Expositie Dick Bouman in Gemeentehuis Middelliarnis TAALPRAATJE EIÜVtlDBI-tllEUWS Toerustingsdag: Breve XAstgoed 'De Zeemanspot' brengt 0D5 binnen Schaakvereniging 'De Zwarte Pion' 'God? Vertel maar...' In het gemeentehuis van Middelharnis is jl. vrijdag de expositie geopend van de beeldend kunstenaar Dick Bou man. Hij toont hier schilderijen en aquarellen. FAMILIEBERICHTEN RSB-competitie (18 jan. 1999) NACHT PIETER DIRK KNOPS PIET KNOPS CORNELIS HENDRIKUS BOLLE Rust zacht LIEVE OPA Huishoudelijke competitie (18 januari 1999) MAARTEN CORNELIS PIJL J. Mierop t MAARTEN CORNELIS PIJL -^ ^^f 9eu;oonWeq beter t»»^ JACOBUS VAN LIERE MAARTEN CORNELIS PIJL MAARTEN PIJL Dick Bouman (1946) start zijn beroepsopleidingen in de jaren zestig. Aanvankelijk kiest hij voor een traditionele opleiding als pottenbakker/draaier en mallenmaker voor de keramische industrie. Na stages bij Zaalberg en Maria Rigetti besluit hij zijn studie voort te zetten aan de ABK te Rotterdam. Driejaar bestudeert hij het plat te vlak op de afdeling Tekenen/Schilderen/Ontwerpen, maar uitein delijk studeert hij af als Monumentaal Vormgever. Voor zowel zijn vrije keramische werk als zijn monumentale ontwerpen in glas en beton ontvangt Bouman als Drempelprijs 1969 van de Rotterdamse Kunststichting. Jarenlang combineert Dick Bouman het vrije beroep met vaste en lijdelijke banen in de binnen- en buitenschoolse beeldende vorming als docent. Hij is een aantal jaren bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van tekenonderwijs en redacteur van het maandblad Beeldende Vorming. In 1985 neemt hij het initiatief tot het vormen van een kunstenaars collectief in de Hoeksche Waard, dat in 1989 weer wordt ontbonden. Het kunstservicebedrijf 'AZ-Kunstprojecten VOF' wordt opgericht tezamen met collega Annet Roozendaal, gesteund door een getrou we achterban. De aquarellen en de schilderijen ontstaan op het atelier. De onder werpen vindt Bouman veelal in zijn vakantiereizen door Frankrijk en Spanje; landen die zijn voorkeur genieten, vanwege de sfeer, de kleur en het klimaat. Het landschap in alle facetten aangetast door bebouwing wordt als thema uiterst zorgvuldig, vaak mathematisch gecomponeerd m.b.v. klassieke systemen als 'Gulden Snede', 'Vedisch Vierkant' en com positietechnieken uit het Bauhaus. Alhoewel de werkelijkheid het vertrekpunt is, toont het werk zeker niet realistisch. De aanschouwer, het werkstuk in getrokken door waarneming van details op in het beeldvlak strategisch gekozen plaatsen, maakt het werkstuk zelf. Vaak appelleert het zien van een werkstuk aan waarnemingsmomenten in het geheugen van de aan schouwer. Het werkstuk, door Bouman gecreëerd, is slechts een katalysator in het belevingsproces van de aanschouwer. U kunt t/m 3 maart deze tentoonstelling in het gemeentehuis bezichtigen tijdens kantooruren. Op maandag 18 januari was de viskotter OD5 vissende in de Eurogeul, ongeveer 18 mijl van de uiterton van het Slijkgat, toen zij te maken kreeg met motorpech. Via de kust wacht-post Ouddorp riep zij de Stellendamse reddingboot 'De Zeemanspot' te hulp. Die voer even na 7.00 uur uit en bereikte de 0D5 ongeveer 9.45 uur. De reddingboot nam de visser op sleeptouw en bracht hem naar de haven van Stellendam, waar ze aan één van de steigers in de buitenhaven bij de Gemeen telijke Visafslag werd afgemeerd. Monteurs van machinefabriek Padmos stonden gereed om zo snel mogelijk aan de reparatie te gaan beginnen. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 1020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Mlddelhamis Lange weg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: drukker1j.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,42 contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluiüngstemxyn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie-opdrachten of tele fonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, privé (0187) 68 2587 e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: A. J. Grinwis, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 48 33 92 redacteur: J. Villerius. tel. (0187) 47 1021, privé (0187) 60 14 40 e-mail: drukkerij.dewaal@tref.nl (onder vermelding van 'red') Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 16,50. Per jaar ƒ62,-. