Projectontwikkelaar krijgt tocli z'n kans in Ooi^iensplaat Vegetarische kookcursus E-markl Kool: kijk op de toekomst Peter de Groot in Witte icerlcje Vierpoiders V. 'De Reisduif Wedstrijd Heren 1 Intermezzo gestaakt Praten over peuters Bijeenkomst rond de zwangerschap EiiAiiDEti-itiEyiiia Gespreksgroep voor ouders van zuigelingen Bingo Buurtver. 'West' Koffie-oclitend voor ouders van zuigelingen Dam- en scliaakver. 'Ontspanning' Ouddorp Bingo in Nieuwe Tonge Bejaardenmiddag CVB feACHNAs' Dinsdag 19 jamiari 1999 Raad Oostflakkee: Helemaal uniek is het dat een Colle gevoorstel aan de gemeenteraad uit die raad slechts één enkele stem ver werft, maar donderdagavond was dat in Oostflakkee het geval. Door afwe zigheid van wethouder R. Maliepaard („hij is er een beetje ziek van gewor den", lichtte burgemeester Van Pelt toe) steunde alleen wethouder Andries het voorstel tot ruil van gronden met de Boedel Pieter Bigge te Ooltgensplaat. De raad zag er totaal niks in; mevrouw Van Rossum (ook CDA) bleek de enige die wel in kon stemmen. Het voorstel leed der halve forse schipbreuk. Inspraak Bedrijfsterrein Ooltgensplaat TAPIJT VINYL GORDIJNEN TRAMWEG 33 OUDE TONGE 1999 minder vlees, meer vegetarisch?? Matige warming-up nekt meisjes A Uitslagen 11 januari -84- Op een nacht regenden Stijntje en Jan Willem het bed uit en vlak daarop moesten ook de meisjes uit haar bed den vluchten. Maar waarheen? Het dak lekte overal. Stijntje zat met de paraplu op op een stoel. De meisjes kropen onder een dekzeil. Er kwamen echter plassen en weldra stond er een paar duim water op de vloer. Ze vluchtten met z'n vijven naar de schuur. Op het erf kwam hun het water over de enkels en halfweg gleed Marijtje uit op de gladde klei en viel in het slik. In de schuur was het maar weinig beter dan in huis. Ook daar kwam het water door het dak. De koeien stonden klaaglijk loeiend met hun poten in het water. De mensen lagen in nat hooi. Het werd een trieste nacht. 's Morgens was de regen over. De zon brak door. Het werd plotseling warm, terwijl het gisteren nog winters koud geweest was. De aarde dampte en het beddegoed en huisraad, dat allemaal naar buiten was gedargen, dampte mee. 's Middags was het droog en scheen het leed geleden. Maar in die nacht kwelde een nieuwe plaag de men sen in de blokhut. Het kriebelde op hun huid, het stak, het jeukte. Een heirleger van kleine springers viel op hen aan. Ze gingen op jacht, maar het hielp geen zier. Als er tien kleine schildjes knapten, kwa men er honderd diertjes voor terug. De volgende dag hingen alle dekens aan de lijn en Stijntje en Marijtje stonden urenlang te zoeken. In deze dagen kropen Jan Willem en zijn jongens door het slik van de akkers, waar de regen de sneeuw had weggespoeld, en waar nu behalve donkergrijze klei een menigte van stenen te voorschijn was geko men. Want evenmin als Nanda Grochollski ooit on gedierte had verdelgd, hadden haar broers zich ooit bekommerd om de keien in hun grond. De akkers zaten vol met stenen, meest kleine, gemakkelijk weg te werpen, maar ook veel zware keien, met moeite uit te graven, en soms rotsklompen, die met paarden moesten worden weggesleept. Intussen droogde de grond. De boeren van Lacombe begonnen met het voorj aars werk. Ook op Jan Wil- lems farm moest de ploeg door de grond, ofschoon er nog maar een klein begin gemaakt was met het ruimen van de stenen. Het ging Jan Willem door merg en been als het kouter knarste op een kei. Tot driemaal toe sprong er een stuk uit de ploegschaar. Bij deze tegenslagen bekroop Jan Willem het onbe haaglijk gevoel dat hij was beetgenomen door de Pool, en hij nam het O'Kelly kwalijk dat deze hem niet gewaarschuwd had. Maar toen hij zijn ploeg bij de smid bracht om het ijzer bij te