Terug in de tijd OPBEURENDE TREURVORMEN 'A^ Dinsdag 19 januari zijn wij in Voorstraat 21, 3248 BL Melissant TeL/Fax (0187) 60 14 28 ÏEXTRA— op KIPFILET HANDSINAASAPPELEN JONGE KAAS pinnenkort met n=.«*« met «r '^"*^"'^^^'^y«teem met enorm vee( voordeel woensdag 20 januari en kado's voor U EIIAraEtt-flIEUWS a//e extt^ MAARWoensdag 20 januari weer geopend vanaf 8.30 uur MET... Compleet vernieuwde apparatuur VOOR U- Duidelijke en snelle afhandeling bij de kassa - Diverse prijsverlagingen (BLIJVEND) - Bekende Kwaliteit, Service en Klantvriendelijkheid PAÖmAQ Vij^dag 15 januari 1999 „Heer, herinner U de namen van hen die gestorven zijn, en vergeet niet dat zij kwamen langs de straten van de pijn Ik neem u mee terug in de tijd, niet minder dan 70 jaar. We schrijven januari 1929. De eerste helft van de maand is het echt Hollands winterweer; een beetje vorst, een beetje sneeuw en dan weer dooien. Op de avond van de 15e gaat het hard waai en en sneeuwen en dat gaat 's nachts door. De volgende morgen, 16 januari, loopt bij Hoek van Holland een schip aan de grond. Niets bijzonders in die tijd, want de moder ne navigatiemiddelen zoals radar en de communicatie via radiotelefonie waren er nog niet. Wat later die dag strandde er een tweede schip, nu op de Maasvlakte en dat zou deze 16e januari tot een zwarte dag maken voor het reddingwezen. Dat tweede schip kwam uit Letland en heette 'Valka'. Het vroeg assistentie waarop de reddingboot 'Prins der Nederlanden' uit Hoek van Holland uitvoer. Schipper was v. d. Klooster die de bijnaam had: de Voorzichtige. In spanning wachtte men in den Hoek op de afloop. Bij de Berghaven staan veel men sen. Ze turen naar zee in de hoop iets te zien, maar tevergeefs. Naarmate het wach ten duurt stijgt de spanning en worden de niensen onrustig. Vanaf de semafoor denkt men iets te zien maar wat het kan zijn weten ze niet. Dan gaat er een gerucht in 't rond: er moet iets mis zijn met de reddingboot, die zou' omgeslagen zijn! Vol ongeloof kijkt men elkaar aan; de red dingboot omgeslagen, dat kan toch niet? En de bemanning? Niets over bekend. Het dringt ook door tot de wachtenden bij de haven en inmiddels weet men ook wat meer. De 'Valka' heeft geseind: 'Lifeboat capsised - Men sinking', (reddingboot om geslagen - de mensen verdrinken). Scheveningenhaven seinde terug: 'Kunt ge Uw eigen boot strijken' Maar het antwoord was: 'Onmogelijk'. En dan dringt langzaam het besef door: dan zijn ze verdronken, allemaal, want als er nog een zou zijn die op de omgeslagen boot had kunnen klimmen dan heeft ook die door het ijskoude water geen overlevingskans meer; binnen een half uur is het afgelopen. Vanaf de 'Valka' had men het zien gebeu ren, maar ze moesten machteloos toezien. Dan wordt Stellendam gebeld en ze krijgen opdracht uit te varen naar de Maasvlakte en de bemanning van de 'Valka' van boord te halen. Maar het vertrek geeft problemen want de reddingboot zit vast in 't ijs. Maar het lukt en de 'Koningin Wilhelmina' vaart uit. En bij de bemanning zijn de man van m'n oudste zus. Leen de Jager, en... mijn vader. Schipper is 'de oude' Arjaon de Jager omdat de vaste schipper van de boot, z'n zoon Willem, er niet is. Waarom weet ik niet. Maar ook in den Hoek zit men niet stil. Een groep van 10 mensen vaart vanuit de Berg haven naar de overkant van de Waterweg en begint aan een tocht over het strand in de richting van de Maas. Maar ze vinden niets, geen bemanningsleden en geen redding