'^^rrm' Europa en de lakmoesproef Bunderbrood, LITIE Zwembad 'het Zuïderdiep' gebruikt voortaan eigen bronwater Kleding- en speelgoed beurs JIJêMINNAARD meergranenbrood van het boerenland chr/mfBSWlad op gereformeerde grondslag voor de zuid-Hollandse en zeeuwse eilanden Landhouwpraatje VASTGOED 'Achter de ellebogen' Vaker zwemmen voor 50+ers te Stellendam 'De Christenvrouw' Kerkdiensten Ger. Gem. Echte Bakkers bakken nieuwe specialiteit Dinsdag 19 januari 1999 71e jaargang nr. 6772 Met of zonder de" euro, Europa gaat moeilijke tijden tegemoet. Geruzie over het Europees huis houdboekje; rijke landen willen pas op de plaats en de arme Zuid- Europeanen verlangen meer. Gaan de Europese hervormings plannen achter het behang? Het financiële hemd en de politieke rok Goeree-Overflakkee B.V. Voor de koop of verkoop var) uw wonhg Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 Pruttelende potjes i'Jitj Rotterdam-Rijnmond Man onder boom Diefstal uit auto's Winkeldiefstal In Middelharnis werd uit een winkel door drie mannen een sieradenbak gestolen met daarin vier gouden kettingen ter waarde van ruim 1500,-. Een onderzoek in de omge ving leverde niets op. Inbraak woning Het is zeker niet de eerste keer dat de Euro pese Gemeenschap ruziet over haar eigen huishoudboekje. De Europese uitgaven rij zen de pan uit en sommige Europese landen weigeren pertinent een hogere contributie te betalen. Vooral Duitsland en Nederland be talen heel veel geld aan Brussel. Het steekt beide landen dat zij er te weinig van terug zien. Daarbij komt dat de Europese uitga ven snel stijgen. „De knip op de beurs", roepen Duitse en Nederlandse politici in koor. Hun eisen vinden tot nu toe geen weerklank bij de arme landen uit Zuid- Europa en evenmin vanuit het minder wel varende land Ierland. De zorg voor een ge zond huishoudboekje wordt een monsterop- gave. Duitsland, dat niet alleen een rijk land is, maar ook relatief veel contributie aan Brus sel afdraagt, krijgt er in de komende zes maanden een harde dobber aan. Het land heeft gedurende de eerste helft van 1999 de leidersrol of het voorzitterschap, van-de, Europese Unie. Het is zowat traditie geworden: wie over de Europese financiën spreekt kijkt meteen beschuldigend naar de Europese boeren. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid blijkt al jarenlang de grote Europese slokop. Het leeuwendeel uit het Europees huishoud boekje is bestemd voor de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek. Tot voor enkele jaren bleek de landbouw in Europa een bodemloze put voor het Europees geld. De subsidies waren torenhoog en de boeren produceerden tegen de klippen op. Boven dien kon dit spektakel zich afspelen dankzij garantieprijzen voor een aantal belangrijke of sleutelprodukten in de agrarische sector (granen, melk en rundvlees). Er zijn in de geschiedenis van Europa meer dere plannen gemaakt om het gemeenschap pelijk landbouwbeleid te hervormen tot een Onder die kop werd in onze vragenru- briek 'Met raad en daad', in de editie van vrijdag 4 december 1998, een vraag beantwoord van iemand die advies vroeg om van zijn of haar 'onverbeterlijke' ellebogen af te komen. Naar aanleiding van de vraag en het antwoord stuurde één van onze lezers een reactie, waarmee de vraagsteller geholpen zou kunnen zijn. We willen daarom die reactie - ver kort - weergeven. 