laten slijpen, ver zekerde die dat de grond hier overal vol stenen zat en dat er nog nooit een Pool geweest was, die deze behoorlijk had opgeruimd. Het zou jaren duren, eer hij zijn land schoon had, verklaarde de smid, als het hem ooit gelukte. Hij kende niemand, wiens land vrij van stenen was. Jan Willem gromde. Hij kreeg zijn land wel schoon en het zou geen jaren duren. Met zeven jongens kon hij wat verzetten, al liepen er nog vier naar school. Het voorjaarswerk ging door. De ploeg legde de akkers om, ondanks de hindernissen van de keien; de eg verkruimelde de kluiten, al danste hij daarbij over stenen; de zaaimachine goot het graan in de aarde en liep een aantal mankementen op. Maar onder die be drijven kropen de jongens steeds over de akkers om stenen op te ruimen, en zodra het graan gekiemd en even uit de grond gekomen was, kropen Jan Willem en zijn jongens weer tussen de regels om stenen te verwijderen, en dikwijls hielpen Stijntje en de meis jes mee. De stenen moesten weg. Eens op een dag, toen zij zo met z'n twaalven over de aarde kropen, kwam James Coolidge langs op zijn bucky. Hij hield zijn paarden in en keek aandachtig naar het ploeterende volkje. Toen riep hij iets, wat Jan Willem niet verstond. Daarom rees hij van zijn knieën op, wat pijnlijk, want hij was stram geworden en had er moeite mee zijn rug te rechten. „Wat zei je, buur?" Coolidge praatte een beetje spottend over hun manier van werken. Ze leken op kruipende die ren. Jan Willem haalde de schouders op. Kruipend werk was hem niet vreemd. Thuis had hij altijd al krui pend op de knieën bollen geplant en gerooid en hur kend zaad gezocht van de viooltjes. Het was in zijn oude dorp een strenge wet geweest, door iedere tuin der aan zich zelf gesteld, dat men schoon land moest hebben, schoon van onkruid en natuurlijk schoon van stenen, en als je daarvoor kruipen moest, welaan. Het praatje over het kruipen was een aanloopje ge weest. Coolidge had een boodschap. Als het straks druk werd op de farm, hij zat goed in zijn paarden en machines. Wanneer hij zijn buurman daarmee van dienst kon zijn, dan graag. Jan Willem was verrast door het aanbod. Het zou te pas komen. Maar hoeveel huur vroeg Coolidge wel? ,,Wij zijn hier in de West gewoon elkaar te helpen met gesloten beurs. Ik kan jou helpen met paarden en machines; als jij mij bij geval eens helpen wilt met een paar mannetjes? Je hebt er bij de vleet, zie ik". „Ben je op kruipend gedierte gesteld?" vroeg Jan Willem olijk. Coolidge lachte. ,,Zelf zeer bijzonder. Plezierige arbeid met elkaar". Hij gaf zijn paarden een licht tikje en reed weg. Het drukke landwerk deed Jan Willem de andere kant van het leven niet vergeten. Hij mocht dan Neerlandia versmaad hebben, de zondag vierde hij met zijn gezin naar het gebod; dit is: zij rustten van de arbeid en zochten de eredienst. Hiertoe gingen zij de kerken af, die zelfs in een klein dorp als Lacombe er meerdere waren, zoals alom in Canada. De eerste zondag verzeilden ze in een kerk, waar alles in het Duits ging. 't Was voor de Nederlanders moeilijk te verstaan. De volgende week - Jan Wil lem had intussen hier en daar geïnformeerd - gingen ze naar een klein kerkje in een zijstraat. Hier hoor den ze een goede preek in het Engels, en met de dominee, die hem bij het uitgaan aanklampte, kon Jan Willem praten. Ze gingen er de volgende week weer heen. Nu werden ze na kerktijd in de pastorie genood, waar ze gezellig zaten, 't Geviel dat Jan Willem in de week, die daarop volgde, zijn verjaar dag vierde. In het vaderland kwam er op zo'n dag altijd een hele schaar van vrienden en familie. Hier waren zij alleen met hun gezin en daarom vroegen zij de dominee en zijn vrouw of die 's avonds een uurtje wilden komen. Stijntje had