boot. Deze spoelde aan op het strand bij Rockanje. Onverrichterzake keren ze teleur gesteld terug. Maar er gebeurt nog meer. Een vlet wordt gereedgemaakt en vaart uit met een paar mensen. De schipper is Slis, dezelfde man die schipper is op de andere reddingboot van den Hoek, de 'President van Heel'. Beurtelings met de 'Prins der Nederlanden' vaart hij uit. Slis, met de bijnaam de Moedi ge is een oud Stellendammer, waar hij schipper was op de S139. Ook toen was het al een durver. Als het slecht weer was en de blazers niet uitvoeren om te vissen gebeurde het soms dat Slis wel ging en ook nog met garnalen thuis kwam. Maar ook hun zoeken was vergeefs. De spanning moet nu ondragelijk zijn gewor den. Denk het u eens in: reddingboot omge slagen en de bemanning vrijwel zeker ver dronken; een reddingbrigade met niets teruggekomen en waar is de 'Koningin Wil helmina' uit Stellendam? En nu is Slis ver trokken met een kleine vlet en opnieuw is het wachten in de hoop dat er toch eindelijk zekerheid komt over het lot van de beman ning van de reddingboot. De rampzalige dag van 16 januari loopt ten einde en uitgeput gaat men de nacht tege moet. En waar is de 'Koningin Wilhelmina'? Nie mand weet het. Die was bij de 'Valka' ge komen maar de mensen wilden of durfden er niet af komen. Ze voeren dus terug en - zo bleek later - ze waren bij de Kwade Hoek ter hoogte van Goeree vastgelopen. Ondertussen bleef de 'Valka' onafgebroken noodsignalen uitzenden. De consternatie was groot, maar in den Hoek bieef men bij de les. Er werd gebeld naar Hellevoetsluis waar de sleepboot 'Kijk duin' lag. Deze voer uit om de 'Koningin Wilhelmina' te zoeken en te vragen als ze los kwamen weer naar de 'Valka' te gaan omdat hun positie verslechterde en men nu van boord wilde. Behalve de 'Kijkduin' was ook het bergingsschip 'Meermin' uitgeva ren. Ze meenden het toplicht van de red dingboot te hebben gezien maar vonden hem niet. Zonder resultaat dus terug naar Hellevoetsluis. Wat restte nu nog? Burghsluis, ook een red dingstation. Maar het lukt niet om ze te bel len; waarschijnlijk is door zware sneeuwval de lijn gestoord. Wat een nacht is dit. Om nooit te vergeten! En de 'Valka' blijft nu onafgebroken sei nen: S.O.S. - send lifeboat please (red ons - stuur a.u.b. een reddingboot). En zo breekt de morgen van de volgende dag aan. En dan gebeurt het wonder; de 'Koningin Wilhelmina' blijkt vlot gekomen en'Vaart de" haven'van Stellendam binnen. Vijftien uren zijn ze weg geweest, aan de grond gelopen, zoek! Maar ze blijven slechts kort binnen want ze krijgen te horen dat de mensen van de 'Valka' er nu beslist afwillen omdat de machinekamer vol loopt en ze zinkend zijn. De bemanning komt thuis, trekt droge kle-,. ren aan, eet wat en dan moeten ze weer. En als m'n vader ook nu weer weggaat, gebeurt er iets wat ik nooit meer ben vergeten. Ik was toen 13 jaar. Mijn moeder, kapot van de doorstane angst, probeert m'n vader over te halen niet meer mee te gaan. Zijn reactie daarop is: en wat wou je dan, moet je ze dan maar laten ver zuipen? Ja, een alternatief is er niet; probe ren ze er af te halen of laten verdrinken. En hij gaat dus weer mee met de anderen. En nu lukt het de mensen van boord te halen, 23 man. Met de vlag in top, het ge bruikelijke teken dat er schipbreukelingen aan boord zijn, komen ze terug. Ze worden gastvrij ontvangen en verder geholpen. Als zo'n taak volbracht is dan zou je met recht kunnen zingen: Had ons de Heer, Hem