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze Ingaan doorgeven. Bezorgklachten buiten kantooruren: (0187)681682. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 AMERSFOORT - Stichting 'Vertel het Maar' geeft nu vier jaar materiaal uit voor kindernevendienst en zondagsschool. Daar naast worden sinds een jaar commissie en kerkenraden toegerust om kinderen te be reiken met het Evangelie op een manier die aansluit bij hun ontwikkeling en past bij het bijbelgetrouwe karakter van het materiaal. Op zaterdag 6 maart organiseren we voor de ruim 3000 gebruikers en 40 medewer kers onze vierde landelijke toerustingsdag. Het thema is: God? Vertel maar... We den ken na over het godsbeeld in de Bijbel. We stellen de vraag: ,,Hoe ontwikkelt zich het godsbeeld bij kinderen?" en: „Wat vertellen we kinderen over God en hoe doen we dat?" Dr. W. Verboom (hoogleraar cateche- tiek te Leiden) en mevr. Drs. M. Bos (peda goge en eigenares Oké-boeken) zullen het thema bij ons inleiden. Daarnaast is veel tijd ingeruimd voor een ontmoeting van schrijvers en gebruikers van ons kwartaal blad. Het middagprogramma wordt verzorgd door mevr. N. Dijkstra-Algra (schrijfster verhalen 'Vertel het Maar', toeruster Her vormde kerk in de provincie Utrecht). Zij stelt een steeds terugkerende vraag aan de orde: 'Voorlezen of vertellen?' Oké-boeken verzorgt tijdens deze dag een boekentafel met een breed assortiment lec tuur rondom opvoeding. De toerustingsdag wordt gehouden op za terdag 6 maart in de 'Nieuwe Kerk' te Amersfoort (hoek Leusderweg/Dalton- straat). Aanvang 9.30 uur. Kosten voor deelname aan de dag bedragen slechts 10,- per persoon. Aanmelding vóór 1 maart bij: Stichting 'Vertel het Maar', Postbus 2028, 3800 CA Amersfoort, tel. (033) 2866312 MIDDELHARNIS De vijfde ronde alweer: het eerste van De Zwarte Pion speelde thuis tegen De Pionier 1 uit Hellevoet- sluis. De beide ploegen staan in de middenmoot van groep 2A en de uit slag van deze wedstrijd bevestigde deze stand. Het werd namelijk 4-4. Persoonlijke scores: Mourik 1, Lagendijk O, Van Hooff 'A, Van Ros- sum 1, Logmans 'A, Van de Velde 1, Van Prooijen O en Sparreboom 0. Een logisch vervolg van een Taaipraatje over de avond is er een over de nacht. Vorige keer schreven we over de zegswijze hoe later op de avond, hoe schoner volk. Een variant daarop luidt: hij kwam met de nachtschuit. Letterlijk heel laat nog komen aanzetten. De overdrachtelijke betekenis is: met een oplossing komen opdraven als de zaak al in kannen en kruiken is. Met andere woorden komen als mosterd na de maaltijd. Een oude uitdrukking luidde 'wie 's nachts vist, moet overdag netten drogen'. Dat betekende wie tot laat in de nacht feest viert, wil graag lang uitslapen. Daartegenover staat 'de nacht brengt raad'. Als men rustig heeft geslapen kan men de problemen die de vorige dag meebracht beter overzien en kan men tot een oplossing komen. Vandaar de Vlaamse zegswijze 'de nacht is een goede raadsman'. Zo'n uitgeslapen en voorzichtig mens zal beslist niet over één nacht ijs gaan. Dat wil zeggen veel te vroeg met een gevaarlijk werk beginnen in plaats van zich eerst te beraden of alles wel veilig is. Zo'n onbe zonnen daad zou wel eens op een nachtmer rie kunnen uitdraaien. Een nachtmerrie heeft niets te maken met een vrouwelijk paard, maar merrie betekent hier mare, een spook of een boze geest. Er is dan sprake van volksetymologie, omdat de mensen meer notie hadden van een merrie, dan van een spook. Vroeger geloofde men dat er iets tegen te doen was door de schoenen voor het bed te zetten met de tenen naar buiten gericht, om het spook te verjagen. Een bekend spreekwoord, ook thans nog gebe zigd, luidt: bij nacht zijn alle katjes grauw. Dan kan men niet onderscheiden wat men doet en lijken alle meisjes mooi. Al bij Cats: „en keurt haer niet te naeu (nauw, pre cies), bij nacht lieve vriend sijn alle katten grauw". Daarbij past 'daarover moet ik eerst nog eens een nachtje slapen voor ik een beslis sing neem'. Bedenktijd nodig hebben. Vaak brengt de duisternis van de nacht vrees met zich mee. Van het tegendeel ge tuigt het grafschrift van het Engelse echt paar John en Phoebe Brashear: „Wij hebben te veel van de sterren gehouden