nu de boel in huis genoeg op stel dat ze visite ontvangen kon. De domi neesfamilie nam de invitatie aan, ofschoon Jan Wil lem de indruk kreeg dat het hier niet de gewoonte was veel aan verjaardagen te doen. Wel, zij zouden dan eens laten zien hoe dat in Holland ging. Op de naamdag verschenen de dominee en zijn vrouw. De gasten zaten amper, of Jan Willem haalde een cederhouten kistje voor de dag, dat hem pas toe gestuurd was door een vriend in Nederland. Hij hield het aan de dominee voor: „Steek eens op". ,,Neen, dank u", zei die kort. ,,Ze zijn goed, dominee", drong Jan Willem aan. „Echte Hollandse. Zo rook je ze hier nooit". ,,Ik rook niet", zei de dominee. Toen stak Jan Willem zelf op. Ze dronken thee en praatten. Jan Willem dacht dat het gesprek wat stroever liep dan zondag in de pasto rie en hij vond ook dat de domineesvrouw af en toe wat vinnig naar de jongens keek. (wordt vervolgd) Om het schaarse woningcontingent zo effi ciënt mogelijk te benutten heeft de gemeen te z'n woningbouwprogramma dat voors hands niet voorziet in de bouw van wonin gen aan de Noord Achterweg te Ooltgens plaat, ook al is de grond - eigendom van de Boedel Bigge - krachtens het bestemmings plan wél voor woningbouw bestemd. Dat laatste is door de projectontwikkelaar opge pikt en hij heeft de Boedel Bigge een bod gedaan. Ras heeft het College vastgesteld dat wo ningbouw op die locatie negatieve gevolgen zou hebben voor het gemeentelijk woning- bouwprogramma. Het College is met de Boedel Bigge in overleg getreden waaruit resulteerde een voorstel om genoemde grond aan de Noord Achterweg en grond rond de Pieter Biggestraat in gemeentelijk eigendom te verwerven door die tegen 8.01.55 ha landbouwgrond te ruilen. De projectontwikkelaar zou alsdan het nakijken hebben. „Het is voor ons de meest dienbare methode om zelf te kunnen blijven bepalen hoe we het zeer beperkte woningcontingent willen verdelen", benadrukte wethouder Andries, maar de raad had toen al z'n be denkingen kenbaar gemaakt. Vanuit de PvdA fractie werd er door me vrouw Van Dijke aan herinnerd dat de raad - bij motie - recentelijk heeft vastgelegd dat vrijkomende landbouwgrond verkocht zal worden. Voor een ruil voelt haar fractie dan ook niks; bovendien zou de grond aan de Noord Achterweg best ook verontreini ging in zich kunnen dragen, met hoge kos ten als gevolg. Ook de heer Van der Valk (RPF) maakte duidelijk met het voorstel grote moeite te hebben („wij hebben het er niet voor over"), zo ook de heer v. d. Ree die 8 ha landbouw grond ,,een ontzettend groot vermogen" achtte te zijn. Méér dan 75.000,- per ha, schatte hij, maar mevrouw Van Rossum trachtte hem ervan te overtuigen dat ver pachte grond hooguit 20.000,- per ha doet. Maar toch, de heer v. d. Ree dacht er niet aan z'n instemming te geven. Ook niet de heer Breeman (SGP): ,,We zouden zomaar 4 ton weggooien", schatte hij in. Gaande de bespreking werd duidelijk dat de raad er niet aan dacht in te stemmen, hoe zeer wethouder Andries ook klaagde dat bouwen daar, door een ontwikkelaar, het gemeentelijk bouwprogramma zal frustre ren, al zei hij over woningbouw aan de Noord Achterweg niet dat daar onlogisch of ongewenst zou zijn, alleen nu komt het de gemeente ongelegen. „Het komt in onze woningbouwplanning niet uit zoals we het ons gedacht hebben", zei ook burgemeester Van Pelt. Op de opmerking van de heer De Vries dat de projectontwikkelaar kennelijk slagvaar diger was dan de gemeente kaatste voorzit ter Van Pelt terug dat die ontwikkelaar niet met een raad van doen heeft; die kóópt ge woon. En ja..., wanneer vergunning wordt ge vraagd te bouwen op voor woningbouw bestemde grond, dan zal die vergunning verleend moeten worden, werd de raad te verstaan gegeven. Aan de suggestie