en Winterswijk. Er was nog geen af deling in Rotterdam en wijde omgeving. Daar wil een enthousiaste groep mensen, lid van de landelijke vereniging en woonachtig in Rotterdam en omgeving, verandering in brengen. Samen met een bestuurslid van de NGV is de afgelopen periode gewerkt aan de op richting van een nieuwe afdeling. Er is een voorlopig bestuur gevormd, er is een eerste bijeenkomst gepland, de eerste suggesties om een bruisende vereniging te worden zijn uitgewisseld en er is een unieke locatie ge vonden om de verenigingsactiviteiten uit te voeren. Net Natuurmuseum Rotterdam is bereid ge vonden om op te treden als gastheer voor de nieuwe vereniging. Het Natuurmuseum, o.m. met een geologische collectie, en de nieuwe afdeling, genaamd MaasWaarden, vormen een interessante aanvulling op el kaar. In het museum kan MaasWaarden zowel besteuursbijeenkomsten als activitei ten voor leden organiseren. MaasWaarden heeft als doel geformuleerd: de 'levende' geologie, opgevat als een pro ces van voortdurende veranderingen, pro cessen die interessant zijn om te beleven, levendig te houden en uit te dragen. De af deling probeert deze doelstelling te realise ren door allerlei activiteiten te organiseren op een breed gebied van de geologie; lezin gen over fossielen, gesteenten en geologi sche processen, het organiseren van cursus sen op het gebied van determineren, catalo giseren en prepareren van vondsten, het organiseren van excursies naar vindplaatsen van fossielen en naar geologische verschijn selen en objecten in landschappen. Verder gaat de afdeling een afdelingsblad met interessant nieuws uitbrengen en is voorzichtig gedacht aan het ontwikkelen van een geologische wandeling door Rotter dam. De afdeling wil ook een ontmoetings plek zijn voor beginnende en zeer gevorder de amateur- en beroepsgeologen. Een plek om elkaar te ontmoeten en informatie uit wisselen, te leren van ieders ervaringen en deskundigheid enz. Op dinsdagavond 2 februari presenteert MaasWaarden zich aan Rotterdam en wijde omgeving. Dat gebeurt met een bij eenkomst in het Natuurmuseum Rotter dam, Westzeedijk 345. Op deze eerste bij eenkomst wil het voorlopig bestuur zoveel mogelijk mensen interesseren voor het lid maatschap van de MaasWaarden. Er is informatie over het lidmaatschap, het programma in de komende periode en ande re verenigingszaken. Op deze bijeenkomst wordt middels een vragenlijst aan aspirant- leden gevraagd naar hun interessegebieden binnen het beoefenen van de geologie- hobby. Omdat MaasWaarden vooral een bruisende afdeling wil zijn, staat er ook de eerste avond een geologisch onderwerp op het programma. Marcel van Schoor, lid van het voorlopig bestuur en geoloog, neemt de aanwezigen mee naar plekken in de regio van Rotterdam, en laat geologische interes sante plekken zien en vertelt daarover. De toegang is gratis. Het museum is open vanaf 19.30 uur en het programma start om 20.00 uur. Tijdens deze avond kunt u zich inschrijven bij de MaasWaarden. Het lidmaatschap kost 25,- per jaar. Het gezinslidmaatschap kost 12,50 per jaar. Aspirant-leden dienend lid te zijn (te worden) van de NGV (kosten 40,-per jaar). Voor informatie kunt u bellen naar; Joan Modderkolk, telefoonnummer (010) 4263979 of Peter Hartog, telefoonnummer (010)4290396. Diabetes is een chronische aandoe ning die mensen in staat stelt een gewoon leven te leiden. Er zijn nog veel vooroordelen en misverstanden over diabetes. Een wel erg hardnek kig misverstand is bijvoorbeeld dat mensen met diabetes geen suiker mogen eten en dat mensen met diabe tes die insuline spuiten een ergere vorm van diabetes hebben dan men sen die tabletten slikken. Hart- en vaatziekten Geen misverstand is dat mensen met diabe tes een grotere kans lopen om hart- en vaat ziekten te krijgen dan mensen die geen dia betes hebben. Ook zeker is dat ze een grotere kans hebben om nier-, oog- en voetproblemen te krijgen. UKPDS studie Begin september zijn de uitkomsten gepre senteerd van de UKPDS studie. De letters UKPDS staan voor United Kingdom Pros pective Diabetes Study. Het onderzoek is gehouden onder meer dan 5000 mensen waarbij recent diabetes type 2 is vastge steld. Aan het onderzoek hebben 23 centra in de UK, Schotland en Noord Ierland deel genomen. De mensen die aan het onderzoek hebben meegedaan zijn ruim 20 jaar ge volgd. De studie is in 1977 opgezet om antwoord te krijgen op de volgende vragen: - Vermindert de kans op