om be vreesd te zijn voor de nacht". Zo ook in de uitspraak van een anonieme bewonderaar van het leven: „de nacht ver bergt een wereld, maar onthult het heelal". Iets gaat als een nachtkaars uit, betekent dat iets heel geleidelijk eindigt, langzamerhand pas minder wordt, nadat het eerst krachtig en mooi was, net als het licht van een do vende kaars, die aanvankelijk helder brand- Een zieke kan een goede, maar helaas ook een slechte nacht hebben. Van de Oostenrij ker Adolf Loos (1870-1933), architect en voorstander van een moderne, rationele bouwstijl waarover hij opzienbarende op stellen schreef, is de uitspraak „ik wens dat gij op die goede tijding een goede nacht zult hebben". Vandaar de uitdrukking iemand (een) goede nacht wensen. Om met Sonja Barend te spreken 'goede nacht en gezond weer op'. Dat is wel nodig, vooral als men niet gemakkelijk inslaapt. Daarop doelt de titel van een gedicht van Cats 'Gedachten op slapeloze nachten'. Een regel daaruit luidde 'die lange naere nach ten met kermen overbrachten'. Een andere samenstelling is nachtwake, een ouderwets woord voor 's nachts bij een zieke waken. Waarschijnlijk afgeleid uit Marcus 6 vers 48 'omtrent de vierde nacht wake'. Op schepen moest wacht worden gehouden en werden de wakers om beurten afgelost, net als de wachtposten in militaire dienst. Vandaar de roep 'wachter wat is er van de nacht'. De wachters moeten erop letten dat geen onbevoegden bij nacht en ontij(d) de boot of het kazerneterrein betreden. De zegswijze kwam al voor in het Handvest van Amstelredam in het jaar 833: ,,Alle manspersonen die sy bevinden sullen bij nacht en ontijden op straet te gaen worden ingesloten". We besluiten met nog een paar samenstel lingen, een keus uit vele. Nachtwerk ver richten tegenover de normale werktijd over dag en nachtschade, de naam van het plan tengeslacht waarvan sommige, onder andere het sap van de weegbree, de eigenschap hebben slaapverwekkend te zijn, althans volgens een oud volksgeloof. En nu, wat verwacht'ik, o Heere Mijn hoop, die is op U. (Ps. 39:8, onber.) Tot onze diepe droefheid, maar dankbaar voor hetgeen hij voor ons heeft betekend, geven wij u kennis dat de Heere van ons heeft weggenomen mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader, schoonvader en opa, broer, zwager en oom echtgenoot van Annetje Lena van Loon in de ouderdom van bijna 85 jaar. Oude Tonge: A. L. Knops-van Loon Willie en Jan Peter Loes en Piet Izak en Gerrie Arjan en Anthonia Jack en Nelleke Christiana Pieter Anne 17 januari 1999 Verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed', kamer 150 Washingtonstraat 2, 3255 VJ Oude Tonge Gelegenheid tot condoleren: woensdag 20 januari van 19.30 tot 20.30 uur in de aula van 'Ebbe en Vloed' (ingang dienstingang Mariniersweg). De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op donderdag 21 januari om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Oude Tonge vanuit de aula van 'Ebbe en Vloed', waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden. Aanvang 13.00 uur. Geen bloemen Mochten wij vergeten zijn u een rouwkaart te stu ren, gelieve deze advertentie als zodanig te be schouwen. Zondag 17 januari hebben wij kennis genomen van het overlijden van ons oud-lid, de heer in de leeftijd van bijna 85 jaar. Gedurende 45 jaar was Piet een trouw lid van onze vereniging en in 1994, na het beëindigen van zijn actief lidmaatschap, werd hij benoemd tot Lid van Verdienste. Ondanks zijn slechter wordende gezondheid, bleef de belangstelling van Piet voor 'Sempre Crescendo' groot en probeerde hij bij concerten en repetities aanwezig te zijn. Wij zullen hem dan ook met veel waardering in onze herinnering houden. We wensen zijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren veel sterkte toe. Bestuur, dirigent en leden van de Koninklijke Muziekvereniging 'Sempre Crescendo' Middelharnis/Sommelsdijk Je wilde nog zoveel maar had niet meer de kracht Je ziekte had je volkomen in zijn macht. Je was zo moe, je hebt je strijd gestreden. Al je zorgen en verdriet behoren nu tot het verleden. Rust nu maar uit. Je bent nu bevrijd uitje lijden, maar ach, wat is het zwaar van jou te moeten scheiden. Intens bedroefd, geven wij kennis van het zo plotseling