van de heer v. d. Ree een bestemmingswijziging te maken die nieuwbouw aan de Noord Ach terweg tegengaat, werd geen gevolg gege ven, 't Zal waarschijnlijk dan toch aan de projectontwikkelaar zijn als die met Boedel Bigge tot overeenstemming komt. In het testament d.d. 1721 is bepaald dat het grond- areaal bewaard moet blijven, verkoop aan de Noord Achterweg betekent dat elders eenzelfde oppervlakte verworven moet wor den. De raad heeft het voorstel totaal afgeblazen. Eigenlijk had het College er zelf ook moeite mee, met dat ruil-voorstel: „voor ons ging het zonnetje er ook al niet van schijnen", erkende voorzitter burgemeester Van Pelt. Aan 't begin van de vergadering werd door mevr. De Jonge te Achthuizen gebruik ge maakt van de geboden inspraakmogelijk heid. Zij deed dat door haar gram te uiten over het welstandsadvies dat was uitge bracht over hun plannen tot de bouw van een garage, 6 m^ kleiner dan de oude schuur die ervoor afgebroken is. Nu al de tweede tekening is om estetische redenen afgewe zen; de deskundige wil de garage midden in de tuin, beweerde mevrouw De Jonge en dat zou de tuin veel zonlicht ontnemen. Terwijl de garage hard nodig is, lijkt de procedure nog lang niet ten einde, waarom mevr. De Jonge de bemiddeling van de raad inriep. De beslissing of de bouwvergunning zal worden verleend wordt door het College genomen. Een voorbereidingskrediet van 50.000,- werd gevoteerd voor het actualiseren van het bestemmingsplan Bedrijfsterrein Oolt gensplaat. Wethouder Andries kon me vrouw Van Dijke geruststellen dat het plan daardoor niet meer verkeer aan zal trekken, alleen bedoelt het wat op een meer ordelijke manier met het bestemmingsplan om te kun nen gaan. MELISSANT In Melissant bestaat E-markt Kool 19 janu ari 1 jaar. Dit zal niet ongemerkt voorbij gaan. Op dinsdag 19 januari zal de super markt gesloten zijn vanaf 12.30 uur. Op deze middag zal al de weegapparatuur, de kassa's en het computersysteem worden vernieuwd naar de hedendaagse eisen. De weegschalen zullen een duidelijke weer- :;gave geven aan de klanten van de gekochte artikelen op zowel de vlees/vleeswaren/ kaasafdeling als op de groenten/fruit afde ling. De vernieuwde kassa's met scanning zullen zorgdragen dat Melissant in de plaatselijke supermarkt kunnen afrekenen op een duide lijke en snelle wijze. Over een aantal weken zal ook een klanten kaartsysteem worden ingebracht waardoor de klantenkring van een groot aantal extra aanbiedingen kunnen profiteren en tevens kunnen sparen voor mooie kado's. Behalve dat Melissant nu een waardige su permarkt zal hebben zal de bekende kwali teit en service als van ouds worden uitge voerd. De bezorging aan klanten in Melissant, Dirksland en omgeving zal blijven bestaan of mogelijk worden uitgebreid. Ook leve ring aan bedrijven en instellingen is een be langrijk onderdeel. Met daarbij de vestiging van het postagentschap in de supermarkt en het bereid zijn van ondersteuning/spon soring aan het verenigingsleven is E-markt Kool een belangrijk deel geworden voor de gemeenschap Melissant. Het team van E-markt Kool hoopt woens dag 20 januari velen te zien in de super markt om met enige trots de nieuwe uitstra ling te kunnen tonen. Uiteraard gaat het ge paard met enige scherpe aanbiedingen voor de consument. Al mét al een supermarkt met toekomstvi sie die klaar is voor de gang naar 2000. Voor vele klassieke muziekliefhebbers in Brielle en contreien zal de naam Minimusi- ca nostalgische herinneringen aan mooie concerten oproepen. Het eertijds fameuze vocale ensemble stop te in 1990 omdat haar leider, de zanger Peter de Groot, zich geheel in het interna tionale professiolene muziekleven stortte. Aanvankelijk zong hij veel bij dirigenten als Philippe Ilerreweghe (Collegium vocale Gent) en Sigiswald Kuyken (Petite Bande), thans is hij, ook regelmatig als solist, ver bonden aan Ton Koopman's Amsterdam Baroque Choir en maakt hij deel uit van de wereldvermaarde Renaissance ensemble Huelgas o.l.v. Paul van Nevel. Samen met drie collegae uit Koopmans koor vormde hij in 1996 het Egidius Kwar tet. Dit mannenkwartet legt zich toe op de uitvoering van Nederlandse muziek uit de Renaissance. Jarenlang hebben Engelse groepen als King's singers en Hilliard Ensemble de mu ziekwereld overspoeld met een enorme hoeveelheid Engelse Renaissance-muziek, terwijl de belangrijkste componisten in die tijd toch 'De Nederlanders' waren. Voor deze muziek wil het Egidius kwartet een ambassadeur zijn. Het Nederlandse kwartet geeft in het pro gramma 'Venus-ghejancksel' een onder houdend overzicht van wat die Nederlan ders in de 16e eeuw zoal over de liefde en haar bedrijf hebben geschreven. Chansons, liederen en madrigalen worden op afwisselend poëtische en humoristische wijze gepresenteerd. Het programma heet Venus Ghejancksel en bestaat uit vier blok ken met elk een titel. Het Nederlandse meerstemmige lied; Franse chansons; het Duitse tenorlied en de Italiaanse madrigalen. Tussen de blokken zal Willem Chr. Mey- boom werken spelen uit o.a. het Susanne van Soldt boek (ca. 1599). Op uitnodiging van de Concertcommissie Dorpskerk Vierpoiders zal dit kwartet de Avondmuziek verzorgen in het Witte kerkje van Vierpoiders. Op zaterdag 30 januari 1999 om 20.00 uur kunt u luisteren naar het Egidius Kwar tet o.l.v. Peter de Groot. De deels met kaarsen verlichte kerk is open om 19.30 uur en de toegangsprijs is slechts 5,00 inclusief koffie, thee of een sapje in de pauze. Een ieder (dus ook de kinderen) die op zeer ontspannen wijze kennis wil maken met het Nederlandse lied uit de 16e eeuw en dit schitterende kwartet is van harte welkom. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 SOMMELSDIJK Op vrijdag 22 januari a.s. hoopt de heer C. Donker te Bergen op Zoom een filmavond te verzorgen in ons verenigingsgebouw, Van Gorcumstraat 5 te Sommelsdijk. Vertoning van een aantal hokreportages van winnaars Nationale- en Internationale con coursen 1998, o.a. van de winnaars Interna tionaal Tarbes, de Gebr. Hagens te Achthui zen. Aanvang 20.00 uur. Entree: gratis. MIDDELHARNIS - De geboorte van een baby brengt veel veranderingen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby?, kun je een baby al verwennen?, waarom huilt een baby?, wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk ant woord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om. Daar naast is het leuk om over kinderen te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De gespreksgroep wordt gegeven: plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Langeweg 72 te Middelhar- nis datum: woensdag 3, 24 februari, 17 maart en vierde bijeenkomst in overleg tijd: 9.30 tot 11.00 uur kosten: per persoon voor vier bijeenkom sten: 25,- voor leden en 42,50 voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnummer (0181)626226. Op 28 januari zal in de Victoriahal te Dirks land een geldbingo worden georganiseerd door Buurtvereniging 'West'. Er zullen acht rondes en één superronde worden gespeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. De bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat buurtvereniging 'West' garant voor een klin kend prijzenpakket. Dus kom allemaal voor een gezellige avond en wie weet.voor een van de vele klinken de prijzen. Bij buurtvereniging 'West' gaat overigens niemand teleurgesteld naar huis, want.iedere deelnemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op 28 januari. Hoewel er een grote belangstelling voor vegetarische voeding bestaat, komen