zij al d'eer. Alzo niet bijgestaan. Wij waren lang, ons was zo bang. Al in den druk vergaan. Ja, voor hen was dat zo, maar niet voor de mensen van de andere reddingboot. De bemanning van de 'Koningin Wilhelmi na', Adriaan de Jager, A. Troost, B. Blok, I. de Rijke, Leen de Jager en m'n vader G. van Gelder, kreeg later een medaille en een erediploma van de Letlandse regering. Enkele dagen na de afschuwelijke dag volgt dan de emotionele en droevige afsluiting; de begrafenis van vijf omgekomenen. De lichamen zijn, evenals de reddingboot aangespoeld bij Rockanje. En er blijven 8 weduwen achter met 37 kin deren. Eén gezin was kinderloos en twee gezinnen hadden elk 10 kinderen. Vier worden er begraven in den Hoek en één in Maassluis. Bij de aanwezigen is o.a. een vertegenwoor diger van de Koningin en de burgemeester van Rotterdam is persoonlijk aanwezig. Het hele land leeft mee, wat ook blijkt uit de inzamelingen die voor gezinnen van de omgekomenen worden gehouden. Maar het leven gaat verder, ook voor de ge zinnen van de omgekomenen. Hoe? Ik heb er geen voorstelling van, maar het moet een zeer zware last voor hen zijn geweest. En de reddingboten? Ze blijven bemand en varen uit als het nodig is. „Je kan ze toch niet laten verzuipen!" Woorden die ik nooit vergeet. Boven dit verhaal schreef ik: „Heer herinner U de namen Hieronder schrijf ik de woorden die in steen gebeiteld staan op het gedenkteken voor omgekomen Scheve- ningse vissers. Het is nu 70 jaar later, een lange tijd. Maar laten we nooit vergeten dat er toen en óók nu nog mensen zijn, eenvoudige zielen vaak, die hun leven in de waagschaal dur ven stellen voor anderen die in nood zijn. Den Haag, december 1998 M. C. van Gelder ,,En Hij zal alle tranen van hun ogen afwissen... Bronvermelding Gegevens van namen etc. heb ik uit het boekje 'Heldendood', geschreven door G. H. Hoek en uitgegeven ten bate der slachtoffers. J: IL Wat is mooier dan een treurwilg aan de rand van een stadsvijver. Zelfs in de winter geven de loodrecht naar beneden liangende C^ 2 taklcen met die opvallend gele kleur ^V -^=— een monumentale aanblik. Er zijn onder de bomen nog vele andere treur- vormen, zoals de treurbeuk en treur berk. Eigenlijk is het een gek woord: treurvormen. Die bomen zijn immers allerminst om over te treuren. Hun natuurlijke groeivorm is daarvoor veel te gracieus en majestueus. ^Jjjnl/fU CH ^^2O0^ Niet alle treurbomen hebben hun 'J^t^^^^'i^éfint^- aparte groeiwijze van nature mee- r/l/'^\^a /io^,fp/ ^?f gekregen. We denken hier aan de ^"ji bekende stammetjes met daarop een kroon van neerhangende takken. Vaak worden daarvoor bodembedekkende .heesters gebruikt; heesters die normaliter hun takken over de grond laten kruipen. Ent je zo'n heester op een onderstam, dan neigen de takken bijna automatisch naar beneden. Salix caprea 'Kilmarnock', Plant van de Maand Een goed voorbeeld van een geënte treurvorm is Salix caprea 'Kil marnock'. Salix is de wetenschappelijke naam voor wilg. 