'In 'Eilanden Nieuws' stond een vraag van een mevrouw. Boven dat stukje stond 'ach ter de ellebogen'. Nu heb ik dat precies het zelfde. In het ziekenhuis heeft men mij gezegd dat ik er nooit meer vanaf kom, maar ik heb een heel goed recept! Graaf de wortel van de klit (een plant) uit, was de wortel goed en zaag deze in stukjes. Vul een grote pan met water en breng daar in de wortelstukken aan de kook. Zet dan het vuur heel laag en laat het kooksel 3 uren trekken. Daarna de massa uit de pan halen, afzeven en in flessen of potjes bewaren in de koelkast. Drie maal daags betten (niet wrijven!), even laten drogen en in laten trekken (niet droogwrijven!) en daarna dun netjes insmeren met Betnelancrème. Dat is hydrofiele crème, verkrijgbaar bij de huis arts. Na een week ziet u al verbetering. Als die mevrouw het niet allemaal begrijpt mag ze mij gerust bellen.' Het adres en het telefoonnummer van dege ne die bovenstaand recept instuurde is bij ons bekend. De redactie efficiënte en minder geld vretend verschijn sel. Met gemengde resultaten overigens, want als beslissingen moesten worden genomen, bleek het financiële hemd nader dan de politieke rok. Ook nu staat de Europese Unie voor een politieke ingreep die 'Agenda 2000' heet. Een van de meest heikele onderwerpen is de afslanking van de landbouwpolitiek. Euro pees landbouwcommissaris Franz Fischler wil de prijsondersteuning voor granen, rundvlees en zuivel drastisch reduceren. Hij prefereert een directe inkomenssteun voor de boeren, mits zij dan wel voldoen aan strikte voorwaarden. Op het eerste oog lijkt dat allemaal heel sympathiek (het plan is overigens al eerder aan de orde geweest in Brussel). Bij nader inzien zal blijken dat de Europese kosten voor het vernieuwde landbouwbeleid alleen maar toenemen in plaats van verminderen. Dat is zeer zeker het geval als binnenkort de arme boeren uit Oost-Europa de Gemeen schap binnenvaren. De Europese Unie wordt immers uitgebreid met enkele Oost- Europese landen. Alle mooie hervormingsplannen ten spijt zal de Europese Unie blijven worstelen met haar huishoudboekje. De uitgaven (zeker voor de landbouwpolitiek) zullen alleen magr toerieïf-";! (mede tengevolge van de uitleiding van de Unie). Toch worden nu enkele potjes op het vuur gezet. Het is de bedoeling dat die worden gaar gekookt in de komende maanden, waarbij chefkok Duitsland de pollepel hanteert. De potjes zien er niet misselijk uit; er is een dreigende wens om het Europees budget op een reële nullijn vast te spijkeren. Dat wil zeggen dat alleen het inflatiepercentage de grens be-paalt voor de budgettoename. Een ander voorstel betreft de zgn. co-financie ring van de landbouwpolitiek door de lid- landen. Dat is een sympathiek maar nauwelijks seri eus voorstel: de kans dat minder welvaren de landen een kwart van de kosten voor directe inkomenssteun aan de boeren voor hun rekening nemen, is minimaal. Het gaat erop lijken dat Europa in de ko mende maanden flink moet brouwen. De komst van de euro doet daar niets aan of toe. Het blijft alleen de vraag of Duitsland als voorzitter van de Europese Unie in staat is de vleespotten te bewaken en er een mooi en politiek acceptabel recept van te maken. Alle ogen blijven gericht op de oosterbu ren... B. Schouwing De ouderengym- en zwemclub 'Gym je fit' te Stellendam maakt bekend dat hun de mogelijkheid geboden wordt het zwemmen met bewegingstherapie uit te breiden tot twee keer per week. Hierdoor kunnen weer nieuwe leden aange trokken worden en wel voor de vrijdagmor gen van 8.30 tot 9.30 uur. Dit met ingang van 5 februari 1999. U krijgt dan een half uur bewegingstherapie in het water onder de deskundige leiding van onze fysiotherapeute mevrouw Van Dongen en u kunt nog een half uur gebruik maken van alle mogelijkheden, die het zwembad te bieden heeft. Verdere inlichtingen kunt u verkrijgen bij mevrouw Van Damme, tel. 493561 of mevrouw Van Dongen, tel. 492505. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Op D.V. 20 januari a.s. hopen we weer samen te komen in 'De Hoeksteen'. Dr. W. Huisman verteld ons iets over 'Hersenbloe dingen'. De avond begint om 19.45 uur. Gasten har telijk welkorn. SINT ANNALAND - donderdag 21 janu ari 19.30 uur ds. J. de Pater. MIDDELHARNIS - woensdagavond 20 januari 19.30 uur ds. J. Beens. NIEUWERKERK - donderdagavond 21 januari 19.30 uur ds. J. S. van der Net. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 21 januari 19.30 uur ds. F. Mulder. De echte bakkers Jaap Nagtegaal te Melis sant, Leen Bleumink te Stellendam en Kom mer Akershoek te Ouddorp houden van ambachtelijke traditie. Daarom ireizen zij dit jaar regelmatig Terug in de Tijd om hun oude broodrecepten weer eens op te zoeken. Maar tijdens het laatste jaar van de eeuw pre senteren zij ook nieuwe broodtoppers waar onder het Bunderbrood, een gezond donker meergranenbrood. Eén hectare Een bunder is een oude oppervlaktemaat die boeren vroeger gebruikten. Tienduizend vierkante meter oftewel een hectare komt overeen met een bunder, waarop de tarwe en de rogge wuifden in de wind. Bunderbrood is een ambachtelijk brood gebakken met gra nen recht van het boerenland. Echt brood zoals brood echt hoort te smaken. Puur natuur Het Bunderbrood is een 'puur natuur' pro duct. De Echte Bakker bakt zijn nieuwe brood van een uitgekiende melange van onder andere volkoren, tarwemeel, rogge vlokken, lijnzaad, haver, gerst en boekweit. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het brood rijk is aan vitaminen en mineralen. Bunderbrood bevat zelfs nóg meer voe dingsvezels en heeft méér voedingswaarde dan het zo gezonde volkorenbrood! Bakkersgilde Bunderbrood wordt dagelijks vers gebakken door de 'Echte Bakkers' die toegelaten zijn tot het Echte Bakkersgilde. Zij bakken dit jaar allerlei brood- en banketspecialiteiten rondom het thema: 'De grote Tijdreis van de Echte Baidcer'. Bunderbrood is de eerste in de reeks van oude successen en nieuwe glo rie. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE FOTOORAHE QRS D^3^^^ OUDDORP- Wëststrmt35-raMöon (0187) 681612/Fax 683734 RENESSE-Print3hop~Hog»B3om 172-TêMoon toni) 462400 OUDDORP - In het m.f g. 'Dorpstienden' wordt op zaterdag 10 april 1999 weer een kleding- en speelgoedbeurs georganiseerd door Peuterspeelzaal 'De Gornet', van 9.00 tot 12.00 uur. Er kan dan zomer- en winterkleding tot en met maat 176, babykleding en speelgoed ingeleverd worden. Nadere informatie over inlevertijden en dergelijke zullen omstreeks eind maart in deze krant vermeld worden. Voor nadere informatie kan men telefonisch contact opnemen met 683679, 682127 of 683433. district De Eilanden Bij het vellen van een boom op de Pastorie- dijk in Achthuizen ging het mis. Toen de boom met een touw werd omgetrokken, pro beerde een 63-jarige inwoner uit Achthuizen weg te komen. Hij viel echter over een paar bosjes en kreeg de boom tegen zijn hoofd. De man werd voor onderzoek overgebracht naar een ziekenhuis. In Achthuizen werd van donderdag op vrij dag een Seat opengebroken die stond gepar keerd aan de Bloemstraat. De portiersloten werden geforceerd en een radio werd weg genomen. Diezelfde nacht werd ook in de Schoolstraat een auto opengebroken. Hier was het een VW Golf en er werd een radio weggenomen. Aan de Roode Kruislaan in Ooltgensplaat werd in een woning ingebroken. Men for ceerde de achterdeur nadat een sensorlamp onklaar was gemaakt. Er werden sieraden en een paspoort meegenomen. De technische recherche stelt een onderzoek in. Wethouder Visser had het zaterdagmorgen maar te zeggen: licht aan, muziek aan en wég dat bord zodat de jeugd de nieuwe glijbaan (f 200.000,-) kon bestormen Het Delta Nutsbedrijf hoeft zwemcomplex "t Zuiderdiep' te Stellendam nauwelijks nog water te leveren, eigenlijk alleen nog maar voor de kraan waaruit koffie wordt gezet... Al het andere water, om de bassins te vullen, om te douchen en de toiletten te spoelen komt uit de eigen bronwaterinstallatie die het water van vijftig meter diep oppompt. Zaterdagmorgen werd die installatie in gebruik genomen, tegelijk met de viering van het 