veel mensen er toch niet aan toe. Daarvoor zijn verschillende redenen aan te voeren. In de eerste plaats zijn veel mensen bang dat ze zichzelf tekort doen door geen vlees te eten. Een andere reden is, dat mensen zo vastge roest zitten in bepaalde eetgewoonten en manieren van voedselbereiding, dat een andere aanpak geen schijn van kans heeft. Met een 'ik weet niet wat ik moet klaar maken in plaats van het vlees' maakt men er zich dan van af. Wie vlees geheel of gedeeltelijk van zijn menu schrapt kan in zijn eiwitbehoefte voorzien door het gebruik van soja (bij voorbeeld tahoe of tempeh, zuivelproducten en noten. Hiervan zijn heel wat smakelijke vleesver- vangende gerechten te bereiden. In het ve getarisme vormen noten, fruit, groenten en kruiden de basisvoedingsmiddelen. Zuivel, granen en peulvruchten spelen een niet onbelangrijke aanvullende rol in deze dagelijkse voeding. Deze omschakeling in het voedingspatroon vraagt tijd, produktinformatie en enig in zicht in de voedingswaarde van de levens middelen. Bij voldoende belangstelling geef ik u deze informatie in de vorm van een vegetarische kookcursus van zes lessen op donderdag avond van 19.00 tot 22.00 uur. De eerste kookles start op donderdagavond 28 janufiri in de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits', Koningin Julianaweg 57 in Middelharnis. De lessen zijn elke week, met uitzondering van de Voorjaarsvakantie, 25 februari. Plaatsing gebeurt in volgorde van aanmelding. Informatie en aanmelding bij: M. H. Blankers-Kastelein, tel. (0187) 683438 b.g.g. fax 681416. OUD-GASTEL - Volleybalvereniging Inter mezzo speelde haar uitwedstrijden afgelo pen weekend. Tegenwoordig betekent dat, dat er regelmatig in Brabant gespeeld wordt. Heren 1 speelde in Oud-Gastel tegen Apol lo'72 en meisjes A volleybalde in Ooster hout tegen Voko. Heren 1 speelde een onopvallende wedstrijd. In het begin van de wedstrijd bepaalde Apol lo het tempo en Intermezzo bood nog niet echt tegenstand. De sets gingen gelijk op, twee keer had Intermezzo net iets meer geluk. Bij de stand 1-2 in het voordeel van het team van aanvoerder Jaap Kransse was de tijd op. Volleybal moest wijken voor voetbal, zodat de wedstrijd gestaakt moest worden. Aan het einde van het seizoen wordt de wedstrijd in Sommelsdijk afge speeld. Lenie Domselaar en haar meisjes A-team startte ook slecht tegen Voko, waarschijnlijk door een niet optimaal benutte warming-up. De thuisploeg staat onderaan in de Topklas se en was de te koppen ploeg. Intermezzo stond echter na twee sets met 2-0 achter. De meisjes kwamen goed terug in de derde en vierde set. De vijfde, beslissende set volgens het ralleypoint systeem leek ook naar Inter mezzo te gaan, maar door wat misverstanden won Voko met 16-14. Overige uitslagen: DVO - Mix C0-3 DeKriekel 1 -Heren 33-1 Spivo 1 - Meisjes B3-1 Spivo 3 - Heren 23-0 Spivo 3 - Dames 22-2 MIDDELHARNIS - De peutertijd wordt algemeen gezien als een belangrijke periode voor de totale ontwikkeling van kinderen. Ouders hebben in deze periode vaak veel vragen over bijvoorbeeld koppigheid, jaloe zie en dergelijke. Door onduidelijke infor- rnatie of juist tegenstrijdige antwoorden hierop kan het voor ouders moeilijk zijn effectief op het gedrag van de peuter te reageren. Zo kunnen kleine botsingen soms uitgroeien tot problemen in de relatie tussen ouder en kind. De cursus voor ouders van peuters kan een goede manier zijn om aan dacht te besteden aan deze vragen om zo in de toekomst problemen te kunnen voorko men. plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Langeweg 72 te Middelhar nis datum: woensdag 24 februari, 3, 10 en 17 maart 1999 tijd: 20.00 tot 22.00 uur kosten: 25,- voor leden en 42,50 voor niet-leden van Gezondheid Service. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnummer (0181)626226. DIRKSLAND - Met de komst van een baby verandert er heel wat en er komen vaak veel vragen. Veel ouders zitten met dezelfde vra gen zoals: hoe leg ik contact met mijn baby?, kun je een baby al verwennen?, waarom huilt een baby?, wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk ant woord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om. Daar naast is het leuk om over kinderen te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. De koffie-ochtend wordt gegeven: plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Oranjelaan 59 te Dirksland datum: woensdag 24 februari 1999 tijd: 9.30 tot 11.00 uur kosten: f 7,50 per persoon voor leden en 12,50 per persoon voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnummer (0181)626226. Jeugdspeler Reinier van der Wende moest deze avond aantreden tegen de 14-voudig kampioen Arie Baas. En zowaar was de stel ling na twee uur spelen nog redelijk in even wicht. Dit ontlokte bij Reinier de volgende uitspraak: "Het lijkt erop dat we bang voor elkaar zijn". Dat had hij niet moeten zeg gen Binnen een half uur had Arie het punt binnen. Nog een tafereel. Dammer Klaas Tanis kwam rond 22.00 uur binnen met een dam bord en klok onder zijn arm. Zijn tegenstan der. Piet van Dam, was namelijk niet in staat om te komen en zit tegenwoordig in een ver pleegtehuis. Iedereen natuurlijk benieuwd en vroegen Klaas om de uitslag. "Die is er niet", zei Klaas. "We hebben de partij moe ten afbreken omdat Piet naar bed moest van de verpleger." Aan de overige borden werd de volgende uitslag genoteerd. Schaken, groep 1 W. J. Tanis - W. H. M. v. Geelen'A-'A K. van der Wende - M. BreenM-M F. L. Troost - P. A. Derrez0-1 R. van der Wende - A. C. Baas0-1 Schaken, groep 2 A. Schaefer-E. Santifort0-1 K. de Ronde - H. Soeteman0-1 P. v.d. Noordt-P. Speelman0-1 Dammen K. Tanis - P. van Damafg. J. Moerkerk-A. Meijer1-1 A. P. C. de Mik - C. Mierop3-0 C. Akershoek - H. M. Floresteijn0-3 M. Bruinsma-J. Visbeen0-3 Zaterdag 6 februari a.s. organiseert Wijk- groep Nieuwe Tonge een valentijnsbingo in 'Ons Dorpshuis'. We spelen tien ronde's waarmee prachtige prijzen te winnen zijn. Deze bingo is voor jong en oud, dus kom gezellig met het hele gezin. De zaal is open om 19.00 uur, we beginnen om 19.30 uur. Tot ziens. De wijkgroep MIDDELHARNIS - Een zwangerschap brengt voor veel vrouwen en hun partners veel veranderingen met zich mee. Al die ver anderingen die het krijgen van een kind met zich meebrengt zijn vaak zeer enerverend en veel ouders vinden het prettig om daar met andere ouders over te kunnen praten. Daarover wilt u misschien onder leiding van deskundigen praten met andere aanstaande ouders. De wijkverpleegkundige ouder- en kindzorg organiseert themabijeenkomsten voor aanstaande ouders. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: zwangerschap, bevalling, borst/flesvoeding, ouderschap, etc. De vier bijeenkomsten worden gegeven: plaats: wijkgebouw Zorg en Welzijn Groep, Langeweg 72 te Middelhar nis datum: woensdag 24 februari 1999 tijd: 20.00 tot 22.00 uur kosten: f 25,- per persoon voor leden en. 42,50 per persoon voor niet-leden. Informatie en aanmelden bij Zorg en Wel zijn Groep, maandag tot en met vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnummer (0181)626226. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK De CVB afdeling Middelharnis-Sommels- dijk nodigt u uit op D. V. dinsdag 26 januari om 14.30 uur in het verzorgingshuis 'De Goede Ree'. De heer Baars uit Ouddorp zal een lezing houden met dia's over de stoomtram van Ouddorp en omgeving. We hopen op een fijne middag. Voor vervoer bellen: Taxi op Maat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 3