overlijden van mijn geliefde man, onze zorgzame vader en opa echtgenoot van Janna Goumare 2 september 1928 t 18 januari 1999 Middelharnis: J. Bolle-Goumare Mirna en Hans Kim, Daphne en Sven Jacolyn en Peter Sharon, Roy en Manouk Cees 3241 XB Middelharnis, 18 januari 1999 Kon. Julianaweg 11 Cor is opgebaard in het rouwcentrum 'Media Vita', Westelijke Achterweg 3 te Middelharnis. Aldaar gelegenheid tot condoleren op donder dagavond a.s. van 19.30 tot 20.30 uur en na de begrafenis. De begrafenis is bepaald op vrijdag 22 januari 1999 om 11.00 uur op de algemene begraaf plaats 'Vrederust', gelegen aan de Rottenburgse- weg te Middelharnis. Voorafgaand aan de begrafenis zal er een rouw dienst worden gehouden in het voornoemd rouwcentrum, waarbij u beleefd wordt uitgeno digd 10.00 uur aanwezig te zijn. Liever geen bloemen Je handen hebben voor mij gewerkt. Je hart heeft voor mij geklopt. Je ogen hebben mij tot het laatst gezocht. Rust nu maar uit. Cees Al heeft hij ons verlaten, hij laat ons niet alleen. Wat wij in hem bezaten is altijd om ons heen. Kim Daphne Sven Sharon Roy Manouk Groep 1: M. Verolme - G. J. H. van GenderenM - A W. I. Peeman - C. J. SmitA - A Groep 2: E. Verbeek - H. TaaieA - A M. L. van der Waal - J. Boeter..O - 1 W. Markwat - G. de JagerA - A L. C. Struik - Ant. VisserO - 1 Groep 3: H. K. Smit-F. MeiaardO*- 1 Ad. Visser - L. StolkO - 1 J. L. Minnaar - J. Noordijk1 - O B. Loosjes-J. Flint1 - O Heden heeft de Heere van ons weggenomen, voor ons geheel onverwacht, onze geliefde vader, schoonvader, grootvader, overgrootvader, broer en zwager weduwnaar van Janna Goedegebuur in de leeftijd van 90 jaar en 8 maanden. Ouddorp: H.B.Karels-Pijlt J. Karels Peter en Margreet Janneke en Freek B. C. Pijl L. Brijs Peter en Ineke Marjan Netty en Jan C. K. Mierop-Pijl Jan en Jannie Janneke en Jan El ma en Kees achterkleinkinderen en verdere familie 17 januari 1999 Weststraat 37 3253 AR Ouddorp Gelegenheid tot condoleren: dinsdag 19 januari van 19.00 tot 20.30 uur in Hervormd vereni gingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. woensdag 20 januari in de aula op de algemene begraafplaats te Oud dorp, aanvang 13.45 uur, waarna aansluitend de begrafenis zal plaats hebben. Vertrek vanaf het woonhuis 13.30 uur. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot con doleren aan het woonhuis. Geen bloemen Na een vruchtbaar en werkzaam leven is toch nog plotseling overleden onze grootvader en overgrootvader Peter en Ineke Peter en Margreet Marjan en Therrie Janneke en Freek Jan en Jannie Netty en Jan Janneke en Jan Elma en Kees en achterkleinkinderen Ouddorp, 17 januari 1999 '^^oncf. Bemiddeling bij aan- en veriioop van woningen, recreatiewoningen, bedrijfspanden, taxaties en hypothel<en (0187)68 20 61 Verdrietig, maar dankbaar voor wat hij voor ons betekend heeft, hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve man, onze lieve zorgzame vader en opa echtgenoot van Catharina Cornelia Saman weduwnaar van Willemina Harinck in de leeftijd van 83 jaar. Dirksland; C. C. van Liere-Saman Cora Franzen-van Liere Gert Franzen Frank Erik en Miranda Marco en Mariska 18 januari 1999 Serviceflat 'Vroonlande' Staakweg 15, 3247 BV Dirksland U wordt uitgenodigd op zaterdag 23 januari om 10.30 uur aanwezig te zijn in de zaal van 'Vroonlande' waar de rouwdienst wordt gehou den. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Staakweg te Dirksland. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in de zaal van 'Vroonlande'. Met droefheid geven wij u kennis dat na een korte opname in het Zuiderziekenhuis de Heere uit onze familiekring heeft weggenomen onze geliefde broer, zwager en oom weduwnaar van Janna Goedegebuur op de leeftijd van 90 jaar. Ouddorp: C. K. v. d. Spaan-Pijl A. R. V. d. Spaan Kees en Caty Ria en Hans Marius en Coby K.. Lodder-Pijl Cees en Marijke Best: CokkyenJan Ouddorp: Martin en Carolien Sterke de Heere de familie in dit verlies. Ouddorp, 17 januari 1999 Na een jarenlange vriendschap is van ons heen gegaan onze buurman Wij wensen de kinderen en verdere familie veel sterkte toe. Hans, Rosi, Wilke, Janneke, Andreas en medewerkers Combi Foto Hameeteman Ouddorp, 18 januari 1999

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 2