1 O-jarig bestaan van "t Zuiderdiep', van de ingebruikname van de nieuwe glijbaan en van de nieuwe luchtver- warming, voorzieningen die er voor hebben gezorgd dat "t Zuider diep' probleemloos de 21e eeuw binnen zal kunnen gaan. „'t Was wél een hele klus", vatte zaterdagmorgen bedrijfsleider Wim Hansen samen, wethouder Visser liet weten dat het meer dan een miljoen heeft gekost en Ir. T. Hagens van Centrilab te Soest gaf graag z'n complimenten aan de Goereese bestuurders; ir. Hagens bleek trouwens Goerees' bloed in de aderen te hebben als zoon van Leentje van Teun Renaud, misschien was hij daarom zaterdag nog wel extra gróos. Met hun besluit grondwater te gaan gebruiken hebben de Goereese bestuurders zich in slagvaardigheid onderscheiden. Ir. Hagens noemde het grondwater 'sterk zout' 1 gram keukenzout per 1 liter), nadelig enerzijds, maar anderzijds niet interessant voor enig andere gebruiker, c.q. 'kaper op de kust', 't Moest allemaal nog wel in overeenstemming worden gebracht met de Grondwater wet en met de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenheden, maar ook die hobbels werden met succes genomen. De waterbe hoefte per jaar bedraagt zo'n vijftienduizend kubieke meter. „U hebt het mooiste, het grootste en het meest uitstekende systeem van Nederland", waardeerde ook drs. Raaijer die als adviseur bij de totstandkoming van de bronwaterinstallatie betrokken is geweest. Zelfs 'heel erg uniek' noemde hij het dat het complex nauwelijks afvalwater loost omdat het water dat het onttrokken zout afvoert in een diepe-, even zoute grondlaag wordt geïnjecteerd. Aan het in een osmose installatie ontzoute zwembadwater behoeft nauwelijks chloor te worden toegevoegd, het bronwater is natuurlijk desinfecte rend en heeft met gebruik van een warmte-accu een temperatuur van 27 graden. Wirn Hansen toonde zich dan ook een uiterst tevreden bedrijfsleider die 't wel weer ziet zitten met het verjongde bad vanwaar de bezoe kers niet zullen verdwijnen. Het bad is veertien dagen gesloten ge weest enerzijds om 't nodige onderhoud te plegen, anderzijds om in de toekomst te investeren en dat laatste is nodig om de klanten te behouden. En wethouder Visser, aangekondigd als groot voorvechter, haast de bedenker van het zwembad, ook voor hem waren er veel compli menten, toen, tien jaar geleden voor de power waarmee hij op de stichting had aangedrongen, nu voor de manier waarop hij het ver nieuwingsvoorstel door de raad had gesleept, „'t Is voor mekaar ge komen", stelde hij nu tevreden vast, ik ben blij dat velen de kar mee getrokken hebben". Hij prees het 'Zuiderdiep' aan als het modernste tropische zwembad van Nederland, met water dat nauwelijks naar chloor smaakt en een omgeving die niet naar chloor ruikt: „gezond is het voor de bevolking". „We zouden het niet graag meer missen, ons prachtige bad", zei de heer Visser over de 'oneindige keten' van mensen die er gebruik van maken. Het geeft de jeugd van ons waterrijke gebied de gele genheid te leren zwemmen en de moeders hun kinderen van 't katte- kwaad af te houden maar zich in het zwembad te vermaken. Wethouder Visser geloofde niet dat nu de laatste investering is gepleegd, maar wél is het bad gereed om het jaar 2000 binnen te gaan en dat was mooi meegenomen. Heel attractief voor de jeugd, maar ook ouderen kunnen er zonder gevaar gebruik van maken, is de 40 meter lange glijbaan met licht effecten en geluid, veelal muziek, maar het zouden ook mededelin gen kunnen zijn. Zaterdagmorgen is er bij wijze van demonstratie heel wat schooljeugd doorheen gegleden. Vorig jaar heeft het 'Zuiderdiep' meer dan honderdduizend bezoekers getrokken en de glijbaan haast evenzoveel passages gekend. Je zult toch jong zijn en zó 'n bad ter beschikking hebben!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 1