complicaties bij mensen met diabetes type 2 door een goede bloedglucoseregulatie? - Vermindert de kans op complicaties bij mensen met diabetes type 2 door een goede bloeddrukregulatie bij hen die een te hoge bloeddruk hebben? Bloedglucose-regulatie Uit het onderzoek blijkt overduidelijk dat mensen met diabetes type 2 die intensief behandeld worden en streven naar een lage re bloedglucosewaarde, aanzienlijk minder kans lopen om diabetische complicaties te krijgen dan mensen die op een meer con ventionele manier behandeld worden. De noodzaak van een laserbehandeling van het oog bij netvliesaandoeningen vermin dert bijvoorbeeld met een kwart. De ver schijnselen van een beginnende nieraandoe ning verminderen met een derde. En er zijn aanwijzingen dat ook de kans om een hart infarct te krijgen kleiner wordt. Hoge bloeddruk Ook bij mensen met een verhoogde bloed druk is bij twee groepen onderzoek gedaan. Bij één groep was de behandeling gericht op een licht verhoogde bloeddruk (154/87 mm Hg) en bij de andere groep op een nor male bloeddruk van 144/82 mm Hg. Men sen met diabetes type 2 die een verhoogde bloeddruk hebben en daar intensief voor behandeld worden lopen aanzienlijk minder kans op diabetische complicaties. De kans op het krijgen van een hersenbloeding ver mindert met een derde. Er overlijden onge veer 30% minder mensen aan een hartin farct of aan een hersenbloeding en de kans op gezichtsbeperking vermindert met een derde. Gebleken is uit het onderzoek, dat zelfs bij het behandelen van een licht ver hoogde bloeddruk al aanzienlijke resultaten te behalen zijn. Het is dus zeker aan te bevelen om ook bij een licht verhoogde bloeddruk maatregelen te nemen die de bloeddruk verlagen. Therapie Welke therapie wordt gebruikt om de bloedglucose te reguleren of de bloeddruk te verlagen maakt eigenlijk weinig uit. Hoge bloeddruk is bijvoorbeeld bij één groep behandeld met een zogenaamde ace remmer (Captopril) en bij een andere groep met een betablokker (Atenolol). De effecten op de bloeddruk waren ongeveer gelijk. De beide geneesmiddelen blijken ongeveer even effectief in het verlagen van de bloed druk. Het voorschrijven van medicatie hangt dus meer af van de mogelijke bijwer kingen, de kosten, de voorkeur van de pa tiënt en van eventueel bestaande andere aandoeningen. Kosten Het intensief behandelen van hoge bloed- glucosewaarden en hoge bloeddruk laten in eerste instantie de ziektekosten stijgen. Die stijging staat echter in geen verhouding tot de besparing die het oplevert. Het aantal ziekenhuisopnames zal dalen en de kosten die gemoeid zijn met het behandelen van diabetische complicaties zullen verminde ren. Tot slot Uit de UKPDS studie blijkt dat een goede regulatie van bloeddruk en bloedsuiker een bijdrage levert aan het voorkomen en uit stellen van diabetische complicaties. De grote waarde van de UKPDS studie is dat dat blijkbaar niet alleen geldt voor mensen met diabetes type 1maar ook voor mensen met diabetes type 2. Per 1 januari zijn Mol Agro bv en Agrocom bv samen verder gegaan onder de naam Mol Agrocom bv. Mol Agro bv was een toeleveringsbedrijf voor de land- en tuinbouw, gevestigd in Schuddebeurs. Agrocom bv was een samen werking tussen de gewasbeschermer Van der Wal en J. P. Mast Agro bv met vestigingen in Den Bommel en Melissant. Kostenbesparing, bundeling van kennis en een krachtige marktpositie in de aan elkaar grenzende werkgebieden zijn de belangrijk ste redenen om beide bv's samen te voegen. Wim in 't Veld, de huidige directeur van Mol Agro bv, wordt directeur van Mol Agrocom bv. De heer K. G. van der Wal en J. P. A. Mast trekken zich volledig terug uit het bedrijf. Bij Mol Agrocom bv zullen 18 men sen werkzaam zijn. Het productenpakket bestaat uit: gewasbe schermingsmiddelen, kunstmeststoffen, organische mest/compost, zaaizaad, poot- goed, graan, diverse land- en tuinbouwbeno- digdheden, arbo-artikelen. De leveringen zullen plaatsvinden vanuit de hoofddepots in Den Bommel, Schuddebeurs en Melissant. Daarnaast kan kunstmest op de diverse afhaaldepots in de regio afgehaald worden. In Schuddebeurs is een Agro/Arbo shop waar vele land- en tuinbouwartikelen en het arbo- assortiment te verkrijgen is. Met de samenvoeging wil Mol Agrocom bv een breed pakket scherpgeprijsde artikelen met een hoog kennisniveau en een goede ser vice aanbieden aan boer, tuinder en groen voorzieningen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 5