'Kilmar nock' is dus ook een treurende wilg, maar nauwelijks te vergelijken met de treurwilg langs de waterkant. Dit ras wordt geënt op stamme tjes van verschillende hoogte; 40, 60, 80, 100 en 120 cm. Ze zijn er zelfs van 30 cm hoogte. Die zijn bij uitstek geschikt voor de venster bank. De grotere maten doen het uitstekend in een pot of een kuip op het terras of het balkon. In de tuin misstaat de 'Kilmarnock' evenmin. De katjes van Salix caprea 'Kilmarnock' zijn opvallend groot en zil verwit. Ze zijn al in februari te zien. Later in het seizoen, richting maart-april tooien die katjes zich met goudgele meeldraden. Wanneer de bloei voorbij is - de katjes vallen dan naar beneden - moet u alle takken van de 'Kilmarnock' tot een lengte van 2 tot 3 cm terugknippen. Het kort geknipte pruikje groeit binnen zeer korte tijd weet:,uit tot een volwaardige kroon. De ranke twijgen die dan worden gevormd, tooien zich het volgend voorjaar weer met katjes. Laat uw wilg drinken De wilg houdt in zijn algemeenheid van water. Wanneer u een 'Kil marnock' in een kuip op het terras zet, dan moet die kuip wel zo groot zijn dat de potgrond een hoeveelheid water in voorraad kan hebben. De plant heeft immers geen mogelijkheid om het water dat hij nodig heeft, elders te halen. Kies daarom voor een boompje van 80 cm een kuip van minimaal 10 liter. Bij een stamhoogte van 120 cm past een kuip van 20 tot 25 liter. Een te kleine pot betekent dat ook uw boompje gauw topzwaar wordt. Een béétje wind legt uw 'Kilmarnock' dan al snel om. Geef zoveel water dat de grond niet uitdroogt. Doe dat bij voorkeur iedere dag. Een wilg krijgt zelden te veel water. Een schotel onder de pot die u regelmatig bijvult, is zeker op warme dagen ideaal. Droogt uw wilg door onvoorziene omstandigheden toch een keer uit, laat hem dan met zijn wortelkluit een nacht in een emmer met water staan. Tien tegen een dat hij er weer bovenop komt. Andere stammetjes De variatie die de wilg zo kenmerkt komt ook tot uiting in de wilgen op stam. Zo is er behalve Salix caprea 'Kilmarnock' ook Salix rieden? 'lona'. Deze kruipende wilg op stam bloeit pas in april. De 'iona'-is daarmee min of meer iiekkensluiter. De gele katjes zijn klei ner dan die van 'Kilmarnock'. Maar ze zijn zeer talrijk. De plant is er vari'bov'en tot onder mee bedekt. De kleine stammetjes worden graag binnen op tafel gezet. Later wanneer de katjes op hun retour zijn, kunt u ook de 'lona' in de tuin zetten. Salix arbuscula - ook aangeboden onder de oude naam Salix formosa - is eveneens een kruipend wilgje dat tegenwoordig veel op stam wordt gezet. Dit dwergtreurwilgje laat zijn gelig groene katjes in maart-april zien; vroeger dan 'lona', maar later dan 'Kilmarnock'. Laten we de wilgen even voor wat ze zijn, dan treffen we bij andere soorten ook ettelijke geënte treurvormen aan. Zo is Prunus subhirtella 'Pendula' een sierkers met vele, in bogen neerhangende takken. De kleine, bleekroze bloemen verschijnen begin april. Een treurkers met een Japanse klinkende naam is Prunus serrulata 'Kiku-shidare'. Hiervan zijn de bloemen dieproze en geheel gevuld. In de eerste helft van april - soms wat later - is de 'Kiku-shidare' een zee van roze bloemetjes. Betuia pendulaYoungii' is in tegenstelling tot de gewone treurberk, ook weer een geënte treurvorm. Het is typisch een boom voor een gro tere tuin. Net als de treurwilg uit het begin van dit bericht, komt de 'Youngii' aan de waterkant het meest tot zijn recht. Tuin-uitgaangstips De beurs Tuin Varia vindt plaats vanaf woensdag 17 februari in de IJsselhallen te Zwolle. De beurs Tuinidee wordt gehouden vanaf woensadg 24 februari in de Brabanthallen in 's-Hertogenbosch. ...Kilo ....Kïlo ....Kilo ----«s. Plant van de maand Februari: Salix caprea 'Kilmarnock'. Treurvormen. Fom: j. Wesiiand MARKT KOOL vanaf 12.30 uur gesloten J aar a ^0 Melissant (T^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1999 | | pagina 9